Dhëndri i Erdogan: Sanksionet e SHBA mund të destabilizojnë rajonin

August 27, 2018 19:18

Dhëndri i Erdogan: Sanksionet e SHBA mund të destabilizojnë rajonin

 

Sanksionet tregtare të SHBA kundër Turqisë mund të destabilizojnë rajonin dhe në fund të rritin terrorizmin rajonal dhe krizën e refugjatëve, tha të hënën ministri turk i financave, Berat Albajrak.

Duke folur në një konferencë për shtyp pas takimit me homologun e tij francez Bruno Le Maire në Paris, Albayrak përdori mundësinë për të sulmuar Shtetet e Bashkuara dhe për të vënë në pah dëshirën e Ankarasë për lidhje më të mira me Europën, pas përplasjeve të thella me Uashingtonin.

“Këto hapa të marra me motivim politik jo vetëm që do të ndikojnë në sistemin financiar botëror, por edhe në tregtinë globale dhe stabilitetin rajonal” tha Albayrak, i cili është dhëndri i presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan.

“Me hapat e dëmshme që po marrin, ata do të shkaktojnë destabilitetin rajonal dhe për fat të keq do të kontribuojnë në problemet kaotike që ushqejnë terrorizmin dhe gjithashtu krizën e refugjatëve”, deklaroi ministri turk i financave.

Albayrak tha se Turqia donte të fuste marrëdhëniet e saj me Bashkimin Evropian në një fazë të re, ku tregtia me bllokun tashmë është më e rëndësishme.

Hapat e fundit të njëanshëm, të ndërmarra nga Shtetet e Bashkuara kanë treguar se marrëdhëniet midis Turqisë dhe BE-së, janë më të rëndësishme se kurrë, tha ai.

a.s/dita

August 27, 2018 19:18
Komento

5 Komente

 1. anticensurë25642654 August 27, 19:35

  “Hapat e fundit të njëanshëm, të ndërmarra nga Shtetet e Bashkuara kanë treguar se marrëdhëniet midis Turqisë dhe BE-së, janë më të rëndësishme se kurrë, tha ai.”
  o dhëndër i baba erdoganit,a nuk thatë të gjitha pisllëqet deri dje për europë e gjermani??
  tashti po e dridhni si me putanën!?
  kur i rrëzuat avjonin kërcyet si gjeli në majë të plehut,më pas i lëpitë bythën!
  shatë europën dhe tashti i lëpini byçkën!
  ha dylber turqie a!!
  e dridhni të shkretën byçkë si ato kurvat e amsterdamit!!

  Reply to this comment
 2. Arben August 27, 21:04

  3 milion siriane mban Turqia.

  Deri tani ne europe kane mberritur vetem 1 milion dhe

  ajo eshte bere camur.

  mendoni c’ndodh ti hapi dyert Turqia.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 28, 08:01

   asgjë berat asgjë!!
   i kanë murosur”mendoni c’ndodh ti hapi dyert Turqia.”,dyert e tuqis!!
   rracë kurvash!!

   Reply to this comment
   • Arben August 28, 09:41

    Me 1 milion refugjate, sa qeverri ndryshuan, sa u rriiten ekstremistet ne evrope, mendo cfare ndodh me 3 milion te there??!!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 5, 10:13

     europa nuk ka problem ndryshimin e qeverive dhe prandaj i ndryshuan!
     për ti murosur rrugët!
     dhe i murosën!!
     më kuptove tashti o rracë dylberësh??
     ps:nga ky ndryshim qeverish duhet të friksohesh ti o dylbo!!të gjithë ata që të kënaqin ty!?janë kundër sulltanit tënd!!

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*