Dëshmia e një prej mistereve më të mëdha të spiunazhit në Shqipëri

January 29, 2018 16:51

Dëshmia e një prej mistereve më të mëdha të spiunazhit në Shqipëri

 

Kjo intervistë, me ish agjentin e Shërbimeve Sekrete të Anglisë, është realizuar nga gazetarja Rudina Xhunga në vitin 2008 në Londër, pak para se David Smiley të ndahej nga jeta. Ajo është gjithashtu pjesë e librit “31 Shkrimtarët e Shekullit”.

Nga Rudina Xhunga

Për të takuar David Smiley, më ndihmoi Bejtullah Destani, njeriu që më ka ndihmuar edhe për realizimin e shumë intervistave të tjera dhe emisioneve për historinë. Vetëm se do të doja ta kisha takuar pak kohë më parë. Kur shkuam në shtëpinë e tij, ishte bashkëshortja, Moy që bënte rrugë, tregonte, nxirrte albume. Shëndeti i zotit Smiley ishte përkeqësuar ndjeshëm dhe erdhi e vështirë të flisja gjatë me të, siç do të kisha dashur. Madje kur ika, mu duk asgjë, kjo intervistë. Por në fakt ajo është një dëshmi. E realizuar pak para vdekjes së tij. Dëshmi për një nga misteret e mëdha të spiunazhit dhe tradhtisë.

 

Do të doja të dija për herën tuaj të parë në Shqipëri, për takimet me Enver Hoxhën dhe Abaz Kupin.

David Smiley: Në prill të 1944, edhe pse kisha qenë më parë në Shqipëri, kryesisht u takova me armiqtë e Partisë. Në prill të 1944 takuam dhe u ndenjëm me Abaz Kupin dhe njerëzit e tij antikomunistë dhe të tjerë si Abas Ermenji, për rreth 8 muaj, derisa u larguam nga Shqipëria në tetor. Ishte mjaft i ndërlikuar fakti që vitin e parë në Shqipëri isha takuar me komunistë, ndërsa vitin e dytë me antikomunistë. Ndërsa Enver Hoxhën e kam takuar për herë të parë kur erdhi në fshatin Shtyllë, jo shumë larg Korçës. Pas kësaj, kaluam në Greqi dhe pastaj hymë përsëri në Shqipëri, në Leskovik dhe prej aty u takuam me njerëz të partisë, të tillë Nexhip Vilçani dhe Petrit Dume. Pastaj shkuam tek fshati Shtyllë dhe ndenjëm për disa javë duke pritur për më shumë furnizime me parashutë, të cilat vinin nga Brindizi i Italisë. Hera e dytë ishte pas një viti, në 1944. Aty takuam përsëri Abaz Kupin dhe qëndruam me njerëzit e tij deri në fund të tetorit të 1944. Në atë periudhë ne po përpiqeshim që ta bënim atë të luftonte kundër gjermanëve, por në të njëjtën kohë ai po përpiqej të luftonte njerëzit që Enver Hoxha donte të merrte në partinë e vet. Dhe ishte aq i shqetësuar të luftonte armiqtë e partisë, saqë nuk luftoi farë kundër gjermanëve. Dhe kur ne u larguam donim ta merrnim atë me vete në Itali, por njerëzit tanë atje, pasi kishim një zyrë në Brindizi, na thanë të mos i merrnim me vete Abaz Kupin, Mit’hat Frashërin, Ihsan Toptanin, Gaqo Gogën etj., sepse kjo gjë do e mërziste Enver Hoxhën. Dhe çuditërisht, kur ne po largoheshim, me ne erdhi një ushtar për t’u siguruar që nuk do t’i merrnim me vete. Por po atë ditë, në mbrëmje, Ihsan Toptani gjeti një anije me një lundërtar shqiptar nga Mali i Zi dhe mori Abaz Kupin me një nga djemtë e tij dhe u nis për të kaluar Adriatikun, për të shkuar në Itali, por një anije minahedhëse britanike i ndaloi dhe i çoi në Bari. Atje ne u takuam përsëri.

Cila ishte përshtypja që ju krijoi Enver Hoxha kur e takuat?

Nuk më pëlqeu Enver Hoxha. Kur shtrëngoje duart me të, ai godiste shumë dhe kjo gjë nuk më pëlqente. Ai kishte shumë temperament dhe kishte një karakter të keq. Ishte e qartë se edhe ai nuk kishte konsideratë për ne, por na toleronte sepse i duheshim për furnizimet dhe ndihmat e tjera. Kam punuar me të gati 8-9 muaj. Mundohej të na mbante nën kontroll gjithë kohën, por unë i shpjegoja se isha oficer britanik dhe nuk merrja urdhra prej tij.

Çfarë mbani mend nga Malta?

Ishte një operacion i përbashkët Anglo-Amerikan. Atëherë ishte formuar komiteti Shqipëria e Lirë kryesisht me njerëz të Abaz Kupit dhe Abas Ermenjit. Prej tyre do të dërgoheshin njerëz që do të testonin mundësinë e minimit të regjimit të Hoxhës. Mua më ngarkuan detyrën e stërvitjes së këtyre njerëzve në Maltë, që ishte një vend vërtetë i sigurt. Ata kishin veshur uniforma britanike. Kur koha e përshtatshme erdhi, i hipëm në një anije peshkimi dhe i çuam në mes të Adriatikut dhe me det ata hynë në Shqipëri. Ndërsa amerikanët i hidhnin desantët në veri me parashuta. Për fat të keq, pjesa më e madhe e tyre, u kapën. Sapo ata dilnin në breg apo binin në tokë, përfundonin në pritë. Disa prej tyre u kapën ndërsa disa të tjerë shpëtuan pasi kaluan në Greqi. Në atë periudhë unë isha në Greqi dhe kështu që i takova. Sipas tyre, kjo kishte ndodhur për shkak të shkeljes së masave të sigurisë ose se dikush i kishte tradhtuar. Dhe kjo qe e vërteta. Operacioni ynë qe tradhtuar nga Kim Filbi, i cili bashkëpunonte me rusët, që i treguan gjithçka Enver Hoxhës. Por kjo u mor vesh më vonë. Nuk kam fjalë të shpreh keqardhjen për çfarë ju ndodhi atyre. Ata u tradhtuan dhe u lanë në baltë edhe nga unë vetë, që i nisa në Shqipëri, duke mos e ditur çfarë i priste.

 Sa njerëz trajnuat?

Ishte një grup me rreth 30 shqiptarë që vinin nga pjesë të ndryshme të vendit dhe i vendosëm në grupe në bazë të qyteteve nga vinin. Nuk ishte e vështirë për ne t’i mblidhnim. Nëpërmjet një flote detare dhe varka i lëshonim në breg dhe largoheshim. Puna na shkonte mirë derisa i fusnim në Shqipëri, por pastaj ata nuk shfaqeshin. Kishim një stacion radioje në Korfuz, tek Hotel Palace dhe shumica e atyre që trajnuam po shkonin në Greqi por u qëlluan. Një nga ata që shpëtoi na tha se po i prisnin, sikur ta dinin që po shkonin atje.

Cili qe qëllimi i këtij operacioni anglo-amerikan?

Të shihte reagimin e njerëzve ndaj regjimit të Hoxhës, a do t’i prisnin ata njerëzit që zbarkonin, a do t’i ndihmonin dhe përkrahnin? Por doli që njerëzit ishin të frikësuar dhe nuk i ndihmonin ata. Pra, nuk ia vlente dërgimi i guerrilave të tjerë, sepse regjimi i Hoxhës e kishte gjithçka nën kontroll. Por dua të sqaroj se nuk ishte operacion për minimin e regjimit të Hoxhës, qe  thjesht rikonjicion për matje pulsi të shqiptarëve. Ishte një përpjekje paraprake për të parë nëse ia vlente ndërmarrja e një operacioni të madh. Dhe përgjigja qe jo./dritare.net

January 29, 2018 16:51
Komento

14 Komente

 1. Plaku January 29, 17:22

  Asgje e re. Asnje mister.

  Reply to this comment
 2. thanks for nothing mister david.. January 29, 17:24

  Habitem me keto shqip-folesit sot se shqiptaret e vertete po zhduken si specie..
  .
  Kjo zonja gati sa nuk i thote; FALEMINDERIT O DAVID QE NA DERGOVE TERRORISTE…
  .
  Perse Amerika dhe Anglia nuk kerkon falje per organimzimin e ketyre akteve terrroriste qe krahesohen me ISISN sot….Te organizonin ndonje kompllot qe te vrisnin Enverin kishte sens por te vrasesh popull eshte Terrorizem …..eshte T.E.RR.O.R.I.Z.E.M
  .
  Sepse te hedhesh ne ere fabriken e sheqerit maliq..te vrases vajzat e malsise qe shkonin ne aksion prapa ferres..ose te vrases nje mesues se I meson gjuhen shqiper femijve malsore eshte krim monstruoz..dhe keto tipa ne vend qe te lihen ne kazanin e tradhetise..jaen dekoruar nga berishat—bishat-nishanet dhe hajvanet.
  .Ndiqni nje fakt real teper criminal dhe sejcili te nxjerre konkluzion
  ———————————-

  Eshte fakt I pranuar edhe nga Cia amerikane se amerikanet dhe anglezet deshtuan ne luften e gjate per te permbysur me force pushtetin popullor te E.Hoxhes.
  .
  Ja nje sekuence te marrjes ne pytje te Hajrulla Selim Murteziut spiunit – Amerikan qe pershkruan luften e cias amerikane dhe angleze te hedhjes parashutistve , grupeve ushtarake ne rruge toksore dhe detare per te permbysur regjimin popullor te E.H ,me çdo kusht ,dhe deshtimin perballe forcave te ushtrise sigurimit shqiptare me turp.
  .
  U hodha me parashut ne Librazhd me detyre nga amerikanet per te pregatit kushtet per pushtimin e shqiperise me 30.10.1951,ecem ne teren naten duke u orjentuar me harte dhe busull ecem vetem naten kaluam ne Elbasan ,Moker,Korçe,dhe deri ne kufi me grekun aty u ndeshem me forcat e mbrojtjes shqiptare ,besoji se ka patur nje te vrare ushtar shqiptar qe u kap ne befasi nga ne ,se nuk pranoji te na tregonte rrugen per greqi.
  .

  Mbasi u kthyem ne greqi ,mua amerikanet me ndane nga te tjert dhe me vendosen ne Athine ,ndersa dy te tjeret shok te mijet I nisen ne gjermani.Banoja ne hotelin “San Rival”,ne rrugen”Plate Javates”.Ne Athine amerikanet me jepnin 2 miljon dhrami ne muaj.Hotelin e paguaja 25.000 dhrami,ndersa ushqimin e merrja ku te doja.
  .
  Levizja lirisht deri ne maji te vitit 1953,kur u dorzuan amerikanet perball humbjeve ne luften me sigurimin shqiptar,dhe flamurin e luftes kunder E.Hoxhes e moren Anglezet .dhe ata me thirren ,kalova me Anglezet pa me thene asgje amerikanet ..erdhi nje shofer grek dhe me mori me makin dhe me qoji ne zyren e nje koloneli anglez quhej xhejmes me tha se tani do te kaloni me ne anglezet kemi biseduar me amerikanet dhe kemi nevoje per nje radiotelegrafist per ta kaluar me nje grup ne terrenin shqiptar pasi mungon radiotelegrafisti,ne kete grup ishin Haki Idrizi,Nuredin Nurçe ,Osman Karaj nga Tirana dhe Ibrahim Molla nga Devolli,
  .
  Na nisen ne oren 9 te mengjesit nga greqija me avjon dhe arritim ne angli ne oren 16.00,sa zbritem na moren me xhipse dhe na quan ne nje fortifikat nentoksore ,rrethe e qark nuk kishte asnje shtepi veçe fushave dhe detit qe dukej 10 km large neshe.
  .

  Kishim dy instruktor anglez ,njeri quhej David dhe na mesonte radiotelegrafi ,tjetri Stefan dhe na mesonte leximin e hartave topografike dhe orjentimin me busull,ky fliste srbisht dhe pak shqip dhe merreshim veshe.
  .
  Kishim dhe officer te tjer qe na mesonin perdorimin e armet luftarake ,perpilimin e skicave te fabrikave , te rrugeve hekurudha dhe ura.duhej te interesoheshim ne teren kur te hidheshim ne shqiperi.
  .
  Une mesova dhe telegrafin dhe shifren secrete.Punonim 8 ore ne dite 6 ore para dite 2 ore mbas dit.Na largonin me Gjip 10-15 km larg dhe duhet te ktheheshim ne baze me harte dhe busull.
  .
  Pas 10 ditesh na quan perseri ne selanik te greqise na veshen uniformat ushtarake dhe na nisen ne kembe per te hyre teritorin shqiptar nga korça u futem fshehur dhe fotografuam fshatin senishte ,fotografuam fabriken e sheqerit maliq ,qytetin e korçes,dhe disa kazerma ushtarake ne korqe nga larg,u ndeshem me forcat e kufirit vrame 8 civile dhe tre ushtar ,nga grupi yne u vrane dy ndersa ne tre antar te grupit kaluam ne greqi.
  .

  Ishte e pa mundur te deportoje pa u diktuar kishim ne plen per te hedhur ne ere kombinatin e sheqerit ne maliq ,por kjo nuk u ralizua ,pasi kapeshe nga populli ose ushtrija…..(nderpritet kjo histori me terroriste per kortezi….mjafton kjo eshte shkruar me lart)..
  .
  Te isha ne vend te Ramiz Alise ne 1990 do ti kerkoja amerikes dhe anglise demshperblim per kete agersion me terroriste dhe diversante…sipas ligjeve nderkombetare..periudha pas 1992 ne shqiperi tregoi se angloamerikanet luftuan kamunizmin gjasme por e verteta eshte se kjo lufte e ftohte ishte per zona influence….fjala demokraci eshte si karramele ose si thonte Prefekti tirones eshte e embel si hallva…
  .
  fakti qe ne greqi pas pushtimit anglez u vrane nga 1944-1950 mbi 100 mije greke dhe u syrgjynosen mbi 2 miljon te tjere tregon poshtersine e anglezve por dhe zotesine e Enverit qe zboi keta neo-kolonizatore

  Reply to this comment
 3. ELIOT January 29, 18:33

  TETE DE BITE … MERCI NGA AMERIKA .. TERRORISTI ME I MADH ISHTE ENVERI ..EDHE KETE GJE KAQ TE TJESHTE SE KE KUPTUAR …. FSHATAR I TRASHE … AMERIKANE ANGLIA JETONI NE PAQE NE DEMOKRACIE …POR ENVERI JOT ISHTE TERRORIST SI SADAM HYSENI SI KADAFI SE E MBANTE VENDIN ME DHUNE DHE TERROR …. PRANDAJ SHKO JETO NE KOREN E VERIUT SE GJEN NIPIN E ENVERIT …. COBAN ..PO TE VRASESH RININE QE DONTE LIRINE LIBERTENE DEMOKRACINE …. NE KUFIJE …SI E QUAN TI SPIUN E QELBET …ENVERI VRUA RNIN E VET ..DHE TI PO NA CAN BYTHEN ME IDIOTIZMA …. SI THA AMERIKA ENVERIT TI BEJE ME RRACIONE USHQIMET ..KOQE GOMARI SI THA ANGLIA ENVERIT QE SHQIPTARET TE SHKONIN NE PUNE ME BICIKLETA E KINEZVE DHE VET ENVERI SI PASHA ME BENZ ..MERSEDES …JO GOMAR SE NE AMERIKE POPULLI JETONTE ME FRIGOT PLOT SI REGANI SI BUSHI … ME VETURA SI SHURCHILLI DHE JO BIDONA VAJGURI SI NE AFRIKE ..POR NJE PALLOSH SI JU SI KUPTON DOTE KETO GJERA ….. ILS SONT TRES COMPLIQUE POUR UNE VACHE COMME VOUS …POVER CON … MERCI ..

  Reply to this comment
  • The Bitter Truth January 29, 19:47

   Ti zotni ‘MERCIA’
   na cave menderen nga Franca me keto pacavure;
   .
   Edhe ne se ka patur nje varferi te pranueshme ne krahesim me vendet e zhvilluara ajo ishte se ne 1944 financat jo vetem ishin ZEROOOO por ai vend ishte djegur nga lufta dhe trashegoi nga Zoogoli i burgajettit nje gjendje mizerje me malarie dhe 90% analfabete..
   .
   Jo vetem kaq por nje rrethim kriminal nga serbia-greqia-zogu kurves me mbeshtetje amerikane & angleze e detyruan qeverine e Hoxhes te shpenzonte reth 30-40 % te buxhetit per mbrojte..
   .
   Per ta kuptuar ate kohe shiko filmin /lexo librin PLAKU DHE DETI te Heminguejit te kuptosh moralin per ate qe ndodhi ne Shqiperi ne 1945-1985..
   ..
   .Ose rromanin KESHTJELLA te ismail kadarese
   “””””””””

   Pjese nga Dokumentet top sekrete 1952
   Jugosllavia-Zogu-Cia-Anglia…invazion i denueshem sipas ligjeve nderkombetare

   .
   Dokumenti i siguruar në arkivat e deklasifikuara amerikane, vazhdon të sjellë informacion mbi bashkëpunimin e ish- Mbretit Zog me liderin e njohur komunist jugosllav, Tito, duke zbuluar detaje të reja mbi bisedimet që bëheshin në pranverën e 1952-it. Memorandumi i 28 majit 1952 është një raport ditor i hartuar për drejtuesit e lartë të OPC, drejtoria e famshme që merrej me operacionet klandestine, një organizatë e cila operonte në zonat gri të spiunazhit amerikan. Fatkeqësisht, ashtu si edhe në dokumente të tjera të dala nga ky arkiv, emrat e personazheve amerikane të OPC janë të fshira dhe në këtë mënyrë është pak e pamundur për të kuptuar rolin e saktë të oficerëve amerikanë të Zbulimit. Gjithsesi, ky dokument hedh dritë në disa detaje mjaft interesante për të kuptuar prapaskenat e përpjekjeve të ish- Mbretit shqiptar për t’u rikthyer në fron. Megjithatë, nga dokumenti i botuar sot kuptojmë se amerikanët kanë pasur mjaft interes për të vëzhguar negociatat e ish- Mbretit shqiptar me liderin komunist të Jugosllavisë, Tito. Nga burime agjenturore të rrjetit amerikan në Turqi, OPC, informohet mbi përbërjen e delegacionit të Zogut, i cili përbëhet nga një turk me emrin Tozani, Irfan bej Ohri, një pasues i njohur i Zogut si dhe ish-konsulli i Mbretërisë në Stamboll, Avni Dërhalla. Nga shqyrtimi i dokumentacioni të Shërbimit Sekret Britanik del se diplomati Dërhalla ka qenë i rekrutuar nga anglezët gjatë Luftës së Dytë Botërore, me mision informimin e britanikëve mbi mërgatën shqiptare të Turqisë. Duhet theksuar se për një periudhë trevjeçare britanikët e SOE operonin nga Stambolli dhe kishin mundur të rekrutonin një numër shqiptarësh me njohje apo influencë në Shqipëri, për t’i përdorur në lojërat politike ballkanike. Nëse Avni Dërhalla ka pasur akoma lidhje me Shërbimin Britanik edhe pas Lufte, atëherë duhet të supozojmë se edhe britanikët duhet të kenë qenë në dijeni të bisedimeve sekrete Tito-Zog. Megjithatë, surpriza me interesante e këtij dokumenti është fakti se sipas burimit të amerikanëve, delegacioni turko-shqiptar i Zogut ka qenë i autorizuar për t’i kërkuar Titos armatosjen dhe përgatitjen ushtarake të 8000 kosovarëve, me të cilët Zogu shpresonte të hynte në Shqipëri. Ideja e Zogut për krijimin e një ushtrie private me kosovarë nuk ishte e re. Dihet se Zogu kishte ardhur në fuqi me ndihmën e Jugosllavisë edhe në të kaluarën, duke përdorur edhe elementë kosovarë. Megjithatë, edhe pse faktorët politikë të kësaj periudhe ishin shumë të ndryshëm, përsëri Zogu shpresonte në një aleancë me komunistët jugosllavë për t’u rikthyer edhe një herë në fronin shqiptar. Megjithëse Jugosllavia e viteve 1950 nuk ishte më ajo që dikur kishte ndihmuar Zogun për të rrëzuar nga pushteti peshkopin Noli, duket qartë se Zogu nuk kishte asnjë problem të bashkëpunonte me komunistët jugosllavë. Mbreti duket se nuk ka pasur asnjë pengesë ideologjike për këtë bashkëpunim, edhe pse dihej se represioni ndaj Kosovës nuk kishte të ndalur. Dokumenti i botuar sot tregon qartë idenë dhe kërkesat që ish- Mbreti shqiptar kishte ndaj Titos, por fatkeqësisht nuk kemi një dokument i cili të sillte mendimin e Titos mbi këto kërkesa. Sidoqoftë, një analizë e kujdesshme mund të na bëjë të besojmë se Tito nuk mund të ketë qenë shumë i gatshëm për të përmbushur dëshirat e ish-Mbretit shqiptar. Një forcë paraushtarake kosovare e rekrutuar nga shërbimet inteligjente të Titos do të ishte një garanci e madhe për një qëndrim pro-Jugosllav të Mbretit shqiptar, nëse ai vinte në pushtet. Ndërsa një forcë kosovarësh e financuar dhe trajnuar nga amerikanët jashtë Jugosllavisë, do të sillte komplikime të rrezikshme për Titon. Në përgjithësi, elementi kosovar, i njohur për problemet e shumta që i sillte faktorit serb, do të ishte një problem akoma më i madh për Titon nëse ai do të dërgohej me mision nga amerikanët për rrëzimin e pushtetit të Enver Hoxhës. Përfshirja e amerikanëve në këtë mision i komplikonte edhe më shumë gjërat, pasi Tito do ta kishte të vështirë për të kontrolluar rrjedhën e ngjarjeve në Shqipëri, nëse ky mision do të kishte sukses. Për këtë arsye, vetëm një forcë kosovare e armatosur dhe e përgatitur prej jugosllavëve mund të ishte zgjidhja e pranueshme për Titon
   .
   zoti MERCIA..jo vetem ne france por dhe kozmos te shkosh nuk e ndryshon dot historine..

   .kepucar merru me kepucet
   do thoshte Pikaso per nallbane si puna juaj

   Reply to this comment
   • ELIOT January 31, 17:37

    Ha ha ha nje COBAN nga shpellat qe e nxorri enveri per te spiunuar popullin ;;Po na bene prop bolshevike ;;;MORE BUDALLENJ …. TE GJITHE ATO QE LUFTONIN DIKTATORET NE VENDET E TYRE SI PRODHONTE AMERIKA ANGLIA APO FRANCA ..JO E BENIN VETE SE I VINTE MESHIRE PER POPUJT QE VUANIN …… KUR NE AMERIKE KUBANEZET LUFTONI FIDEL CASTRON .. E BENI SE CASTRO ISHTE NJE KRIMINEL SI ENVERI QE VRISTE INTELEKTUALET DEMOKRATET LIRINE PER TE JETUAR VETE SI PASHA ..PRANDAJ FSHATARE …MOS I NGATERRINI GJERAT … DHE CHE GEUVAREN KUSH E VRAU AMERIKA .. ?????? JO E VRANE ANTIKOMUNISTAT QE SE DONI KOMUNIZMIN DHE TRADHETINE NDAJ POPUJVE … VAFERINE ….NJE BUDALLAH ME LARTE THOTE SE E LA ZOGU TE VARFER VENDIN E LA BUXHETIN 0 …ME KUJTON RAMEN QE THONTE SE SHQIPERIA ESHTE NE BORGJE DHE BERISHA I KA VJEDHUR DOLLARET ..POR PER TE BERE VILA NA DAJT MILIONSHE KA DOLLARE RAMA …. EDHE EUROPA MBAS LUFTES SE 2 B ISHTE ME FINANCAT ZEROOOOOOOOOO SEPSE HITLERI JA VODHI ARIN DHE PASURINE ….. POR E KAPEN VETEN … E RINDERTUAN VENDIN … DHE POPUJT KISHIN DOLLARE ME MBUSH FRIGOT DHE ME BLERE VETURA … DHE PER TE UDHETUAR NEPER BOTE … VETEM TEK NE FINANCAT ISHIN ZEROOOOOOOO ..POR PER FEMIJET E VET ENVERI RAMIZI HEKURAN ISAI MEHMET QE I CONIN FEMIJET JASHTE NUK ISHTE ZEROOOOO FINANACT …DHE PER QE ENVERI TI COMANDOTE GAZETAT NGA PARISI 2 HERE NE JAVE . DHE VEREN NGA FRANCA CDO JAVE …. FINACAT NUK ISHIN ZEROOOOOO JO ..MJAFT ME RRENA BOLSHEVIKES … ENVERI ISHTE NJE PERBINDESH QE EUROPA KURRE SE KISHTE PARE NJE EGOIST NJE KRIMINEL QE I VRAU TE GJITHE ISH PARTIZANET E LUFTES ????? HEJ CEZAR KARI …. AMERIKA E KISHTE BOMBEN NE B……ISHTE CUBA DHE SKISHTE NAVOJE TE CANTE TRAPIN PER SHQIPERINE …. AMERIKANET I KANE LUFTUAR GJITHANDEJ NE BOTE KOMUNISTAT NE VJET NAM NE KORE NE BOTE KOQE GOMARI ..PANDAJ MOS U LODH ME DECUMENTA NGA RAMIZ ALIA …A E DINI JU SPIUNE BOLSHEVIKE .. SE AMERIKA ESHTE VENDI ME DEMOKRATIK NE BOTE …..JO SMA HA MENDJA … EN AMERIKE STE FUTNIN NE BURG SI ME ENVERI KOQEN PER NJE FJALE GOJE … NE AMERIKE NJEREZIT GAZETARET KISHIN TE DREJTE TE KRITIKONIN PRESIDENTAT KUR BENIN GABIME ….JO SI ME HITLERIN E SHQIPERISE … DHE NE AMERIKE ..KURRRRRRRRRE ASNJE NJERI SKA BER BURG SE DEGJONTE MUZIKE TE HAUJ SI ME BOLET CHEVIKET NE SHQIPERI ….MESOJNI KETO GJERA IDIOTA ..SE JANE MINIMALJA E CULTURES NE BOTE ..MERCI ET A BIENTOT …..

    Reply to this comment
 4. demo January 29, 21:55

  Te gjithe superfuqite e botes donin te permbusnin regjimin e Hoxhes, Anglo-Amerikanet derguan nga Malta
  10 x nga 3 diversante qe rane si llokum ne gojen e Hoxhes,qe i hante shume llokumet.Anglo-Amerikanet qe cliruan Evropen nga pushtimi nazist,nuk munden te shpetojne shqiptaret nga pushtimi enverist..Anglo-Amerikanet zbarkuan ne Normandi 1x 2 milion ushtare dhe fituan,kurse ne Shqiperi zbarkuan 10 x 3 diversante dhe deshtuan.Pra,ne Shqiperi zbarkuan 10 here,kurse ne Normandi vetem njecke here.30 diversante hodhen anglo-amerikanet kunder hozhes,30 shkrimtare ka shekulli,me e mira eshte xhunga,3 kembe ka pirustia,4 kembe ka dhia.

  Reply to this comment
  • Tartufi January 31, 16:43

   Si gjithmone ,,leckamanet,kane ndruar mbiemrat e tyre
   ne kohe te ndryshme,si pasoje e races se dores se dyte.
   Kjo Xhunga intervistija e ka pasur kohe perpara mbiemrin
   Gunga dhe babaje per hir te partise e vuri Xhunga, Histori
   gungaces dhe pederastesh te ishullit te Britanise ??

   Reply to this comment
 5. demo January 29, 23:37

  O zot!Ka akoma ne Shqiperi kesoj speciesh!Kjo po i tregon plakut kopertinen e librit ku ka dale surrati kesaj shkrimtarja e shekullit.Si femijet zezake qe i tregojne turisteve Evropiane fotografine e Makeleles-Ej bossi, e shikon kete?Ky eshte vellai im Makelele!

  Reply to this comment
 6. shvejku January 30, 00:57

  Nuk e mora vesh se ku ishte misteri ketu!
  Nje organizator terrorist merret ne interviste qe te mburret se ka derguar ne Shqiperi kriminele per te vrare civile dhe hedhur ne ere fabriken e sheqerit!
  Antikomunizmi ju ka errur syte e mendjes dhe kjo Xhunga kerkon te nxjerre pare duke share vendin e vet!
  Sa per rolin e Kim Filbit ne kapjen e diversanteve hani mut kot!
  Asnje fakt apo dokument nuk keni per kete shpifje!
  Doni te ulni zgjuarsine,trimerine dhe sakrificat e SIGURIMIT TE SHTETIT qe ua dogji letrat ne dore te gjitheve!
  Kim Filbin mbajeni per vete!

  Reply to this comment
 7. cecua me bicak January 30, 01:06

  ……………………………..SHUME E DINE POR PAK E THONE SE enverhoxhen e prune ne pushtet ne 1944 angloamerikanet per interesin e tyre pasi AI ishte ne gjendje te organizonte shqiptaret kunder nazisteve duke I kursyer aleateve 40-50 mije trupa qe nuk jane pak…PRA FAJTORE JANE ANGLO-AMERIKANET qe na I bene peshqesh enverin e tyre

  ………………………….SHUME E DINE POR PAK E THONE SE enverhoxhen e shiten te Stalini..RUSVELTI &CHURCHILLI (dhe ky I fundit ja la ne patronazh Tito-rankovicit)..Hapni letrat e teheranit,jaltes,krimese etj dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret

  …………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha ESHTE SULMUAR NGA ANGLO-AMARIKANET me shume se turqit qe I ju turren per 25 vjet DIKTATORIT GJERGJ KASTRIOTI..qe nga luftaanijet angleze,sulmi per pushtim te vorio epirit ne 1949…mijra banda dhe diversante –terroriste qe sulmuan me egersi ate shtet nga 1945-1982 deri me xhevdetmustafen… dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret
  …………………….…………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha per 45 vjet I beri “kaps” armiqte shekullore grekun dhe serbin..si dhe dy superfuqite..biles hapur fare si kerrkush ne bote u tha hapur HAJDENI PO JA U MBAJTI …TE PUSHTONI SHQIPERINE SE JU KTHEJ NE KERMA…

  Do thote ndonje enverfagos……Enveri na tha se do hame bar dhe nuk dorzohemi…..eshte e vertete por hani tani fekalet e 4 divizione me muxhahidine ose i merrni ere kermave te ushtarev greke qe po i germojne me breke te ulura
  .
  . Ate qe nuk e realizoi greku nga 1945 me anglezin pas bythe e realizoi me Salimonstren ne 2010-2013 qe per fat te keq dhe rama i ka bolet e shternguara..

  Reply to this comment
  • ELIOT January 30, 19:11

   MORE CECUA ME BICAK …. PO CFARE JE MORE CECO COBAN ..NGA MALESIA …APO NGA KATUNET E VLORES …..PO AMERIKES MORE CECO AS I PLASI PER ENVERIN DHE SHQIPERINE MORE CECO … SHQIPERIA ISHTE SI NJE VEND I HUMBUR NE MES TE EUROPES .MORE CECO .. AMERIKANET CLIRUAN FRANCEN ITALINE ANGLINE BELGJIKEN HOLLANDEN SUEDINE SPANJEN TE GJITHE EUROEN MORE CECO … DHE AMERIKANE QERUAN HUTLERIN DHE NGA ANA TJETER ME 2 BOMBA E VUNE NE GJUNJE JAPONINE MORE CECO …. A KE DEGJUAR NDONJEHERE .///.E VUNE ENVERIN PER INTERESIN E TYRE ….????? JE I CMEDNUR APO MERRE ILACE … ..TITO E VURI NE FUQI ENVERIN MORE CECO SE I FALI KOSOVEN MORE DERREZI MORE ANALFBET ..DHE AMERIKA LA NE EUROPE 50 MIJE TE RINJ MORE COBAN SI KUJTON TI DERREZIU DUHEJ TE LENTE GJYSMENE AMERIKES PER DJALLEZITE E ENVERIT DHE BOLSHEVIKEVE …. DHE NE FRANCE AMERIKA I FURNIZOI ME ARME … I THA ..LUAJENI BYTHEN MJAFT NA PATE DUKE U VRARE … TANI EDHE JU LUFTONI SE NUK DO TJU A BIME QOFTET NE GOJE ..MORRE DERRRRREZI ..DHE NUK E DIN A E KE LEXUAR NE ZERIN E POPULLIT ..POR AMERIKA NUK E E KISHTE MBARUAR LUFTEN NE JAPONEZET …QE ISHIN KORIACE … ISHIN TE PA PERULUR … DHE SA PER ENVER KACABUNIN …. AMERIKA AS E LLOGARISTE ….. SE PO TE DONTE E BENTE SI NE GREQI … TA KA TREGUAR MAMI SI JA BENE GREKUT …….. PYETE COBAN ANALFABET …DHE A KE LEXUAR SE KUSH ISHTE CHURCHILLI E NDERON BOTA SI HERO MORE DRUVAR …. DHE I BERI VOTAT E LIRA ME DEMOKRACIE MORE ANALFABET ….. MSO MIRE DISA GJERA MORE IDIOT ENVERI ISHTE ME I KEQ SE HITLERI .SE HITLERI VODHI BOTEN SULMOI BOTEN …ENVERI VODHI SHQIPTARE T VRAU SHQIPTARET …. DHE RAMEN BERISHN BALLEN METEN NANON I MBOLLI DAJA UT SOCIOPATI HITLERI ….TE RRONI .VETE.TI PASKA HONGER DHIJA LIBRAT …NGA TE NXORRI ENVERI NGA GROPAT NEPER MALE . ..SE ME TE VERTETE QENKE NJE BOLE QE SE GJEN KUDO NE BOTE .. EDHE NE MADAGASKAR KA NJEREZ ME TE ZGJUAR SE JU ….. SPIUN E BOLSHEVIKEVE …. HEJ I KE LARE DHEMBET ..SE ME ENVERIN SKISHTE AS PASTE DHEMBESH ..DHE JO TE TJERA ..

   Reply to this comment
 8. DN January 30, 15:32

  Davidi edhe shoket e tij e kane ndryshuar disa here ‘pllaken ‘ moj zoje, sipas interesit e vendit te tyre: babes i thojshin ‘jemi to luftuar per shqiperine e lire e jo komuniste kurse ne fakt vete ky dergojke arme komunisteve e zbatonte urdherat ,kurse e Churchilli kishte, i cili kishte vendosur qe moti ndamjen e shqiperise mes grekeve e serbeve(edhe prape vazhdojne me kete, po me menyra ma te padukshme sot) .
  Po ky i kerkoj falje ndikur babes kur baba ia permendi rasti e Abaz kupit, apo ma vone rastin e vete apo te babes se Ana Oxa-se,’ me jam ushtar, e keshtu ishin urdherat n’ate kohe’.
  Pyetja eshte pse kur e pane se diversantat e pare nuk u priten mire, pse vazhduan me derguar njereze ne nje vdekje te sigurt?
  Sa per kim philbyn, ky spiun kishe edhe ai vetem zbatoj urdherat e me urdher u ba kishe spiun i moskes..po gjithmone mbeti agjent i tyre,aq bile sa shteti angleze edhe djalin ia shkolloj ne oxford! Dini ju nje djal spiuni per te cilin qeveria vazhdon me paguar shkollen ,e nder shkollat ma elitare te vendit?
  Jo.
  Operation ne shqiperi ishte vetem nje loje pa shume kosto per ta, sa per t’ia ba “biografine” e spiunit e tradhtarit kim Philbyse,qe Rusia t’i besoje edhe ky te instalohet ne zemer te armikut per interesat e angloamerikaneve.
  Shqiptaret dje u sakrifikuan
  shqiptaret sot prape sakrifikohen per interesat e angloamerikaneve.

  Edhe neser,prape do na del nje Lu a Raijerson me na thane nuk kam fjale per me thane sa keq me vjen per njerezet qe u sakrifikuan!!!
  Pffff
  Si dje si sot keta vazhdojne me na perdor, nje mash tek e djathta, nje mash tek e majta, vetem e vetem qe Shqiperia te mbetet keshtu gjysmagjel,pa fuqi, e servilozur edhe e shantazhuaeshme cdo here..
  Kur nuk kane deshte e nuk duan nje shqiperi te forte,vendimtare ne balkan, prandaj cdo here keta angloamerikanet edhe pse nationalista per veti, nuk duan nationalista ne shqiperi..

  Reply to this comment
 9. Lili January 30, 15:43

  shume pak e paske pyetur, e shume pak paske marr informata,se po te kishe deshte i kishe gjalle njerezet qe ishin pjese e ketyre misioneve, qe ishin me kete bile ne shqiperi, te kishin treguar se si kur njeri iu tha se ka marr leter nga shqiperi se je ne rezik se po iu presin, kysh e kane burgosur anglezet ate njeri edhe i kane detyruar te tjeret me zbarkuar:te gjithe u vrane pa zbrit ne toke.
  pastaj ate shqiptar e larguan nga grekia shpejt e shpejt qe mos te tregonte se iu kisha thane. aty ne londer e ke pasur o Rudina pse nuk e pyete ate shqiptar, shok i babes se ANA Hoxhes,i cili po ashtu refuzoj me u parashutuar atje mbas kesaj ngarje…Edhe pse dallin ne drite vetem dokumentet qe njollosin grupet shqiptare(te paafte, te semut kur ato vdiqen nga”semundjet” gati te gjithe mbasi i mbushen 90vite!)
  Ah pseudogazetaret shqiptare qe na servirin vetem cka CIA va jep me dhane…Germoni pak si gazetare e jo si spiuna edhe ju!
  kerkoni pak ma shume ,do te kuptoni pse HILL babe u çmend e vrau vetine pse baskshish na erdhe ne vendin e krimit edhe hill i ri ma vone… Hille;Hille sa te duash kjo pune.
  Kur jo ndihme per Shqiperine e shqiptaret qe hoqen nje mije te zeza nga ndihma e tyre per enverin.

  Reply to this comment
 10. Jepini Cezarit,ate qe i takon January 30, 18:19

  LEXION FREE PER DEMO-NET & COMPANY

  zoti demo ti ke probleme si te ai skeci qe do ndante 10 batalione ne 3 kamione dhe ngaterrohesh me duart e tua..kete koment ne tre pjese ketu poshte lexoje nje here para buke dhe dy here pas buke ne darke para se te flesh gjume..se e ke si pune ilaci per semundjen e pasherueshme qe ke..

  =================
  pjesa e pare
  =================

  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë Shqiptare të Luftës së Ftohtë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë sipas kohes. Jo më larg se 5 vite nga fillimi i Operacioneve klandestine kundrejt Shqipërisë, oficerët e OSS-së, pararendësja e CIA-s, ishin përkrah Enver Hoxhës në marshimin e fitores në bulevardin e Tiranës. Brigadat partizane e marshonin në këtë paradë të armatosur nga forcat aleate dhe të trajnuar nga një sërë oficerësh të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane. Flamuri sovjetik qëndronte në krah të flamurëve amerikanë dhe atij britanik në marshimin e madh, ndërsa avionët amerikanë “Halifax” fluturonin mbi Tiranë duke shpërndarë fletushka në mbështetje të çlirimtarëve.

  projekti i CIA në 1949: Si do ndërhyhej në Tiranë

  TOP SEKRET
  21 mars, 1949
  Për: PILIGRIM
  Nga: CICERO
  OPERACIONI SHQIPTAR
  Për të rrëzuar qeverinë aktuale dhe zëvendësimin e saj me një qeveri të pëlqyer prej nesh,
  mbetet shumë për t’u bërë në terren, përpara se ne të ndërmarrim hapa konkretë. Ne duhet
  të koordinojmë veprimet tona në momentin kur Ushtria kombëtare greke është fitimtare
  në Epir

  Dosja e panjohur e operacioneve sekrete
  Autorët e projektit: Frank Wisner, drejtues i Drejtorisë Sekrete, dhe James Angelton,
  shefi i Kundërzbulimit.
  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri
  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet
  tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë
  shqiptare
  të Luftës së Ftohtë. Prej vitit të kaluar, rreth 10 mijë dokumente të
  deklasifikuara hedhin dritë për herë të parë mbi operacionet e Shërbimeve Sekrete
  Amerikane ndaj të Enver Hoxhës. Dokumentet në fjalë i përkasin
  periudhës kohore 1949 -1955, periudhë kur një prej shërbimeve sekrete më të fuqishme të
  botës përgatiste në fshehtësi të plotë operacionet klandestine ndaj vendit më të vogël dhe më të varfër të Ballkanit, Shqipërisë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë në kontekstin e tyre historik dhe politik

  =================
  pjesa e dyte
  =================

  USHTRIA ENVER HOXHES
  “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
  Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.

  =================
  pjesa e trete
  =================

  KARNAVALET E SALI BYTHISHES
  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 ushtare.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga, e la të lirë.

  pra zoti demo;
  NE PJESEN E PARE ESHTE DOKUMENTUAR SE KA PATUR PLAN PER RREZIMIN E ENVERIT (SHTETITSHQIPTAR) POR I RRUAJTEN LESHT

  NE PJESEN E DYTE PER HERE TE PARE NE HISTORINE E SHQIPERISE QE NGA KOHA E SKENDERBEUT USHTRIA SHQIPTARE PERBALLON NJE AGERSION
  ..
  NE PJESE E TRETE DUKET QARTE SE NE KOHEN E DEMON-KRACISE TE DEMO-S PO TALLIN TRAPIN ME ATE POPULL QE NGA MASAKRA E 10 PRILLIT 1994 E DERI TANI QE PO ZHVARROSIN QENTE E FSHATIT MERO BAZES DHE I QUAJNE USHTARE TE VORIO EPIRIT….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*