Greqia lëshon me koncesion detin e diskutueshëm me Shqipërinë?

May 26, 2017 05:22

Greqia lëshon me koncesion detin e diskutueshëm me Shqipërinë?

Qeveria greke ka dhënë me koncesion kuadratet detare dhe tokësore në zonën e veriut deri në Peloponez nëpërmjet një marrëveshje të nënshkruar në Athinë pasditen e së enjtes në Ministrinë greke te Energjetikës, nga ministri Jorgos Stathakis dhe kompanive fituese të koncesioneve.

Ministria greke publikoi vetëm marrëveshjen dhe jo hartën detare ku do të kryhen kërkimet fizike, duke shtuar dyshimet se ato do të prekin pjesën e negociueshme mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Ndërkohë për kërkimet në tokë, harta dhe koordinatat u publikuan normalisht. Mes zonave të dhëna me koncesion është “Joni 2”, që është kuadrati që shtrihet në veri të ishullit të Korfuzit, një pjesë e të cilit mbivendoset në zonën e diskutueshme mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Kjo zonë iu dha konsorsiumit “Total France”, “Elpe” dhe italianëve të “Edison”, ku shpimi i parë është parashikuar të kryhet brenda vitit 2018.

Përfaqësuesi i “Elpe”, deklaroi se konsorsiumi është i bindur se në këtë zonë ka rezerva të mëdha të gazit dhe naftës. Edhe ministri grek i Energjetikës ka shprehur bindjen se kërkimet do të kenë sukses dhe ka deklaruar se në pak vite harta energjetike botërore do të ndryshojë dhe Greqia do të gjendet në qendër të ndryshimeve pozitive.

Kuadrati “Joni 2″, ndodhet brenda zonës ekskluzive ekonomike të Shqipërisë, por në bazë të marrëveshjes së demilitimit të ujërave me Greqinë mes ministrit të Jashtëm shqiptar Lulzim Basha dhe ministres greke të Jashtme Dora Bakoyannis, një pjesë e madhe e tij, i kalon zonës ekskluzive ekonomike të Greqisë.

Marrëveshja mes dy vendeve u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese shqiptare dhe nuk është ratifikuar nga parlamentet respektive. Si duket kjo situatë nuk e ka penguar Athinën ta negociojë fillimisht me kompanitë norvegjeze të kërkimeve sizmike, dhënien e zonës për kërkime, të cilat, pas reagimeve të Tiranës zyrtare, u kryen natën nën mbrojtjen e rojes bregdetare greke.

Pas kërkimeve sizmike, Athina vendosi avancimin për shpime me sonde, pavarësisht se kërkimet në këtë zonë, duhet të kenë të paktën dakordësinë e Tiranës, ose për të qenë tërësisht të ligjshme, një tjetër marrëveshje për demilitimin e ujërave mes dy vendeve.

Për Athinën zyrtare kjo pjesë mbetet territor grek, madje për këtë Greqia ka dorëzuar edhe koordinatat gjeografike të saj në departamentin e hartave të OKB, pa patur një rezultat të bisedimeve apo marrëveshje të re mes dy vendeve.

May 26, 2017 05:22
Komento

29 Komente

 1. karaduzi gjirokastres May 25, 21:18

  kur shqiperia kishte nje shtet si Izraeli qe nuk pirdhte jo vetem per grekun por as per superfucite
  ……
  Me politikën e saj të drejtë dhe korrekte Republika Popullore e Shqipërisë sa synuar kurdoherë që me të tre fqinjët që ka rreth e rrotull të rojë në fqinjësi normale.
  .
  Nëse ndonjërës prej tyre jo për fajin tonë nuk i pëlqyeka të ketë fqinjësi normale dhe korrekte, atëherë aq po na prish, socializmi çdo ditë e më mirë lulëzon në Shqipëri.
  .
  Narkofashistët grekë kanë gati 25 vjet që deklarojnë se janë në gjendje lufte me Shqipërinë, për arsyen bindëse se Italia fashiste sulmoi me armë dhe pushtoi Shqipërinë më 1939-ën.

  Duhet një logjikë të fashistit grek që të gargariset 25 vjet me radhë me këtë ide gjeniale dhe unikale. Por ne u themi fashistëve grekë, nuk e shikoni iu prishën të gjitha Republikës Popullore të Shqipërisë, se ju deklaroni se jeni në gjendje lufte.
  .
  Por ne e kemi për detyre t’ju paralajmërojmë: uleni bishtin se në rast se do të jeni në aventura do t’ju ndëshkojmë rëndë. Nëse ju do të godisni kufijtë tona, ne do ju kthejmë në kërma.” ka thënë Enver Hoxha.

  Reply to this comment
  • Niko May 26, 06:02

   +1. Me se dakort me ju karaduzi.

   Reply to this comment
  • Crusader May 26, 13:02

   Karaduz, mos u fry shume dhe na bej nje nder, mos na trego perrallat e Shokut Enver.

   Greqia ka mbajtur me buke miliona emigrante Shqiptare, kur vendi i tyre i la ne pike te hallit.

   Po te jete per luftra e tradheti, Greqia asnjehere nuk e ka sulmuar Shqiperine, perkundrazi ishin batalionet Shqiptare te organizuara nga pushtuesit Italian bashke me Italianet, te cilet ne 41-in sulmuan Greqine.

   Aty lindi edhe ligji i luftes. Ende edhe sot, qarqe Islamike te financuara nga Ankaraja, shpikin pretendime territoriale ndaj Greqise, me qellim destabilizimin e Ballkanit. Keto qarqe ekstremiste e kane bazen ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni. Mos prisni qe Greku te uli breket ndaj ketyre Turqve te Shqiptarizuar ne Ballkan.

   Po te jete puna per lufte te re ne Ballkan, duhet ta kesh parasysh se Shqiperia zhduket brenda javes. Prandaj lerini me mire keto fryrje Turkopatriotike dhe shikoni te jetoni ne paqe e harmoni me fqinjet tuaj per nje te ardhme Europiane, jo nje te ardhme alla Erdogan.

   Dhe dicka tjeter, as me plas k….ri fare, te me quash Grek apo antishqiptar.

   Reply to this comment
   • Spathiati May 26, 17:16

    “Ctusader” , këto mbetje islamike të albanistanit nuk e kane gelltitur akoma qe Greqia shpartalloi osmanet dhe i la pa baba sulltanin!

    Reply to this comment
   • KORÇARI May 26, 20:35

    Doli bythçpuari grekoman Crusader dhe Spathiati, dhe shajnë Shqiptarët, po mirë mo derdimen Crusader që na kujton se Greqia paska mbajtur me bukë Shqiptarët (dhe kjo është e vërtetë) , por Shqiptarët PUNONIN në Greqi dhe paguheshin ,pra konkluzioni është që i mbajti më PUNË Shqiptarët të cilët bukën e blinin në Greqi.Por o Crusado-Spathiati kujtoni pak edhe vitet 1944-45 Kur GREKËT vdisnin urie nëpër rrugë dhe POPULLI BUJAR SHQIPTAR HAPI DYERT E SHTËPIVE DHE I MBAJTI ME BUKË DUKË NDARË ME TA ATO PAK KAFSHATA QË KISHTE ,MEGJITHËSE ISHTE EDHE VETË TEJET I VARFËR, pra o CRUSADE-SPATHIATI MOS PËRMENDNI VETËM TË MIRAT QË NA BËRI GREKU POR DHE ATO QË I BËMË NE GREKUT.
    Sa për marrëveshjen e Detit ,PO TË ISHTE XHAXHI GJALLË GREKËT S’DO GUXONIN TA PËRMENDNIN NJË GJË TË TILLË DHE JO MË TA LËSHONIN ME KONCESION. XHAXHI I SHKËRDHEU ANIJET ENGLEZE DHE S’PORDHI FARE DHE JO MË GREKUN. Prandaj ju Jeniçerët bythpalarë të grekut (Sepse ju s’jeni Grekë por Turq të sjellë nga Osmanët që ju kanë shpëlarë trurin GREKËT. Kam RRESPEKT TË MADH PËR POPULLIN GREK , por URREJ PA MASË JENIÇERËT TRUSHPËLARË) mos na shisni dëngla, ju jeni si minjtë e gjirizeve, kot s’thotë populli “KUR MUNGON MACJA MINJTË HEDHIN VALLE”. Por mos kini merak se do zgjohet “Macja” dhe do ju’a tregojë vendin.

    Reply to this comment
    • Crusader May 28, 07:17

     Ja cove dozen e Kokaines kryetarit tend rilindiot, o Korcari prej Skrapari? Vrapo shpejt, se e ka zene kriza dhe do mallin.

     Reply to this comment
 2. MH May 25, 21:45

  Ky fakt mjafton qe populli ta kuptoje dhe te votoj per Bashen ose ose edhe per grekun pavarsisht se nuk asht regjistruar ne KQZ,ky greku e kam fjalen.
  Ndaj dueti Basha & Berisha me gjithe shqupisat e pisave e kane frige vettingun dhe cfare nuk sakrifikojne per ta vdekur kete Vetting.
  Cfare don ma shume o popull qe diten e votimit ta kesh mendjen teper te fresket ne hedhjen e votes.

  Reply to this comment
 3. Lola May 25, 21:53

  E po i thonin Enver Hoxha, atij, e Shqiperise i thonin SHQIPËRI

  Reply to this comment
 4. Niku May 25, 22:03

  Kuptohet qe Edi Rama ka bere te njejten gje per Detin, si dhe Berisha, por berisha e beri haptas, Edi Rama e ben fshehtas dhe uleret: Kapni hajdutin, dhe ky popull e beson. Mire na i ben.

  Reply to this comment
 5. Frank May 25, 23:05

  Votoni prape per lulzim bashen. Popull injorat shpresoj nje dite do tju shes edhe ju. Popull mmmmmmmmut

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 26, 07:44

   jo frank gërku!!
   nuk votojmë bashën se rama e padit për tradhëtar!!
   po zgjodhëm ramën?!ai nuk pranon se ka frikë se basha e quan tradhëtar!!
   kështu që i zgjedhim të dy dhe asnjëri nuk i bie në qafë njëri tjetrit!!kurse ne,popullit super të zgjuar shqiptar,të zgjedhur nga zoti si më i mënçuri nga të gjithë popujt e njohur e të panjohur të universit,po nuk nai prure në mënd?!asqë e çajmë hajdarin fare!
   vazhdojmë e pijmë gotën e radhës së rakisë!!
   qeveria jonë budallaqe duhet të publikojë,hartat e sakta teritoriale për ti bërë të ditur shoqërisë që ka marrë me koncesion,se nuk do të lejohet hyrja në teritorin shqiptar!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 6. Novruz Taip Vishanji May 26, 00:34

  LUFTE GREKERVE

  nese do guxojne te bejne edhe nje milimeter hap ne territorin tone. Kjo eshte pergjigja ellogjikeshme ne rast te shkeljes se ujrave territoriale te vendit, edhe pse te dhuruara nga hollandezi kriminele Lulzim Basha.

  Asnje kompromis nuk duhet lejuar me kete pasuri te perjeteshme qe perendia na e ka dhuruar per ta shfrytezuar ne te miren tone.

  Eshte shume e thjeshte, meqe greket duan lufte, le te serviren me lufte. Pastaj le te shohim sa u vlen lekura, edhe pse jane te armatosur deri ne dhembe. Sepse luften gjithnje ne fund te fundit e fiton ai qe ka te drejte. Dhe kaq !

  Reply to this comment
 7. Dash May 26, 08:45

  O Nik ,gjerat qe behen eshte shume e veshtire ti zhbesh…kur ke perballe pastaj nje shtet gjysemfondamentalist si greqia , …llogjika jote thote ka faj Loni qe smban qen, ska faj hajduti…te na “rroje” berisha or taj

  Reply to this comment
 8. anticensurë25642654 May 26, 09:25

  jo frank gërku!!
  nuk votojmë bashën se rama e padit për tradhëtar!!
  po zgjodhëm ramën?!ai nuk pranon se ka frikë se basha e quan tradhëtar!!
  kështu që i zgjedhim të dy dhe asnjëri nuk i bie në qafë njëri tjetrit!!kurse ne,popullit super të zgjuar shqiptar,të zgjedhur nga zoti si më i mënçuri nga të gjithë popujt e njohur e të panjohur të universit,po nuk nai prure në mënd?!asqë e çajmë hajdarin fare!
  vazhdojmë e pijmë gotën e radhës së rakisë!!
  qeveria jonë budallaqe duhet të publikojë,hartat e sakta teritoriale për ti bërë të ditur shoqërisë që ka marrë me koncesion,se nuk do të lejohet hyrja në teritorin shqiptar!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 9. Hani mut, qeras qeveria. May 26, 10:41

  Presim me padurim statusin e rradhes ne fejsbuk te Edi Rames.

  Reply to this comment
 10. lelegu May 26, 12:49

  Po Edi Rama, “lideri global” pse NUK REAGON. Tirana zyrtare duhet te reagoje fort qe te ndalen kerkimet.

  Reply to this comment
 11. Remi May 26, 13:12

  Keta jane te gjithe muter mimi leshverdha te beje gati topat dhe ti testoje afer asaj pike ndryshe saranda behet e pa banushme.

  Reply to this comment
 12. ss May 26, 14:46

  C’far mute race jemi !!e shesim shitemi per asgje dhe nuk na bene pershtypje Zogu e shiti shqiperin ky bufi basha dha pasurin natyrore pa e ulur koken Pasurit nentokesore i kemi dhe duhet te punojme yzmeqar tek komshit kaq te pazote dhe te pa skrupullt jane keta mute qeveritare dine vetem te pellasin si gomare

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 26, 15:37

   “C’far mute race jemi !”??
   aspak sociale,aspak civile pavarsisht se civilizimi ka lindur bashkë me këtë rracë!!
   shqiptarin mos e prek në pragun e shtëpisë se fillon luftëra botërore!
   sa për shtetin??
   mos e pengo, se e shkatërron vet!!

   Reply to this comment
 13. Agron May 26, 14:54

  Ti thuash vetes “shqipetare” kur je Sulejman,Idriz,Qemal,Hasan,Abdulla,te nderosh dhe festosh festat Arabe nga te pabeset qe skane besen e te pareve dhe te urresh Greqine qe ka vulen e qyteterimit te saj qe nga Porta e Irakliut (Herkulit) ne Gjibraltare deri ne Kine dhe Indi,kjo vetem nga “Shqipetaret”mund te behet.
  Te pakten Turqia erdhi ne Ballkan me shpata per pakicen,per shumicen shqipetate me llulludhja dhe trianda-fila (lule dhe trenda-fila) ju shker……dheu dhe ndihet e lumtur,por me te lumtur ndihen “shqipetaret” qe akoma u vjen mire ta kene nga pas.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 26, 15:34

   ti nuk po bën gjë tjetër o i maskuar me emër ilir!!
   dhe ti feston festat e arabëve,ke emrat e arabëve!!mos harro se dhe moze e jezusi ishin po aq arab sa dhe muhameti!!
   jo për gjë po të jemi brënda!!
   emri që të tregon patriotizmin!!shpresoj se e njeh barsaletën me emrin e mahmutit??

   Reply to this comment
 14. Qarri i zigurit May 26, 14:55

  Detin ja dha edi rama. Hani mut tani ju bythosocialista

  Reply to this comment
 15. prisni se skeni pare gje akoma May 26, 15:27

  Prisni more muter kur ta shese rama detin me gjithe shqiperi e shqiptarw. Prisni mandatin dyte se skeni pare gje akoma

  Reply to this comment
 16. Arber Iliri May 26, 16:51

  Ketu njihet forca e shtetit shqiptar , tani tradhetari Berisha dhe zagari i tij Basha do te kujtohen per kete ngjarje te rende edhe dekada pasi kane vdekur.Kane hyre ne listen e tradhetareve te vendit.

  Reply to this comment
 17. corape kuqi May 26, 16:53

  Pse nuk komentojne sot minjte e haleve te ministrive dhe bashkise.
  Ckeni more?? Detin nuk e shitet ju e shiti rama.

  Reply to this comment
 18. Cadra ka per te gjithe po ska cadrista May 26, 16:55

  Kot nuk e jep rama shqiperine me koncesion.

  Reply to this comment
 19. fteri May 26, 17:33

  Predha e topit 122 mm ,bregëdetar arrinte distancën mbi 30 km.në detë dhe shurrën në brekë e bënin grekët po të futeshin në këtë distancë.Topat u shkatrruan u shitën për skrap për të mbushur gjepat e tyre politikanët , kurse sot mos habiteni me këta politikan se do të japin me qira edhe Sarandën dhe ksamilin !….

  Reply to this comment
  • Crusader May 27, 00:46

   Bateria bregdetare ka qene ne Bunec te Lukoves. Korfuzi andej eshte 18 milje detare. Kam qene ne Korfuz ne 87-en. Nuk pashe njeri qe te shurrosej aty, perkundrazi ishte mbushur me turiste te cilet shikonin bregun matane, dhe pyesnin si e ka emrin ai vend aty. Perpiqesha tu shpjegoja, por nuk me kuptonin se si ka mundesi qe aty ishte nje burg i madh i cili dukej bukur ne distance.

   Reply to this comment
 20. tirana May 26, 20:43

  o ptresident i shqiperis te ka zen gjumi je i plotfuqishmi i shqiperis greket kan shkellur kufirin pse nuk jep urdher per te cuar ushtrin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim