“Deti i Vdekur i Kinës” një destinacion i veçantë për turistët (Foto/Video)

October 1, 2016 14:23

“Deti i Vdekur i Kinës” një destinacion i veçantë për turistët (Foto/Video)

Liqeni i kripur i lashtë është formuar para 500 milionë vitesh dhe zë rreth 120 kilometra katrorë.

Veçantia e tij qëndron pikërisht në ngjyrën e tij e cila ngjan si një skenë krimi por që në fakt është thjesht një rezultat i natyrshëm i algave në ujë.

Me rritjen e temperaturave dhe intensitetit të dritës shkaktohen organizma të quajtura “salina – dunaliella” që e kthejnë ujin në ngjyrë të kuqe si gjak.

Përveç se është si ngjyra e gjakut, uji i kripur do të thotë që njerëzit mund të notojnë lehtësisht në të, duke i vënë emrin edhe liqenit: “Deti i Vdekur i Kinës”.

 

 

57ee1e0fc3618890188b4609

57ee1e2dc36188d6168b45d4

October 1, 2016 14:23
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*