Arkiva USA: Lidhjet e Ballit dhe Devës me shefin e Hitlerit për Ballkanin

November 25, 2018 00:43

Arkiva USA: Lidhjet e Ballit dhe Devës me shefin e Hitlerit për Ballkanin

Në një dokument arkivor sjellë në shqip nga Auron Tare, botuar nga DITA që vjen nga dosjet e deklasifikuara të Zbulimit Amerikan të Ushtrisë, kemi dëshminë e një prej personaliteteve gjermane më të rëndësishëm për çështjet e Ballkanit gjatë L2B, Herman Neubaher.

Neubaher, i Plotfuqishmi gjerman për Ballkanin, gjatë marrjes në pyetje nga ekspertët e Zbulimit Amerikan të cilët ishin të interesuar për të marrë të dhëna ndaj të gjitha personaliteteve ballkanike që kishin bashkëpunuar me autoritetet gjermane gjatë periudhës së pushtimit gjerman, ka dëshmuar edhe mbi disa prej bashkëpunëtorëve shqiptarë.

Dëshmia e Neubaher është mjaft e gjatë dhe me mjaft informacione shumë interesante mbi këndvështrimin gjerman ndaj Ballkanit dhe popullsive në këtë zonë, ku padyshim Shqipëria zë një vend të rëndësishëm.

Megjithëse Neubaher ka lënë një libër me kujtimet e tij për periudhën e angazhimit të tij politik në Ballkan, dokumentet që vijnë nga arkivi amerikan janë shumë interesantë dhe mjaft të veçanta, pasi ato janë marrë në kushtet e investigimit të ushtrisë amerikane.

Xhafer Deva

Xhafer Deva

Ndër shqiptarët për të cilët Neubaher ka dëshmuar përpara autoriteteve të Shërbimit Sekret Ushtarak Amerikan është Xhafer Deva.

Deva la gjurmë në historinë shqiptare për dy momente mjaft kulmore në periudhën e pushtimit gjerman: Krijimi i Divizionit SS “Skanderbeg” dhe masakra e 4 shkurtit.

Masakra e 4 shkurtit është një njollë e zezë në karrierën politike të Devës, por funksionarët e zbulimit amerikan e kanë parë atë si një person potencial kundër influencës komuniste në Ballkan – analizon Tare.

Ndaj autoritetet amerikane, me gjithë informacioni që kanë pasur mbi Devën, nuk e kanë arrestuar dhe dënuar atë në lidhje mbi aktivitetin e tij politik në dobi të nazizmit në Ballkan.

Në fakt, duke parë se rreziku komunist do të ishte kërcënimi më serioz i interesave te tyre në të ardhmen, amerikanët toleruan apo angazhuan shumë elementë pro gjermanë të njohur si antikomunistë në operacione të Kundërzbulimit amerikan.

Rasti më i njohur është rrjeti i zbulimit i njohur si “Shërbimi i Gjeneralit Gehlen”, një rrjet i agjenturës gjermane, e cila pas luftës u vu në shërbim të Zbulimit amerikan kundër interesave sovjetike.

Mbi aktivitetin e Xhaver Devës në emigracion nuk ka shumë të dhëna deri më tani, por me sa duket edhe pse me një të kaluar pro gjermane, Xhafer Deva u la i lirë. Ai jetoi në Vjenë për një kohë të gjatë dhe më vonë u transferua në Amerikë, ku edhe vdiq.

Bashkëshortja e tij amerikane, ish-drejtuesja e bibliotekës së universitetit të Kalifornisë, u nda nga jeta vetëm pak vite më parë (2012) duke mos botuar asgjë nga kujtimet e Xhafer Devës, të cilat sipas disa të njohurve të tij janë akoma në dorëshkrim.

Hermann Neubacher

Hermann Neubacher

SEKRET
GI Nr.36 KUARTETI

Forcat e Shteteve të Bashkuara
Qendra e Shërbimit Inteligjent të Ushtrisë
APO 757 – RAPORT I NDËRMJETËM (CI – IIR) NR.36
I Burgosur: NEUBAHER, HERMAN
29 Janar 1946
DAHAVER DEVA (Xhaver Deva)

Xhaver Deva ju prezantua Herman Neubacher (i Plotfuqishmi gjerman për Ballkanin) nga Obst von KOHOUTEK (shikoni paragrafin G (9) në Beograd, në shtator të 1943. DEVA, rreth 40 vjeç është një shqiptar mysliman. Ai është nga Distrikti i Kosovës, Serbi dhe ka studiuar në Shqipëri.

Ai është një nacionalist shqiptar i vendosur dhe me ndjenja të forta antikomuniste. Ai mban syze dhe nga pamja e parë duket jo më shumë se një mësues i një shkolle të mesme. 

Pas kapitullimit italian, DEVA organizoi Komitetin Nacional Shqiptar, i cili shpalli pavarësinë e Shqipërisë në 14 shtator të 1943. Komiteti zgjodhi një Qeveri të përkohshme dhe DEVA kërkoi njohjen zyrtare gjermane nëpërmjet Neubaher.

NEUBAHER thekson se ata lejuan zgjedhje të lira për përfaqësuesit e Parlamentit Kombëtar. Parlamenti zgjodhi Këshillin e Regjencës si dhe formoi Qeverinë e Përhershme. DEVA shërbeu si ministër i Brendshëm nën kryeministrin Rexhep Mitrovica në të dyja Qeveritë, në atë të përkohshme dhe në atë të përhershme.

Ai konsideronte si objektivin e tij primar revanshin kundër komunistëve. 

Ai përfaqësonte kosovarët (shqiptarët nga provinca e Kosovës në Serbi) në Qeverinë shqiptare. Sipas Neubaher, popullsia e këtij distrikti furnizoi elementët më aktivë në politikën shqiptare. Ata ishin nacionalistë dhe kundërshtonin çfarëdolloj ndërhyrjeje nga jashtë. 

Në përgjithësi ishin të pasur dhe si rrjedhim, ishin kundër komunizmit.

Përveç kreut të Regjencës, Mehdi bej Frashëri, DEVA (dhe jo kryeministri Mitrovica) ishte personi më me influencë në Shqipëri.

Kur Fiqiri Dino themeloi një Qeveri të re në maj-qershor 1944, Deva dha dorëheqjen si pasojë e një sëmundjeje. Ai shkoi në Vjenë për t’u mjekuar si dhe për konsultime mjekësore. 

Gjatë verës së 1944, DEVA u bë President i “Ligës Kosovare”, një organizatë nacionaliste shqiptare e cila nuk pranonte Serbinë dhe Malin e Zi. Ai konsideronte si mision të tij, organizimin e një qendre nacionaliste në Shqipëri për “Shqipërinë e Madhe”. Për ta përmbushur këtë mision, atij ju desh që të largonte grupimet e vjetra pro DRAGES dhe të BEJLEREVE, grupime pro italiane në Kosovë, të  cilat në fakt ishin shumë me influencë.

Këta liderë përfaqësonin një mentalitet të vjetruar Levantin, e cila lejonte influencën e shefave të klaneve.

DEVA mendonte që të qëndronte në Kosovë pas tërheqjes gjermane, në mënyrë që të luftonte kundër forcave të TITO-s. Ai u detyrua që të hiqte dorë nga kjo ide, pasi autoritetet gjermane nuk e furnizuan dot në kohën e duhur me materiale dhe municione të nevojshme.

Si rezultat, DEVA erdhi në Zagreb në nëntor të 1944, nga ku më pas fluturoi në Vjenë së bashku me Neubaher. Ai mori pjesë në formimin e Komitetit Kombëtar Shqiptar në Vjenë, nën KITZBUHEL si dhe me pjesëtarët e zyrës së Neubaher.

Ai është përpjekur që të shkojë në Zvicër në maj të 1945, dhe me sa ka dijeni Neubaher, ai ka arritur që të kalojë në Zvicër. Përpara se ai të largohej për në Zvicër, DEVA dhe Neubaher kanë biseduar mbi mundësinë e futjes së Devës në Shqiperi nëpërmjet Italisë së Jugut apo Greqisë së Veriut.

Mbi këtë mundësi, Neubaher i ka thënë Devës që, “raporto pranë gjeneralit SCOBIE dhe jepi të falat e mia më të mira dhe mundohu që të shikosh gjendjen e Shqipërisë nga Greqia e Veriut”!

Më 13 shkurt 1944 Neubacher i raportonte Ministrit të Jashtëm gjerman, von Ribbentrop mbi hyrjen e ministrave të rinj te Ballit Kombetar në qeveri, dëshmi e botuar nga Roland Luçi.

“Përfshirja e disa burrave në qeveri, të cilët janë përfaqësues të këtij fronti, është rezultat i luftës sonë të përbashkët me përkrahësit e Ballit Kombëtar në Shqipërinë e Jugut, të cilët të armatosur prej nesh luftojnë kundër partizanëve të kuq. Bashkëpunimi i Wehrmacht-it tonë me formacionet e Kadri Cakranit në Shqipërinë e Jugut rezulton tepër i suksesshëm deri tani. Javën e kaluar dështoi një atentat i komunistëve kundër Cakranit, ku mbeti i vrarë nipi i tij” – shkruante Neubacher.

k.a. / dita

Foto kryesore: Hermann Neubacher pret Adolf Hitlerin në Vjenë, 1938

November 25, 2018 00:43
Komento

52 Komente

 1. Allen Dalles February 22, 18:25

  Nuk eshte as i pari ,as i vetmi dhe as i fundit qe merret ne sqetull nga amerika dhe sherbimet e saj te fshehta.Dhe jo vetem shqiptare,apo kosovare.Fakti qe ata e dinin mire per krimet e deves dhe te tjareve ,u duhej si mjet presioni per ti mbajtur ne sherbim si qen besnik.Per ameriken rendesi kane synimet, interesat e tyre strategjike ,per te cilat kane bashkepunuar edhe me kriminele, edhe me diktatore.Me pas kur nuk kane patur nevoje me ,i kane flakur ,luftuar.nuk jane te pakte shembujt.Po marr vetem te fundit:Kreu i ISIS,Al bagdat,Ka qene ne burg ne irak,ne burg amrikan.Atje u testua dhe u lirua ,se bashku me te tjere,duke u cilesuar si “mandela i sirise”.U pergatit, u armatos nga amerikaPer te nisur luften ne Siri.Ka dhe foto te botuara edhe ne shtypin shqiptar,ku albagdad eshte ne bisrdime me politikane te shba.Po kreu i al kaedes nga kush u pergatit dhe u dergua ne afganistan,kur ishte me interes lufta kunder pushtimit rus.Disa shkrime ne shtyp tregojne per Ortakeri ne mardhenie ekonomike mes Bin Laden dhe familjes Bush.Dhe gjate ketzre 20 viteve kjo dinasti ka nxjerre 2 presidente.I permenda keto per te treguar se ka qene ne strategjine amerikane bashkepunimi me kedo per interesat e saj.Dhe kur u pinte lengun,i hidhte poshte.Mos valle shqiptaret nuk ishin viktima te kesaj loje?Sa grupe u pergatiten dhe u futen ne shqiperi dhe u asgjesuan?hipoteyen se sigurimi ishte i forte e dime.Po mos valle eshte nje manove per te rritur autoritetin e agjenteve potenciale ne shqiperi,per tu hapur dhe siguruar karriere te sigurt per te dale ne krye?

  Reply to this comment
  • Sazani February 22, 19:55

   Xhaferr Deva ishte kombetar shqiptar, kundra sllaveve, kunder komunizmit sllav, kunder tradhetareve te kombit shqiptar qe i sherbenin sllaveve, ruseve, serbeve, grekeve. Xhaferr De\va eshte hero kombtar i kombit shqiptar. Ai ishte armik i xhihadisteve komuniste shqiptare.

   Reply to this comment
   • predator February 22, 19:56

    avash o sazan “antikomunisti” se te rane breket.
    trima ne web si ty ka plot
    po me nder ju te hani kaken

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati February 23, 03:00

    po te ishte kunder serbeve Deva duhej te masakronte gjith serbet ne Kosove dhe sot nuk do kishte me serbe ne Kosove

    Reply to this comment
    • Pjetri February 23, 15:58

     E beri ai dhe e beri mire, por nuk mjafton vetem puna e njerit.

     Reply to this comment
    • Dn November 25, 08:26

     Jepja hakun : e filloj pak kete pune me divizionin skenderbeg,po germanenet nuk e lane kete divizion ne vend…

     Reply to this comment
    • Mal Uka November 25, 12:50

     I nderuar Vlonjati , Eshte mire te lexohet prej burimeve
     apolitike per te kuptue te vertetat Une me dashamiresi
     Ty dhe te gjith ata qe duan ta njohin te verteten dhe
     mesojne shume per emna e biografi te njerzve te kombit
     Shkruejeni titullin Keshtu .
     HISTORIANI mUHAMET SHATRI: Perpjekjet e lidhjes se
     dyte te prizrenit per jertesimin e aspiratave jetike te kombit
     shiptar Ne revisten drini e gjeni shkrimin gjeresisht Me
     Shume emna te atedhetarve te kohes dhe biografite e tyre
     Pjesa e madhe e tyre kishin fakultete e grada akademike !
     Mos bini pre e propagandave partijake qe shkaktojne edhe
     perqamje edhe e rrejne historine ! Ky argument qe po ua
     afroj ta lexoni ua ep mundeine per dijalog te shnoshe
     me argumente historike I pershendes lexuesit dhe
     kuptohet separi ty qe tu bdrejtova !

     Reply to this comment
   • Sazani November 25, 11:31

    Sazani i vërtetë jam unë . Xhafer Deva është një kriminel ordiner , terrorist pa ideal , pa atdhe. Plehëra si Xhaferi mund të dekorohen e të çmohen nga plehëra si ai – Edvin Rama , Sali Berisha , Nishani e nga zagarë si ky sazani fallco.
    Për të neutralizuar reagimet e Sazanit që i paskan djegur shumë , ky fëlliqësirë bëhet sazan dhe shprehet diametralisht kundër me ato që them unë .
    Vazhdo debil , vazhdo , më keq do të dalë !

    Reply to this comment
   • Tirana November 25, 12:34

    te quash hero nje kriminel qe ne nje nate ka vrare 104 njerez te pafajshem kjo eshte cmenduria shqiptare . Vajmedet ku ka shkuar Shqiperia e mjere. O zot na mba mendjen

    Reply to this comment
   • Mali November 26, 08:36

    Shko mor djale merre ndonji mjekim se nuk je mire. Po me 4 shkurt kush e beri masakren ne tirane?

    Reply to this comment
  • Gjergj February 23, 16:55

   Ua, cfare na the… sa vjec je te keqen xhaxhi? Pse ka ndonje shtet ne bote qe nuk i ben keto?

   Reply to this comment
  • Selami June 16, 00:52

   Shum e sakte keto qe ju thoni, ka edhe emision Dokumentare per kete çeshtje, pikrishte Amerika e beri Osama bin ladenin per te luftuare Bashkimin Sovjetik ne Afgsnistan. I cili me pastaj e kuptoj se ata donin ta hjekin BS per te qene vete ne Afganistan. Pse kjo, nje nder arsyet ishte se atje kishte resurse shum te dobishme per ekonomin Amerikane, si prsh toka e rralle nga sot prodhohen Tel… kompiuter etj etj. Shum mir e sqaruat e nderuare. Respekt

   Reply to this comment
  • ELIOT November 25, 10:24

   Ha ha ha ky Tarja eshte nje koqe qe se gjen ne europe ;;;; More Tare debili spiun u Enverit more bole shevike po ku e maska pasur mendjen Amerika ne 1945 TE benete luften Japonezeve te mbronte ushtaret e vete qe u vrane me mijera ne japoni ne europe ;;;Apo te merreshin me nje Xhafer deva ne shqiperi qe i urrente fashistat komunitsta ;;;;,,,,, na i THUAJ perse se ka nxjerre dokumnetin e Amerikes ;;; nuk e denoncuan nuk e futen ne burg xhafer deven se ishte per interesat e tyre ;;;;te Amerikes ;;;;ha ha ha ha ha nje debile si Auron tare na tregon Ameriken dhe interesat e tyre ;;;; more analfabet more lope more vich ;;;A e dini ju se Amerike ishte dhe eshte vendi me demokratik ne bote ;;More krimb i Enverit ;;;;kur Enveri te vriste per nje fjal goje Amerika edhe mafiozat i denonte me prova me gjukates per tu mrojtur more zvarranik ;;; dhe me gjemanet u bene shume vende te lindjes ;;; ne Ukraine i priten me lule gjermanet perse ;;;sepse shume qytetare intiligenta e dinin se me te rrezikshem shin kounistat se nazistat dhe fashistat se bashku ;;More tare spiuni ;;perse nuk shkon ne Rusi te Putinin dhe te tregojne historianet ruse sa miliona vrau Stalini ;;; vrane bolesheviket he more qyrravec ;;; Sa miliona vdiqen nga uria nga regjimi i stalinit … KUR RUSIA PUSHTOI POLONJEN … STALINI KAPO ROB 40 MIJE ZBORISTA ..QE ISHIN TE GJITHE INTILIGENTAT E POLONJES ISHIN NNXHINIERAT NJEREZIT ME TE ZGJUAR … DHE CFARE BERI BOLSHEVIKU STALIN … I VRAU TE GJITHE MEGJTHESE U DOREZUAN … KETO GJERA NA SHKRUAJ ZVARRANIK JO .. PALLAVRA ME NASTRADINA ;;Shko more debile more ndyresire qe S ke goje ti nje qen i Enverit te zeshe ne goje Ameriken ;;;;hej coban zgjebs ;;;; Nje Francez tregonnte kur Ishte femije ;;;;se kishte pare kurre c ishte nje chokollate ;;dhe ushtaret Amerikeane ja dhane per here te pare ne jete kur ti rrace jevgu edhe ne vitet 80 se dinje c ishte chokollata ,,, NJE COBAN NGA VLORA NA TREGON PER AMERIKEN HA HA HA HA HA HA HA AH AH …IK MORE QEN I ENVERIT SE MIRE QE TE BERI ENVERI IDIOT POR PO VDES SI DEBILE NGA MENDJA …..MERCI

   Reply to this comment
   • Ai qe di ti November 25, 13:53

    Pas de quoi monsieur Eliot Plehra…ku eshte kultura jote perendimore mor legen…qe vetem shan dhe denigron jo vetem individin por dhe nje dokument origjinal gjerman?E kush te pyeti ty se kush eshte Amerika per ty dhe per te tjeret..tek e fundit kush je ti…nje mut muti nje deficient intelektual…si disa te tjere….

    Reply to this comment
 2. supertmbesa prej Serbije e boshnjaku malltezi February 22, 18:48

  TERE RRUGET DHE ISTITUCIONET E BATHORES DUHET TE VENE EMRIN E DEVES DHE NIPIT IBRAHIM PERFSHI EDHE SELIJA E PS

  Reply to this comment
 3. opozitar i sfilitur February 22, 19:32

  Amerikanet paskan mare ne mbrojtje autorin e masakres se 4 shkurtit njesoj sic kane bere me autorin e masakres se 21 janarit.
  Bravo Amerika.

  Reply to this comment
  • Daci November 25, 05:15

   Akoma vazhdojne keta autore pleq pensioniste dhe keto gazeta me prrallat si ka qene, si duhej te kishte qene, une jam me i miri sepse ti je me i keqi. Vetem pensionisteve qe e kaluan jeten ne parajsen e rradhes se qumeshtit mund t’i vlejne keto shkrime.

   Reply to this comment
 4. demo February 22, 21:22

  Me kujtohet trimi kosovar Haziz Zhilivoda,prej Mitrovice,ushtari i pamposhtur i gjeneralit 70 vjecar Shaban Polluzhes prej Drenice.E kam njohur kete burre,kur doli nga burgu i Ballshit.Ky ishte betuar kur ishte ushtar ne Kroaci,qe ne rini te tij,per te luftuar serbet per clirimin e Kosoves.Tre muaj rresht ka luftuar me partizanet e Shefqet Pecit,KUR KETA PUSHTUAN kOSOVEN,PER T`JA DHURUAR SERBEVE ne dimrin e vitit 1945 dhe deri ne vitin 1949 ka qendruar ne malet e Sharrit i ndjekur nga forcat e OZNA.Kur Enver Hoxha nderroi padron(Arsye kryesore ishte se Tito ja cfaqte hapur neverine),u arratis ne Shqiperi ku perfundoi ne burgjet e diktatures.Haziz Zhilivoda eshte ai burre,qe i tha Shefqet Pecit:- Me vjen keq,qe nuk u takuam bashke ne Kosove ne 1945,se do te kisha futur nje plumb ballit.Habitem se si ka mundesi qe nje popullsi prej 800 mije shqiptaresh,qe mezi nxirrnin nje ushtri prej 2 mije vetesh,mobilizuan me nxitjen e dy serbomalazezve 70 mije bandite,qe te luftojne kunder gjysmes se kombit per t`ja dhuruar armiqve historike,serbeve?Xhaferr Deva ishte luan i pamposhtur i Kosoves martire,qe e pa realitetin ne sy.Nuk u tut nga atentatet prapa ferres te mafiozeve komuniste,por u kalli daten ne 4 shkurt 1944,i vrau si qen rrugesh dhe i la rrugeve si qent e bashkise.Per kater dite mafioset e organizuar nga Dushan Mugosha moren arratine dhe Shqiperia do te kishte shpetuar nga murtaja komuniste sikur keta Mehdi bej,ibrahim bej,fuiqiri bej e bejlere laperdhare e zemerlepur te mos e kishin perzene ne Kosove ku themeloi lidhjen e dyte te Prizrenit.Bataljoni SS Skanderbeg eshte nje faqe e lavdishme e bashkepunimit teuton antisllav ne Europe.Expansioni sllavo-grek ne Europe i ndihmuar nga Franca dhe Anglia ka pasur synim zhdukjen e etnise shqiptare.Por mme shume se keta,jane ndihmuar nga degjeneratat otomane,bejleret turkoshake.Enver Hoxha kishte ndenjur shume me bejlere dhe ja dinte pikat e dobeta ku guduliseshin.Keta bejlere duke mbajtur ne preher ylberin Enver Hoxha moren ne qafe Camerine dhe Kosoven bashke me malesine kreshnike te Diokleas ilire,bashke me maqedonine shqiptare,bashke me Camerine martire,qe vlejne me shume se bashtua i Gjirokastres me gjithe ane kurven.

  Reply to this comment
  • Gjergj February 23, 17:10

   Ne kohe paqe partizanet dhe ballistet do ishin pozite dhe opozite qe debatonte ne parlament, ne kohe lufte ishin armiq qe vriteshin me njeri-tjetrin.

   Lufta i ka keto. Eshte mire mos merremi me me kohen e luftes se vetem shqetesojme veten. Mund te respektojme viktimat nga dy palet dhe perfundimet lejani historianeve ti interpretojne. Keto artikuj duhen lexuar si histori, por kane kaluar mbi 70 vjet, akoma do debatojme per luften?? Bota ecen perpara, kurse ne harxhojme kohe me debate te kota te luftes, komunizmit, etj. etj. Vete ne po e mbajme vendin ne tranzicion, sepse nuk duam te ecim perpara, kemi ngec te e kaluara.

   Reply to this comment
  • katarakti November 25, 10:40

   Pa luften partizane Shqiperia do te konsiderohej si vend i mundur dhe tokat e saj do te ndaheshin ne mes te Malit te Zi, Serbise, Maqedonise dhe Greqia do te arrinte deri ne Shkumbin. Prandaj Enver Hoxha deklaroi ne konferencen e Parisit se nuk kam ardhur per te dhene llogari, por per te kerkuar llogari! Enveri nuk mund ta shiste Kosoven, pasi Kosoven e kishin shitur me kohe Fuqite e Medha te Serbia. Siç kishin bere edhe me Camerine. Me ato qe shkruan per Xhaferr Deven dhe 4 shkurtin justifikon plotesisht terrorin komunist ndaj kolaboracionisteve pas Luftes se Dyte Boterore. Si e spjegon ti se ajo popullsi perj 800 000 banoresh, siç e pohon vete, nxorri ne lufte rreth 70 000 te rinje dhe te reja kunder pushtuesve nazifashiste?! Teme qe ha diskutim eshte nese ata qe u bashkuan me Gjermanine vepruan drejt apo gabim?! Po ata qe i dhuruan kuroren e Skenderbeut mbretit te Italise çfare ishin?!

   Reply to this comment
 5. gjergji February 22, 21:22

  …….të gabuar po aq sa edhe zgjidhja internacionaliste që do t’i jepte komunizmi kësaj çështjeje madhore për kombin shqiptar.
  Cili ka qene ai idiot qe ka shkruar keto radhe…??? Ai do binte ndesh me parimin e BE, ku Shqiperia e Kosova do te bashkoheshin ne kuadrin e anetaresimit ne BE..??? E ku ndryshon internacionalizimi komunist i Evropes nga Bashkimi evropian???

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 February 23, 09:04

   këtë pyetje i bëra dhe unë vetes??
   kush ka qënë ai debil që ka shkruar një gjë të tillë??
   të botosh një dokument arkivi ose pjesë të kujtimeve të dikujt,nojbauer,nuk ka asnjë gjë të keqe!!të botohen pa asnjë lloj interpretimi është më e sakta!seicili gjykon për to!!
   por të filloshe të bëhs interpretime idiotësh,interpretime të trasha që dhe me veten,me ligjet ndërkombëtare,rrjedhat e shkuara historike dhe situatën e sotme politike do të thotë:
   -o je një idiot
   -o kujton se të gjithë janë budallenj
   nëse nuk do të kishte nisur e ashtuquajtura lufta e ftohtë,të gjithë xhafer devat shqiptarë,grek sërbo-kroatë e kështu me radhë do të kishin pasur fundin e sivëllezërve të tyre francezë,hollandezë belg e danezë!!
   por interesat e momentit bënë që këta të këtheheshin në aleatë të armikut të djeshëm!kështu anglezët në vënd që të bashkpunonin me aleatët e tyre të LIIB bashkpunuan me kundërshtarët e tyre,me aleatët e gjermanëve!!
   francezët e të tjerët në vënd që të trajtonin në të njëjtën mënyrë si trajtuan tradhëtarët e tyre,tradhëtarëve tanë ju dhanë mbrojtje dhe i përdorën mish për top për interesat e tyre!dhe njëherë kundër popujve të tyre!!xheafer deva bashkpunoi dy herë me të huajin kundër interesave të popullit të vetë!!
   sazo debili dhe demo trushkuluri harrojnë se historia është një rrotë që rrotullohet gjat gjithë kohës!!shumë fakte që sot jenë sipër dje kanë qënë posht!!
   sot amerikën e kemi mike,pardje po ashtu,por të mos harrojmë se në periudhën ndërmjet sot dhe pardje kemi një “dje”!!kjo dje ishte në atë kohë kur jugosllavia u reshtua në anë e amerikës!!po ti thërrasim pak mëndjes do të shohim se shtypja më e madhe ndaj shqiptarëve të mbetur në jugosllavi është bërë në atë kohë!amerikanët për interesat e tyre nuk mbyllën një sy,por të dy!!bile vesh e gojë!u bënë treshja e majmunëve!!njerzit si xhafer deva bënë të njëjtën gjë!!u bahkuan me armikun shekullor dhe masakruesin e shqiptarëve për të luftuar ideollogjinë komuniste të shtetit shqiptar!!besoj se kjo nuk ju duket pak si zogiste,më e ndyrë se ajo që ju pretendoni se paskan bërë komunistët,këtyre debilave “nacionalistë”!që vetëm me nacionalizmin,patriotizmin dhe interesat e kombit nuk kanë të bëjnë!!për ta kombi është pasuria e tyre!!
   ky debil demokari habitet si është e mundur që shqitarët të bashkohen 1 në 10 kur më parë nuk kanë mundur të bashkohen 1 në 1mijë??
   o demokar,janë bashkuar sepse panë interesat kombëtare,sepse luftuan për shqipëri!!deri dje,dhe nga ballistët,nuk u bashkuan sepse askush nuk i udhëhoqi për të mbrojtur interesat kombëatre!!të githë kanë qënë krahinistë,në më të mirën e rasteve,dhe kanë luftuar hapur për interesat e tyre personale!populli nuk është aq budalla sa duket!!pavarsisht se shpesh tërhiqet për hunde!!
   periudhën më të lavdishme të historisë shqiptare njerëz si demokari dhe kazani,ka shumë e shumë të tjerë,duan ta zhvleftësojnë,ta zhdukin fare,për dy arsye të vetme:
   -i fëlliq nga koka në këmbë me paraardhës e pasardhës!!
   -ju prish interesat e tyre personale që nuk kanë asgjë të përbashkët me ato kombëtare!!
   koha e vërtetoi këto!!dje e shitën sot po e shesin!!gjithnjë kanë përçarë,gjithnjë janë pasuruar!!

   Reply to this comment
 6. intelektuali February 23, 08:55

  Personi me i fuqishem ne qeverine e Mitrovices ishte kunati dhe bamiresi i Enver Hoxhes Bahri Omari i emeruar si Minister i Jashtem qe mbante lidhje edhe me gjermanet edhe me amerikanet. Por nga keto shkrime seriale ne DITA nuk duhet te krijojme pershtypjen mendojme se vendi yne gjate Luftes ishte ne qendren e vemendjes te Fuqive te Medha, sepse ASKUJT nga Bota nuk i plaste fare se cfare ndodhte ne Shqypni dhe kete teze e vertetoi Takimi i Jaltes kur BOSAT e ndane Boten dhe Evropen si byreku ne tepsi dhe Shqypnia u “HARRUA” ne favor te Jugosllavise Komuniste qe amerikanet e perdoren si nje leve e fuqishme kunder komunizmit rus. Megjithate kjo nuk do te thote qe sot te mos nderrojme patriotet e vertete shqyptare qe deshen bashkimin e trojeve te Vatanit ne nje shtet, nderim qe duhet te behet nga politika jone kombetare per keta PATRIOTE dhe ATDHETARE te vertete, nderim qe duhet te korigjoje edhe historine fallco me mashtrime qe sajuan kalemxhinjte e Enverit per te spjeguar me demagogji pse Partia e Punes i fali Titos pjese te Vatanit me popullsi autoktone shqyptare.

  Reply to this comment
 7. intelektuali February 23, 09:00

  Parafytyroni sikur sot Edi Rama te mbante lidhje te ngushta me shefin e Obames,

  PRANDAJ:

  Po te jete keshtu ky shkrim ne DITA i ngre vlerat intelektuale te kosovarit patriot Deva duke patur parasysh qe ne Shqypni gjermanet kishin lene vetem disa garnizone austriake per te siguruar rruget dhe komunikimiet dhe se lufta imagjinare LANC ishte vetem nje telenovele bolshevike e sajuar ne bodrumet e Beogradit me urdher nga Moska.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 February 23, 10:02

   që ti ka ma rrë shalët kjo nuk ka nevojë të thuhet.por po të mbush dhe kokën!!
   shko mor debil me këto idiotësitë e tua!!

   Reply to this comment
   • intelektuali February 23, 14:48

    Ore ti do i therrasesh trunit fanatik enverist more qyqar i paudhe, apo do vazhdosh me fyerje dhe ofeza dallkauke ne DITA per njerez qe nuk i njeh fare duke treguar nje nivel te ulet qytetarie?

    Me mire trego se kush ishte BOSI i gjermaneve te Hitlerit ne Shqypni, se sipas fakteve reale del se ishte kunati bamires i Enverit, Bahri Omari dhe jo Xhafer Deva dhe se Enver Pederasti ishte strehuar ne vilen e Bahri Omarit me gjithe Nexhmijen e tij qe nga 1940 kur e perzune nga ambasada e Zogut ne Bruksel deri ne 1944 kur ja mbathi me vrap per ne Berat se Tiranes se zbrazur nga austriaket po i afroheshin cubat e urritur te Mehmetit per te vrare dhe masakruar tregetaret dhe intelektualet qe kishin mbetur ne kryeqytetin tone pa fat.

    Reply to this comment
    • anticensurë 25642654 February 24, 13:07

     nastro bitha me mua e ke??
     nuk janë ofeza or dallkauk!janë realiteti!
     profili tënd psikollogik!!
     e ke parasysh eksperimentin e pavllovit me qënin??
     i binte ziles dhe qënit i lëngëzonte goja!!
     ty të përmënd luftën e dytë dhe ty jargët çurg!!
     or debil prandaj e meritoi plumbin omari sepse është ashtu si thua ti!!
     nuk jam në një mëndje me idiotësitë që ti shkruan!që ti i përsërit vënd e pa vënd!!nuk jam dakord me ty që je bërë si lopa që e lëshon bajgën ku ti vijë!
     boll mo se mu bëre si ai tipi që rreshton 270 rastet sa herë përmëndet saliu!!

     Reply to this comment
     • intelektuali February 24, 15:16

      Bithen tregoja sateme qe te ka lindur cyryk, ndersa Bahri Omarin, bamiresin dhe kunatin e tij Enveri e vrau se e kercenoi se do t’i nxirrte te palarat per spiunimin tek fashistet nga vila e tij te komunisteve dru me pre idealiste qe nga Qemal Stafa me shume SHOKE BOLSHEVIKE nga pas. Kjo eshte e verteta qe e dine edhe djemte e Bahriut fare mire, por qe nuk e di DUDUMI i Partise se Punes, oponent i intelektualit.

      prandaj:

      Beji te fala Ermal Hoxhes, BOSIT te Kokes ne Shqypni qe mbahej me pekule nga Rilindja Socialiste.

    • Mal Uka November 25, 13:13

     I nderuar Intelektual nje porosi miqesore per Ty dhe ata
     qe duan ta kuptojne realitetin Kerkoni dhe lexoni ne
     Revisten Drini (epe ne gogel ) Hape faqen nalt
     dalin temat Ranoi Histori dhe kerko Muhamet Shatri
     Lexo Muhamet Shatri : Perpjekjet e lidhjes e dyte te prizrenit
     per jetesimin e aspiratave jetike te kombit shiptar
     Aty shume ne detale spjegohen gjerat po i ki edhe biografite
     e te gjithe organizatorve neper treva shiptare Ato jan argumente
     historike te argumentuera dhe origjinal te pershkrara pa asnje
     gram interesi politik por veq praqitje dokumentare shkencore
     pershendetje ty dhe atyre qe deshirojne ta bejne prone
     njohurije te verteten historike shkencerisht !

     Reply to this comment
 8. Alex"White" February 23, 09:30

  Internacionalzmi komunist bazohej ne ideologji ku vella ishte kinezi e jo kosovari. Deshtoi. Internacionalizem politiko-fetar eshte ISIS ku vella eshte afgani e jo bashkkombasi i fese tjeter. Pse nuk po deshton? Sepse perballe ISIS eshte nje tjeter internacionalizem, ai liberalo-anarkik i politikes globale qe nuk do kombe por do rrafshim nacionalizmi. Perballe ketyre internacionalizmave, veten nje shpetim ka per popujt. Nacionalizmi, ADN-ja e popujve. Pa kete ADN popujt vdesin, ashtu si internacionalizmat e deshtuar.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 February 24, 13:19

   jo or i bardhë jo!!
   është thënja e njohur “të huajit ja fal por vëllait jo”,ose”dëshira time është që të mos i plotësosh dëshirën vëllait tim”!
   është cmira që vlon brënda ADNsë!!
   është mungesa e ndërgjegjes shoqërore!!
   individualisti,egoisti e ka më mirë të rrojë në ndyrësi me kusht që tjetri të jetë më keq se ai!!
   ai nuk pranon të gëzohet kur tjetri përparon por bën gjithçka për ta shkatërruar tjetrin!!

   Reply to this comment
 9. Kokalari February 23, 14:37

  Xhafer Derri ishte nje tradhetar i kombit shqiptar.

  Reply to this comment
  • Ergys November 25, 11:01

   Enveri besonte se internacionalizmi socialist do ti bashkonte trojet shqiptare.Me kalimin e kohes e kuptoi qe socializmi u sabotua dhe kuptohej fare qarte keqardhja e tij per mbetjen jashte kufijve pjese te territoreve shqiptare.Dhe per Kosoven ne vecanti Enveri kishte nje dhembshuri te madhe dhe nuk rreshti sa ishte gjalle te ndihmonte per te mbajtur gjalle dhe fuqizuar kauzen shqiptare.Enveri kishte ne bindjet e tij te palekundura drejtesine e popullit te thjeshte ose te vegjelise si i thoshin ndonjehere.Dhe besonte fort qe socializmi dhe komunizmi ishin rruga e vetme per ti dhene rolin udheheqes popullit.Po ama nuk mund te mohohet se pertej ideologjise ai ishte dhe nje patriot i flakte i ceshtjes se pazgjidhur shqiptare.

   Reply to this comment
 10. Mark uk February 23, 18:23

  Do ishte mire te ishte pjesa ma e madhe e popullit e lidhur me gjermanet per te mos lejuar te vinte ne pushtet bisha komuniste.

  Reply to this comment
  • lexuesi November 25, 23:00

   Ti sot do flisje gerqish mor loqe.
   Eh, e kishte mire ai Enveri qe per ju kishte menduar kooperativen, sepse ju nuk keni tru, po dru.

   Reply to this comment
 11. Agroni February 24, 02:04

  Se cfar drejtimi do merte lufta kete e kishin vendosur aleatet per te shkateruar bishen nazi-fashiste.Merite e popullit tone dhe atyre qe udhehoqen luften nac-cl.eshte qe u reshtuan ne krahun e duhur.Bahkepunetoret e fashizmit dhe atyre qeveritareve pro naziste tju vije turp per tradhetine ndaj kombit duke merituar plotesisht poshterimin nga populli,si kriminele dhe llum i ketij kombi.Te gjithe ata qe mundohen ti japin vlera ketij banditi jane vegla te serbit,se vetem agjentet e tyre mundohen qe kriminelin ta bejne hero,duke mohuar keshtu luften e drejte te popullit kundre bishes fashiste.Politika behet nga superfuqite dhe kta lolo i perdorin per interesat e tyre,prandaj nuk ka asnje justifikim per keta kriminele.

  Reply to this comment
  • KOZi February 24, 13:10

   Amerika,Franca,Anglia,BRSS ishin vende nderluftuese dhe cdo perkrahje e armikut eshte tradheti.
   Kroatet, pjese e Jugosllavise, ardhjen e gjermaneve e konsideruan clirim nga serbet.Krijuan shtetin e tyre dhe flamurin me katrore.Pas lufte komunizmi i denoi si armiq udheheqesit e kesaj periudhe.
   Pas 1990 Franje Tuxhman rikrijoi perseri partine nacionaliste kroate si vazhduese e periudhes se gjermanise. Rivendosi flamurin me kuadrate dhe beri ceremoni te vecante ate dite.Rikujtoi te gjitha figurat kroate te asaj periudhe.
   Kosova dhe udheheqesit e saj e konsideruan ardhjen e gjermanise si clirim nga serbet.Tokat shqiptare u bashkuan.(lexoni me vemendje) Nga 1940 gjer ne shtator 1943 shqiperia ishte pjese e Italise me Mbret Vitor Emanuelin.Kishte perkrahesit ne Kosove si Draget. Xhafer Deva eshte pjese e atyre kosovarve qe krijuan shtet shqiptar pa Mbretin e Italise. Xhafer Deva do perkrahte jo vetem gjermanet por cilido qe do pranonte qe tokat shqiptare te ishin ne nje shtet.Edhe anglezet e amerikanet po te benin nje veper te tille. Prandej nuk eshte koloboracionist.Ai do ishte edhe me komunistet ne rast se do ishte nje shtet i perbashket i gjith tokave shqiptare. tung

   Reply to this comment
   • katarakti November 25, 10:49

    Ata qe i dhuruan kuroren e Skenderbeut mbretit te Italise çfare ishin?! Nacionaliste apo kolaboracioniste dmth tradhtare me damke?! Po Draget?! Duçja e pushtoi Shqiperine per ta kthyer ne koloni te Italise apo per ta bashkuar me Kosoven?!

    Reply to this comment
    • KOZi November 25, 11:51

     Pa diskutim ,Ato qe dhuruan kuroren, ato qe shpallen bashkimin me Italine ,Partia Fashiste Shqiptare,Parlamenti shqiptar i kohes se fashizmit ,,quhej- Keshilli Eperm Fashist Korporativ, qe i shpalli lufte Aleatve dhe Greqise e Jugosllavise keto jane bashkepunetoret e armikut. Komunizmi nuk u muar me keto por u perqendrua tek politikanet e kohes se gjermanise -tetor 43- nentor 44 ,perse eshte histori e gjate…..tung

     Reply to this comment
 12. Shqip February 24, 14:23

  Artikull dezinformues dhe luftenxites midis SHQIPTAREVE. Ajo qe duhet per endure shte se Deva ka derdhur gjak shqipteri pasi ishte gra duar nga gjermanet. Maskara e 4 Shkurtit 1944 lau rruget e Tiranes me gjak femijesh, pleqe, gra…. Pra ai nuk kishte per qellim TE zhdukte komunizmin, sipas ketij dokumenti misterioz “sekret”, por TE shfarosje shqipteret dhe TE mbillte panike ne Shqiperi. Kur e pa se shqipteret I kishte kunder kauzen se tij TE kolonializimit, ngriti bishtin e u largua nga Kosove dhe u hodhi ne sherbim TE Amerikaneve, per TE vazhduar poshtersite e rradhes, pasi u zhgenjyer edhe nga Gjermanet. Dhe mos haroni mbas luftes se dyte boteror even Gjermania ishte ne qender TE vemendjen se politikes boterore dhe e urryer per vdekje sidomos me cifutet qe ne ate kohe moren fuqine ne Amerike, te cilen e kan edhe sot dhe shume TE dominuar ……etj
  PRA XHAVER DEVA KERKONTE TE DERDHTE PERSERI GJAKE SHQIPTERI. MISION TE CILIN E ARITI EDHE NGA VARI. A NUK DESHMONE PER KETE 21 JANARI? A NUK ESHTE PERSERI AMERIKA AJO QPO MBULONE KRIMET E SALI BERISHES DHE LULEZIM BASHES, DUKE SYNUAR ARDHJEN E TYRE PERSERI NE PUSHTETE NEPERMJETE MANIPULIMEVE TE ASHTUQUAJTURA “DEKRIMINALIZIM” ME KRIMINELET NE KRAHE, APO REFORME NE DREJTESI…. PRA ME LIGJIN QE PO BEJNE PO MBROJNE DIREKTE BERISHOVICET…
  A NUK ISHTE ARVIZUJA AMERIKANE QE VODHI VOTEN E SHQIPTAREVE NE MES TE DIRPTES ME DIELL DHE E SHPALLI BESHE KRIMINELIN YLLE NE NGJITJE…..? KJO ESHTE AMERIKA…
  KUPTONI SE JU KA FUTUR NE ZGJEDHEN E SKLLAVERISE. JU KA GRABUR TE GJITHA PASURITE.
  TANI PO LUFTONE HAPUR EDHE KUNDER QEVERISE SE RAMES.
  LERENI CA BERI DEVJE PO SHIKONI CFARE PO BEHET SOT DHE KU DO TE PRFUNDOJNE FEMIJET TANE DHE BREZET QE DO TE VIJNE.
  SKLLEVER NE VENDIN E TYRE….KJO ESHTE E TMERSHME!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Rrogozhina November 25, 07:58

   Ka emra per keta femije, gra dhe pleq te vrare prej Deves ne Tirane ?

   Reply to this comment
  • ELIOT December 1, 17:14

   ASNJE GRUA ASNJE FEMIJE SVRAU XHAFER DEVA ….E NGATERRON ME ENVERIN ….AI VRAU GRA FEMIJE PLEQ PLAKA …. DHE I INTERRNOI EDHE NE DJEP ..PRANDAJ JU LUTEM MESONI MIRE HISTORINE PASTAJ ZHGARRAVITNI … MUA ME VJEN KEQ QE XHAFERR DEVA SE GJETI KU U FSHIHTE ENVERI KETE GJE DUHEJ TA KERKONTE DHE DO TE SHPETONTE MILIONA JETE …. SHQIPTARE ..VENDET ME TE CIVILIZUARA NE BOTE SE LEJUAN KURRE KOMUNIZMIN .PERSA ANGLIA AMERIKA ASNJHERE SE PERKRAHEN BOLSHEVIZMIN….SEPSE ISHIN KOLERJA ISHIN MORTAJA …. APO GABOHEM ..

   Reply to this comment
 13. RRUFE-BUBULLIMA ! November 25, 08:16

  Të gjithë shqipfolësit idiotë, gjysmëidiotë, të metë e, të tjerët me të gjitha të metat tjera të mundshme që janë dhe nuk janë, që prej pas vitit 1990 e pastaj, në DEMONKRACI, Komunizmin po e zënë n’gojë me neverinë me të madhe për të vetmin fakt se KOMUNIZMI nuk është për njerëz idiotë, gjysëmidiotë, për sharlatanë të të gjitha kuptimeve dhe niveleve, për kriminelë, për njerëzshtazë me dukje njerëzore, e ngjashëm me këto lloje njerëzore që i theksova deri tash, kurse, “DEMOKRACIA” -që prej pas vitit 1990 e deri më sot u dëshmu e vërtetu dhe po dëshmohet dhe vërtetohet vazhdimisht më shumë e më keq se, qenka, së paku 100 herë më e keqe se KOMUNIZMI; por, kërtë dallim nuk mund ta konstatojnë LOPËNJERËZIT e NJERËZITLOPË, apo SHQIPFOLËSLOPËT dhe LOPËTSHQIPFOLËS !?! Që prej pas vitit1990, më shumë se shumica e shqiptarëve u bënë aq shumë SHTAZË ( I BËRI “DEMOKRACIA”) SA KANË DALLIM PREJ SHTAZËVE -VETËM SEPSE ENDE PO ECIN ME DY KËMBË !?!!!

  RROFTË K O M U N I Z M I (i vërtetë) DHE LAVDI KOMUNIZMIT PËRJETËSISHT !!!

  VDEKJE D E M O K R A C I S Ë -SE QENKA DEMAGOGJI (dhe më keq se kështu dhe kaq) FILLIM E FUND; FUND E KKRYE, V D E K J E !!!

  Reply to this comment
 14. Lili November 25, 08:34

  Si nuk u lodhet me idiotsirat qe va serviri Rama si nje koç qe juu t’i versuleni nate e dite per te harruar cka po ndodh SOT, me fatin e Shhqiperise !
  Shperqendrim vemendje perfekt!
  Edhe ju, Mulle,( bashke me mu) !
  Prandaj na vihet nje Bode prape…
  Nuk ndryshon fati i Shqiprise sot me historite e 45 shit ,e me a ishte ma progermane a ma proamerikane se tjetri.
  Ndryshon me sa te vemendjesh jemi me nominimet qe behen sot kudo,nga diletantet tone ne pushtet. Sa jemi gati te gjithe bashk me i thane stop diletantizmit e amatorizmit,e sa jemi gati me i thane stop kapjes se shtetit nga oligarkete maffioze sot.

  Reply to this comment
 15. Ore ketyre ju ka marre te terve koka ere po qelben. November 25, 09:37

  4 Shkurti = njolle e zez ne karrieren politike te Deves – flet Auron Tarja.
  A thua se pjesa tjeter e karrieres si bashkepunetor nazist e tradhetar i atdheut – eshte e histori e ndritur.
  Prite kur t’i ngrejne monumentin nga qeveria dhe Akademia Shkencave.

  Reply to this comment
 16. intelektuali November 25, 13:07

  ARKIVAT NGA USA NE DORE TE SPIUNIT TE SIGURIMIT TE ENVERIT, AURON TARE?

  Ka kush t’i besoje?

  sepse:

  Keto llogje mashtrimi duken si polombaret amerikane nga USA qe po ky spiun i Sigurimit solli ne Shqypni per te vertetuar sa anglezet i mbyten vete anijet e tyre luftarake ne Kanalin e Korfuzit.

  PO BAHRI OMARIN BASHKE ME NEXHMIJE FASHISTEN E GJETE NE ARKIVAT AMERIKANE O AURON TARE MAVRIA?

  sepse:

  Ja intelektuali te sjell ne tepsi nje leterkembim midis pederastit sadist, Enver Hoxha me fashisten Nexhmije Xhuglini, jo nga Arkivat amerikane USA matane oqeanit, por nga Arkivat shqyptare Made In Albania me numer dhe date, ja lexoje meqe permend edhe te derguarin e Hitlerit ne Ballkan, Hermann Neubacher te placin syte e genjeshtarit qe te mos shkruash me llogje idiote ne kete forum te nderuar per intelektuale dhe jo per katunare fanatike dru me pre:

  PJESE NGA LETERKEMBIMI I ENVERIT ME NEXHMIJEN GJETE OPERACIONIT TE DIMIRIT:

  Arkivat tona jame akoma me xhevahire historie, por qe ishin te mbyllura me 7 dryne ne bodrum per te mos dale kurre e verteta e hidhur e historise sone kombetare ku pabesia dhemashtrimi kane dominuar gjithe jeten e Enverit dhe te Partise se Punes, ja shikoni nje prej tyre:

  Në AQSH, fondi 14, dosja 72, viti 1944, ekziston një letër që Enveri ia dërgon Nexhmijes për Bahri Omarin. Ndërsa kur mendohej dhe propagandohej se Enveri kishte qenë i angazhuar dhe i rrethuar në atë që njihet historikisht si Operacioni i Dimrit dhjetor 1943 – mars 1944, krejt ndryshe rezulton situata nga letra që ai i dërgon Nexhmijes dhe ku flitet për pushime dhe argetime. Ishte koha kur gjermanet kishin pesuar goditje perfundimtare nga Ushtria e Kuqe dhe po terrhiqeshin ne panik nga Rusia drejt vendit te tyre, kur midis Enverit dhe kunatit dhe bamiresit te tij Bahri Omari kishin filluar krisjet e para ne relatat e qetesise qe i kishte garantuar mareveshja midis te dyve, shikoni si e ktheu mesallen Enveri:

  “…E dashur shoqe delegate, s’dimë si vete me punë, do të të shkruaj më gjatë një herë tjetër, se mjaft punë kemi këndej. Pas tre muaj mungesë duhet të punojmë si derrat se mjaft u çlodhëm e u argëtuam pa kryer asnje pune tere diten. Më shkruaj edhe ti gjatë për punët e atjeshme. Shko në shtëpi dhe u thuaj për mua që jam mirë. Te Bahriu, vallahi, edhe të mos shkosh nuk është keq se ma shpifi me takimet me mutin Neubacher. Fahrijen piqe te ne, atij mutit mos ia shif sytë. Dhe që të gjithë ju mos kurseni gjë kundër tij, hiqet gjoja se është kunati i emë. Ai është tradhtar, një mut, shpifes i pabese (Bahriu e kishte kercenuar per Qemal Stafen) prandaj zhvisheni shpatën. Aliut (Miladin Popoviçit) i dërgo patjetër sëhatin. Por edhe unë dua një orë dore, se atë që kisha ma mori dhe ma prishi Aliu. Mund të më dërgoç edhe ndonjë peshqesh për të ngrënë. Për orën e Aliut mos kurseni paret zgjidhe “Longines” (marka e orës që duhet të blejë Nexhmija). Përqafime Tarasi…”

  He mo Auron Tare deri kur do te vazhdoni t’i mbani shqyptaret si majmune cirku me mashtrimet tuaja enveriste me gjermane dhe partizane,

  kur:

  Gazi i Turqise per Evropen Juglindore anashkaloi Shqypnine dhe e di si tha Erdogani? Ja ta thote intelektuali nese nuk e ke degjuar:

  SHQYPTARET JANE FANATIKE DHE MIOPE DRU ME PRE, PRANDAJ NUK JANE TE BESUESHEM PER BIZNES,

  prandaj o Auron Tare:

  Ulni koken dhe kerkojini falje shqyptareve per prapambetjen intelektuale qe u keni injektuar popullit tone fatkeq me llogje bolshevike mashtruese me gjermane dhe partizane duke i bere si nje fis prej Afrike ZULU,

  si:

  GAZI I BOTES

  Reply to this comment
 17. dauti November 25, 18:23

  O Intelektual…po botona ore dosjen tende te Sigurimit te Shtetit, kaq duam, qe te te besojme me shume. Kam degjuar fjale jo te mira per kohen kur ke qene ne burg. Po pse ore, me “Epopene e karkaleceve” do mbetesh ne histori ti? Apo me keta carcafe qe shkruan te gazeta DITA, ku u jep mend te gjitheve dhe perserit se Enveri me Nexhmijen qendruan te Bari Omari gjithe luften. Po anglezet e amerikanet nuk shkruajne keshtu. Ke te besojme, ty apo ata.
  Dil nga hija dhe nga mejhanet te Tajvani apo ne bidonvilet e Amerikes. He, te kam rixha, se sapo te kujtojne burgun dhe dosjen, te meket zeri.

  Reply to this comment
 18. Ai qe di ti November 25, 23:41

  Si shume po e kruan bythen o Intelekthaleja e Ditas..gam me njerin gam me tjetrin kij kujdes mor spiun dhe provokator i Sigurimit te shtetit me mbiemrin Kostreci mor plehre deficiente e arkives personale te nje plehre si puna jote me carcafet nga 3..4 here perseritje Phu te shkerdhefte Hija e Enverit ty dhe ke ke pas..

  Reply to this comment
 19. Ai qe di ti November 25, 23:43

  Si shume po e kruan bythen o Intelekthaleja e Ditas..gam me njerin gam me tjetrin kij kujdes mor spiun dhe provokator i Sigurimit te shtetit me mbiemrin Kostreci mor plehre deficiente e arkives personale te nje plehre si puna jote me carcafet nga 3..4 here perseritje Phu te shkerdhefte Hija e Enverit ty dhe ke ke pas..Mor plehra e Taivanit …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim