Si ndodhi ngjarja në Karaburun dhe cili ishte ekuipazhi në bord

July 29, 2019 12:05

Si ndodhi ngjarja në Karaburun dhe cili ishte ekuipazhi në bord

Drejtoria e Përgjithshme Detare në Durrës tregon dinamikën e djegies së anijes turistike në Karaburun, ndërsa kërkon marrjen e masave nga Rregjistri Detar Shqiptar mbi kushtet në të cilat ndodhen anijet që certifikohen për transport udhëtarësh e turistësh. Sipas informacionit zyrtar nga Drejtoria e Përgjithshme Detaje kanë qenë plot 230 litra naftë në anijen e djegur plotësisht në det.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme Detare në Durrës, në bazë të situatës së ndodhur në bordin e anijes turistike “Aquamarine”, e cila ishte akostuar në Gadishullin e Karaburunit për shkak të kohës së keqe bëhet e ditur se është marrë njoftim nga kapiteni i anijes A/T Black Pearl Nikolla Janku, se anija turistike ishte përfshirë në flakë të mëdha në largësi.

Ekuipazhi i anijes “Akuamarine” kishte këtë ekuipazh ne bord:

Ervis Hoxha kapiten,

Edison Shaha marinar,

Erald Hoxha marinar,

Renato Koçiu marinar 

Benard Allushaj motorist.

Një orë pas nisjes së flakëve u kontaktua me kapitenin Ervis Hoxha dhe pronarin Edmir Mamushi dhe u konfirmua se rreth orës 03.45, anija është përfshirë nga flakët si pasojë e një masë elektrike. Përfshirja e anijes në flakëka qenë e menjëhershme dhe s’kanë pasur kohë të merrnin masa për fikjen e zjarrit dhe janë hedhur në det të gjithë personat. Anijet e rojes bregdetare s’kanë arritur ta shuajnë zjarrin, 5 persona ne bord kane dalur ne breg pa lëndime, vetem deme materiale.

Grupi hetimor po kryen veprimet e mëtejshme në lidhje me sqarimin e rrethanave dhe zbulimin e shkaqeve të rënies së zjarrit.

e.t.dita

July 29, 2019 12:05
Komento

6 Komente

 1. Genti July 29, 12:53

  Ceshtje konkurrence. Ne Vlore konkurrentin ose e vjedhin ose e djegin. Mentalitet Europian i lumit te Vlores.

  Reply to this comment
 2. demo July 29, 14:47

  Do jete ndonje ngrkese droge.
  Pas shkarkimit te Mallit ne Itali,i kane vene flaken per te humbur gjurmet.

  Reply to this comment
 3. info analitike July 29, 18:58

  Po edhe Tahorri kishte dy patenta nautike imagjinoni ju se sa filtra kalohen per tu bere kapiten e per te drejtuar mjetet e lundrimit.

  Reply to this comment
 4. XXXL July 29, 19:33

  Tahorri udhjetonte dhe shkerdhente ne skaf motren dhe gruan e “info halenitikes”.
  I ka pare gjithe Kar-aburunit.

  Reply to this comment
 5. Liburne July 29, 22:33

  Genti = Llafazan kafenesh
  Demo = idiot i lindur
  Info ANALitike = kokeloqe

  Reply to this comment
  • Genti July 29, 23:56

   Hahahaaa. Vetem ne Shqiperi ndodh qe motori me nafte te marre flake nga shkendije elektrike dhe i fikur. Ne Shqiperi eshte bere shpikja e motorit diesel me kandele. Shikoni kush tjeter aty verdalle ka anije per ne Karaburun dhe do ta gjeni arsonistin. Cudia me e madhe eshte qe flaket ne Vlore fillojne ekzaktesisht para dyndjes se Gushtit ne ate qytet.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim