Detaje nga vendi sekret i diktaturës

November 23, 2014 10:04

Detaje nga vendi sekret i diktaturës

Ashtu siç ishte paralajmëruar, ditën e djeshme u hapë për vizitorët bunkeri anti-bërthamor i komunizmit.

“Njëzet e pesë vjet pas rënies së Murit të Berlinit dhe 70 vjet pas çlirimit nga pushtuesit, nën kujdesin e Kryeministrit Edi Rama, çelet për herë të parë për publikun bunkeri anti-bërthamor i nomenklaturës komuniste, një pallat i kyçur në zemrën e një kodre me plot çudira të vjetra e surpriza të reja”, thuhej në lajmërimin e Kryeministrisë për këtë aktivitet. Bunkeri i ndërtuar në periudhën e komunizmit në Shqipëri, është shndërruar tashmë në një hapësirë arti.

Ky bunker, cili saktësisht ndodhet pranë repartit ushtarak të Shish-Tufinës, ishte një projekt gjigant me 5 kate nëntokë i ndërtuar gjatë viteve ’70. Ka 106 dhoma që shërbenin për raste lufte, për strehimin e byrosë politike të Shqipërisë. Në përbërjen e tij ka apartamente, zyra, salla të madhe, ku mblidhej shtabi i përgjithshëm, madje edhe Kuvendi Popullor.

 

bunkeriii (1)

 

November 23, 2014 10:04
Komento

9 Komente

 1. Mark uk November 24, 08:21

  Edhe mbulesen e krevatit ja kan bere me te kuq diktatorit.Zemra e tij vetem me gjak knaqej.

  Reply to this comment
 2. sali-21-janari November 24, 18:02

  pyeteni horrin e vuçidolit a ka fjet aty ndonjehere me baba enverin ate malokun se ja ka ba analizat e shurres

  Reply to this comment
 3. Rrapo November 24, 18:19

  Vend ku do shpetonin vetem disa bllokmene. Populli komunist dhe sekretaret e partive dhe te rinise komuniste do i pervelonte bomba atomike.

  Reply to this comment
  • roberto November 25, 01:29

   O Rrapo idioti!
   Enver Hoxha kishte ndertuar nje BUNKER per dy ushtare ,pra e gjithe ushtria prej 1.5 milion ushtare e oficera ishte nen fortifikim!!!
   Nuk kishte burre nene ne bote t’i bente balle USHTRISE SONE TE LAVDISHME,pervec TRADHETISE!!!

   Reply to this comment
 4. Flutura November 24, 20:33

  Shume mire e kryet kete kryeminister. Do kujtohen komunistet se vetem 100 komuniste do shpetoheshin ne ate bunker; te tjeret partia iu kishte caktuar te beheshin theror.

  Reply to this comment
  • bedriu November 25, 02:26

   Po moj fluturushe i harrove bunkeret qe mbulonin fushat e shqiperise per te cilet jeni ankuar pa pushim? Ikni rrace e keqe se ne cdo gje do gjeni nje avaz per tu ankuar, edhe atje ku nuk ka gje.

   Reply to this comment
 5. Kiki November 24, 20:42

  Mbulesa eshte me gjakun e atyre qe ka pushkatuar.

  Reply to this comment
 6. labinot November 24, 21:26

  Saliu do te shpetonte poshte krevatit te diktatorit me broken e shurres gati.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim