Digji-more digji-o baba Sali

July 8, 2018 14:15

Digji-more digji-o baba Sali

Dy janë në Kuvend,
si ujku-si bisha,
Monikë Guerilja,
dhe Sali Berisha!.

Do djegim mandatet,
kanë deklaruar,
Sala në zjarrvënie,
është i sprovuar!.

Monika e ka,
për herën e parë,
ndaj dhe e urojmë,
i vajtë djegia mbarë!.

Sala i sprovuar,
s’e ka problem fare,
dogji katër herë,
trojet shqipëtare!.

Digje-Salë-digje,
shyqyr që u gjënde,
mbase tok me të,
djeg dhe veten tënde!.

S’e kam simbolike,
Sali-o Katran,
po fillimi i vjeshtës,
do ndonjë kurban!.

Rreth vitit Dymijë,
a s’na befasove,
kur një supervrasje,
na paralajmërove!.

Ne thoshim me vete,
ç’thotë ky budalla..,
po fiks pas një muaji,
Azemi u vra!.

Djegia asnjëherë,
s’është veprim i butë,
nuk parashikohet,
as në Kushtetutë!.

Djegia është shpikur,
nga një mëndje e gjorë,
se thjesht’ nga mandati,
ata heqin dorë!.

Asnjë deputet,
s’do zëvendësohet,
e gjithë opozita,
fare do zerohet!

Dhe kjo do të jetë,
një ikje pa kthim,
ose saktësisht,
bojkot pambarim!.

Këto janë idetë,
e Sali veshgjatit,
po s’është kaq e lehtë,
djegia e mandatit!.

Mbasi në Kuvend,
veten do zerojnë,
ca zgjedhje të reja,
ata do kërkojnë!.

Dhe kur opozita,
veten të zerojë
Kuvendi sërish,
mund të funksionojë!.

Mund të funksionojë,
dhe pse krundet s’janë,
sepse socialistët,
numurat i kanë!.

Po tjetër qëllim,
kanë Salinj mandatat,
se mot-në Qershor,
hapen negociatat!.

Po për ne s’do vlejë,
as dhe ajo ditë,
se s’ka bashkëpunim,
pozitë-opozitë!.

Po në një drejtim,
e kanë fare kot,
se Reformë-Vetingun,
s’e pengojnë dot!.

Dhe s’do ndryshojë,
aspak Epopeja,
fitojnë socialistët,
prapë zgjedhjet e reja!.

Djegia e mandatit,
mund të mos shpërblehet,
se si bumerang,
prapa mund t’u kthehet!.

Mund të përfundojë,
çdo gjë firi-fiu,
të shohim çdo bëjnë,
Mona dhe Saliu!

A.DUKA

July 8, 2018 14:15
Komento

12 Komente

 1. Arben July 8, 15:22

  Rrofte shoku edver

  Reply to this comment
 2. lbova July 8, 16:37

  Arben duka Arben duka ,
  c’jane gjithketo mufka.

  e kisha menduar ,
  por se si mu duk
  se ti kerren bejte
  per nje cope buke.

  po pse lodhe kaq
  o njeri i marre
  ngele duke share
  gjithe boten mbare.

  dhe flet per Saliun,
  e keqja e madhe,
  po nga stani juaj ,
  ka dale kjo sorkadhe.

  stani i seres tende
  edhe Enverit,
  more edepsez,
  i dhjeri i dhjerit…

  Reply to this comment
 3. albi July 8, 16:40

  sec ka dal llumi PS -se
  sec ka dal det e me det,
  vijne nje bylyk me morra
  bejne llaf e muhabet..

  na flasin per kombin,
  na flasin per voten,
  horrat komuniste,
  qe nderruan rroten.

  Reply to this comment
 4. info analitike July 8, 17:56

  E kuptoni shoke nivelin e zvarranikeve te partise si bedrinjte e bejtexhinjte. Keta te shkretet cdo gje lidhin me partine. Jane si qente qe nuk jetojne dot pa nje padron. Keta as nuk e dine se c’do te thote mendim i lire dhe vullnet i lire i pavarur nga ai i partise. Keta jane misherimi i arsyes se perse Shqiperia nuk behet dot nje shtet europian demokratik.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA July 9, 08:33

   O Arben Duka,
   Nga sot ,
   mos shkruaj me asnje rresht,
   pa marre me pare mendimin e Info Leshit…
   se ky Infua, nuk e lidh cdo gje me partine dhe me Babale Saline…
   Infua nuk eshte Qen qe nuk jeton dot pa Bajraktar Monstren…(Ai eshte vetem nje Zagar i tij)
   Se vetem Infua e di se cdo te thote mendim i lire dhe vullnet i lire e i pamvarur nga ai i partise…Vetem soji i Infove jane meshirimi i arsyes se perse Shqiperia nuk behet dot nje shtet europian demokratik…Vetem Infot e kane kete dhunti qe te na mesojne se si ndertohet(shkaterrohet) Demokracia e Vertete, Se ata dine te qeverisin, sic thoshe ai (Anglezi i mencur) keta dine te qeverisin me metodat e Shekullit te 18-te dhe me kanunin e Lekes…
   Arben Duka, Pena Top si nga here, Saliut i ke nxjerre Uje te zi…

   I thashe Djallit, Djall o Djall,
   Pse nuk vjen ne Shqiperi,
   Me tha Djalli mos u tall,
   Ju keni shokun Sali…(Tok me Infot e tij!…)

   Reply to this comment
 5. rozi July 8, 19:18

  të lumtë pena o Arben Duka!

  Reply to this comment
 6. Kris 1 July 9, 04:01

  Sa te kete pushtet I Gjati
  Pelcit Beno nga inati
  Saliut si prishet gjiza
  Se zhukasin ca miza
  Eshte ne kulm te humorit
  Se ha ne tepsine e Horrrrrrriiit

  Reply to this comment
 7. Mark U.K July 9, 09:29

  Nje poetaruc partiak qe nuk ka te dyte.Dikur fuks si i quante populli ata qe spiunon.Apo nuk i japin lavdata shoket e vet te dikurshem.A jeni perseri aktiv apo vetem serviloseni se ajo ju ka mbetur o fuksa.

  Reply to this comment
 8. "BOHOTINA" July 9, 10:22

  O Zot! Ç’ behet keshtu? Si iku keshtu drejt te keqes (Salihut) truri i shqiptareve? Tere komentuesit e mesiperm nuk bejne as nje qime te ARBEN DUKES.

  Reply to this comment
 9. patrioti July 9, 12:26

  Bohotina , shprehu me qarte , ne fjaline e fundit : Tere komentuesit e me siperm , te mare sebashku , nuk vlejne as sa nje qime e bythes te Arben Dukes . Pershendetje .

  Reply to this comment
 10. Valbona July 9, 15:43

  Ndryshimi midis mendimit të lirë dhe mendimit të skllavëruar,fanatik e padritë është se mendimi i lirë ka autor ,identitet.Tjetri anonim se nuk ka kurajë të flas hapur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim