“Diciotti”, rrëzohet akuza ndaj Salvinit për arrestim ilegal të emigrantëve

September 4, 2018 12:24

“Diciotti”, rrëzohet akuza ndaj Salvinit për arrestim ilegal të emigrantëve

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini, vazhdon të jetë për autoritetet italiane një person nën hetim, për çështjen e 140 emigrantëve të anijes “Diciotti”.

Por prokuroria e Agrigentos ka hedhur së fundmi poshtë një nga 5 akuzat që i drejtohen.

Prokurorët italianë e kanë rrëzuar hipotezën e akuzës së arrestimit ilegal të 140 emigrantëve eritreas vetëm pasi shqyrtuan aktet e dosjes hetimore prej 50 faqesh.

Tashmë ndaj ministrit të Brendshëm italian rëndojnë akuzat si; sekuestrim personi, sekuestrim personi me qëllim kërcënimi, abuzim detyre e moszbatim të akteve zyrtare.

Matteo Salvini është shprehur për situatën në fjalë se është i qetë e i bindur në linjën e politikës së tij, dhe se nuk do e ndalin as 50 faqet e akuzës e as 30 vite burg që rrezikon.

s.a/dita

September 4, 2018 12:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*