“Deti”, Meta: Nuk kam thënë që nuk e jap autorizimin

March 8, 2018 22:02

“Deti”, Meta: Nuk kam thënë që nuk e jap autorizimin

Pas takimit të një dite më parë me kryeministrin Rama në ambientet  e Presidencës, Meta ka komentuar sërish çështjen e negociatave me Greqinë.

I ftuar në “Real Story” Meta tha se, na duhet ta zgjidhim njëherë e mirë këtë çështje në mënyrë të qëndrueshme.

“Marrëveshja është e jashtëzakonshme, sepse nuk ndodh gjithmonë të diskutohet territori, është e jashtëzakonshme sepse para një dekade u shpall e pavlefshme marrëveshja e vitit 2009. Na duhet ta zgjidhim një herë e mirë dhe në mënyrë të qëndrueshme. Në mënyrën më të drejtë për të dyja vendet dhe të pakontestueshme njëherë e përgjithmonë”.

I pyetur nëse do ta japë autorizimin, Presidenti tha se ajo që ai ka kërkuar që në fillim kanë qenë informacionet sipas vendimit të Kushtetutës. “Nuk kam thënë ndonjëherë që nuk jap autorizimin”, – tha Meta, – të gjithë po e ndjekin këtë proces me shumë kujdes. Nuk ndikohem nga ato që thuhen në Greqi”.

o.j/dita

March 8, 2018 22:02
Komento

13 Komente

 1. Predator March 8, 22:07

  Ky ngeli gjith jeten duke e dredh

  Reply to this comment
 2. alphade March 9, 03:07

  Z. President ! Mbaje ate kolltuk derisa te vije verdikti i
  pertej Oqeanit,ndryshe as Ti dhe as bashkepunetori yt
  i ngushte ne allishverishet tuaja mafioze,plaku Mere i
  Vicidolit,nuk,merrni vesht dhe te hiqni dore nje here e
  pergjithmone nga gjemat qe i keni sjelle shqiptareve
  pergjate 27 vjeteve: hajni,kusari,vrasje,mafian ,nje mije
  te zeza nje populli te sfilitur dhe i lodhur nga varferia qe
  e ka pllakosur,ndersa bandat tuaja dhe ju vete notoni ne
  luks marramendes. Shembull imfresket eshte miku juaj,
  beu i dyte i Caukut, qe u be pasanik sa hap e mbyll syte,
  Adriatik LLalla. Tash po i dalin cdo dite fakte te reja tron-
  ditese se si ky ,ashtu si edhe ju,i keni vene pasurite. Pye-
  tja ime dhe gjithe shqiptareve qe mezit e ngrysim muajin,
  valle do t’i gezoni gjithe pasurine e plackitur. Me breke te
  grisura keni ardhur ne Tirane more te mallkuar dhe tash
  u bete me vila e pallate,me leke,dollare dhe Euro qe s’keni kohe t’i numuroni ! Do t’i gezoni ?! Mund t’i gezoni
  vetem nese te gjithe shqiptaret kane vdekur dhe keni mbetur vetem ju disa kokrra qe numuroheni me gishtat e
  dores. Gjyqi juaj perfundimtar po vjen dhe juve: Berisha,
  Basha ,Meta,etj.duhet te jepni llogari para drejtesise. Me
  kete nuk perjashtohet krahu tjeter,por detyra e ketij krahu,
  PS duhet te kryeje misionin e saj ndaj jush dhe pastaj t’i
  kthehet vetes. A e degjuat se cfare tha MB, Xhafa ne
  Parlament duke iu drejtuar Kryetarit pedeist,Basha: “Me-
  tingu do te filloje tek une i pari dhe tek Ti,Basha, i dyti” dhe Xhafa jam i bindur se do ta coje deri ne fund kete premtim,sebashku me PPP ,zonjen Arta Marku. Shqipta-
  ret po presin me padurim. Durim dhe shprese. Reci ju
  pret,Reci pret kusaret,delikuentet,killeret,mafiozet ..,me
  etiketen VIP ….!!!

  Reply to this comment
 3. N.VJOSA March 9, 03:30

  Cfare gabimi f a t a l,
  bene socialistet qe i besuan ketij Skuthi,
  dhe
  M E G A K U S A R I,
  ne rrethana teper oportune,
  Detyren honorifike te Presidentit!
  Ky Skuth harron qe Shqiperia eshte Republike Parlamentare!
  Dhe vendimet i merr Kryeministri me mazhorancen e tij!
  Po te ish Presidenti gjerman, qe te kish mosmarrveshje me Merkelin, do kish dhene Dorheqjen Naten, jo Diten!…
  Po ky eshte nje Kolltukofage nga ata qe pershkruan Noli, ne fjalimin brilant te 1923-shit!…
  Keta tipa ,
  heqin dore nga Kolltuku ,
  vetem po tu presesh Koken!…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 9, 09:43

   net o toptan pa pushtet!!
   mendimin tim për metë nuk ka nevojë të ta përsëris!!ti e di fare mirë!!
   por ajo që dua të të kujtoj është SE,po të mos ishte ky moment,kjo kërkesë e tij për informacion,nëse ai do të kishte dhënë autorizimin si ndodhën dy ngjarjet e më parshme,varrezat e pakufizuara dhe nënshtetësia!?
   sot do të kishim të mbaruar gjithçka!do të kishim parë një njoftim të cunguar për “zgjidhjen e të gjitha problemeve me gërkun” dhe ku jemi parë!
   sot shqipëria do të ishte më e vogël dhe,ajo për të cilën askush nuk po flet,askush nuk po i jep rëndësinë që i takon,zgjerimin e teritoreve minoritare dhe kuotat e përfaqsimit në pushtet të minoritarëve,jugu i shqipërisë do të ishte në rrezikun më të madh që ka pasur që nga pavarsia!!
   po të quaj toptan sepse ti po bën gjithçka për të realizuar planin grek të aneksimit të jugur të shqipërisë!!të asaj toke ku ke lindur dhe ti!!ma merr mëndaj se nuk je një tradhëtar me bindje!!nuk jam i sigurtë por shprasoj që nuk je i tillë!!je thjesht një copë trungu,një copë idioti hiperaktiv që kujton se je në lojë dhe duhet të fitojë patjetër skuadra tënde!!sepse nuk je në gjëndje të mendosh më larg se fitoren e prijsit tënd ndaj prijësit të kundërshtarit,pavarsisht se me fitoren tënde dëmtohesh ti më shumë!!
   idiotësia tënde,mospasja e një shtylle kurrizore,të qënit butak,bëjnë që ti çfar pështyn sot e lëpin nesër!!deri dje pështyve sali e ilir gërk e sërb,sot i lëpin e i pështyn sipas humorit të prijsit tënd!!
   net njeriu,ka një shtyllë kurrizore që mban trupin drejt,e përkul dhe bën shumë veprime,por asnjëherë nuk mund të përdridhet!!jo për gjë por thyhet!
   ti e ke thyer tënden!!ti je shëndruar në një butak,në një ligavec,që përveç mungesës së shtyllës ndyn me jargët e tij!!
   para se të replikosh,po tu ngritën nervat,ose të të vijë dëshira,kujto ato që ke thënë kundër e pro tërë armiqve të shqipërisë:
   gërkut
   saliut
   metës
   unë i mbaj mënd shumë mirë!!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA March 9, 10:27

    @anticensure,
    Ne fakt nuk dua te debatoj me ty, jo se nuk debatoj dot, por me keqardhje dyshoj se je pak i renduar dhe se ke Probleme me shendetin mendor!…
    Nuk eshte turp te vizitohesh dhe te mjekohesh se edhe ato lloj semundje jane si gjithe te tjerat…
    Ke qindra komente qe llomotit te njejten gje!…
    A THUAJ SE FATI I MARDHENIEVE TE sHQIPERISE ME GREQINE ESHTE NE DOREN TENDE!…
    ceno,
    ti dhe une jemi vrima e fundit e kavallit ne kete histori.
    Shteti ka njerzit e vet, te specializuar, qe kane gjithe arshiven ne dore dhe te tera aftesit te diskutojne dhe te mbrojne interesat e popullit shqiptar!
    Nuk i njoh mire mardheniet shqiptaro-greke, se nuk jam specialist i asaJ fushe…
    POR NE VIJA TE PERGJITHSHME DI QE SHQIPERISE, ASHTU SI DHE GREQISE I INTERESOJNE MARDHENIE NORMALE, TE FQINJESISE SE MIRE!…
    Kete e kane thene njerez shume me te mencur se ty dhe se une! Edhe E, Hoxha e M.Shehu, dikur qe ishin te pregatitur ta pinin Kafen ne Athine, kur i ndiqte mbra nje ushtri e paisur prej Gjysem Milion Ushtaresh, u kerkonin grekeve iqesi dhe mardhenie normale reciproke.Ndersa dy popujt i quanin miq, sepse jane fqinj te perjetshem…
    Ne Greqi jetojne shume here me teper shqiptare se sa greke APO minoritare greke ne Shqiperi!
    Sepse Historia keshtu ka rrjedhur. Jo vetem Camet, por qe nga arvanitasit e vjeter , por dhe popullime shqiptaresh qe jane bere gjate shekujve…
    Rasti e ka prure qe nje shoku im i ngushte ka patur para shume vitesh nje detyre shume te madhe te Kunderzbulimit dhe me pas Sekretar i pare i Ambasades shqiptare ne Athine. Kishte studjuar gjithe dokumentacionin e mardhenieve midis dy shteteve dhe shume me teper… dhe ne nje rast e pyeta, se si i shikonte ai mardheniet greko-shqiptare…. Ne kemi interesa shume te medha ne Greqi, se ashtu eshte perberja e popullsise greke., me thosh.
    Por dhe ne duhet tu bejme atyre leshime se ndryshe nuk realizojme dot objektivat tona…
    Me fjale te tjera Shqiperia ka kapacitetet e nevojshme te bisedoje me greket si e barabarte dhe ti mbroje interesat e saj.
    Ti dhe une duhet te dime nje gje:
    SI SEKTARIZMI
    EDHE OPORTUNIZMI
    JANE MOTER E VELLA…
    Jo sektar, zotri.
    Shiu duhet te bjere edhe te Kopshti yne, por dhe tek Kopshti i fqinjit…
    Mos u bej qesharak, sepse te shikoj qe nuk le njeri pa share dhe ofenduar!
    Ka Shqiperia plot patriote qe e duane ate ndoshta me shume se ti dhe se une…Nuk e di per ty , por une nuk di me shume se sa ai qe ne Media e therrasin Koloneli i Detit….
    Ka dhe shume te tjere si ai…
    Me shume nuk di cfare te them…

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 9, 11:24

     he net rrëmuja,net rrëmuja!!
     e para
     në greqi ka më shumë shqiptarë se në tërë ato troje që sot konsiderohen si shqiptare!!
     në këtë pikë bashkohem me ty,pavarsisht se nuk është një thjënje tëndja!!
     para jo më shumë se 150 vjet shqipëria,shqiptarët kishin shtrirjen më të madhe më ballkan,ishin populli më i madh!për fatin tonë,duke qënë se ishim në një largësi të madhe me turqinë mundëm të krijojmë shqipërinë!e di përse e them një gjë të tillë,sepse eksperienca e kurdëve më thotë se do ta kishim pësuar si ata!!në momentin e shpërbërjes përfundimtare të perandorisë osmane,kurdët vunë në vënd të parë fenë dhe jo kombësinë!këtë mund ta kishim bërë dhe ne shqiptarët e largët!pra ajo që u quajt shqipëri në 12ën!!pjesa tjetër e shqiptarëve bëri të njëjtën gjë si kurdët!në vënd të kombësisë zgjodhën besimin!u shëndruan në grekë(arvanitasit)në maqedonë,në sërbë,bullgarë e rumunë!!pra dhe arvanitasit e greqisë,pavarsisht se kanë kaluar një lumë dekadash,prap në vënd të parë kanë besimin dhe ndonjëherë përmëndin dhe gjakun,kombin!!
     pra ti këthehemi atij mendimit tënd të madhërishëm,ose më mirë strategjinë e mikut tënd në ambasadë”Ne kemi interesa shume te medha ne Greqi, se ashtu eshte perberja e popullsise greke., me thosh.
     Por dhe ne duhet tu bejme atyre leshime se ndryshe nuk realizojme dot objektivat tona…”!
     këto lëshime për të “realizuar objektivat tona”,të çojnë vetëm në një rrugë o NET MAVRIA,O NET GJTYRYMI(nuk mund ta mbaj tërbimin),të çojnë në rrugën e GREQIZIMIT TË SHQIPËRISË!
     në zdukjen e saj!!
     ta thash dhe më parë se ti nuk je një tradhëtar i vullnetshëm,ti je i pavullnetshëm,ti je tradhëtar prej budallallëkut!!
     unë nuk jam SEKTAR mor shpirt,por thjesht patriot!unë dua vëndin tim dhe nuk fluturoj me presh në bythë për të “pushtuar” tërë greqinë!
     e dyta
     ti thua se “Shteti ka njerzit e vet, te specializuar, qe kane gjithe arshiven ne dore dhe te tera aftesit te diskutojne dhe te mbrojne interesat e popullit shqiptar!”
     por harron se shpesh këta njerëz të specializuar kanë dhënë copë shqipërie??
     harron se e shpëtuam për fije të perit,para 8 vjetësh??harron se ky palloshi(si e thotë dhe kseno krisafi)u kujtua si kofini pas të vjelit dhe jo që në momentin e parë të përplasjes së pashajt!!
     harron se sot po nxitohet në një mënyrë dhe më të madhe se saliu për ta përfunduar??
     harron se nga koha e ssaliut kësaj marrveshje i janë shtuar dhe realizuar shtojca të tjera??
     harron se,si ta thash dhe më lart,po të mos kishte bërë pazarin përleverdi të vetë meta,marrveshja e detit kishte për të kaluar njëlloj si nënshtetësia dhe varrezat e pakufizuara??
     harron se zgjerimi i teritoreve minoritare do të të prodhojë “minoritarë”,me 300€ greke dhe shtesa nga taksat shqitare??
     harron se këto teritore do të zgjerohen çdo ditë??
     harron se kuotat e përfaqësimit në administratë do të të shtojnë gjithashtu “minoritarët” që do të kenë një vënd të sigurtë pune??
     thua se përsëris të njëtat gjëra gjithnjë!?
     ke të drejtë!sepse si ti dhe shumë të tjerë përpiqeni të mos i zini në gojë fare!!i anashkaloni,logorizoni vetëm e vetëm që të mos flitet për to!!bile dhe kur ju drejtohet pyetja!?
     o nuk përgjigjeni o kodra pas bregut!!
     nëse unë përsëris të njëtat gjëra e kam prej budallallëkut!?
     po ju që i fshihni,deri në mohim,prë ç’arsye e bëni??

     “A THUAJ SE FATI I MARDHENIEVE TE sHQIPERISE ME GREQINE ESHTE NE DOREN TENDE!…”
     këtë e di fare mirë net!!të vareshin në dorën time nuk do të ishim në këtë situatë!!
     por që ta kuptosh dhe ti,që të të hyjë dhe ty në atë trungun që të ndan veshët-UNË BËJ ATË QË MUND TË BËJ UNË! BËJ MAKSIMUMIN SOT PËR SOT!!
     sepse nesër nuk dua të më thonë të tjerët,por mbi të gjitha ndërgjegjia time,”Ç’BËRE TI NË ATË KOHË KUR SHQIPËRIA TRADHËTOHEJ”,”NË ATË KOHË KUR SHQIPËRIA SHITEJ”????
     ti e ke kollaj net!!
     sepse do ta mpish mëndjen tënde me sugjestionime të tilla “se nuk ke qënë askush”,”se ke qënë vrima e fundit të kavallit”,por në realitet nuk është kështu!!
     sepse ti po mbron me tërë forcat ata që po tradhëtojnë!ti po mbron me forcën e mëndjes tënde,vrimat e para të kavallit!!ti po i mbron me VEPRIM,neto!!
     ben duka,po i mbron me MOSVEPRIM!!
     ai është aq i zgjaur sa të mos vihet në krah të tyre!!shkruan çdo ditë,për lul e cica,për jetë e krisht,por asnjëherë për tradhëtinë që po na bëhet!
     tashti për ta mbyllur,po i këthehem fillimit tënd!!
     jam vizituar dhe më kanë nxjerrë të saktë neto!!
     mund të të thosha të njëjtën gjë!?
     nuk ta këshilloj dot!!e di përse??
     sepse ska mjeksi të shërojë budallallëkun!!mund ta konstatojnë,por jo ta shërojnë!!
     neti ti e di fare mirë atë thënjen për nivelet e zgjuarsisë!!
     “gjeniu,i shikon ngjarjet para se të ndodhin,njeriu normal,i shikon ngjarjet kur ndodhin,budallai,megjithëse e pëson prej tyre nuk është në gjëndje ti kuptojë”!!
     ps:nuk jam gjeni, i shoh se po ndodhin!!

     neti mund të të shkruaj dhe më shumë!?
     jam i sigurtë,por nuk ja vlen!!prap ti do ti biesh vrimës tënde!!
     për fat të mirë ti “nuk e përsërit” asnjëherë veten!!

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 9, 11:25

     Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

     « Back

     Reply to this comment
 4. xyz March 9, 08:09

  Ja paska shkul veshin Janulla si duket,keti hajdutit

  Reply to this comment
  • E di Rama kte ? March 9, 10:44

   haha ,
   janulla i pallon te dy si cift kta ,
   dhe c’eshte me skandalozja aty ne presidence !
   e ka shndruar presidencen ne bordello shkerdhata e lsi-se

   Reply to this comment
 5. Muta ne Presidenc March 9, 13:29

  eshte rasti me flagrant ne Historine e Njerzimit

  ku Muti tenton ta shesi vehten sa me Shtrenjt !!!!!!

  Kujt ?

  Shqipcareve .

  Reply to this comment
  • mirel March 9, 15:10

   Ashtu eshte. Pse ta shese veten lire sic e shet Rama detin?
   E shet veten me shtrenjte duke bere pazwr me trojet e Shqiperise.
   Popull i dhjere. Erdhi koha te qaheni se greket qenkan trajtuar pa te drejte me kufirin e Enver Hoxhes.
   Ju nuk meritoni Atdhe. Nhe shqelm bytheve sic jya bejne serbe e greke. Dhe aq tju thoni Faleminderit.

   Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic March 9, 17:46

  Tani qe socialistet po negociojne per detin , Meta kerkon ta “zgjidhim” nje her e mire.
  Po mire more kodosh kure negocio PD-ja perse heshte.A nuk ishe ti “patrioti” qe te “digjet” shpirti per Detin.!
  Ky fare Presidenti ne ket forum paraqitet sikure nuk ka qe fare ne shqiperi.!
  Ta “zgjidhim” nje her e mire.! Bukure fort, po p[erse nuk e zgjodhe me pare. Ke then nje gjysme fjale me par per kete vendim antishqiptar.
  Nuk te kemi degjuar fare vetem tani qe socialiste e more per ta zgjidhur ti kerkon rregulla, norma te rej e kudi une vetem e vetem per te marre nje cop merite ne se Edi Rama ta fale gje per te cilenm e ke shume te veshtir se gjuha jote prej neperk dihet tani me me mire se e askujte.
  Problemi themelore ne mes kesaj situat eshte mereku se mbase nje meter me shum do te marrin socialiste e kjo e shqtson madje jo vetem Berishen pore edhe Meten dhe te gjith ata qe moren pjes ne ket masaker antishqiptare dhe sote kerkojn me cdo kushte ta mbrojen bile me shume se Grekrit.
  Kjo eshte arsyeja qe Meta kerkon ta shtyje sa me gjat te jet e mundur, madje sipas tije edhe te marre “Flamurin” e kesaj zgjidhje.!
  Shkuret Meta atni me eshte nder “patriottet” vonuar qe per pasoje nuk do te arrije te marre asnje cope merite ne keto negociata.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*