Krenar për Brexit, por humb 400 mln paund pas një dite

June 29, 2016 14:53

Krenar për Brexit, por humb 400 mln paund pas një dite

Donatori më i madh i fushatës pro largimi të Britanisë nga BE, ka humbur miliona të tjerë vetëm një ditë pas fitores së fushatës “Largohu”.

Peter Hargreaves dhuroi 3.2 milion paund për këtë fushatë, por vetëm një ditë më pas humbi 400 milion nga rënia e titujve në bursë.

Megjithatë ai tha se nuk ndjen asnjë keqardhje për paratë e dhuruara. “Nuk e bëra për përfitime personale. Por mendoj para së gjithash se është një e mirë për Britaninë” u shpreh ai.

Aksionet e kompanisë se Hargreaves Lansdown humbën vlerën nga 1.389 paund para votimit në 1.056 të hënën, duke avulluar 400 milion paund të vlerës së shoqërisë.

Biznesmeni e krahasoi këtë situatë me atë kur Britania e Madhe braktisi mekanizmit e këmbimit në 1992.

June 29, 2016 14:53
Komento

3 Komente

 1. Debil Anglez June 29, 23:03

  Shtoi edhe uljen e vleres se paundit ne krahasim me dollarrin i del edhe me teper.Hajt shnet or ti varr rende.Mbase kerkon faliment se shpejti se njerez si ty nuk meritojne te jene te pasur.Debil.

  Reply to this comment
 2. Hani pak mos hani shume m.... June 30, 00:10

  Ka humbur 333 milion paund apo arithmetika e gazetarit me diplome nga Universitet Kioska e nxjerr 400 milion, me nje te rene te lapsit i shton 67 milion paund.
  Gazetar koke “Qip”

  Reply to this comment
 3. Shpati June 30, 07:10

  I dhjere dhe krenar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*