Die Presse: Gjermania ka plane të tjera me integrimin e Shqipërisë

September 15, 2017 09:27

Die Presse: Gjermania ka plane të tjera me integrimin e Shqipërisë

Të shtunën e kaluar parlamenti i ri shqiptar u mblodh për të emëruar ministrat e ri. Për herë të parë Edi Rama mundi të krijojë vetë qeverinë, pasi partia e tij socialiste fitoi 74 nga 140 vendet në parlament. Për kryeparlamentarin socialist votuan 80 deputetë – mes tyre edhe dy “dezertorë” demokratë, shkruan austriakia “Die Presse”, në një artikull për Shqipërinë dhe rrugën e integrimit europian.

Edi Rama mund të argumentojë përpara Komisionit Europian se statusi kandidat i Shqipërisë është stabël dhe gati për fillimin e bisedimeve. Edhe pse zgjerimi i BE është ngrirë, me kandidatët e tjerë të Ballkanit Perëndimor po bisedohet akoma. Vitin e kaluar Shqipëria mbeti në zonën e pritjes për të dëshmuar “pjekurinë zgjedhore”. Sipas konceptit shqiptar ata shkuan jashtëzakonisht qetë dhe po ashtu zgjedhja e presidentit të ri Ilir Meta, shkoi pa probleme themelore.

Por Komisioni Europian ka një listë të gjatë të kushteve që lidhen me Gjykata të pavarura dhe luftën kundër krimit të organizuar, që kryesisht lidhet me trafikimin e drogës. Komisioneri europian, Johannes Hahn, gjatë vizitës në Durrës vlerësoi proçesin zgjedhor në Shqipëri si “të qartë dhe transparent”. “Në përgjithësi,” tha ai, “shoh përparime.” Ai uroi që qeveria e re të bëjë hapa para në rrugën europiane.

Por shtete si Gjermania kanë llogari të tjera me vendin e shqiptarëve. Gjatë vitit të kaluar atje kanë kërkuar azil plot 54.000 shqiptarë – një keqpërdorim i heqjes së vizave që nga 2010.

Përkundër paralajmërimit të qeverisë shqiptare, fluksi i azilkërkuesve nuk është ndalur dhe tani vijon me intensitet të lartë edhe në Francë. Pak është raportuar për gjeneratat e dyta dhe të treta të shqiptarëve në Greqi dhe Itali. Ata kanë të zhvilluar kulturën e përshtatjes dhe integrimit.

Projekti i dashur i BE për Ballkanin, është krijimi i një zone të përbashkët ekonomike të gjashtë vendeve të Ballkanit perëndimor. Zyrtarisht Shqipëria qëndron pas projektit me 115 programe integruese – që do ndihmonte në përmirësimin e infrastrukturës dhe tregtisë së lirë në rajon. Por jo pak – gjithashtu edhe në kampin qeveritar – frikësohen për një plan pritjeje në integrimin e BE. Disa kanë shqetësime tjera. Ata frikësohen se një “union i vogël” i vendeve të Ballkanit Perëndimor do dominohej nga fuqia ekonomike e Serbisë, dhe paralajmërojnë një hegjemoni serbe në këto hapësira.

September 15, 2017 09:27
Komento

7 Komente

 1. intelektuali September 15, 10:01

  Gjermania nuk ka si te mos kete “plane te tjera per Shqpnine Enveriste te Edvinit kur Kryeministri shqyptar ka kriminalizuar Shtetin dhe Pushtetin si kurre me pare dhe ka mallkuar Presidentin amerikan Donal Trump si halabak me urdher nga spiuni i Hitlerit George Soros si nje REZIL i Shqypnise kudo ne Bote.

  SI MUND TE INTEGROHET SHQYPNIA E EDVIN KAQOLIT, GRAMOZ KRIMINELIT DHE FATMIR HETUESIT NE BE ME “FRROKUN DHE VELLEZERIT E TIJ” NGA PAS?

  Dhe jo vetem kaq:

  KUSH MUND TE RESPEKTOJE PRESIDENTIN REZIL TE SHQYPNISE, LIKE FLORIRI QE E PA GJITHE BOTA SI KOLLOFISTE RYSHFETIN PUSHTETAR ME TEFTER NE DORE DHE QE E KA SEKRETARIN E TIJ PERSONAL NE BURG FEDERAL NE SHBA PER VRASJE DHE KRIM TE ORGANIZUAR?

  Dhe jo vetem kaq:

  CILI SHTET DEMOKRATIK DO NJE VEND QE DEKORON XHELATET E ENVERIT ME MEDALJE TRIMERIE DHE QE U SHTON PENSIONET E PLEQERISE SIC BERI EDI RAMA ME NEXHMIJEN DHE VITON E ENVERIT?

  Vetem Korea e Veriut e Kimit mund te pranoje ne gjirin e vet nje shtet si ky i Edvin KAQOLIT

  Reply to this comment
  • NJE QYTETAR SHQIPTAR September 15, 19:17

   E fillove diten e punes , si gjithenje me komente z.inteloleshi ! Nuk te lexoj se e di cfar idjotesish nxier nga goja , por me ben pershtypje fakti , qe dikushn te ka punesuar vetem per te coroditur sa me shume shqiptare qe te jete e mundur ….., dhe akoma me shume me cudit fakti se sa me qejf e ke mare ate pune , per te jetuar pa pune , dhe vetem me rugen e krimit ndaj vendit e popullit tend , sigurisht ne se je shqiptar , gje qer ka pak gjasa ,

   Reply to this comment
 2. Tap Topi September 15, 11:30

  Nqs. deri para pak viteve mund te flitej per nje deshire te Brukselit per te perqasur sa me shpejt vendet e ballkanit perendimor drejt BE, sot kjo iniciative sa ka ardhur dhe eshte dobesuar.

  Per shume vite nuk do te kete me zgjerim te unionit, dhe kjo vlen si per vende me prioritet, po ashtu dhe per “bishtat e kavallit”.

  Ne raportin me te fundit te publikuar ne disa gazeta prestigjoze, thuhet se eshte menduar te ndryshohen disa rregulla qe kane te bejne me zonen Shengen. Synimi eshte perforcimi i kontrolleve ne vijat kufitare qe ndajne vendet kontraktuese te marreveshjes Shengen me disa vende qe jane anetare te BE-se, per shkak te shtimit te shpejte te numrit te refugjateve arabo-persiane qe po tentojne aktualisht te depertojne nga Rumania permes Detit te Zi.

  Ndryshimi i ketyre rregullave do t’ja veshtiresonte bullgareve, rumuneve dhe kroateve (imagjinoni pastaj shqiptareve) levizjen e lire brenda kesaj zone, dhe ne rast se situata e krijuar nuk permiresohet, kjo do te kete pasoja teper negative edhe per Shquperine e shokut Pali dhe te shoqes Lenka, si “furnitore” te zellshem te tregjeve te botes me analfabete (kush tha skllever?) moderne.

  Reply to this comment
 3. * September 15, 11:31

  Required fields are marked

  Reply to this comment
 4. alphade September 15, 13:22

  Z. ” intelektual” ,respektoj njohurite tuaja te thella ne shume fusha te jetes ne Shqiperine e socializmit. Por
  persa i perket Edi Rames,kryeminister ja ke futur kot ,
  bile fare kot. ” Edvini” sic thua Ti dhe Saliu,mbase jeni
  i njejti emer e pseudonim, nuk mund ta quash enverist,
  sepse s’ka asgje te perbashket me Enverin dhe as qe me
  shkon ndermend te bej nje krahasim te tille. Mund te ka-
  talogosh vete Saliun si enverist,qe me parrulla te djathja
  duke i perdorur ato vetem si sllogane,vepron ne praktike
  si ekstremist i majte,enverist,ndersa krejt e kunderrta ndodh me ” Edvinin”, qe vetem Saliu e therret me kete
  emer.
  Se dyti, Ju ,besoj se e njihni mire Ameriken dhe ” idiosin-
  cracia-n” e popullit dhe te qeverise amerikane. Me kritikat
  dhe mbase edhe ndonje fyerje,sic e quani Ju per presi-
  dentin Trump nga ana ana ” Edvinit” nuk i bejne aq per-
  shtypje dhe as qe e vene re kur behet fjale per strategji-
  ne dhe aleancat ne shkalle boterore. Ja kaloi edhe ajo
  kritike e Rames. U harrua !
  Se treti, Sorosi nuk eshte supermeni ,as supershteti i Amerikes ,por thjeshte nje biznesmen i suksesshem si
  te gjithe biznesmenet e tjere amerikane qe ka me qindra.
  Por Ai kurre nuk mund te afrohet as Carlos Slim te Meksi-
  kes dhe as Bill Gate- te amerikes per nga pasuria dhe si
  eshte e mundur qe plakushi ne prag te ” lamtumires” paskish korruptuar tere boten lindore komuniste. Nga ketej del se emri i Soros perdoret si alibi e pretekst per
  te bere propagande kunder kundershtareve politike .Madje ishte Saliu dhe PD qe e kane quajtur Sorosin burre shteti dhe nga na doli tash armik dhe arkitekt i te
  gjitha te zezave qe vazhdon te propagandoje binomi
  Sali-Lul !
  E vetmja gje qendron ne komentin tuaj te mesiperm dhe qe jam dakort qind per qind eshte persa i takon Like Flo-
  rit : Ai po eshte nje e keqe e Shqiperise qe mund te beje
  shume deme vendit duke qene ne postin e Presidentit te
  Republikes . Une,personalisht ,asnjehere nuk i kam besuar atij ,per vete faktin se Ai ka nje etje te tmerreshme
  per pushtet. Ai nuk ndalet perpara asgjeje per arritur ate
  qe do ne lartesite e hierakite pushtetore . Ne kete kuptim
  Ai eshte nje Sali i dyte ,qe sic thote populli, per kolltukun
  e pushtetit , Ai ” vret edhe babane”, ketu ,idem Saliu !
  Edhe dicka te fundit : do te ishte e pandershme qofte edhe ne politiken me te pandershme qe te etiketosh te
  gjithe ” kuadrot” e asaj kohe si xhelate. Ky do te ishte thjeshte nje absurditet qe nuk e gelltit njeri,sidomos ne
  shqiptaret qe e njohim mire ate epoke ,ka patu edhe shume njerez te ndershem qe kane punuar ndershme-
  risht dhe fakt eshte se asnje ” kuader” i asaj kohe nuk
  doli i pasur ! Shiko sot c’behet ?! As Gramos Ruci dhe
  aq me pak Fatmir Xhafa nuk kane qene ” xhelate” te ko-
  munizmit . Madje po te ishin te sakta keto akuza,zoterinjt
  ne fjale nuk do te mbanin portofolin e deputeteve pergja-
  te disa vjeteve apo tash qe u vune ne krye te Parlamentit
  dhe te qeverise u bene ” xhelate” ?! Zaten opozita sul-
  mon gjithemone ata qe jane me te devotshem ne kryerjen
  e detyrave me ekzigjentet, dhe me te pakorruptuarit ,sic
  jane dy personat qe permendem me lart qe dje dhe sot
  vazhdojne te jene te veshur me pushtet !
  Si perhere, stafit te gazetes ” DITA” i uroj nje dite te kendeshme ! Suksese ! FLM !

  Reply to this comment
 5. Raimond vlonjati September 15, 13:59

  Gjermania ka plane pro serbe , ndaj politika shqiptare nuk duhet ta degjoje aspak

  Tani kuptohet pse Inteligjenca Amerikane pergjonte Merkel
  Ajo ben politiken ruse ne Ballkan duke perdorur shtetet e tjera ne dobi te Serbise

  Krijimini i zones Ekonomike me keto shtete nuk ka asnje lloj kuptimi , sepse keto jane shtete me ekonomi te dobet dhe nuk kane cfare ti japin njera tjetres , vecse ti ngjisin semundjet e tyre njera tjetres

  Ndersa nqs do ishte me re vertet serioze Merkel , le te krijonte nje hapesire ekonomike me gjithe shtetet e Ballkanit duke futur brenda edhe Greqine , Kroacine , Rumanine , Bullgarine e Turqine , ne kete menyre do ndihmohej shum ekonomia e vendeve te dobeta te Balljanit

  Nga ana tjeter ky Union Jugosllavik esht nje fyerje per viktimat qe shkaktoi Serbia , dhe ne te njejten kohe eshte nje shperblim ndaj xhelateve serbe

  Shqiperia ne asnje menyre nuk duhet ta pranoje kete ise budallaqe te shtriges gjermane Merkel
  Opozita shqiptare duhet te ngrihet ne protesta kunder kesaj Jugoslkavie te neveriteshme qe kerkon ti ktheje Serbise Kosoven ne forme ekonomike dhe Shqiperine ta ktheje ne sherbetore te Serbise

  Shqiperia mund te kerkoje te krijoje nje zone te perbashket ekonomike me Italine , nga e cila ka cfare perfiton ne cdo aspekt
  , por jo me Serbine we ju shet mirll kanceroz

  Absolutisht lidhjet tona me Serbine duhet te shkrputen
  se nuk kemi asnje lloj perfitimi nga ky shtet tejet armiqesor , dhe ne te njejten kohe esht fyerje per viktimat tona nga regjimi kriminal serb

  Reply to this comment
 6. be, duan korrupsion ne ballkan, qe te jene vete te bashkuar ... September 15, 14:15

  Be. ka gjetur ne ballkanin perendimor, qeveri totalisht te degjeneruara, qe po i shkallmojne genin, popujve te tyre . dhe europes nuk i bejne asnje dem, pasi jo vetem ja kane friken t’i kerkojne mbeshtetje, por edhe vete e duan kete status . por, po dhe europa, po sidomos usa, kete status e kane gatuar vete dhe pikerisht kete status duan per keto vende……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*