VARGJET: Dil një gjysmë dite, o shoku Enver!

Arben Duka April 3, 2015 21:45

VARGJET: Dil një gjysmë dite, o shoku Enver!

Të shajnë të tutë,

o shoku Enver,
vetëm gjysmë dite,
dil edhe një herë!

Vetëm gjysmë ore,
dil e luaj fenë,
në Shtëpinë Qendrore,
ta pimë kafenë!

Në Shtëpinë Qendrore,
more Komandant,
ku tani i parë,
është një intrigant!

Ty – ky shkretëtirë,
as të shkon në mëndje,
i ligu të ligjve,
në partinë tënde!

Ç’djall të tha në kokë,
nga shpella ta nxirrje,
të ngjiste ca shkallë,
veç me bythëlëpirje!

Në hatër s’të bie,
ty mender Saliu,
sa të ta ndjejë erën,
do fshihet si miu!

Rri veç pak sekonda,
jo një gjysmë ore,
ta çlirosh nga bandat,
Shtëpinë Qendrore!

Dhe mos shko aspak,
në të tjera vënde,
sepse një besnik,
ke në zyrën tënde!

Ai ta ka mbajtur,
emrin të florinjtë,
se ti mbi të gjithë,
i ke skraparllinjtë!

Ai ngjan nga ty,
shoku Komandant,
ndaj me të pushtetin,
e kemi garant!

Në zyrën e madhe,
të shokut Mehmet,
është djalë i Kristaqit,
që qe deputet!

Ai ndonjëherë,
bën sikur të shan,
po nga ana jote,
kandarin e mban!

Eh, edhe në zyrën,
e shokut Haxhi,
ësht’ një oficer,
pak mustaqeli!

Vetëm pak mustaqe,
siç i kish Haxhiu,
dhe për këtë punë,
i hoqi i ziu!

Kaq – o Komandant,
s’kemi më ç’të themi,
se pushtetin tënd,
neve prapë e kemi!

Se do të humbiste,
kot mendoi shpellari,
kur në mes të natës,
të krreu nga varri!

Tani ik i qetë,
dhe nuk ke pse vuan,
se këtu shumica,
akoma të duan!

Ka dhe që të shajnë,
e të hedhin gurë,
për inat të tyre,
unë të mburr – o burrë!

Unë të mburr – o burrë,
se jam realist,
se s’jam njohur kurrë,
si një enverist!

 

******

Rubrika e Arben Dukës mund të lexohet e plotë çdo ditë në versionin print të DITA-s në faqen e letrave nga lexuesit

Arben Duka April 3, 2015 21:45
Komento

94 Komente

 1. LOVE April 3, 18:12

  ahahhahahahahhahahahhaahhaahhahahaaah
  kete e ke ber bukur vertet
  tamam si buuuuuuurat ta pini kafene .
  me shokun Sali ngaterrohesh kot .shkallet i ngjiti me zotesi , njesh ishte / eshte
  nuk e ka ber shkollen si Edvini ,as babin se kishte biroist .
  per nder te partise tende ,kot e perjashton ,ju e kishit komunistin me te nderuar 🙂
  uuaaa ne zyren e Mehmutit ligjeron EDveri ? sjell ters ajo zyre ,nderrojani
  do iki si poliagjent ,pa le shtet qe po ben ….do iki si Nanua ne 14 shtator

  kot lodhesh shoku bejtexhi ,kot lodhesh
  ju nuk kini gjakun tuaj ,se ju gjakun e pini , keni vetem zarranike duartrokites
  sigurisht keni dhe armiq …pa ata ngeleni pa kauze ..si tha shoku Kadri ?
  PARTIA IME ME ARRESTON ? Po po partia jote te arreston se ke ber faj ” ahahhahaah
  jo mo jo , ti nuk je enverist , po pse ka qene ndonje enverist ketu ?
  ti je klasa oficer , dhe atje shkoje se nuk ishe enverist 🙂
  je realist i madh , ngaqe jane te gjithe derivantet e envorrit ,jeni katandisur ketu sot
  megjithate keni te drejten tuaj te vajtoni ,jeni tamam ne kohe
  propozoj ta shpallim “javen e enferrit” qe sot dhe deri ne 11 prill
  le te mblidhen kukuvajkat envorriste , te qajne kumandarin ,vajtojeni babain ….
  monumentin i ngrini …atje te shtepiat tuaja …. se keshtu ne vend tjeter nuk ju le njeri
  jua tregojme mire friken ty dhe skrap ar lliut ….e pe vete sa trim ishte kur filloi ate porno folkun per LANC …sa foli ARVIZUJA ….i mblodhi leckat dhe veteranet pa dhembe
  ate ta kesh mik te prish pune …ta kesh armik te ha …..

  megjithate eshte kenaqesi tu degjosh te vajtoni , tu shohesh ende me bisht si keni qene 😛

  Reply to this comment
  • Lleshi April 3, 18:25

   Sa te paska djeg o nasrudin (love) dhe sa frike te paska kallur ? Ha…ha…ha… Nje faqe te tere paske shkrujt … gjithe panik ! Ha…ha..ha… je i modh fare !

   Reply to this comment
   • LOVE April 3, 19:21

    lexoje ,lexoje dhe nje her A.DUKEN
    lexoj nenrreshtat ,ate qe nuk thuhet po kuptohet .
    lere panikun tim ,se une vdes nga frika dhe kur rreshtoheni
    200 petrita ketu .
    lexo dhe Vezhguesin F , sepse ai te pakten e ka kuptuar sakte .
    mos mendo replikat ,repliko mendjen tende !

    Reply to this comment
  • bato April 3, 21:39

   Love!
   Ose lave, sepse po lan surratin e gjakosur te komunistit Sali vicidoli, te atij qe i lepin edhe bythen nga serevilizmi, ose nga qe te ka hedhur ndonje kocke ne keta tete vjet. Saliu i sherbeu Enverit dhe Hysniut dhe per kete ka aq shume fakte qe nuk i shikojne vetem idiotet si ti, ndersa Edi Rama, jo vetem nuk ishte komunist e mjek byroje, poa as te atin Kristaqin nuk e ka patur komunist.Madje, Edi dhe shume te ntjere i nxiten studentet qe sollen dhjetorin, ndersa ai SDaliu yt komunist u dergua nga Ramizi te shuante greven. Po ti si spiun apo servil apo b…q i berishes doemos ate do mbrosh. Hyyyyy rrace e degjeneruar, pa moral e pa nder. Funderrina te kombit qe po te dilni hapur me keto mllefet tuaja, si vicidolasi, ju pallojne ne b…the.

   Reply to this comment
   • LOVE April 4, 10:24

    ok bato , bej autokritike , nuk e mburr me Saliun
    po te nxjerr parrullen e re ,ate qe ka thene me siper poeti
    une do i bie shkurt

    PIONERE TE RILINDUR , NE LUFTE PER CESHTJEN E PARTISE DHE TE LIKES GJITHMONE GATI !

    pergjigju vete kesaj Bato , fjalen pionere mund ta zevendesosh me kokepalar …po deshe ,jo me detyrim ….
    mos mu pergjigj me ,
    se pastaj do te hap librin e shtepise se Kristaqit …do semuresh 🙂

    Reply to this comment
  • Elpiniqi April 4, 13:33

   O nastradin krrici!
   Akoma ti me keto MUFKAT e tua “filozofike”??
   Enver Hoxhes t’i vesh lule tek varri cdo muaj,qe ju la gjalle,se te ishte per mua,JU DUHESHIT DJEGUR ME BENZINE!!!
   AQ RRACE E NDYRE JENI!!!
   Ja shiko ty dhe vlereso DREJTESINE E ENVER HOXHES,qe i NDRITTE SHPIRTI ATY KU ESHTE :NE PARAJSE!!!

   Reply to this comment
  • plakumarre April 5, 08:50

   Minjte si ti po e heqin vallen ne shqiperi.Po nuk i thone kote kur iken macja dalin minjte ,por ketu ne Shqiperi jo vetem kane dale por edhe ligjerojne !Mjere ti o shqiperi per keta trima si minj qe te hane diteperdite si kanceri i pashpirt !mjere ti o Shqiperi qe te duhet te presesh edhe 500 vjet te tjera deri sa te lindesh djalin tjeter qe do te punoje do te luftoje do te jape edhe jeten e tije per te ngritur Ty atje ku po te ulin nga dita ne dite ,per te nxjerre Ty nga balta qe po te zvarrisin ketu e 25 vjet dhe do te vazhdojne ta bejne deri sa ti te sjellesh ne jete djalin tend ,edhe pse do te duhen 500 vjete ,ajo dite do te vije se koha kalon shpejte ,minjte ngordhin dhe kthehen ne dhe ,por ti ngelesh ketu dhe djemte e tu i mban ne gji perjetesishte ,ata i shkruan me germa floriri ne faqet e historise tende ,edhe pse minjte i nxjerrin nga varri ,edhe pse minjte vallezojne sot mbi varrin e birit Tend ,por ata do te ngordhin si minj, dhe floriri perseri do te shkelqeje sepse ai nuk ndryshket kurre sado balte ti hedhin !

   Reply to this comment
  • plakumarre April 5, 08:51

   Minjte si ti po e heqin vallen ne shqiperi.Po nuk i thone kote kur iken macja dalin minjte ,por ketu ne Shqiperi jo vetem kane dale por edhe ligjerojne !Mjere ti o shqiperi per keta trima si minj qe te hane diteperdite si kanceri i pashpirt !mjere ti o Shqiperi qe te duhet te presesh edhe 500 vjet te tjera deri sa te lindesh djalin tjeter qe do te punoje do te luftoje do te jape edhe jeten e tije per te ngritur Ty atje ku po te ulin nga dita ne dite ,per te nxjerre Ty nga balta qe po te zvarrisin ketu e 25 vjet dhe do te vazhdojne ta bejne deri sa ti te sjellesh ne jete djalin tend ,edhe pse do te duhen 500 vjete ,ajo dite do te vije se koha kalon shpejte ,minjte ngordhin dhe kthehen ne dhe ,por ti ngelesh ketu dhe djemte e tu i mban ne gji perjetesishte ,ata i shkruan me germa floriri ne faqet e historise tende ,edhe pse minjte i nxjerrin nga varri ,edhe pse minjte vallezojne sot mbi varrin e birit Tend ,por ata do te ngordhin si minj, dhe floriri perseri do te shkelqeje sepse ai nuk ndryshket kurre sado balte ti hedhin !

   Reply to this comment
 2. Tartufi April 3, 18:36

  DELETED

  Reply to this comment
  • Tartufi April 3, 19:59

   O peshtiresia moderatori,fshije komentet per dylberin,nuk na prish pune.

   Ka dhe qe te shajne
   disa te bejne shurre
   shume ti te pjerdhin
   mu mbi qivure.

   Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. April 3, 20:31

    Tartuf Stanari ,
    qelbesh Era shellire ,
    O kellir Stanari
    Shko e Mil Cjeprit ,
    se e Ndrite me Dhite .

    Reply to this comment
    • Tartufi April 3, 21:06

     O ballist hajvani shkruaj ndonje koment me pralla ekonomije dhe leje bejdet dhe inatet me ata qe shkruajne
     per pederastin e madh shqiptar. Lere stanin me Tartufin
     se eshte ritur ne vend tjeter ,pa dhi dhe dele,ne mes te
     qytetareve te zgjuar,si ne rini dhe ne pjekuri. Tani roj ne
     Forest hill.

     Reply to this comment
    • ben tironsi April 4, 16:55

     Ju befte varri mut atij qe i dha bursen ketij shpellari .

     Reply to this comment
 3. Vëzhguesi F April 3, 18:45

  Nje sarkazem e ngritur ne vargje, pa ofenduar askend, do te thoja per ata qe e kuptojne.
  Ka nje te vertete te hidhur, madje shume te hidhur per kete popull dhe kete vend.
  Dreqi e mori, por ky shtet nuk mund t’u beka shtet pa stilin, metodat, mentalitetin, madje dhe pa nxenesit, bythelepiresit, sharlatanet dhe pjellat e atyre qe i sherbyen me devotshmeri aneve me te keqia, me te frikshme te diktatures dhe udheheqesit shpirteror dhe faktik te saj, Enverit, komandantit te luftes dhe udheheqesit te rindertimit te vendit, por dhe arkitektit te nje klase politike servile, pa kurrfare shtylle kurrizore, nje qenie qe i ngjan qenit te rrahur qe kelysh.
  Po! Qener te rrahur qe kelysh kane qene isombajtesit e Partise dhe Enver Hoxhes, se ata tremben si shejtani nga temjani kur ustai drejton shkopin dhe po qener te rrahur qe kelysher jane dhe bijte e tyre ne pushtetin demoleshanarshist, prej 25 vjetesh post sistemit shqiptarosocialkomunist.
  Qenkemi popull dele, fatkeqesi e dyfishte per ne dhe prinderit tane qe u rroptuan per kete vend dhe vdiqen fukarenj dhe puntor te paperfillur.

  Reply to this comment
  • Xhevat Peqinsi April 4, 07:47

   Te qenkan ftohur pord..et o Vezhguesi F.
   Nuk ma kish marre mendja kurre se, nje analist real e dinjitoz si zotrote,mund te kaperdije komente referuese.
   Ke degjuar o vezhgo qe drogat e forta, per ti trafikuar nga nje vend ne tjetrin, i kamuflojne si cokollata ???
   Keshtu e pesove dhe ty. Ta futi Love nje “cokollate”.
   E hengre, te befte mire.
   Tung plako.

   Reply to this comment
  • Elpiniqi April 4, 13:30

   O Vezhgues F…lliqesire!
   Po a kishte KELYSH ME TE RRAHUR se ju spiunet e UDB-se,Asfalise etj,qe tere jeten jetuat si LEPUR nga frika e njeri tjetrit???
   Pastaj cfare MUT trimash ishit ju qe u KALBET NE BURGJE E INTERNIME dhe nuk guxuat njehere te ngrinit koken??
   Nje polic i vetem ju mbante SUS te gjitheve!!!
   Kontrollojeni gjakun se nuk e keni te kuq ,por UJE ,ose me sakte SHURRE DHIE!!!
   Poketa 25 vjet cfare te mire i keni dhene ketij populli,ju SHKERDHATAT E BALLIT E ZOGOLLIT???
   Nje MUR qe te hani,asgje me shume!
   Keni ngelur BISHT QENI tere jeten dhe kurre nuk keni per ta ngritur koken ne popull!!!
   TRADHETARE dhe BASHKEPUNTORE me pushtuesit keni qene dhe jeni!!!

   Reply to this comment
  • Pellazgu April 4, 14:50

   @Vëzhguesi F

   Vëzhguesi F jemi “kacafytur” bashkë këtu në forum më parë, por të paktën unë të kuptoja se ç’shkruaje. Shoh se tani në forum ka prurje të reja, që nuk thithin as 10% të asaj çka shkruan dhe të “masakrojnë” me lloj-lloj budallallëqesh. Unë kërkoj falje që jam debatuar me ty, sepse nuk dua të mbetem më në grupin e kundërshtarëve të tu, që me ç’po shoh tani përfaqësohet nga një tufë gomarësh…
   Vërtet të kam pasur “armik”, por nuk jam nga ata që bëj mik dikë vetëm pse është armiku i “armikut” tim. Veçanërisht kur dikush shkruan gomarllëqe, siç janë këto që po shoh në adresën tënde.

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 4, 23:45

   Nuk më duket vëzhguesi f ky komentues? Nuk ngjason me të as në stil,as në mendim,as në grafikën e nick-ut ? Tung!

   Reply to this comment
 4. myzeqeja e vogel April 3, 19:38

  Xhaxhi i bente curudira shpellarit. Eshte UDBash

  Reply to this comment
 5. andromeda April 3, 19:41

  Mos dil kaq troç, o shoku Arben, se na merr inat mbasandaj shtëpia e bardhë e na e sjell sërisht barbarin Sali në krye. T’ia kishe lënë historisë ta ngrinte në pjedestal komandantin do ishte më mirë.

  Reply to this comment
 6. Ajaxs April 3, 19:59

  Sa poshte ke rene more Arben Duka. Ke fillu te rreshqathesh nga kembet dhe te rrjedhesh nga mente. Je kthyer ne kohen e bejtexhinjeve te Hasan Zyko Kamberit me shoke. Na beje nje bejte me te bukur se bejtja Trahanan e beri Nesimi.

  Reply to this comment
 7. SuloKapedani April 3, 20:04

  O z. Duka ,po ç’farè thua more,po te dilte ai, te gjithè lètyrat e kombit nè vrimè tè miut do ti shikoje, tè parin saleehqenserbin dhe mbas tyre tè gjithè dallkaukèt qè lehin si qeni mbas dere,lehin se kanè frik,mbrojne babin qukapik.

  Reply to this comment
 8. KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) April 3, 20:12

  Ben Duka
  I Love You.
  mbetesh i pavdekshem me vargjet.

  Rri te Opinioni O Fevzi
  rri aty kua pate fatin
  se Enveri o Fevzi
  sa je ti kishte Hallatin

  Reply to this comment
 9. vetem pese minuta..jo me shume April 3, 20:23

  Nuk e mendoja qe qeverite amerikane pas 1992 dhe te perndjekutit politike do ishin dy faktoret kryesore por ri ngritjen e monumentit te enver hoxhes.

  dy shtyllat kryesore te monumentit enverit jane vendosja e berishes nga lobi serb i amerikes ne 1992 dhe shtylla tjeter eshte ndyresia e te te Perndjekurve Politike Shqiptare per te kerkuar hapjen e dosjeve te sigurimit per politikanet dhe nxjerrja e emrave te spinazheve te huaja.por mbyllen sqepin

  Kush eshte Enver Halil Hoxha ?

  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri

  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë Shqiptare të Luftës së Ftohtë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë sipas kohes. Jo më larg se 5 vite nga fillimi i Operacioneve klandestine kundrejt Shqipërisë, oficerët e OSS-së, pararendësja e CIA-s, ishin përkrah Enver Hoxhës në marshimin e fitores në bulevardin e Tiranës. Brigadat partizane e marshonin në këtë paradë të armatosur nga forcat aleate dhe të trajnuar nga një sërë oficerësh të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane. Flamuri sovjetik qëndronte në krah të flamurëve amerikanë dhe atij britanik në marshimin e madh, ndërsa avionët amerikanë “Halifax” fluturonin mbi Tiranë duke shpërndarë fletushka në mbështetje të çlirimtarëve.

  projekti i CIA në 1949: Si do ndërhyhej në Tiranë

  TOP SEKRET
  21 mars, 1949
  Për: PILIGRIM
  Nga: CICERO
  OPERACIONI SHQIPTAR
  Për të rrëzuar qeverinë aktuale dhe zëvendësimin e saj me një qeveri të pëlqyer prej nesh,
  mbetet shumë për t’u bërë në terren, përpara se ne të ndërmarrim hapa konkretë. Ne duhet
  të koordinojmë veprimet tona në momentin kur Ushtria kombëtare greke është fitimtare
  në Epir

  Dosja e panjohur e operacioneve sekrete
  Autorët e projektit: Frank Wisner, drejtues i Drejtorisë Sekrete, dhe James Angelton,
  s
  hefi i Kundërzbulimit.
  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri
  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet
  tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë
  shqiptare
  të Luftës së Ftohtë. Prej vitit të kaluar, rreth 10 mijë dokumente të
  deklasifikuara hedhin dritë për herë të parë mbi operacionet e Shërbimeve Sekrete
  Amerikane ndaj regjimit komunist të Enver Hoxhës. Dokumentet në fjalë i përkasin
  periudhës kohore 1949 -1955, periudhë kur një prej shërbimeve sekrete më të fuqishme të
  botës përgatiste në fshehtësi të plotë operacionet klandestine ndaj vendit më të vogël dhe më të varfër të Ballkanit, Shqipërisë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë në kontekstin e tyre historik dhe politik

  USHTRIA ENVER HOXHES
  “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
  Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.

  KARNAVALET E SALI BYTHISHES
  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga, e la të lirë.

  Reply to this comment
  • Edy April 4, 02:24

   Prej 1991-t e deri ne 2005 nje komandant brigade me akademi ushtarake dhe dy vjet master,pra me graden gjeneral (nese do egzistonin gradat) komandanti i brigades se artilerise se vijes mbrojtese te Korces,,,djali i ish komandantit te xhandarmarise te Korces ne Vitet e Mbretit Zog,,nenkryetar i kuvendit popullor,ne rreth miqesore me Ramiz Aline dhe ish drejtues te larte shteterore,kolegu apo miku familjar i ish presidentit Moisiu i cili priti dhe George W. Bushin (aq te interesuar se fundmi ,pasi i dolen te palarat e nje pjese do thoja te marreveshjes me Ramiz Aline dhe te tjera ”te palara” te kryera prej drejtuesve te larte amerikane ne 15 vite,,i trembur se po i dilte jo vetem Shqiperia nga duart dhe i prirur per te bere gjithe cka pasoi nga shteti Amerikan ne qendrimet e veprimet e mepaseshme si ne Shqiperi dhe ne bote ).Nipi i Mbretit Zog ,,pra nje figure qe perfaqesonte e rreth te cilit permblidheshin figurat me te larta te Shqipetareve dhe Shqiperise ,,per 15 vjet nen ate presion e ato problematika,,qendroi ne Greqi !!Pas kthimit te tij te sukseshem ne Shqiperi gjalle e shendeshe ne radhe te pare por edhe me nje bagzh njohurishe e praktikash 15 vjecare ne vend te huaj ,si dhe nje sere marreveshjesh ndershteterore ,pas kerkeses per ndihme e bere nga une nderkombetarishte ,pasi me pare u lajmeruan Amerikanet te cilet dhe perseri e perseri vazhduan ne menyren dhe praktikat e tyre te vjetra e ne vazhdimesi,,,,,,u arrit,,,,,,gjithcka per te cilen dje u mburren demokratet dhe pas tyre socialistet,,,,,,apo shqiptaret pergjithesishte,,,,si ne zgjidhjet e nje sere problematikave ballkanike,,ashtu dhe ne nje sere zgjidhjesh te problematikave Shqiptare,,,menjane ato Europiane .Pra,,,,,,cfare dhe kush konkretishte ka bere per Shqiperine dhe Shqiptaret,,,,,si dhe cili eshte qendrimi real i C.I.A-s dhe Amerikes edhe sot e kesaj dite ?Cili apo cilet ishin kontribuesit dhe shtetberesit e vertete ??Cilet e prune Shqiperine dhe Shqiptaret sot ketu ku arriten dhe jane,,dhe cilet tradhetaret e vertete ,,,, majmuneria e rrugaceria,,tradhetia,,apo bastadizmi dhe degjenerimi shteteror e kombetar ,,,,,??Cilat ishin vlerat dhe meritat e Enver Hoxhes ,,dhe a ishin ata te pakte qe Enveri kishte ruajtur,,kishte aresimuar ,,kishte ndihmuar dhe kishte realizuar ,,,,,,,,,ATA,,,,,,qe dhe sot e kesaj dite ,,,,,jo vetem kombetarishte dhe jo vetem per pak dite,,,,,,,gezuan gjithcka qe sic tha Mehmet Shehu ne nje rast,,,,,,”E KANE HARRAM gjithcka per ta behet,,gjithcka gezuan e gezojne,,,,biles edhe buken,,,,edhe token,,edhe nderin,,edhe lavdine,,edhe shtetin,,edhe kombesine” !!!!

   Reply to this comment
   • feniks April 4, 22:35

    Pershendetje “Edy”!
    E kuptoj shume mire NXITIMIN tend per te thene SHUME GJERA,por qe nuk ke thene ASGJE!
    Se pari,na rrefen per nje ish komandant Brigade te Artilerise,para 90-tes,qe ia paska mbarhur ne Greqi ne 91-shin,por paska marre me vehte(sipas teje) edhe dy vjet master!!!
    Qe ia fut kot,se MASTER para 90-tes nuk kishte,kjo dihet!
    Por edhe qe ky paska qene djali iish komandantit te xhandarmarise ne kohen e Zogollit edhe ketu ia FUT KOT SE KOTI!!!
    Nuk kishte burre nene atehere,te behej oficer(jo me komandant brigade),qe te ishe djale xhandari e jo me komandant xhandarmerie!
    Ne je burre,NXIRRE EMRIN E TIJ te vertete dhe atehere do dale e verteta!
    Sidoqofte ne fund te fundit,ti NUK KE THENE ASGJE ne tere ate ZALLAMAHI qe ke bere!
    Mbase ke qene duke pire RAKI 22 gradeshe eshte tjeter pune!!!
    Nuk ka patur nevoje ENVER HOXHA ta mbrojne pijanece si ty!!!
    Sa per Mehmet Shehun,lere qyqarin ne hallin e vet,se per ate me mire shkruan CIA se ti!!!

    Reply to this comment
  • Labi April 4, 15:07

   Duhet thënë që në 1994 shërbimin ushtari i rojes e kryente pa fishekë sepse me urdhër të Saliut nuk lejohej arma me fishekë,dhe këtë e dinin mirë cubat e MAVI-së prandaj shkuan serbes serbes në atë repart me 10 prill 1994

   Reply to this comment
 10. tradita April 3, 20:32

  asgje me shume se kaq.

  o Arben te lumte bitha
  kjo i shpiegon te gjitha

  Reply to this comment
 11. demokrati April 3, 20:37

  CA JE TU THU MO KUMANDAR?
  QE KE DAL NGA FERRI-ZJARR
  E SHKRUN BEJTE SI GJAKATAR
  PER T’MASHTRU SI HOKATAR
  DEBILE E SPIUNE BARABAR

  CA JE TU THU MO KUMANDAR?
  QE KUJTON SE CDO SHQYPTAR
  TE DON ME SHPIRT SI VRASTAR
  SI FRROKUN E TE TJERE BARBAR
  KRIMINELE ME VULE NE BALL

  CA JE TU THU MO KUMANDAR?
  PER ERMALIN TE KA MARR MALL
  KOKAINEN KA PAS SHPERNDAR
  NGA XIBRAKA NE BOTE MBAR
  SI BOS DROGE ME PUSHTETAR

  CA JE TU THU MO KUMANDAR?
  RRI ME MIRE ATJE NE SHARR
  MERR E NEXHMIJEN NE VARR
  KU T’JU PSHUROS MILETI MBAR
  SE NUK I DO ASNJE SHQYPTAR

  Reply to this comment
  • gregori April 3, 21:34

   Dashke te behesh MALOK me zor, behesh edhe bejtexhi, kur nuk behesh dot,ti vetem antishqiptar je dhe gjithcka mund te behesh, por atdhetar KURRE. Je nje katundar i trashe dhe aq.

   Reply to this comment
 12. Samir April 3, 20:53

  Ke ngrine ne kohe
  Ore Arben Dukati
  S’rregullohen punet
  Po u ngjall Lugati.

  Kemi pare shume
  Dhe jemi te hekur,
  Te merremi me t’gjallet
  Dhe jo me te vdekur.

  Lere ate te Shqup-it,
  Nuk trembet nga i jati,
  Po e ngjalle t’ziun,
  Do beje si Lugati.

  Reply to this comment
 13. arber April 3, 21:33

  ENVER HOXHA ka qene e do te jete legjend . a beri gabime PO a beri krime PO.
  por atdheun nuk e shiti e popullit te varfer mendjen i ndriti.
  plerat le te flasin e kriminelet le te shajne .
  do te kujtohet por do te vije koha si sot franceset napolonin.ne fillim e shane e mallkuan por sot hero i tyre.

  Reply to this comment
  • KOZi April 3, 23:02

   Ore vertete kujtoni se Edi Rama ,Ilir Meta,Skender Gjinushi,Paskal Milo,dhe gjithe pasaniket qe jane rreshtuar ne parlament ne krah te majte kujtojne ndopak Enverin. Kush Koco e kujton? Autorit dhe komentuesit i rekomandoj te lexojne “Refleksione”: Edi Rama,Ardian Klosi dhe pastaj te diskutojne. tung

   Reply to this comment
 14. TOMORRI April 3, 21:34

  Kush deshton i kthehet nostalgjise.
  Nuk kuptoj pse duhet te cohet.
  Nuk mjaftuan eksodet e 90 ?
  Pse jemi cakerdisur eshte faji dhe i komandantit tend.
  Na la te padale per brenda dhe jashte.

  ne na dehu liria
  prit sa popullit ti dale pija

  na mungon puna dhe dija
  e jo nostalgjia

  Reply to this comment
 15. Pëllumb zaimi April 3, 21:40

  Një realitet politik e shoqëror i shprehur bukur artistikisht nga Arben Lunxheri Duka! Nga një krahinë tradite e trimash vlerat dhe virtytet janë ato që lindin të parat! Mos u tut ,-kush hedh mut është harbut! Nderime koleg!

  Reply to this comment
 16. fred April 3, 21:51

  Ju degjova shoke (do thoshte shoku Enver)Mos mendoni se kam vdekur po jam i gjalle ne zemrat tuaja. Sa te vloje dashuria per atdhe e per vatan ne gjakun tuaj emri im nuk do harrohet po do jehoje maleve e fushave. Le ta marrne vesh imperialistet dhe kelyshet e tyre ballisto-zogiste se populli shqiptar nuk perkullet nga intrigat dhe shantazhet e tyre te felliqura por po si nje shkemb graniti qendron i pamposhtur ne kohe te koheve. Sebashku shoke ti japim grushtin e rende te proletariatit bishes kapitaliste dhe te ndricojme si nje far driten e revolucionit ne oqeanin e popujve. Me zjarrin e tij ti pervelojme zemrat e mbushura me zili dhe frike te armiqve te partise dhe popullit. Rrofte Shqiperia…

  Reply to this comment
 17. Lexuesi. April 3, 21:59

  Te lumte poeti Duka per poezine qe shkrove,
  sherbyesit e Enverit jane shitur per (ori)love,
  se “love” eshte shkurtim i parave te felliqura,
  me te cilat u ble dhenderri i vjeherres Milica.
  Tek SHQUP-i jane mbledhur qent e kazaneve,
  kermaxhinjte e ballit,varretaret e partizaneve,
  dylbere-sekseret e Sales,zoterit e mejhaneve,
  xhoz madamxhubleta zedhense e kurtizaneve.
  Aty mblidhen shpifesit, hajdutet dhe vrastaret,
  aty mblidhen Salaristet qe pellasin si gomaret,
  aty mblidhen sherrxhinjte, spiunet,tradhetaret,
  aty mblidhen injorantet,mjeranet dhe te marret,
  aty mblidhen njerezit e erresires edhe te ferrit,
  ata qe ia mbanin “ison” edhe uturakun Enverit.
  Aty mblidhen sherbyesit e Mehmetit e Haxhiut,
  qe kane hequr mustaqet hedhin vallen e ariut,
  aty mblidhen Lulushet qe kane vjedhur miliona,
  aty mblidhen kodoshet qe i shtojne plaget tona,
  aty mblidhen gjithe batakçinjte e hurit e te litarit,
  aty eshte djepi e varri i enveristit Salarishpellari.

  Reply to this comment
 18. Agimi April 3, 22:10

  Arben Duka si gjithmone hokatar, thumbon realitetin shqiptar , realitet I peshtire I krijuar nga sahanlepireesat e komunizmit, qe sot jane kthyer ne antikomunista dhe antienverista te terbuar.Te lumte pena Arben Duka, sa per periudhen e Enver Hoxhe , me keqardhje duhet ta pranojme se ishte nje periudhe e veshtire por u krijua nje shtet, sot nuk e di ku jemi, notojme ne es te detit dhe presim ku te na shpejre dallga.

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 3, 23:23

   Gimo, ti nuk e kupton mire po ne vazhdojme te notojme po ne ate det muti qe notonim ne kohen e Enverit, vetem se atehere na kishin mbushur mendjen qe ajo lenda ku notonim ne nuk ishte mut. Perfundimi: Kishte aq shume mut qysh atehere saqe me gjithe perpjekjet tona ne vazhdojme te notojme ne mut. Ndryshimi sic ta thashe eshte qe atehere nuk e merrnim vesh qe notonim ne mut, tashti qe na jane hapur syte dhe hunda dhe e shofim qe jemi akoma ne mut, kujtojme se eshte mut i fresket. Jo mer lal, eshte po ai MUT!

   Reply to this comment
 19. NAN MYZEQARI April 3, 22:24

  ne se doni te behet Shqiperia; te zbatohen ligjet tanishme te pluralizmit sic zbatoheshin ligjet ne kohen e xhaxhit.

  Reply to this comment
 20. Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 3, 22:24

  Enverizmi eshte ideologji cmendinash. Kush vazhdon akoma me nostalgjira per ate kohe tregon paaftesine per te kuptuar kohet e reja, tregon paaftesi per te zgjidhur problemet e reja dhe per kete arsye kujton se metodat e vjetra jane akoma te vlefshme. Arben Duka, Pellumb Zaimi dhe gjithe trupjerdhurit qe jane ballsamos me kashten e viteve te komunizmit ne Shqiperi jane reliket e nje kohe qe per fatin e mire te shqiptareve nuk kethehet me kurre, jo vetem si Enver (masturbo o bejteshi masturbo) po as si Enverizem.

  Reply to this comment
 21. tani.deutschland April 3, 22:26

  Komandanti krisi bythen
  cau ferren morri malin
  por la driza, shkurre, e sterka
  qe si ngjala gjithekund dalin

  Komandanti shkoje me shoke
  beri zullume me oke
  a per mire e a per keq
  lereni tani ate dreq

  Po kto rrodhet e Ramizit
  qe jane ngjitur popullit kurrizit
  ca te e djathte e ca te majte
  frymen po ne marrin djajte.

  Nduken diten, puthen naten
  sa t’kalojne dhe nje here fushaten
  edhe ne ne rrime e fleme prape gjume
  ne vend qe tu fusim hune.

  Kush ka ka kembe e krahe te shpejte
  ka dy rruge ne kete tatepjete
  o te iki nga syte, kembet
  o kesaj klase tu nxjerre dhembet.

  Reply to this comment
 22. Gjobeku April 3, 22:30

  Lavdi-jetes-dhe-vepres-se-ENVER-HOXHES-ketij-kolosi-dhe-trimit-te-Pashoq.

  Reply to this comment
 23. veterani April 3, 22:55

  ENVER HOXHA OR TUNGJATJETA , SA KETO MALE E SA KETO SHKREPA , ZANIN SHQIPES LART JA NGRITE , GJITH KETE POPULL NE DRITE E QITE . Kujtimi e vepra e tij do te rroje ne jete te jeteve 11

  Reply to this comment
  • demokrati April 4, 13:49

   ENVER HOXHA QITI SHPATEN
   PER TE ZGJIDHUR SITUATEN
   VETERANEVE ME I KALL DATEN
   MEHMET ZIUN E VRAU NATEN
   DHE E SHAPLLI TRADHETAR
   POLIAGJENT NDERKOMBETAR
   PER TE BINDUR PLOT DRUVAR
   TE KAUZES SADISTE SI VASAL

   Reply to this comment
 24. NAN MYZEQARI April 3, 23:00

  o shahiste ,enveri ,zogu ,noli ,berisha,duam sduam jane historia jone,keta kane udhehequr,kane bere shume te keqija por kane bere dhe te mira. nje popull qe nuk di historin e tij nuk ka te ardhme,prandaj per tu pershtatur koheve te reja si thote zotria juaj ,duhet te njohim gabimet dhe vlerat e te shkuares

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 4, 17:47

   I nderuar zoteri, fjalet e tua te arsyeshme meritojne respekt. Me komentet e mia une nuk synoj te mohoj historine e 45 vjeteve, tek e fundit askerkush nuk mund te beje nje gje te tille. Por ama ne ballancen e te mirave dhe e keqijave qe permend ti me te drejte, sipas mendimit tim ne rastin e Enverit rendon tmerresisht ne anen e keqe, prandaj edhe luftoj aq sa mundem ata qe e glorifikojne ate xhelat-xhandar. Pra edhe nje here sic thoni edhe ju, une po perpiqem te ve ne dukje gabimet dhe fajet e tmerrshme te asaj kohe. Respekt perseri.

   Reply to this comment
   • Saliu April 5, 10:58

    Ku ke arsye ti “shahist…” mor mi gjirizesh të shqupit me përroin psiqik që derdh e me pseudonim halabakësh. Shporru. Na turpnove si parti qi po bajm çgjirizimin….

    Reply to this comment
 25. padrino April 3, 23:29

  Bravo, Arben Duka, sikur zoti të bënte mrekulli, dhe ta ngjallte vetëm një ditë Komandantit , se imagjinoj dot, çfarë do bënin , sali plehu, me lul bythoren, edvin piktorin , like defterin . Long Live Enver Hoxha.

  Reply to this comment
 26. NASTRADIN,,JE I DENUAR TE NGELSH GJITHE JETEN BISHT QENI.....E KA THENE MIRUSH KABASHI April 3, 23:34

  kisha deshire tju drejtohesha disa anti-enveristave ne kete forum qe te permbajne vehten se po tregojne shqetesime ne shendetin mental,vecanerisht nje komentuesi nastradin-pejgameri qe numeron mbi 100 nikcname dhe mbi 100 miljon komente keto te nxjerra ne baze te kapitullit se permutacjoneve te teorise se propabilitetit.

  I ftoj keto envero-fage kanibale qe figuren e Enver Hoxhes nuk e zbehin numri kometeve tua dhe fjalori banal se po beni harakiri me vehten tuaj.

  Perderisa sa doli dhe honorable Arvizu dhe i tha monster enverit ne nje emision televiziv publik tregoi se dhe amerika zyrtare nuk e mundi xhaxhin as te gjalle as te vdekur.pra dalja e nje dipllomati nga korniza e tij trgon ne nje fare menyre kapitullim para EH.

  Lapidarin me te madh EH ja kane ngritur te perndjekurit politike PPper dy aresye:

  -A-tolerimin qe i kane bere perbindeshit berishe,ju kujtojme dhe djegien e tyre ne tetor 2012

  -B- Asnje here te PP-e nuk kane kerkuar seriozisht hapjen e dosjevete sigurimit ose te agjenturave te huaja..kush mund te na thotenga ju nastradinet e Dites PSE KENI FRIKE NGA DOSJET ??

  o nastradini I leshit dhe sapunit rrojes
  SEPSE JENI ZVARRANIKE,HIJENA DHE VAMPIE TE HISTORISE DHE JENI MESUAR NE MOCALIN E TRADHETISE SE E KENI GEN
  ,

  – luftuat plakun e vlores me haxhi qamilet dhe esat pashe tradhetaret dhe ishit bedelat e sultan neshatit dhe perzute princ vidin e europes

  -vrate bajram currin,luigj gurakuqin,hasan prishtinen,avni rustemin perzute Nolin dhe ajken e inteligjencies dhe prute zogun e kurves nga beogradi me rusete bardhe te vrangelit

  -u bashkuat me vone me italianet qe I pritet me lule si clirimtare dhe cuat kuroren e skenderbeut te mbreti shemtaraq xhuxhmaxhuxh I italise.

  -ja futet dhe italianit nga mbrapa dhe u bashkuat me xhaferr devat dhe vrate pas shpine vellezerit tuaj qe habitet dhe vete gjermanet me kanibalizmin tuaj.

  -ishit ju “mender baballaret e kombit “ qe enver hoxha ju perzuri si lepuj,pra ishta tradhetia juaj qe ja la pushtetin tarrasit

  -si lavire te ndyra shkuat ne Beograd dhe athine qe u bête si kavie eksperimentale nga serbet dhe greket dhe aleatet eksperimentues dhe kryet terror me banda diversantesh dhe ja u futi tarrasi perseri

  -edhe ju qe ngelet ne shqiperi edhe pse hidhnit ndonje kapsolle kunder enverit ai nje pjese I bere “trenazh” neper burgje,pjesen tjeter e bere spiune qe kryen pune te shkelqyer kundra shokeve te tyre si ai Kasaruhoja ai shoku yt qe edhe perkthenit veprat e xhaxhit dhe spiunot shoket tuaj

  -edhe pas 90’ ishit ju qe prute djallin berishe ne pushtet dhe kur e pate pas 25 vjeteshqe ja u futi nga mbrapa thoeni se ka qene komunst

  -ishe ti o vemje qe ne greven e urise se te perdjekurve politike ne tetor 2012 kur shoket tuaj digjeshin si murgjit e tibetit ju I conit kartoline shtrigut berishe.

  Pra sa me siper ju nuk keni asnje lloj morali ti kerkoni llogari as saliut ,as enverit se ju I prute ne pushtet pasi jeni vetem qenie te mjera qe per 70 vjet kakarisni prapa ferrave

  NXIRRE KOKEN NASTARADIN KARAOSMAI TE NJOHIN NJERZIA CFARE GJARPERI JE,
  sipas teje le te ngrene lapidarian
  hamza kastriotit
  ballaban pashes
  sultan novruzit
  haxhi qamilit
  esat pashe toptanit
  shefqet verlacit
  koci xoxes
  hamit matjanit
  xhaferr deves
  panajot plakut
  fecorr shehut
  damir fazllicit
  nikolla gaxojnit
  doris pack-ut
  gollsbrukut
  trafikantit dhe gopi somes.

  Prandaj nastradin leshi nxirre koken si ish fashist I duces dhe spiun I enverit.Shqiperia eshte kthyer ne Kolumbi dhe si Sicilia e viteve 60-70 dhe jo Rama por dhe Obama eshte I pafuqishem te rindertoje ate vend..

  Vetem ai karaduzi I argjirokastres I vinte hakut atyre shqyptareve te tu si dhe atyre malesorve dhe xhambasdoreve qe e kane “dhi punen”
  Koha e enver hoxhe ishte nje periudhe e veshtire por ne krahasin me kohen esotme dhe te zogut te kurves ajo ishte e keqja me e vogel..por e keqja me e madhe eshte se ti po ja shton lavdine asaj kohe.Ne vend te merresh me super krimin e Lul Udbashin per pushtimin e rrugeve te Tiranes per 35 vjet me keq se fashizmi dhe komunzmi dhe ti merresh me kockat e enverit si n je kanibal.

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 4, 14:03

   Ti te gjitha i ke mire se te frymezon pamja qe ke nga dritarja e cmendines, vetem nje gje fare te vockel e ke gabim: I pari qe iu shit Beogradit, pastaj Moskes e pastaj Pekinit ishte Enver Bitha. Kur keta ia futen Enverit me shume nga c’i pelqente Enverit, Enveri i nxori armiq, se kete pune e dinte mire fare ai , ngado armiq shikonte. Ne psiqiatrit kesaj i themi mani persekutimi dhe kompleks inferioriteti. (Besoj se keto t’i ka shpieguar edhe ty psiqiatri jot ne vizitat e megjezit). Kaq, sa per t’i rene shkurt

   Reply to this comment
 27. aqo April 4, 01:06

  1985 – 23 = 1962 ketu eshte kthyer Shqiperia jone nen pushtetiin e ” Penicilines ”
  beni nilancin dhe e gjeni vete rritjen ,e pastaj beni bilancin.

  Reply to this comment
 28. Edy April 4, 01:33

  Enver Hoxha thonte dhe bente ate qe thoshte.I ndihmuar dhe i ndikuar nga lufta e dyte boterore dhe superfuqite e kohes ,zgjuaresishte dhe vendosmerishte,ai arriti per gati 35 vjet ta shnderronte Shqiperine ne nje vend te pavarur duke i dhene nje zhvillim te gjithanshem Shqiperise dhe Shqiptareve ,ketyre Shqiptareve qe sot vuajne problemet e kohes dhe te Shqiptarise,si dhe ne shekujt paraardhes.Distancimi nga politikat dhe politikanet perendimore mendoj se ka ndodhur pikerishte atehere kur ngjarjet ne Greqi jo vetem prodhuan nje gjakderdhje e vellavrasje 5 vjecare,,por duket se pas kesaj radha i vinte Shqiperise dhe Shqiptareve qe ne ato vite, shume lehte mund te evidentohet gjendja reale e shqiperise dhe shqiptareve, gjithanshmerishte.Dalja nga traktati i Varshaves dhe distancimi nga blloku i lindjes ishte per mendimin tim nje gabim apo nje politike mosmirenjohese e cila nese parashikonte rrezimin e ketij kampi pas shume vitesh,,sic dhe ndodhi ,,atehere gjenialiteti i tij duhet thene se ishte per tu lavderuar.Krimet e zakonshme dhe te jashtezakonshme te Komunizmit realisht per Shqiptaret pergjithesishte kane qene te zakonshme e te jashtezakonshme ne shekuj,,por te mbeshtetura apo te nxitura e te praktikuara nga politika,,ato sollen si pasoje Shqiperine e 1979 dhe te 1990-s.Vitet qe pasuan e rikthyen Shqiperine jo per te paren here ne situatat Greke te 1944-1949.I vetmi avantazh ishin emigrantet e shperndare neper bote,gje qe solli ate qe sot quhet rilindje por qe realishte eshte thjesht nje vazhdimesi.Rilindja e vertete nese mund te quhet ishte periudha kur Sali Berisha dhe PD ishin ne pushtet.Ishte dhe kjo nje periudhe si e pas luftes se dyte boterore sepse ne te u perfshi jo vetem ballkani por thuajse gjithe bota.Shqiptaret perseri ne qender te vemendjes si dhe ne 50 vitet e Enver Hoxhes u munduan ta shfrytezonin maksimalisht kete periudhe duke manifestuar shqiptarce edhe gjithe arsenalin e sjelljeve dhe qendrimeve qofte parahistorike,qofte bashkekohore,gjithnje dhe vazhdimishte duke perfituar,duke u kapur,duke shfrytezuar dhe duke u munduar te arrinin sa me larte e te gatshem per cdo gje,fillimisht te pandergjegjshem e me pas te ndergjegjshem per aftesite dhe mundesite e tyre ,te cilat pamvaresishte ndihmesave apo klimes nderkombetare qe u krijua,,fale karakterit por edhe problematikave te panjohura me te cilat u perballen,,fale dhe natyres se tyre lehtesisht te besueshme se mund te fluturojne sapo te hapin krahet,fale edhe ”mesimeve” shumevjecare (pesimeve) ,,,tashme,,ndofta i rikthehen viteve te shkuara kur nderi,dinjiteti dhe aftesia e njerit apo nje grup njerezish te caktuar,,qe lehtesisht u shiten,,u shfrytezuan apo u groposen si te pavlere ,,i shnderroi ata qe pas Skenderbeut,,per te treten here,,ne Shqiptare te vertete.Metodollogjite dhe praktikat Shqiptare te pergjitheshme ,pra gjitheperfshirese,,here ne njerin e here ne tjetrin ekstrem,,te cilat imponojne dhe realizojne perplasje ,zemerim,pakenaqesi,urrejtje,varferi etj etj,pra shkaterrim dhe prapambetje,,ndofta si nje ”loje” apo si nje mundesi mbijetese ku te kapet kush te kapet pas gjithkujt qe mund te kapet ,,me ose pa ndonje shprese,,me ose pa ndonje qellim ,,prej vetes apo te tjereve te imponuara ,te mbuluara apo maskuara me lloj lloj ”aresyetimesh” politike,,nje politike qe jo rralle here ka rene deri ne nivelet e te perparmeve apo te pasmeve,,deri ne zorren e holle apo te trashe duke ngrene,pire,dhe fjetur ,,apo bere dhe karriere ,,duke u pasuruar apo pushtetezuar,,etj etj,,,pergjithesishte,,jane tregues te nivelit moral apo te pergjithshem,,i cli natyrishte eshte dhe nje ”piste” ,,e ardhmerise kriminale .Dhe natyrishte qe nuk eshte fjala per z.Duka dhe as per shprehite intelektuale ose jo,,por per nje ”lufte”,,pa princip,,qe veshtire se do ti lartesoje dot ndonjehere ,,apo me mire e thene ”perhere” ,,me apo pa Enver Hoxhen,,,akoma edhe nese do mund te ringjallej .

  Reply to this comment
 29. Pavioni 17 April 4, 01:49

  Ti shahisti me prapashtesa si bisht gomari je veç një koqe kandari dhe nuk tregon që sapo dole nga unë. Tani sipas sindromit të zakonshëm të të çmendurve të duken të gjithë të çmendur!!? Nejse,ligji nuk të kap prandaj ha mut e llap! Nga pseudonimi dukesh që je teveqel i rrëzës së lanës

  Reply to this comment
 30. Sali skizofreni April 4, 02:05

  Shahisti asht miku jem,me mendje si jemja! Po po po,thot qi asht bythmçehtas por e dini pse? Asht lgtb dhe e mçef nga sahit dollapa se asht pedeaktiv. Po e po. Ka dhe nji tjetër që ja mçef,asht blendi fevziu po ai ka tradhtu asht bashku me ediramn? Me mue e ka grunë. Po nji gja asht e vërtet çasht e drejta, t’han munë se asht si unë! Nuk asht si koço kokdhima jo, koçua han ullij. Po e po! Shahist, mos dil ca koh se thon qenkan tgjith budallë kto te pedese! Njikshtu,t’past baca.

  Reply to this comment
 31. SS April 4, 03:16

  O re bythe e fshehur ku i dihet periudhe tranziconi eshte Kurr mos thuaj kurre

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 4, 14:10

   Keshtu thoshte edhe Enver Bitha gjithmone kur donte te dukesh si filozof.

   Reply to this comment
   • Pejgameri April 4, 14:32

    shahisti pi….

    Po te shesin mall te skaduar Or mik .
    Mos e bli gjithmone ne te njejtin Ven ,
    Ose do te kete qene MUT I THARE ,
    e ta kane shitur si çokollate .

    Hap Syte o shoku ,
    Jo _çdo gje , qe fluturon Hahet .
    Tani shko Bej ndonje Sport me KEMBE ,
    QE te vish ne teresi ,
    Vish breket se mos Ftohesh ,

    Shendet e Bythe te Forta oooooo Shahist Krapi

    Reply to this comment
    • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 4, 18:05

     Nderime PejGamori, e shof qe mbasi ke ngrene gjithe jeten mut ne vend te colollates je bere expert dhe nuk e ha më. Po ashtu mbasi ta kishte mbushur mendjen Enver Bitha qe derrat flutorojne, kur e more vesh qe haje sorra ne vend te pulave te lujti truni. Vazhdo te rrosh me asistene, po ndonje here bli edhe noi pale breke te reja, se ngele me ato breket me arna qe t’i qep aneja. Bythe kane te gjithe, te forta i kne pak. Ti me sa shof t’i kane zbutur mire.

     Reply to this comment
 32. al-boston April 4, 03:35

  Z.Arben te lumte pena.Keshtu si eshte katandisur shqiperia sot qe politikanet e saj gjysma spiune dhe gjysma pronar prostitutash te vjen turp ta pranosh qe je shqiptare.Sa do i keq qe ishte ai sistem,po te ngjallej komandati vetem 1 miniut prrraaa vetem dhe vetem 1 minut shqiperia do shpetonte nga keto gjelbesira te te gjitha ngyrave dhe sidomos nga HALJA Sali Berisha qe kundermon gjithe kombin shqiptare.Zoti mendofte per shpetimin e atij populli.

  Reply to this comment
 33. Onkezmi April 4, 03:51

  Te rrime me dite dhe muaj te terra nuk e gjejme llafin me njeri tjetrin.Ka te eksituar per kundra Enverit,por ka dhe bindes per te.Po te nisesh nga ditet e sotme qe kriminelet dhe hajdutet drejtojne parlamentin,pinoker dhe aventurier drejtojne shtetin,ballanca anon nga Enveri.Rri shtrember dhe fol drejt.Beni me poezit e tij i ben radioskopine politikes,ne ditet e sotme….

  Reply to this comment
 34. labinot April 4, 04:19

  E gjete [email protected],Saliu nuk e kishte “babin” piktor e kishte kafshe,edhe vete eshte bishe shpelle.Enveri i mori nga vucidoli i mesoi shkrim e knim,por nuk i nderroi dot lekuren e kafshes e jo me instiktet e bishes.

  Reply to this comment
 35. Lexuesi. April 4, 07:52

  Kot sa per te hyre ne valle me disa “komentues” truthare, pa ideale qe masturbohen pas nje Sale, qe e ktheu vendin ne hale,qe perlepihen pas Salihorrit,komunistit besnik te diktatorit.
  Ja treguesit kryesore te nje vendi qe perkunder diktatures drejtohet nga njerezit e katraures.
  1-Toka ku jetohet.Tirani e bonifikoi,e perqendroi dhe e punoi duke kthyer njerezit ne skllever, ndersa Salariu e copetoi,e shkaterroi, e trafikoi duke vrare njerzit njeri me tjetrin.Pasurite e mbitokes e nentokes,ndermarrjet, fabrikat, uzinat,kombinatet,pyjet, ujerat, mineralet u shiten kontrabande,u vodhen, u shkermoqen duke ndertuar katerqind hidrocentrale ne katerqint komuna, u rrenuan pyjet, mbeten vetem kercuna, u rrafshuan kanalet e digat dhe vendin e permbyten Drini,Vjosa e Buna.
  2-Energjia elektrike qe ve ne levizje çdo qelize te jetes njerezore dhe te ekonomise provoi ditet e saj te zise sepse Salarinjte e shiten nen dore me elektriciste kontrabandiste te partise.
  3-Armatimi qe mbushte depot anembane vendit, makinat, tanket avionet, nendeteset dhe vaporet, makinerite e renda, bombat,predhat, fisheket e baruti qe kullonte djeren e gjakun e vegjelise u shiten nga Salaristet kontrabandiste ne krye te shtet-hajdutit duke lene dy provat me te medha te manifestit,ate te ’97-es dhe te Gerdecit.
  4-Arsimi,kultura, shendetesia,rendi dhe drejtesia u vune nen gijotinen e Salaristeve te “liri-demokracise” qe mbanin per vete doktoraturat e tiranise,u hapen dhjetra universitete te “plepave” per shitblerjen e diplomave te paditurise dhe instalimin e kultures se ryshfeteve per mbushjen e xhepave dhe falsifikimin e te vertetave prej parise ne emer te drejtesise.
  5-Lulzimi i kontrabandes ne taksa e tatime, ne administrate deri ne kupolat e qeverive, droga dhe trafikimi i vajzave e grave u bene leitmotivi i venies se parave dhe pasurive.
  Farsat dhe tragji-komedite e dekriminalizimit jane vetem manovrat per t’ju fshehur denimit

  Reply to this comment
  • demokrati April 4, 13:39

   Ja shikoje bonifikimin e Enverit si i la “NE TE THATE” shqyptaret qe per t’i petue thatesires se bonifikimeve enveriste ishin kacavjerre dyrekeve te vaporeve per te ikur te lemerisur nga “PARAJSA” komuniste nga syte kembet. Ja shikoje ketu me poshte se nuk ka qene shume larg ne kohe aq sa per ta harruar:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

   Reply to this comment
 36. Duhan Partizani April 4, 09:09

  Edhe amerikanet Enveri pa ylle jane o Arben.

  Reply to this comment
 37. Azemi April 4, 09:09

  Po del ajo fjala ne fillim “pese vjet do me qani,pese vjet do me shani gjithe jeten do me kerkoni”po Shqiperine po e merr lumi me Sali fundrine

  Reply to this comment
 38. Marjo April 4, 09:18

  AMBASADORI LU DHE SHALËT E MINISTRES ERMONELA FELAJ

  Kur në intervistën e lamtumirës dhënë Sokol Ballës, ish-ambasadori amerikan, Arvizu, shprehu keqardhjen se nuk kishte takuar Olta Gixharin gjatë katër vjetve të qëndrimit të tij në Shqipëri, unë publikova (në këtë faqe) në 25 dhjetorin e kaluar një shkrim me titull «Don Zhuani Arvizu dhe Olta Bionde». Për fat, këtë shkrim nuk e kanë fshirë akoma dhe kushdo mund ta lexojë. Në mbyllje të tij, shtoja këto fjalë:
  «Ndërkohë politikanët (anti)shqiptarë kanë nisur tashmë hetimet intensive rreth shijeve të
  ambasadorit të ri, se cilat i pëlqejnë më shumë prej seksit të bukur. Gjithsesi ata nuk do ta kenë të vështirë t’ia plotësojnë ëndjet atij, sepse haremi shqiptar është duke u shtuar shpejt në sasi e cilësi, për shkak të mungesës së perspektivës së vajzave dhe të varfërisë galopante».
  Mirëpo, sipas protokollit të «Rilindjes», të parat e paskan pasur radhën ministret (si Kamikaze partie) në këtë fushatë erotiko-politike: kështu bën të ditur gazeta «Opozita.com» në shkrimin me titull: «Ministrja Felaj, e para në radhë, i nxjerr shalët ambasadorit Donald Lu». Natyrisht, të tjerave u vjen radha në vazhdim, vetëm pak durim…
  Pozicioni provokues i ministres Ermonela [për Marrëdhëniet me Parlamentin] në foton përballë ambasadorit amerikan të krijon përshtypjen sikur ajo është duke kryer një «mision partie», përndryshe ministrja nuk do të guxonte kurrë të pozonte si një femër që pret klientë në ndonjë holl hoteli, sepse do të ndëshkohej për shkelje të etikës qeveritare. Por etikë kanë vetëm qeveritë serioze, jo bandat mafioze.
  http://opozita.com/…/ministrja-felaj-e-para-ne-radhe-i-nxj…/

  Reply to this comment
 39. Der Spiegel April 4, 09:28

  Bijte e Enverit jane rikthyer ne Zyrat e Shtetit me ne krie nipin e Spiro KOLERES ,

  U dashka te vije Enveri, ashtu sic mendojne disa gjermano lindore te vije Hitleri.

  Nuk mjaftuan 500 mije Bunkiere, Nuk mjaftuan 500 mije te burgosur e me qindra

  mijra

  te vrare e pa varr.

  Dhe ky qe na qenka sot ne sozine e te vdekurit qenka nje krye hajdut i lindur ne

  Tufine e me prinder nga Skrapari.

  Per kete krye HAJDUT u ndertua 21 Janari dhe u vrane 4 burra e ky te na shtyp

  akoma me ligjet qe ben me nipin e SPIRO KOLERES .

  Reply to this comment
 40. Der Spiegel April 4, 09:41

  .KU FSHIHET KY POET ,KELYSH I ENVERIT.

  Reply to this comment
 41. demokrati April 4, 10:01

  PO C’A THU MO KUMANDAR?
  QE SALI VUCIDOLIN E BERE TE PAR
  NGA SPIUN E COVE SEKRETAR
  SI MIK SHPIE E BERE VARKETAR
  ME VAZHDU KAUZEN SI FAMILJAR
  ME SIGURIMSA DHE MAFIE BARABAR
  QE E KAN BO VATANIN SI KANDAHAR

  Reply to this comment
 42. Kris 1 April 4, 13:19

  Kur flasim per Shqupin duhet te flasim per Kryemaskarane Rama qe nuk eshte as gjykates e as prokuror por donator i pasurise kombetare.Saliu i dhuroi pushtetin pushtit dhe pushti po e mbush me dhurata.
  Saliu e provoi veten si kriminel ndersa rama nje maskara.te dy kane te perbashket hajdutllekun dhe demagogjine.Prandaj o Arben sa te jete piktori ne krye te qeverise do kete kerbac dhe reforma shalesh.

  Reply to this comment
 43. 666 April 4, 13:40

  Kemi fituar te bejme llap-llap keto 25 vjet, cfare kemi humbur? dinjitetin?sigurine? madheshtine? shqipetar o kurve e keqe!

  Reply to this comment
 44. rapsodi * April 4, 13:41

  Dil nje gjysem nate o korbi Sali

  Ku e ke djalin nene Jovanka ?
  Ne Tirane, tek Sllobodanka,
  Do me u kthy dhendrri n’pushtet
  Tash do te dalim n’selamet.
  Dobro doshli, daj Fazllici !
  E uron Shkelzen-o-vici

  Zdravo unuka Argite !
  Te gezojme qe erdh kjo dite !.
  Tash fitojme c’far t’na doje zemra:
  Pare t’pista, prona, tendera,
  Me rrite normen e fitimit,
  Jem bashkue me boten e krimit.

  ****
  Babe Salihi jep udhezimet,
  Si me i shtue superfitimet:
  “Gjithsecili ne klanin tone,
  T’angazhohet ne korrupsion !”
  Ne mandat te pare si president,
  Jam tregu koqe, pa mend,

  Me duket vetja anormal,
  Pse nuk vuna kapital !
  Eshte momenti te fitojme sot,
  Vitet qe na iken kot,
  Due me u ba pasanik,
  Me jetue si sheik!!
  ****

  Objektiv i madh per mu:
  Keto milionat me i fitu
  Si ti fusim ne xhepin tone,
  Ka metoda ti pastrojme.
  Arme, droge e kontrabande,
  Jane per burrat: pune e rande,
  Ketu , Argite mos i fut hundet,
  Kem Shkelzenin per kesi punesh.
  More Shkelzen, t’ka baba trim,
  Je i lind per demontim,
  Ti Argita, bija ime,
  Fokusou n’ privatizime.
  Sokoleshe, ti moj malesore,
  Na e hap studion ligjore,
  Gjithe projektet qe ka shteti,
  Kush e solli kete hamam ?
  Saliserbi sharlatan !
  “Hena blu” as “dielli gri”,
  Dora vete shoku Sali !
  Hapi syte o milet,
  Pse fajtore jemi vete:

  Se cdo vote per ate lubi,
  Eshte burim per tragjedi !!
  Moj malesia e Gjakoves,
  Ke pas qene e pararojes,
  Ti ke pase burra model,
  Turp, qe nxore ate kriminel !
  Do t’mbuloje Sale turpi i zi
  Per afera e per tradheti,

  Do te mbetet brez pas brezit:
  “Kryeministri i Gerdecit”.
  Para teje ne tradheti,
  Jane zhyt Zogu e daja i tij.
  Por s’kane bere te tilla pazare!!,
  Me ujrat territoriale .

  Kjo do te thote se n’ qeveri
  Esat Pasha na eshte kthy.
  Problemi qe ka sot vendi:
  A do vi dhe Avni Rustemi ?!
  Jeni nje tufe me kusare,
  Me Ballinje e Selmanllare,
  Delijorgje dhe Fazllicё,
  Taç e mac e berishiçe.
  Kjo eshte klike qeveritare,
  Eshte nje bande kriminale,
  Ruli, Basha dhe Mediu,
  Kapobanda eshte Saliu.
  Sa krimet i keni ba,
  Me lekure keni me e la.
  Do ta zbojme ne korrupsionin,
  Bashke me Gerdec-kualicionin.
  ***
  Moj PD – e bija e “nanes”,*
  Paske qene ti “piçka e s’ames”.
  N’kryesine tende ka hyp llumi,
  Me shume turp ty po t’vjen fundi !
  Je e mbushe me antivlera,
  Me skypiona, kriminela .
  Ne moral je e pafytyre ,
  Boll qe ke “beithen e mire”

  Reply to this comment
 45. Lleshi April 4, 14:19

  Me sa shoh ketu
  po dridhet pisëria
  pse Arben poetit
  i dhimbset Shqiperia

  Pse Arben poeti
  “ilaçin” kerkon
  kunder pisërisë
  qe po lulezon

  Pse Arben poeti
  Enverin po permend
  per kohen kur shtet
  kishte ne kete vend

  Per kohen kur Shqipja
  ishte fort e gjalle
  dhe nuk ish si sot
  porsi nje gjinkalle

  Gjinkalle llafazane
  dhe kurve e perdale
  llazore e batakçinjve
  dhe ambasadoriale

  Shtet pa dinjitet
  me njerezit rrugeve
  qe te kujtojne
  historine e cifuteve

  Reply to this comment
 46. 255 April 4, 14:20

  monumeti 255 metra te larte qe berisha,nderkombetaret,paria tiranes,te perndjekurit politike i kane ngritur enver hoxhes

  1-puci shtetit 1991
  2-lufta veri-jug 1997
  3-kater mije te vrare ne 1997
  4-urdheri per sulm kimik 1997
  5-remzi hoxha
  6-fshehja e kumbaros
  7-kosta trebicka
  8-fatmir xhindi
  9-oficeri shikut
  10 gjyqtari konomi
  11-viktimat e gerdecit
  12-protestuesit e 21 janarit
  13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  15-ktheu k/m ne spital fushor
  16-refuzoi dorzimin e gardisteve
  17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  18-perdhosi k/prokuroren di lavire
  19-ofendoi k/shikasin si pucist
  20-kercenoi ramen me egzekutim
  21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  23-u fshine filmimet
  24-u ndrruan tytat e armeve
  25-u dekorua burri shtetit
  26-u dekorua ylli ne ngjitje
  27-u menderosen ekpertizat e FBI
  28-u zevendesua presidenti
  29-u zevendesua k/prokurri
  30-u zevendesua k/bashkiaku
  31-u zevendesua k/shiku
  32-u terrorizuan gazetare
  33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  35-genocid fisit haklajve
  36-tritol te varezat e haklajve
  37-bulldozer te shtepia e haklajve
  38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
  39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
  40-vrasja e Aleks Kekes
  41-masakrimi Edi Rames
  42-masakrimi Zamir Dules
  43-masakrimi Bardhok Lales
  44-vrasja Florian Viles
  45-egzekutimi Anton Gjergjit
  46-egzekutimi Vaid.Lames
  47-perndjekja e Zef Brozit
  48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
  49-perndjekja e Shinasi Rames
  50-terrorizimi Eduart Sallamit
  51-terrorizimi Arben Dukes
  52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  53-burgosjae e A.Frangajt
  54-burgosja e A.Ristanit
  55-vdekja misterioze P.Arbnorit
  56-vdekja misterioze Safet zhulalit
  57-vdekja misterioze Ali Spahia
  58-vdekja misterioze Besnik jacellit
  60-vdekja misterioze Gezim Dibra
  61-egzekutimi ahmet krasniqit
  62-egzekutimi ilir koloshevcit
  63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  67-vdekja misterioze Tani Topit
  68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  68-Eleminimi Gani Malushit
  69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  70-vrasja e 10 komisareve te policise
  71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  73-…1800 te vrare me kanun
  74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  75-fronezimi i janullatusit
  76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  78-furnizimi me nafte i milloshevicit
  79-vjedhjen e votimeve 96′
  80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  82-grushti i shtetit shtator 98′
  83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
  85-injorimi total i ceshtjes came
  86-shitja e detit jon
  87-implikimi me ligjin e plehrave
  88-vjedhje e votimeve ne 2009
  89-prishja klasave sportive
  90-prishja e rrjeteve kulluese
  91-tallja me shkollene plepave
  92-masakra e 21 janarit
  93-vjedhja e votimeve 2011
  94-perdhosja e luftes N.CL
  95-glorifikimi i satrapit zog
  96-deklarata qe kemi gjak turku.
  97-Shitja e resurseve strategjike
  98-lidhja me mafiozet e podestes
  99-parlameti i ri
  100-stadiumi i ri
  101-xhamia e re
  102-rruga e Arberit
  103-rrethrrotullimi ne unaze
  104-h/c skavices
  105-h/c devollit
  106-mullinjte e eres ne karaburun
  107-centrale atomike per tu bere superfuqi
  108-hekurudha tirane-pekin
  109-superfuqi arroresh
  110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
  112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
  113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
  114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
  115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
  116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
  117-mashtrimi kriminal me legalizimet
  118-deshtimi i censusit
  119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  120-shitja e hidrocentraleve
  121-shitja mafjoze e armatimeve
  122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
  125-shqiperia 1-euro
  126-denoncimi i Hysen Shoshorit
  127-enoncimi i Margarira Kostaqit
  128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
  133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
  134-borxhi stratosphere me Cezin
  135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  140-poshtrimi i Jon Withersit
  141-poshtrimi i Arvizuse
  142-loja me LHL
  143-komplloti Sokol Olldashit
  144-loja me lazaratin
  145-helmimi Ferdinant Ponit
  146-pagesa e vrasjes se Santos
  147-teatri qe po luan me Fullanin
  148-uzurpimi bsh
  149-uzurpimi i bankes Santos
  150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
  151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
  152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
  153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
  154-Neni naziskin 24/1 i 1992 (shpartallimi shtetit)
  156-komisjoni varrim –zhvarrimeve
  157-kanibalizmi ne varrezate kombit 3 maj 1992
  158-shkarkimi illegal i maks haxhise 1998
  159-mos kallzimi I krimit te doshit 3 muaj
  160-paisja e familjes & fisit me pashaporta dipllomatike
  161-paisja e 10 terroristev islamike me pashaporte shqiptare 93’
  162-enigma e goditjes dhe vdekjes Agim Shukes
  163-ultimatumi drejtuar Qazim Gjonajt per gjyqin e 2 prillit
  164-presioni mbi Prele martinin per gjyqin e 2 prillit
  165-enigma e arit londres (1993 me rajersonin)
  166-enigma e kaparit te albetrolit 2012 (mbi 85 milon $)
  167-enigma e pallateve nga malajzi a ne laprake
  168-emrimi I gazidedes ne shik (master spy)
  169-takimi sekret me milloshevin (1995)
  170- takimi sekret me gjeneralin Boban te vila nr 4
  171-takim I fshehte me Ivanovicin ne Kras Montana
  172-reabilitimi I kriminelit Gazidede 2005
  173-reabilitimi I kriminelit Agim Shehu 2005
  174-shkaterrimi dhe demtimi I hekurudhave
  175-prishja e hekurudhes milot rreshen klos
  176-zhdukja e stacionit trenit Tirane
  177-ofendimi I NY TIMES leter higjenike
  178-shkon ne USA 1992 me ndihmen e nje big-shefi te Cia-s
  179-skandali Levan-Fier( fari balliu-alpine)
  180-Debimi I Mustafajt para vizites Bushit
  180-ngritja e permendores bushit si bythlepires I tij
  181-skandali nipi berishes ne hotel dajti (koburja e dritanit)
  182-250.000 euro Jean Paul Carteron ilegalisht ne 2006
  183-urdherohet qe kontrata me JPC te mbahet teper secret
  184-skandali kombetar me shkollen greke Omiros ne korce
  185-denimi Top Channel me 13 milion euro
  186-Trafik I madh armesh me Armenine
  187-Skandal dipllomatik me azerbajxhanin per keto arme
  188-digjet policia gjirokastres nga lazaratasit-shtator 2007
  189-i falen Tom Ridges 500.000 $ per 2 seminare (9/2007)
  190-Damir Fazllic ne kasafortat e sigurise kombetare me T.Ridge
  191-shkarkohet prokurori Sallaku per aresye banale si ndonje fshesaxhi
  192-Argita B. fshin biznesin e saj nga regjistri kombetar (shkurt 08’)
  193-pagesa ilegale Vatres-usa per 100 vjetorin (sa fukarenj ne usa)
  194-Spoti turistik n CNN-300 000 $ kater here me shtrejt se normalja
  195-Kapet 1 kg heroine te makina ambasdorit ne Itali , Lesh Kola
  196- Prangoset shoferi A.Selmanllari si drog-diller-mik personal i Xenit Sales
  197-Autobote te qeverise kapen duke ujitur drogen e Lazaratit
  198-Debohet ne shtator 2008 nga shqiperia FMN
  199-Debohet k/hetuesi Shtylla (kishte gerdecin dhe rrugen e kombit ne process)
  200-Skandali plazhi gjeneralit- mbrapa qendron dyshja malltezi-patozi
  201-Super Skandali Jales -del kollovari J.malltezi si mafje e tokave
  202-Skandali ne Porto Romano-Argita –Fazllic
  203-Gold-Argita” i lyp “Zafar Ansarit 3 miljon dollare rushfet
  204-Jamgjarper Malltezi gllabron ish klubin Partizani
  205-Karaosmania e Nishanit gllaberon ish seline e PD
  206-Urdherohet pergjimi ambasadave dhe opozites nga SH.I.U
  207-Transferohen nga zyrtare vendas 1.3 miljard dollare raporton G.F.I.
  208-Shkarkimi I disa gjeneraleve rebele dhe zevendesohen me beadle
  209-Nuk hapen kutite per 2009,dhe digjen fletet e votimit para afatit
  210-Hapen kutite per 2011 dhe ndryshohet rezultati (po mengeperveshuri ?)
  211-Ortakja e Argita B. Flutra Kola blen Croën te Fazllicit 2 miljon $
  212-Gazidede takon Arkanin ne Durres 6/94 me miratim te Berishes per naften
  213-Themelohet kompania Shqiponja me “boss” Tritan Preshin.
  214-Berisha posedon disa zyra perandorake private te pa raportuara..
  215-Argita zoteron vila multi milioneshe te pa justifikuara-lalez etj..
  216-Shkelzeni zoteron vila sheikesh ne garden,farke,mullet .L.A.etj.
  217-Akuza ndaj Hajdarit si spiun i SS dhe organizator i 2 prillit 1992
  218-Ngritja e lapidarit per “spiunin dhe vrasesin “e Shkodres
  219-Dekorata dhe honorari 1,6 miljon dollare per Nicola Arsidin
  220-Trafikimi naftes ‘Virxhin-Kulicaj” fitimi 75 miljon dollare
  221-Blerja e nje super benzi BUNKER-700 miljon leke.
  222- Porosit helikopter superlluksoz VIP ne France (eurocopter)
  223-Porosit nje veprim terrorist me helicopter mbi shtepine e Bamir Topit
  224- Mban gjithmene rrotull nje “polici secrete civilesh ” 50- 100 vetash
  225-Fimohet vila Rames ne 13 shkurt 2013 me helicopter me urdher te SB
  227-Urdherohet ne 97’ nga SB sulmi mbi amb. amerikane ( Izet Haxhia)
  228-Sulmohet me urdher te tij kontigjenti gjerman (ka filmime)
  229-Kurdiset nga SB truku I bombes te Vefa ne 96’ me Anton Gjergjin
  230-Bomba u “kurdis” per te akuzuar “Hakmarrjen per drejtesi”
  231-Largohet FMN se sinjalizoi rrezikun per fajdet
  232-Kercenohet Kristaq Luniku per mos mbylljen e firmave
  233-SB deklaron se VEFA+ Gjalica = dallendyshet e kapitalizmit
  234-SB deklaron ;Parate e shqiptareve ne firma me te pastrat ne bote
  235-kercenohet me jete Izet Haxhia pas intervistave nga Gestapo SB
  236-Akuzohet Xeni Lirijes si drog diller nga Izet haxhia
  237-Miratimi I devijimi I rruges Egnatia nga Durrsi ne Igumenice
  238-Investime serioze ne Tropoje nga qeveria Pedere-afer zeros
  239-Abandonon shtepine ne Vicidol-kthehet haur lopesh e gomeresh
  240-I fal oborrtareve mbi 100 licensa h/centralesh ,miniera e hidrokarburesh
  241-Trafik me Libine –Lul Basha takon Kadafin personalisht “tet a tet”
  242-Lirohen te burgosur vrases per votimet e 2009 me urdher te SB-LB
  243-Menaxhohet direkt nga SB kolumbianizimi-prodhimi droges- 5 miljard $
  244-permbytja e pare e shkodres ndodh 1 here ne 100 vjet (tallje )
  245- permbytja e dyte e shkodres ndodh 1 here ne 1000 vjet (tallje funebre)
  245-Gerdeci I dyte ne Dhemblan Tepelene-maskohen vrasjet dhe krimi qeveritar
  246-Burgosja e Nanos si terrorist per kavanoza receli t ndihmave
  247-KURSE Lul Berisha vjedh gjysem miliardi ne RR.K dhe mbete yll ne ngjitje
  249-SB deponon ilegalisht ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  250-Ve mafjozin Hajdin Sejdia keshilltar te pare ekonomik ne qeverine e 1992
  251-Largon Leka Zogun si qen ne 20 nendor 1993
  252-prag skandali armatosur ne hotel dajti me LZ
  253-Nga trajtimi LZ si qen I ngre permendore si karadyzen
  254-SB me keto krime eshte diskretituesi me I madh I USA-s

  255- SB me keto krime eshte djalli I Lugut te zit e tropojes qe po
  ri-ngre Enver Hoxhes lavdine sin je nga Kolloset me te medhenj qe ka nxjerre njerzimi
  kur shikon sot kete popull qe eshte shpefyteruar,kete klase politike antishqiptare,keta ish te perndjekur politike akoma me gaveta neper duar,keta intelektuale te sklerozizuar,keto medium dhe gazetare tevet-censuruar,ate vend qe eshte kthyer ne nje kombinat gjigand prodhimi dhe tranziti droge me vlera kozmike,ku krimi ,droga,prostitucjoni,tradhetia , kurvelliku politik dhe hipokrizia unlimited e nderkombetare automatikisht “pa deshiren” tone e vene Enver Hoxhen Burrin me te madh qe ka nxjerre kombi shqiptar ne nivel me gjergj kastriotin

  Reply to this comment
 47. Mark uk April 4, 15:07

  Jo vetem ti si poet po e gjith e majta e doni perseri gjalle.Kete e trēguat kur ju dhe shoket e tuaj mbanit ne duar dullen Envér o poetaruc.

  Reply to this comment
 48. padrino April 4, 22:30

  Enver Hoxha Legjend, i altri che sono venuti dopo di Lui , sono solo dei rifiuti umani , sia quelli del PD,altrettanto quelli del PS.

  Reply to this comment
 49. skifteri April 5, 06:42

  DILE PERGJITHMONE O SHOKU ENVER SE KETA E VODHEN DHE VRANE KETE VENDE SHQIPTARET DHE SHQIPRINE SOT DUHET TE RRIME ME AUTOMATIK NE PRAG TE DERES SONE ,SE NA VRASIN NA VJEDHIN NA PERDHUNOJNE NA HELMOJN NA VENE DINAMITIN KETO KRIMINELA TE SALIUT.

  Reply to this comment
 50. Saliu April 5, 11:07

  Enverin do ta nxjer unë dhe ju premtoj se ka me ja lepi sumën aj psiqiku “shahisti i gjirizeve”. Tutjeta!

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 5, 14:46

   O Sali, une s’po merrem me ty ketu, cfare ke qe e kruan kot? Ti je shoku me i mire i Enverit. A te kujtohet kur ia merrje shurren ne xhep, se muti e ndihmon gjithnje mutin dhe ti e di mire kete. Ti je shkerdhata qe i ke bere sherbimin me te madh Enver Bithes, mirepo Enver Bitha ka 30 vjet qe eshte bere llaf, vajti ne esfelt te gomereve dhe jo ti po as doktor Isufi nuk e ngjall dot me, pastaj ti gjoja per te treguar qe ishe kundra Enverit e shkule nga varrezat e deshmoreve dhe atje ne Sharre s’mbeti njeri pa i bere shurren siper. Ti kujton se une jam me ty, jo o Sali gjirizi, ti je binjaku i Enverit, vetem se je edhe me malok, keshtuqe kot e ke edhe ty ta kane bere shurren siper me kohe. Morre vesh, o bythepresh?

   Reply to this comment
 51. Gjobeku April 5, 21:01

  Arben-Duka-personazh-me-shije-te-mrefte-Gjirokastriti-dhe-Atdhetar-Urime-dhe-keshtu-te-vazhdosh-Te-uroj-shendet-

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim