Die Sueddeutsche Zeitung: Kontrollet e përkohshme të kufijve kanë cuar në humbjen e 15 miliardë eurove

April 18, 2016 10:44

Die Sueddeutsche Zeitung: Kontrollet e përkohshme të kufijve kanë cuar në humbjen e 15 miliardë eurove

Kontrolli i përkohshëm i kufijve vendosur nga katër vendeve evropiane (Franca, Gjermania, Suedia dhe Austria) në mes të vitit 2015 për shkak të fluksit të shtuar të emigrantëve ka çuar në humbjen e 15 miliardë eurove për ekonominë evropiane në vetëm një vit. Shifrat u prezantuan nga Instituti për Hulumtime Ekonomike me bazë në Mynih IFO, shkruan gazeta bavareze Die Sueddeusche Zeitung.

Sipas të dhënave të paraqitura nga ana e ekspertëve, dëmi financiar është i lidhur me rënien e fluksit turistik dhe tkurrjen e aktiviteteve të shumë kompanive.

Ekspertët parashikojnë se në qoftë se të 22 anëtarët e Shengenit imponojnë kontroll kufitar, tregtia do të tkurret me 20%, ndërkohë që humbja ekonomike do të kryesojë me 100 miliardë euro në vit.

Prognoza për dekadën është edhe më e zymtë – Ifo referon për140 miliardë euro humbje në vit.

April 18, 2016 10:44
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*