Dhe pastaj na thuhet gjithë kaposhllëk që “shteti nuk ka para”

July 31, 2019 12:40

Dhe pastaj na thuhet gjithë kaposhllëk që “shteti nuk ka para”

Kjo foto që qarkullon në rrjet është një meme ku ironizohet fakti që një sipërmarrës italian me probleme në vendin e tij arrin t’u marrë taksapaguesve shqiptarë 140 milionë euro një shumë e jashtëzakonshme për një vend si Shqipëria, ndërsa qeveria që ka marrë vendimet kundër tij humbet në mënyrë të përsëritur gjyqet ndërkombëtare.

Duke treguar në rastin më të mirë paaftësi dhe papërgjegjshmëri.

Në rastin më të keq, bashkëvjedhje, shfrytëzim i mekanizmit për një aferë të re korrupsioni me buxhetin e shtetit.

Nuk është hera e parë.

Nuk ka nevojë të përsëritim gjyqin e famshëm që i dha familjes Basha 15 milion euro nga paratë e shtetit menjëherë pas marrëveshjes politike të 17 majit Rama-Basha.

As shifrat stratosferike të CEZ, etj, etj.

Dhe pastaj na thuhet gjithë kompetencë dhe kaposhllëk që “shteti nuk ka para”.

o.p./ dita

 

 

July 31, 2019 12:40
Komento

22 Komente

 1. besi July 31, 13:00

  edvin kurva duhet te shkoje ne burg per vjedhje te planifikuar dhe papergjegjshmeri dhe korrupsion ne perdorimin e taksave te shqiptareve

  Reply to this comment
 2. Lasgushi July 31, 13:20

  Ska faj ky përpilua me brilantinë.Shqipëria nuk ka shtet qeveri dhe kryeministër.Me ligjet që janë ja bënha unë këti Bythës beratit që të hanë m e Sonilës dhe pi të shurë e Atit.Por kush ta bëjë.Ato putanat që janë në qeveri dhe ata ministra pederaste që do të ndajnë lekët me Bythën italiane.Pse kryeministri 8 nderuar nuk ka krijuar një komision të ngushtë drejtuar nga Bracia e të nxjerë urgjent, cila putanë apo pederast e ka fajin që ky pepinua tallet me Edin dhe na mer 160 milion.Dhe të procedohet.Ore Edi a e kupton ti që nuk janë parët e Netës,por gjaku i fukariai,këto të humbura.

  Reply to this comment
 3. Buzuku July 31, 13:25

  Po ky qerrata Kontrolli I Shtetit me se merret, apo shteti nuk e kontrollon shtetin. Pra kemi Mbishtet, Shtet dhe Neneshtet. Ec e gjej ku vete paraja, pse shtohen borxhet, pse nuk ngrihen pensioner…

  Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 July 31, 13:27

  çfar do me thënë “imprenditor”?
  sipërmarrës???

  Reply to this comment
 5. intelektuali July 31, 13:48

  EMO GAZETA PSE E BENI QIMEN TRA?

  Ja sa te hapesh e te mbyllesh syte vjen Toyota plot e perplot me euro e Taulant Xibrakes nga djemte e Italise, te Hollandes, te Belgjikes apo te Spanjes e te Gjermanise,

  SI NJE GRUSHT BASHKUAR

  dhe:

  Edvin Droga i lan te gjitha borxhet,

  madje:

  Mbeten para per te blere dinamit dhe tritol ne Serbi per te shkaterruar Teatrin Kombetar te Bosios.

  PSE TE MOS JETE KAPOSH EDI RAMA KUR KOMANDON GJITHE DROGEN NE BE ME MBESHTJETJE SORECASH DHE PALMASH SOROSIANE?

  Reply to this comment
  • Ali Pazari July 31, 15:16

   Eshte orari i “diarrhese sodomiste” e “pacientit psiqik”,skenaristit te “filmave te animuar West” me emrin INTELOBOLE e ENVERIT….ha…ha…e dhitu….Te fala sateme….

   Reply to this comment
 6. eDRAMA July 31, 14:03

  Keni shprehjen gabim e nderuar gazete Dita!
  Beketti nuk ka arritur ti marre 140 milion Euro taksapaguesve shqiptare. Beketti ka marre ne gjygj nderkombetar 140 milion Euro per marrezine e kryeministrit Edi Rama. Mendoni se per kete marrezi Rama duhet te paguajne taksapaguesit shqiptare? Nuk besoj, ajo fature i duhet derguar Rames ne Surrel. Pastaj le te dale e te mburret me rritje ekonomike imagjinare te matura ne shtepi te Vilma Nushit a Bashkim Ulajt. Ne fund te fundit kushdo mburret aq sa i mungon arsyeja.

  Reply to this comment
  • mirel July 31, 18:21

   Shume dakort me ty, fatura i duhet derguar Rames ne Surrel, Vilma Nushit, Ulajt dhe Fushes.
   Te kesh ne ekip Ben Ahmeten do te thote qe gjyqi i Bechetit ishte pazar, sic ishte pazar Unaza e Gjiknurit..
   Te gjithe keta i kane leket e Bechetit. Atyre duhet tjua kerkoje populli shqiptar.
   Te ngrihet si ne Rumani ku per 4 dite e hoqen ministrin e brendshem per neglizhence.
   Ketu ngelen te paprekshem kryeministra, ministra ndersa korrupsionin e bejne hapur dhe me “krenari”, sic deklaroi Ramuti per Kullat qe pritet te ndertoje.
   Eshte pertej cmendurise kjo qe pranojne shqiptaret.
   Me te mbaruar se vete shqiptaret..
   Aktualisht nuk mund te krahasohen me asnje popull tjeter pervec vetvetes per sa ii perket shkalles se degradimit qytetar, njerez qe nuk njohin elementet e se drejtes si qytetare, fare.

   Reply to this comment
 7. tori July 31, 14:26

  Beu gadi “intelektual” burgu po te pret.Shefi yt do merret me polici si deshmitar I mashtrimit klasik “babale”ku edhe ti je pjesmarrea I ketij skenari.Largimi yt e I shefit tend nga politika eshte teper e afert.Pregaditu.Nje proverb shkodran thot:gojallap e shpinda dap.Sa per palmat Sorosiane njeh mire PD e Berisha me fmij e patjeter nje liste e gjate aktivistash te pd.Po rrugen e kombit,me fal ,Lulushka I ka vjedhur (keshtu thuhet per 230milion euro)apo I ka ndare,gjysma ne kases e PD e gjysma per vehte.Intelektual :te premtoj se do te vi te shoh ne burg,apo kudo qe te jeshe I burgosur.Te premtoj

  Reply to this comment
 8. Ali Pazari July 31, 15:17

  Eshte orari i “diarrhese sodomiste” e “pacientit psiqik”,skenaristit te “filmave te animuar West” me emrin INTELOBOLE e ENVERIT….ha…ha…e dhitu….Te fala sateme….dhe Nexhit…

  Reply to this comment
  • intelektuali July 31, 18:56

   O Liu Mejhania,

   Po lere INTELBOLEN o mavri se nuk i plas kujt per pordhat pa ere, por edhe pa piken e llogjikes qe hedh ne kete forum te nerum te gazetes DITA, po mendo nje fjali me inteligjente o mavri njorante qe nuk lidh dot dy fjale sagllam, por thuaj ketu ne sheshin e burrave:

   HE SI TE DUKEN TY 140 MILIONE EURO QE EDVIN KAQOLI JA FAL FRANCESCO BECCETTIT SIKUR T’I KISHTE LEKA TE BABES SE VET, KILLER DHE VRASTAR I ENVERIT?

   He mo BOLE Mjehanesh na thuaj pak te duken keto leka ty?

   Reply to this comment
   • Ali Pazari July 31, 21:12

    Me fal o Bole se nuk e dijsha qe dhe pordhet i ke pa ere…kontrollo pak “skapamenton” se ta paskan demtuar “zorren gjate.procesit”…..

    Reply to this comment
   • tori August 2, 14:40

    Shyqyr zoti sa te kemi PD e pasaniket e trafikantet nderkombetar te droges e te pastrimit te parave(Cekaj nipi Koliqit tropojan,vllezeri Vlashi,Shehu e patjeter SN.Memia) te gjithe investitor te PD shteti do vazhdoj konfiskimin e pasuris tyre keshtu qe pagesa per shtetin shqiptar nuk do ndigjohet fare .Te na rroje PD me Lulin ne kry.Intelektual apo Mirel te lutem ma korrekto shkrimin

    Reply to this comment
 9. Araniti July 31, 15:51

  Bravo…Redaksia e Dites

  Reply to this comment
 10. Arben July 31, 15:58

  PER PARTINE DHE SHOKET E UDHEHEQJES,

  JO VETEM KAQ,POR EDHE BREKET JEP

  POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  Reply to this comment
 11. Baca July 31, 16:25

  Kjo esht metoda e re e zhvatjes se shqiptarve dhe me kta qe na qeverisin eshte e veshtir ta besosh qe nuk bashkpunojn me njerin tjetrin demshperblimin e ndajm pergjysem.rroft ps+pd se ky popull keshtu e don.

  Reply to this comment
 12. U DEGJUAN KRISMA ZOTI DONALD ! July 31, 20:45

  NGA EDWIN RAYESONI TE EDWIN RAMASONI..

  Qofte mallkuar kush shan krymjeranin Edwin Ramson..
  .
  Or zoterinj shqipfoles se shqiptare nuk jeni..
  .
  A nuk e kuptoni qe Edwin Ramasoni eshte si Luloja te filmi” LULKUQET MBI MUR”
  .
  A nuk e kuptoni qe Shqiperia eshte kthyer ne JETIMORE ku kujdestaret kriminele si BERISHA APO DREJTORET ZEMER-MIRE POR ZEMER KATRAN NE AMERIKE DHE EUROPE PO E SHKERDHEJNE ATE VEND ME BOLET E SALI RANM BERISHES..
  ju lutem ndiqni keto rrjeshta kur “kujdestari” berishe dhe “drejtori” EDWIN RAYERSON GLLABERUAN ARIN E LONDRES..
  .
  ISHTE KOHA QE KUJDESTARI BERISHE THONTE ATE KOHE NE ATE MBLEDHJEN SEKRETE T E FLORIRIT LONDRES TEKSTUALISHT:
  .
  te nerue kolege
  sa para duhet ti japim ne shqiptaret( e pasur) amerikaneve (te gjore) nga ARI LONDRES

  HERE YOU GO !

  Krykrimineli Sali Bisha, në kohën kur ishte Preshident, ka qenë objekt i spiunimit nga CIA. Ndërsa njeriu që vendoste firmën përfund dokumenteve që i dërgoheshin Shërbimit Sekret më të madh të botës ishte pikërisht Uilljam Rajerson, ambasadori amerikan në Tiranë, i njohur si mik i politikanëve që erdhën në pushtet pas rrëzimit të komunizmit.

  Historia e botuar në thelb rrëfen tratativat mes Uashingtonit dhe Tiranës për kthimin e arit monetar shqiptar të grabitur nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, porse e parë nga një tjetër pozicion, të detyron të shkosh në një përfundimin interesant. Një përfundim që thotë se Shërbimi Qendror i Inteligjencës, apo siç njihet ndryshe CIA amerikane, dokumenton të gjitha zhvillimet që kanë lidhje me interesat e Shteteve të Bashkuara.

  E pozicionuar në vende të ndryshme të botës, CIA shkruan – e bardha mbi të zezë të gjitha të dhënat, nisur nga gjeneralitetet, mendimet, idetë apo vendimet e personazheve të ndryshëm, të cilët në këto raste portretizohen si protagonistë. Ardhur në rastin konkret, CIA ka dokumentuar, për llogarinë e saj, të gjitha tratativat mes qeverisë shqiptare dhe personave të angazhuar nga qeveria amerikane për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve apo pengesave ligjore për zhbllokimin e arit monetar shqiptar të mbajtur peng nga britanikët që pas incidentit të Kanalit të Korfuzit, të vitit 1946.

  Pikërisht në dokumentet e hartuara nga CIA për këto tratativa, që janë deklasifikuar kohët e fundit, zbulohen edhe të gjitha lëvizjet, qëndrimet dhe vendimet e funksionarëve shtetërorë, apo drejtuesve të lartë të shtetit shqiptar, përfshirë ish-presidentin Sali Berisha. Më konkretisht, dokumenti i mëposhtëm përmban një marrëveshje shqiptaro-amerikane për çështjen e arit monetar, ku mes modaliteteve të ndryshme pasqyrohen edhe tratativat për shumën që duhet të përfitonin amerikanët. I firmosur nga ish-ambasadori amerikan në Tiranë, Willjam Edwin Rajerson, në krye të dokumentit shkruhet se ai i është dërguar Departamentit të Shtetit, misionit amerikan në NATO, disa ambasadave amerikane në Europë, – sigurisht edhe CIA-s.

  Reply to this comment
 13. lalai August 1, 20:02

  Sa 140 milionë…..Po nuk janë asgjë?
  Çfarë janë 140 milionë kur për 80 vjet po vidhet e njëjta KOMANDË miliarda € $ £???
  Po ku pjerdhin shqiptarët për aq jeni në terezi ju a jo!?
  Shqiptarët dhe bar hanë dhe të GJATIN e hanë deri në fyt vetëm pa Parti mos i lër.
  Po shqiptarët janë Pellazgo Ilirë Arbërorë i kanë dhënë dritë shtet politikë qivirisje gjuhe….gjithë botës,pavarësisht se sot si popull janë 99% injorantë spiunë idiote mashtrues te varfer egocentrikë…etj!!!
  Ne 140 mil.nuk i kemi asgjë…as 1 qime b***e sepse Bota do na ktheje BORXHIN që asaj kemi shekuj që ja kemi dhënë.
  Rrini urtë se janë të thella këto punë.

  Reply to this comment
 14. zg August 2, 16:02

  zoti “lalai”

  persa ke shkruar ne pak rrjeshta ke harruar tre ceshtje kryesore:

  e para:

  Enver Hoxha ne kohen e tij hajdutet e prones shteterore i varte prej koqesh

  e dyta

  Pamvaresisht se individi ne fund te viteve 1991-1992 ishte i dobet..nga krahu tjeter resurset shteterore te shiteshme kalonin shifren e 200 miljard dollareve ( E PERSERIS 200 MILJARD DOLLAREVE) qe pefunduan ne xhepat e shkelzenve..deviroleve ..gollsbrukeve ..doris pakeve & fazlliceve ect

  e treta
  derisa shqyptaret nuk rrezojne lapidarin e ZOGUT KURVES BURGAJETIT..DHE “BURRIN E SHTETIT” TE TE ZIUT ARVIZI..ka ngelur te quhen njerez me bisht
  ..
  keto rrjeshta me poshte vertetojne ato qe kam shkruar me lart

  &&&&&&
  AUTOPSIA
  E KRYHAJDUTIT=ZOGUT KURVES BURGAJETIT:

  Ja si e pershkruan Catin Saraci situaten e nxehte te viteve 1922-1924, e paperseritshme ne historine shqiptare qofte dhe per faktin se mes vrasjesh e betejash politike, mori jete foshnja e parlamentarizmit shqiptar: Shefqet bej Verlaci ishte kryetari i shtetit skeletik shqiptar.

  Cifligari me i madh i vendit me mbi 40 mije ha toke te punueshme ne Shqiperine e jugut pa llogaritur siperfaqet e shitura, ai kishte gjithmone njerez te gatshem per ta ndjekur. Zogut i duhej kjo force, ndaj ne 1923-shin fejohet me vajzen e Verlacit. Pas kesaj, ky i fundit i jep gjithe votat e perkrahesve ne parlament dhe stabilizon situaten e dobet financiare te dhendrrit duke i paguar rreth 18 mije paunde (Saraci flet gjithmone me monedhen britanike).
  .
  Nje vit me vone, Zogu kryeminister plagoset nga Beqir Valteri dhe si i pamundur per disa jave, ia delegon pushtetin vjehrrit. Nderkaq, thurr planin me ndihmen e perhershme te Lale Krosit dhe kryen shpagimin e gjakut duke vrare Avni Rustemin, pa llogaritur ndoshta se me kete do te ndizte revolucionin.

  I lutet vjehrrit ta ndihmoje ne konflikt me te holla e njerez, por Shefqet beu qe nuhat rrezikshmerine e situates, rreket per kompromis me kryengritesit nga frika e humbjes se pasurise. “Atehere ne morem rruget dhe u larguam, ndersa kur Zogu hyri pas gjashte muajsh triumfator ne Tirane, e la menjane Verlacin, duke ia kthyer edhe 10 mije paundet e dhena nga ish vjehrri pas fejeses”.

  Sa per pergatitjet e rikthimit, pervec faktit te njohur se Ahmet Zogu u ndihmua nga kryeministri serb Pashic me te holla (250 mije paunde) e njerez, duke i falur ne kembim Jugosllavise kullotat e pasura te Vermoshit dhe Shen Naumin, Saraci nenvizon se ajka e ushtrise se “Legalitetit” ishin rreth 500 oficere bjelloruse nga mbeturinat e Vrangelit qe u thyen nga Ushtria e Kuqe, eksperte ne luftimet frontale dhe ne armet automatike. Keta udhehiqnin rreth 5 mije shqiptare te Kosoves, te cilet marshuan drejt nje kundershtari po aq te forte, por te pajisur keq.

  Dinakeria e Zogut inicioi edhe nje levizje mashtruese per qeverine e Fan Nolit. Ai bashke me shpuren e vet, bene nje udhetim corodites nga Beogradi ne Vjene e ne Prage, per te dhene idene e ikjes. Ne Vjene gjeti dhe bukuroshen Francy, e cila per ca kohe me pas, jetoi si mantenute ne Tirane, ku pat ardhur me dy valixhe te vogla dhe u largua me dy kamione plot baule te reja dhe nje dore te mire parash.

  Hapat e pare te Ahmet Zogut pas fitores? “Shpallja e vetes president e me pas mbret me bekimin e Italise, eliminimi sistematik i armiqve politike dhe marrja e masave per t’u rrethuar gjithmone e me teper nga nje bande njerezish injorante e analfabete qe e levdonin ore e cast, kryenin cdo porosi dhe vidhnin pa pushim shtetin”. Te cilet pershkruhen keshtu nga Zogu ne nje rrefim intim: “Ky eshte cirku im. Ajo cfare ata dine ose ndjejne nuk me intereson hicfare. Per aq kohe sa i nenshtrohen kamxhikut tim dhe nuk hedhin vickla, une jam i kenaqur me ta dhe i mbaj”.

  Megjithate, me Catin Saracin dhe Jak Kocin, Ahmet Zogu do te ruante nje marredhenie te vecante. E kerkonte mendimin dhe keshillen e tyre, packa se shume here degjonte prej tyre kritika. Por sipas Saracit, dy ishin synimet e tij te fshehta dhe finale: Te pasurohej sa me shpejt dhe sa me shume, dhe te shtypte e poshteronte cdo atdhetar e patriot me mjetet e pushtetit.
  Nga ana tjeter, Zogu nuk hezitoi aspak ta vinte vendin nen zgjedhen e ekonomike italiane me Traktatin e pare te Tiranes, me dekretin per krijimin e Bankes Kombetare te Shqiperise me kapital italian (duke ia nenshtruar fqinjit te madh gjithe jeten ekonomike e financiare ne vendit), me firmosjen e borxhit prej 50 milione franga ari ne kembim te ndertimit nga italianet te porteve e rrugeve strategjike qe do pergatisnin pushtimin e Shqiperise po prej tyre, me Traktatin e dyte te Tiranes etj.

  88888888888888888888888888
  Dhe vijojne deshmite tronditese te Catin Saracit: Ahmet Zogu jo vetem qe ka marre mite (rryshfet), por ne cdo rast ishte ai vete qe percaktonte sasine qe i duhej. I pajisur me pasaporte diplomatike dhe dokumente extra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamione te ngarkuar me valute, i shoqeruar nga roje te armatosura.

  Keto udhetime kryheshin rregullisht kurdohere qe Zogu kishte hedhur nenshkrimin mbi ndonje akt te ri, ndersa itinerari i rendomte ishte: Durres-Bari, e prej andej ne Gjeneve te Zvicres. Sapo parate siguroheshin ne nje banke te huaj, percillej urdher me shkrim qe te transferoheshin ne nje vend edhe me te sigurte se i pari. “Per rrjedhoje, pjesa me e madhe e ketyre parave gjendet ne Lloyd’s Bank te Londres.
  .
  Une vete me doren time, kam shkruar nje sere urdhrash te kesaj natyre si dhe i kam ardhur ne ndihme tutorit analfabet per te mberritur ne kufi ne Zvicren”, shkruan Catin Saraci. I cili shton se si tutori Lale Krosi, edhe Zogu, i kishin thene se ne ato kamiona ndodheshin dokumente shteterore me rendesi jetike, “cka une fillimisht e besoja”.
  .
  Dhe parate shtese perfitoheshin ne njemije menyra, pervec rroges zyrtare prej 35 mije paundesh ne vit. Nje shembull: Rrogat e 5 mije mercenareve qe e sollen ne pushtet, vileshin rregullisht ne cdo fundmuaji nga Zogu, pavaresisht se ata ishin larguar shume heret nga Shqiperia.
  .
  Nje tjeter shembull i paskrupulltesise: Zogu-Saracit, “Catin, ne jemi vend bujqesor pa kembe kapitalisti, ndaj e kam fjalen te hapim negociata me sovjetiket dhe t’ua permbushim kerkesat qe nuk arriten te realizojne permes Fan Nolit. Por me nje kusht: Sovjetiket te me paguajne ne dore 300 mije paunde…” Saraci nuk e kreu kurre nje negociate te tille, por Zogu kish nevoje per para. Trilloi nje histori sikur prijesit e Veriut po rebeloheshin se nuk qene paguar per ndihmen qe i dhane dhe kerkoi nga italianet 200 mije paund. Por dhe kur i mori parate, nuk shperndau asnje kacidhe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim