Dhe njerëzit normalë çuditen…

January 14, 2018 03:26

Dhe njerëzit normalë çuditen…

I nderuar z.Thano

Po vjen sërish 21 janari.

Kanë kaluar shume vite, jane bere teper analiza nga klasa politike eshte hedhur shume balte po asnjeherë drejtesia nuk ka folur.

U arrit deri aty sa te ngrihet nje komision hetimor ku u thirr te raportonte prokurorja Ina Rama e cila ju la dokumentat ne dore dhe u largua nga ky “komision i cuditshem hetimor”.

Si ne film i kam perpara syve shtrengimin e dhembeve te Alibeajt, mermeritjen e Eduartit deputet.

Kur e pashe 21 janarin live, kur u shtrine ne trotuar 4 jete te pafajshme mendova: Ja si vdes demokracia ne nje vend si ne.

Ne vend te martireve mund te ishte kushdo nga ne qe shkruajme e flasim.

Mendova se gjerat do te kthjellohen nga drejtesia. Ndodhi e kunderta dhe po ndodh.

Dashamir Shehu nje krah plak i opozites tha se fajin e masakres e ka policia.

Deputete si Shehu kurre s’e heqin kolltukun e deputetit nga b..tha deri sa te vdesin ne parlament.

Po policia do te thote shteti, k/ministri Berisha dhe ministri i brendshem Lulzim Basha.

A e pate me 21 janar kur u be gjakderdhja Lulzim Basha tashme k/opozitar drejtonte goditjen ne taracen e k/ministrise.

A e pate si u zhduken serverat e kryeministrise dhe pamjet filmike te ngjarjeve.

A e pate oficer Prendin te goditur me grusht ne sy? A e pate si qeshnin oficeret e gardes kur shkonin ne hetim ?

Vrasja ndodhi aq e paster.

Prandaj ngjarjet e 21 janarit qoftë si hetim apo si perkujtim nuk duhet te kalohen lehte nga qeveria dhe drejtesia.

Nuk mjafton vetem homazhi qe duhet bere per te vraret ne bulevarde.

Nuk e kemi zgjidhur akoma 21 janarin.

Viktimat nuk u vrane me çader pistolete apo vrane njeri tjetrin. Ato u vrane me urdher te kryeministrit Berisha dhe ministrit te brendshem Basha.

Vrasesi ne bulevard sot drejtuesi i opozites do te ngreje popullin ne proteste. Dhe njerëzit normalë çuditen.

Si ka mundesi?!

Vasil Puci

January 14, 2018 03:26
Komento

5 Komente

 1. Gezuar 21 janarin ..Donald Lul Basha January 14, 14:36

  Ne vend te hyrjes:
  .
  Eshte fakt ulurites qe nga shkurt-marsi 1992 kohe ne te cilen koloneli diplomat Rajeson mori pjese ne votimet e 22 marsit te atij viti (QE NUK NDODH AS NE VENDET E PUSHTUARA DHE AS NE KOLONI KLASIKE) ka rene jo vetem sovraniteti por u krijua ilegalisht

  REPUBLIKA AMBASADORIALE E SHQIPERISE

  . me kusilig te tyre Saleh Berishen qe vazhdon dhe sot.
  Ne kete kuader Berisha eshte kriminel por jo fajtor dhe kjo vlen me shume nga te tera per 21 janarin 2011..Thjesht fajtore jane…..Arvizu (sot donald lu) dhe Edi Rama
  ………………….
  Pra Berisha eshte kriminel “I pafajshem” I papare ne shoqerine njerzore dhe po mbijeton ne saj te impotences kriminale te mazhoraces…ne saj te hipokrizise kozmike te denueshme te Donald Luve ne saje te shtypit bastard shqipfoles dhe se fundi nga intelektuhalet e ismailkarrderizuar (vertete ku eshte I modhi Mol Kadareja ne keto dite qe shqiperia eshte ne udhekryq…qe po janullatizohet dhe monikakokmarrezuar ?
  _____________________
  Marrim vetem nje fakt te pabesueshem

  “””Berisha porositi akte terroriste
  ndaj ambasadës amerikane në Tiranë “”

  Duke I shtuar kesaj fjalie dhe faktin se ndaj konrigjentit gjerman ne Rinas Berisha urdheroi akt terrorist qe u krye dhe eshte faktuar ne qindra burime…
  Pse nuk arrestohet Berisha per keto akte Terroriste..
  .
  Shkojme me tej;
  Gjenerali Luan Hoxha ne ne lidhje me ngjarjen e Gerdecit raportoi te amb.amerikan se ishte kercenuar me jete nga sypeshkaqeni I Sllobodanka Bullatoviqit…pse amb amerikan nuk padit djallin e Saliut por I jep azil luanhoxhes.
  .
  E pra jeni jo vetem qorre dhe shurdhmemece por dhe frikacake qe nuk guxoni te thuash keto te verteta qe nuk ndodhin as ne vendet e pushtuara dhe as ne kolonite e djeshme dhe te sotme.
  .
  Ju lutem ndiqni keto tmerre kriminale te burrit te shtetit te famekeqit Arvizu dhe sot kumbari I Donald Luse
  .
  1- akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  2-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  3-ktheu k/m ne spital fushor
  4-refuzoi dorzimin e gardisteve
  5-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  6-perdhosi k/prokuroren di lavire
  7-ofendoi k/shikasin si pucist
  8-kercenoi ramen me egzekutim
  9-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  9-u fshine filmimet
  10-u ndrruan tytat e armeve
  11-u dekorua burri shtetit
  12-u dekorua ylli ne ngjitje
  13-u menderosen ekpertizat e FBI
  14-u zevendesua presidenti
  15-u zevendesua k/prokurri
  16-u zevendesua k/bashkiaku
  17-u zevendesua k/shiku
  18-u terrorizuan gazetare
  19-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  20-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  21-demshperble te gjithe vrasesit
  22-poshtroi Arvizune e Obames
  23-perdhosi familjet e jetimeve disa here
  24-akuzon ramen si vrases te 21 janarit
  ———————
  ….
  ne vend te mbylljes
  ———————
  salibisha me company.eshte Kriminel &Tradhetar por jo fajtor
  .
  Fajtore …jane Edi Rama me gjithe pseudosocjalistet e tij..
  -jane mediat shqipfolese.
  .jane intelektualet..
  -te permjerrurit politike
  -pa harruar dhe trupin & turpin dipllomatik
  te akredituar ne Shqiperi qe po tallin trapin
  me ate popull per cerekshekulli dhe akoma zgerdhihen ne gazeta ..internet dhe televizione si invadore moderne…

  …..
  Ne vend te mbylljes:
  .
  Kam qene antienverist I spikatur qe nga viti 1974 por me kete “dirty job” qe kane bere miqte tane duke filluar me tipa si Arvizu apo Donald Lu ne tolerimin criminal qe po I bejne treshes BMB (Berishe Meta Basha) po e kthejne Enver Hoxhen ne Legjende te Shqiptarizmit kete nuk e them une por Arvizu & Donald Lu qe dy kriminelve pa u thare gjaku ne boulevard I quajti nje Burre shteti dhe nje yll ne ngjitje..gje qe nuk ka ndodhur as ne kohen e fashizmit..as ne vendet e pushtuara dhe as ne kolonite me te pjerdhura te botes…E fus dhe Donaldin e Tiranes ne kete thes se po zbaton dekriminalizimin me dollibash Lulbashkriminelin qe nuk ka asnje ndryshin nga Xhaferr Deva ne 4 shkurt 1944 biles”ambasadori gjerman” atehere e largoi Deven kurse keta arvizite dhe donaldlute po e gradojne kete vrases-bedel si yll ne qitje..Pra ky poshtrim I sotem eshte me I keq se nje pushtim klasik..
  .
  Me mire nje fund I tmerrshem se sa nje tmerr pa fund
  .

  Reply to this comment
  • R. Cumcakezi January 15, 16:27

   C’ka je tu bo ktu or taj, ?
   Heu bre, t’xuna tash, s’kika ja ba’,
   Nigjo mue, namikun, leni lojnat me salush dhe edvin,
   Po kqyr vedin, shnetin, ne fmin.

   Ej, 21-shi u tret m’duket, e harrun,
   Njollat e pathame t’gjakut me pare u pagun,
   Si po thu, c’ka m’i bo ma teper se kaq,
   Kur krimi me viktimat puthen n’faq?

   Reply to this comment
 2. Flamur January 14, 20:59

  “Dita ime,,
  I nderuar z.Kryeredaktor!
  E lexova me kujdes shkrimin e bashkepunetorit te rregullt te “Dites,, mikut tone Vasil Puci. Nuk jam plotesisht dakort me ko nditat”lehtesuese,, qe vendos Vasili:
  “Kerkoni falje me ze e figure per 21 janarin , pastaj shkoni ne proteste….!?. Pse???
  Se pari protesta nuk duhet te zhvillohet ne janar ….! Ate janar , shqiptaret kudo qe jane e kujtojne me dridherime , prandaj nuk mund t’a pranojne ate provokim te pa precedent….!?
  Se dyti shqiptaret ne pergjithesi dhe familjet e viktimave ne vecanti , nuk kane nevoje per falje apo meshire , kane nevoje per drejtesi . Inskenuesit e asaj masakre , udhezuesit , vrasesit, duhet te shkojne ne gjyq. Kjo i qeteson sadopak shpirtrat e tyre …..pastaj le te protestojne ….!?.
  Miku i “Dites,, Flamuri… Vlore

  Reply to this comment
 3. KOZi January 14, 23:45

  Kini harruar kokepalaret ! …gallate

  Reply to this comment
 4. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djallit. January 15, 23:59

  Kush ka qene ai qe ka ideuar e zbatuar nje pllake perkujtimore qe nuke ka asgje te harmonizur me rrealitetin e shumices se pllakave ne bulvard.Kjo pllake duhej te ishte jo si nje trapezoidal,por si vazhdimesi me plakat e tjera,qe tregon nje harmoni me formen.Turp per ata qe e bene dhe me turp per krieministrin qe vazhdon e talle bythen me berishovicet ne parlament prej afersisht 5 viteve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim