Protesta/ Xhafaj tregon për një skenar të rëndë kriminal: Do ndëshkohen

March 31, 2018 14:56

Protesta/ Xhafaj tregon për një skenar të rëndë kriminal: Do ndëshkohen

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj në reagimin e tij publik pas protestës për taksën në rrugën e Kombit, foli për një skenar të rëndë kriminal që ishte përgatitur atje dhe shënjestroi politikanë të caktuar si nxitës të djegies dhe shkatërrimit të sporteleve në tunelin e Kalimashit.

Ministri tha se mes protestuesve të ndershëm kishte persona me të shkuar të rëndë kriminale të infiltruar qëllimisht për akte dhune.

Grupe individësh të papërgjegjshëm, në përbërje të të cilëve kishte elementë me të shkuar të rëndë kriminale shfrytëzuan të drejtën legjitime dhe paqësore të tubimit. Respekt për ata qytetarë të një zone të dalluar për fisnikëri siç është zona e Kukësit, që u distancuan nga ata që nxisin zjarrin e dhunën për interesa politike dhe nuk u bënë pjesë e atyre që sulmuan policinë dhe shkatërruan pronën publike e private”,- tha ai.

Asgjë nuk justifikon sulmin dhe shkatërrimin. Janë lënduar 12 punonjës të FNSH, ndërsa 1 punonjës policie është më rëndë. I falënderoj që shmangën realizimin e një skenari të rëndë kriminal. I jap mbështetjen e Policisë së Shtetit për të mbrojtur jetën dhe pronën e kujtdo. Jam i keqardhur për atë që ndodhi dhe i kërkoj komunitetit të banorëve, medias të distancohen nga ata politikanë që nxitën dhunë”,- vijoi Xhafaj.

o.j/dita

March 31, 2018 14:56
Komento

32 Komente

 1. salem March 31, 15:10

  Sali bisha mendon se i erdhi momenti.
  Vetem shkaterrimin nje ai qen i historise!

  Reply to this comment
  • adri March 31, 23:03

   Po kush do ti arrestoje se ? Edi rames nje fjale ti tote lulezimbasha dhe imerr ajer dhe shfyhet. Kemi nje kryeminister debil dhe te paafte qe ka marre persiper te zgjidhe hallete popullit por qe nuk eshte ne gjendje as te luaje gishtin e ij.Edi rama ta dhme timon cfare don tjeter nje m… ta hash tani. Te vune kriminelet perpara ty dhe policine tende. Ti ke mbaruar siktyeminister vetem per lloqe je nukje per te drejtuar. Flaken tekrruga e kombit e vune ata qe perdorin me shume dhe me te kamurit kriminelet se qytetarete zakonshem nuk kane mundesi qeta bejne shpesh ate rruge.
   Dhe kriministri trap e vend qe tutregoje forcene ligjit ju thote qe do ti favorizoj ata qe e perdorin dhe e shfrytezojne me shpesh ne kurriz te atyreqe e ebjne nje here ne vit se nje here ne tre kater vjetate rruge.

   Reply to this comment
 2. Claus March 31, 15:11

  Akoma ky me kete zhargon si ne kohen e Hajredin Shytit dhe Dilaver Bengasit?

  Elemente kriminale, segmente kriminale, kap ketu nje fytyre, kap aty nje surrat, numero protestuesit etj,etj brockulla si keto dhe ne fund falenderojne Policine e shtetit se u be mish per top per nje qeveri te inkriminuar deri ne palce me nje kryeminister te dale mendsh.

  Me e bukura eshte kur na e quajne kete dhe pasuri te perbashket!!!

  Jo zoterinj, mos flisni si ne kohen e Ramiz Alise. Ajo eshte pasuri e konecesionarit nuk eshte me pasuri e perbashket. Kur eshte pasuri e perbashket nuk paguan as per hyrje dhe as per dalje. Pike!

  Reply to this comment
  • L.F. March 31, 17:39

   Ke shum te drejte bolja e majte e Sali qenit, ai nuk duhet te fliste mle gjuhen e Hajredin Shytiti, po me gjuhen e Sali Kriminelit, ti kishin shkerdhy nonen nja 4, 5 nga atyre bastardeve te Saliut qe ishin sot aty.

   Reply to this comment
 3. Dalip Berzeshta March 31, 15:33

  Fatmir jepi mos e ke për ofesë ,
  Thuaj kamunst jam,e kamunsit do të vdesë ,
  Sa të jëte ky popull dele i mjerë ,
  Vazhdoni shtypëni,se jua di për nder!

  Reply to this comment
 4. uskania March 31, 15:43

  Prona mbrohet njëlloj nga ligji, si ajo private edhe shtetrore. Tuneli, instalimet e tij janë pronë shtetrore. Pse duhen thyer e shkatërruar vlera materiale? Kjo rrugë është bërë me paratë e gjithë shqiptarëve. Kuksianët dhe kosovarët duhet të paguanin më me qejf se të tjerët. Për dhjetë vjet lëvizën pa pagesë, shteti nuk e mirëmban dot më për arësye se duhen fondet për të lidhur krahina të tjera si Dibrën apo për rrugë të panumërta mbarë vendit. Po gjetët shesh bëni përshesh or QYLAGJINJ.

  Reply to this comment
 5. Ara March 31, 15:48

  Kjo eshte e turpshme. Njerez te vendosur posacerisht per te shkaktuar dhune jane skenare qe nuk duhet te ekzistojn me.

  Reply to this comment
 6. Adi2222 March 31, 15:48

  Ore per protesta paqsore jam dakort une se edhe policia ka treguar qe di ta menaxhoj nje protest paqesore por kur krijohet dhune ndaj policise kjo eshte e pafalshme.

  Reply to this comment
 7. Amerikani March 31, 15:50

  Bere gabim o Ram qe i vendose takse nje rruge kombetare qe na lidh me Kosoven!

  Nuk eshte rruge qe na lidh as me Greqine, Malin e zi apo me ndonje shtet tjeter por me Kosoven.

  Maksimalisht deri ne 2 € do te ishte nje takse e pranueshme.

  “Elemente kriminale” thote ministri por perse nuk i arestoni kriminelet por i lini te lire!?

  Kafshet qe djegin duhen te arestohen urgjentisht. Respekt per te gjithe ata qytetare te Kuksit te cilet protestuan paqesisht.

  U diskretitove z Kryeminister! Tashme per te vendosur dinjitetin e shtetit dhe per interesin e kombit te duhet te arrestosh urgjentisht individet te cilet plagosen policine, dhunuan dhe dogjen .
  Te terhiqesh urghentisht nga vlera e larte e takses qe shkon me shume se sa per mirembajteje, ne xhepat e koncesjonareve.
  E me e rendesishmja, detyre kombetare te arestosh Sali Berishen nqs nuk do qe qeni plak ta shfrytezoje pakenaqesine e qytetareve ne pershkallezim dhe destabilitet antishqiptar.

  Qeni Berishe ne lidhje direkte ne news 24 beri nje thirje antikushtetuese percarese veri-jug ,duke u bere thirje kuksjaneve, tropojaneve dhe banoreve te Hasit te rebelohen kunder qeverise.

  Z.Kryeminister be detyren!

  Reply to this comment
 8. FORSTER March 31, 15:51

  Zoti Fatmir je minister I brendshem dhe nuk je kukull ne duart e Sali -Serbit apo agjentit FLAMUR -NOKA,arrestoi keta te dy dhe mos te te dridhet qerpiku ,se keta jane armiqte e kombit mos u merr Edvin -Frkacakun ,por zbato ligjin,se ke me vete gjithe popullin.

  Reply to this comment
 9. Jo-genjeshtres March 31, 15:54

  Thjesht nje ide!
  Po sikur te kthehen paret qe u vodhen tek ajo rruge, a nuk mirembahet vete ajo?
  Me kete rast nuk ka demonstrata, as prishje dhe te gjithe jane te kenaqur!

  Reply to this comment
  • Triko Leshi March 31, 18:49

   Pse ka shtet qe tu marri HAJDUTEVE parat qe kane vjedhur ? JO nuk ka . Keta jane hajdute te gjithe….Cdo poltikan Shqiptare eshte hajdute me cizme dhe kriminel.

   Reply to this comment
 10. erjo March 31, 15:55

  Te protestoj populli ne menyre paqesore dakort jam. Por jo me skema kriminele mbrapate vendosura nga parti politike

  Reply to this comment
  • mirel March 31, 16:43

   o jo, kjo ishte shume paqesore. Me te drejte kunder traversave te koncesionarit.
   Asgje tjeter.
   Neser duhet te behet kunder qeverise dhe plerave te tjere hajdute.
   Shteti nuk eshte dhune per te vjedhur popullin.
   shteti duhet te jete ligj dhe per hajdutin qe eshte ne qeveri.
   Ju lumte Kukesi
   Me hane duart dhe mua tja kisha mbeshtjelle nje Xhafes ne fytyre.
   Po kushedi me bie rasti se e kam dhe nga Vlora.
   Kerma sherbetore te Ramut tradhetarit.
   Kur shitet deti dhe ndertohen varrezat greke nuk ndiheni ju qelbesira,
   Sot qenkeni prekur, qe koncesioni mori nje grusht fytyres

   Reply to this comment
   • X Shkerdhatat March 31, 18:39

    Se duhet te behet per plehrat e tjera hajdute, do te thote qe duhet te behet per t’i shkerdhy nonen Sali Plehres e te birit Shkerdhenit. Dakrd Mirel bolja e djathte e Sali Qenit?

    Reply to this comment
    • mirel March 31, 20:18

     bejeni dhe per ti shkerdhyer nenen Sali Berishes.
     Kush ju ndalon, bajga te gjithe jeni,
     idiot muti, nuk di cfare thua
     ju jeni bolet e Berishes qe e mbani ne pushtet akoma nepermjet ramutit

     Reply to this comment
   • Triko Leshi March 31, 18:51

    Pse do ndihen! Keta jane sherbetore te ambasadoreve te huaj qe bashke sponzorizojne mesimin dhe praktikimin e pederastllikut ne shkolla

    Reply to this comment
 11. Mane March 31, 15:58

  Realisht duhet te mari fund dhuna ndaj policise se eshte e turpshme.

  Reply to this comment
 12. Nik Martini March 31, 15:58

  Protesta legjitime dhe degradimi i saj eshte ne sinkrone te plote per peruliaden e plehrave mediatike e politike, qe kane me dite te tera qe kendojne e pergjerohen per rikthimin e perbindshit te urryer Salih Berisha! Ja preludi i rikthimit te Perbindshit: flake e zjarre! Mire tha nje protestues nga Shkodra: Te dale, more LulZIm Bashe Kavalieri (njeri nga nxitesit kryesore) dhe t’i thote popullit: O popull, per nje vit e keni te paguar prej meje, nga 240 milione euroshi qe vodha per ate rruge te paperfunduar dhe shpetova pa u djegur me nje cope leter sic po digjni ju cartiste te mjere pajisjet qe do te rendojne, megjithate ne xhepar tuaj!” Hajde dil e jepi o
  LulZIm 240 milionet!

  Reply to this comment
 13. Dhune ndaj dhunes March 31, 16:05

  Fajtor eshte policia e shtetit qe lane pasurine e Popullit ne duart e dhunes te sali karakurves
  Duhet te kishte perdorur dhune ndaj dhunuesve

  Reply to this comment
 14. fteri March 31, 16:14

  Sali Berisha me luftë e tym dogji shqipërinë,përvojë e keqe ,gjamë e madhe ,tani me segmantet e tijë dogji traun e doganës kukësit me kosovën,kjo duket me pjesmarrjen e Sali Lushës dhe eksponent të dhunës, që në grushtin e shtetit të 14 shtatori 1998-tën që marin pjesë rregullisht edhe tani .

  Në anën tjetër na del si dhi Mona e bënë thrrje për dhunë si me çizme në parlament .

  Pas sajë delë edhe dora vetë ,hajduti i vjedhjes së 230 milon eurove të rrugës kukësit ,L.Basha dhe jep ultimatume si Don-Kishoti -Sanço-panços .

  Protestë bë sa të duash ,kjo është demokratike , po shkatrrim ,zjarr e flakë postobllokut ,JO ,JO ,JO ! Kjo nuk është demokratike por është violencë e dhunë .

  Kjo metodë erdhi nga S.Berisha ,dhe nuk i ka sjellë asgjë të mirë shqipërisë për 27 vjet ,vetëm i solli dëme të pa llogaritshme,që vuajm ne sot.

  Reply to this comment
 15. Arbeni March 31, 17:04

  Ka me skenar kriminal se te varferosh nje popull me taksa pa fund der dhe per shtepine e vet private? Ka me skenar se te varferosh kete popull qe ble gjithcka neper spitale kur i ke premtu “Shendetesi falas”? Ka skenar me kriminal se ti heqesh varfanjakeve ndihmen sociale? Ka me skenar kriminal se te rrejsh nga mengjezi ne darke per rritje ekonomike kur ka vetem rritje varferie? Ky pusht-shtet qelbesirash eshte skenari me kriminal ne kurriz te ketij populli. Le te vazhdoje Rama ti fryje ketij zjarrit me taksat se turinjte e vet do percelloje.

  Reply to this comment
  • mirel March 31, 17:35

   Sakte!
   Po kesaj nuk i pergjigjen ramistet, dine vetem te tregohen te skandalizuar pse ra nje tra ne rruge, dhe jo pse bie shteti ne duart e hajduteve

   Reply to this comment
 16. niki March 31, 18:03

  Claus me vjen keq,por nuk eshte ashtu .Rruga eshte pasuri e perbashket dhene ne konçesion nga shteti.Na pelqen nuk na pelqen eshte gje tjeter .Te shkatarrosh do te thote te paguajme qe te gjithe demet qe u bene edhe pse punimet jane realizuar nga nderrmarja qe i ka nen konçesion , d.m.th qe kur te paguaj taksat vjetore nderrmarja e mesiperme do ti zbrese dèmet tek taksat .

  Reply to this comment
  • mirel March 31, 18:23

   taksa vjetore ka vite qe paguhet, boll me genjeshtra.
   Pagat i vjedh Ramuti qe ve koncesionar te mbuloje duart e tij.
   te dali nje qytetar dhe te thote qe nuk paguan taksen e rruges kur blen gas

   Reply to this comment
 17. Paul Tedeschini March 31, 19:01

  Ma pare u vu taksa 10 Euro nga Rama, e cila as ketu ne Itali nuk vehet taksa e autostrades per aqe kilometra qe ka kjo RRUGA E PSEUDO-KOMBIT.

  Mandej u ba revolta e shqiptarve TE VARFER andej dhe kndej kufinit.

  Pak duron e pak proteston ky popull i shkrete !!!!!

  Reply to this comment
 18. Jevi March 31, 20:25

  Kushdo qe mbron vandalet ben gabim te rende.Keta vandal neser,po nuk u ndeshkuan nga ligji,do te dhunojne banesen e kujtedo qe i mbron sot.Te gjithe bertasim per shtet por pak jane te perkushtuar per ta mbrojtur ate.Ju qe flisni se po vihen taksa fukarejve haroni se fukarejte jane ne kembe pa makine.Te perdoresh nje makine do te thote qe ke gjendje..Perdorimi i fjaleve pa vend nuk eshte arsye.Kemi nje jete te tere qe paguajme per shkelesit e ligjit dhe i ndershm ishkelet nga kriminelet.Deri kur ? Vendosni drejtesi e cila ka nje jete qe mungon.

  Reply to this comment
 19. Shpellari i rrjedhur nga trute March 31, 20:37

  Jane te gjithe vandalet e Saliut , ata qe dogjen dhe shkaterruan me hekur e zjarr bunker-artin ne mes te Tiranes , per te shantazhuar mazhorancen dhe per te paralajmeruar se “demokracia” e tyre eshte vetem dhuna.!

  Reply to this comment
 20. info analitike March 31, 20:43

  Nje cike t’ia gervishtes fasaden enveristeve si Xhafaj del menjehere ne pah fytyra e vertete kriminale qe shoqerohet me te njejten gjuhe te dhunshme qe perdornin ne kohen e diktatures.

  Reply to this comment
 21. xxx March 31, 23:25

  pranoje Xhafa, ishe i papregatitur dhe e moret lehte grumbullimin e malokeve.
  Shteti ishte i nenprezantuar, jo me forcen e duhur ne vendngjarje.

  Pasurite kombetare neper territorin e vendit duan prezence policore te pacenueshme perndryshe banda politike e kokecepshave ben kete qe pame sot.

  Reply to this comment
 22. Krist April 1, 00:01

  Ore minister llafazan nuk duam ne,shko e arresto tet vella,e pastaj te te besojne se do zbatimin e ligjit.Po e shkele vete i pari,mos dil te na derdellisesh,me shprehjet qe i ke mesuar qe nga koha kur ke qene hetues.

  Reply to this comment
 23. Claus(n)i April 1, 04:47

  Po Clausi nga Gjermania me grekofilet e tjere a la Janulle lumturohen nga keto pamje dhe me ato qe thone duan t’i vene flaken Shqiperise.
  Por kunder deshires se tyre koha po punon per Atdheun tone (na vjen keq o urrejtes te popullit e te Atdheut)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*