Dhuna ndaj veteranëve, një letër si apel për kryeministrin

May 8, 2018 10:14

Dhuna ndaj veteranëve, një letër si apel për kryeministrin

Arben Duka*

Ata që mendojnë se jetojmë në një vend të lirë i gënjen mendja. Ata që mendojnë se jetojmë në një vend demokratik i gënjen mëndja dhe më keq akoma. Dhuna mbi veteranët, tek Varrezat e Dëshmorëve, është një turp për qeverinë dhe së pari për kryeministrin Edi Rama, është një turp për policinë dhe së pari mbi ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafa.

Me kushtetutën tonë presupozohet se në Republikën e Shqipërisë, që është kthyer në Republikën e Gallatës, janë të mbrojtura me ligj liritë politike dhe fetare të çdo shqiptari. Me ligj është ndaluar vetëm liria për të qenë fashist. Si guxon një bythec burrë si Lulëzim Basha, një hajdut ordiner, por ironikisht kandidat për kryeministër, të kërcënojë një klasë të tërë shoqërore, që janë komunistët dhe simpatizantët e komunizmit në gjithë Shqipërinë?!

A e di ky buratin i llakosur se në Shqipëri dhe gjithë Europën, nuk ka asnjë pengesë ligjore për zhvillimin e ideve të komunizmit. Të vetmet ide dhe liri që dënohen me ligj janë idetë dhe liritë fashiste, pikërisht ato ide dhe liri që inkurajon dhe promovon sot Partia Demokratike e Shqipërisë. Organizata e veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare, ku unë jam Anëtar Nderi dhe pasardhës veterani, duhet të dali me një vendim politik në mbrojtje të anëtarëve të vet që u dhunuan nga falangat fashiste që rriten nën hijen e SHQUPIT.

Nëse policia nuk i arreston dhunuesit, dhe këtë të drejtë e ka policia, atëherë kjo organizatë me 200 e ca mijë anëtarë duhet t’i heq mbështetjen politike qeverisë Rama dhe të mos e votojë më Partinë Socialiste. Veteranët nuk janë njeri pa njeri. Kanë djem e nipër që të marrin gjak në vetull dhe që mund t’i shtypin si krimba dhunuesit e prindërve dhe gjyshërve të tyre.

Por kjo nuk është punë vetëgjyqësie. Njerëzit i paguajnë taksa shtetit, që ai t’u sigurojë jo vemë mbrojtjen e lirive e ideve, por dhe mbrojtjen fizike. Këtu, një pakicë e ndyrë agresive, që ka humbur çdo betejë që nga lufta e gjer më sot, është trimëruar dhe sfidon çdo ditë ligjin dhe shtetin. Këto janë reflekse që marrin frymëzimin nga çizmet që fluturojnë në Kuvend, nga bllokimi i foltores prej të fortëve të tipit Noka e Paloka. Populli thotë se derri do plumb.

Unë them se këta derra duhen futur në tharkë dhe duhen gdhendur mirë. Ne ua dimë trimërinë ballistëve, zogistëve, të përndjekurve dhe gjithë sojit e sorollopit të tyre. Këta duhen rrahur tani sa janë kulishë, se po u bënë sa Saliu nuk ke ç’u bën më. Pres që qeveria të reagojë, ndryshe këtej e tutje nuk do ta kenë mbështetjen time dhe ndofta as të mijëra veteranëve.

*Nderi i Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare

 

May 8, 2018 10:14
Komento

45 Komente

 1. enverdjali May 8, 10:25

  Te lumte Arben Duka.

  Reply to this comment
  • ELIOT May 9, 17:10

   PO SHOKU ARBEN DUKA ….E NJHIKE MIRE DEMOKRACINE LIBERTENE …… E FJALES ..SE POPULLIT …..POR TE DALESH NE GJERMANI ME FOTON E HITLERIT SIC DOLEN VETERANET … ESHTE PROVOKACION ESHTE …PER TI THENE MIJERA VICTIMAVE TE DIKTATURES …QE PIRDHNI PIRDHNI SE NE BEJME AKOMA LIGJIN …. ENVERI VRAU TE PAFAJSHME DHE NE AKOMA E MBAJME NE DUART SI TRIM SI HERO ..MEGJITHESE EUROPA E CIVILIZUAR E NJEH PER KRIMINEL ….PO TE MBASH NGJYRAT E KOMUNIZMIT NUK TE FUSIN NE BURG NE BOTE ..JO ..POR TE DALESH ME FOTON E NJE KRIMINELI ..PER KETE TA THYAJNE NE KOKE FOTON …… I KUPTON BEN DUKA APO BIE MUZUKES SIPAS QEFIT TEND … KETO TE RIJ SULMUAN PROVOKIMIN E DISAVE ME ENVER KRIMINELIN..JA REALITETI … PO TE KISHE FUTUR NE BURG OSE TE KISHTE VRARE BABAIN TEND ENVERI CFARE DO TE BEJNE BEN DUKA ….???? BEND DUKA ESHTE DUKE NA FOLURE PER DEMOKRACINE ….. KUJTONJA SE SE DINTE CD TE THONTE ..?????

   Reply to this comment
 2. vjola May 8, 10:32

  Keni shume te drejte .ME ka bere pershtypje se si nuk u ndalua asnje nga vandalet . Te dal hajduteria dhe ben cte doje vrasi ,vjedhin dhe nuk i hyn gjemb ne kembe . Po te ngrihemi ne pjesa me e ndershme , me punetore dhe me njerezoret do te ndjeheshin instancat ligjzbatuese . Qeverria duhet temos kete frike nga e verteta dhe mjaft ja u krehet bishtin te perndjekurve se hajdut dhe kriminel jane shumica . Mjaft i paguat nga leket tona . Shikoini mire perse jane gjykuar .

  Reply to this comment
 3. idjoti Bathores May 8, 10:50

  PO RAMA ATE DO QE MOS E MBESHTETESH TI DHE AI KTHEHET TEK BABA DHE BEHET KRYETAR NDERI I PARTISE FASHISTE PD

  Reply to this comment
 4. sal May 8, 11:07

  Ti je nje lloj derri i qelbur qe ndyn cdo gje.
  Jam i bindur se je ndonje pinjoll fosile e haleve zogiste (lexo glase zogu);balliste dhe shume te tjereve antikombetar si pasardhesit e Tomorr Dostit,vegel e te huajve dhe kane paturpesine te japin edhe mend.Rrace e poshter !

  Reply to this comment
 5. sal May 8, 11:08

  Rrofte Arben Duka !

  Reply to this comment
 6. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni May 8, 11:14

  Perse habitesh more Arben Duka?

  Edvin Rama eshte malok i oreve te para.

  Atehere kur edhe Saliu ishte teper i ndrojtur per te dale haptazi qe i perkiste nje kulture krejtesisht te huaj per Shqiptaret, maloku Ram do klithte “Enver – Hitler”

  Po cfare beri Enveri qe Ram malokut i dukej si Hitler?

  I mblodhi maloket nga ishin dhe nga s’ishin dhe i dogji neper krematoriume?
  Apo i nxorri nga kullat e ngujimit, ku futeshin mbasi vrisnin njeri-tjetrin?

  Dhe kur e zbuloi Ram maloku qe Enveri na paskesh qene Hitler? Deri ne vitin 1983, kur Enveri kishte bere gjithe cfare kishte per te bere, dhe Rama ishte 19 vjec, pra nje burr i ri, ky dergonte kartolina per vit te ri me parrulla “te rroje partia dhe xhaxhi Enver”, gje qe asnje Shqiptari nuk i vente ne mendje ta bente.
  http://www.lajme.al/wp-content/uploads/2017/12/FB_IMG_1512738560337.jpg

  Cfare morali dhe principesh mund te presesh nga te tille skutha?

  Reply to this comment
 7. Shqipe-Pelivani May 8, 11:21

  Lul qelbashi me votat e Hysni Milloshit erdhi ne pushtet! Rrofsh bn Duka,jam me ty per gjithe c’the…

  Reply to this comment
 8. BLACK SWAN May 8, 11:34

  jane kuaj rrace ata pasardhesit e HASAN DOSTIT,
  nuk jua vene mushkave shterpa, prandaj e ke me hak qe leh , qen i zgjebosur
  HASAN DOSTI ISHTE DIPLOMUAR NE SORBONE, SHKENCA POLITIKE , gruaja e tij u vra nga gjermanet , dhe la pas 7 femije , qe ju krimba plehu i rritet kampeve te internimit, se rraca juaj e ngjizur nga Miladini, ishte e forrrrte me gra e femije…
  TOMORR DOSTI BERI 14 VJET BURG, E NGA INTERNIMI NE VITIN 91 DOLI ///

  sale pute, ik laje ate gojen e qelbur komuniste , dizifenktoje para se te na zesh emrat

  Reply to this comment
  • AI QË TË DO SHUMË... May 8, 14:50

   Aman, Mike pilurjote,
   Naze,naze, puna jote…
   Ule shënjestrën,
   Moj zullumplote…

   “Viktimë, thotë Dosti,
   vajta dhe unë,
   Me zor ministër
   ,vanë e më vunë…!”

   Gjak tradhëtari
   Dhe Mercenari
   Na ish dhe Dosti
   Ky Zog Gomari….!

   Aman, moj Vero
   Të dua shumë,
   Punët e Dostit
   Lumë e për lumë…

   Dosti yt,
   mesuar në Sorbonë,
   E bardhë, në mal Bora,
   duanë te thonë…
   Por Qent e dhjesin,
   herët a vonë…
   Sa herë harron,
   Qeni të Zonë…!..

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN May 8, 15:54

    kur me doni shume me keni ne zemer, po dhe kur me keni inat me keni ne tru, -sidoqofte une per inatin tuaj rroj 😛
    aman o zot , kur ze une te diskutoj DOSTIN, me ca çobane si ju … po ke te çonin minister mor aman ?? i biri anese po argalisej andej nga Montpelleir duke hequr vetullat, pastaj qe ti vdeksh per mua, tregoje deri ne fund historine , pse iku nga minister DOSTI ???
    o vdeksh per mua, po mire ai se qe “armik” , po partia juaj qe ishte aq e mire, ça pati me kalamajte e tij qe i la burgjeve e internimeve ??? po pse kshu kaq buuuuura te mire ishit ju ???
    hajt tani me thur ndonje poezi tjeter, se eshte me mir te shikosh mua ne enderr e pastaj te besh ndonje gje me nexhmijen 😛

    Reply to this comment
    • AI QE TE DO SHUME May 8, 17:48

     Aman moj BLACK SWAN,
     Se te kam xhan…
     Po pse me qorodit, moj aman…?
     …….
     Te flasim me shqip…
     Ne te Laberise nga Cobanet e kemi origjinen…!
     E para, te kerkoj ndjese ne se emocionalisht te kam ofenduar, por ketu ne blogun tone, emocionalisht shajme e debatojme, por normal nuk kemi pse humbasim respektin per njeritjetrin, pamvarsisht bindjeve politike…
     Me sqaro nje gje: Sorbonen e ka mbaruar Gjyshi i Madh, ( ai qe me zor Minnister vane dhe e vune) dhe pastaj CAU ” FERREN” DHE UA LA JUVE TE TJEREVE KUSURET E TIJ… ai e ka mbaruar Sorbonen, apo i biri T…?
     Se po me qorodit fare mua ti…Une e di qe Hasani, ai qe mi gezoi si Zotni 96 vjet pertej Atllantikut, ai ish i shkolluar, u be dhe Minister ne kabinetin e Mustafa Krujes, por dha doreheqen vetem kater muaj me pas se nuk qe dakord me pushkatimet dhe reprezaljet qe bente ne popull qeveria tradhetare ku ai bente pjese…Ai ish bashkethemelues i organizates nacionaliste te “Ballit Kombetar”, drejtues kryesor i saj,Kryetar i Komitetit Provizor te Mukjes, Kryetar i Komitetit “Shqiperia e lire”…etj
     Ai ka qene vertet nje njeri i ditur, por mori anen e gabuar te Historise, tok me te mundurit e L2B…
     I di edhe peripecit tuaja, internimet dhe tmerrin qe keni jetuar ne vitet e qeverisjes se E. Hoxhes.
     Te them te drejten nuk e njihja ne hollesi Familjen tuaj.
     Respekt per ju dhe vuajtjet tuaja.
     Tek ajo intervista e 28 Nendorit 2016… tek fotografia, ai babloku ne mes duhet te jete T..Ti je e para majtas ne rreshtin e dyte…Apo?…
     (Eshte TOPSEKRET… e di vetem ti , une dhe gazeta Dita…!)
     Nejse bej shaka.Kur te vij ne Bruksel dhe ne se flet sinqerisht do ta pija nje kafe tok me ty, tok me te fejumen time, merr dhe ti te fejumin tend…Po more me vehte edhe Bacen… do vleresohesh me shume…!
     Edhe ate emrin Vero … ajo e plagosura e -44-es…
     Po ti po me qorodit mua!….Ti nuk duhet te jesh e asaj moshe…
     Edhe nje keshille miresie kam.
     ME PAK ME POLITIK….
     BOLL ME URREJTJE…
     Ne shqiptaret duhet te shohim me shume
     CFARE NA BASHKON
     DHE JO CFARE NA NDAN…

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 May 9, 09:29

      AI QE TE DO SHUME
      “Ai ka qene vertet nje njeri i ditur, ”
      dituri nuk do të thotë patjetër zgjedhje e duheur!!
      zgjedhja e rrugës ka shumë faktorë që e përcaktojnë!!
      si në rastin e duhur dhe të gabuarin!!
      një nga këta faktorë është moha,momenti kur merret vendimi,njohuritë,interesat dhe vlersimi i situatës!!
      për të gjykuar atë kohë duhet të merren parasysh faktorët rëndues dhe lehtësues!!
      POR me dijenitë që kemi sot,për atë kohë të shkuar!?
      është një idiotësi të mbrosh atë që ka bërë ai “njeri i ditur”!!
      sot nuk ka asnjë faktor lehtësues që mund ti vijë në ndihmë atij që mbron veprimin e “njeriut të ditur” të asaj kohe!!
      sorra e zezë,nastrokari,dema dhe të tjerë,përfshi denisin,nuk janë gjë tjetër veçse “Koriolani” i shekspirit!!

  • Pushti i UDB-se May 8, 20:57

   Ike ore plehre ! Na kunderrmon era kerme e Black Swan !

   Reply to this comment
 9. Kris 1 May 8, 12:08

  Ne jemi te zene me tepsine ndersa Beni na kujton timonin.

  Reply to this comment
 10. ALBAN DEGA May 8, 14:03

  From: Alban Dega
  Date: May 5, 2018 at 1:35:30 PM EDT

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes ,,,

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL HITLERIT !

  A doni me per fytyren vertete e nazi-fashisteve te Sali Lul … Hitlerit , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po shkruan a analize ne meposhteme vjen ku lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist ! Kapen ne flagrance neinazistet e SHQUP-it
  Fjalen e ka Arta Marku !

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  – Nder e lavdi deshmoreve dhe heronjve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emri e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cufligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Karte, te Stambollit, Beigradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku I tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e tyre !
  E shihnin DHE beje in se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e a tij grushti shaiptaresh antishqiptare shtohehshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vovodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kutpuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin cte humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashiizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Aluzotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit heronjve, deshmoreve dhe luftetareve per lirine e pavaresine e Shqiperise !

  Reply to this comment
 11. gole labi May 8, 14:22

  TTe lumte Arben Duka!

  Reply to this comment
 12. Plaku Xhuxhumaku May 8, 14:50

  E ku na qenkan ndryshe komunistet me fashistet? Mussolini dhe Lenini kane patur te njejtin inspirues, francezin Georges Sorel. nga Wikipedia:

  “Georges Eugène Sorel (2 November 1847 – 29 August 1922) was a French philosopher[1] and theorist of Sorelianism.[2][3] His notion of the power of myth in people’s lives inspired anarchists, Marxists, and Fascists.[4] ”

  Me je fjale te dyja deget dolen nga i njejti trung.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku May 8, 17:44

   Po, dhe qe te dyja jane te mijat. Mos harro qe edhe bytha luan nje funksion shume te rendesishem. Po te pushoje se punuari bytha njeriu vdes. Pastaj, besoj se edhe ti ke bythe apo jo? Cfare do te thuash tashti, qe te vjen turp qe ke bythe edhe ti?

   Ajo referenca qe kam dhene me lart eshte shume e sakte, si Lenini, ashtu edhe Mussolini paten per at shpirtror Sorelin, madje edhe Mussolini si socialist e filloi karieren politike, po une besoj se ti kete e di. Ngjashmerite e komunizmit me fashizmin si ideologji jane gjera te njohura.te dyja fillojne dhe perfundojne si diktatura. Tashti njera mund te jete koke diktature e tjetra bythe diktature, i bie qe njera dege koke, tjetra dege bythe nga trungu diktature kane dale.

   E di si eshte puna ceno, mundohu ta hapesh pak mendjen, do te kuptosh qe edhe djalli nuk eshte aq i zi sa c’e bejne, edhe engjejt nuk jane aq te qashter sa c;duken. Ne fund te fundit mos harro (besoj se e di edhe kete) qe Kryedjalli, perpara se ta denonin, ishte Kryeengjell. Salut.

   Reply to this comment
 13. AI QË TË DO SHUMË... May 8, 14:53

  Aman, Mike pilurjote,
  Naze,naze, puna jote…
  Ule shënjestrën,
  Moj zullumplote…

  “Viktimë, thotë Dosti,
  vajta dhe unë,
  Me zor ministër
  ,vanë e më vunë…!”

  Gjak tradhëtari
  Dhe Mercenari
  Na ish dhe Dosti
  Ky Zog Gomari….!

  Aman, moj Vero
  Të dua shumë,
  Punët e Dostit
  Lumë e për lumë…

  Dosti yt,
  mesuar në Sorbonë,
  E bardhë, në mal Bora,
  duanë te thonë…
  Por Qent e dhjesin,
  herët a vonë…
  Sa herë harron,
  Qeni të Zonë…!..

  Reply to this comment
 14. Arbeni ka shume te drejte ...qent jo. May 8, 16:28

  Un s’besoj se autori shkrimit ,
  ka ftuar idiotet me i dhene´mendim atij !
  Ai ka shprehur mendimin e tij dhe gjithcka ka then eshte korrekt ,per Njerezit …

  sado te lehin qent qe rrijne rrugeve ,sapo cfaqet njeriu ,
  zeri i Njeriut do degjohet dhe merret seriozishte ne kte Bote ,qent jo . Ata duhet te presin radhen e vaksinimit .

  Reply to this comment
  • ! May 8, 17:40

   Shkoni e vizitohuni ke Psiqiatria ,
   se late Name .
   Po cmendni edhe femijet o te mjere !

   Reply to this comment
  • Lexuesi May 8, 21:29

   Jam dakort me ty, por po te vesh re, keta qener nuk behen me shume se sa 10 veta qe rine tere diten para kompjuterit duke share dhe ndyre shkrimet e gazetes Dita. U duket vetja si personalitete se kane pseudonimet e tyre personale te dallueshme. Po te shkruaj ndonjeri me pseudonimin “Intelektuali” revoltohet tajvanisti duke ofentuar. Keta eshte mire ti mbyllesh ne kopeshtin zoologjik si specje te vecanta.

   Reply to this comment
 15. Shallvarsi May 8, 16:42

  Amanet Intelektuhalin qe rri te Taivani dhe pi kafe tek halet se merret me pastrimin e tyre per llogari te pensionisteve komuniste.S`ka faj i gjori qe shan ke ti dale perpara…

  Reply to this comment
 16. anticensurë25642654 May 8, 17:12

  këtu nuk ka,dhe po të kishte nuk i zbaton kush,ligje!!
  ramës dhe xhafës ju intereson kjo situatë!!
  ata më vonë do ta përdorin këtë ndodhi për të mbledhur sa më shumë vota!!sot personat,po quhen veteranë,dhe nesër do të propagandohen për të tillë!!
  këta përdorin të njëjtën gjë që bën lul bash duke vendosur lule”tek dëshmorët e luftës civile”(si e quan ai)
  ndyrësi lal ndyrësi!!
  ske ku e kap, e ske kë kap!

  Reply to this comment
 17. Tartufi May 8, 17:51

  Kur vhem perpara ,pjetjes,pse do me shume Irlandezin se Britanikun ? Kam
  se c fare the them ? Kur pjeten nje here Patrikun e irlandez ,, c fare fituat nga
  lufta tuaj e madhe me Britanine,, ai ju tha; Ne ngelem skllavi i fese tone katolike
  Anglezet fituan lirine duke u kthyer ne protestante e duke skkllaveruar dhjetra
  popuj te botes ne kurizin e tyre per tu qene protestante te lire.Te verteta te medhaja. Qesh me Irlandezet ketu ku rroj ,jam shume afer tyre,,, biles kur dua
  te pi shume shkoj tek miqte e mi nga Irlanda. Kur vhen perpara mendjes se c fare duhet te bejne ne kete lufte te madhe per jeten,ja futin me gota te pa mbaruara me Skac burra dhe gra,dhe me vrap per te hapur aplikim per pune
  Polic ,zjar fikes,sherbise neper spitale dhe kengetare te cmendur. I dua shume
  per zemren e tyre te hapur dhe skllaverine e tyre katolike,qe nuk ju prish pune
  askujte ne kete bote te ndyre. Nuk i prish pune kujte mbeturina si ky bejdexhiu
  qe shkruan per mbeturinat e shtipjes komuniste. Ky mbeturine nuk kupton akoma se bashku me mbeturinat e 5 Majit ,qe dicka tjeter eshte projektuar nga
  kombozitoret protestante,qe skllaverija e ngelur e shtipjes komuniste te asimilohet dhe te jete e pa demsheme,duke ngritur nje projekt skkllaverije tjeter
  qe si skllavi i ri ti bjere skllavit te vjeter te pa demshem [ bejdexhiut me shok ]
  dhe te rruaj skllaverusit e rinje. Ai qe i ka mohuar te skllaveruarit viktimat e luftes
  si te rrene,per te prure nje skllaveri tjeter,,, nuk ka pse te shkoje ne keto voreza
  Ai qe shkon tek keto voreza pranon skllaverine pa mohuar krye-skllaverusin dhe
  komandantin e kesaj lufte si nje skllaveri komuniste. Vajtija ne voreza e kesaj
  skllaverije te re eshte; projekti i skllaverise te ngritur per te provokuar ate qe eshte duke u asimiluar nga kohe dhe mos mbeshtetija e botes se projekteve. ,duke
  i treguar shqiptareve se jemi perpara nje skllaverije te re,si aje e viteve 1944.

  Reply to this comment
 18. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni May 8, 18:30

  Rama i vertete eshte ca me inteligjent se ty, sepse ja njeh edhe vetes, edhe malokeve prej nga ku ai dhe ti keni dale, trimerine, prandaj i ben shantazh Europes: na pranoni tani ose gjema ka per te ndodhur.

  Reply to this comment
 19. lexuesi May 8, 18:50

  Uhhhhh sa frike, ikni, ikni se erdhi Mul Noka!

  Reply to this comment
 20. DRENICA E KUQE May 8, 19:35

  Sa mire e ke thene, o Arben Duka! Po a e dini ju atje se fajet pse ne shqiptaret i kemi punet keshtu jane te dy SHQUP-ave “tane” ne Tirane e ne Prishtine (besa edhe te disa degeve te tyre atdheut), dhe ato faje perdite e me shume po rriten nen hijen e po atyre dy SHQUP-ave “patriotike” e “shqiptare”, ne Prishtine e ne Tirane!
  Kush ta paste inati, i dalte maje gjuhe ithati!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 21. Mark .U.K May 8, 19:43

  Ky poetaruc partiak paska nis me ba edhe shkrime.Si fuks ne komunizem ishje i pari.Tani jeni ber nje servil i pa shoq.

  Reply to this comment
  • Ahmet Zogolli May 8, 22:22

   Vej bast qe ti Mark je nga ata kelyshat e deges se brendshme, je nje ish operativ lagjeje, qe kush e di sa e sa persona ke futur brenda pse flisnin kunder partise e sistemit. Kam arritur ne ate konkluzion, fale eksperiences time te gjate si psikilog, ne fakt me statistika, gjithe ish sigurimsat u shndruan ne armiqte me te eger te ish sistemit komunist. Ne subkonsh ju mundon fakti qe keni persekutuar shume njerez, por kjo torture do t’u ndjeke deri sa te mbyllni syte per ne boten tjeter!

   Reply to this comment
   • ALBAN DEGA May 9, 04:18

    QENER VICIDOLI !

    Mark Zulu dhe Intelektuali= InteleGomari jane zhurmuesit dhe kamikaze e Sali Karaxhicit dhe Bashkim Gaziudbes…ne sketerren e Milloshit dhe UDB-se serbe .
    Kam vetem nje keshille per 90 per qind te komentuesve, perfshi veten time!
    Mos te merremi me ta!
    Ti denojme me heshtje !
    Peshtymen pa fund ne fytyren e tyre pa fytyre e marrin per parfum Versachi !
    Lehjeve te qenit vetem qeni i pergjigjet me lehje !
    U kerkoj falje lexuesve serioze dhe objektive per kete kuisje ndaj lehjeve te ketyre qeneve Vicidoli !

    Reply to this comment
    • intelektuali May 9, 10:38

     Ti o spiun i Sigurimit kerkoji falje viktimave qe familja jote kriminele i ka masakruar per vite me radhe.

     Pse nuk na tregon adresen ne brimen e miut ku ke fshehur koken dhe bythen e kriminelit enverist qe te lajmerojme autoritetet ne SHBA te flakin per bythe dhe te cojne atje ku e ke vendin:

     NE KORENE E VERIUT TE KIMIT

     Qe te shkruash atje sa te duash LLOGJE enveriste

     Reply to this comment
     • intelektuali May 10, 21:03

      intelektuali apo INCESTUS. Qifsh veten jo me “sapun” Spaci, se s’lat me POR me DILDO amerikane. Merr dhe KURVAT E FISIT te bejne orgji….

 22. Denis Hoxha May 9, 08:09

  Rrace e ndyre komunistesh! Ah more Pinochet pse nuk linde ne Shqiperi! Pjellat bastarde te stepave ruse jeni te gjithe!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 9, 09:17

   o deni
   nëse ti kërkon pinoçetin,atëherë ne mund të themi o enver përse si shkërdheve me rrënje e degë denisët e rracën e tij!!
   o fashist muti!!
   nuk shtyhet jeta me “majat rripa rripa”!!
   sepse do të mbetesh si ti dhe unë bisht qeni!!do të përdridhemi rreth vetes dhe përveç freskimit të bythës nuk kemi për të bërë gjë tjetër!!
   por na rrjepin mor debil!po na rrjepin fashistët,që deri dje ishin komunist dhe disa fashistë!!ata kanë ndarë zonat e influencës dhe pasurohen çdo ditë!!
   hallet nuk na i zgjidhin të vdekurit,duhet ti zgjidhim vetë!jo duke vrarë njëri tjetrin por duke mbrojtur të drejtat tona!!
   hap sytë or debil dhe thuaji jo manipulimit që të bëjnë!!

   Reply to this comment
 23. partizani May 9, 15:08

  Ato partizane qe ne lufte vrau gjermani,
  ne varreze te deshmoreve jane,
  ato partizane qe vrau pas lufte Enveri
  as kerkund varr nuk kane
  ato deshmore jeten e dhane per liri,
  por Enveri Shqiperine e mbyti ne roberi,
  sikur deshmoret nga varri te ishin zgjuar,
  Enverin me gure do ta kishin mbuluar.

  Reply to this comment
 24. Bota ka perparuar sepse ka luftuar te metat dhe fanatiket e injorances ne Shoqeri . May 9, 15:23

  Nderkohe ne Shqiperi ,ka Parti Politike te cilet
  menaxhojne thellimin e injorances ne shoqeri ,
  qe nuk Duan te sheshojn mosmarreveshjet keqkuptimet ne shoqerin Shqiptare ,
  qe nuk Duan e pranojne mbi Skenen e Shoqerise Njerezore – Tolerancen , por i fryne zjarrit te fanatizmit prej idioti narcist ,
  sepse nuk ndihen ne jete ,pa perplasje ,vrasje ,pa gjake ,e Duan te jetojne ne Konflikte te perhershmem, larg cdo qenie Njerezore si Bota e Civilizuar ,
  larg asaj qe qytetaret shqiptaret i bashkon
  duke u fokusuar ne cdo kohe dhe gjeneruar ,
  ate qe i ndan .
  Pra eshte ceshtje ndjenje Kombetare ,qytetarie dhe njerezie .
  Ktu kemi te bejme me rraca te panjohura kafshesh ,qe jane kunder cdo sjellje njerezore dhe stil jete Njeiu

  Reply to this comment
 25. Mark .U.K May 9, 18:29

  Ahmet Zogolli:Dukesh nga cfar ke shkruer se cfar psikologu jeni.Per coban dhish e meritoni o sekretari i partis se fshatit me kater klase.Jeni si puna e asaj kurves qe thot ma mbaj femin te cilin e kishte te jashligjeshem ti thoshte nje femre kurve.Te ishe burre jep emrin e jo te meshefesh si macja posht sofers.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim