Dhjetori i gjëmave shqiptare

December 9, 2017 13:50

Dhjetori i gjëmave shqiptare

Xhevdet Shehu

Dëgjova dje ish-kryeministrin Sali Berisha duke folur në 27-vjetorin e ‘Ditës së Rinisë’. Nuk kisha asnjë dyshim se do të fliste, në mos në ndonjë mbledhje, në fejsbuk.

E dëgjova dhe thashë me vete: Si nuk ndryshoi fare ky njeri? U thinj në politikë, por nxori asnjë mësim nga gabimet dhe fajet që ka bërë. Si nuk kërkoi njëherë ndjesë? Kaq i pashpirt të jetë?

Kanë kaluar 27 vjet nga dita kur ai u shfaq në skenën e politikës bashkë me Azem Hajdarin me shungullimë dhe më tërsëllimë.

Se çfarë bëri ai dhe Azemi e dinë tashmë të gjithë: I vuri zjarrin Shqipërisë, nxiti vëllavrasjen, viktima të të cilës janë mijëra shqiptarë të vrarë. Vitet e pushtetërimit të Berishës kanë pa asnjë mëdyshje vitet më të zinj të këtij vendi, me anarki, me vrasje dhe djegie, me përgjime, spiunime dhe vrasje pas shpine.

Dje ai bëri sërish thirrje për luftë. Ja çfarë tha konkretisht, duke iu drejtuar disa të rinjve (që nuk kishin lindur në dhjetorin e 90-s dhe e dëgjojnë si përrallë historinë e atij dimri) të mbledhur në një sallë që përtypnin çamçakëzë, ndërsa Berisha fliste: “Zgjidhja është vetëm guximi dhe trimëria juaj. Keni njëmijë e një arsye të ngriheni fuqishëm. Jeni dhjetëra herë më shumë se kjo sallë, por edhe vetëm kjo sallë do mjaftonte për ta hedhur në Lanë këtë qeveri. Nuk ishin më shumë ata në natën e parë të përballjes së tyre me diktaturën, të cilën e gjunjëzuan”.

Disa ditë më parë ‘DITA’ botoi shkrimin e historianit Azis Gjergji nga SHBA me titullin “Dhjetori i zi për Shqipërinë”. Pa e lexuar krejt shkrimin, shumë lexues kujtuan se bëhej fjalë për dhjetorin e vitit 1990 kur doli në skenë PD dhe Sali Berisha. Në të vërtetë, bëhej fjalë për dhjetorin e vitit 1924 kur Ahmet Zogu erdhi në pushtet me bajonetat serbe.

Por edhe pandehma për dhjetorin e 1990-s nuk është larg së vërtetës dhe paraleles që mund të bëhet me dhjetorin e Ahmetit. Jo më kot Berisha i ngriti monument Ahmetit në Tiranë, duke bërë një nga provokimet e radhës ndaj këtij populli, për të cilin betohet se i digjet shpirti. Të2 dy janë të dyshuar se erdhën në pushtet me mbështetjen serbe…

Pavarësisht se si ditë e themelimit për PD-së njihet 12 dhjetori, në të vërtetë data 8 njihet si dita që ngjizi idenë për partinë e parë opozitare, pas përmbysjes së diktaturës. Është fakt se prej ditëve të dhjetorit 1990 e më pas nuk mund të flitej më për qetësi.

Ajo dukej se kishte humbur përfundimisht. Tirana (dhe jo vetëm Tirana) ngrysej e gdhihej nën krismat e armëve, nën një terror dhe ankth të vazhdueshëm, ndërsa për autorësinë e një gjendjeje të tillë ishte gjetur një emërtim gati i papërcaktuar “forcat e errëta, vandaliste”. Ishin bërë të zakonshme, thuajse të përnatshme lajmet që fillonin në këtë mënyrë: “Mbrëmë natën forcat e errëta dogjën një magazinë në X qytet”, ose “Forcat vandaliste shkatërruan dje një kopsht fëmijësh….”  etj., etj.,  pa folur dhe pa u zbuluar asnjëherë autorët e vërtetë të tyre.

Dukej se edhe vetë shteti ishte kthyer në rolin e një kronikani të rëndomtë që vetëm konstatonte dhe e tregonte haptazi paaftësinë për të ndalur të tilla akte të shëmtuara dhe të frikshme.

Por,  ndërkohë opozita akuzonte pareshtur vetë shtetin dhe organizmat e tij si nxitës dhe organizator i të tilla akteve. Në ditët dhe vitet e para të PD-së kjo gjuhë edhe besohej nga një pjesë e njerëzve që nuk e kishin provuar pushtetin e ashtuquajtur demokratik. Por fasada do të binte shumë shpejt, për të vërtetuar thelbin e një force revanshiste. Unë jam ndër ata që e kanë jetuar maksimalisht atë realitet dhe nuk kam nevojë dhe as nuk lejoj të ma interpretojë tjetërkush ndryshe.

Në rrugën e saj drejt marrjes së pushtetit Partia Demokratike luajti fort me kartën e korrupsionit që, sipas saj, kishte përlyer gjithë ish-udhëheqjen e lartë të Partisë së Punës dhe shtetit komunist. Sipas shifrave që publikoheshin ditë pas dite në shtypin e atëhershëm të opozitës, dilte se udhëheqësit komunistë kishin bërë hatanë duke vjedhur gjithë floririn dhe pasurinë kombëtare.

Mirëpo, pa kaluar as pesë vjet në pushtet u pa fare qartë se PD jo vetëm ishte korruptuar në gjithë qenien e saj, por edhe inkriminuar në mënyrën më të shëmtuar të mundshme. Grabitja e zgjedhjeve të vitit 1996 dhe skemat piramidale të fajdeve do të sillnin vitin 1997, një nga vitet më të zinj në historinë e Shqipërisë. Dhe sado të përdridhen Berisha dhe të tijtë, nuk mund ta heqin në jetë të jetëve atë njollë turpi. Ishte pikërisht ai vit kur Shqipëria ishte në buzë të humnerës, në pragun e një lufte civile.

Dhe përgjegjësi i asaj fatkeqësie ishte pikërisht ai njeri që dje i bënte thirrje rinisë të ngrihej për të hedhur qeverinë aktuale në Lanë…

Gazetari i njohur amerikan me origjinë shqiptare, Peter Lucas, të cilin e kam mik, kam përkthyer një libër të tij dhe e njoh nga afër, e ka portretizuar kështu Berishën:

“Unë e kam takuar Berishën për herë të parë në 1989, së bashku me Gramoz Pashkon, kur ata formuan Partinë Demokratike. Ishin të rinj, entuziastë dhe përfaqësonin ndryshimin në sensin pozitiv të fjalës. Në atë kohë komunizmi ishte duke rënë dhe Ramiz Alia, që ishte ende në pushtet, nuk mund ta përballonte të gjithë këtë ndryshim. Kështu që miqtë e mi dhe unë menduam se Sali Berisha përfaqësonte shpresën.

Më kujtohet që e kam shoqëruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kur ai ka ardhur për vizitë dhe e çuam nëpër disa gazeta të rëndësishme amerikane, sepse besoja qe ai përfaqësonte më të mirën e Shqipërisë. Por ngadalë ngadalë, shihja që gjërat nuk po ndryshonin, domosdoshmërisht pozitivisht. Gjërat ose qëndronin aty ku ishin ose më keq akoma.

Korrupsioni politik u bë një problem i madh. Madje duhet të them diçka. Nën komunizëm, zor se kishte korrupsion politik. Ndoshta, sepse nuk kishte se çfarë të vidhej. Por në kohën e demokratëve gjërat u orientuan shumë nga biznesi, domethënë çdo gjë shihej si biznes dhe tundimi ishte shumë i madh për t’i rënë shkurt. Gjithçka u bë kap këtu, kap aty dhe kjo gjë u bë shumë e dukshme. Më pas, ishte një tendencë edhe për një lloj regjimi autoritar dhe me kalimin e kohës, Sali Berisha u bë një figurë gjithnjë e më autoritare dhe kjo i zhgënjeu njerëzit duke përfshirë edhe mua.”

Dhe është pikërisht gazetari Lucas që rrëfen se në muajin tetor 1996, Berisha i ka kërkuar ndihmë për të ndrequr pranë qeverisë amerikane imazhin e tij të dëmtuar rëndshëm pas zgjedhjeve të manipuluara të 26 majit të atij viti. Dhe kur nuk e mori këtë mbështetje, ka thënë shprehjen më të turpshme dhe më të papërgjegjshme për një politikan: Pas meje u bëftë qameti! “Après moi, le déluge” (“After me, the flood”) E shkruaj edhe frëngjisht, edhe anglisht, ashtu sikurse e ka shkruar miu im Piter.

Dhe qameti u bë në vitin e ardhshëm, 1997. Këtë episod e keni në librin “Rrumpalla” të Peter Lucas-it, përkthyer e botuar në shqip këtu e nja dhjetë vjet më parë.

E kam thënë dhe herë të tjera: Berisha duket sikur është tërhequr nga politika dhe disa na këshillojnë të mos merremi me të, pasi “ai është jashtë loje” na thonë. Jo! Berisha jo vetëm që është në lojë, por ai është strumbullari, ai e organizon gjithë lojën dhe mendon vetëm gjëra të liga për këtë vend e për këtë popull. Kujtoni ju se Lulzim Basha është udhëheqës i PD-së? Gaboheni! Basha është thjesht një megafon i Berishës.

Basha nuk ka qenë në lëvizjen e dhjetorit 1990, ai ishte një fëmijë atëherë dhe është futur shumë vonë në politikë si kanakar i Berishës dhe si të thuash nuk ka përgjegjësi për ato që kanë ndodhur në vitet 1990 apo gjatë sundimit të parë të Berishës. Nuk e njihte kurrkush Bashën në atë kohë. Por ndërkohë ai rritej, hidhte shtat dhe i pëlqente politika. Rasti e solli të njihej dhe bëhej mik me familjen Berisha. Dhe u bë i preferuari i tyre.

Duke qenë i preferuari i Berishës, disa herë ministër gjatë qeverimit të dytë të Berishës, edhe ky është bërë pjesë e pandarë e bëmave dhe gjëmave të liderit të tij shpirtëror dhe politik. Basha është i pandashëm në krimet e Saliut, pavarësisht moshës që ka.

Është e drejta e atyre që bëjnë pjesë në PD ta festojnë dhjetorin e 90-s si muaji i kthesës për fatet e Shqipërisë. 8-a apo 12-ta janë festë për anëtarët dhe militantët e asaj partie, por jo domosdoshmërisht për të gjithë shqiptarët. Sepse shumicës së qytetarëve të këtij vendi, dhjetori u shkakton më shumë dhimbje se gëzim.

Entuziazmi dhe hareja e papërmbajtur e 27 viteve më parë është tretur me kohë. Për nostalgji as që bëhet fjalë. E kaluara nuk mund të përsëritet. PS aktualisht në pushtet e ka bërë divorcin me të kaluarën komuniste më të hapur dhe më prerë se PD dhe forcat e tjera politike. Tani gara mbetet midis atyre që ofrojnë më shumë alternativa europianizuese, për shtetin ligjor dhe prosperitetin e këtij vendi.

Prandaj janë të pabesueshëm Berisha dhe Basha në ligjëratat e tyre kur kujtojnë dhjetorin e 90-s. Ata janë arkitektët e zhgënjimit të shqiptarëve. Dhe nuk ka se si të jenë të besueshëm pas gjithë gjëmave që i sollën këtij vend me zanafillë dhjetorin e 90-s.

Dita

December 9, 2017 13:50
Komento

30 Komente

 1. ELIOT December 9, 11:29

  E KEQJA DUHET HEQUR ME RRENJE … BERISHA DUHET TE ISHTE NE BURG QE NGA SHUME KOHE ….POR RAMA NANO DHE TE TJERET E LANE TE BEJE QEJF …. PERSE ??????? SEPSE JANE NJESOI JANE TE GJITHE KORRUPSIONI ..JANE ANTISHQIPTARE JANE HAJDUTA JANE TE POSHTER … NE SHQIPERI DUHET NJE PARTI DEMOKRATIKE E VERTETE JO ME BASHEN BERISHEN QE JANE HAJDUTA …EDHE TURP SKANE PRAP E NXJERRIN SURRATIN NEPER GAZETA ….

  Reply to this comment
 2. info analitike December 9, 11:39

  Shiko shiko Xhevua qenka habitur per Saliun ndersa qe kucedra e zeze qe bashke me te shoqin kryen krimet me monstruoze ndaj ketij populli nuk i ka bere aspak pershtypje qe jo vetem nuk kerkon falje por krenohet me krimet e bera! Monstra jane te gjithe se te tille i rritete e edukuat.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes December 9, 13:16

   ti brima e bythes te saliut, krimet e babes tat jane sa dhjete fishi i kuçedres se zeze e te shoqit. BOLE!

   Reply to this comment
   • info analitike December 9, 17:50

    Saliu eshte baba yt o koqe enveristi. Po keshtu u katandiset ju qe te mohoni dhe prinderit. Ja shiko dhe deklaratat e Sokolit per te emen. Qelbesira keni lindur e te tilla do te mbetni deri ne vdekje.

    Reply to this comment
    • I TILLE JE , SA HERE QE HAP GOJEN ! December 9, 18:51

     Cfar te sat eme kerkon ne kete gazete ti idjoti “Info…” ?!
     Bindjet e tua nazifashiste nuk afrohen askund me idete e vyera te kesaj gazete ! Kuptohet se cfar malli je , kush te paguan dhe pse je gjithe kohen i pranishem ne kete gazete dhe ne artikujt pikante , dhe perse perpiqesh te besh diversion ketu , ndaj gazetareve dhe ndaj lexuesve . Felliqesira si ti , shkaktojne nje reagim dhe rezultat krejt te kundert me shpresat tende , more idjot , por ty te ka verbuar urrejtja dhe injoranca bashke . Ike futu ne gjirizin e ” 55″ , dhe ushqehu me te pegerat e saj , se nuk ben dot per vete njeri ketu !

     Reply to this comment
     • info analitike December 9, 19:53

      Ja qe ti te plasesh nga inati ndersa une tall me nderet me kermat si ti. U kenaqe nashti? Po pse ore zymbyl ty te duket Dita me e mire se 55 E Fahros. Po te nje kazani jane o derezi, te kazanit te madh te PPSH-se.

     • info analitike December 9, 19:55

      Ja qe ti te plasesh nga inati ndersa une tall me nderet me kermat si ti. U kenaqe nashti? Po pse ore zymbyl ty te duket Dita me e mire se 55 E Fahros. Po te nje kazani jane o derezi, te kazanit te madh te PPSH-se. Ja me raporto tek biroja me nje leter anonime ashtu sic ishe mesuar dikur.

    • korçari December 10, 11:15

     O Info je nje cope IDIOT i inatosur ,nuk e kupton se je nje mbeturine e se kaluares qe qelbesh ere thjesht je nje anonim qe grindet me rrobat e trupit se vetem ato nuk kane goje …

     Reply to this comment
     • info analitike December 10, 16:04

      hahahaha po mire o fake pe korce mire, si te duash ti. Nese ti je pe Korce une jam marsian. Te pakten meso te dallosh talljen nga inati se me sa shoh e paske te veshtire. Hajde te te rronje partia edhe tija.

  • Fuck Mark uk, Crusader, Coeur & LOVE + intelektual December 9, 20:52

   Po mire mor’ i ashtuquajturi “info anal-rakitik”, ti menderen apo ne gjuhen popullore BYTHEN, tall me koqet tona? Nuk t’u shqye akoma or info-anal demon-kracie? Po dergo or derdimen ndonjehere ato kurvat e tua (mamin apo motren qe s’i ke mohuar) te tallin p…n me k…t tane…. keshtu qe do kesh kohe te shlodhesh e te marresh fryme.

   Reply to this comment
   • info analitike December 10, 12:32

    Hahahah ju ka mbetur vec gjuha e ndyre si shenje e impotences tuaj mendore e fizike. Te fala kumandarit!

    Reply to this comment
    • Edhe komunist i terbuar, edhe demokrat? December 10, 18:08

     Shkrim me kembe ne toke qe ja vlen gjithsesi te lexohet.

     Levdatat le t’i bejne te tjeret, une e kam zakon te bej vetem kritika…

     Ne vitin 1989 nuk eshte formuar asnje grup politik. Nese Xhota pretendon te kunderten, atehere le te na shpjegoje se ku e ka bere takimin, per cfare kane biseduar, sa persona kishin dijeni per kete grup politik, dhe me e rendesishmja, perse nuk e hapi zerin qysh atehere per takimin me te panjohurit Berisha dhe Pashko.

     Reply to this comment
 3. Lisi December 9, 11:58

  Temë bajate kjo !
  I nderuar Xhevdet !
  Ç’vlerë ka t’u flasësh shqipëtarëve , ç’do ditë , ç’do vit , 27 vjet rresht për krimet e banditit Berisha ?!
  Më thuaj , të lutem , pse kjo monstër s’ka dalë para drejtësisë , kush e mbron ?
  PS e Fatos Nanos dhe e Edi Ramës është tradhëtare e popullit sepse , s’ka potencë , s’ka kockë , perceptimi i saj është i gabuar dhe rrugët që zgjedh për zgjidhjen e krizave , janë të gabuara , sepse e ka lepurin në bark , sepse është llafazane e merret me batuta boshe , sepse mbivlerëson faktorin e jashtëm e , si frikacake që është , hallet e Shqipërisë ua ka lenë në dorë të huajve për t’i zgjidhur dhe vetë bën sehirxhiun .
  Kupola socialiste është e degjeneruar politikisht !
  Socialistët e vërtetë ndodhen nëpër fshatërat dhe qytetet e Shqipërisë e që luftojnë për bukën e gojës , në këtë sistem të degjeneruar të ngritur nga banda Berisha , I ndihmuar nga PS , me impotencën e saj !

  Reply to this comment
 4. Timonier Edvini December 9, 12:13

  Analize e sakte Xhevedet.po dhe piktori rilindjes mavri, njesoj si tosi ,xhohanes .like defter presidenti,i republikes se bananeve ,moniken e ryshfetit sì zonje e pare lesh,lise,me saleh berishovskin,lulush hollandezi,mehdiu i pr ,bujar leskoviku i kontrollit tè ryshfeteve,ajazi kajtazi,i emeruar Ambassador né nato,apo llalla shellira,qe po pret gradimin nga edvini ,per mosveprimin tij sì prokuror kundrejt kesaj kaste tè korruptuar.pozite ,opozite ka 27vjet qe hane né nje canak.

  Reply to this comment
 5. ShkoDrani December 9, 12:53

  Dhjetori nuk eshte musji i gjenave, Xhevo. Po njerez qe bartin urrejtje si Saliu e mllef si ti qe demtojne Shqiperine.

  Reply to this comment
 6. Lili December 9, 14:10

  Berisha pa perkrahje e pseudoopozites qe partia socialiste i beri kur nuk do kishte qendruar aq gjate ne pushtet ´: jane socialistet,me nanon e ne fund me Ramen qe e mbjaten gjall me «  marreveshjef ne minutin e fundit per te perdhunuar Kushtetuten, ligjet etj etj vetem qe tepsine t’a ndihje ish Komunistat e PPShse.
  E keni gati marreveshjen e fundit me Bashen tash ?

  Reply to this comment
 7. Arber I December 9, 14:52

  Te gjithe e dine ne Shqiperi se Sali Berisha eshte strumbullari i partise Demokratike, pasi eshte mjeshter i grumbullimit te parave pa fund, mjeshter i hurit, levave te hekurit dhe sopatave pas koke; por njerezit kane familje dhe jane tutur, sepse ai perbindesh te ben gropen me parate qe ka grumbulluar dhe me njerezit e hurit e te litarit qe i mban rreth e rrotull vetes. Ne kete situate frike dhe shantazhi duken gazetaret e vertete dhe me integritet, patriote dhe demokrate te vertete, sic eshte Xhevdet Shehu!

  Reply to this comment
 8. Alban Dega December 9, 15:55

  Mendime me fakte

  PESHQ TE MEDHENJ APO KUCEDRA TE KRIMIT !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Dosje e dosje …. e dosje permbi dosje

  Saimir Tahiri dhe dosja e tij qe po krijohet, zgjerohet jane bere kryefjala e politikes dhe medias shqiptare.
  Jane me qindra e qindra dosje te tjera shume me te renda qe shkojne deri ne kufijte e Hages.
  Jane dosje te renda qe shkojne deri ne shkelje ligjesh e konventash nderkombetare perfshi edhe ate te Gjeneves, deri ne kontrabande armesh e nafte per regjime terrori shteteror e genocidi si ai i Milloshevicit dhe i Ruandes me mbi nje milione viktima te viteve 1994- 1996!
  Dosje urdherash per perdorim Lendesh Helmuese Luftarake, LHL, e zhdukjeje ne mase si Napalmi kunder popullisese civile ne 97 me mbi 10 mije viktima te pafajshme , dosje si ajo e Gerdecit me mbi 26 te vrare e qindra te plagosur !
  Dosje si e Otrantos me mbi 60 viktima perfshi edhe femije e gra shtatezena qe perfunduan ne fundin e detit te human trafikut po aq ne mos edhe me i rrezikshem se narkotrafiku!
  Dosje narkotrafiku qeveritar te vertetetuara nga Republika e Lazaratit!
  Dosja e tokave te helmatisura te Porto Palermos te Argita, Shkelzen e Sali Fazlicit me vlere prej mbi 100 milione dollaresh investim i munguar
  Dosje kusarie me vlere gjysem miliarde dollaresh te Autostrades se Kusariese se Kombit nga Sali Berisha, Lulezim Basha e banda e tyre e kusareve,
  Dosja e plackitjes se arit dhe Thesarit te Shtetit Shqiptar dhe 700 mije euro vetem nje faqe blloku me ze e me figure qe e ka pare gjithe Bota te Like Floririt
  Dosja e tradhetise kombetare dhe Atdheshitjes se Sali Berishes, Lulezim Bashes, Arben Imamit… me vlere multimilardeshe gazi e nafte me vendim te pakonstestueshem e perfundimtar, me vendim unanim te Gjykates Kushtetuese te Republikes se Shqiperise qe nuk u hap kurre dhe nuk u hetua kurre nga drejetsia e kapur nga Slai Berisha.
  Te gjithe shqiptaret e nderkombetaret flasin per “peshq te medhenj” te krimit kur para syve tane si ne Shqiperi edhe ne Kosove, si ne Maqedoni edhe ne Mal i Zi, e deri edhe ne Luginen e Presheves shohim e degjojme per korrupsion e vjedhje masive te djerses e mundit te shqiptareve nga politikanet shqiptare.

  Vidh miliona behesh milioner !

  Behet fjale per balena , per kucedra e dinosaure kusarie me ze e me figure, me dugaja e me saraje , me kala e vila multimilioneshe ne Gjirin e Lalezit e ne Farke, ne Shengjin e ne Vlore, ne Sarande e ne Velipoje, ne Ulqin e ne Kodren e Trimave , ne Oher e deri ne Dubai….
  Cfare peshqish te medhenj!?
  Behet fjale per kucedra te pangime me gjak e djerse shqiptaresh, me plackitje e padrejtesi pa fund qe kane krijuar nje hendek sa kanionet e Drinit midis nje populli te tere dhe nje grushti kriminelash me kollare e kemisha blu por pa asnje skrupull e frike nga ligji, te cilit ia kane mbyllur syte para ,krimeve te tyre dhe vendosur lupen per nje rrenje kanabis apo qindarka te vjedhur.
  Kesaj i thone vjedh qindarka e perfundon ne burg.
  Vjedh nje shtet e popull te tere e behesh multimilioner, kuceder qe sa me shume djerse e gjak shqiptari thith aq me shume i shtohet oreksi.
  Eshte nje gare midis ketyre kucedrave se kush grabit e vjedh, kush vret e pret e me shume , duke vrare se pari atdheun e kombin e vet .
  Cfare jane Shullazet e Prengat, Roshet e Berishat, Ismailet e Altin Dardhat para Sali Berishes e Lulezim Bashes, Fatmir Mediut e Ilir Metes, para Genc Pollos e Genc Rulit, para Monikes dhe Argites, para Shkelzenit e Fullanit !?
  Cironka!? Sherbetore me ose pa pagese per qerim hesapesh midis kucedrave te krimit politik e juridik, mediatik e jetik.
  Pikerisht keto kucedra kryekusare e kryekriminele pikerisht keta kryehajdute me ne krye Il Capo dei Capi Sali Baben e Lulezim Bashen, Fatmir Mediun e Ridvan Boden, Aleksander Frangajn qe nga nje karrocier perfundoi ne Cifligarin e latifondistin me te madh te Golemit ne saje te sherbimeve dhe reklamave te Klanit te tij per politiken e korruptuar.
  Jane pikerisht keto kucedra qe tundin nate e dite e japin leksione per dekriminalizimin deri edhe ne Washington e Bruksel.

  Kur kryehajdutet cirren kapeni hajdutin!

  Kryekriminelet me ze e me figure faqe shqiptareve e mbare Botes na bejne predikuesin dhe mesuesin, lektorin e profesorin e dekrimnilaizimit.
  Nuk behet fjale as per kriminele e as per kryekriminele ordinere,
  Behet fjale per kryekriminele ne krye te politikes shqiptare tash e 27 vjet .
  Behet fjale per kryekriminele ala Luigj i 14-te “Ligji jam une”
  Te gjtihe flasin per gjyqtare e kryegjyqtare, prokurore e kryeprokurore, per police e kryepolice te korruptuar e sherbetore krimi.
  Po nga na erdhen e si erdhen ata ne ato pozita!?
  Kush i emeroi e si i emeroi ata ne kycet e drejtesise dhe ligjzbatimit te tij.
  Kush konkuroi dhe kush fitoi.
  Konkuruan shume, shume.
  Fituan ata qe paguan me shume.
  Ka fakte pa fund se shume prokurore e gjyqtare kane fituar vendet qe kane ne baze te parimit ” kush paguan me shume” Keshillit te Larte te Drejtesise” qe kryesohet nga Presidenti i Republikes.
  Po Presidentet si u zgjodhen !?
  Te pakten dy presidentet e parafundit jane zgjedhur me vota deputetesh te blera deri ne 250 000 euro secili, me vota te trafikuara !
  Te pakten 300 gjyqtare e prokurore jane emeruar e graduar kundrejt pagesave prej 50 000 deri ne 500 000 euro sipas peshes se karrikes.

  Kush paguan me shume !

  Kur shitet e blihet posti i Presidenti te Republikes, kur shitet e blihet, vidhet vota e deputetit e per pasoje edhe deri tek kryeministri qe u be mode sidomos pas 26 majit 1996 merreni me mend se cka ndodhe me cdo karrike te atij shteti qe nga pastruesi e deri tek ministri !
  Politika eshte bere rruga dhe mjeti kryesor i pasurimit te shpejte edhe me shpejt se me narkotrafik, se me human trafik se me asnje lloj krimi tjeter.
  E keshtu krimi pjell krimin
  Pse !?
  Ku i ka marre parat prokurori ose gjykatesi, ose mesuesi, ose infermieri, ose mjeku ose…. kushdo per paguar ato shuma!?
  Si do ti rifitoje ato harxhime marramendese !
  Sigurisht duke shitur ligjin, drejtesine, mesuesine, shendetesine… jeten e popullit.
  Keshtu eshte krijuar xhironi i kusarise dhe krimit !
  Ndaj cdo reforme ne cfareolloj fushe te jetes ne Shqiperi nuk do te jete as e plote, as efektive, as a sukseshme po nuk e keput ky xhiron kryekrimi e korrupsioni, duke filluar nga politika fillimisht.
  Asnje Veting, asnje reforme nuk do te jete as e zbatueshme e aq me pak e sukseseshme pa jetesuar iiiiijise pari Vetingun ne politiken shqiptare.
  Aty jane kucedrat e krimit dhe korrupsionit!
  Te tjerat shkojne deri tek peshkaqeni ose Toni jo me tej !
  Populli sheh e ndjen ne kurrizin e shpirtin e vet pasojat e krimeve te tyre pa fund kur i vjen thika te palca.
  Por kriminelet nuk kane skrupuj, nuk kane moral, nuk kane shpirt.

  Ne emer te popullit…!?

  Gjithe diten e naten flasin ne emrin e popullit .
  Gjithe gjykatesit e japin vendimet ne emer te popullit !
  Te gjitha poshtersite kunder popullit behen ne emer te popullit perderisa ky apo cilido popull do te votoje e mbeshtese politikane te tille kriminele!
  Ne mbare boten demokratike vendimet merren e jepen ne emer te popullit e per popullin.
  Por edhe kryekriminelet vrasin e presin, drogojne e tregtojne shperdorojne e gjakosin popullin ne emer te popullit
  A ka ku te shkoje me tej cinizmi dhe krimi. Krim ndaj popullit ne emer te popullit!
  Krimi ndaj Atdheut te vet duke rrenuar, shitur Atdheun e vet haptazi.
  Institucionii me i larte i Drejtesise ne Shqiperi eshte Gjykata Kushtetuese!
  Gjykata Kushtetuese jep vendim anonim kunder atdheshitjes nga kryeatdheshitesi Sali Berisha per ceshtjen e Otrantos.
  Cfare ndodhe !?
  Pas 8 vjetesh ish- kryeministri Sali Berisha merr guximin te akuzoje e shpife kunder Gjykates Kushtetuese te emeruar nga maxhoranca e vet ai per shitblerje te saj !?
  Kryeprokurori Adriatik Palla qe ka detyre paresore mbrojtjen e zbatimin e kushtetutes se Shqiperise jo vetem hesht , por ben telallin e tij e te Lulezim Bashes.

  Bashkejetesa perfekte politike- krim !

  Bashke me kamikazet e Berishes ala Besim Hajdarmataj dhe prokruroren e Matit qe mbyll dosjen e CEZ-it kunder emeruesve te tij me kontrate.
  Ne vend te beje kryeavokatin e Shtetit Shqiptar ben kryeavokatin e krimit dhe Garden Pretoriane te politikes kriminale e atdheshitese te Sali Floririt dhe bandes se tyre te gangsteresve.
  Sali Berisha ben publike videot e prokurorit dhe kryeprokurorit te Lalles, Hajdarmataj per nje operacion kunder narkotrafikut duke e deshtuar ate.
  Kryeprokuhori Adriatik Lalla eshte i zene me pergatitjen e deklaratave ala PD lidhur me Saimir Tahirin ne vend te urdheronte arrestimin e menjehershem te vartesve te tij dhe Sali Berishes per shperdorim detyre dhe sabotimin e aksionit te policise.
  Shihni simbiozen, bashkejetesn perfekte midis krimit politik dhe juridik deri ku ka arritur !?
  Ne vend te beje kryeprokurorin, kryeavokatin e shtetit qe e paguan dhe ruan ben kryeprokuhorin e krimit dhe Garden Pretoriane te Bandes se Gangstereve dhe “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” te Kucedres se Vicidolit dhe Balenave te megakrimit megakorrupsionit te tyre !

  Veting nje minute e me pare !

  Jo vetem kaq por menjehere mbas mbylljes se Dosjes se CEZ-it gradon dhe transferon me ngritje ne detyre nga Burreli ne Tirane te prokuhores se kesaj Mafia vrastare e kusare.
  A ka ku te shkoje me lidhja, bashkepunimi, bashkejetesa midis politikes, antidrejtesise dhe krimit flagrant me vlera multimlioneshe te Sali Berishes, Ilir Metes dhe bandes se tyre te gangstereve !?
  Gjithe kjo bande gangsteresh politike e juridike, mediatike e familjare, e gjithe kjo Mafia kucedrash krimi jo vetem sjhqiptare eshte kapluar nga tmerri dhe paniku i Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi e kan kthyer ceshtjen Tahiri ne flamurin e reckosur , ne fijen e kashtes per te shpetuar cfare mund te shpetojne prej gjemise se tyre te krimit qe po e do te mbytet nga dallget e Uraganit Veting qe me ne fund filloi nga veprimi.
  Nuk dua aspak te bej avokatin e Saimir Tahirit dhe te askujt tjeter. Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar… Secili mban pergjegjesi per veprimet apo mosveprimet e tij.
  Por cdo person eshte dhe supozohet te jete i pafajshem derisa fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore. Kjo eshte drejtesia! Askush nuk ka te drejte te beje gjykatesin aq me pak krygjykatesin suprem per cilindo qofte. Aq me pak dikush si Sali Berisha qe permend ore e cast kusherinjte e tij te peste apo te dhjete, kur pjella e tij politike dhe biologjike jane perfolur dhe hetuar deri edhe nga Komisione Ligjore te Kuvendit te Shqiperise per afera korruptive multimiloneshe, aq me pak kryekusari i 250 milione eurove te Autostrades se Kombit Lulezim Basha, qe shpetoi nga burgu i garantuar me procedura e raporte mjekesore fallco …. !!!
  Ndaj vetingu eshte nje urgjence kombetare!
  Pa Vetingun dhe zbatimin e Reformes ne Drejtesi, nje minute e me pare, asnje reforme e veting tjeter nuk do te kete sukses.
  Veting nje minute e me pare!
  Vraponi burra e gra , shqiptare e nderkombetare!
  Nuk ka kohe me prite!
  Sot, neser eshte e mund te jete teper vone !
  Vraponi burra nuk me prit eshte edhe Kushtrimi i Himnit tone Kombetar!
  Eshte thirrja e popullit dhe kombit per ti prere te gjtiha kokat kesaj kucedre qe ka pllakosur Shqiperine e shqiptaret !
  Drejtesi ! Ligj !
  Sot!

  Reply to this comment
 9. Alban Dega December 9, 15:58

  Mendime me gjuhen e fakteve

  CFARE E BASHKON SALI BERISHEN ME
  AHMET ZOGUN !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha nuk mund te mos e perkujtonte ne menyren me te sinqerte 105 vjetorin e Pavaresise se Shqiperise !
  Me zemer ne dore e me mesazh teper te qarte Ahmet Zogu e jetesoi Pavaresine e Shqiperise, tha Daja i tij Esat Pashe Toptani i Vicidolit !
  Goja nxjerr cka ka me bollek ne zemer! Eshte nje nder shprehjet filozofike te shqiptareve !
  Pikerisht kete beri dje edhe Sali Berisha !
  Jo vetem dje por te pakten tash e 27 vjet !?
  Nuk mund te mos lartonte Ahmet Zogun si “jetesuesin e pavaresise se Shqiperise” !
  Pse !?
  Per nje aresye shume te thjeshte!
  Le te flasin faktet ….
  Te dy i bashkon Beogradi…
  A nuk ishte Ahmet Zogu ai qe nenshkroi ne Beograd marreveshjen 16 pikeshe me Pashicin qe e kthente Shqiperine ne nje koloni klasike te Serbise!?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe erdhi ne fuqi me bajonetat e cetnikeve serbe dhe te ruseve te bardhe ne Dhjetorin e vitit 1924 !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe e ktheu Shqiperine ne nje koloni te italianeve ne vitet 30-39 !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe premtoi se do te mbathte opingat e dilte ne mal per te luftuar kunder pushtuesve fashiste te Musolinit !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe veshi gomat e Benzit dhurate te Hitlerit dhe ia mbathi si cub Burgajeti te greket, vellezerit e serbeve !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe erdhi ne krye te PDSH -se e ne krye te Shqiperise me ndihmen dhe sponsorizimin e UDB-se dhe Milloshevicit !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe e tradhetoi Kosoven dhe luftetaret e lirise e te rezistencen e tyre !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe ua hapi dyert e dritaret, kufijte e Shqiperise cetnikeve te UDB-se dhe banditeve te Milloshevicit e Arkanjit !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banda e tij Shqiponja e PD-se qe ua hapi rubinetat e naftes dhe armeve makines serbe te terrorit dhe genocidit ne Bosnje e Kosove, cka per pak coi ne perjashtimin e Shqiperise nga OKB-ja !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banditet e SHIK -ut te Gazidedes qe rrembyen, masakruan ne tortura dhe zhduken edhe kufomen e atdhetarit Remzi Hoxha !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banditet e tij qe organizuan grushtin klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998 ne bashkepunim me UDB-ne dhe cetniket e Milloshevicit !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banda e tij familjare e politike qe rrenuan e zhbene pese here shtetin shqiptar brenda 25 vjetesh !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe sabotoi me nipin e Beogradit qe sabotuan interkoneksionin energjitik te Shqiperise me Kosoven !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe Korporata e tij e Krimit shteteror dhe atdheshitjes qe zhduken dosjet e veprimtarise agjenturore 75 vjecare te UDB-se serbe dhe Beogradit kunder Shqiperise dhe Kosoves, kunder shqiptareve si komb !?
  A nuk ishte Sali Berisha dora e zgjatur dhe dora e zeze e Beogradit dhe Milloshevicit ne Tirane !?
  Kur u pyet ne Kuvendin e Serbise per 20 milione dollare te investuar per veprimtarine agjenturore te UDB-se ne Shqiperi ne 1992, Sllobodan Milloshevici u pergjigj “ Une futem ne Tirane brenda 8 oresh vetem me Shoqaten e Gjuetareve te Beogradit “ !?
  Nuk pati nevoje !!!
  Kete mision e kreu me sukses te plote shoqata e gjuetareve serbe te Vicidolit me Sali Berishen ne krye duke rrenuar e zhbere jo nje por plot pese here jo vetem Tiranen por mbare shtetin shqiptar !?
  Gjysma e se keqes!?
  E keqja e madhe eshte se minat me sahat te Beogradit dhe Sali Berishes vazhdojne te jene te aktivizuara ne cdo fushe te jetes e ne cdo cep te Shqiperise e trojet e shqiptare e deri edhe ne diaspore
  Ndaj vigjilence, syceltesi !?

  Reply to this comment
 10. Alban Dega December 9, 16:05

  Mendime me trurin e fakteve

  FATKEQESIA KOMBETARE !?

  – Sali Berisha katrahura, cunami i Shqiperise !

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.
  I VETMI NDRYSHIM QE DI TI BEJA KETIJ SHKRIMI SOT DO TE ISHTE TITULLI.
  JO THJESHTE FATKEQESIA E SHQIPERISE !
  SALI BERISHA ESHTE KATRAHURA E SHQIPERISE, CUNAMI I SAJ !

  Reply to this comment
 11. Alban Dega December 9, 16:08

  SHKOLLEN NE PERENDIM …..
  KOKEN NE TREKENDESHIN ANTISHQIPTAR!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Edhe Augusto Pinoceti, Dyvaljeja alias Baba Doku i Haitit, edhe Ferdinand Markos edhe Reza Pahlevi, edhe Sllobodan Milloshevic edhe Kim Yong Un ….. jane shkolluar ne Perendim … por ishin po aq ne mos edhe me barbare se vete barbaret !
  Edhe Lulezim Basha edhe Sali Berisha jane shkolluar apo specializuar ne perendim ashtu si dhe Kastriot Islami….
  Po a nuk ishte Kaci i Zi, sic e quante Berisha, qe kercenoi me thyerje kafkash opoziten e vete Salen dhe e beri edhe deputet te tij !? Martese politike me interes te ndersjelle, sipas parimit armiku i armikut tim eshte miku im !
  Po a nuk ishte vete Sali Berisha, Lulezim Basha qe thyen kafka femijesh e pleqsh me Mafian e tyre te dale krejt jashte kontrollit ne Gerdec, qe ekzekutuan pa gjyq kater protestues krejt paqesore ne Bulevardin “ Deshmoret e Kombit” me 21 janar 2011 ….
  A nuk jane po ata qe me dhjetra here tash nje vit kercenojne me thirrje ala kastriste e staliniste per revolucion popullor, per permbysjen me dhune, me hedhje ne Lane, me dhune te armatosur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike, qe sigurisht nuk eshte perfekte por pa asnje medyshje eshte me e mira, me atdhetarja dhe me liberalja ne keto 105 vjet te shtetit te pavarur shqiptar !
  Shkolla ne Perendim nuk eshte as certifikate e as diplome demokracie e lirie, as barazie dhe vellazerie, as atdhetarie !!!
  Aq me pak kur shkolla eshte marre ne Perendim dhe koka eshte ne Beograd, Athine, Moske, ne trekendeshin e Bermudeve me antishqiptare deri ne genocid e toke te djegur, deri ne terrorizem shteteror kunder Shqiperise si shtet e kunder shqiptareve si komb sic e deshmon qarte Kosova e Cameria, trojet shqiptare ne Maqedoni, Mal i Zi e Luginen e Presheves , krejt Golgota mbishekullore shqiptare qe nga Berlini e Londra, Anadolli e Jalta … ku u gatua kjo tragjedi qe vazhdon te na shoqeroje edhe sot edhe per shkak te atdheshitjes dhe politikes antishqiptare Albanus Adversus Albanus, Shqiptaret Kunder Shqiptareve ose sic e ka quajtur Faik Konica
  “ Armiku ne i madh i shqiptareve jane vete shqiptaret !”
  Cila eshte rrugedalja !?
  Ate me mire se askush e ka dhene Rilindasi i sotem, Akademiku i Shqiptarizmit Rexhep Qosja qysh ne hapat e pare te demokracise shqiptare “ Nga lufta midis vellezerve ka vetem te humbur !”
  Ilaci !?
  Vellazeria midis shqiptareve si bij e bija te nje trolli, te nje gjuhe, te nje kulture e qyteterimi nga me te lashtet e me te perparuarit, qe kurre nuk sulmuan as pushtuan asnje pellembe toke te askujt !?
  Me gjeni nje popull e komb tjeter ne Bote qe uron, qe pret e percjell mikun e jo mikun me shprehjen sublime, siperore : “ Tungjatjeta ! “
  A ka gje me te vlefshme, me te cmuar, me te bukur, me njerezore se jeta !?
  A ka te drejte jo vetem njerezore por te cdo gjallese ne kete Bote se jeta !?
  Tungjatjeta !

  Reply to this comment
 12. Alban Dega December 9, 16:25

  KRENAR PER JU AJKEN E ANALIZES SHQIPTARE
  VELLA XHEVDET SHEHU !

  Jemi pak a shume i njejti brez me Bedri Islamin, me Viktor Malsj, me ju i nderuar Xhevdet Shehu ….
  Megjithese larg jush, kur lexoj shkrimet e analizat tuaja ndjehem sikur rrime bashke gjithe diten e naten… njesoj si atehere talenti juaj e ktheu “ Zerin e Rinise” ne gazeten me te kexuar ne Shqiperi, e beri lajmetarin e demokracise qe e degjeneroi ne Salikraci dora e zeze e Beogradit ….
  Jam krenar per penden tuaj te arte dhe mendjen tuaj te ndritur 24 karat atdhetare, shqiptare !
  Faleminderit per kenaqesine qe me japin si njera edhe tjetra !
  Tungjatjeta vellezer !

  Reply to this comment
 13. Alban Dega December 9, 16:43

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O moj Tropoje
  O moj Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  “O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Rame Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer e dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per nenen Serbi
  Zhbeme se bashku
  Shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani i Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  dhe moter Kosoves “
  Se per karrike
  Para e pushtet
  Ai e vret e shet
  Dhe nenen e vet !
  Nuk kurseva as
  Azem … Arbenin
  Une per kolttuk
  vras edhe Shkelzenin!
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe vet Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam gatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajimeMOS I NGATERRO PROKURORET E SHTETIT SHQIPTAR ME PROKUHORAT E SALI BERISHES

  Ne Tropojanet edhe bar hame por Kadri Mehmetin, vrasesin e Bajram Currit…. Sali Berishen, vrasesin e Malesise se Gjakoves, Tropojes dhe 175
  viktimave te thirrjes se tij kobndjellese me ze e me figure ne sy te mijera tropojaneve per nje femije 15- 16 vjecar te Haklajve, “ e dua gjalle a vdeke ate djale ne Tirane”, zjarrvenesin e Shqiperise per nje karrike Presidenti nuk e tradhetojme !
  Me kete rast po te pershendes ty, Adrian Thanon, Viktor Malajn dhe che det Sheh Biberishizmin me nje

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O moj Tropoje
  O moj Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  “O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Rame Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer e dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per nenen Serbi
  Zhbeme se bashku
  Shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani i Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  dhe moter Kosoves “
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Nuk kurseva as
  Azem … Arbenin
  Une per kolttuk
  vras edhe Shkelzenin!
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe vet Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam gatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojna perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  sherre e potera
  Prej nesh kalbet
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e.bej Shkodren !
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Ne bese e preu
  E tradhetoi Kosoven
  Me banden e tij
  Po e than Valbonen!
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  je Sali Domllaja
  Emri yt i plote
  eshte Sali Murtaja !

  Reply to this comment
 14. Te fala nga Bajramcurri December 9, 18:02

  Analiza e juaj, z.Xhevdet eshte nder me te goditurat. Sali Berisha e Azem Hajdari jane udheheqesit e vandaleve qe dogjen Shqiperine, por do t’u lutesha shume, edhe Edi Ramen, aman mos ia ha hakun, njesoj si Sali Berisha. Serbia e ka sjell edhe kete,por nga dritarja, nga Franca. Te dy kane kumbare Serbine.

  Reply to this comment
 15. Ana December 9, 19:27

  Shkrim shume i mire! Urime Xhevdet!

  Reply to this comment
 16. ´´ December 9, 19:48

  LOSER ,
  keni 27-vjet e pellisni te njejten gje
  si mundet me qen nji shoqeri kaq pashpirt ,
  kaq pajete ,kaq parazite vs jetes ,vs mizerjes
  qe nga dita ne dite behet edhe me e padurushme ne ate Bote pajete shqiptare

  Reply to this comment
 17. fteri December 9, 20:03

  Mallkimi i madhë S.Berisha për shqiptarët .

  Reply to this comment
 18. demo December 9, 20:50

  I ka bere Saliu te gjitha keto qe i numuroni,poooor Edi e ka frike.Vertet nxorri nje aktiviste t`i kujtoje Saliut Kaarapistanin,por ne Prokurori nuk ka dorzuar gje.Ne i kemi vene kemboret e Dashit ne qafe,por Edi nuk ka qafe per kembore.

  Reply to this comment
 19. Al December 11, 03:03

  Xhevdet, te gjithe e kane ditur se je komunist, por ti fshiheshe pas gjoja mendimit ndryshe.
  Sot e ke shpalosur me triumf se je komunist, dhe ke treguar qartazi pse e urren Sali Berishen. Aresyeja se ai solli demokracine ne Shqiperi. Rdhe sikur te mos e kete sjelle ai kete demokraci, te pakten ishte ne balle te atyre qe e mbeshteten demokracine. Tithua se pas dhjetorit te 1990, Shqiperia nuk ishte me ajo e para. Kjo eshte e vertete, por per kete aresye populli e pe3rkrahu ndryshimin demokratik dhe po per kete aresye ti e urren se u prishi “qetesine” pushtetore komunisteve, nese mund te quhet qetesi gjendja psikologjike e pol-poteve e sirik-matakeve te Shqiperise, qe kishin ndertuar piramida te tmerrshme makabre me kafkat e te pushkatuarve prej tyre.
  Nese deri tani ke folur vetem per Sali Berishen, tani ne menyre provokative ke perfshire dhe Azem Hajdarin, i cili, sic dihet mire, nuk ka qene asnje minute ne pushtetin ekzekutiv, por ti e urren vetem se ndikoi ne sjelljen e demokracise dhe vecanerisht ne rrezimin e sistemit te urryer komunist.
  Me ne fund, kaq i pazoti qenke sa per te vertetuar gjoja ato qe ke shkruar, paske patur nevojen per te marre disa “deshmitare” nga Tropoja, qe te kundershtojne e te shajne Sali Berishen.
  Ne dac botoj, ne dac mos e boto komentin tim. Kushdo qe ka kohe per te pare shkrimet e tua, e kupton se sa te3 dobeta jane, qofte dhe nga komentet qe i boton, apo ndoshta i porosit, ne mos i shkruajtsh vete disa prej tyre.

  Reply to this comment
 20. Shqiptari December 11, 09:00

  Dhjetori eshte muaji i gjemave per komuniste brekdhjere si ky Xhevdet leshi.
  Muaji i krye-Gjemes per shqiptaret ka qene Nentori 1944 kur erdhi ne pushtet kolera e kuqe komuniste qe per 47 vjet i burgosi shqiptaret ne burgun me te madh ne bote, me 28 000 km2 siperfaqe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*