Dështimi i reformës në drejtësi mund të izolojë Shqipërinë

December 8, 2015 16:04

Dështimi i reformës në drejtësi mund të izolojë Shqipërinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po përpiqen ti japin një shtysë serioze miratimit të reformës në drejtësi, duke u dhënë fund debateve politike kundër përmbajtjes së saj dhe duke bërë aleatë opinionin publik, kundër atyre që i tremben reformës.

Në një drek pune me katër gazetarë të njohur në vend, dy diplomatët perëndimorë shprehën mbështetjen e tyre për përmbajtjen e reformës dhe theksuan faktin se Bashkimi Evropian dhe SHBA kanë qëndruar pas këshillave për përmbytjen e saj. Ambasadorja Vlahutin, theksoi se reforma siguron pavarësinë e sistemit gjyqësor, cilësinë e lart të edukimit dhe integritetit të gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe kontrollin mbi ta, duke nxitur një proces të drejt të spastrimit nga element të korruptuar.

Dy diplomatët më të rëndësishëm të Perëndimit në Shqipëri, janë duke menduar se si të shtojnë presionin mbi politikën, përmes opinionit publik, me qellim miratimin e reformës dhe paralajmëruan, se Shqipëria do të ketë pasoja të hidhura dhe shumë të rënda në rast se reforma dështon.

Ata thanë se nëse reforma dështon, SHBA dhe BE do të dalin me një qëndrim të përbashkët kundër shkaktarëve të izolimit të ri të Shqipërisë, duke theksuar, se dështimi do izoloj Shqipërinë nga Perëndimi dhe do ta heq atë nga interesi ndërkombëtar si një vend që aspiron perëndimin. Me këtë nëkuptohet dhe mos hapja e negociatave me Bashkimin Evropian dhe rënia e interesit të SHBA dhe BE për Shqipërinë, duke rënduar shumë pasojat e këtij akti politik.

Të dy ambasadorët theksuan se do të angazhohen për të mbrojtur objektivat e reformës dhe bën të ditur se SHBA ka përgatitur një projektligj për Byronë e Hetimit, për të cilin kanë marrë konsensusin e partive kryesore në vend, dhe që do të dëshironin të kalonte në Kuvend si pjesë e reformës për drejtësi. Ky projektligj nënkupton krijimin e një Prokurori antikorrupsion dhe krijimin e një standardi të ri për ndëshkueshmërinë në politikën shqiptare. SHBA do të trajtojnë ekipin e këtij institucioni, të cilët do ta kalojnë testin e poligrafit, dhe do të financojnë kontrollin ndaj funksionimit të tij përmes vëzhguesve të akredituar.

Ambasadorët shprehën mbështetje për ligjin e dekriminalizmit dhe shprehën besimin e tyre, se efektet e tij do të jenë të menjëhershme në Kuvendin e Shqipërisë, por dhe në disa bashki ku janë zgjedhur persona të përfolur. Ata theksuan se kanë pranuar kërkesën e PD që ndryshimet kushtetuese për ligjin e dekriminalizimit të miratohen ndaras nga reforma në drejtësi për të mos e kushtëzuar atë, duke shprehur dhe dyshimet që kanë për mbështetjen e PD për reformën.

“Në parim ne kemi marrë mbështetje, por ata paraqesin gjithnjë problem hollësitë”, tha një prej diplomatëve, duke nënvizuar peshën që Berisha ka mbi vendimmarrjen e Presidentit Nishani dhe kryetarit të PD, Lulzim Basha.

Nga ana tjetër ambasadorja Vlahutin theksoi se Shqipëria ka nevojë të balancoj kopetencat e presidentit me mënyrën si zgjidhet ai. Nëse do kemi një president me kopetenca të forta, sic është tani, ai duhet të zgjidhet nga popullin, tha ajo dhe jo nga Kuvendi.

Duke diskutuar për shanset e reformës në Kuvend dhe përdorimin e deputetëve, vetem si mekanizëm votimi, të dy ambasadorët nuk përjashtuan mundësinë e referendumit popullor por thanë se kjo do ti komplikonte gjerat.

Ata theksuan se kanë në plan ti drejtohen shoqërisë civile dhe shtypit për të mbështetur një ditë përmes një marshimi paqësor reformën në drejtësi si një element presioni mbi politiken.

Ambasadori Lu dhe ambasadorja Vlahutin, përsëritën në fund pasojat e rënda që mund të ketë Shqipëria nëse bllokohet reforma në drejtësi, duke theksuar rrezikun e një riizolimi të Shqipërisë dhe humbjen e interesit të Perëndimit për të. /TEMA/

December 8, 2015 16:04
Komento

10 Komente

 1. edi ..."Nuk o ashtu si mendoni ju" December 8, 16:54

  TE DYJA PUTANAT BASHKE KANE SABOTUAR PER 24-VJET GJITHCKA
  DEMOKRATIKE NE SHQIPERI DHE CDO REFORME

  PER TA CUAR SHQIPERINE DREJ KTIJ IZOLIMI QE KERCENOJNE SOT

  Reply to this comment
 2. . December 8, 17:00

  ————————————————————–

  Ja pra ku eshte qellimi “destabilizimit” Shqiperise

  me “revolucione” dhe “Shaktarrime” …

  Ceta Veriore PD qellimisht do te pengoje Reformena ne DRJTESI …

  qe Sali Bisha dhe Lul Faqe-Torba mos dalin para Derjtesise vertete !

  ——————————————————————————————————

  Reply to this comment
 3. Toleranti December 8, 17:01

  Ata te dy ne te djathte te Vlahutin do ta bejne reformen ne drejtesi! Pika! Ata duhet te jene te paret ne banken e te akuzuarve dhe jo ne krah te ambasadores europiane. Por s’ke çfar ben. Kete çorbe gatoi Sali kryekrimineli.

  Reply to this comment
 4. Patrioti December 8, 17:19

  Testin e poligrafit fillojeni nga Saliu, Basha, Meta, Nano, Nishani, Imami, Eduard Selami, Ruci,
  Gjinushi, Milo, nga gjithe spiunet e Enverit qe punojne ne selit tuaja ne Tirane, dhe nga gjithe ambasadoret e Shqiperise neper bote. He se per pak harova, mos haroni Ilir Kumbaron, nje Angli e keni….etj. Heeee sa Pune keni deri sa te mbrini nje kryetaret e Bashkive qe jane votuar nga populli…. Ju nuk mund te dilni mbi popullin more zotrinje e te fusin duart nje kutite e votimit ashtu si vellai juaj Aarvizu!!!!!! Shikoni hallin tuaj Dhe mos na hidhni tollombace ketu….
  Apo Viti I Ri thuaj??????? Besoj se e pate rezultatin e Demokracise tuaj sot?! Protesta e sot me kishte tamam fyryren Evropiano-Perendimore. Futuni te kasollja juaj e mos u ndjeni shume, se nuk mer vota me Shqiperi Eduard Selami, modeli juaj I ri
  . Ai eshte spiun I komunizmit. Ore miq, me qe ra fjala, aka ndonje ambasador Shqiptare neper bote qe bred he e livadhise me popujt tuaj keshtu si ju me SHqiperi? Shkoni ore e shikoni vendin tuaj boll se u ngopem me genjeshtrat Dhe perekutimin tuaj. Shikoni mbani vendin qe ju takone. Shqiperine e bejne Shqiptaret e vertete dhe Jo agjentet e spiunet me pages. TUNG

  Reply to this comment
  • Barboon December 8, 19:41

   Mire e ke,po skemi shtet akoma…..edhe Maqedonia e Mali i zi na njohin per republike banane…..
   te gjithe qe permende jane ata qe ikane bere varrin ketij kombi, qe shkaterruan ato pak vlera,kulturen,traditat dhe mbollen urrejtje e dasi.


   ska reforme ,smund te kete Shqiperi ne rrugen e duhur me Ilir Meta dhe Lulzim Basha…Edin do ta mposhtin vizat e bardha……..nje kopje e Fatos Nanos…apo Ben Blushi, nje tjeter sternip i Komunizmit….


   Mjere ne, dhe gjyshja Hatixhe u bind te dilte ne proteste, te tregonte se e kuptonte ku qendron e keqja.

   Reply to this comment
 5. mira December 8, 17:21

  Po i postoni shumë shpejt komentet. Pa uleni pak ritmin. ju kam ofruar edhe here tjeter qe te vij dhe te punoj si moderatore pa para nese nuk ja dilni dot, por kam frike se e keni nga qe keni vene filter ifra violet rilindjeje

  Dakord jemi per nje proteste paqesore te shoqerise civile.. sa mire do ishte!!po ka apo nuk ka shoqeri civile –kjo eshte ceshtja!
  Shoqerise civile i ka vdek nena qe kur erdhi serbi sali, e pasoi pijaneci nano. pastaj serbi sali, pastaj prape pijanecet e tjere… shoqerite civile rrogen e marrin ne shtet , si mund te kete shoqeri civile, kush Altin Goxhaj??!!

  Shoqeri civile kane vendet demokratike, ne jemi gjysem diktature fashiste e moderuar, cerek republike bananesh, dhe protektorat , shkurt hesapi koloni moderne, , cerek shtet-rumpallhane… Ne jemi shtet qe mbasi kryeministri vret qytetare te pafajshem ne bulevard ne i dekorojme me medalje e larte”burre shteti” ..
  Ku ka vend per drejtesine ketu more te nderuar ambasadore???
  Naten e mire, per sot nuk shkruaj me se u lodh moderatori
  tung

  Reply to this comment
  • byrrisha Dobici Demokrat December 8, 17:53

   domethenes gjithe logjika e komentit ,
   poor sa i takon abasadoreve – ata jane ktu pikerishte per ate gje ,
   qe te ngushtojn cdo hapsire zhvillimi e Demokratie ne shQYPnie

   Reply to this comment
  • Kariz Matik December 9, 14:46

   S’e kane fajin filtrat ultraviolete, por transkriptimi i nje trapi nga anglishtja ne shqip.

   O moderator, starto nje texteditor pshm. Notepad++ dhe hape skeden: “sq.po” qe gjendet ne arkivin “language”

   Pasi ta kesh hapur shko ne reshtin 4442 aty ku gjendet kjo shprehje idioteske dhe ndryshoje ose shuaje fare:

   #: wp-includes/comment.php:753 wp-includes/comment.php:755
   msgid “You are posting comments too quickly. Slow down.”
   msgstr “Po i postoni shumë shpejt komentet. Pa uleni pak ritmin.”

   Reply to this comment
 6. Arben December 8, 18:00

  SISTEMI I DREJTESISE = SIGURIMI I SHTETIT.

  PJELLAT E KATOVICES I KEMI TE GJITHA NE PARLAMENT.

  TE ENJTEN PARA PARLAMENTIT TI DJEGIM TE GJALLE.

  NUK BEHET NDRYSHE KY VEND.

  Reply to this comment
 7. ZZZZZZZZZZZZZ...... December 8, 19:03

  PO TE DOJE DAJ SAMY BEHET PO SDO NUK BEHET MBLIDHENI MENDJEN ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*