DW zbardh burimet gjermane, pse u përplas Rama me deputetët e djathtë

April 27, 2018 13:57

DW zbardh burimet gjermane, pse u përplas Rama me deputetët e djathtë

 

Vendimi për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë do të merret në samitin e BE në qershor. Deri atëherë edhe Gjermania duhet të jetë pozicionuar për qëndrimin e saj, sepse nuk është vetëm qeveria ajo që do të marrë një vendim, por edhe Kuvendi Federal (Bundestag) dhe Këshilli Federal (Bundesrat).

“Qeveria Federale dhe unë, si përfaqësues në Këshillin për Çështje të Përgjithshme, do të themi po, kur të marrim dritë të gjelbër nga Kuvendi Federal (Bundestag) dhe Këshilli Federal (Bundesrat), gjë që për momentin nuk po e shoh ende”, tha të mërkurën në Berlin deputeti socialdemokrat Michael Roth, i cili njëkohësisht është edhe ministër shteti për Europën, pranë ministrisë së Jashtme gjermane.

Në fjalën që ai mbajti gjatë një tryeze të rrumbullakët që Fondacioni Friedrich Ebert, kishte organizuar në Berlin me rastin e vizitës së kryeministrit Edi Rama, Roth tha gjithashtu se partia e tij është për hapjen e negociatave. Por shtoi se “ka rezerva të mëdha nga CDU-CSU dhe këto duhet të mënjanohen.”

Siç bëri të ditur për DW, ish-kryetari i Partisë Socialdemokrate dhe sot president i fondacionit Friedrich Ebert, Kurt Beck, dy partitë e koalicionit do të përpiqen së shpejti që të gjejnë një pozicion të përbashkët për këtë çështje: “Mes dy partive të koalicionit ka diskutime. Ka një sërë politikanesh dhe politikanësh në CDU/CSU që vërtet janë skeptikë. SPD-ja do që t’ia hapë rrugën Shqipërisë. Tani ka nisur procesi i krijimit të mendimit unë shpresoj që ai të dalë pozitiv”, tha Beck.

Marrëdhënie jo fort të mira me CDU-në

Por ky proces është vështirësuar ndërkohë, për shkak të artikujve të shkruar në disa media shqiptare kundër deputetit kristian-demokrat, Gunther Krichbaum. Kryetari i Komisionit të Bundestagut për Bashkimin Europian, në të njëjtën ditë me shpalljen e rekomandimit të Këshillit të Evropës për çeljen e negociatave, tha në një intervistë për DW (shqip) se Shqipëria ka ende deficite në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Disa media në Shqipëri iu përgjigjën këtij prononcimi me artikuj që e sulmonin personalisht deputetin gjerman. Siç bënë të ditur për DW qarqet e CDU-së në Berlin, disa deputetë demokristianë mendojnë se artikujt që e akuzonin deputetin gjerman si pro-rus dhe pro-serb dhe si vegël të opozitës shqiptare, vinin nga autorë të afërm me Partinë Socialiste.

Kjo ishte arsyeja se përse deputetët rreth grupit parlamentar për Ballkanin Perëndimor, në shenjë solidariteti me kolegun e tyre, vendosën të mos i përgjigjeshin ftesës që u kishte bërë kryeministri Rama në një nga restorantet më luksoze dhe ekskluzive të Berlinit. Këtë ia konfirmuan DW (shqip) dy deputetë të këtij fraksioni. Ndërsa zyra e Gunther Krichbaum-it, i tha DW se tashmë është anuluar edhe vizita që Gunther Krichbaum kishte planifikuar të bënte në Shqipëri në fillim të muajit të ardhshëm.

Edhe pse kreu i qeverisë shqiptare, gjatë seancës dëgjimore në Komisionin e Bashkimit Europian, u distancua nga artikujt në fjalë, deputetët mendojnë se kjo mënyrë e të përgjigjuri ndaj kritikave me akuza personale është një shenjë presioni. “Kjo fushatë nuk ka të bëjë me zotin Krichbaum, këtu dërgohet hapur një sinjal brenda vendit. Ne shpifje për ata që dalin kundër nesh”, i tha DW referenti i një deputeti që kishte refuzuar pjesëmarrjen në darkën e kryeministrit.

Krichbaum ndërkohë, pas kthimit të Ramës në Tiranë e konfirmoi edhe njëherë hapur qëndrimin e tij  kundër çeljes së negociatave me anë të një mesazhi në rrjetet sociale.

“Progresi i arritur deri tani është i pamjaftueshëm”, argumentoi Krichbaum pa dhënë hollësi të mëtejshme se çfarë duhet të bëhet në Shqipëri për të arritur përparimet e duhura.

Impakti për qëndrimin e Gjermanisë

Krichbaum është i vetmi politikan i CDU-së që ka dalë hapur deri tani kundër çeljes së negociatave. Se sa deputetë të partisë së tij janë kundër fillimit të negociatave, kjo nuk dihet. Vëzhgues mendojnë fraksioni i CDU/CSU-së nuk e ka përmbyllur ende procesin e formimit të një qëndrimi.

Por çeljen e negociatave e mbështesin edhe deputetë të fraksioneve të tjera parlamentare që aktualisht janë në opozitë. Të tillë janë Të Gjelbrit. Manuel Sarrazin, deputet i kësaj partie dhe anëtar i Komisionit të Bundestagut për BE-në e shikon të nevojshme çeljen e negociatave:

“Kush ka interes ta nxisë qeverinë shqiptare të çojë përpara reformat, duhet të kuptojë se çelja e negociatave na jep më shumë instrumente për të kërkuar transformime konkrete, sesa po t’i zvarrisim ato pa afat”, tha Sarrazin në një intervistë për DW shqip.

Sipas Sarrazinit, i cili ishte vetë në Shqipëri para pak kohësh, parakushti për hapjen e negociatave, Vettingu, është plotësuar. “Shqipëria është një vend kyç për integrimin e suksesshëm të Ballkanit Perëndimor në BE dhe  momenti aktual është shumë vendimtar për të qenë i suksesshëm në të gjithë rajonin”, argumenton Sarrazin.

Reformat vazhdojnë

Si për Ramën ashtu edhe për favorizuesit e tjerë të çeljes së negociatave është e qartë se negociatat nuk do t’i japin fund reformave. Prandaj edhe ministri i shtetit Roth, përveç premtimit për angazhimin e tij të fortë për çeljen e negociatave i shprehu kryeministrit shqiptar disa shqetësime, që mund të kuptoheshin edhe si fusha në të cilën mund të fokusohej puna e qeverisë shqiptare për t’ua bërë më të lehtë të lëkundurve që të ndryshojnë mendim në favor të Shqipërisë.

Roth tha se shpreson që të hapet një proces ndaj ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahirit, “në mënyrë që të bëhet e qartë se organet e drejtësisë janë të pavarura.”

Ai po ashtu tërhoqi vëmendjen që të mos nënvleftësohet ekonomia, në mënyrë që edhe brezi i ri të shohë një perspektivë në vendin e tij: “Gëzohemi për çdo shqiptar të ri që është i diplomuar dhe vjen në tregun e punës në Gjermani. Por ky largim i madh i trurit (brain drain) është i padrejtë për Shqipërinë”, tha politikani gjerman. Ju keni nevojë për të rinjtë, sepse pa këtë brez të ri e të kualifikuar do ta keni të vështirë ta ankoroni vendin tuaj në mes të Evropës.

Roth u ankua edhe për fenomenin e polarizimit total që sundon në sistemin politik në Shqipëri, por edhe në shumë vende të tjera të Evropës Lindore, ku rivali politik shihet si armik: “Sjellja e opozitës në parlament është e papranueshme. Nuk mund të ndërpritet thjesht puna parlamentare dhe të dalësh nga parlamenti. Duhen shfrytëzuar instrumentet demokratike”, tha ministri gjerman dhe shtoi: “Por unë pres që qeveria dhe partitë qeveritare të bëjnë gjithnjë tre hapa përpara drejt opozitës dhe të mos presin derisa të vijë opozita dhe të bëjë një hap drejt tyre.”

Një sugjerim tjetër i ministrit gjerman për kryeministrin Rama por edhe për liderë të tjerë në Ballkan, ishte përfshirja e shoqërinë civile në rrugëtimin drejt Europës. “Nëse nuk e bëjmë ne, do të hyjnë të tjerët që do ta plotësojnë këtë boshllëk”, tha ai duke pasur parasysh ndikimet nga Turqia, Rusia apo Kina./DW

l.h/ dita

April 27, 2018 13:57
Komento

26 Komente

 1. intelektuali April 27, 14:18

  Fondacioni “Friedrich Ebert” eshte organizate komuniste, nje vegel e KGB-se sovjetike te Putinit qe financohet nga Kremlini, ne te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore ka mbyllur zyrat se i kane debuar me kopace ne dore per politikat komuniste qe zhvillojne,

  prandaj:

  Eshte i qarte reagimi i konservatoreve gjermene te Bundestagut sidomos kur shtohen edhe fyerjet personale te Edvinit per Kirchbaumin si halabak ordinere, njashtu sic beri do kohe me pare edhe per Presidentin Donald Trupmp nga CNN.

  Reply to this comment
  • Kaçi i zi April 28, 10:25

   Je koplet idiot. Komunizmi nuk eshte socializem. Sa per vegla te Putinit qendrimet pro Rusise i ka ky grup deputetesh se bashku me horrat e PD ne Shqiperi te cileve ja faktoi me fakte lobimin me parate e Putinit media amerikane. Me pas dhe LSI. Keta jane grupimi anti BE per Shqiperine dhe marjonetat destabilistet te Putinit ne Ballkan.

   Reply to this comment
  • votren April 30, 06:46

   Dhe koha po tregon se ka te drejte!

   Reply to this comment
 2. intelektuali April 27, 14:19

  Fondacioni “Friedrich Ebert” eshte organizate komuniste, nje vegel e KGB-se sovjetike te Putinit qe financohet nga Kremlini, ne te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore ka mbyllur zyrat se i kane debuar me kopace ne dore per politikat komuniste qe zhvillojne,

  prandaj:

  Eshte i qarte reagimi i konservatoreve gjermane te Bundestagut sidomos kur shtohen edhe fyerjet personale te Edvinit per Kirchbaumin si halabak ordinere, njashtu sic beri do kohe me pare edhe per Presidentin Donald Trupmp nga CNN.

  Reply to this comment
 3. Ky eshte identiteti Europian Fashizmi e Nazismi .Kriminele te Lindur .Mir qe nuk ndihmojne por nderhyjne te shkaterrojne me keq vende si Shqiperia qe jane ne rimekembje sociale April 27, 14:30

  bijt e nazisteve s’behen dot Njerezor kurr
  eshte Gen-Kriminelesh qe mbrojne e mbeshtesin kudo vetem Kriminelet si kta kermat e pd-se salih berrisha e bash pederi .

  Reply to this comment
 4. mirel April 27, 14:42

  Po cfare kujton Rama? Se mund te vere Mero Bazen dhe Bedri Islamin te shajne gjithe diten Krischbauen, ta akuzojne me formulime nga me te uletat sikur eshte sherbetori i Bashes dhe jo deputet i parlamentit gjerman, cfare prer Ramuti qe te ngrihej gjithe CDUja dhe te benin autokritke per nje laro si Ramiu?
  Ata e thone cope ka korrupsion, Ramuti thote qe ka perprarime. Ke quan perparim Ramuti?
  Ngritjen e stadiumit me kulle, apo shembjen e Teatrit per kulla te reja?
  Apo koncesionet per cfare tju dale ne ender per te vjedhur?
  Ku rron Ramuti, ne Hene?
  Kujton se nuk e di dynjaja cfare plerlleku eshte Shqiperia?
  Kush po e ngre xhamine ne mes te Tiranes?
  Ceshtja e pronave..
  Sa probleme te thella korrupsioni dalin vetem po ta gervishesh sado pak fasaden Ramutore.
  Dhe ka fytyre te akuzoje Krischbaun.
  Ne shtypin shqiptar ai u trajtua sikur te jete asistenti i Bashes. Deti ketu arriti pafytyresia e Ramutit.
  Deshtimin e Reformave ja le komplotit imagjinar, dhe jo krimit qe e ka mberthyer se fyti dhe nuk po e le te ngreje koken.

  Reply to this comment
  • Pirati... April 27, 16:57

   mirel ,
   mjundet te them se ne shume raste ke te drejte ,
   ne komentet e tua .Rama ka shume gabime ,
   e sidomos ajo ne lidhje me Tokat ,qe gjysherit tane
   i blene me flori nga ishrropsit trashgimtaret e turkut ne Shqiperi dhe ky sot , ja kthen pronareve , me nji vleresim kompensim qesharake .
   Edhe per ndertimin e xhamise ne Tirane eshte vertet Skandal .Vizioni Rames le shume per te deshiruar ,
   por ate shprehjen tende Ram.ti ,nuk besoj se e meriton ,per hir te se vertetes. Nuk eshte aq e thjeshte ,sa na duket neve te jesh ne krye te atij shteti te degjenruar nga Bota e huaj per 28-vjet ,ku u shkaterrua gjithcka ,e u experimentua ne menyren me brutale te mundeshme me gjithcka . Un ,nuk besoj psh .se Rama ka te drejten te vemndose per shume gjera ne Shqiperi ,sepse tashme e dijme se Qeverria Shqiptare eshte nji Shtet nen Hijen e SHTET-it AMBASADOR te Miqeve tan te shklerdhyer para e pas ,qe e ben Shqiperine si i desh b.tha e tyre prej püederash . Dhe sikur mos te mos ishte boll kjo , ti ke gjysmat e partive ne Shqiperi ,me ne krye ato Opozitare ,qe jane kunder Shtetit e Atdhut te tyre ,qe i bashkohen cdo zagari te huaj ,me pallu NENEN e Tyre SHQIPERINE !
   Pra nqs ne ktu , jorral her ,i dalim ne mbeshtetje Rames ,kjo vjen nga ajo se nepermjet Rames ne mbrojme SHQIPERINE TONE dhe intersat e Atdheut tone e jo personalishte Ramen ,i cili sado gabime mundet te ket ,ka nji te perbashket me ne eshte Atdhetare e ben aq sa di dhe e lejojne . Pershendetje .

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 27, 17:09

   karagjozi i tironës nuk di më shumë se kaq o mirel!!
   direkt pas thënjeve të parlamentarit gjerman,kërcyen debilat e ramës me në krye ben dukën nga labova,dhe në stilin e gazetave erdoganiste filluan e shanë me kuç e maç!!
   njerëz idiotë që se kanë shokun!!
   në politikë nuk është e gabuar të kopjosh,por kopja duhet të jetë e përshtatur për nivelin tënd!!
   nëse erdoganistët mund ta përflasin ramush hajredinin,sepse janë një shtet shumë më i fuqishëm se kosova!kurse këtu ti si një shtet që nuk je në asnjë llogari të dikujt,një shtet me politikanë të qelbur,dhe sa po duket shumë të trashë,nuk ke rradhën të shash një parlamentar që është zgjedhur nga një ppopullsi po aq e madhe sa tërë shteti shqiptar!!
   këta janë tmerrësisht të trashë!!
   lexove qenush ballën??
   çfar pret nga idiotë të tillë!!

   Reply to this comment
 5. Fshati BOROVE April 27, 15:59

  Keta mbeturina nazist, jo vetem qe duhet te votojne pro shqiperise por duhet te na kthejne demin e luftes
  Por keshtu eshte kur e djathta dhe dikur e majta lobojne kunder atdheut dhe per pushtet shesin dhe familjet e tyre

  Reply to this comment
  • mirel April 27, 17:48

   E ca flet kot o njori.
   Kush pjerdh se per ke lobojne larot shqiptare?
   Nuk e kuptoni se i shikojne si njerez me bisht?
   Si mund ta marrin fajin “lobimet” kur Shqiperia eshte kthyer biznes per hajdutet dhe mafiozet.
   Te vjedh shteti per 7 pale qejfe. Tu thua e ka fajin lobimi.
   Kur shqiptaret nuk e quajne detyre dhe pergjegjesi te ngrihen dhe te marrin frenat e shtetit nga hajdutet dhe kriminelet, asgje e mire nuk i pret.
   Llogjika e shtazes qe mbizoteron ne shtetin e shqiptareve patjeter qe reflekton ne refuzimin e Evropes.
   Flieni sikur e besoni vertete se Evropa po na priste me padurim.
   Edi Rama nuk eshte me i mire nga Lul Basha.
   Me qellimin e tij te vetem per te vjedhur sa me shume, Ramiu ju bashkua llumit te reaksionit te pas 90es qe tronditi dhe Shqiperine dhe Evropen me shtazerine me te cilen shkaterruan shtetin.
   Tere harbuteria ju bashkangjit shtetit dhe politikes, dhe ky eshte rezultati.
   Kriminelet, vagabondet, ballistet, kulaket, dhe gjithe sherbetoret e politikes u bashkuan ne nje agregat te vetem dhe quhen Pd dhe PiSa. Ne mes qendron LSI.
   Kjo eshte corba qe ja servirim Evropes per anetaresim.
   Thua te kene gurmaz ta kapercejne?

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 27, 19:07

   Mlidh mer menjen se ka kalu shume kohe qysh atehere, jo per gjo po duhet te luftojme edhe kunder sulltonit, masnej, Bizantit, Perandorise Romake dhe te gjithe atyre qe e kane shkerdhyer kete vend nder shekuj. Po nejse, ti Borova vazhdo luften nac.cl se te del mire.

   Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 April 27, 17:10

  karagjozi i tironës nuk di më shumë se kaq o mirel!!
  direkt pas thënjeve të parlamentarit gjerman,kërcyen debilat e ramës me në krye ben dukën nga labova,dhe në stilin e gazetave erdoganiste filluan e shanë me kuç e maç!!
  njerëz idiotë që se kanë shokun!!
  në politikë nuk është e gabuar të kopjosh,por kopja duhet të jetë e përshtatur për nivelin tënd!!
  nëse erdoganistët mund ta përflasin ramush hajredinin,sepse janë një shtet shumë më i fuqishëm se kosova!kurse këtu ti si një shtet që nuk je në asnjë llogari të dikujt,një shtet me politikanë të qelbur,dhe sa po duket shumë të trashë,nuk ke rradhën të shash një parlamentar që është zgjedhur nga një ppopullsi po aq e madhe sa tërë shteti shqiptar!!
  këta janë tmerrësisht të trashë!!
  lexove qenush ballën??
  çfar pret nga idiotë të tillë!!

  Reply to this comment
 7. Mary Tereza April 27, 18:44

  Ne, pavarsisht nga anojme, duhet ta deshirojme hapjen e bisedes pe antaresimit. E kunderta eshte verberi.

  Nese kete beri Rama kur ishte Opozite, s’do te thote ta beje Opozita e sotme. Nese s’do te provoje se eshte e njejta gje!

  Duke u nisur zyrtarisht per ne Europe, keta Birbot tane, ne qeveri sot dhe ne qeveri neser, do t’i therrasin mendjes pak me shume. Dhe shqiptaret do marrin vesh se cfare qendrimi duhet te mbajne ndaj politikaneve, atyre qe duan pushtet. Te sherbejne, jo ta kene popullin sherbetor.

  Rama, duhet te jete i vertete: Edhe me Opoziten, dhe padyshim i hapur me Europen. Nese shtiret, tregon se nuk duhet besuar, pra qe ai nuk do te na coje ne Europe.

  Nje kryeminister i levduar si demagog nuk duhet besuar.
  Me mire pa te, se me ne krye nje mashtrues.
  Por edhe nje shef opozite qe nuk e kryen realisht dhe nuk e mbeshtet sinqerisht Nisjen e Hyrjes per Europe, eshte po aq i rrezikshem. Ai duhet refuzuar gjithashtu.

  Le te rrefehen te gjithe ne sy te Europes dhe rruga hapet.

  Reply to this comment
 8. sapa April 27, 19:40

  Ore paskan qene te poshter keta nazistet gjermane qe nuk po na lene 28 vjet te bejme shtet.Mendoj se te gjithe shqiptaret qe kane makina Mercedes,Volkswagen,Porsche ,Audi,Opel duhet te mos i perdorin keto mjete.Ti bojkotojme nazistet keqdashes te shqiptareve.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 28, 08:11

   Sidomos marka Volkswagen ( makine popullore) fabrikat i ndertoi Hitleri, ja me poshte historia e plote:

   Historia e makinave “Volkswagen” filloi në vjeshtën e vitit 1933 , ne një nga sallat e hotelit “Kaiserhof” në Berlin. Bashkëbiseduesit janë tre: Adolf Hitler, Jacob Jacob Werlin, përfaqësuesi fuqiplote i “Daimler-Benz” dhe pronari i njohur Ferdinand Porsche. Hitleri kërkoi nga biznesmenet në emer te popullit gjerman të krijojnë një makinë të sigurt dhe të sigurtë që do te kushtonte jo më shumë se 1,000 reichsmarks (marka te Reichut gjerman). Përveç kësaj, Hitleri vuri kushtin qe makina duhej të prodhohet në një fabrikë krejt të re, që përfshin “Gjermaninë e re”. Në një copë letër ai (Hitleri) hodhi me dore pikat kryesore të programit dhe kërkoi nga investitoret emrin e ndërtuesit i cili do të ishte përgjegjës për përmbushjen e punës nga ana e qeverisë. Jacob Werlin ofroi kandidaturën e Ferdinand Porsche. Ata te tre e quajten veturen popullore te Hitlerit si Volkswagen (Folksvagen).

   Më 17 janar te vitit 1934 Ferdinand Porsche dërgoi ne Kancelerine e Hitlerit vizatimet e një prototipi të vetures popullore, i projektuar mbi bazën e vetures se njohur të Porsche 60

   Ne 1937 u themelua “Deutsche Arbeitsfront” dhe ne Shtutgart filloi prodhimi i makinave “KdF-Wagen” (Kraft durch Freude” dhe afro gjysem milione gjermane paguan kestet e para per te blere makinen popullore te Hitlerit ne nje investim popullor te papare deri atehere qe i kalonte edhe imagjinatat e komunizmit idealist ku forca e shtetit ngrinte ne kembe masat ne nje plan biznesi pothuaj te cmendur te Hitlerit.

   Per te arritur deri ne ditet tona qe e ka bere Vokswagen nje nga markat me te preferuara ne Bote, por edhe ne Shqypni.

   Reply to this comment
 9. Fidel Kastro April 27, 22:51

  O Sapa Gjermanet jane ajka e njerezimit e ti u quan nazista dhe thua se nuk po na lene te bejme shtet, po ashtu te mos perdorim makina gjermane . Na thuaj cfare makine te perdorim? Mos valle do te ne rekomandosh qe te perdorim makina te Korese se Veriut se me dukesh afer Kim Jong=ut. Gjermania eshte nje shtet elitar me ekonomi te shkelqyer , me drejtesi e rend si askush vend tjeter dhe kerkon qe dhe vendi yne te ece ne ate drejtim . Me nje fjale kerkon qe ne te pastrojme nga vetja jone “morrat, pleshtat” korrupsionin , hajduterine krimin e drogen dhe pisllekun qe kemi nder shale. Besoj se me kuptove se dhe ti neqoftese ke nje shtepi te paster nuk ke deshire te vij aty nje mysafir i dhjere ne breke se te qelp shtepine. Prandaj gjermanet kane te drejte e ti i quan naziste , tamam si gjuha e xhaxhit Enver dikur.

  Reply to this comment
  • sapa April 28, 06:02

   Fidel!thuaja Boroves me siper qe eshte i frymezuar nga tregimet me partizane se une jetoj aty tek nazistet!pershendetje.

   Reply to this comment
 10. Alban Dega April 28, 00:55

  From: Alban Dega
  Date: April 27, 2018 at 1:51:44 AM EDT

  O EVROPE O KURVE E VJETER…!?

  – Me evropian se vet evropianet !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kambana alarmi per Brukselin…

  Sipas te dhenave te shtypit evropian dhe amerikan qe u referohen agjencive ligjzbstuese, rreth 500 deputete dhe zyrtare deri ne nivele te larta politike te vendeve anetare te BE -se dhe Britanise se Madhe perfshi edhe dhjetra anetare te Parlamentit Evropian jane te pickuar , te kapur ose rekrutuar nga Ish- KGB dhe GRU sovjetike ruse.
  As shtylla kryesore e BE -se dhe miku me i fuqishem perendimor i Shqiperise si shtet dhe shqiptareve si komb, kuptohet pas SHBA-se, Gjermania nuk ben perjashtim.
  Ishin KGB -ja dhe GRU-ja sovjetike qe kishin depertuar deri tek kryesekretarja e ish-kancelarit gjerman Helmut Shmidt, neper duart e se ciles kalonin te gjithe sekretet madhore te BE-se, NATO-s, SHBA-se !
  Ish- kancelari tjeter Gjerman Shrojder punon tash sa vite per Korporaten me te madhe ruse te Naftes se Putinit, Lukoil !?
  Kryetari i Komitetit te Ceshtjeve Evropiane te Bundestagut gjerman Gunter Krischbaumeshte, i anatemuar prej vitesh edhe nga vete shtypi gjerman, me seriozi dhe me i sakti ne BE, si dore e zgjatur e Putinit dhe sherbimeve sekrete ruse ne Gjermani., pa u futur ne aferat korruptive te bashkeshortes se tij rumune, nje nga fidanushtet e rendesishme te spiuneve te Kremlinit ne Evropen Lindore dhe ne BE nepermjet femrave bukuroshe me te cilat si KGB-ja, RÍA sot, dhe GRU-ja kane care rrugen e historise me p. jeshkat e tyre ne dore !
  Kur kjo dukuri ka permasa te tilla ne vendin dhe shtetin me te fuqishem e me te disiplinuar ne BE nuk eshte e veshtire te merret me mend se cfare ndodhe ne shtetet e tjera anetare te Evropes se Bashkuar .

  … e aq me shume per shqiptaret

  Kjo eshte nje kambane alarmi jo vetem per BE-ne, por per mbare Boten, ne menyre te vecante per nje vend te vogel si Shqiperia si shtet e shqiptaret si komb i sakatuar, copetuar e gjakosur ne menyren me te perbindshme tash e 150 vjet !
  Ishin politika albanofobe ruso- sllave dhe pazaret e felliqta te Portes se Larte te Stambollit dhe Sulltan Abdylhamitit me Shen Pjeterburgun, ishin Kongresi i Berlinit, Konferenca famekeqe e Londres dhe deri diku edhe Jalta qe krijuan Golgoten Shqiptare, genocidin dhe “token e djegur “ te Kosoves, Camerise e gjitheshqiptare !
  Ishte lapsi i kuq i Winston Churchillit dhe jo “ Ylli i Kuq “ i Stalinit qe e perplasi Shqiperine e sakatuar nen “Draperin e Cekanin” stalinist, qe Enver Hoxha ia kaloi edhe atij vete me luften e klasave, me luftes kunder fese, me kolektivizimin e tufezimin jo vetem te bujqesise e blegtorise, por edhe me “njeriun e ri” ala Stahanov e ala Lej Fen qe tjetersoi edhe vete njeriun shqiptar !
  Eshte politika e sterkorruptuar, atdherrenimet dhe atdheshitja e Sali Berishes dhe “Bandes se Gangstereve” politike e biologjike te tij qe e lan per 27 vite popullin me properendimor e me proamerikan ne Evrope e ne Bote jashte familjes se tij natyrore, Bashkimit Evropian.

  Me properendimor se vete perendimoret !

  Eshte i vetmi popull evropian qe u ngrit dhe shkallmoi diktaturen komuniste me te eger komuniste ne Evrope me kushtrimin mbare popullor:
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa !
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike !
  Ishte populli shqiptar me Gjergj Kastriotin Skenderbeu ne krye, qe per 25 vjet mbrojti me gjakun e vet jo vetem Atdheun e vet, por edhe kristianizmin dhe qyteterimin evropian nga Perandoria Otomane dhe ne vend qe te ndihmohej e shperblehej, u shit si mall pa zot e u shperdor si monedhe kembimi per te permbushur oreksin ruso- sllavo- grek ne kurriz te tij e trojeve historikisht Shqiptare!
  Ishte diktatori komunist shqiptar Enver Hoxha, dhe shqiptaret qe perzune me bisht nder shale luftanijet e nendeteset, floten ushtarako- detare te BRSS-se e te Traktatit antiperendimor te Varshaves ne vitet gjashtedhjete nga e vetmja baze ushtarake e saj ne Mesdhe duke i kursyer Perendimit demokratik miliarda dollare perballe kercenimit rus…
  Mirepo ne kohen qe populli shqiptar kercenohej nga uria per shkak te thatesires rrenimtare te viteve 60 dhe asnje vend perendimor, as Italia as Franca… askush nuk pranoi ti shiste grure apo miser as me valute e flori ne dore.
  Vetem bujaria e Kines qe i ktheu nga rruge vaporet me grure, oriz dhe miser per popullin e vet drejt Durresit dhe shpetoi popullin shqiptar nga vdekja masive per buken e gojes !
  Keto jane faktet historike !
  Jo rastesisht shqiptaret dhe zemra e plasur nga genocidi 130 vjecar serbo- sllav e popullit te Kosoves thuri kengen “ O Evrope o kurve e vjeter …. “
  E cfare ndodhi e si po e trajton Evropa e Bashkuar pranimin e Shqiperise e Kosoves ne gjirin e saj naturor e shpirteror!?

  Miliardat e BE-se per Beogradin e Meka e Nena Serbise !

  Iu hap drita jeshile e bisedimeve per anetaresim perpara Serbise e Malit te Zi, te bombarduara nga avionet e NATO-s e BE-se per shkak te genocidit ne Kosove, dhe i pari shtet jashte BE-se me flamur shteteror kopje e Flamurit te tij e qe perdori si monedhe te saj Euron, shteti drejtesia e te cilit kontrollohet nga Brukseli, e Evropa akoma nuk ia ka hequr as vizat per te udhetuar si evropiane ne Evrope !
  BE “e mencur” investon miliarda euro ne Serbi, nderkohe qe Beogradi e Vucici shpenzojne miliarda euro per te blere raketa e aeroplane, tanke e pajisje luftarake nga Putini e Moska !
  Politiqyqaret vendímarres evropiane kakarisin nate nate e dite per te mos lejuar depertimin dhe influencen ruse ne Serbi, ndersa zhvillojne manovra te perbashketa, kane baza ushtarake, e qendra spiunazhi e dizinformacioni ala Sputnik ne Nishin ish- shqiptar e ne mbare Serbine , udheheqesit me te larte serbe e kane kthyer Mosken njesoj si Haxhijte Meken ku falen dite e nate !
  Evropa investon miliarda euro … Beogradi falet tek Nene Rusia !
  E mua ketu ne Nju Jorkun e larget se si me kushtrojne si himn vargjet e zemres se zhuritur te folkut kosovar , te kombit tim:
  O Evrope o kurve e vjeter … !
  E ndjehem krenar per popullin kombin tim te lindjes ! Pse !?
  Edhe perballe ketij mali padrejtesish e intrigash, lumenjesh gjaku e genocidi, perballe rrezikut te shfarosjes, mbijetoi e mbetet populli 95 per qind properendimor e proamerikan !
  Tash e 550 vjet jemi populli me evropian ne Evropen qe po vonon e po na le duke pritur para deres se shtepise sone te perbashket ne themele te se ciles jane jo vetem gjaku dhe sakrificat tona, por edhe qyteterimi yne i lashte qe gjithmone i ka pasur mendjen e syte. shpirtin dhe zemren nga Evropa e SHBA-ja!
  Me evropian edhe se vete evropianet !

  Reply to this comment
 11. Alban Dega April 28, 01:07

  From: Alban Dega
  Date: April 27, 2018 at 1:51:44 AM EDT

  O EVROPE O KURVE E VJETER…!?

  – Me evropian se vet evropianet !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kambana alarmi per Brukselin…

  Sipas te dhenave te shtypit evropian dhe amerikan qe u referohen agjencive ligjzbstuese, rreth 500 deputete dhe zyrtare deri ne nivele te larta politike te vendeve anetare te BE -se dhe Britanise se Madhe perfshi edhe dhjetra anetare te Parlamentit Evropian jane te pickuar , te kapur ose rekrutuar nga Ish- KGB dhe GRU sovjetike ruse.
  As shtylla kryesore e BE -se dhe miku me i fuqishem perendimor i Shqiperise si shtet dhe shqiptareve si komb, kuptohet pas SHBA-se, Gjermania nuk ben perjashtim.
  Ishin KGB -ja dhe GRU-ja sovjetike qe kishin depertuar deri tek kryesekretarja e ish-kancelarit gjerman Helmut Shmidt, neper duart e se ciles kalonin te gjithe sekretet madhore te BE-se, NATO-s, SHBA-se !
  Ish- kancelari tjeter Gjerman Shrojder punon tash sa vite per Korporaten me te madhe ruse te Naftes se Putinit, Lukoil !?
  Kryetari i Komitetit te Ceshtjeve Evropiane te Bundestagut gjerman Gunter Krischbaumeshte, i anatemuar prej vitesh edhe nga vete shtypi gjerman, me seriozi dhe me i sakti ne BE, si dore e zgjatur e Putinit dhe sherbimeve sekrete ruse ne Gjermani., pa u futur ne aferat korruptive te bashkeshortes se tij rumune, nje nga fidanushtet e rendesishme te spiuneve te Kremlinit ne Evropen Lindore dhe ne BE nepermjet femrave bukuroshe me te cilat si KGB-ja, RÍA sot, dhe GRU-ja kane care rrugen e historise me p. jeshkat e tyre ne dore !
  Kur kjo dukuri ka permasa te tilla ne vendin dhe shtetin me te fuqishem e me te disiplinuar ne BE nuk eshte e veshtire te merret me mend se cfare ndodhe ne shtetet e tjera anetare te Evropes se Bashkuar .

  … e aq me shume per shqiptaret

  Kjo eshte nje kambane alarmi jo vetem per BE-ne, por per mbare Boten, ne menyre te vecante per nje vend te vogel si Shqiperia si shtet e shqiptaret si komb i sakatuar, copetuar e gjakosur ne menyren me te perbindshme tash e 150 vjet !
  Ishin politika albanofobe ruso- sllave dhe pazaret e felliqta te Portes se Larte te Stambollit dhe Sulltan Abdylhamitit me Shen Pjeterburgun, ishin Kongresi i Berlinit, Konferenca famekeqe e Londres dhe deri diku edhe Jalta qe krijuan Golgoten Shqiptare, genocidin dhe “token e djegur “ te Kosoves, Camerise e gjitheshqiptare !
  Ishte lapsi i kuq i Winston Churchillit dhe jo “ Ylli i Kuq “ i Stalinit qe e perplasi Shqiperine e sakatuar nen “Draperin e Cekanin” stalinist, qe Enver Hoxha ia kaloi edhe atij vete me luften e klasave, me luftes kunder fese, me kolektivizimin e tufezimin jo vetem te bujqesise e blegtorise, por edhe me “njeriun e ri” ala Stahanov e ala Lej Fen qe tjetersoi edhe vete njeriun shqiptar !
  Eshte politika e sterkorruptuar, atdherrenimet dhe atdheshitja e Sali Berishes dhe “Bandes se Gangstereve” politike e biologjike te tij qe e lan per 27 vite popullin me properendimor e me proamerikan ne Evrope e ne Bote jashte familjes se tij natyrore, Bashkimit Evropian.

  Me properendimor se vete perendimoret !

  Eshte i vetmi popull evropian qe u ngrit dhe shkallmoi diktaturen komuniste me te eger komuniste ne Evrope me kushtrimin mbare popullor:
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa !
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike !
  Ishte populli shqiptar me Gjergj Kastriotin Skenderbeu ne krye, qe per 25 vjet mbrojti me gjakun e vet jo vetem Atdheun e vet, por edhe kristianizmin dhe qyteterimin evropian nga Perandoria Otomane dhe ne vend qe te ndihmohej e shperblehej, u shit si mall pa zot e u shperdor si monedhe kembimi per te permbushur oreksin ruso- sllavo- grek ne kurriz te tij e trojeve historikisht Shqiptare!
  Ishte diktatori komunist shqiptar Enver Hoxha, dhe shqiptaret qe perzune me bisht nder shale luftanijet e nendeteset, floten ushtarako- detare te BRSS-se e te Traktatit antiperendimor te Varshaves ne vitet gjashtedhjete nga e vetmja baze ushtarake e saj ne Mesdhe duke i kursyer Perendimit demokratik miliarda dollare perballe kercenimit rus…
  Mirepo ne kohen qe populli shqiptar kercenohej nga uria per shkak te thatesires rrenimtare te viteve 60 dhe asnje vend perendimor, as Italia as Franca… askush nuk pranoi ti shiste grure apo miser as me valute e flori ne dore.
  Vetem bujaria e Kines qe i ktheu nga rruge vaporet me grure, oriz dhe miser per popullin e vet drejt Durresit dhe shpetoi popullin shqiptar nga vdekja masive per buken e gojes !
  Keto jane faktet historike !
  Jo rastesisht shqiptaret dhe zemra e plasur nga genocidi 130 vjecar serbo- sllav e popullit te Kosoves thuri kengen “ O Evrope o kurve e vjeter …. “
  E cfare ndodhi e si po e trajton Evropa e Bashkuar pranimin e Shqiperise e Kosoves ne gjirin e saj naturor e shpirteror!?

  Miliardat e BE-se per Beogradin e Meka e Nena Serbise !

  Iu hap drita jeshile e bisedimeve per anetaresim perpara Serbise e Malit te Zi, te bombarduara nga avionet e NATO-s e BE-se per shkak te genocidit ne Kosove, dhe i pari shtet jashte BE-se me flamur shteteror kopje e Flamurit te tij e qe perdori si monedhe te saj Euron, shteti drejtesia e te cilit kontrollohet nga Brukseli, e Evropa akoma nuk ia ka hequr as vizat per te udhetuar si evropiane ne Evrope !
  BE “e mencur” investon miliarda euro ne Serbi, nderkohe qe Beogradi e Vucici shpenzojne miliarda euro per te blere raketa e aeroplane, tanke e pajisje luftarake nga Putini e Moska !
  Politiqyqaret vendímarres evropiane kakarisin nate nate e dite per te mos lejuar depertimin dhe influencen ruse ne Serbi, ndersa zhvillojne manovra te perbashketa, kane baza ushtarake, e qendra spiunazhi e dizinformacioni ala Sputnik ne Nishin ish- shqiptar e ne mbare Serbine , udheheqesit me te larte serbe e kane kthyer Mosken njesoj si Haxhijte Meken ku falen dite e nate !
  Evropa investon miliarda euro … Beogradi falet tek Nene Rusia !
  E mua ketu ne Nju Jorkun e larget se si me kushtrojne si himn vargjet e zemres se zhuritur te folkut kosovar , te kombit tim:
  O Evrope o kurve e vjeter … !
  E ndjehem krenar per popullin kombin tim te lindjes ! Pse !?
  Edhe perballe ketij mali padrejtesish e intrigash, lumenjesh gjaku e genocidi, perballe rrezikut te shfarosjes, mbijetoi e mbetet populli 95 per qind properendimor e proamerikan !
  Tash e 550 vjet jemi populli me evropian ne Evropen qe po vonon e po na le duke pritur para deres se shtepise sone te perbashket ne themele te se ciles jane jo vetem gjaku dhe sakrificat tona, por edhe qyteterimi yne i lashte qe gjithmone i ka pasur mendjen e syte. shpirtin dhe zemren nga Evropa e SHBA-ja!
  Me evropian edhe se vete evropianet !

  Reply to this comment
 12. Lili April 28, 05:33

  Pyetja tjeter:pse t’ju ndihmoje germania?Ju jeni te paafte per shtet,po vrtem per grabitje ..
  Kryeni punet e pastaj dyerte hapen vete.

  Reply to this comment
 13. Berlin. April 28, 07:55

  Rama i pa deshiruar per shqiptaret dhe evropianet.
  tani ka pamjen e nje ujku turke ne evrope.
  e gjitha te rama dhe ps eshte vetem nje Cirke me Shtetin.
  narko mafia e ps rrezikon seriozisht prespektiven shqiptare.
  Rama degages vous.

  Reply to this comment
 14. Gege Kosova April 28, 10:12

  Rama eshte kryeministri shqiptar qe, askujt,asnje miku dhe ndonje subjketi-shteti qe mund te emdoje ndryshe nga interesi i popullit dheshtetit shqiptare, nuk leshon rast, nuk fal kohe, pa i thene te vreteten dhe te drehten ne sy.Kushdo qofte ai,cfrardo niveli a mjedise qe gjendet, Kete e ka deshmuar edhe ne nivele nderkombetare edhe ne ato vendore.Kjo eshte deshmia e ndergjegjes dhe pergjegjesise qe ka marr nga besimi i sovranit per t’i sherbyer popullit dhe shtetit te vete.Rama tash pese vjet,ka deshmuar se eshte mrekullia e shqiptareve dhe shtetit shqiptare.Karshi shemtise, krimit e varferimit te shqiptareve qe, per tete vjet i shkaktoj PD me klanin politik e qeveritar me te kriminaslizuar ne rajon.

  Reply to this comment
 15. ppa April 28, 10:47

  …histori e vjeter sa here qe PD duhet te jap konsensus…edhe me naivi e di qe PD e Berishes, kurre nuk e jep viston… Tjeter, akuzojne Ramen se media shqiptare shprehu disa te dhena per aktivitetin e Krichbaum…media ne te gjitha rastet ate pune ka…nderkohe asnje fjale apo reagim edhe nga fondacioni, media apo politikanet gjermane per pislleqet e ndyra qe cdo dite vjell pd ndaj Rames dhe PS…!

  Reply to this comment
 16. Fidel Kastro April 28, 13:31

  Alban Dega shume je lodhur me ate artikull aq te gjate dhe na tregon historine sipas P.P.Sh. Une kam nje merak per ty , e po ta them sinqerisht se: Ty te paguan Rilindja e Ram Droges ose je krejt i painformuar se çbehet ne Shqiperi. I dashur Alban mesoje njehere e pergjithmone , vendin tone e shkaterroi komunizmi dje dhe sot bijte e tyre po e masakrojne Nenen Shqiperi , po e vjedhin , po e rjepin ,po i bejne gjithe te zezat, qe as nje pushtues nuk do tia bente . Pjeserisht ke disa te verteta ne lidhje me Evropen , por çuditem qe nuk thua nje fjale per qeverisjen e rilindjes , se ze me goje fare . Shqiperia sot ka nje te keqe te madhe , Ne pushtet jane bijte e diktatures te udhehequr nga nje bandit , demagog i paskrupullt siç eshte Edi Rama, e keqja me e madhe e Shqiperise. Prandaj kthjellohu se fajin e kemi vete e mos bejme fajtor te tjeret dhe ne fund per te qene fare i sinqerte mua me duhet te besoj se shkrimi nuk eshte i juaji ai ka dale nga zyrat e rilindjes , NUK E LUAN AS TOPI

  Reply to this comment
 17. Fidel Kastro April 28, 14:12

  Ok! Sapa , nuk e kuptova ironine e perdorur ne shkrimin tend. Ju pershendes ju dhe “nazistet”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*