Deri ku shkon një “lidhje gjaku”?

May 30, 2018 10:34

Deri ku shkon një “lidhje gjaku”?

Termi “lidhje gjaku” në Enciklopedinë e Akademisë Shqiptare të Shkencave, botim i vitit 1984, përkufizohet kështu:

“Lidhje afrie e cila sipas traditës etnografike përmbledh të gjithë njerëzit që rrjedhin nga një i parë i përbashkët në vijën e babait dhe janë farefis me njëri-tjetrin”.

Sipas të njëjtit përkufizim “brezat që rrjedhin prej një gjaku quheshin vëllezër e motra dhe martesa ndërmjet tyre është e ndaluar”.

Termi “brezi i gjakut” nuk është i vetmi i përdorur në traditën shqiptare.

Ky brez ka edhe një emërtesë tjetër sipas Kanunit të Lekë Dukagjinit, në të cilin quhej “lisi i gjakut”.

b.m. / dita

May 30, 2018 10:34
Komento

7 Komente

 1. M.Hajati May 31, 12:48

  Krahina e Merturit e perhapun nga Merturi i Gurit ne anen e Pukes e ka origjinen nga Mamurrasi i Krujes nga koha e para mbi 500 vitesh mbas pushtimit turk qe u vendosen ne ate krahine te Pukes pertej Drinit dhe u quejt Merturi i Gurit.
  Nga ajo kohe e deri ne vitin 1990 qe ne Shqiperi u shperba cdogje u ruejt dhe u trashegue me rigorozitetin ma te madh qe njeh mendja njerezore. Nji fis i mrekullueshem nga te gjithe pikpamjet qe gezon nji qenjie fizike dhe mendore te njeriut.Ky fise permbledh mbi 10 fshatra ku te gjithe djemet dhe vajzat e keti fisit njihen dhe gezojne afersi gjaku te njehsueme moter e vella.Dhe askush deri me kete vite te vitit 1990 nuk e ka shkel kete ligje te fuqishem e teper pozitiv qe perfshin kanuni.
  Sot e them me bindje dyshimit se tue u shkeput familje te tana nga ajo krahin fisnore unike mbas vitit 1990 nuk do ruhet me pasterti trashigimia e ruajtun si ma pare per mbi 500 vjet e deri ne vitin 1990.
  Une tue kene i kesaj krahine edhe pse i lindun ne Shkoder kam dhe ruaj nostalgji te dhimbeshme per prishjen e kesaj norme fisnore mbi 500 vjecare.
  Per kete kam nji dhimbje te jashtzakonshme per mos funksionimin karkteristik te trashigimis te gjakut puro te paster te fisit.Nji rrace e mrekullueshme per te konkorrue me cdo rrace tjeter brenda dhe jasht atdheut.

  Reply to this comment
 2. Fiqo June 2, 00:22

  Shume bukur zoteri gazetar. Ju i veni titullin shkrimit: “Deri ku shkon nje lidhje gjaku”, por lexuesi nuk e merr askund pergjigjen. Dicka shpjegoni se c,eshte nje lidhje gjaku, fare thate e beni dhe kete, por as qe i shkoni afer pergjigjes se deri ku shkon kjo lidhje ghjaku.
  Si ta marrim vesh kete pune.

  Reply to this comment
 3. Beni June 2, 04:36

  Marash si ka mundesi që e din trungun 500 vjeçar te fisit..e se more vesh kush ta zdeshi mercedezin te fabrika e miellit ne 1985 .???

  Reply to this comment
 4. MH June 2, 13:18

  Beni
  Une jam vellau i Marashit.
  Se kush e zdeshi mercedesin tek teknologjia e fabrikes se pidhit te satam une nuk po e di.Komenti i jot nuk ka te baje aspak me cfare informon artikulli.Une nuk jam maxhyp si puna yte qe nuk din as trungun tue fillue prej tejet e deri tek,yt ate,e jote am qe te krijune ty.Kur nuk njeh prinderit mbetesh kopil jetim.origjinal si jetim me tru.
  Ndersa i nderuari Fiqo komenton pa ju shkeputur askund artikullit me te drejte ne cdo pjes te tije me vrejtje qe nuk i luan as topi.E jo ma,ti.Ben bukuroshi qe po don me na dal teper i ditun qe perfundon me tru bosh.
  Po desh vashdo se te “mirepres”.

  Reply to this comment
 5. M.Hajati June 2, 14:29

  Jo vetem une e njoh trungun.Po ka dhe ma te afte se une ne ate krahin qe e dijne trungun qe ne gjenzen e vet.Ndaj e deklaroi me bindje qe Fisi i Merturit i perhapune ne gjithe krahinen ne ane tjeter te Drinit asht i vecant dhe teper dinjitoz dhe asnji fis tjeter nuk mund ta dijne origjine e ardhur deri me sot para mbi 500 vitesh.Shqiperise i ka humbur trungu i heroit kombetar Gjergj Kastriotit dhe nuk e gjejne edhe pse hulumtojne e zhbirilojne sa ne Mirdit,Has,Kasrtrat te mbi Shkodres,Diber,e perseri mbesin si krapi ne zall gojehapur pa i ra ne te.Jo,do cka do,si puna e ime.Po Albanolog,historian te mirefillet te diplomuar e te apasionuem te s’ban.
  Nuk kam pse te merakosem.Por deklaroi vertetesisht:Origjina asht nga Murrdeti.Prej keti trungut rrodhi Sali Berisha. Ndersa ne perardhja e jone vjen nga nipi i tij Leke Pogu i Murrdetit.Te cilet u perhapen tue krijue nji krahin jo pak te vogel me disa fshatna si: Brisa,Salca,Raja erdhen nga Mark leka i Lek pogut.
  vashdojne krijimi i fshatnave Palci ( me te fameshmit Jusuf Gervalla,etj)koteci,Btosha (origjina e ish presidentes se Kosovoes Jahjaga),Tetaj,Markaj,Shengjergji me te fameshmin Tunxh Myftarin i jnjohun pertej krahines deri ne Dukagjin e Kosove. Me trashigimtar sot( ka dhe te tjere)Profesor Dr Kole Tahirin e Tahir Sheremetit ku sot jeton ne Belgjike(mos gabovsha).Autori i keti hulumtim studimit te origjines Merturase asht Gjergj Kole Gjoni qe ka botue dy libra.I pari “Merturi i Gurit ne shekuj” Tirane 2005 dhe i dyti “Neper Bajrake”.(shek.xv xx).Dhe me gjithese teper i kujdeseshem Autori ka harrue te shenoje fshatin Post Ribe qe sa kalon Daicen,tue vozite neper liqenin e Komanit i ngjitesh majtas nji thepine te pjerrte qe detyrimisht do te mbrrijshe ne Postrribe e prej andej drejtohesh per ne Salce origjina e tim ate.Nuk e di per te gjithe po nji pjese e Posteribes se krahines se Merturit kane zan vend ne Psotriben e Shkodres.Te cilet sot jan te besimit Mysliman dhe kushrit e tyne me mbiemnin Gjonaj me besim katolik jane te rame ne Shkoder te cilet i kane dhurue toke nga prona e tyne ne Shkoder per ndertimin e Kathedrales Shen Shtjefni ne Serreq.

  Reply to this comment
 6. vlora June 3, 17:48

  u te dhjefsha gazetarin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim