Detajet e marrëveshjes Maqedoni-Greqi, ja emri i ri

January 9, 2018 13:12

Detajet e marrëveshjes Maqedoni-Greqi, ja emri i ri

Janë publikuar detaje të marrëveshjes që pritet të nënshkruhet mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit.

Në një dokument që ka siguruar portali Infoshqip thuhet se emri i ri do të jetë Republika e Maqedonisë së Re, ndërsa versioni i shkurtuar do të jetë Maqedonia e Re.

Në dokument përfshihen edhe zgjidhjet për çështjet me kishën, gjuhën dhe identitetin.

—-Emri: Republika e Maqedonisë së Re
—Emri i shkurtuar: Maqedonia e Re
—-Gjuha: Maqedonishtja moderne
—-Nacionaliteti: Maqedonas/ Maqedonasit e ri
—-Kisha: Kisha e Re Ortodokse Maqedonase
—-Identiteti: Maqedonas (për Maqedonasit), Maqedonasit Etnikë (për ndërkombëtarët) Sllavomaqedonasit ( për Grekët)
—-Identiteti i Maqedonasve të Greqisë: Maqedonasit e Greqisë (për Maqedonasit dhe ndërkombëtarët) Maqedonas (për Grekët).

January 9, 2018 13:12
Komento

3 Komente

 1. INAT January 9, 14:47

  SLLAVET DHE JEVGJITET GREK PO I VENDOSIN EMER TE RI TROJEVE SHQIPTARE

  Reply to this comment
 2. Arber I January 9, 20:42

  Thike pas shpine per shqiptaret autoktone ne trojet e tyre shekullore!

  Reply to this comment
 3. pena January 9, 23:55

  Po ILIRIDA ku shkoj!Apo me fal -shqiptaret e Maqedonise flejne Mos i zgjoni ju lutem!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?