Deputetja Ekonomi: Nuk ka taksë të shtuar mbi konsumatorin për naftën

July 11, 2019 23:11

Deputetja Ekonomi: Nuk ka taksë të shtuar mbi konsumatorin për naftën

Deputetja e PS, Milva Ekonomi sqaroi këtë të enjte se projektligji për naftën nuk parashikon vendosjen e ndonjë tarife. Sipas saj në kuadër të një bashkëpunimi rajonal, Shqipërisë i kërkohet krijimi i një rezerve hidrokarburesh.

E ftuar në studion e RTV Ora, znj Ekonomi u shpreh: “Nuk bëhet fjalë për një tarifë apo taksë. Shqipëria ka hyrë në atë që quhet bursa e energjisë për Ballkanin Perëndimor me qendër në Vienë dhe ka disa detyrime që rrjedhin nga ky bashkëpunim rajonal që kemi. Bashkëpunim rajonal që shkon përkah BE, i cili kërkon të krijosh depozita. Kjo është kërkesa që ka ky projekt ligj, rezerva është rezerva. Ndërkohë që nuk ka asnjë tarifë apo taksë të shtuar mbi konsumatorin. Nuk bëhet fjalë për këtë gjë, por bëhet fjalë për të krijuar këtë rezervën”.

e.ll./dita

July 11, 2019 23:11
Komento

6 Komente

 1. Jimmy Trendelina July 11, 23:38

  Nje tufe bibash me ne krye nje rosak kapadai qe luajne qeveriash me kete vend te shkrete e te varfer.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati July 14, 20:53

   Keta qe jane krye sot jane rraca me e lige e shqiptareve

   Keta edhe sikur ai hajduti Kryeminister te dekretoje ndonje ligj ,
   qe te paguhet takse edhe per ajrin qe thithim ,
   keta funderina ministra te pafytyre do dalin dhe ta justifikojne

   Reply to this comment
 2. Per Bibat dhe Rosakun July 12, 09:51

  Fiks e ke thene. Keto bibat mendojne se ato rezervat nuk kane kosto mirembajtje. Kush do ti paguaje?

  Reply to this comment
 3. lalai July 12, 11:59

  Zonja Injorante ekonomi që je 3 metra e gjërë e 1 metër e lartë!!!
  Taksë më ligj nuk ka,por ajo vidhet hapur sepse depozitat me nafte benzine e gaz janë me qera e do paguhen plus tranport.
  Vetëm nëse gazi nafta e benzina nuk do të ketë takse shtesë nqs do ja fusin 150% të politikës shqiptare këtë gaz benzin e nafte mu në bythën tuaj që ju ta mbanit pa qera kaq!!!

  Reply to this comment
 4. Vrima ne gjirin e vlores July 12, 15:34

  Pse nuk flitet shqip per kete takse por keta psudoekonomiste detyrohen te flasin ne menyre te maskuar. Tarifa 2 leke/liter e miratuar me VKM do te shtohet mbi cmimin e shitjes me pakice ku perfshihen te gjitha taksat duke filluar nga akciza, tvsh , taksa per aks, taksa e karbonit dhe fitimi i kompanise, apo kjo takse e re ( 2 leke/liter) do te paguhet nga importuesi per te garantuar rezerven per 3 muaj ?. Duhet sqaruar qe te kuptohet mbi ke do rrendoje

  Reply to this comment
 5. Malsori July 12, 20:56

  Kjo eshte me shurre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim