Deputetja më e re e Kuvendit thërret në interpelancë ministren e Arsimit

February 17, 2014 15:49

Deputetja më e re e Kuvendit thërret në interpelancë ministren e Arsimit

Deputetja më e re e Kuvendit thërret për interpelancë ministren e Arsimit, Lindita Nikolla. Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, ka depozituar në Kuvend kërkesën për interpelancë me ministren e Arsimit, lidhur me maturën shtetërore. Kërkesa vjen pak ditë pasi në fjalimin e saj të parë në foltoren e Kuvendit, Mehmetaj ngriti shqetësimin e maturantëve lidhur me disa aspekte të Maturës Shtetërore.

“Disa javë më parë në emër të grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, por edhe të të gjithë maturantëve shqiptarë, bëra publik nga foltorja e parlamentit një ndër shqetësimet më të mëdha të sistemit arsimor në vend: “Maturën Shtetërore”. Përgjatë këtyre javëve ne kemi zhvilluar shumë takime dhe tryeza mbi këtë problematikë, me gjimnazistë, prindër, mësues, pedagogë dhe ekspertë të arsimit. Ajo që qartazi u kuptua nga këto takime ishte se maturantët, vit pas viti, bëhen viktima eksperimentesh të Ministrisë së Arsimit dhe udhëzimeve që mbivendosin njëri-tjetrin. Maturantët përveçse nuk kanë qartësi mbi procesin në të cilin duhet të kalojnë, hasin vështirësi të shumta, që ndër të tjera cenojnë edhe të drejtat e tyre si qytetarë të shtetit shqiptarë: mungesën e barazisë, transparencës dhe cilësisë. Janë të shumta dhe të pafundme shqetësimet që ngrihen nga gjimnazistët dhe ekspertët, po ju rendis më konkretisht disa prej tyre:

-Mosqartësia e vendosjes së gjuhës së huaj si provim i detyruar;

-Keqadministrim i ditës së provimeve, që i hap rrugë korrupsionit dhe për pasojë vlerësimit të padrejtë e fiktiv të tyre;

– Mungesa e theksuar e standardeve të njëjta për të gjithë maturantët ditët e provimeve;

-Zhvlerësim i punës tre-vjeçare, duke e barazuar vlerën e notës mesatare me vetëm njërin prej provimeve të detyruara;

-Probleme të theksuara me kurrikulat dhe në mënyrë të veçantë me tekstet që janë të pastandartizuara dhe sjellin konfuzion, shpërqendrim dhe pse jo korrupsion

Këto arsye dhe të tjera që janë ngritur, më shtyjnë sot, në cilësinë e deputetes së grupit parlamentar të LSI-së dhe në interes të mbi 400 mijë qytetarëve shqiptarë, të depozitoj një kërkesë për interpelancë me ministren e Arsimit dhe Sportit, znj. Nikolla.

Me dashje, ose pa dashje, ky sistem arsimor po prodhon breza të rinjsh, te cilët në të ardhmen nuk do të jenë të aftë të konkurrojnë në tregun e punës apo të drejtojnë vendin. Është e rëndësishme të ndërhyjmë tani, sepse përndryshe pasojat do të jenë të pa ndreqshme në të ardhmen”, thuhet në kërkesën e Mehmetajt.

 

 

 

February 17, 2014 15:49
Komento

21 Komente

 1. Vlora1912 February 17, 16:04

  Sa shpejt u ngjite ne pjace moj Leshprera e Mones dhe Like Bllokut!!!!!

  Po shkollen, po e frekuenton ndopak apo…me raste…se ke halle te medhaja mbi shpine….ke gjith ate pesh te LSI-se…

  Po me shoqet e shkolles a diskuton ti.

  Psh.. A flet me shoqet se cfar mendojne ato per Videon e Bllokut…dmth. per ate videon ku, profeti yt dhe i familjes tende, u pa nga gjith shqiptaret, me ze e figure, duke VJEDHUR…

  Me vjen keq per ate familjen tende qe te ka lene te ndjekesh nje profet te rrem/hajdut…Po me sa duket Dardha ne Dardh do bjeri

  Reply to this comment
 2. Blendi February 17, 16:12

  Po Partia e saj, LSI-ja, eshte ne qeveri. Le t’i beje ministres se aresimit pyetjet ne mbledhen e qeverise. Nuk therret qeveria veten e saj ne interpelance!

  Apo me u gjet Kola ne pune, dhe si i thone fjales. Me ate rast dukemi qe jemi parti ndryshe nga PS-ja.

  Tung,
  Blendi

  Reply to this comment
 3. Raimonda February 17, 16:15

  Bravo moj deputete e vogel, BRAVO! Te shohim nese do te zgjidhet kjo koklavitje qe i kane bere matures shteterore Gencet,Eqeremet e merhumet e sali-shpellarit. Ministria e arsimit te jape zgjidhje realitetit te turpshem te arsimit, e te mos flase per utopi-ra

  Reply to this comment
 4. Banditi February 17, 16:30

  Kjo vajze ka te ardhme pasi ka hyre heret ne bande.
  Po duroj nje legjislature ,ka te ardhme te ndritur

  Reply to this comment
  • tarrasi February 17, 18:57

   Varet perse u fut ne “bande” ne qofte se i ka akoma ato ‘dhunti’ apo jane akoma ato “kerkesa” do vazhdoje te “ngrihet” ne detyre.

   Reply to this comment
 5. I brahim pasha Inrahim pasha February 17, 17:23

  Te kane rene hallet shpejt moj vogelushe deputete e ketij parlamenti byth q … Beji detyrat e shkolles mir njeher . Ministren e arsimit ka kush e therret ne interpelance .kush ta pregatiti thirrjen e interpelances iliri i bllokut apo luan qime bytha . Ik fshi bythen se e ke akoma me mut …. Ske turp ti qe therret mamane tende ne interpelance ??!

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic February 17, 17:47

  Dardha nen dardhe to te bjer po dardha a nuk e ka bishtin mbrapa.! Kjo klajdi akoma nuk e din qe dardha e ka “bishtin prapa” Kujdes klajdi se po te gelltitesh dardhe pa i hequr bishtin veshtir e ke ta kaperdishe.!
  Sidocofte ti mire e ke se si lozonjare qe fati te dergoi ne ate tempull keshtu do te thuash.Besoi qe edhe Lindita do te oergjigjet se ajo se ka per gje qe te jape llogari apo edhe te scaroje cilindo qe eshte i merakosur per problemet sidomose te arsimit.
  L:SI je vepra e dardhes me bishte prapa.Kujdes ju deputet e le LSI-se.

  Reply to this comment
 7. tutkuni February 17, 17:57

  Te gjithe flisni sikur jeni nga ndonje planet tjeter. Po shume mire qe I ka ngritur keto problem, jane probleme ( apo “problematika” sic kane filluar ata qe kane mbaruar keto shkollat e sotme) qe e shqetesojne shkollen e sotme dhe qe prodhojne njerez te pa afte. Te lexosh provimet me shkrim te studenteve te vitit te pare ne Universitet te ze lemeria se cfare niveli jane. Gabmet jane nga me te paparat duke filluar qe me shkrimin e emrit te tyre. Sot shume student nuk e dine se kur perdoret gerrma e vogel dhe kur perdoret e madhja. Pa llogaritur ketu gabimet e shumta ortografike, sintaksore e shume e shume te tjera. Keshtu qe mendoj se nuk e meriton kjo vajze te talleni pavaresisht nga vjen, e kujt partie eshte. Ceshtja qe ngre eshte jetike. O do te prodhojme njerez normal o injorante

  Reply to this comment
 8. "BALASHI" February 17, 18:11

  Arsimi duhet bere nga e para. Une nuk di ç’ behet ne shkolla, por di se fjalori, edukata, kultura e tyre eshte ne nivelin zero. Madje do thosha se gjithesej dine 17 fjale e 9 prej tyre jane fjale te ndyra. Kurse per universitetet duhet te hiqet licenca e te riformohen. Eshte e turpshme blerja e diplomave. E kane kthyer dijen ne tregeti. Turp!

  Reply to this comment
 9. MARKO February 17, 18:26

  Ne sintoni me nje kenge:-Tra-la-la ,zura nje gale…

  Reply to this comment
 10. ardjan February 17, 18:54

  me korrupsion o pa korrupsion – kush merr shkollen ne ket mynyre shoqeria e veshtron pastaj
  kush eshte i afte mund te shikohet edhe mbas shkolles …
  neve e dime çfar shoqerie kemi dhe sa injorance – arrogance ka ne shoqeri shqiptare !
  Ky eshte fruti i njej shekulli te kaluar dhe e ketij shekulli te jetuar !
  Situata e tille qe eksiston ne vendin tone, nuk mund te thirret as “skandal” jo, sepse nuk eshte, se nuk ka ndodhur ndonjehere ose eshte duke ndodhur tani ne kohen tone ne mynyre te tepruar – kjo ka ekzistuar perhere ne kulturen shqiptare.

  Reply to this comment
 11. Partizani February 17, 18:54

  E para eshte nje RAST TURPI QE NJE KALAMA BYTHE TE CAKTOHET NE LISTE PER DEPUTETE!!!
  Kjo tregon se LSI nuk ka patur e nuk ka aq kuadro intelektuale qe t’i caktonte deputete se edhe ato vota qe mori i BLEU ME MASHTRIME PER BUKEN E GOJES!!!
  Se dyti,kjo tregon se kjo deputete kalama lexon nje cope leter te shkruar nga Likja ose Luani!!
  Se treti:
  -Kur ngeli per ta ngritur kete shqetesim ne KUVEND,do te thote se LSI nuk bashkepunon me PS-ne ne qeverisja!!!
  Normale do ishte qe kjo deputete kalama keto llafe t’ia thoshte ne zyre ministres ,por jo,duhet te dilte edhe kjo ne TV,qe po merr pjese!!!
  Kesaj i thone qe “VERE DEPUTET VER LLAPEN” dhe di te lexojenje cope leter!!!

  Reply to this comment
 12. Bocari February 17, 20:04

  Cfare pune ben babi i kesaj goces?

  Reply to this comment
 13. Bilal camurri February 17, 21:37

  Problemet qe ngre kjo cupa jane te bartura qe nga koha kur ishte zv.ministre e arsimit zysh Nora.Ky eshte rasti i dyte pas Xhovalin Kadelit,qe LSI kerkon ministra te bashkeqeverisjes ne interpelance.Kollona e peste e Sali Berishes po fillon te nxjerre koken.Ilir Meta dhe Sali Berisha kane me shume gjera qe i bashkojne,se i ndajne.

  Reply to this comment
 14. zadrimori February 18, 00:11

  qyfyre shqiptarce jane keto qe ndodhin mos u cuditni qe studentja therret ne raport ministren, prit kur te hartoj ndonje model arsimi kjo cupa dhe ta bej ligj….

  Reply to this comment
 15. Arben February 18, 05:25

  TRA LA LA PAZARI I KORCES.

  Reply to this comment
 16. TROJA February 18, 07:49

  Bejini vetem nje pyetje se edhe emisioni “ALARM” u ble nga ministrja dhe e mbylli gojen;SI SHKOI SKANDALI ME DREJTORET ARSIMORE TE RESHENIT E KURBINIT? Kaq mjafton qe ajo lloj ministre te jape doreheqjen.

  Reply to this comment
 17. ilir February 18, 10:24

  Do te jete mire qe pedofilet e politikes ta lene rinine ne natyralitetin e saj, te rritet e shendetshme, te mesoje e beje sport, te dashurojne e gezojne rinine.

  Turp per ne, shqiptaret, qe pranojme te na sjellin ne Kuvend, deputete pa asnje pervoje jete, e jo me akademike e profesionale.

  Çdo te flase kjo e mjere, çdi ajo nga jeta, …………. .

  Reply to this comment
 18. altin February 18, 10:46

  E nderuar znj.Deputete! te falenderoj per nismen ligjore qe keni ndermarre por dua ti besh nje pyetje znj.Ministre!
  Ju lutem pyete znj.Ministre se mbi c’fare kriteresh ka emeruar Drejtoreshen e Shkolles 9-vjeqare Kamez Qender znj.Hatixhe Lica.Ne kete shkolle jane te regjistruar nga me te medhate e vendit prej 3500 nxenesish.Sa per informacion kjo ish mesuese ka punuar 20 vite si mesuese ne ciklin e ulet me arsim te mesem te pergjithshem.Para ca viteve eshte larguar nga puna si mesuese po profesion.Tani me sa duket na paska blere ndonje diplome tek ndonje universitet privat dhe eshte emeruar DREJTORESHE.Sa turp, per ju znj.ministre, sa turp per ju znj.Drejtoreshe e Arsimit qe keni bere kete emerim.Si mund te dale ajo para atij stafi mesuesish te kualifukuar, si do te ndjehet para nxenesve kur te gjithe e dine kualifikimin e saj. Sa per dijeni jam i majte dhe kam votuar Rilindjen, por jo kesht.Bashke me Drejtoreshen kam punuar dikur ndaj i them qe duhet te jape doreheqjen nga ky pozicion, pasi nuk e mban dot si barre.E di qe ka ktribuar ne fushate dhe partia le ti gjeje nje vend tjeter jo ne sistemin arsimore.Shpresoj qe ky mesazh do ju ndihmoje.

  Reply to this comment
 19. nick February 18, 10:47

  bravo deputetja,mund ti kerkosh ministres se arsimit edhe mbi reformen e pensioneve, je qe je…..se mos pedagoget te vene ndonje note me poshte njezetes(doppio dhjete)se therret prape ministren ne interpelance dhe i punon qindin.

  Reply to this comment
 20. altin February 18, 12:18

  Nese nuk me besoni kerkoni dosjen e Drejtoreshes me te re pa shkolle dhe beni verifikimet.
  Une kam shume besim tek Ju!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin