Dhuna në varrezat e Dëshmorëve, Patozi: Zgjedh dhunuesit, të dhunuarit të mbajnë foton e Ramës

May 5, 2018 17:36

Dhuna në varrezat e Dëshmorëve, Patozi: Zgjedh dhunuesit, të dhunuarit të mbajnë foton e Ramës

Pas incidentit të ndodhur sot në varrezat e Dëshmorëve të Kombit, ku disa persona goditën disa të tjerë të cilët mbanin në duar fotot e Enver Hoxhës, ka reaguar edhe ish-deputeti demokrat Astrit Patozi.

Përmes një postimi të bërë në Facebook, Patozi shkruan se nuk e aprovon në asnjë moment dhunën, pavarësisht se nga kush vjen, dhe në drejtim të kujt ushtrohet.

Megjithatë, ai u shpreh se nëse do t’i duhej të bënte një zgjedhje midis atyre që dalin të manifestojnë më 5 maj, duke mbajtur në duar fotografinë e Enver Hoxhes, dhe të tjerëve që u qëllojnë atyre me shkopinj, ai do të preferonte këto të fundit.

Postimi i plotë:

KËSHILLË PËR ATA QË E HËNGRËN NGA FOTO E ENVER HOXHËS

Unë jam gjithmonë kundër çdo lloj dhune, pavarësisht kush e ushtron dhe pavarësisht mbi kokën e kujt bie.

Por nëse duhet të zgjedh patjetër mes atyre që dalin të manifestojnë më 5 maj me fotografinë e Enver Hoxhës, dhe të tjerëve që u qëllojnë atyre me shkopinj, unē preferoj të dytët.

Sepse rastin e parë e konsideroj dhunë më të madhe, që i bëhet publikut shqiptar, kur ende nuk janë tharë plagët e diktaturës komuniste.

Kurse atyre që u lënduan, do t’u sugjeroja që herën tjetër kur të shkonin në Varrezat e Dëshmorëve të mbanin në duar portretin e Edi Ramës, dhe do ta kishin më të lehtë.

Edhe mesazhin që donin të përcillnin do ta kishin dhënë njësoj, por edhe do t’i kursenin vetes drurin.

s.a/dita

May 5, 2018 17:36
Komento

22 Komente

 1. BLACK SWAN May 5, 17:43

  Nje komunist eshte i mire ,kur eshte nje komunist i vdekur!!!
  keshtuqe heren tjeter mos i leshoni shkopinjte derisa tu thyeno kafkat boshe debilave me prostate .

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here hap gojen May 5, 18:33

   B LACK SWAN = HAIL HITLER

   Reply to this comment
  • Tartufi May 5, 18:43

   Keta te rinjte ,kerkojne te na heqin gazin nga jeta tone ! Lerni gaztoret te
   na argetojne ne kete jete mizerje. Kjo lloj krijese eshte e domozdoshme
   per qetesine shpirterore,,, une nuk e quaj provokim argetimin nga qesharaket.
   Shkopinjte po jua mbajti bytha ti drejtohen [ stanarit qe mban qetsine ne
   stallen e kuvendimit ],jo gaztoreve te perjetshem.

   Reply to this comment
 2. perkthyesi May 5, 17:45

  Patozi, e sheh dhe vete qe je demokrat siperfaqesor dhe jo me bindje. Ke punuar vetem per te marre rrogen, e jo ti sherbesh vendit! Pse e them kete? Sepse perkrah dhunen dhe dhunuesit, te cilet jane llum i shoqerise, ndaj kujtdo qe te veprojne. A e di ti Patoz, se Partia Komuniste, nuk eshte nxjerre jashte ligjit, dhe si e tille, nuk mund te preket dhe te lincohet sic po ben zoteria juaj? Dhe mua mund te mos me pelqejne pankartat dhe fotot e ish udheheqesit komunist, por kurrsesi nuk mund te veproj me shkopinj ndaj mbajtesve te tyre, ciletdo qofshin ata! Qe ketu merret me mend, se cfare specie demokratesh jeni, jo vetem ti, por e gjithe shpura juaj e felliqur dhe e damkosur me kohe!

  Reply to this comment
 3. Tapozi ne roline Kananit ke Shtigje Lufte ! May 5, 17:54

  hahahahhaahah

  o te dhifsha n’at kaptin o ballisti i kotecit Demokratike .

  ti hash bolet Kaposhit .

  shko e lepi noj kock pule qe ka lan kryeballisti “Kanani ”

  Ket Pallsit te qujt Tapozi ; (flet Kanani para katunarve )

  kina me e morr partizane !

  Reply to this comment
 4. Miri May 5, 17:54

  Zoti Patosi, ne demokraci ka liria e mendimit, ndergjegjes dhe besimit fetar jane te sanksionuara me ligj.
  Cdonjeri ka te drejte te pozicionohet politikisht sipas bindjeve te tija.
  Aq me teper, asnjeri nuk ka te drejte te ushtroje dhune mbi ata qe mendojne ndryshe nga Ju.

  Reply to this comment
  • TNK May 5, 18:22

   KUSHDO QE MBRON DHUNEN APO KRIMIN ESHTE KRIMINEL. NE KETE RAST KUSH ESHTE DHUNUESI.
   KUSH KA VRARE ME SHUME ENVER HOXHA APO SALIU ME PATOSIN, KUSH E KA SHITUR VENDIN ENVERI APO SALIU ME PATOCIN, KUSH E FUTI POPULLIN NE GJAKMARRJE ENVERI APO PATOCI ME SALIUN, KUSH KA VJEDH ME SHUME ENVERI APO PATOCI ME SALIUN DHE LULIN. . SADO TE LODHEN KETA BIJE BALLISTESH ME POSHTERUAR LUFTEN NAC-CLIRIMTARE KURRE NUK DO TA ARRIJNE QELLIMIT.

   Reply to this comment
 5. KUR DO TE SHOHIM VENDIN ME QEVERI E LIGJE ? May 5, 18:29

  Ge thjesht nje hipokrit , si te gjithe prodhimet madein Vicidol ! Ose je kunder dhunes dhe e denon kedo qe ushtron dhune dhe e ven veten mbi ligjet e shtetit , osr je pro dhunes politike dhe nderron maskat , ashtu si ke ve[ruar gjithe kohen .Ushtrimi i dhunes politike nuk te ben aspak me demokrat se te tjeret , por te njollos si fashist e dhunues i ligjeve te shtetit . Ne se , ata individe , mbanin nje portret qe nuk te pelqen ty forcat e rendit , jane te detyruar te veprojne ne perputhje me ligjet ne fuqi , dhe te mos ua lene ne dore zgjidhjen imdivideve e grupeve te dhuneshme te shoqerise , duke krijuar kaos e konflikte te pa nevojeshme .
  Pra , ose je per shtet ligjor e per rend , ose per dhune e antiligj. Keshtu veprohet ne cdo vend demokratik , o zoti “demokrat “hipokrit , qe je cekuilibruar fare , qyshse te flaken tej drejtuersit e SHQUP-it !

  Reply to this comment
 6. demo May 5, 19:05

  Ata e dijne cfare kane hequr prej atij perbindeshi.A eshte Sale Berisha i te njejtit lloj?Po dhe duhet te denohet cilido qe mban ne publik foton e dy mostrave.

  Reply to this comment
 7. MH May 5, 19:14

  Ore Patozi te dinja nji cik ore nji cike te zgjuar.Po kenke rrote gomari me kapister shternguar fort se nuk din cfare ban.Si mo konsideron dhune ceremonin perkujtimore ne pervjetorin e te renve ne lufte per liri e shoqeri kombetare.Arrin kulmin qe ne vend te portretit te Enverit te mbajne portretin e Rames.Po ky nuk ka vdekur.Ju doni ta vdisni Ramen.
  S’ke cfare te thuash.Zaten hibrid poce kavaje.Nuk je ma shume.
  Plaget e komunisteve gjeji tek ballistet e tradhetaret e kombit ne llogore me pushtuesit si dhe ne Wc e vetflijimit burrnisht aty e kane rehatin sorollopi i juaj demokratiko-fashist.
  Te them te drejten.Lavderoi Zotin per bukurin dhe simpatikllekun qe ta krijue ne ditelindjen tande ne nji pune 9 mujorshe na plancin e satem dhe te ka nxjerre keshtu sic te shikojme.Kam nji ide.Do pereferoj qe diten e karnevaleve te mbaj portretin tend maske me gishtin tregues teper simpatik per ti turbullue kalimtaret nga do qe te rrugetojme ne ate dite feste.

  Reply to this comment
 8. Stalini May 5, 19:17

  O morrat e kuq ju edhe drune e kini pak se nuk ja u shkerdhyem pragun dhe oxhakun qe ne 1991-shin

  Reply to this comment
 9. Fatbardh May 5, 19:24

  Eshte data me e rendesishme perkujtimore e luftetareve ne epoka te ndryshm per liri e pavarsi,,demokraci,barazi,kjo simbolizon ata qe Dhane jeten pa Marr parasyshe asnje pasoje.
  Vendet te ndryshme kame dite veterani etj.
  Lufta antifashiste ishte me e organizuare Verin e ne jug , lindje,perendime,ne formaciotione luftarake
  Familja ”STAFA” u vu ne kryet te organizimit,me njeriun me te shquare u be symbol I organizimit e drejtimit,popullit, te rijn gjith popullore qe u be shkendija e pare e lirise,barazise,Pavarsise,democracies.
  Kjo kujtohet Jo vetem nga ish koministet,(fshataret,puntoret,te rinjet,gruaja ) qe me 5 maje 42 nuke Ishin me shume se 150 vete,
  Kjo eshte data e perbashket qe me buqeta me lule ne dore te vendosim nga nje lule ne vdo varreze.
  Kame takuare nje veterane ( R.T.D.) qe cdo 5 ma je ose 28-29 nentor shkonte tek varrezate ”Deshmorve te Kombite”.Ajo nuke kishte njri te vetin aty,npor shkonte
  se aty kishte shoket(-Shoqet) e bashkluftetaret e bashkshoritit,kunetve e te afermve etj.
  Ftojm qe here pase here, Krah per crah e dore per doer te gjith shqiptaret,ne heshtje e me pekulkje te thell te Nderojn Deshmore,pa dallime .
  I perjetshem kujtimim dhe vepra e trye.
  Catbird Doc s.c.
  New York
  May 5 2018
  In memory
  Families “Staffs”

  Reply to this comment
 10. Jevi May 5, 19:56

  Kjo menyre te menduari eshte tipike komuniste qe nuk do mendim tjeter vec asaj qe ke ti.Patozi qe shan Bashen per mos respektim te mendimit te tjetrit eshte i te njejtit sandart.

  Reply to this comment
 11. vasililesheli May 5, 20:36

  O Astrit ata qe qelluan ata qe mbanin fotot.kane qene dikur ne nje parti.ate qe na dhunoi te gjitheve e podhi apo pordhi dhe ish partine tende.Thjesht bijte rrahen baballaret e tyre.Do ta kesh te veshtire te gjesh anetare te tjere partie per partine tende.Ca muter si keta do grumbullosh dhe ti.

  Reply to this comment
 12. betixho May 5, 22:00

  Ja e shikoni Patosin?.Ky është Ai që kritikon Bashën dhe për një Parti Demokratike të çliruar nga Basha,d.m.th. të çliruar nga autoritarizmi,përvetësimi i Partisë,shkelja e statutit të saj,hapjen e Partisë dhe demokratizimin e saj,ndërkohë na shfaqet me deklaratën e vet,një eksremist politik si shokët e tij,një mbështetës i dhunës,një mohues i lirisë dhe demokracisë dhe natyrisht një hipokrit.
  Se kanë njerëz të ndryshëm ide e pikëpamje të ndryshme,se kanë të drejtë njerëz apo grupe të ndryshme të manifestojnë,se ka midis tyre-manifestuesve-që kanë qënë luftëtarë kundër fashizmit e nazizmit dhe fitimtarë të saj,se kanë të vrarë në atë luftë të madhe fitimtare,vëllezër,motra,djem apo vajzat e tyre,apo farefis të tyre,se e quajnë ata këto 27 vjet vitë që u ka sjellë mjerim,apo fatkeqësi të ndryshme nënë këtë drejtim të partisë sëTij apo edhe Partive të tjera që i sollën këtij populli krahas zhvillimeve pozitive edhe vuajtje e fatkeqësi të reja,Ky-Patosi-nuk do ti a dijë dhe nuk ka ndërmënd ti a dijë asnjëherë,Ky pretendent që kërkon të drejtojë Partinë e Berishës e të Lulëzimit.Siç e thotë një komentues më lart-ai mjafton të zërë një post,të marrë një rrogë dhe të jetojë mirë edhe kur të tjerët vuajnë.
  Dhe kështu me këta mëndje lehtë e me këto qëndrime si mund NE të ndërtojmë një shoqëri të lirë,një shoqëri të emancipuar,një shoqëri të zhvilluar,të demokratizuar,jo rraciste,jo diskriminuese,një shoqëri të ndjeshme për këdo shqiptar që kërkon të shpalosë idetë e veta lirisht,për këdo që në këtë Shqipëri të vuajtur do të jetojë konformë ligjit,nderit,moralit dhe të respektojë këdo që ka pësuar fatkeqësi qoftë nga komunistët,kush nga ballistët,kush nga pushtuesit,kush nga kriminelët e partive më parë apo edhe tani,pra,kushdo nga pjestarët e kësaj shoqërie që dëshëron të ndihet i lirë dhe i pa diskriminuar nga pushtete apo grupe shoqërorë apo kushdo imponues qoftë.
  Duke i shkelur këto si Patosi më lart,NE nuk mund të shkojmë në Europë,nuk jemi të pregatitur jo vetëm si shoqëri por edhe si parti poltike apo individë me kulturë gjysmake si më sipër që marrin përsipër të ndriçojnë të arthmen e këtij populli dhe që kërkojnë të vishen me mantelin e të diturit apo prijësit me kokën bosh.
  Jo! kshëtu në Europë nuk shkohet.

  Reply to this comment
 13. Katerina die Große-Madona prej Sauku May 5, 22:26

  Kafshet dhe Kriminelat nuk kan respekt per asgje as per te vdekurit .
  Enver Hoxha beri Luften dhe e fitoi ate duke e rradhit Shqiperine ne anen e fitimtarve.
  Ca bastard si Patosi qe e kan dhjere dhe ne PD, merr sot anen e kriminelave dhe te huliganve qe godasin ca pleq.
  TURPI te mbuloft Patos Haleja.

  Reply to this comment
 14. Lexuesi i durueshem May 6, 02:37

  Te çmendurit perdorin dhunen. Kjo nuk ka nevoje per vertetim.
  Kjo eshte demokracia? Pika mu ne demokracine tuaj, tuafet e salikaraxhicit elulbashiçit. Bandite! Si i mbroni dhunuesit dhe urreni e shani E. Hoxhen?!
  Hoxha udhehoqi me dore te hekurte dhe arriti te vere rend e qetesi, pune e siguri, e zgjati jeten mesatarisht mbi 70 vjet dhe popullsine e trefishoi per 40 vjet. Debila, injorante dhe te cmendur! Nuk kuptoni cfare thoni e cfare beni. Jeni terroriste dhe duket qe vetem ligjet e Enver Hoxhes u bejne derman juve.
  Si more pazot zhapiku mbeshtet dhunuesit ti?! Ku vete me kete logjike, shqiptari te luftoje kunder shqiptarit? Vellai te rrahe vellane? Kjo eshte nxitje per lufte civile.
  Veteranet e simpatizantet nderojne shoket e tyre ne menyre paqesore, te cmendurit i rrahin! Kini tmerr nga fotografia e Enver Hoxhes! Ky tmerr do t’u shoqeroje deri ne varr, nuk kini nga t’ia mbani!
  Nuk asgjesohet historia nga legenat, nga pleherat si ju.
  Me keto qe beni me shume nderohet Enver Hoxha dhe vepra e Tij.
  5 Maji eshte dita e nderimit te te reneve per liri. I paharruar kujtimi i tyre!

  Reply to this comment
 15. Lala May 6, 06:42

  Mos fol ne emer te popullit Patoz Karioli sepse poulli e do fotografine e ENVERIT tek koka e krevatit qe ta ruaj nga kriminel si ti.

  Reply to this comment
 16. alphade May 6, 09:15

  Nje MUT Kavaje,megjithe respektin qe kam per kavajsit,
  kam shume miq kavajas, perseri ritheksoj se ky MUT Ka-
  vaje tregohet nje pis, nje falangist i ndyre per vetem nje
  fakt qe po e shtroj si me poshte vijon: C’kerkojne pinjo-
  llet ballisto-zogistet ne Varrezat e Deshmoreve ?! Ata nuk i lidh asgje me kete date historike te deshmireve te
  kombit, qe rane ne LNCL. Prania e ketyre falangisteve te
  Sali Berishovic Tradhetarit kishte vetem nje qellim PRO-
  VOKIMIN e veteraneve. Ata ishin vetem nje grup pleqsh
  qe shkuan atje per te nderuar shoket e tyre te rene ne lufte kunder pushtimit nazi-fashist. Po keta rrugacet e Saliut dhe Ti mjerani kavajas cdonit atje ? Asgje nuk iu
  lidh me kete date historike,perkundrazi cdo gje ju ndane.
  Kavajsit e ndershem dhe ata qe kontribuan ne LNCL do
  ju rrahin me dru shkoze ,zoti Pato-zi me keto qendrime
  alla “Trusti i Lulelakres”…..!

  Reply to this comment
 17. Paci May 6, 11:43

  TURP per provokatoret pseudo demokrat qe shkuan per te pergjakur diten e perkujtimit te gjakut te derdhur nga pjesa me atedheare e popullit shqiptar . Turp per kete Patozin qe mban anen e balozeve te dhunes e te gjakosjes pa gjygj te ketij populli per 28 vjet te braktisur nga politika dhe e drejta kushtetuese per pune e per jete te garantuat .Turp te ndalosh pasardhesit e deshmoreve te LANÇ te mbajne ne varreza foton e Komandanit te Luftes qe e rresbtoj popullin shqiptar per here te pare ne histori me fituesit e nje lufte Boterore .Nuk e mendoja se Patozi paska mendje me te zeze se bajlozet e tjere qe per interesa shiten e plaçkiten vendin ktu e 30vjet pa pushuar e katandisen popullin ne pergjysmim e vendin e kthyen te pa banuar TURP po te kete kellqe demokratike ky Patozi te propozoje referendum popullor per rehabilitimin e ENVERIT dhe per heqjen me ceromoni te bustit te Zogut ae braktisi postin e tije e vendin ne kohen kur duhej te udhehiqte luften e ti dilte per Zot vendit e jo te shkelte mbi himnin e flamurit te dezertonte e vidhte arin e vendit . Po Pato zeve e Bajlozeve te ketyre 28 vjeteve ju intereson shembulli i Zogjit e jo i Kryeshqiptarit te te gjitha koherave . LAVDI PER JETE DESHMOREVE TE ATDHEUT .

  Reply to this comment
 18. SEFERI DURRSAKU May 6, 19:59

  o titi, je spiun i vjeter ti daj, qysh nga gjimnazi, nuk te takon te kritikosh enverin, sa per dhunen, desha them se edhe 10 parti te ngresh ti asnje nuk te vjen, e di pse ??
  sepse je 1000 here me i keq se lulashka. ok ???

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro May 6, 20:59

   Kush nga ju enveristat do te me ktheje nje pergjigje per pyetjet qe do te bej ? 1.- Te gjithe tiransit e vjeter e dine qe Enveri e spiunoi Qemal Stafen tek Italianet e me pas ai u vra . Gjithashtu thone qe enveri ka qene pederast pasiv , pergojohet me nje person i quajturXhepi qe pas clirimit u vra nga dylberi Enver. Si eshte e verteta a mund te na thoni ? Ne fund ju keshilloj merni nje rruge andej nga Kim Jong-Un nga Koreja e Veriut e nxireni mallin per ate sistem . Une per vete kam qene , eshte me te vertete nje mrekulli, kishin filluar koreanet verioret te hanin bar te thate se i njomi kishte mbaruar , por udheheqesin e donin shume.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*