Dhuna në familje,19 viktima vetëm në vitin 2018 në Shqipëri

October 2, 2019 21:49

Dhuna në familje,19 viktima vetëm në vitin 2018 në Shqipëri

Dhuna në familje vijon të jetë gangrenë në shoqërinë shqiptare, ku në shumicën e rasteve gratë dhe vajzat janë ato që bien pre e forcës fizike të burrave.

Sipas të dhënave të INSTAT, vetëm në vitin 2018 humbën jetën 19 persona.

Ndërkohë, përgjatë viteve 2017-2018 rastet e dhunës të evidentuara nga policia janë rritur me gati 400.

Shkaqet janë të shumta, nga xhelozia e deri tek ato ekonomike.

Kjo është vetëm maja e ajsbergut, pasi ka shumë raste të tjera që nuk dihen, pasi frika i step që të denoncojnë dhunën në familje.

 

l.h/ dita

October 2, 2019 21:49
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim