Deti, zbulohen emrat e zyrtarëve që do të negociojnë me Greqinë

February 26, 2018 11:04

Deti, zbulohen emrat e zyrtarëve që do të negociojnë me Greqinë

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka konfirmuar mëngjesin e se hënës dërgimin në Presidencë të informacioneve shtesë të kërkuara nga kreu i shtetit lidhur me negociatat për marrëveshjen e detit me Greqinë.

Ashtu siç kishte kërkuar Presidenti Meta, në përgjigjen e ardhur nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme janë të listuar dhe emrat e negociatorëve. Do të jenë bashkëkryetar Armand Skapi nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme dhe Gjeneral Major Ylber Dogjani, Komandant i Flotës Detare.

Emrat e tjerë janë Artur Mecollari, i larguar nga ushtria ne vitin 2012. Arsen Mullai, Viktor Doda, ish ministër në kohën e Nanos. Zv/drejtoresha e Policisë Aida Hajna, drejtori i AKBN Ardjan Bylyk, dhe Qirjako Qirko, ambasador i Shqipërisë në Londër, ish-sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme.

Qirjako Qirko është njëri nga njohësit më të mirë të dosjes, ai ka qenë pjesë e bisedimeve në Kretë dhe Korçë, ku u takuan dy ministrat e Jashtëm. Ndërsa tashmë pritet përgjigja e Presidentit.

l.h/ dita

February 26, 2018 11:04
Komento

12 Komente

 1. A.D February 26, 12:19

  Nje fakt qe flet shume : Kryetari i grupit negociator ky Armand Skapi kursin per marrveshjet detare e ka bere ne …Rodos, Greqi!
  Pra ne Greqi ketij Skapit i kane mesuar se si ndahet deti.
  No comment! (Besoj se do dale ky koment qe prek interesa por nuk prek etiken e komentit)

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 February 26, 12:38

  uau
  një kërkesë e presidentit,e gjatë sa skishte ku të shkonte me tutje!
  me detaje nga më të hollësishmet,dhe në krahun tjetër kemi nja tre emra dhe as gjë tjetër!!bile tek disa janë refereca të fuqishme “i larguar nga ushtria ne vitin 2012″,”ish ministër në kohën e Nanos”,”ish-sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme”por “nga njohësit më të mirë të dosjes”.
  ku jemi këtu tek xhamlliku tu pi kafe apo tek rrapi i treshit në burdell??
  çfarë përgjigje është kjo??
  unë do ta quaja nga mungesë profesionalizmi deri në mashtrim për idiotë!!mesa duket kjo qeveri idiote kujton se ka të bëjë me një popull dement!!
  përmbledhja që i është bërë kërkesave të presidentit,në artikullin”Plotfuqishmëria, Bushati: Iu përgjigjëm të gjitha kërkesave të Presidentit” nuk është zbatuar aspak!!
  në atë përmbledhje,për mendimin tim,prapë jo e saktë dhe e cunguar me qëllim,përmënden 10 pika(të gjitha vetëm për detin dhe aspak për atë që është më e rrezikshmia për shqipërinë,zgjerimi i teritoreve dhe kuotave të minoritarëve),dhe si përgjigje nuk kemi as 10 emra e jo më çështjet që përmbajnë këto pika!!
  kjo qeveri e qelbur po bën tradhëtinë më të madhe që mund të ketë pasur shqipëria!!besoj se askush tjetër nuk mund ta tradhëtojë në të ardhmen shqipërinë,nëse kjo tradhëti realizohet!
  nuk do të ketë më shqipëri!si kjo që njohim sot!nuk do të ketë më shqipëri të cunguar më 1913!!
  do të kemi shqipërinë e esat toptanit si realitet të dhimshëm!
  dhe një valë refugjatësh drejt europës!!

  Reply to this comment
  • mirel February 26, 14:21

   Sakte. Ketu kemi te bejme me nje tradheti te mirefillte te gatuar ne tryezen Rama-Junker-Janullatos.
   Populli deke shqiptar po e ke detin ne te njejten menyre sic e la ne dore te Bashes.
   Ja moren doren shqiptareve keta. Nuk pjerdhin me asnje.
   Deti, varrezat, zgjerimi i minoriteteve, jane te gjitha nje plan i gjere i mirefillte i tranzicionit gradual te Vorio-Epirit.
   Sot Junker ve kusht problemet me Greqine per negocijimet e EU. Dmth qe Evropa jep urdher te copetohet Shqiperia, dhe politika jone tradhetare eshte gati ta shese. Per cfaredo lloj kredoje politike. Keta jane kthyer ne pashallare. Shteti nuk eshte me i shqiptareve. Ne Jug po krijohet Cameria e dyte.

   Reply to this comment
   • SADIKU February 26, 19:30

    Per ju pleherat qe pasi prijsi juej e qiti shqiperin ne pazar e kur pa qe nuk e bleukerkend e fali!Edi Rama,as nuk ka bere tradheti dhe as shitje eas falje!Ai e gjeti Shqiperin ne pazar dhe po e kthen tek i zoti qe eshte populli!Ndaj mos hani mender se si ti edhe anticensura ma mere mendja se jini te ngopur nga kakerdhite e kryekrimit Berishe!Sa per shitjen nuk mund te realizohet dy here ,pra edhe me miopi e kupton qe ai po e blen e nuk po e shet!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 27, 08:01

     sade
     “Sa per shitjen nuk mund te realizohet dy here” atëherë po flemë të qetë me ty bashkë!!
     këtu nuk na kishte shkuar mëndja,ne kujtonim se mund të shitej më shumë se një herë!!
     sa për “Per ju pleherat qe pasi prijsi juej “,”prijsin tonë!?
     të shkërdhefsha ty dhe atë bashkë!!
     jo për gjë por sa për të të vënë në dijeni,injorancën apo provokimin tënd!!

     Reply to this comment
 3. drejtesia po vjen February 26, 13:25

  Dhe mesazhin per CV e grupit negociator ja dha Sali Berisha Ilirit para parlamentit qe jane spiuna apo nuk e njofin fare çeshtjen e detit sipas tij. Hajde Ilir Meta do zbatosh porosine e Saliut? Dhe pastaj do te vazhdojme tete gjykojme deri sa te te gjykoje drejtesia.

  Reply to this comment
 4. perkthyesi February 26, 19:03

  Nje nga perfaqesuesit qernka dhe Viktor Doda! Po ky, c’ne ne kete takim? Ai eshte thjeshte gjeolog i mineraleve te ngurte, dhe s’ka te beje fare me ceshte te kufirit detar! O zot, ne se do lexonim ndonje emer gjeologu nafte, mbase do ishte me korrekte, por me kete zgjedhje, mendoj se i a keni futur kot fare (sic beni shpesh).

  Reply to this comment
 5. alphade February 26, 19:05

  C’eshte kjo qe ne axhende nuk perfshihen Myftar Pashaj
  dhe Ksenofon Krisafi ?! Kjo eshte per te vene duart ne
  koke more shoke ….!!!! Any way !!

  Reply to this comment
 6. Tepelena February 26, 20:07

  Mire na gjen perderisa mjaftohemi me komente neper gazeta e nuk jemi te zotet te mbushim rruget e sheshet kunder qeveritareve servila e tradhetare.

  Reply to this comment
 7. MH February 26, 20:32

  Te dashur komentues.
  Mos e prishni gjakun.Le ta tregoj rrezultati i lojes domino.Keni te drejte per pjesmarresit ne delegacion.I ka vendos partia dhe jo shpirti nacional i atdhetarit.

  Reply to this comment
 8. Zike Llapaqeni February 26, 20:51

  Krisafi duhet vendos patjeter/ Se eshte patriot I patridhias. Pashaj duhet vendos patjeter, se eshte patriot I vatanit. Te dy te sahanin dhe tiganit jane aman aman.

  Reply to this comment
 9. Aleksander thana February 26, 22:08

  Prof.Krisafi Nuk eshte I “patridhas”, por eshte penalisti me e afte, njohesi me I mire I se drejtes nderkombetare dhe vecanerisht I problemeve kufitare me fqinjet. Eshte atdhetaret andej nga Jane giithe krahinasit e tij qe me Rilindjen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim