Disa vargje për Europën: Kundra azilantëve, s’ka pse ndez boritë…

Arben Duka April 28, 2015 16:14

Disa vargje për Europën: Kundra azilantëve, s’ka pse ndez boritë…

“Duam Shqipërinë,
si gjithë Europa!”
Një popull i dehur,
hidhej hopa-hopa!

Jo se e kish zënë,
vera dhe rakia,
po ishte i dehur,
nga demokracia!

Rrugën drejt Brukselit,
Tirana do niste,
ndaj dhe shkatërroi,
çdo gjë komuniste!

Populli përmbysi,
pushtetin e vet,
ndaj dhe doli Vendi,
si nga Luftë e Tretë!

Fatit tij më keq,
ja vuri mandatën,
degës ku po rrinte,
i vuri sëpatën!

Ne këteja kishim,
zjarr e optimizëm,
Europa plakë,
akull dhe cinizëm!

Veten shqipëtarët,
e kishin mashtruar,
se tani do rronin,
fare pa punuar!

Kam shkruar shpesh herë,
në vitet e dhunës,
si këtu u shëmbën,
gjithë frontet e punës!

Tani në të qetë,
kur nuk ka furtunë,
e kupton njeriu,
ç’do të thotë një punë!

E shikon si fati,
zhytet nëpër gropa,
po për hallet tona,
ka faj Europa!

Se me dhunë na nxorri,
nga shtëpi e vjetër,
ende pa ndërtuar,
një shtëpizë tjetër!

Deti u bë kos,
po ne s’kishim lugë,
jemi pas kaq vitesh,
akoma në rrugë!

U ringrit Europa,
nga plani “Marshall”,
e ajo me ne,
pak a shumë u tall!

Për ne seriozisht,
në mendim s’u vu,
nga kshillat e saj,
mbritëm gjer këtu!

Sistemi i ri,
prodhonte dështime,
ajo ngulte këmbë,
për privatizime!

Si shpëtim për ne,
shihej veç kredia,
jo grande siç dha,
Kina dhe Rusia!

Gati tridhjetë vite,
ecëm jo shaka,
se Ata na dhanë,
grande të mëdha!

Për ne zgjidhi qesen,
Kina Popullore,
ndaj dhe u ndërtuan,
vepra madhështore!

Europa kurrë,
s’na zgjidhi problemin,
edhe pse këtu,
imponoi sistemin!

Dhe pse sërish dyert,
na i mbylli sot,
duart si Pilati,
me ne s’i lan dot!

Kundra azilantëve,
s’ka pse ndez boritë,
por duhet të mbajë,
gjithë përgjegjësitë!

Gjersa na kërkoi,
si një pjesë të sajë,
fjalën si një kumbull,
sot nuk mund ta hajë!

Arben Duka April 28, 2015 16:14
Komento

15 Komente

 1. katarakti April 28, 14:32

  “Popull i dehur..”. Me kete i ke thene te gjitha. Por kam frike se jemi edhe me keq se kaq.

  Reply to this comment
  • n April 28, 19:20

   PER SHAHISTIN BYTHCAR VRIMCEFTAS.

   NJIHU ME POSHTE ME LAPIDARIN QE I KANE NGRITUR ENVER HOXHES:

   DIPLLOMACIA EURO ATLLANTIKE
   TE PERDHJERET POLITIKE
   PARIA E TIRANES
   BANDA E TROPOJES
   ELEZ BIBERET & COMPANY

   Bej pjese te ato shqiptare qe kam qene me teper se kritik me ate system sidomos pas 1974 dhe ate qe kisha ne dore e bera.Disa ftesa per antersim ne PPSH I kam refuzur me finese kuptohet jo si “gangster” por duke gjetur aresye anesore.

   Nga ana tjeter shikoja nje hordhi kuadrosh qe u bene “me Enver se Enveri “dhe te fiknin deren nqs beje nje gabim “ideologjik” ne sy te tyre..kujtojme ketu berishen,tritan shehun,mehmet elezin,bujar nishanin,ridvan boden,kaqi islamin,eduart selamin e gopin e somes e kush I maban mend jane shume..
   Me sy te zgurdulluar kam pare arratisjen biblike te ketyre zvarranikeve berishiste PARDESY BARDHE APO XHUPEZINJ qe ishin ose turbo komunista ,ose spiune te sig.shtetit ose agjente te sherbimeve te huaja te “federuar “ rishtas..
   Dihet cfare ka ndodhur keto 25 vjet dhe nuk eshte nevoja te zgjatemi thjesht po jetojme nje kohe kolere ndoshta me “dark age” ne historine shqipatre pas pamvaresise.
   Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.
   Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:

   *
   Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)

   **
   Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)

   ***
   Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)

   ****
   Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)

   *****
   Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)

   *****
   *Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)

   ******
   *Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)

   *******
   *Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????

   *********
   Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.

   Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.
   Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..
   Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
   Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.

   Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
   Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.

   *************
   Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.

   Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.
   Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendos mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.
   Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?

   Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?
   I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.

   Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botes ne Amerike.
   Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?

   Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..

   Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
   Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :

   Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
   SHTRIGU I LUGUT TE ZI TE TROPOJES ME NDER ME THANE SALI QENEFI.

   Reply to this comment
   • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 28, 23:49

    O germa n, nuk e di ti qe Enveri eshte axha i Sales. Baba i Sales pat bo ushtrine ne kohe te Turqise ne Gjirokaster e aty i ri sic qe ia meshtolli Anes dhe Aneja polli Enverin. Pra mut i jati, mut te bijte, mut ai qe beri babin. E merr vesh tashti apo jo, nje brume jane edhe Enveri edhe Saliu, tipi diktatorial paranojak qe nje gisht e mban ne bythe te vet qe te mos ia fusin e nje gisht e mban gati ku te gjej ta fusin, prandaj edhe une e mcef bythen, e merr vesh tashti. Kete komentin qe ke shkruar ketu me lart e ke postuar edhe nje here tjeter. Monoton dhe jo inteligjent. Poshte Enveri edhe Saliu. Ke ndonje gje per te thene?

    Reply to this comment
 2. Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 28, 15:53

  Ejjjjjjjjj Kina madhe popullore
  Ka ba proven berthamore
  Alo Moska, a po nigjon?
  Kina sot c’po na shqetson

  Ejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj, dildialdialdialidlialid (kjo eshte ciftelia e rapsodit)

  Ben Bejtexhiu, po qeke edhe nostalgjik mer qerrata. Pse nuk na ben nje bejte te gjate, po te gjate ama per Komandantin, qe te filloje qe nga 16 Tetori 1908 kur lindi ylli e deri ne 20 Shurrt 1991 kur ia pshurren statujen e rrezuar. Do ta lexoj me endje.

  Reply to this comment
 3. N.VJOSA April 28, 16:15

  Arben Duka, Poeti i mrekullueshem i DITA-S, nje njohes shume i mire i rruges nga ka ecur Shqiperia…
  Disa vargje e tua shkruajne E P O P E…dhe nuk kane nevoje per koment…

  Fatit tij me keq,
  ja vuri mandaten,
  Deges ku po rrinte
  i vuri sopaten…

  Kalimi me kaos nga nje sistem ne tjetrin, politikanet karieriste dhe sharlatane qe moren pushtetin, ikja nga syte kembet ,në panik, e mbare nje populli se do gjente parajsen ne
  Perendim, shkaterrimi i gjithe asaj baze materjale te krijuar ne vite, ….bene qe Vendi ti perngjajë
  TOKES SE DJEGUR…vend ku nuk prodhohen as gozhdë, tokat u lane djerre sikur te ishin shkretetira, …dhe kush… NJE TOKE E BEGATE, NJE VEND I BEGATE…
  Nje lufte e eger politike, e drobiti vendin , shkaterroi Shtetin…piramidat ku populli u vodh ne
  menyre te paskrupullt, 97-ta qe mos ardht kurre, me mijera te vrare, nje politike shfarosese, perça e sundo… beri qe afro gjysma e popullates te lere Vendin … me shpresen se tek te tjeret
  do gjente Parajsen…
  Kur i Zoti i shtepise i vë zjarrin vet pasuris se tij, mos prit te ndihmojne gjitonet!…
  Eh, ore Arben, Shpesh here vende te pasura ne potencial, jane shpesh here vendet me te varfera
  te Planetit….
  Pse?
  Sepse xhvaten nga korrupsioni, nga Grykesia e Hajduteve vendas por dhe Peshkaqenet e huaj, te
  cilet, kur vendin e lene shkret vet shqiptaret, nuk u shkon ne mendje te punojne per
  shqiptaret….
  Megjithate, shpresat nuk duhen humbur…Me nje disipline te forte, me qellim qe Valuta qe hyn
  nga emigrantet, te mbetet ne Shqiperi, te nxitet prodhimi vendas , turizmi , investimet dhe me nje
  politike te mire bashkpunimi me shtete qe mund te investojne ne Shqiperi,
  Shqiperia me pasurit e saj, ka shanse ta mund Varferine…
  Shpresa vdes e fundit….

  Reply to this comment
 4. demo April 28, 16:30

  Krahasimi me investimet per industrine qe dhane BS dhe Kina popullore eshte i goditur.Europa jep lemosha,edhe keto i merr po vete me ane te komisjonereve,qe na mesojne si milet lopa.

  Reply to this comment
 5. Kris 1 April 28, 16:46

  bukur e the,
  Me ndihmen e pakursyer te bankes boterore shqiperia u kthye ne skrap per hajdutet e vendit dhe te huaj.Me ndihmen e saj dhe te keshilltareve te huaj u dhane miliarda dollare kredi qe perfunduan me bekimin e tyre ne xhepat e politikaneve hajdut.Tashti duhet ti paguaje populli shqiptar.
  Me bekimin e saj ndihma sociale dhe pensionet jane bere per te pasur zili triskat e pasluftes te Enverit.
  sahere Rama shterngon rrypin merr pergezim nga Frau Merkel.Tani Europa eshte e kenaqur.kemi bere progres se kemi cfrytezuar dhe vrimen e fundit te rrypit.

  Reply to this comment
 6. beni April 28, 16:49

  Pa reduktuar xhamite a ska per tu bere ndonjeher shqipria,europa e krishtere kerkon nje here te hedh te gjitha xhamit ne ere,per ti ngjare skenderbeut trimit ton te atdheut ,ferexhete e turqise jan nje plage e shoqerise,shtohen si pune e ljepurave pa kapot si puna e djepave, i meson kurani shkrete qe te ruajn teneqete e te ngrene koken lart per allahun qe leshon mekat e te ulen bythperpjete tu tregojn botes marjonete,se keshtu u thot islami qe synet e bereqet tu sjell kurani!

  Reply to this comment
 7. 01 vlora April 28, 18:46

  Je madheshtor Arben urimet me te mira se na kenqe.

  Reply to this comment
 8. majmuni i lumtur April 28, 21:00

  deges ku rrinte i vuri sopaten , i ke thene te gjitha ,

  Reply to this comment
 9. arti April 28, 22:19

  Brilant si gjithmonë…kur fjala del nga zemra ngelet lë gjurmë dhe vlerësohet nga nga populli. Vargjet e Arben Dukës do bëjnë jehonë edhe pas shumë vitesh, sic bëjnë jehonë vargjet e Cajupit sot.
  Ky cerek shekulli dhe ai që ideoi këtë qeverisje gjatë kësaj kohe, bëri atë që populli e kishte frymë solidariteti, punën që e kishte nder, ja zhvlerësoi, e zhduku dëshirën për punë…i mësoi të rinjtë të përbuzin punën, dhe nëse bën këtë ke përbuzur shpresën dhe dëshirën për jetë.

  Reply to this comment
 10. ari April 28, 23:02

  TI HANE MUNE ENVERIT

  Reply to this comment
 11. ari April 28, 23:03

  KETA LEGENA SI VINE TE THOI KEMBES ENVERIT. KETA JANE CAPACULA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*