Dhimbja e kokës për shkak të qafës, kur duhet të shqetësohemi

June 15, 2017 10:06

Dhimbja e kokës për shkak të qafës, kur duhet të shqetësohemi

Dhimbja e kokës prej qafës ose, siç njihet ndryshe në fushën mjekësore, dhimbja e kokës cervikagjenike, është një problem sekondar i dhimbjes së kokës.

Me fjalë të tjera, dhimbja e kokës në këtë rast shkaktohet prej problemit në vertebrat e qafës.

Ajo çfarë është pozitive për t’u theksuar, është fakti që duke zgjidhur problemin me qafën, dhimbja e kokës do të lehtësohet.

Nga kërkimet studimore rezulton që dhimbja e kokës me burim shkaku qafën përbën 4% deri në 22% të gjithë dhimbjeve të kokës.

Fizioterapistët thonë për “shëndetin”, se dhimbja e kokës mund ta ketë burimin nga struktura të ndryshme muskulor­skeletore dhe neuro­vaskulare të pjesës së sipërme të qafës, duke përfshirë këtu tre vertebrat e sipërme të qafës, diskun C2/3, palcën kurrizore dhe muskujt e qafës.

Një çrregullim në këto zona shkakton sinjale dhimbjeje që përcillen për tek bërthama trigeminocervikale në trurin e mesëm. Ky informacion më pas transmetohet në tru dhe përkthehet si një dhimbje koke.

Vertebrat e sipërme të qafës
Burimet më të mundshme të dhimbjes së kokës që vjen prej qafës është mosfunksionimi i rregullt i vertebrave të sipërme të qafës, muskujve ose nervave në qafë.

Shkaku më i hasur i çrregullimeve që shkakton dhimbje koke janë problemet me tre vertebrat e sipërme të qafës që përfshijnë:
Vertebra Altanti­ Oksipital (O­C1)
Vertebra Atlanti­Aksi (C1/2)
Vertebrat Cervikale C2/C3

E thënë thjesht, vertebrat e qafës mund të shkaktojnë dhimbje koke ose dhimbje nëse janë të bllokuara ose lëvizin më shumë se duhet (p.sh. të liruara dhe të pambështetura nga muskuj të dobët të qafës) ose janë të bllokuara në një pozicion anormal të vertebrës (p.sh. fashetat e bllokuara të vertebrës ose një posturë/qëndrim jo i duhur).

Kur vertebrat e qafës janë të stresuara dhe shkaktojnë dhimbje, sinjalet e dhimbjes përcillen në bërthamën trigeminocervikale në trurin e mesëm, duke bërë kështu që ju të ndjeni një dhimbje koke të shkaktuar nga qafa ose në disa raste ndjeni dhimbje në fytyrë.

Fizioterapisti në këtë rast është personi i përshtatshëm për vlerësimin dhe korrigjimin e problemit me vertebrën e qafës që sjell dhe dhimbjen në kokë. Diagnostikimi profesional është thelbësor për ata që vuajnë nga dhimbja e kokës me burim qafën.

Muskujt e qafës
Muskujt e qafës dhe të shpatullës shkaktojnë dhimbje nëse ato mbipërdoren, pësojnë përdredhje ose kanë spazma. Disa nga muskujt tuaj të qafës mbipërdoren kur përpiqen të mbrojnë apo ruajnë vertebrat e dëmtuara të qafës.

Ndërkohë, muskuj të tjerë të qafës dobësohen nga mospërdorimi, i cili krijon kërkesë të mëtejshme mbi muskujt e sforcuar, duke dhënë simptoma lodhjeje të muskujve.

Muskujt e qafës punojnë në mënyrë optimale kur kanë një tension, gjatësi, fuqi dhe forcë normale në gjendje qetësie. Fizioterapisti është eksperti që vlerëson dhe korrigjon çrregullimet në muskuj që bëhen shkak për dhimbjen e kokës.

Nervi cervikal dhe oksipital
Nervat në pjesën e sipërme të qafës mund të ngacmohen direkt prej zgjatimeve kockore si shkak i artritit apo hernieve diskale cervikale.

Këto mund të sjellin ngacmime të nervit ose reduktim në lëvizjet neurale të njohura si ndjeshmëri neuro­mekanike ose neuro­dinamike anormale.

Ngacmimi i strukturave në pjesën e sipërme të qafës transmetojnë mesazhet e dhimbjes përgjatë nervave dhe shkaktojnë dhimbjen e kokës.

Me fjalë të thjeshta, qafa juaj është “çelësi”, nervat janë “përcjellësit” dhe dhimbja e kokës është si “drita” kur ndizet.

June 15, 2017 10:06
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?