Detajet tronditëse dalin muajin që vjen, mbesa e Trump përgatit librin: Si familja ime krijoi njeriun më të rrezikshëm në botë

June 28, 2020 10:25

Detajet tronditëse dalin muajin që vjen, mbesa e Trump përgatit librin: Si familja ime krijoi njeriun më të rrezikshëm në botë

Dy dekada më parë, Mary L Trump u përfshi në një çështje gjyqësore për një histori trashëgimie me xhaxhanë e saj Donald Trump, i cili bashkë me motrat e tij e përjashtuan nga pasuria.

Por ndërsa merrej me këtë çështje, Mary Trump me profesion psikologe kishte filluar karrierën e saj të re, një studim të thelluar për personat me skizofreni.

Me kalimin e kohës ajo avancoi më shumë për të mësuar dhe për t’u bërë eksperte e kësaj sëmundjeje. Ishte viti 2000 kur ajo tha se xhaxhai i saj kishte çrregullime por komentet e saj u lidhën me ‘hakmarrjen për trashëgiminë’.

“Por vetëm tani heshtja e saj përgjatë gjithë këtyre viteve mund të marrë fund”, shkruan Washington Post.

Muajin tjetër pritet që ajo botojë një libër në të cilin do të flasë pikërisht për xhaxhanë e saj, që është sot Presidenti i SHBA.

Libri mban titullin: “Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man”- “Shumë më tepër dhe asnjëherë mjaftueshëm, si familja ime krijoi burrin më të rrezikshëm në botë”.

Thuhet se libri ka aq detaje tronditëse sa familja Trump po mundohet me të gjitha mënyrat për të bllokuar botimin e këtij libri.

Madje vëllai i vogël i presidentit ndërmori edhe hapa ligjorë për bllokimin e tij, por gjykata të mërkurën e rrëzoi kërkesën e tij për të bllokuar publikimin e librit.

j.l./ dita

June 28, 2020 10:25
Komento

18 Komente

 1. intelektuali June 28, 11:14

  DORA E GJATE MAFIOZE E GEORGE SOROSIT KA SHKUAR DERI TEK FAMILJARET E PRESIDENTIT TRUMP

  ndryshe:

  Kujt i plas sot ne SHBA se kush ka qene ne rini Donald Trumpi?

  kur:

  Me te hypur ne karriken e Presidentit te zgjedhur me vota te lira dhe te ndershme ne nje gare te pabarabarte me mafiozin miliardier, George Soros, e rriti GDP e SHBA nga 1,5% ku e kishte lene Obama Dallkauku ne 4,5% perpara Coronavirusit Komunist Kinez.

  Reply to this comment
  • i pashkolli June 28, 17:08

   Kjo eshte logjika e nje trampisti, nese mund te quhet logjike. Kaq mbush, shikon vetem ate qe do te shikoje. Nuk e di sa dakord jane amerikanet sot me GDP e Trumpit dhe koronen qe do ta mbajne ne kurriz per shume kohe. Po me sa duket 75 vjet paqe jane shume, disa njerez nuk jetojne dot pa urryer, si puna e ketij analfabetit grafoman ne andropauze qe kullon vrer çdo sekonde dhe vetequhet intelektual, qe si Enveri dikur e zbuloi armikun e popullit edhe te familja e Trumpit. Tani duhet nje lufte civile ne Amerike dhe Perendim, qe kush te shpetoje gjalle te reflektoje per marrezite qe po behen sot dhe mbase do te arrije te krijoje nje bote me te mire se kjo. Natyrisht, nqs ngrohja globale, Rusia dhe Kina do te lejojne qe bota te jetoje per se mbari.

   Reply to this comment
 2. Astriti June 28, 11:26

  Te lumte moj mbese e Trapit! Ne historine e Amerikes, ky president do te kujtohet si turpi i popullit amerikan qe zgjodhi per president nje lafarak, qe beri boten lemsh!

  Reply to this comment
  • intelektuali June 28, 19:02

   Amerikanet e zgjodhen Trumpin si President te SHBA dhe jo te Botes dhe kete pune ai po e kryen me mire se cdo kush tjeter

   DUKE BERE BOTEN LEMSH ASHIQARE, NE DRITEN E DIELLIT, NE DOBI TE INTERESAVE TE SHBA,

   Ne dallim nga Hashimi dhe Edvini qe u ulen me Vucicin e Serbise per te ndare Kosoven:

   SI BYREKU NE TEPSI

   Ne terrin e nates

   Reply to this comment
 3. Kapterr Bujar Cibani June 28, 12:51

  Po mire Trampi qenka skizofren, po motrat e Trampit qe e hoqen kete nga trashegimia , edhe ato skizofrene jane?
  Po perse valle te hoqen nga trashegimia njezeri e gjithe familja, mos ndoshte je ti skizofrenia ???
  Mos te konpesoi gje Sorrosi me Billin ne dollare per trashegimine e humbur dhe nise te vjellesh vrrer kundra xhaxhait ???

  Reply to this comment
 4. Adih June 28, 21:51

  Komentues pa llogjike qe i kunderviheni Pres Trump.Ne Amerike ,ka nje gjykate te pamvarur ,per ceshtjen e pasurise e jo si gjykatat Shqiptare tregtare, qe te vjedhin dhe breket ,prandaj ,fusni llogjiken ne pune o komentues te mesiperm .Ky eshte nga presidentet ,ndoshta i vetmi ,ne te gjitha koherat e ne rang boteror ,qe nuk e mer rogen mujore te tije si President ,prandaj ????.

  Reply to this comment
  • Llogjika June 29, 00:19

   Llogjika thote qe Trumpi u zgjodh per te bere punen e presidentit. Ate pune po e ben shume keq, dhe te gjitha poll-et e nxjerrin per faqe te zeze. Nuk eshte rroha kriteri i gjykimit kur te vijne zgjedhjet. Kjo puna e rroges eshte thjesht nje cheap populism, nje argument i mjere per injorantet qe nuk dine te gjykojnedhe t’i lidhuin gjerat, por kapen te rroga, sikur mireqenia e Amerikes te varej nga rroga e presidentit. Ne çdo kohe dhe ne çdo sistem shendeti eshte i pari, te tjerat vijne vetem po te kesh shendetin. Trumpi eshe nje biznesmen qe nuk interesohet per asgje tjeter veç biznesit te vet. Dhe politiken e kupton si biznes. Kjo eshte katastrofike. Dhe republikanet e moderuar po largohen prej tij.

   Reply to this comment
   • intelektuali June 29, 09:31

    Llogjika e George Sorosit:

    Si e ben punen Presidenti Amerikan kjo vertetohet me zgjedhjet e ardheshme presidenciale ne SHBA dhe jo me vleresime enveriste, exit-pollet me te cilat mashtron ti jane vetem nje indikator i perafert i mendimit popullor, le te mos harrojme se Presidenti Trump po drejton SHBA ne Kohe Pandemie Boterore, per te cilen nuk eshte fajtor ai, sic e fajesojne debila dhe dallkauke ne kete forum te nerum te gazetes DITA, por fajtori i vetem eshte Kina Komuniste qe mbajti te fshehur virusin e Vuhanit dhe OBSH e varur prej Kines. Amerikane e kane treguar ne historine e tyre qe nuk e pranojne shume izolimin shoqeror dhe shperrthimi i pakenaqesise ne Minnesota lidhur me vdekjen e nje zezaku te droguar dhe me coronavirus qe kishte hypur te shkaterronte nje veture private dhe qe nuk i u bind policise per pak sa nuk i vuri zjarrin gjithe SHBA dhe vetem politika e “zbythjes se mencur” te Presidentit Trump e qetesoi situaten e nderlikuar.

    LE TE MOS HARROJME QE TRUMPI KA KUNDERSHTAR MAFIOZIN GEORGE SOROS QE NUK KA HARRUAR SE HUMBI 400 MILIONE DOLLARE KUR FINANCOI FUSHATEN E HILLARY CLINTON

    prandaj:

    Mengadale, jo si “pushka e jevgjitit”, me vleresime emocionale allogjike, ja cfare shkruan interneti per kete situate te pazakonte zgjedhjes ne Kohe Pandemie:

    “Sipas sondazheve te hershme, shumica e votuesve thanë që fletëvotimi i tyre në zgjedhjet e mesme të SHBA ishte për mbeshtetjen e Presidentit Donald Trump dhe se ata ishin ngarkuar psikollogjiksht nga izolimi me dhunë ekstremiste në mendjet e tyre ndërsa shkonin në votime. Rrjetet televizive herët të martën në mbrëmje përlotën rezultatet e sondazheve të daljeve edhe para se sondazhet e para të ishin mbyllur në Indiana dhe Kentucky. Ndërsa shumica e votuesve të anketuar thanë që ndjeheshin pozitivisht për ekonominë, ata nuk e quajtën atë si një çështje kryesore ne situaten e krijuar nga Pandemia. Sipas CNN vlerësimi i miratimit të Trump ishte rreth 44 përqind, me 55 përqind të votuesve që nuk e miratuan atë. Një shumicë e votuesve, 54 përqind, thanë se kishin një qëndrim të pafavorshëm për partinë republikane në krahasim me 43 përqind që kishin një mendim në favor. Numrat dhe shifrat janë të gjitha paraprake dhe janë caktuar të azhurnohen gjatë gjithë natës pasi shtohen intervistat, dhe sondazhi është kryer nga gazetare me pervoje: ABC News, CBS News, CNN dhe NBC News. Gati katër në 10 votues thanë se vota e tyre për anëtar të Kongresit ishte për të kundërshtuar Trump, ndërsa afërsisht një e katërta thanë se ata votuan për të mbështetur presidentin, sipas CNN. Një e treta e votuesve thanë që Trump nuk ishte një faktor. Më shumë se tre në katër votues thanë se dhuna ekstremiste e fundit ishte ose më e rëndësishmja ose një faktor i rëndësishëm në votimin e tyre sot, zbuloi sondazhi i CNN. Votuesit kryesisht thanë se ndjeheshin pozitivisht për ekonominë në sondazhin e daljeve në CNN. Afërsisht dy të tretat e etiketuan ekonominë “të mirë”, ndërsa tre në 10 thanë se ishte “e keqe”. Më shumë se tetë në 10 votues thanë se gjendja financiare e familjes së tyre ishte pothuajse e njëjtë ose më e mirë sot sesa ishte dy vjet më parë, sipas sondazhit të daljes në CNN. Megjithatë, ekonomia nuk u rendit si çështja kryesore për shumicën e votuesve në sondazhet e para të daljes. Më shumë se katër në 10 votues thanë se kujdesi shëndetësor ishte çështja më e rëndësishme me të cilën përballet vendi, sipas sondazhit të daljes në CNN, i ndjekur nga emigracioni (23 përqind), ekonomia (21 përqind) dhe politika e armëve (11 përqind). Për emigracionin, gati gjysma e votuesve (emigrante ose kandidat-emigrante) thanë se politika e imigracionit e Trump është shumë e ashpër, sipas NBC News, ndërsa 32 përqind thanë se politka e Trump anti emigranteve ishin “totalisht e drejtë” dhe (kryesisht nga raca e bardhe e taksapaguesve) 15 përqind thanë se duhej te aplikohen masa akoma me të ashpra kunder emigracionit qe rendon mbi ekonomine federale dhe ate vendore te shteteve te vecanta. Ligji i taksave që republikanët e Kongresit e kanë konsideruar si një arritje të lartë nuk mendohet si një faktor kryesor për votuesit, sipas sondazhit të hershëm të daljeve. Gati gjysma e votuesve thanë se ligji nuk kishte asnjë ndikim në jetën e tyre në krahasim me më shumë se një çerek e te intervistuarve, të cilët thanë se përfituan prej tij.”

    Permbledhje nga shtypi nderkombetar: intelektuali

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 29, 09:00

   “Ky eshte nga presidentet ,ndoshta i vetmi ,ne te gjitha koherat e ne rang boteror ,qe nuk e mer rogen mujore te tije si President ,prandaj ????.”
   ah mor copë mishi!!
   kur do të japësh dhe ti mendim!!
   ky është presidenti më i keq që ka pasur ndonjëherë amerika!!është minimumi mos marrja e rrogës!
   ai duhet të paguaj për rrëmujën dhe dëmet që bën,jo vetëm në amerikë por në të gjithë botën!!
   njeri mikrosokopik!!

   Reply to this comment
 5. EPIDAMNUS 2 June 29, 06:21

  cfare lemshi?kujto kohen para Trump,u krijua ISIS, lufta ne siri,lufte ne palestine.Sot se luan bythen njeri,qelepiresave te Evropes jua mbylli rubinetin,prandaj bertasin.burri i plakes franceze don te jete i pari,ja futi Merkel por ndalu beg se ka hendek.Trump e ka Makron si pacavure.

  Reply to this comment
 6. KORÇARI June 29, 10:00

  Trampit ti hanë koqet, që atëhere që erdhi Tramp në fuqi , përveç Turkut, askush s’po bën luftë .
  Sionizmi në mbarë botën ,është hedhur në sulm kundra Trampit, i cili po ua prish planet e Globalizmit.
  Organizatat e “Majta” po hidhen në sulm haptazi duke treguar sheshit që janë gati të shkatërrojnë çdo gjë ,vetëm e vetëm të ikë Trampi.
  Këtu kemi një ABSURDITET të madh, këto Organizata të ” MAJTA” bile të së “MAJTËS EKSTREME” financohen çuditërisht nga BANKAT KAPITALISTE dhe nga Organizata si Open Society që ju përkasin KAPITALISTËVE MË TË MËDHENJ DHE MË TË FUQISHËM NË BOTË….. dhe këtu lind pyetja , JANË KAQ IDIOTË KËTA KAPITALISTËT , SA TË FINANCOJNË ORGANIZATA TË EKSTREMIT TË MAJTË , TË CILAT DUAN TË PËRMBYSIN PIKËRISHT SISTEMIN KAPITALIST ???????
  Këtu ka diçka që nuk shkon…..
  Pyetja është se Përse sistemi Kapitalist mban “gjallë” Ekstremin e Majtë ????
  E pra , duhet të kuptojmë që këto organizata ” TË MAJTA” S’JANË ASPAK TË MAJTA , ATO JANË THJESHT VEGLA NË DUART E BANKAVE DHE MILIARDERËVE , JANË VEGLA QË PËRDOREN SA HERË RREZIKOHET PASURIA DHE PUSHTETI I FINANCUESVE TË TYRE.
  Konkluzioni që duhet të nxjerrim është që të mos jemi naivë sa të mendojmë se për ne si popull apo si qytetarë të thjeshtë , do ndryshojë diçka rrënjësisht, e gjithë “lufta” bëhet për pushtet dhe kontroll botëror , midis Miliarderit Sorros ,Gejc, Rotçild etj, me Miliarderin Tramp ,Rokfeler etj
  Ndryshimi këtu qëndron se , Tramp kërkon të kontrollojë shtetin e tij në rradhë të parë, ndërkohë që Sorros&Co kanë synim Komplet Globin.

  Reply to this comment
 7. Krist June 29, 16:12

  Shumica e komentuesve,po i qajne hallin ,kaloresit,se i varen kembet!???

  Reply to this comment
 8. Adih June 29, 20:10

  llogjika @…………………………………………………

  Ku je more komunist i majte . Trumpi fitoi votat ,dhe mbaje mend ,prap do fitoje ,ketu do jemi .Shyqyr zotit Amerikanet , nuk jane te majte qorra si ty .Kurse per rogen ,qe ti me ben injorant me pa te drejte ,dihet nuk ndihet ne te gjithe ate Amerike ,por eshte simbolike dhe vetem princip ,kete e kupton dhe bufi i pulave ,pervec teje o llogjika ..Shko voto Ramen e LLogjika , shterngoje fort mos te iki , o i “mencur” ???

  Reply to this comment
 9. ... June 29, 23:30

  anti censure 3245345345 @………….

  Byth turtulli ke ngrene o derezi .Mjere jo vetem ata qe te kane ne shtepi ,por mjere ata, qe te kane edhe ne lagje .
  Le name ,o budall , duke komentuar budallalliqe .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 1, 09:52

   …..
   ku më dëgjove tu fol mor debil??
   kur shkruan shumë!?
   thuhet,të ka zënë korenti a parkinsoni,e jo “bythë turtulli”!
   shkrimi ka të bëjë me gishtat e jo me gojën,or gojor!!
   unë e di që po le nam tu thon budallallëqe,por dhe jam tu mësu nga gomerë si ti që të them gomarllëqe!!
   shko mor rruaj robt!!

   Reply to this comment
 10. Martin June 30, 20:02

  Tregtati i pashpirt dhe i pabese Donald Trump eshte fatkeqesia me e madhe e SHBA-se ne 240 vjet te jete se saj!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim