Dhuna në familje, zyrë për ndihmë ligjore në Ministrinë e Drejtësisë

November 25, 2017 12:10

Dhuna në familje, zyrë për ndihmë ligjore në Ministrinë e Drejtësisë

Inaugurohet zyra e ndihmës ligjore në Ministrinë e Drejtësisë dhe ajo e koordinimit për trajtimin me efikasitet të rasteve të dhunës në familje.

Në ditën ndërkombëtare kundër dhunës ndaj grave, Ministria e Drejtësisë, ajo e Brendshme dhe e Shëndetësisë, nënshkruan një marrëveshje e cila parashikon bashkëpunim mes institucioneve me qëllim dhënien e ndihmës në kohë reale të çdo rasti dhune ndaj vajzave dhe grave.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu u shpreh se nevojitet një adresim në kohë të shpejtë mes institucioneve.

Adresim më të mirë rasteve të dhunës në familje, dhunës ndaj vajzave dhe grave. Kjo zyrë do të jetë një derë e hapur e shtetit, një kmamnkzioëm më i mirë për të adresuar më shpejt rastet e dhunës në familje. Kjo zyrë do të shërbejë si një Task-Forcë. Ndaj jemi shpresë plotë se ky mekanizëm i ri do ndihmojë në koordinimin e veprimeve mes institucioneve”, u shpreh Manastirliu.

November 25, 2017 12:10
Komento

5 Komente

 1. Arber Goga November 25, 12:16

  Kishte kohe qe mungonte nje zyre e tille, viktimat e dhunes ne familje jane nje plag e hapur e shoqerise

  Reply to this comment
 2. Klement Hoxha November 25, 12:16

  Edhe ne Amerik qe jetoj une ka zyre te tille, kjo eshte mbeshtetja sociale qe i jep shteti ksaj kategorie.

  Reply to this comment
 3. Nikoleta Doka November 25, 12:16

  I kemi pare rastet e fundit qe kan ndodhur ne shqiperi te dhunes ne familje, kishte ardhur koha per reagim per mbrojtje nga shteti.

  Reply to this comment
 4. Kristina Frroku November 25, 12:17

  Hapat e pare te nje shteti social. Super!

  Reply to this comment
 5. Altin Biba November 25, 12:18

  Hapat drejt BE fillojn nga mbsshtetja dhe fuqizimi i berthames se cdo gjeje, familja.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*