Dëshmia në Francë e azilantit të Gërdecit

March 14, 2016 12:54

Dëshmia në Francë e azilantit të Gërdecit

 

 

Kjo është një histori komplekse dhe tragjike, e cila duket sikur del nga një roman spiunazhi të Xhon Lë Karre dhe ngjan si një absurd i Franc Kafkës. Por ajo s’është aspak e trilluar. Ky është fati që e ka gjetur Armand Tartarin, funksionar i lartë shqiptar 37-vjeçar, në çështje përtej fuqive të tij.

I ardhur në Francë më 14 shkurt, të nesërmen e një dënimi një vjeçar, të cilin ai e gjykon të padrejtë, jeton që nga fillimi i vitit në një sprovë të dytë. Ajo që Franca u ofron 62.000 personave që kërkojnë çdo vit azil politik. “Pas gjashtë muajsh në Francë, unë s’kam asnjë ndihmë”, tregon ai për gazetën franceze.

Ai ka zbuluar i trullosur “kalvarin e burokracisë franceze”. Hyrja në kabinat e drejtorive të policisë së Parisit për të tërhequr dosjen nga Zyra Franceze për Mbrojtjen e Refugjatëve (Ofpra) është me të vërtetë një betejë më vete. “Duhet të zgjohesh shumë herët për të kaluar filtrin e ‘mafiozëve’ që drejtojnë rradhën sipas kombësive”, rrëfen ai. Dhe kur arrin, ata e shtyjnë. “Dukuni pas dy muaj e gjysëm, në korrik, do ketë më pak njerëz”, e urdhëruan atë.

“Eshtë habitëse dhe shokuese”, komentojnë Patrik Boduan dhe Xhean Uorne, avokatët e tij në Federatën Ndërkombëtare të të drejtave të njeriut (Fidh). “Eshtë më keq në Kretej. Nuk ka personel të mjaftueshëm”, shtojnë ata. Me një rritje prej 73% të kërkesave në pesë vjet, Franca është vendi i dytë evropian më i kërkuari. Në dijeni të këtij problem, qeveria ka ndër mend të reformojë procedurat e të drejtës për azil. Por Manuel Voll, Ministri i Brendshëm, ka vendosur që shqyrtojë debatet mbi këtë dosje të ndjeshme pas zgjedhjeve vendore të 2014-s.

Kur Armand Tartari të arrijë të tërheqë formularin e shumë dëshiruar, do ketë 21 ditë në dispozicion për ta mbushur, përpara se të thirret nga një agjent i “Ofpra”, i cili do ta pyesë rreth itinerarit të tij. Atëherë, ai do të ketë mundësinë t’i thotë që gjithçka ka filluar më 15 mars 2008, në fshatin Gërdec, një duzinë kilometrash larg Tiranës.

Eshtë mesditë, kur dëgjohet një shpërthim pranë një depoje armësh të ushtrisë shqiptare. Shpërthimi shkaktoi 26 të vdekur dhe më shumë se 300 të plagosur. Dy javë më vonë, një hetim i “Neë York Times” zbulon ekzistencën e një trafiku armësh ndërkombëtar në vendngjarjen e kësaj tragjedie, pa e ditur deri më sot nëse ai ka gisht në origjinën e shpërthimeve. Për llogari të Tiranës Zyrtare pritej demontimi i armëve të vjetra kineze, nga një shoqëri amerikane armatimesh AYE, e cila do t’i maskonte si armë shqiptare para Uashingtonit dhe më pas do ja dorëzonte ushtrisë afgane. Në janar 2011, një gjykatë e Majemit dënoi përgjegjësin e saj me katër vjet burgim për këtë mashtrim.

Artikulli i “NeW York Times”-it përmend gjithashtu përfshirjen e mundshme të kastës së lartë shqiptare si Sali Berisha dhe
Fatmir Mediu, në atë kohë Kryeministër dhe Ministër i Mbrojtjes. Në shtator 2008, Kosta Trebicka, një nën-kontraktues shqiptar i AYE, autor i këtyre deklaratave, bëhet viktimë e një aksidenti misterioz me makinë… Për mungesë dëshmitarësh, gjykimi i trafikut të armëve për çështjen e Gërdecit është braktisur nga drejtësia shqiptare. Por familjet e viktimave kërkojnë fajtorët.

Më 13 shkurt 2013, akuzat e Gjykatës së Apelit të Tiranës ranë, për t’u vërtetuar më vonë në korrik nga Gjykata e Kasacionit: përgjegjësit kryesorë të veprave kanë shpëtuar. Ministri i Mbrojtjes, Komandanti i Ushtrisë (i dënuar me gjashtë vjet nga instanca e parë) dhe zëvendësi i tij, ndërsa disa grada të larta janë paguar. Por funksionarët e Ministrisë së Mbrojtjes si Armand Tartari, drejtor ekonomik, nuk përfitojnë nga kjo mëshirë. Ai dënohet me një vit burgim për “abuzim detyre”, sipas një neni që nuk njihet në Evropë, duke qenë anëtar i komisionit që caktoi çmimin e shitjes së metalit të armëve përpara demontimit!

“Pesë vjet pas shpërthimit të Gërdecit, një drejtësi e korruptuar bën viktima të tjera nga një proces i padrejtë. Jemi pak a shumë 15 funksionarë të ministrisë që po bëhemi ‘koka turku’. Refuzoj ta pranoj, sepse fajtorët e vërtetë nuk janë hetuar”, zemërohet Armand Tartari. “Në shtetet e korruptuara, proceset e stisura janë gjithmonë e më të përhapura”, shpjegon Xhean Uorne.

“Bota m’u shemb para këmbëve. Ministri i Mbrojtjes më kishte siguruar që nuk rrezikoja gjë”, përmend ai. I paralajmëruar nga avokati i tij, ai u arratis menjëherë nga malet, me një pallto të thjeshtë dhe kostum, duke lënë gruan dhe dy vajzat e tij në Tiranë. “Në Shqipëri, burgjet janë në dorë të mafias dhe mund të ndodhë gjithçka”, shton ai për të justifikuar arratisjen.

Ai pohon se i kanë kërkuar 100.000 euro për të anuluar dënimin e tij. Armand Tartari ka refuzuar jo sepse ka fituar jo më shumë se 650 euro në muaj, por sepse nuk ka dashur “të financojë krimet e mafias në një moment që Shqipëria dëshiron të hyjë në Evropë”.

Paratë janë një problem i vërtetë. “Për të qenë refugjat politik në Francë, duhet të jesh gjithë kohën i disponueshëm për të marrë dokumentet. S’ke punë, s’ke vendbanesë. Je i detyruar të mbështetesh tek miqtë.”, shpreh keqardhjen ai. Situata e tij është akoma më dëshpëruese për shkak të avokatit të tij, mbrojtës i të drejtave të njeriut. Ai i ka dhënë një faturë më shumë se 5.000 euro për njëzet e gjashtë orëpunë, ose 200 euro për orë, pa asnjë rezultat pozitiv.

18 korrikun e shkuar, falë një shoqate, ai pati akses në kabint e Drejtorisë së Policisë së Parisit. Ata i kanë caktuar një takim më… 8 tetor 2013! Gjatë kësaj kohe, në pritje të kësaj thirrje, ai duhet t’ja dalë i vetëm.

Drejt një rishqyrtimi të Procesit të Gërdecit? Do shpjerë ndryshimi i pushteteve në një rishqyrtim të procesit mbi shpërthimin e një depoje municionesh në Gërdec në vitin 2008? Kjo është ajo që shpreson Armand Tartari, i cili nuk humbet shpresat të rimarrë pozicionin e tij të funksionarit të Shqipëri. Më 12 shtator, Kryeministri socialist Edi Rama, pasardhës i Sali Berishës, u angazhua përpara autoriteteve evropiane dhe franceze për rivendosje të Shtetit të së drejtës në Shqipëri.

Nga një trupë gjykuese e caktuar ky ishte vendimi i parë i Gjykatës së Lartë të Shqipërisë, “Fidh” kërkoi për Armand Tartarin “respektimin e standardeve ndërkombëtare dhe të drejtën për një proces të ndershëm të mbajtur nga një gjykatë e pavarur”. Më kot, për momentin.

 

******

Botuar në DITA në 1 tetor 2013 – Marrë nga l’Humanite.fr

 Armand Tartari, u dënua me 1 vit heqje lirie, me vendim të formës së prerë të Gjykatës së Apelit. Një ditë pas këtij vendimi Tartari u nis për në Francë. 

Të dënuarit e arratisur pas vendimit të Gjykatës së Apelit janë:

1. Luan Hoxha, i dënuar me 5 vite heqje lirie

2. Dashnor Çaushi, i dënuar me 3 vite heqje lirie

3. Gëzim Oshafi, dënuar me 3 vite heqje lirie

4. Jorgo Mino, i dënuar me 3 vite heqje lirie

5. Fahri Toska, i dënuar me 3 vite heqje lirie

6. Armand Tartari, i dënuar me 1 vit heqje lirie

7. Ndue Marku, i dënuar me 1 vit heqje lirie

8. Denis Hajdari, i dënuar me 1 vit heqje lirie

9. Fatbardh Kuçi, i dënuar me 1 vit heqje lirie

March 14, 2016 12:54
Komento

63 Komente

 1. avni toronto October 1, 02:31

  duart me gjak te pushtetareve shqiptare. Sa larg kane shkuar tashme. Kane vrare femije. A do ndryshoje valle Shqiperia? Fort dyshime kam, miq te gazetes time te dashur Dita. Zoti qofte me ju

  Reply to this comment
  • horri bulevardit2 October 1, 07:49

   fort dyshime kemi te gjithe o i nderuar… E keqja ka hyre thelle. Verejme klientelizmat qe vijojne, verejme arsimin ne zgrip te injorances, dhunen qe na ka kapur per flokesh. Njeriu i ndershem nuk ka me ke te ndaje nje hall, nje problem, nuk gjen dot drejtesi, as pune, ka frike per te ardhmen e femijeve. Shume keq keshtu, te shohim nese do ndryshoje dicka sado e vogel, por une them qe rrenjet e se keqes qe mbolli i ligu, jane tashme shume te thella.

   Reply to this comment
   • gardisti October 1, 09:38

    kta jane futur ne qerthullin e mafies politike shqiptare. Jo vetem nuk kane guxuar te hapin goje per te denoncuar urdheruesit politike, por ne fund jane detyruar edhe te paguajne per te mos ju ikur jeta ne burg ose me keq akoma, koka. Si Trebicka. Cfare terrori. Po mire tu behet!

    Reply to this comment
    • juna October 1, 09:39

     Kam degjuar nje mikun tim qe njeh disa gjykates te thote qe shumica e vendimeve qe u moren per 21 janarin nga gjykatesit u moren nen presionin e gardisteve ne salle, jo e jane paguar rrushfete. Gjykatesit kishin frike.

     Reply to this comment
     • vat marashi October 1, 09:41

      Gjykatesit frike?? Po pse frike more juna e ke pyet veten ndonjeher?? Sepse jane ne mut deri ne gryk prandaj. Ndaj japin vendime politike qe ne kembim te marrin lejen per te masakruar financiarisht te tjeret

 2. Pëllumb zaimi October 1, 02:34

  Jepi tartar!!! E tmerrëshme kjo deshmi?! Duhej te paguanin qe te shpetonin nga burgu! Sa ? Pesëqindmijë euro! Kush i kerkonte,saliu,mediu,shkelzeni,gjykatesit,sekseret,gjeneralet,kush!? Ta shohim çfare do te na thote ne vazhdim per shtetin mafioz te cilin drejtori ekonomik tartari e ka parë ne shfaqjet reale? Kerkon diçka qe kerkon çdo prind,sigurine e gruas dhe te femijeve. Policia duhet t’ja siguroje menjeherë. Mafiozet mund t’ja marrin peng per ta bere te heshte? Si drejtor ekonomik tere transaksionet e parave ne ministrine e mbrojtjes i di. Di kush ka perfituar nga grabitja kolosale e pasurise ushtarake. Di shume gjera. Por a do te guxoje!? Nuk e di. Nuk ka shume raste guximi ne ate ministri. Vendoseshin sherbetoret me te bindur dhe njerezit me pa integritet ne pikat e furnizimit te mafies se gjelbër. A do te thote ndonje gje me peshe tartari? Ka te ngjare sepse per pak e hengri. Shpetoi se u arratis. Priti gjate per te folur. Si duket ndryshimi politik i ka hequr frikën. Megjithate rendesi ka qe po flet. Ka thene ca pazare te turpshme . Por duhet te thote me shume se kaq. Duhen emra mafiozesh. Emrat te cojne ne zbardhje dhe zbardhja ne burg per fajtoret. Jepi tartar!

  Reply to this comment
  • JOZI May 21, 17:56

   E KUJT IPLASI PER KETE FATMIR MEDIUN E KINI NE TIRAN E ARESTONI SHEDHENIN BERISHA NE TIRAN ESHT E ARESTONI PASTAJ U VJEN RADHA KETYRE

   Reply to this comment
  • shpatar May 22, 10:09

   Z.Pellumb.Mire ne,qe nuk kemi patur shtet e ligje per tu treguar vendin kriminelve,po Frances qe i jep azil cfare duhet ti themi !!!!.Themi ne nga keto ane: Vari leshet .
   Mua me shkon mendja per keq .Nuk kane lene qoshe e brim te Shqiperise pa futur kelyshet e tyre .Dje fola me nje mikun time per disa dokumenta qe me duhen .Pergjigjja:Pune shpejte mbaron me filanin .Po kush ishte ky filani .Ne kohen e Dulles e kishte pseudonimin Kitaristi ,ne demokraci Xhongleri tani me Ramen nuk e di cfare roli ka .Ah more Pellumb si nuk na erdhi ndonje te na thoshte: A do te punosh per mua !!! Dhe nje qe njojta kur i thash me aktivizo te beje dicka -me qeshi .Shpatari nuku beni ti per ato puna . Cti thoshja .Jam pa fat. .
   Duke vazhduar biseden me mikun tim dolem ne konkluzjon se kemi shume krimba qe shtohen e shtohen e ste lene te ecesh perpara .

   Reply to this comment
  • MKA March 14, 23:58

   Gjalle qenke,o “gjeneral: Pellumb Zaimi?
   Po si nuk the nje fjale per projekt ligjin mashtrues per pensionet e ish ushtarakeve qe shpalli qeveria???
   U jep xhevap turli lloj budallalliqeve,ndersa kur behet fjale per trajtimin anti kushtetues te kolegeve tuaj,ti HESHT TURPI TE MBULOFTE,o sharlatan!
   Ta ka mbyllur gojen sic duket cubi Qani Duraj!!

   Reply to this comment
 3. Topi 152 m/m October 1, 02:41

  Jepi tartar them dhe une. Degjoje thirrjen e kolegut tuaj pellumb zaimi tartar! Une jam i te njejtit mendim. Shpertheje qelbin e grumbulluar prej vitesh ne ministrine e mbrojtjes. Ke rastin te tregohesh burre. Ju dini shume. Mos hezito. Bej detyren e ushtarakut atdhetar. Kaq kisha. Tani e ke radhen ti armand.

  Reply to this comment
 4. arvanitasi October 1, 08:09

  Z. Armand te pergezoj per deshmite e tua te cilat do te jene historike per kete vend pasi do te tregoje nje te vertete per here te pare ne Shqiperi per korrupsionin qe na kishte hedhur te gjitha tentakulat si shoqeri administrative e civile. Ndoshta ti do jesh Shqiptari i pare qe do beje per here te pare dicka te mire per kete vend. Te siguroj qe me qeverisjen e re gruan e femijet do ti keshe me se te siguruar. Tregoji deshmite e tua ashtu sikur jane, qe gjithesejcili te mari denimin qe meriton. Te uroj suksese ty dhe familjes suaj. Ky popull do ju jete mirenjohes per gjithe jeten.

  Reply to this comment
 5. shpatar October 1, 08:36

  O Zot .Kush duhet ti sheroje keto plage qe te jetojme si njerez me dinjitet e jo vemje te politikes.Kam dite qe lexoje te tilla fakte dhe kriminelet e ketije populli birbilosin ne foltoren e tije.Si mund te pranoje nje popull te shohe e te degjoje moralin e deputetve qe i kane shkatuar tragjedi .Si mund te pranojme nje Drejtesi qe mbron kriminelet .Rakipi u shpreh se ligjet jane te plota por nuk zbatohen nga Drejtesia .Kush duhet pushkatuar ligji apo Drejtsia .Sa me shpejte te veprohet aq me mire do te jete per te ardhmen tone .Kur e keqja eshte prezente reformat duan kohe .Qe te fitojme kohen duhet aksjon .Aksjon per ti shpur gjerat ne vendin e tyre .Rama vetem e ka te veshtire .Ashtu sic u bashkuan votat per ti rrezuar ashtu te bashkohemi per ti denuar.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 1, 12:45

   Shpatar! Me pëlqeu shume fraza juaj e fundit “..ashtu siç u bashkuam për t’i rrezuar ashtu te bashkohemi për t’i dënuar”! Eshte njekohesisht nje thirrje per opinionin publik. Çdo shqiptar duhet te bashkohet ne tubime masive per te çuar banden kriminale ne burg. Te gjitha organizatat duhet te levizin per nje aksion kombëtar te kétij lloji. Nuk bëhet shqiperia me kriminelet nëpër këmbë. Berishizmi duhet varrosur nga populli. Qytetare ngrihuni per ta vene drejtësinë në binarët e ligjit pa kompromis me kriminelët! Boll me indiferentizmin e nje populli te pandjeshem e te pakulturuar! Boll me mëndjet e qullosura nga pasiviteti! Boll me berishizmin ne drejtësi! Boll me trimeri brenda kafenesh ,llotosh e qebaptoresh! Heshtja eshte virtyt i skllavit!

   Reply to this comment
 6. vilajet qyrku October 1, 08:40

  mir qe saliu qenka i keq,po edvini juaj pse nuk tha asgje per gerdecin..apo nuk e le delijorgji..sec kane nje pazar ata..po po ashtu eshte..

  Reply to this comment
 7. mitati October 1, 09:01

  Une, kam mendim qe me deshmit e verteta qe dalin tani pas kaq vjetesh per vitin 1997 si dhe per Gerdecin e tj.etj. barra dhe pergjegjesia per te nxjerr te vertetat i bije qeveris Rama.Kjo qeveri me guxim duhet te bej diçka.Drejtesia te mos bej te pa diturin.

  Reply to this comment
 8. poshte saliu October 1, 11:37

  Te gjithe flasin kot, ( eshte 1 fare ngushellimi) ne fakt ata qe kane ne dore duhet ta çojne ne Hage, ose ekzekutim pa kushte, dhe te pasurive te vjedhura, perndryshe ;;;;;;;;kuptohet popull koti.

  Reply to this comment
 9. Horri i Bulevardit October 1, 12:17

  Shkelzen Berisha

  Fatmir Mehdiu

  Keta te dy jane fajtoret kryesore, me mbrapa vijne edhe te tjere te doser se dyte, ku Aldo Bumci, ze vendin e pare, tek nenfajtoret.

  Por denimet duhen te fillojne qysh me vrasje dhe zhdukjen e eshtrave te Remzi Hoxhes, ku Sali Berisha eshte fajtori kryesor dhe pse jo te filloje edhe njehere nje investigm per vrasjet e 2-Prillit ne Shkoder.

  Reply to this comment
 10. tungu October 1, 13:03

  keta jane denuar me te drejte – por problemi eshte se drejtesia tek ne denon peshqit e vegjel per te justifikuar mos ndeshkimin e krimineleve si cubin e salepit, delijorgjin, cunin e kurves se fierit etj etj.

  Keta jane denuar se kane lepire kockat e hedhura pasi msihin e kane ngrene ujqit kriminele!!!

  Kujdes o shqiptare ruhuni nga shqiptaret !

  Reply to this comment
 11. alma October 1, 13:21

  Kur mund te lexohen seriozisht akuzat e ngitura nga prokuroria per Gerdecin?
  C`lidhje kane keta te arratisurit, fakir fukarenjte me bombat e shperthyera ne Gerdec?
  O Zot sa turp. Po frike nuk kane qe dalin ne foltoret e parlamentit ish ministri i drejtesise Halimi dhe ben opozitarin?, ish ministri i Mbrojtjes Mediu dhe ben moralistin, ish kryeministri kriminel i popullit shqiptar Sali Berisha, etj etj.., megjithese i dhame shume rendesi z. Halimi, kriminelit te vockel qe erdhi nga plazhi i Durresit me breke te shkurtra dhe tani organizon banden me kostume firmato…. por edhe banden e organizuar nuk din ta organizoje…,banda me kopilin Alaudin Malaj qe eshte bere miljarder me gjakun e popullit, banda me Zaganjorin servil dhe pa integritet qe nuk e di se c`perfaqson … etj etj. O popull ngihuni dhe bjerini se na morren frymen e na nxine bojen. 21 janari, gerdeci, rruga e kombit, privatizimi i alpetrolit. Po ca i duhet me per Berishen ne litar…..Solidaritet me viktimat e shumta te “Drejtesise” shqiptare.

  Reply to this comment
 12. fredi October 1, 13:43

  o tungu,
  peshku i madh qe ha te voglin, o shqiptari qe ruhesh nga shqiptaret, qe njihke edhe delijorgjin me te emen…, si nuk te vjen turp nga injoranca, o popull i keq, i vuajtur, o rrace e ndyre qe mohon rracen e vet.., ca kockash mund te kene lepire ata kockat me… ku le laro te ha balo.. ketu behet fjale per krime e jo per lepirje kockash, po sa te kemi shqiptare si ti qe ruhen prej shqiptareve nuk do bejne hajer shqiptaret.. Mire jua ben minister halim thuthuqi

  Reply to this comment
 13. Tiranasi October 1, 13:48

  Fatkeqesi te denohet kuadri me i mire,drejtori inteligjent i arsimuari ne france,shoki dhe miku i ushtarakeve. Shpresoj ne dhenien e te drejtes ketij njeriu te mire, Kam nje pyetje per veten time dhe komentuesit ,duke njohur historin e Armandit ,a do marrin kurajon studentet qe studjojne ne bote qe te kthehen ne atdhe. Kurajo Armand .Jemi me ty

  Reply to this comment
 14. lavdoshi October 1, 14:36

  Njerez si ky o lali nuk duhet te iknin nga Shqiperia…, Solidarizohemi plotesisht, shpresojme se Edi Rama do ti ktheje keta njerez ne shqiperi, se e ka provuar edhe vete kur te perze Sali krimineli. Bravo Tartar

  Reply to this comment
 15. edirama October 1, 14:55

  nuk kam kohe te merrem tani me keto gjera.., pastaj jo vetem kohe por edhe b… olele b.tha, delijorgji duhet te beje ca pallate tani per momentin, pastaj te shohim e te bejme, ah mer Sale sa pune te veshtire paske pasur

  Reply to this comment
 16. rovenagjata October 1, 15:02

  gerdeci ndryshe nga ce shiten ishte nje zierje bandash.., me jep lek te jap lek.., dhe per fat te keq ishte perlyer keq edhe politika.., qe vijoi me nje loje te ulet duke filluar nga Bamiri me dashnore inen per te kapur Salen peng se kishte tek i biri dhe deri tek Mediu e Delijorgji. Z. Tartari e keni pisk punen qe flisni kaq hapur, pervecse lani ndergjegjen nuk fitoni asgje me keta kriminele vecse vini jeten dhe familjen ne rrezik.

  Reply to this comment
 17. henakaragjozi October 1, 15:06

  Po ti e ke mire o Tartar, po kush po te degjon. Ikni o vella, lerini plerat ne shqiperi te na e marrin frymen me keq se na e kane marre. te uroj suksese se kam shume respekt per veprimin dhe deshmine tuaj; tregohet qarte se jo vetem nuk jeni i korruptuar por nuk keni asgje per te fshehur, ju duhet guxim, Zoti ju ruajte nga mafia me kapobanden Berisha

  Reply to this comment
 18. Nadir October 1, 15:09

  I LUTEM ZOTIT PER JU O TARTARI, POR VECANERISHT ZOTIT TE SHQIPETAREVE… KURAJO, ZOTI VONON POR NUK HARRON

  Reply to this comment
 19. Emigrant SHBA October 1, 15:23

  Me sa di une Dashnor Caushi eshte vetedorezuar ne burg dhe eshte atje prandaj mundohuni te ini me te sakte Ne kete ngjarje dihet se kush eshte kryesore Djali i kryeminstrit me Fatmir Mediun te gjithe te tjeret jane koka turku Ata te dy nuk kini bythe ti denoni Ndoshta ne te ardhmen mund te shkruaj ndonje gje per kete ngjarje sepse ka shume gjera per te treguar e folur.

  Reply to this comment
 20. djetesi October 1, 15:30

  Gazeta Dita kur te komentoni dhe kur te perktheni artikujt te cilet per fat te mire i kemi edhe ne frengjisht mos e disinformoni publikun sepse mund te hani edhe pse nuk ju ben pershtypje ndonje padi per genjeshtra. Kuptoj pse ai cuni i eshte drejtuar me mire francezeve sesa juve per te deshmuar. Ai djali eshte nje intelektual teknokrat, i cili ka plotesisht mbeshtetjen e shtetit francez, duke filluar nga bursat e studimit qe ne rinine e tij deri ne mbrojtjen e sotme ne gazeta. MOS VULGARIZONI GJITHCKA ME JETEN TUAJ TE QENIT. MOS I TERHIQNI TE GJITHE NE KULTIVIMIN E URREJTJES TUAJ. NE JU LEXOJME SE KEMI BESIM, MOS NA ZHGENJENI. FALENDERIME PER MIREKUPTIMIN

  Reply to this comment
 21. avni October 1, 15:44

  Armand Tartari i tregon te pakten te vertetat, bravo djali, ZOTI me ty

  Reply to this comment
 22. ervin October 1, 15:47

  Lerini me keto peshq te vegjel a peshq te medhenj; ai djali eshte nje teknokrat qe per fat te keq ikin nga shqiperia… Nuk bejme dot hajer sidomos me kete urrejtje qe kemi per njeri tjetrin.

  Reply to this comment
 23. b.kanani October 1, 16:23

  Do ti lutesha ndonje televizioni kush e ka te fimuar seancen parlamentare kur u miratua ligji per demontimin e predhave dhe te armatimit te ushtrise aty duken qart pazarxhinjt e kesaj tragjedie,ju lutem kontrolloni mos e gjeni kete seanc te parlamentit.

  Reply to this comment
 24. arbenduka October 1, 17:06

  Me beri pershtypje deshmia, megjithese ne shqiperi nuk po ben me gje pershtypje; ai djali po te mos thoshte te verteten nuk po merrte ate kalvar te gjate denoncimesh, dhe keqinformimet nuk jane te drejta… pervec televizjonit keroni t`ju japin shkakun e vertete te denimit sepse ai dhe disa te tjere ne leximet e prokures se prokurorise nuk ka asnje lidhje me gerdecin. Turp per ata, por edhe per gazeten qe e trajton si skup… Gazeta po humbet mirebesimin.., informohuni si duhet dhe informojeni popullin mire se mjaft e degjeneruat duke mbajtur ujin e njerit apo te tjetrit. Ju tha edhe dikush me lart perktheni sic duhet artikujt dhe mos u merrni me komente urrejtjesh. Pa nivel perfundimisht, nuk ka faj ai qe nuk ju drejtohet fare ju …

  Reply to this comment
 25. LORA October 1, 19:24

  Megjithese titulli eshte per deshmin e Armand Taratarit,une vete nuk shoh asnje deshmi te tij (ne informacionin e mesiperm) per mega-krimin shteteror mbi Gerdecin.
  Po qe se do jepni lajme te tjera,si ky mesiper,te cilat do t’i trajtoni si deshmi,,,,,atehere banda e Gerdecit duhet t’ja hedhe edhe njehere valles mbi kufomat e atyre qe dergjen tash pese vjet,nen dhe.

  Reply to this comment
 26. nuri October 1, 19:51

  A e dine shqiptaret qe mbrojtesit me te flakte ligjor dhe jo ligjor te Mediut jane, ministri Celibashi, shoku i tij i ngushte Visha, Fatmir Xhafa, natyrisht edhe Berisha. Ekuacionin zgjidheni vete.

  Reply to this comment
 27. Era e Malit October 1, 20:45

  Armandi paska mobilizuar gjithe fisin per t’i bere komente pozitive plot bekime e lutje…apo i ben vete me pseudonime te ndryshme… Ti ishe pjese e sistemit te korrupsionit ne ate ministri. Po ti je i djathte, militant i PD nga Durresi, njeri i ngushte i Mediut & co…. Pse ke shkuar te falesh te nje gazete e majte ne France? Sa ke paguar per kete artikullin ne gazete?Tani u kujtove ta braktisesh padronin? Me shume vonese… Rri andej, bashkohu me mergaten e qyqeve…

  Reply to this comment
  • bardhi October 2, 08:49

   Armandi ka thene nje pjese te vertetes. Lusim zotit qe qeveria Rama te rihap gjyqin e Gerdecit qe mbylli Zoti Zakonjari i GJL te Saliut, per te pare se si ka fuksionuar mafia politike ne Shqiperi . Te denuarit e sotem nga gjykatat e politizuara jane viktimat e viktimave te Gerdecit. bravo Armand

   Reply to this comment
  • ermal tartari May 21, 23:28

   Ta them un se e kam gjak e cun xhai Mandin. Shperdorim detyre? Ca thoni kshu…..aty na dalin te gjith politikanet tane te pastreh e dikush akoma tu shly kredine, ai cuni xhait tim ushqente familjen me ate pune….kurse ato gjyqtare 6 mujor te 1993 sot japin vendime. Dikush thote ai PD isti, neser do i themi rrezik tradhetar, hahaha…. pata nje bisede me nje avokat te huaj para dy ditesh e me tha me keqardhje se Shqiperia ka mbetur e fundit ne Europe dhe cilesohemi si shtet mafjoz dhe hyjm tek vendet e botes se trete……nuk e pranova ne fillim por me keqardhje kjo po vertetohet dita dites.

   Reply to this comment
   • Alban March 14, 15:40

    Tani ky cuni i xhajes mund te kete qene zotni burre, por eshte bere vegel e nje afere korruptive qe mori jete njerezish. Pra nese shteti na qenka mafioz sic thote ky , atehere ky si funksionar shteteror ka qene pjese e mafias. Shqiperia stigmatizohesh si te duash ti, sepse keta “cunat e xhajes” si punat e ketij, kur ikin nga Shqiperia fillojne shajne e shpifin, qe te shpetojne prapanicen e vet dhe si dhimbset asnje genjeshter qe thone. E kemi pare mire me emigrant dhe azilant sasine kolosale te genjeshtrave dhe shpifjeve qe thone. Ky gjynafi kot po harxhohet nga Franca, po te bente ate denim si zoteri e pastaj ti kerkonte Mediut qe e futi ne burg demshperblim e vend te ri pune. Shendet!

    Reply to this comment
 28. Tori Hoxha May 21, 19:42

  Po mire ne qe jemi shtet i degjenerum,po Frances apo shteteve te tjera te BE, qe kerkojne me kembengulje-ndeshkimin e autoreve te Gerdecit dhe 21 Janarit,dhe nga ana tjeter i dalin ne mbrojtje-c’fare emri ti veme ????

  Reply to this comment
 29. P.A.B May 21, 20:12

  Me mirekuptim per kete zoteri te nderuar, emrin e te cilit e degjoj per here te pare por ka disa gjera qe nuk shkojne ne kete histori. Them mirekuptim per vuajtjet, problemet familjare, emigracionin (azilin) qe ka filluar; le ta marrim si Tregues te Shoqerise tone e ta trajtojme me seriozitetin qe i takon lajmit, gazetes e debatit publik.

  ***

  Z. Tartari eshte emocional, sigurisht se eshte ceshtja e tij personale, por dhe paraqitet naiv. Naiv shume me teper se pergatitja, e dicka me shume sesa vete Ceshtja. Ketu kemi te bejme me nje fatkeqesi te nivelit kombetar (a) qe krijoi tragjedi te shumta familjare (b) ekspozoi perfundimisht nje sistem mafioz te politikes Shqiptare e me gjere. Kemi fjale per “bureokracine franceze” e “problemet e perditshme” kemi “mospranim faji” por…[dhe e kam lexuar dy here kete interviste te perkthyer qe te mos i hyj ne hak z. Tartari] s’ka dhe nje paragraph te vetem me simpati ndaj Viktimave. I perfshire qofte dhe indirekt ne nje tragjedi te permasave te tilla, jo vetem tregon Humanizem duke permendur dicka te tille; por nje Burre ne rradhe te pare ka “Emrin e Ndergjegjen” pastaj vjen buka/jeta/ familja/ burgu e keshtu me rradhe. Pse kane rendesi keto te parat? Se aty tregohet karakteri yne; e te gjitha me pas nuk na detyrojne per ekstreme a gjera te cilat… fare mire na kushtezojne. Nejse. Ti marrim me rradhe:

  1) “… i kanë kërkuar 100.000 euro … Armand Tartari ka refuzuar jo sepse ka fituar jo më shumë se 650 euro në muaj, por sepse nuk ka dashur “të financojë krimet e mafias në një moment që Shqipëria dëshiron të hyjë në Evropë”. [artikulli] Pa hyre ne “financim Mafie” nje person qe e ka rrogen Euro 650 ne muaj, duhet te punoje per ~14 vjet e ta kurseje kete rroge te plote te paguaje Euro 100.000. Zoteria ka ikur nga nje denim Penaliteti, te pretendosh luften anti-mafie, apo ideale te ketij niveli jane pertej pozicionit te tij. [kjo menyre te shprehuri nuk shkon/ s’ka vlere]

  ***

  2) “Pesë vjet pas shpërthimit të Gërdecit, një drejtësi e korruptuar bën viktima të tjera nga një proces i padrejtë. Jemi pak a shumë 15 funksionarë të ministrisë që po bëhemi ‘koka turku’. Refuzoj ta pranoj, sepse fajtorët e vërtetë nuk janë hetuar”, zemërohet Armand Tartari. Po ashtu eshte sh. e gabuar. Supozojme se ne nje drejtesi normale [thuaj Britanike/Franceze etj] nxjerr si arsyetim konceptin e “kokes se Turkut” [me respekt per cdo Turk] te jemi te sigurte qe s’te ecen nga ana ligjore. Nese ti ndalohesh per Tejkalim-Shpejtsie, s’mund te thuash: “ai tjetri po ecen me shpejt, apo 000 vete perdorin telefonin ne makine …apo…” Sepse te kapen ty. Kjo eshte ceshtja juaj. Nje mbrotje e tille quhet inekzistente. Ne akimore, me familje e shoke, vlen. Per ligjin lokal nuk vlen. Sigurisht do ishte mire te denohen personat pergjegjes, me Kr-M e Minister Mbrojtje; por kjo nuk ka lidhje per personin/ceshtjen per te cilen pergjigjet z. Tartari.

  ***

  Kjo eshte Akuza e Prokurorise
  __________________________
  “ I pandehuri Armand Tartari, drejtor i Drejtorisë së Planifikimit, Programimit, Buxhetimit në MM, në cilësinë e kryetarit të Komisionit të Miratimit të Çmimeve, në bashkëpunim me të pandehurit Shkëlzen Madani, ish-drejtor i DMIBM në MM dhe Ylli Pinari ish-drejtor i MEiCO’s, si dhe në bashkëpunim anëtarët e këtij komisioni të pandehurit Denis Hajdari, Fatbardh Kuçi, Gëzim Oshafi, me gradën ushtarake major dhe Jorgo Mino, me gradën ushtarake kolonel, kanë caktuar si çmime të shitjes së municioneve/shtimjeve, dyfishin e çmimeve të ofertës së shoqërisë amerikane SAC inc, që ka përgatitur i pandehuri Ylli Pinari, të përcjella këtij komisioni prej tij me synim realizimin e përfitimeve të padrejta materiale të shoqërisë ALBADEMIL shpk.”

  Duhet lexuar, e ri-lexuar me Kujdes. Ketu s’kemi te bejme me nje economist/financier te thjeshte. Por me Drejtorin e Drejtorise te… si dhe me cilesine e Kr te Komisionit te Miratimit te Cmimeve! Ky zoteri ka qene “the chair” karrikja qe ka drejtuar Drejtorine perkatese/ Komisionin perkates, qofte dhe i jashte-votuar nga vendimi [me shumice kunder, nga anaetaret] ai ka ne dore te shtoje nje shenim “nuk pajtohem me kete procedure” Per me teper, eshte “karrikja” ajo qe fut / pergatit (!) Rendin e Planin per shqyrtim. Pra ka pasur ne dore ta luftoje qe pa hyre.

  Dhe ketu eshte Problemi Shoqeror qe na ka demtuar prej 23 vjetesh. I kemi derrmuar, frikesuar, demtuar e nen-shtruar profesionistet deri ne pika te tilla; qe ato bien ndaj urdherit te eprorit dhe kur ai eshte gabim; duke i lene pa-mbrojtje nen presione politiko-mafioze te grupeve te caktuara. Ne Bote, Sherbimi Civil- Nepunesia eshte i Pa-luajtshem, ne pika te tilla qe acaron pa mase qeverine e re. Ato duan “vizione e projekte” por Burokrati i ndalon ne cdo hap: “’s’behet, s’mundemi, s’ka para” Dhe Kr-M e Ministri i Radhes s’kane c’te bejme. Nuk hiqet dot Sekretari i Sh. Civil ne Asnje ministri, ai i Kr-Ministrise e asnje punonjes individual. Sigurisht Qeveria ne kursime fondesh mund te shkurtoje [me reforme] qofte 00-000 te tille, por eshte nje process teper i mundimshem d duhet argumentuar plotesisht, duke filluar me njoftime afatgjate, kompensime, ri-tranjime, dorehqeje-vullnetare; “i fundit qe ka hyre, del i pari” e keshtu me rradhe. Ne Shqiperi ndodh krejt e kunderta…dhe Bureokratet tane kane Frike. Struktura e Shtetit [ne ate normal] eshte “z. TARTARI dhe Punonjesit” si ai; jo “Imami e Ruli” qe aktore ishin e kalimtare ngeletn, z. Tartari eshte supozuar te dale ne pesion ne profesionin e tij.

  Reply to this comment
 30. P.A.B May 21, 20:35

  II.

  Zoteria, s’ka pasur forcen per te thene Jo [e as te karakterit! per kete nuk e gjykojme dot persa kohe nuk i patem dhene mbrojtje!] “Kete vendim nuk e firmos, e kuptoj se eshte gabim…dhe me falni por nuk e bej.”

  ***

  ““Bota m’u shemb para këmbëve. Ministri i Mbrojtjes më kishte siguruar që nuk rrezikoja gjë” (artikulli)

  Kjo fjali tregon shume-gjera!!! “Ministri me kishte Siguruar!” Nje profesionist s’flet keshtu. Nese urdheri eshte i dyshueshem a anti-ligjor, ke te drejte ta refuzosh. Ministri s’te siguron dot. Dhe ne fund – kjo eshte pyetje esenciale – Pse u dashka te te siguroje Ministri kur s’pati gje te keqe? Ti ben pune, e merr rrogen. Ne cdo veprim Ministri s’te siguron e te te perkrahe. Nese e ka bere kete me vone kur i ka dale tymi, atehere…po e patet pyetur ju/ a te eshte afruar ai, te Dyja palet e Kuptojme shume mire se premisa ka qene “ e dyshimte”…d.m.th e Piset! Qofte nen akuze penale ne Polici, ke te drejte te mos vesh firme, a te shtosh “po firmos nen presion” pra distancohesh me vetedije. Ministri mund te na siguroje per Urdheresa Anti-Kombetare a shitje te Aseteve te Shoqerise, por kjo s’te shpeton nga ligji…kur neser del firma juaj aty! Mbrojtja no1. e Njerezve te dobet, a te atyre qe shfajesohen eshte: “e bera me urdher” dhe “me siguruan qe s’eshte gabim” Potencialisht duket se ky person si ka pasur Aftesite per nje detyre te tille; ne fakt kaq-i pa-afte del [nese duam te mbrojme paksa] saqe Shfajtesia e tij ka rene ne nivelin e neglizhences Kriminale. [Populli/ ligji, s’do i binte kaq gjate; Shko kerko Ministrin tani]

  ***

  Nese kjo ceshtje do vinte para meje; e meqe denimi eshte i vogel; pra proporcional…se nuk kemi me nje persekutim ekstrem prej 15 vjetesh (!) do e refuzoja kerkesen e tij per Azil. Nuk dua te dal pa zemer dhe i ftohte [jam vete prind!] por mos-denimi i 1 apo 11 personava te tjere, absolutisht s’te shfajson ne ate qe bere a nuk bere. Nje Oficer i Ri e di shume mire se qofte nen Kercenim te “Gjyqit Marcial” ai mund te refuzoje nje urdher Kriminal e anti-kushtetues. Sic e di dhe cdo profesionist i ciles do fushe qe ka rregulla institucionale e ligjeve te shtetit; “s’te ben as Ylli Pinari e asnje Minister ti shkelesh.” Te dhimbet “buka e familja” thuaj jo; dikur…dhe pa shperthyer nje fabrike e tere, mund, e do te merresh ne Pergjegjesi; pastaj s’ka me “denim ne grup” por pergjigjet secili per vete. POR, Gjykata Franceze, pikerisht nga pretendime te tilla, e rendesia e Ngjarjes ne Fjale e ka futur nen emertimin e “persekutimit ne vendin e Origjines”.

  ***

  Zoteria do kish bere mire ta mbaronte burgun per fajin e bere, e ata apelonte deri ne Gjykaten Europiane, do i kishte dale ndoshta me lire. Ajo per cfare ka firmosur [nuk po themi askund ka perfituar –por eshte impresionuar, urdheruar a thjeshte frikesuar, ndoshta e ka marre para “dinamika e grupit” e s’ka pasur forcen te thote; Jo!] eshte bere ne “bashkepunim” Dhe tani jane 6-7-8 persona te Ikur ne Arrati. Shume te tjere duhet te marrin mend e ta kuptojne: “eshte me mire te thuash jo e te “shesesh banane, a te ikesh emigrant” sesa nje dite te largohesh nga Drejtesia.”

  ***

  z. Tartari ne kete konfuzion [dhe inat, pse nuk jane denuar te tjeret. Asnje fjale nuk e thote se beri Gabim/Faj Penal] harron a s’kupton dicka. Sot per sot eshte i sigurte; por kur te hyje Shqiperia ne Europe; ceshtja e tij kthehet ne ceshtje te nje Ekstradimi Rutine; e ate 1 vit do ta beje se s’ben. Ligji Francez nuk e suprimon dot ate Europian e nje Qytetar i Latvias nuk kerkon dot Azil ne Britani. Ndryshe c’kuptim do kishte “barazia ligjore ne Union”. Dhe ky ligj ka fuqi prapa-vepruese. “Nese e harrojne” ne Regjistrimin Total, ne kohen qe Shqiperia hyn brenda e dorezon Listene te Arratisurve, ai do Figuroje si i Ikur nga Drejtesia. Kur s’kthehet per apelim, do te quhet Qytetar Francez ne 5-10 vjet por i denuar ne nje Shtet Europian. Denimet Penale jane te tilla qe ja Komplikojne jeten Seriozisht; ne “pergjegjesi pune; ne shkollime, ne besueshmeri, ne kredi banke” dhe ne 99 arsye. Bota nuk tallet me ligjet; e nuk i ben punet si Ne.

  Sinqerisht me vjen keq per fatin e tij; vec mendoj se ka pasur nje fare faji. Pse Peshqit e medhenj nuk jane Denuar [“hitleri” gjithmone shpeton] se lehteson z. Tartari. I nderuar z. Tartari, nese na Lexon nga Franca, nuk po denohesh per faj te akujt tjeter; vertete u shiten peshqit e dores 2-3-te [ne shumicen e kohes ne jete, vriten ushtaret gjeneralt jane ne zyra] por je denuar per ate Firme qe ke vene.

  Ate Firme qe Nuk Duhej ta kishit vene si:

  * drejtor i Drejtorisë së Planifikimit, Programimit, Buxhetimit në MM,
  * në cilësinë e kryetarit të Komisionit të Miratimit të Çmimeve,

  ——–

  Ke bere Shperdorim e Detyres, keni qene Kuadri Komandues e vepruat ne Bashkepunim. Dhe neni 70/2 e 2 të Kodit Penal Ushtarak e ai i25 i Kodit Penal; e kane cilesuar kete deri ne Penalizim dhe Denim Burgimi.

  Reply to this comment
  • enea May 21, 21:58

   Franca nuk ta jep kot azilin, nuk niset nga emocionet pasi juristet qe marrin ne interviste jane te stervitur per kete pune. Ceshtja eshte e thjeshte, personi ka disa mundesi: ose te kete pretenduar gjykim te padrejte ( cka eshte lehtesisht e provueshme per ate sistem korrupsion ne gjyqsor); ose te kete pretenduar rihapje te dosjes me ardhjen e socialisteve ne pushtet, pra gjykim per se dyti (cka edhe eshte e mundur) ; ose mund te kete pretenduar kercenim real nga personat bashkepunues dhe i eshte “rrefyer” per shume gjera instancave perkatese franceze.

   Nuk duhet harruar se e verteta e komunikimit te personit ne ato zyra eshte konfidencial dhe arsyet publike te shprehura nga personi per kerkim azili, jo domosdoshmerisht duhet te jene ne te njejten linje me deklarimet e tij perballe zyrtareve franceze, pasi ruan pozicionin delikat qe ka zgjedhur 🙂 Keto jane raste qe shtetit francez i duhen pasi merr detaje dhe informacione nga njerez qe kane qene te lidhur me sistemin nga brenda 🙂

   Reply to this comment
   • P.A.B May 22, 11:22

    Pershendetje Enea, te lexova. Flm per pergjigjen, e pac nje dite te mbare 🙂

    I nderuar Olti, “koncepti i te keqes me te madhe” nuk ja mbyll gojen askujt, eshte shpjeguar mese 3x-pse-ja. Zoteria s’eshte denuar per Gerdecin por si nje nga hallkat qe cuan ne ate katastrofe. Lexo akuzen e Prokurorise ” shperdorim detyre” . Po ashtu ky nuk eshte teknokrat, por Sherbyes Civil/ nepunes. Politikanet, Biznesment e Ekonomistet s’jane teknokrate; shkencetaret, tekniket dhe ekspertet e nje fushe, po. Tani te fillojme muhabetra me nje “organizem” te nivelit tuaj, se ekonomia nuk eshte zanat, do e kuptoje se kalon pertej talljes. Sic nuk e keni kapacitetin ta dini se pse nuk eshte e tille. S’jam ketu te as te tallem e as t’ju percmoj. Ju zoteri, nuk keni minimumin e etikes, le me te mendimit e njohurive; por injoranca nuk akuzohet dot per mungese guximi. Dhe ti flet. Flet si nje maskara.

    Per ju qe flisni ne menyren me te ulet te mundshme [deri ne POSHTERSI!] siperfaqesore, tinazare e banale; ju them shprehimisht, nese diku keni marre idene se shkruaj per ju – mundohuni ta eleminoni kete. Nje fjali/ fjale e vetme, nuk eshte e kurre nuk do shkruhet per “olti-e-bakja”. Absolutisht jo. Per ju te 2 a 200 si ju; s’do hidhja nje peshtyme ne toke; e donit me te shkruar? Sikur ju se kuptoni kapacitetin e poziten tuaj ne jete? Genjeni veten, por mos merrni si shkak postimet e mia. Ato nuk ju flasin ju asgje.

    Po “jam lodhur” e do lodhem prape, e do shkruaj sa / kur te dua. Pa asnje lidhje a kompleks, sesi mendojne zvarraniket virtuale.

    Anash-kaloni postimet e mia, e mos abuzoni me Forumin Publik (!) pasi ju e dine mire [dhe ato qe ju lexojne] se te kete nje platforme me serioze [me moderim te sakte] ne blogosferen Shqipe ne s’do nderronim dy fjale. Por kjo gazeta eshte me Optimalja per sot, dhe ne rrime se bashku ketu; jo se Jemi Bashke. E Kurre se une shkruaj per OLTIN. Olti??! Te iku truri?

    Olti & Co – mos u tallni me veten! Hiqni keto iluzione. S’flas per Ty. Vazhdo me analoget e tu, une shkruaj per 500-50 qofte 5 qe dine te lexojne e kuptoje gjerat ceshtje-per-ceshtje; e pa inate personale.

    [email protected] Forumi…te madhen e bombastiken t’ja leme Rrugaceve te Tavolinave, e politikaneve. Perpara Gerdecit patem 00-000 viktima e asnje nuk jua gjeti fillin. Se kjo “e madhja” ju ka lene Shtetin me te Varfer te Europes!! Asnje s’pyet per dietat/ parane/ ligjin e vogel. Sherbimin e Nepunesise, borxhet e te gjithe Strukturen e Shtetit. Keto, ne fund fare jane me te rendesishme se berisha e rama. Shteti eshte z tartari, jo politikanet qe shkonje e vijne. Nga Europa qe ngeli duke ju mesuar per dite “per konsensus e paqe” ne mes te saj partite nuk arriten te krijojne nje qeveri per 450 dite (!) por ama Shteti vazhdoi funsionin normal ne Belgjike.

    Kush ju ka thene e “madhja” ka rendesi, ju ka genjyer! Genjyer keq. E vogla dhe “buka a gojes” jane ato qe duhet t’ju shqetesojne ju; “jo nato, europe e datat historike” por detyra, ligji, taksat e shpenzimet. Kur vjen tek Krimi-Abuzimi i madh, Fajtoret Kryesore ose zhduken ose nuk kapen; rralle denohen a vrasin veten’ prandaj…zbrisni ato “avione ne toke” e merruni me “buken e perditshme” Se per 23 vjet, po ju sjellin verdalle rrugacet e politikes.

    Perseris per ato qe nuk kane “minimumin e etikes” banalet, sharesit, thiroret, militantet, delirantet e zagaret virtuale; postimet e mia nuk kane te bejne fare me Ju.

    MOS ME LEXONI.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit March 15, 23:46

     PAB, Pershendetje! E ke sqaruar mjaft mire dhe i ke dhene zoterise te kuptoje se firma e tij eshte akt ligjor qe determinon pergjegjesi ligjore. Garancite qe jep ne bar kafe ministri – aktor a fizarmonicist, cfare dreqin eshte, nuk e perjashtojne nga pergjegjesia ligjore, po nuk e dinte, dmth ka neglizhuar fatalisht pasojat e per rrjedhoje i ka uzurpuar padrejtesisht vendin e punes ndonje me te afti. Une besoj se ka qene me mik, besoj moshe e Shkelzenit…Pastaj, per ceshtjen Gerdeci dikush mban pergjegjesi per neglizhence gjate procedures se demontimit, dikush pse caktoi kete vend, dikush per cmimin e dikush per karrocen, etj.Pergjegjesia e ketij Tartarit shkon tek nje aspekt financiar, prandaj denimi eshte 1 vit, jo se ka vrare ky njerez, porse ka shperdoruar, duket e qarte akuza dhe formulimi, por ky mjegullisht kapet pas bishtave per ti shpetuar denimit e ndofta hakmarrjes mafioze, se duhet te dije me shume mbi cirkuitin financiar. Besoj se azilin ia japin po te informoje mire per keto pune, se une kam thene, Shantazhi eshte gjeneral me pese yje…Kot nuk na i blejne kokat e shtetit kaq badjava…

     Reply to this comment
  • Erza March 14, 15:47

   Shume koment i sakte dhe arsyetime llogjik e faktual.

   Reply to this comment
 31. olti May 21, 22:23

  Ore P.A.B që nuk ke kuptuar artikullin e atij shokut ne Francë;ta zeme se cmimet paskan qene gabim;megjithese gabimi i llogaritur ne akuze nuk kishte ekspertiza,mos je gje Mediu a Berisha qe arsyeton i fshehur gjojane mbrojtje te teknokracise dhe si rrjedhim ne pergjegjesine e saj… Per krime si Gerdecinuk denohesh per nje vit burg dhe burgun nuk kishte pse ta bente ai shoku… Pse ore per pune cmimesh plasi Gerdeci.., ky tartari i dha lejet dhe i beri trafiqet…, ky ato ata viktimat e tjera teknokrate e funksionare qe po fajson ti ??? Ik ore trap se edhe qeke lodhur… Ti thua nuk do t’ia jipja azilin po nukjane si puna jote ne Europe…

  Reply to this comment
 32. Bakja May 21, 22:30

  Ky Pabi o P.AB-ja qe ka bo gazete, ku e ka lexu me aq kujdes te Dita ??
  O te shkretet ne, nuk shikojme qe nuk kemi gje ne terezi me hy ne europe, vetem me azil…

  Reply to this comment
 33. Andi May 21, 22:35

  O moj Shqypni e mjera Shqypni…
  Kush te ka qitë me krye ne hi…,
  Iken rinia e deshperume…,
  mbetet paria e korruptueme…

  E pershendes ate djalin qe i rrezistoi dhe denoncoi duke ia dale… E meriton dhe eshte nje shembull i demokracise se enderruar ne Shqiperi… Ka dhene edhe nje interviste ky ne radiocultura ne Paris para ca kohesh…

  Reply to this comment
 34. doktori May 22, 09:41

  -Deshmia eshte tronditese , nese keto jane te vertea .-Pytia eshte cfare duhet bere me keta qe kane kapur cdo qelize te shtetit .-Une do te mundohem qe te jap dy o tre pergjigje por nuk e di sa do te ndihmoj opinionin pupbik . -1-Se pari duhet ndryshuar kuushtetuta e republikes dhe duhet hyr ne fuqi ligji kapital i jetes me vdekje per te gjith ata kriminel qe kane drejtuar shtetin Shqiptar ne keto 24 vitet fundit .–2–Keta shkeles ligjes me dashje dhe ne emer te demokracise kane vrare , kane vjedhur., kane bere 1 milion poshtersira popullit qe votoi .Ndryshe Shqiperia nuk behet po nuk vu drejtesia .Le ti themi botes te na pranojne afer tyre keshtu sic jemi .Duhet te ngrihet nje gjykate popullore ku mos te kete tesera partie .Te behet gjygj pa pranine avukateve te kurseve te berishes , dhe shpallen fajtor te gji ata qe kane lare duart me gjak . Vetem keshtu behet drejtesia 2 prllit , vetem keshtu behet drejtesia e vitit te mbrapshte 1997.Vetem keshtu behet drejtesia vitit 2008 GERDECIT ,vetem keshtu behet drejtesia 21 janarit vetem keshtu bien ne paqe shpirterat e mijrave te pafashem te atyre qe jane larguar nga kjo bote. Te me falin lexuesit e shumte te DITES por eshte e domosdoshme qe keta plehra qe te gjejne vendin qe u takon Me respekt nga nje emigrant i diplomuar por i pa pune.

  Reply to this comment
 35. Emigrant March 15, 20:56

  Vetem ti dhe Luan Hoxha u larguat nga vendi ndersa te tjeret e kryene denimin e urdheruar nga familja Berisha Per kete u shpetuan ata kryesoret Fatmir Mediu dhe Shkelzen Berisha.

  Reply to this comment
 36. skifteri March 15, 21:06

  Kopil S.B dhe kopil shteti qe ngriti dhe kopila te gjithe ata qe jane denuar dhe fshehur drejtesise gerdecit nuk do shpetojne asnjeri nga kjo vrasje makaber dhe vjedhje masive ,ikni nga te doni por dikur do te kapeni dhe do pergjigjeni, se pa u denuar Saliu nuk ndeshkohet zengjiri fajtor.

  Reply to this comment
 37. nuri March 15, 22:18

  Te gjithe horrat gjejne strehim ne France.

  Reply to this comment
 38. rresheni March 15, 23:17

  Nje gjepist xhepi autobuzash ben me shume burg po i kapi policia..kurse keta pushtetaret qe kan hudh nje bombe berthamore dhe shfaros nje lokalitet te terenuk ju hy xhemb ne kembe…vetem ne ALBANISTAN ndodhin keto matrapazlliqe pushtetaresh te korruptuar

  Reply to this comment
 39. ben tironsi March 16, 04:57

  N.q.s familjen e ke ne Shqiperi largoje pastaj fol se ata plera i kan duart kudo , hape barkun por siguro femijt.

  Reply to this comment
 40. lol March 16, 09:02

  Asnje refugjat ne France nuk thirret terk direktori i policise per te dorezuar apo diskutuar dosjen e tij!ne France ,institutionete Jane ta pamvara edhe ofpra nuk eshte nene urdherin e nje direktori te policier,po ketu ky vete po tregon se eshte bâ bashkpunetor vulnetar edhe ka treghuar cka di per gerdecin! Mos te mashtroje shqiptaret as te mendoje se ka mashtruar francezet! Eshte shitur lire edhe ka shitur edhe ma lire eproret e tij! Pra ,franca kishe intéressé sepse keta kane shitur arme ne ‘pré carre’n francez n’afrike-oborin e frances -edhe si e ku ishte interesi i Frances,dmth filet shtet do destabilizohen nga CIA n’afrike….mali ,u pa, soudain po ashtu syria!…

  Reply to this comment
 41. AKILI March 16, 10:23

  Kesaj i thuet futja pordhes kote,vitet ikin politikanet ndrrojne karriget,prokurori kerkon, gjykatsi peshon, hallexhiu kungon.Mjer ke ze halli.Dhe mire te na e bejne kur kane nevoj politikanet te ngrihemi ne revolt,kur bie bomba tek komshiu, themi lage bythes sime.

  Reply to this comment
 42. Lleshi March 16, 13:21

  E morret vesh me ne fund ? O popull trushpelare ! O njerez pa piken e vetvleresimit ! O bageti qe e keni hedhur jeten tuaj ne duart e te tjereve qe nuk iu duan asnje te mire ! Ju kane thyer besimin dhe ju kane mbushur me genjeshtra ! Ju keput koka , nga “perendimi” , apo nga “lindja” ! O popull trushpelare , para se koka te shikoje nga “perendimi” , apo “lindja” , ndodhet mbi qafen tuaj , o derdimene !

  Si ka mundesi qe dashnoret franceze , na e gjeten dhe na i morren “prokurorise” Tartarin ? Po dashnoret amerikane , si ka mundesi ia morren “burrit te shtetit” , Maçok (Luan) Hoxhen ?

  O Moj Shqypni , e mjera Shqypni …. kthyer populli ne bageti !

  Reply to this comment
 43. shqiptar March 14, 15:42

  I vetmi shkaktar i drejteperdrejte i shperthimit te Gerdecit e pasojave, ishte nje puntor i pakujdesshem saldator qe nuk e vleresoi se cfare rreziku kishte te punoje me saldatrice kur ne toke ishte i shperndare baruti.
  Ky puntor, nese nuk do te vdiste vete nga gabimi i tij, ishte i vetmi qe mund te akuzohej per vrasje pa paramendim.
  Te gjitha historite e tjera me trafik armesh e budallalleqe te tjera , dolen vetem si shfrytezim i faktit se u vrane 26 vete ne ate aksident, me qellime politike.
  A kishin pergjegjesi te tjere vec tij per tragjedine ?
  Sigurisht qe kane pasur, por qe nga pronari i fabrikes Delijorgji e deri tek ministri i mbrojtjes nuk ishin te interesuar qe te dodhte ajo qe ndodhi.
  U abuzua politikisht e akoma vazhdohet te abuzohet duke e lidhur kete aksident, me nje histori tjeter qe ka te beje me tregetine e armeve..
  Tragjedia e Gerdecit duhej gjykuar e ndare nga ceshtja e tregetise shteterore apo private te armeve.
  Ka sigurisht lidhje me lakmine per te fituar para ne ruge abuzive, por vetem ne Shqiperi keto lloj aksidenetsh me viktima, shfrytezohen per te demonizuar kryeministrin apo ministrin.
  Nje pronar miniere i pandergjegjshem, nuk mer masa sigurie ne minieren e tij , nga lakmia per te fituar me shume para. Si pasoje mund te gjejne vdekjen me dhjetra e ka ndodhur edhe qindra minatore.
  Eshte denuar ai sipas ligjit, jo me akuzen e vrasjes, por si pergjegjes i tragjedise, aksidentit, por nuk kemi degjuar qe te jete kerkuar qe te akuzohet kryeministri jo me per pakujdesine e nje pronari apo drejtori te ndonje fabrike e miniere, por vete ai si “vrases”
  Gjykimi e denimi i ketij zoterise, Tartarit, nuk ka asnje lidhje me aksidentin por gjykatat nen presionin e luftes politike, i jane futur nje procesi qe u mbyll me vone ngaqe nuk u gjeten prova e fakte.
  Tregeti armesh bejne te gjitha shtetet e botes, qe nga SHBA e deri tek shtete te vogla si Shqiperia.
  U zhvillua ne SHBA nje proces gjyqesor per nje tregtar te dyshimte te armeve,qe kishte lidhje me pronarin Delijorgji, por nuk u formulua asnje akuze nga gjykata per te si “vrases” i Gerdecit ne Shqiperi. U vertetua ne ate gjq, se abuzuesi me tregetine e armeve, nuk kishte pasur asnje lidhje me Berishen e te birin e tij.
  Perse vazhdohet me fantazite shpifese te Mero Bazes ?

  Reply to this comment
 44. shqiptar March 14, 15:43

  I vetmi shkaktar i drejteperdrejte i shperthimit te Gerdecit e pasojave, ishte nje puntor i pakujdesshem saldator qe nuk e vleresoi se cfare rreziku kishte te punoje me saldatrice kur ne toke ishte i shperndare baruti.
  Ky puntor, nese nuk do te vdiste vete nga gabimi i tij, ishte i vetmi qe mund te akuzohej per vrasje pa paramendim.
  Te gjitha historite e tjera me trafik armesh e budallalleqe te tjera , dolen vetem si shfrytezim i faktit se u vrane 26 vete ne ate aksident, me qellime politike.
  A kishin pergjegjesi te tjere vec tij per tragjedine ?
  Sigurisht qe kane pasur, por qe nga pronari i fabrikes Delijorgji e deri tek ministri i mbrojtjes nuk ishin te interesuar qe te dodhte ajo qe ndodhi.
  U abuzua politikisht e akoma vazhdohet te abuzohet duke e lidhur kete aksident, me nje histori tjeter qe ka te beje me tregetine e armeve..
  Tragjedia e Gerdecit duhej gjykuar e ndare nga ceshtja e tregetise shteterore apo private te armeve.
  Ka sigurisht lidhje me lakmine per te fituar para ne ruge abuzive, por vetem ne Shqiperi keto lloj aksidenetsh me viktima, shfrytezohen per te demonizuar kryeministrin apo ministrin.
  Nje pronar miniere i pandergjegjshem, nuk mer masa sigurie ne minieren e tij , nga lakmia per te fituar me shume para. Si pasoje mund te gjejne vdekjen me dhjetra e ka ndodhur edhe qindra minatore.
  Eshte denuar ai sipas ligjit, jo me akuzen e vrasjes, por si pergjegjes i tragjedise, aksidentit, por nuk kemi degjuar qe te jete kerkuar qe te akuzohet kryeministri jo me per pakujdesine e nje pronari apo drejtori te ndonje fabrike e miniere, por vete ai si “vrases”
  Gjykimi e denimi i ketij zoterise, Tartarit, nuk ka asnje lidhje me aksidentin por gjykatat nen presionin e luftes politike, i jane futur nje procesi qe u mbyll me vone ngaqe nuk u gjeten prova e fakte.
  Tregeti armesh bejne te gjitha shtetet e botes, qe nga SHBA e deri tek shtete te vogla si Shqiperia.
  U zhvillua ne SHBA nje proces gjyqesor per nje tregtar te dyshimte te armeve,qe kishte lidhje me pronarin Delijorgji, por nuk u formulua asnje akuze nga gjykata per te si “vrases” i Gerdecit ne Shqiperi. U vertetua ne ate gjq, se abuzuesi me tregetine e armeve, nuk kishte pasur asnje lidhje me Berishen e te birin e tij.
  Perse vazhdohet me fantazite shpifese te Mero Bazes ? –

  Reply to this comment
 45. Emigrant SHBA March 14, 18:01

  Te vetmit qe nuk u denuan Jane ata qe e organizuan ate Shkelzen Berisha dhe Mediu Por sa per Dashnor Caushin Ai e ka mbaruar burgun dhe nuk eshte aratisur

  Reply to this comment
 46. Shqip March 15, 02:12

  @NURI

  JO, LEKSIONE DEMOKRACIE DHE DEKRIMINALIZIMI NA JEP AMBASADORI AMERIKAN LU, DHE AMBASADORJA EUROPIANE VLAHUTINI.

  KETA DUHET TE LARGOHEN URGJENTA NGA SHQIPARIA. FORCA SHQIPTARE SE HUMBET….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?