Dhimbje të forta në gjoks?…Jo, nuk është ajo që mendoni

February 11, 2019 15:54

Dhimbje të forta në gjoks?…Jo, nuk është ajo që mendoni

Sa herë që keni dhimbje në gjoks, sidomos nëse është një dhimbje e fortë, ne menjëherë mendojmë për një atak në zemër.

E megjithatë, për fat të mirë, në të shumtën e rasteve ajo është vetëm një dhimbje shumë e mprehtë që nuk ka të bëjë fare me gjendjen e zemrës sonë, por është quajtur sindroma e kapjes preordiale.

Sindroma e kapjes prekordiale nuk është serioze dhe është një dhimbje në gjoks që, ndryshe nga infarkti, nuk ndikon në gjymtyrët e tjera dhe mbetet mirë e kufizuar në frontin e zemrës.

Zakonisht më të prekurit janë fëmijët, adoleshentët dhe të rinjtë nën 30 vjeç. Shkenca nuk ka gjetur ende një përgjigje për këtë sindrom, por për pjesën më të madhe është diçka që tenton të zhduket plotësisht me fillimin e moshës madhore.

Sidoqoftë, gjithmonë është mirë të kryhet një kontroll te specialisti për të përjashtuar ndonjë ndërlikim tjetër.

l.h/ dita

February 11, 2019 15:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*