Dhoma Amerikane e Tregtisë: Klima e biznesit në Shqipëri arrin përkeqësimin më të madh në 8 vitet e fundit

June 30, 2020 09:54

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Klima e biznesit në Shqipëri arrin përkeqësimin më të madh në 8 vitet e fundit

Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi dje indeksin për klimën e biznesit në Shqipëri për vitin 2019, i cili rezulton me përkeqësimin më të madh në tetë vitet e fundit.

Sipas anketimit, Shqipëria për vitin që shkoi arriti të mbledhë vetëm 38 pikë pozitive nga 100 të plota. Presidenti Enio Jaço, në prani dhe të ambasadores amerikane Youri Kim, u shpreh se është dyfishuar numri i anëtarëve të dhomës që mendojnë se Shqipëria ka një klimë të pafavorshme biznesi. Sipas raportit më shumë se 66 % e anëtarëve të dhomës, e konsideruan klimën si të pafavorshme, vetëm 7 për qind të tyre si të favorshme dhe 26 për qind si neutrale.

Në anketim morën pjesë 148 përfaqësues biznesi, anëtarë të dhomës nga të cilët 144 u kanë dhënë përgjigje të gjitha pyetjeve të formularit. Perceptim negativ nga të anketuarit ishte klima e pafavorshme politike, rendi dhe siguria, burokracitë qeveritare, pushteti lokal, niveli joformal i ekonomisë, reformat politike dhe ekonomike të qeverisë, ishin ndër shqetësimet më të mëdha të biznesit në përgjigjet që kanë dhënë në formularët përkatës.

Përkeqësimi

Presidenti i dhomës amerikane të tregtisë Enio Jaço, tha gjatë fjalës së tij se bëhet fjalë për kompani që përfaqësojnë 20-25 për qind të ekonomisë shqiptare. Sipas tij, në indeks kanë marrë pjesë 70% e kompanive, shifër e cila është më e larta ndër vite. “Bëhet fjalë për kompani që përfaqësojnë 20-25% të ekonomisë shqiptare. Kemi një pjesëmarrje shumë të lartë në Indeks, 70% e kompanive kanë marrë pjesë, dhe është pjesëmarrja më e lartë në 8 vite. Kompanitë përfaqësojnë 16 sektorë të ndryshëm, turizëm, ekonomi, ndërtim, telekomunikacion. Indeksi ka një rënie prej 38 pikësh, nga 100 të mundshme, rënia më e madhe. Për të qenë i saktë, shkalla është nga 0-100. Thjeshtëzuar mund ta cilësojmë, mbi 50, klimë e favorshme nën 50 e pafavorshme. Klima ka qenë e pafavorshme. 66% e anëtarëve të dhomës së tregtisë e konsiderojnë klimën të pafavorshme, 26% neutrale. Indikatori më i ulët i regjistruar ndonjëherë. Situata me monopolet, tregti e pandershme, ka pasur dhe një përkeqësim. Ka pasur një trend negativ në 8 vite, gjetja e stafit të kualifikuar. 70% e anëtarëve tanë kanë pasur probleme me klimën e biznesit”, tha Jaço, duke shtuar se përmirësimi është ndjerë vetëm në sektorin e doganave dhe tatimeve.

Ambasadorja

Pjesëmarrëse në prezantimin e indeksit ishte dhe ambasadorja amerikane në Tiranë, zonja Youri Kim. Gjatë fjalës së saj ajo u shpreh, se ka ardhur koha që populli shqiptar të shohë rezultate dhe jo fyerje nga të zgjedhurit e tij. “Ajo që dëgjoj nga populli shqiptar është se ata duan të shohin udhëheqës që punojnë së bashku për hir të popullit. Duan që qeveria t’u ofrojë një mundësi – pa frikë dhe pa korrupsion – një mundësi për të fituar më shumë para, për të arritur një standard të mirë jetese dhe për t’iu dhënë fëmijëve të tyre një të ardhme më të mirë… Populli shqiptar dëshiron rezultate, jo fyerje. Ai do vizion, jo ndarje. Jemi besimplotë se populli dhe udhëheqësit shqiptarë janë të aftë të ngrihen mbi këtë sfidë dhe Shtetet e Bashkuara janë të gatshme, që si gjithmonë, t’ju mbështesin”, tha Kim në fjalën përshëndetëse.

Banka Botërore

Përkeqësimin e klimës së biznesit në vend përgjatë vitit 2019, e evidentoi dhe raporti i Bankës Botërore, “Doing Buissnes in Albania 2020”. Sipas këtij raporti, Shqipëria, Bosnja dhe Malta ishin të fundit të Evropë për sa i përket klimës së biznesit. Shqipëria u rendit në vendin e 82-të në rang global, me një rënie 19 vende krahasuar me vitin 2019. Nga 10 indikatorët e marrë në studim shihet se përkeqësimin më të madh e shënoi në mbrojtjen e investimeve.

Vitin e kaluar, Shqipëria u rendit në vendin e 26-të për mbrojtjen e investimeve, ndërsa këtë vit u rendit në vendin e 111. Ky është indikatori më i rëndësishëm për investitorët e huaj. Për një vit, shihet se vendi ka rënë në renditje me 85 vende në raport me një vit më parë. Përkeqësim shënoi edhe indikatori tjetër që ka të bëjë me investimet, “mbrojtja e kontratave”.

Vendi ynë humbi këtë vit 22 vende në renditje në raport me vitin e kaluar. Indikatori prej të cilit jemi penalizuar prej vitesh, lejet e ndërtimit, ka pësuar përkeqësim të mëtejshëm. Këtë vit, Shqipëria renditet në vendin e 166-të nga vendi i 151-të që ishte një vit më parë.

j.l./ dita

June 30, 2020 09:54
Komento

15 Komente

 1. Arben June 30, 10:00

  PO INTEGROHEMI NE BASHKIMIN UROPIAN,

  SI SKLLEVER, KUPTOHET

  Reply to this comment
 2. dHOMA E xHAMBAZEVE aMI NE sHQIPERINE June 30, 10:35

  kta jae aty me fittu miljonat dhe me bo corba
  sepse duke i ngatarriu shqiptaret
  i rrembehet pasuria

  per cfar jae kta aty ´?

  sA bIZNETE aMI kA ne Shqipeeri ?

  1 – 4 -6 – 10- 20 ?

  te pjerdhsha shtetin
  nuk ngeli Mashtrues i kaj Bote pa plackit ate vend

  Reply to this comment
 3. TemO June 30, 10:46

  DITA:Ky kryetari bisnesit Amerikan ne Shqiperi besoj eshte i PD-Saliut.Keta nuk duan ta kuptojne pse ka renie bisnesi ne Shqiperi:
  1-Ne Shqiperi nuk ka drejtesi.Dhe drejtesine e re e drejtojne Amerikanet me ONM.Dhe vazhdon te qendroi ne detyre GJIN GJONI,ku gruaja e tij dribloi Ameriken ne bisnesin ne AROPORTIN E RINASIT.Dhe Gj.Gjonerine nuk e heq nga sistemi drejtesise KM vendit.
  2-Keta..nuk kan parasysh se gjat 2019 OPOZITA E RRUGES krijoi incidente me qellim te caktuar per prishjen e imazhit te vendit dhe Qeverisjes se PS per te marr pushtetin me dhune.
  3-Keta..nuk kan paeasysh termetin dhe pandemin ne Shqiperi,te cilat po ndikojne per keq edhe kete vit.
  4-Siç po duket Amerika po i shkel syrin Salizmit,pasi ne kodin zgjedhor plotesoi kushtin e PD per komisioneret politike duke mohuar kerkesat e OSBE/ODHIR dhe PS,ku Edi Rama me te drejte nuk e pranoi ate marveshje te hartuare ne token Amerikane ne ANGLISHT.Dhe kjo do çoi ne perplasje te madhe ne 2021 nga PD qe do humbi perseri,ndonse shkaktoi destabilizim ne 2019
  5-Mesa duket ngjarjet ne Kosove-Shqiperi po marrin sfond politik ne dem te Shqiptarise me pasoja te renda per Kombin.
  -FLM-DITA

  Reply to this comment
 4. qeveria Rama plotesisht e deshtuar ne ekonomi June 30, 11:58

  Klima e biznesit ne Shqiperi arrin perkeqesimin me te math ne 8 vite Rilindje d.m.th. e thene kjo me Ambasadoren Kim prane!
  Po kush klime ka arritur permiresim ne keto 8 vite Rilindje?
  Mos valle klima e ekonomise buxhetoreve qe 7 vjet nuk njohin asnje rritje page?
  Mos valle klima e ekonomise pensionisteve qe per 7 vjet kane patur vetem nje rritje pensioni sa nje pakete cigare?
  Por ama nje permiresim te ndjeshem ka patur ajo klima ekonomike e atyre qe kane marre tendera e koncesione! Ato po, mund te thone me plot goje se u eshte permiresuar ndjeshem klima ekonomike.
  Eshte nje qeveri Rama qe njeh vetem perkeqesim kudo ne ekonomi-finance dhe kjo nuk fshihet dot pas Pandemise sivjetshme aq sa fshihet minarja ne thes.

  Reply to this comment
 5. operacjoni rama ik-hajde lul udbashi June 30, 16:14

  po te lexosh keto dite

  haberet e DASH-it
  ,
  gallatat e VOA-s

  Venecianet e ketij timi

  Human Right-sat e Europes

  kupton se ka filluar hapur operacjoni

  EDI ZIU IK !!

  .HAJDE YLL NE QITJE I ARVIZUSE

  .
  Te kuptohemi Rama eshte bere i urryer por ne se USA-BE bie ne pushtet Lulbashen e tyre ky do jete me i rende se pushtimi turk ..serb apo gjerman

  Reply to this comment
 6. Lili June 30, 19:26

  Halla s’keni pare gje ka thane ai Kryeidioti i Balkanit!

  Reply to this comment
 7. Adih June 30, 21:03

  Dy jane arsyet ,qe rinia shqptare largohet nga shqiperia .Nuk investon njeri

  1 …..Ne shqiperi eshte vjedhur me dhune prona ,trojet e pronareve .Nuk vjen as edhe nje firme serioze me keto pazarlleqe ,qe jane ne kundershtim te ligjeve perendimore ,po ashtu shkelet me brutalitet per ceshtjen e pronave kushtetuta Shqiptare nga kryeministrat ..Te shohim drejtesine e re ,qe po investoni dhe e keni mare persiper per zbatimin e ligjit dhe po investoni ju AMERIKANET.?????

  2… Ne shqiperi nuk ka treg te lire ,nuk ekziston ,monopolet e gllaberuar nga te gjitha forcat politike me dhune ,po i marin frymen invesitoreve serjoze .

  Amerikane ,gjerat jane te tjeshta ,per tu pare ,per tu zgjidhur .Ti leme ipokrizite qe shkruaani ju neper gazeta .Mos e lini laborator komunist midis europe shqiperine . Ne populli i dime te gjitha ,skemi force ,dhe arsyeja eshte me se e thjeshte e ketij pesimizmi , qe na ka lene edhe forca ,se ne shqiperi partite politike , nuk jane kundershtare politike ndermjet tyre .Dhe shqiperia do behet , do zhvillohet vetem atehere :::::

  KUR PARTITE POLITIKE NE SHQIPERI ;DO BEHEN KUNDERSHTARE PA KOMPROMIS NE POLITIKE MIDIS TYRE ;OSE NDERMJET TYRE :

  Ja ku fle lepuri te nderuar Amerikane ,beni si te doni? ?

  Reply to this comment
 8. Nqs ju na Bllokoni ktu Komentet kjo do te thote se ky Kokthumbi me syze te zeza Komplot Politikat e Shqiperise June 30, 21:03

  Jepini Komentet tona .
  Ku jetojme e Diktature ??????????????????????

  Diktaturen e Mashtruseve te Botes dhe Mafiozeve asi kokeThumbi me Dhomat e Mashtrimeve ????????

  Ky o super mashtrues , dmth super inteligjent ,

  ju trembet ky komenteve te shqiptareve naive ,qe besojne prrallat e mashtruseve si ky dhee i degjojn tuj qesh ?

  jepini maskarenj ndryshe mbylleni kte mut Medie

  qe funxioon sime qeen ne sot nen Diktaturen e Djallit
  –Eshte koketi i tret qe bej

  dhe ju shkerdhata Censuroni se mbroj inztereat e Vendit tim Shqiperise

  ju bij kurvash pagjak e Atdhe !

  Reply to this comment
 9. pederi kokeThumb pallohet me bashen lol ! June 30, 22:41

  E KUPTUAT NASHI LOJEN ME DHOMAT E MASHTRIMIT

  TJETER EMER VEN MBI DERE KTA KE DHOMA

  DHE TE TJERA PUNE BEJNE NE SHQIPERI

  GJATE PALLIMIT KY DUKET SIKUR I FRY NE VESH BASHUQES ;

  ” bashah ; ti do behesh KM ”

  bashah spergjigjet se e ka brenda ,i pelqen te shijoje K

  QEKA MBLEDHUR GJARPRINJT E BOTES NE

  SHQIPNI HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJJJJJJ !!!!!!!

  Reply to this comment
 10. Sklleverit muzhike te ramutit July 1, 02:24

  Rama tall bythen me sklleverit muzhike qe i shkojne nga pas dhe ata prape i lepijne bythen.

  Ptuuuu miza te shtypura

  Reply to this comment
 11. Tori July 1, 08:22

  Me nje fjale o pederikoke thumb Rama qenka pederast.Po ti nga e di apo i ze nga njehere vendin Lulit !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim