Dinastia ‘Kapo’, miti dhe realiteti

March 30, 2016 09:58

Dinastia ‘Kapo’, miti dhe realiteti

Eliminimi i Hysni Kapos u bë me helmim të ngadaltë. Sali Berisha ka rolin e vet në këtë eliminim. Ai, duke qenë me një rol të rëndësishëm në agjenturën misionare serbe për Shqipërinë, ishte dhe ka mbetur ende përfituesi më “fatlum” prej saj…

 

Nga Idajet Beqiri

(Vijon nga numri i kaluar)

Vito Kapo ishte një bashkëshorte e denjë e Hysni Kapos. Gjithçka mes tyre ishte perfekte. Familja Kondi e Zagorisë në Gjirokastër ishte me emër dhe me vepra të mëdha atdhetare. Të vetmen “vërejtje” që Hysni Kapo kishte për Viton, ishte fakti që ajo edhe peshkun e hante me thikë e me pirun! Ndërsa Hysni Kapo u besonte duarve kur hante mishin, peshkun, pulën, ullinjtë e madje edhe djathin… Dhe Hysniu shpesh herë, duke bërë humor me të shoqen e tij, Viton, e etiketonte si “borgjeze” dhe “aristokrate”!

Eqeremi tregon se Vitua e meritonte këtë” etiketim”. Nëse do të shihje dhe prekje mënyrën e jetesës së saj dhe të gjithë familjes Kondi në Zagori, para çlirimit të vendit nga nazifashistët dhe vendosjes së regjimit komunist në Shqipëri, do të thoshe se në cilën pjesë perëndimore të botës je!

Një ditë, – tregon Eqeremi, – u ngarkova të shoqëroja Vito Kapon për në Zagori. E kishte marrë shumë malli për vendlindjen dhe për shtëpinë e saj. Por ishte kombinuar shkuarja për në Zagori edhe me një veprimtari politike. Udhëtimi me autovetura ishte thuajse i pamundur për shkak të infrastrukturës së dobët rrugore. Ndaj u vendos që ky udhëtim të bëhej me helikopter. Kur u nisëm nga Tirana, filluam të ngacmonim Viton për këtë udhëtim. I thoshim që po na çonte në humbje të botës. Vitua fliste me pasion për Zagorinë dhe sidomos për shtëpinë dhe gjithë familjen e saj. Madje tha edhe një fjalë të cilën e morëm si të ekzagjeruar, thotë Eqeremi.

“A keni ngrënë ndonjëherë me lugë të florinjtë? – tha Vitua, – sot do ta provoni!”

Kur mbërritëm në Zagori dhe shkuam në shtëpinë e Vitos, – tregon Eqeremi, – vërtetë u befasuam. Një luks i paparë! Vërtetë kemi ngrënë në këtë shtëpi të saj jo vetëm me lugë floriri, se të tilla ishin, por edhe me pjata porcelani që mund t’i hasje vetëm në restorantet nga më luksoze të botës. Për të mos folur pastaj për llojet perfekte të gatimit, për pastërtinë sterile të gjithçkaje. Kjo më bëri aq shumë përshtypje, – thotë Eqeremi, – sa ua tregova në mënyrë habitore kur u ktheva në Tiranë Hysniut dhe Nexhipit, kur më pyetën se si kishim kaluar në Zagori.

“Epo kur i them unë Vitos “borgjeze”, – u tha Hysniu, – ju nuk më besoni mua!”

***

Nexhipi, Eqeremi, Abedini, Naimi, kuzhinieri i familjes Apostoli, Llambrinia dhe i gjithë personeli që shërbenin pranë Hysni Kapos treguan një solidaritet të admirueshëm me Vito Kapon pas vdekjes së Hysniut, duke i qëndruar asaj shumë pranë në çdo çast. Madje për t’i lehtësuar dhimbjen asaj, tregonin pafund histori të bukura që kishin përjetuar me atë njeri të madh që falte shumë dashuri, shumë mirësi, shumë humanitet dhe shumë besim e siguri për një jetë më të mirë.

Vito-ylli-popa-Hysni-Kapo-Fejzi-Hoxha-Sali-Berisha-Sabit-Brokaj-300x189Eqeremi, duke qenë se nuk ishte i organizuar në Parti, ishte më i çliruar, më gazmor, më i guximshëm. Punonjësit e Gardës dhe të Drejtorisë së Dytë të Ministrisë së Brendshme, aty nga vitet 1970, i ishin borxhli Eqeremit sepse falë guximit të tij, patën rritjen më të madhe të pagës mujore. Eqeremi pati kurajon t’i thotë Hysni Kapos se pagat ishin shumë të ulëta dhe nuk i përgjigjeshin punës me dhe pa orar të tyre, mundit të tyre. Dhe Hysni Kapo, si me shaka, duke përdorur emrin e Eqeremit, e bëri Enver Hoxhën të ndërhynte dhe të përmirësohej gjendja e pagave.

Pastaj Eqeremi ishte edhe “i modës”! Meqenëse i kishte flokët e bukura, kaçurrela të zeza, i mbante pak të gjata. Ishte viti 1974. Lufta kundër shfaqjeve të huaja kishte ngrënë kokat e Todi Lubonjës, Fadil Paçramit e Agim Meros. Në këtë klimë lufte kundër liberalizimit, një ditë, Rita Marko, anëtar i Byrosë Politike, e kapi aty në Bllok Eqeremin prej flokësh dhe i thotë të qethej, aq më tepër që ishte në grupin e shoqërimit të Hysni Kapos!

Eqeremi ia tha menjëherë këtë fakt Hysni Kapos dhe priste që edhe ai ta këshillonte siç bëri Rita Marko. Mirëpo Hysniu i tha: “Mos u mërzit prej fjalëve të Ritës. Ai është mësuar me flokët e shoqëruesit të tij, Isuf Kalluci, i cili i mban të shkurtra. Ti mbaji si ndihesh më mirë!”

***

Vetë Vitua kujtonte dhe qeshte me të madhe me atë ngjarjen e një dite të diel, kur Hysni Kapo sa herë e kujtonte, qeshte me lot!

Kishte rënë një shi i paparë, me erë të fortë. Ishte kohë dreke. Nexhipi iku në shtëpinë e tij për të pushuar pak. Aty, te Vila, la Eqeremin. Nuk menduan se Hysniu do të lëvizte për diku atë ditë të diel. Ndaj dhe Eqeremi “i kishte dhënë drejtim”! Kishte hedhur me radhë disa gota fërnet dhe jo vetëm që i ishte skuqur hunda, por ishte bërë dhe shumë trim.

E thirri Hysniu dhe i tha të bënin gati “Benzin”, pasi donte të dilte e të shikonte dëmet që kishte bërë shiu i rrëmbyer në bujqësi. Eqeremi njoftoi Abedinin, mori një çadër, dhe shkuan dhe e nxorën “Benzin” nga garazhi. Hysniu u vendos në vendin e tij, në të djathtë të sediljes së mbrapme të “Benzit”, ndërsa Eqeremi në vendin e parë. Hysniu u tha se donte të kalonte në Kamëz, në Rinas, në Vorë dhe të ktheheshin. Sapo mbërritën në Kamëz, panë që fushat e mbjella me grurë ishin përmbytur shumë keq nga shiu. Ishte bërë një dëm i paparë. Dhe Hysni Kapo po e përjetonte me dhimbje këtë gjendje katastrofale. Fliste gjatë gjithë kohës për këtë situatë që do të kishte pasoja për prodhimin. Në këtë moment, Eqeremi kthehet mbrapa, dhe si kurrë ndonjëherë tjetër më parë i thotë Hysni Kapos: “Mos u shqetëso shoku Hysni, nuk është kështu si thoni ju, këtë ujë e kanë lëshuar vet bujqit në këto parcela, sepse kjo është orizore, jo e mbjellë me grurë (!) Bujqit janë treguar shumë të mençur shoku Hysni që e kanë lëshuar kështu ujin mbi këtë orizore. Do kemi prodhim të paparë orizi sivjet shoku Hysni!”

Hysniu ndjeu erën e fërnetit që të mbyste, qeshte dhe i thosh Eqeremit të kthehej përpara. Eqeremi vazhdonte të fliste e të fliste për “orizoret” në Kamëz dhe Vorë, dhe detyrohej prej Abedinit duke e drejtuar të shikonte përpara, sepse e mbyti Hysni Kapon me erën e fërnetit. Pasi mbaruan këqyrjen e fushave me grurë, u kthyen në Bllok. E gjithë familja po e priste Hysni Kapon. Hysniu i thotë Vitos: “Mbush një gotë të madhe uji me raki dhe çoja përpara Eqeremit për ta pirë. E ka hallall. Ky sot ka treguar vlera të veçanta si specialist bujqësie. Më ka habitur me njohurit e tij për orizoret…!” Dhe qeshte e qeshte. Ky humor mori dhenë në Bllok dhe të gjithë e tregonin çfarë i kishte ndodhur Hysniut me Eqeremin.

Pas disa ditësh Hysni Kapo shkoi me shërbim në Bregdetin e Jonit. Drekën e hëngrën në Llogara. Kishin therur një mish. Hysni Kapo i shkel syrin Nexhipit dhe i thotë: “Xhipe, bishtin të lutem çoja Eqeremit, sepse ai pi raki, nuk më duhet mua që nuk jam i zoti të pi…!” Dhe rikujtonin e qeshnin me shpirt për orizoren e Eqeremit dhe njohuritë e tij speciale në fushën e bujqësisë!

***

Kapo me personel sherbimi

Kapo me personel sherbimi

Në mbyllje theksojmë se nuk ishte e rastësishme ikja me radhë nga jeta, ashtu një e nga një, të ish udhëheqjes së lartë të Partisë së Punës. Madje edhe sëmundja që ju faneps Enver Hoxhës pas vitit 1973, nuk ishte nga Zoti! Agjenturat e huaja, ato që i vunë minat gjysmës së botës, domethënë gjithë Lindjes, kishin menduar dhe vepruan me një plan afatgjatë që të bëhej në kohën e duhur përmbysja e regjimit edhe në Shqipëri. Ishin përcaktuar qysh më parë me një planifikim tepër të studiuar edhe radha e gjërave, kush do eliminohej më parë, dhe kush më pas, me çfarë mjeti do të eliminohej njëri dhe me çfarë mjeti tjetri. Rolin udhëheqës ndër këto agjentura që do të zbatonin skenarin për Shqipërinë, e kishte UDB e Serbisë. Ata shqiptarë që ishin rekrutuar prej kësaj agjenture, sipas peshës, kontributit dhe rolit që kishin brenda UDB, do të merrnin situatën në duar në Shqipëri, në kohën e duhur, kur cikli i ish-udhëheqjes komuniste të mbyllej.

Nëse Beqir Balluku, Petrit Dume, Koço Theodhosi, Abdyl Këllezi, Kadri Hazbiu etj, u pushkatuan, kjo mënyrë eliminimi ishte e përshtatshme për ta. Sikurse e përshtatshme për eliminimin e Mehmet Shehut ishte vrasja e servirur si “vetëvrasje”. Pa eliminimin e Hysni Kapos dhe të Mehmet Shehut, nuk mund të kishte Dhjetor 1990! Por Mehmet Shehu, që ish shtylla më e fuqishme që e mbante Shqipërinë në këmbë, nuk mund të eliminohej dot, nëse do të ishte gjallë Hysni Kapo. Ata dinin se si ta donin dhe se si ta mbronin njëri-tjetrin.

Ndaj Hysni Kapo u eliminua para Mehmet Shehut.

Hysni Kapo nuk mund të eliminohej dot me pushkatim, si të tjerët. Ai, nuk ishte vetëm numri dy i partisë-shtet të regjimit, por mbi të gjitha ishte i vetmi udhëheqës i lartë komunist që kishte krijuar një “Dinasti”. Klani Kapo ishte dhe ka mbetur deri më sot nga më të fuqishmit, e ndoshta i vetmi në Shqipëri. Të mos harrojmë se brenda kësaj “Dinastie” ishin dhe janë, veç Hysniut, Vitos, Pirro dhe Alqi Kondit, edhe Enver Kapo, vëllai i Hysniut, një kuadër i rëndësishëm i Ministrisë së Brendshme; edhe Gaqo Nesho, Lumturi Kapo (Gjoni) kjo grua e veçantë, motra e Hysni Kapos, edhe Xhelil Gjoni, edhe “Bushatët” e Shkodrës (Medi Bushati dhëndëri i Hysniut), edhe Pëllumb Kapo, edhe Mehmet Çaka, krushku i Hysni Kapos, edhe Dane Mehmeti, edhe mjeku i mirënjohur Lutfi Balili, diplomati dhe specialisti i shquar i sigurisë kombëtare Idajet Hoxha…etj, etj, deri më të rinjtë e sotëm të kësaj “Dinastie”.

Ishte kjo arsyeja që eliminimi i Hysni Kapos u bë me helmim të ngadaltë. Berisha ka rolin e vet në këtë eliminim. Ai, duke qenë me një rol të rëndësishëm në agjenturën misionare serbe për Shqipërinë, ishte dhe ka mbetur ende përfituesi më “fatlum” prej saj. Janë pikërisht këto dy arsye të forta, nga njëra anë të qenurit “Dinasti” e Kapove, dhe nga ana tjetër, të qenurit e Berishës një ndër mëkatarët kryesorë të eliminimit të Hysni Kapos, që ky “Klan” nuk është prekur aspak, pavarësisht përmbysjes së madhe që u bë në këtë vend.

Fund

March 30, 2016 09:58
Komento

39 Komente

 1. Xhongleri March 30, 10:27

  Fantazmat e mahmut shehut e hisni kapos ndjekin ende sot shume njerez, posaçerisht veterane. Me sa duket ki idajeti jeton mes fantazmash e hijesh “dinastish” – mund te ndjehet ende i terrorizuar prej vitesh.

  Reply to this comment
  • Agjenti 009 March 30, 17:01

   STAMBOLLI DIGJET NDERSA KURVA…. KRIHET!
   (Ne vend te replikes per shkrimet e I.Beqirit)!

   Skandali, shqiptarët konsumojnë bukë, prodhuar nga mielli serb e rus që përdorin kafshët
   Skandali, shqiptarët konsumojnë bukë, prodhuar nga mielli serb e rus që përdorin kafshët GazetaExpress E mërkurë, 06 Gusht 2014 14:05

   Vazhdon krimi. Fabrikat prodhojnë miell me drithëra serbe e ruse që duhen groposur ose përdorur si tagji për kafshët

   Saktësisht 1 vit më parë, pas ndalimit prej qeverisë Kosovare të kalimit tranzit të miellit e grurit serb që destinohej për fabrikat e bukës e të blojes në Shqipëri, menjëherë u dha alarmi dhe u përhap paniku i bukës“kancerogjene”, që prodhohej me miell të skaduar, me miell me stampa false që nuk i
   dihej vendi i origjinës, me miell që prodhohej nga grurë e misër importi i nxjerr jashtë
   përdorimit në vendet e origjinës, me miell tagji kafshësh që importohej nga Serbia
   nëpërmjet Kosovës, Malit të Zi e Maqedonisë. Madje disa herë edhe me anije tregtare
   italiane, të pajtuara nga tregtarët serbë, duke kaluar ngarkesat, tranzit nga Italia. Edhe
   pse autoritet zyrtare të Kosovës, kishin deklaruar me prova laboratorike, se drithërat
   dhe mielli serb që futej në Kosovë e Shqipëri, ishte për groposje ose i përdorshëm
   vetëm për tagji kafshësh e ushqim shpendësh, Ministria e Bujqësisë dhe Ushqimit që
   atëherë drejtohej nga Genc Ruli, dha garanci publike, se gruri dhe mielli serb ishin
   shumë të sigurt për konsum njerëzor. Kjo deklaratë e asaj kohe rezultoi false, mbasi analizat ishin nga pala kosovare në “Laboratorin suprem të ushqimit të BE” në Romë dhe gruri e mielli që vinte nga Serbia, rezultonte jo vetëm jashtë standardit bio-ushqimor për njeriun, por edhe i infektuar nga viruse të rrezikshëm intoksikues e vdekjeprurës për njeriun, si dhe me përbërës elementesh kancerogjenë.

   Fakt/ 1 vit pas alarmit, vazhdon avazi i miellrave e drithërave kancergjenë

   Sot 1 vit pas atij alarmi të drejtë, të mohuar e fshehur me deklarata e copa letrash analizash false nga autoritet zyrtare ushqimore shqiptare të asaj kohe, në Shqipëri vazhdon krimi ushqimor me bukën dhe prodhimet e brumit. Vazhdon të importet miell i infektuar me elementë “vrasës” për shëndetin e njeriut nga Serbia, Maqedonia, Rusia, Greqia, Italia e deri nga Moldavia dhe Bullgaria e Rumania. Në doganat shqiptare në veri e në lindje, vazhdojnë të futen lirshëm, natyrisht me “letra analizash e sigurie” false, drithëra serbe të prodhuar 50-60-70 vite më parë, të “dozuar” me infeksione, përbërje dhe rrezatime kancerogjene, si dhe drithëra që duhen groposur si të rrezikshme edhe për mjedisin, ose që duhen përdorur vetëm si tagji për kafshët. Këto, pas një krimi të organizuar ushqimor në të gjithë linjën zyrtare të kontrollit e ligj-zbatimit, futen në Shqipëri, bluhen në fabrikat shqiptare dhe përdoren për bukë e prodhime brumi për konsum masiv njerëzor. Specialistë e ushqimit në fabrika mielli, në furra buke, në institucionet e kontrollit, deklarojnë të frikësuar “nën zë” (u ikën puna pse jo edhe koka) se gjithçka në lidhje me sigurinë e drithërave dhe miellit, kalon heshturazi, me firma e vula kontrollesh fizike e analizash laboratorike, që “vërtetojnë siguri e rregullsi” të lëndës së parë. Unë edhe publikisht e kërkoj kontrollin e specializuar e të saktë mbi miellrat dhe ‘dozat” e dyshimta me të cilët përgatitet buka “e sigurt”, siç thonë institucionet e kontrollit shtetëror. Dhe në këtë kontekst është momenti të shtrojmë disa për “linjën” e përgatitjes së bukës që konsumojmë, që siguria e pranimit dhe përdorjes së lëndës së parë: drithërave!

   Një “bos” fabrike mielli në Tiranë, la 7 orë pas porte një inspektor të AKU

   Dy ditë më parë, gjatë një bisede me specialistë të kontrollit të AKU (Autoriteti Kombëtar i Ushqimit), më treguan se një inspektor kontrolli i AKU (me origjinë nga Tepelena), kishte shkurre për një kontroll në një nga fabrikat “VIP” të prodhimit të miellit në Tiranë. Do të verifikonte në terren njoftimin se në këtë fabrikë prodhohej miell me drithëra që duhen groposur ose që duhen përdorur si tagji për kafshët. Gjithashtu, dot verifikonte dhe një tregues informaliteti në lidhje me faktin që ai shërbente pa licencë edhe si fabrikë prodhimi buke e prodhimesh brumi, por edhe për faktin që ai importonte edhe miell me rrezatim nga Serbia, Maqedonia, Kosova e Italia dhe hidhte në treg si miell të markës së vet. Pasi ishte paraqitur zyrtarisht tek roja i portës, inspektori i AKU kishte pritur të hynte në fabrikë për kontroll. Por roja i bëri me dije se, “bosi” nuk pranonte që ai të bënte kontroll! Edhe pas refuzimit, inspektori në këmbëngulje për të kryer detyrën, kishte qëndruar 7 orë prapa derës së fabrikës së miellit, mbasi “bosi” i saj kishte urdhëruar të mos lejohej të futej për kontroll zyrtar në fabrikë, për shkak se në atë moment, brenda fabrikës po shkarkoheshin “me aksion” në mënyrë ilegale 4 maune me targa serbe, të futura natën në fabrikë, të mbushura me drithëra prodhim serb, të ndaluara për t’u përdorur për miell konsumi për bukë e prodhime të tjera brumi për popullatën në Serbi, në rajon e në vendet e BE-së. Edhe në Shqipëri, me vendim qeverie, fabrikave të miellit u ndalohet u ndalohet kategorikisht të furnizohen me këto drithëra kryesisht grurë e misër që janë tagji kafshësh, të importuara kryesisht nga Serbia dhe Rusia, mbasi për nga siguria ushqimore janë drithëra të rrezikshëm për jetën e njeriut dhe janë të skeduar, të përdoren vetëm për tagji për kafshët. Nuk e dimë, nëse pas 7 orësh inspektori i AKU u lejua të futej në fabrikën e miellit që nuk i hapte portën, por dimë faktin që përditë në atë fabrikë dhe në gjithë fabrikat që janë ngritur në Shqipëri, vazhdojnë “gjëmojnë” sillosët e blojes, të cilët bluajnë afro 2000 tonë drithëra të infektuar me “doza” kancoregjene që duhen groposur, ose që duhen përdorur vetëm tagji kafshësh dhe nxjerrin miell për bukë për njerëzit.

   Qeveria jep “siguri”, fabrikat prodhojnë miell me drithëra kafshësh e kancerogjenë

   Ne u interesuam për importet e miellit e grurit në AKU (Autoriteti Kombëtar i Ushqimit), në Ministrinë e Bujqësisë e të Ushqimit dhe në doganën e Tiranës. Kudo refuzuan të japin shpjegime. E vetmja gjë që dëgjohet është propaganda zyrtare mediatike, se gjoja në Shqipëri ka siguri të plotë për produktet ushqimore të konsumit masiv të popullatës që vijnë nga importi, sidomos të miellit e bukës masive. Ky është mashtrim publik. Kur flitet për miellin, nënkuptojmë së pari bukën masive që konsumojmë dhe prodhimet e brumit për konsum familjar, prodhime ëmbëltoresh, “Fast food”, mensa konviktesh, mensa azilesh pleqsh, jetimoresh, çerdhesh e kopshtesh fëmijësh, mensa spitalesh, restorante konsumatorë të tjerë, që punojnë me produkte e gatime mielli. Po nga vjen mielli? Afro 80% e sasisë që shet tregu dhe që përdor konsumatori vendas, prodhohet nga fabrikat e shqiptare. Po me çfarë mielli prodhojnë ato? Shqiptarët hanë bukë dhe produkte brumi të gatuara me miell që “del” prej siloseve që bluajnë drithëra të “infektuar” me “doza” kancerogjene që duhen gropozuar dhe të destinuar për përdorim si tagji kafshësh, të cilat në 90% të sasisë futen ilegalisht, ose me “letra të rregullta doganore e analizash laboratorike sigurie”. Këto futen përgjithësisht nga Serbia e Rusia, vende ku këto drithëra nuk lejohen për t’u përdorur, mbasi për nga standardi i cilësisë, “moshës” së prodhimit, kalorive dhe sigurisë janë skeduar si të papërdorshëm për konsum njerëzor. Sa për kujtesë, lidhur me importet, po citojmë të plotë këtë vendim të Ministrisë së Bujqësisë e Ushqimit: “Ndalohet importi i produkteve të cilat janë te pashoqëruara me certifikata veterinare, fitosanitare si dhe fletë analize për aflatoksinat si dhe të lejohen për konsum vetëm pasi të pajisen me fletë analize nga ISUV me përqindje aflatoksinë në zbatim të udhëzimit nr. 13 datë 29.09.2010 “Mbi vendosjen e niveleve maksimale për disa kontaminues në produkte ushqimore si dhe Urdhrit të Ministrit nr.192 datë 06.06.2011 ‘Mbi Substancat e padëshiruara ne ushqimin për kafshë”.

   15 pyetje për ata që kanë detyrë të kontrollojnë

   1. Me çfarë mielli, përgatitet buka dhe produktet e përditshme që konsumojmë?
   2. Me çfarë gruri, misri, thekre e elbi prodhohet mielli që përdoret për bukë e produkte ushqimi?

   3. Në Shqipëri prodhohen drithëra buke sa për të ushqyer 100 pula në vit, ndërsa fabrikat prodhojnë deri 100 ton miell në ditë, nga importohet kjo sasi?

   4. Çfarë cilësia kanë këto drithëra importi?
   5. Përse drithërat e bukës, që hyjnë e përdoren në fabrikat në Shqipëri, në vendet e origjinës quhen “skarcitete”? 6. Përse lejohen të importohen përbërës kimik që nxitin tregues artificial në prodhimin e miellit e bukës?
   7. A lavazhohen teknologjikisht drithërat bukës, përpara se të përfundojnë në mullinjtë e blojes?

   8. A kontrollohen realisht drithërat e importit nga inspektoratet dhe laboratorët përkatës si gjendje fizike e analiza konkrete dhe të sakta, për sigurinë dhe cilësinë në pikat hyrëse doganore shqiptare?

   9. Po analiza e sigurisë dhe standardeve të drithërave, a kontrollohet direkt në fabrikë, përpara se ai të futet në prodhim mielli?

   10. Po analiza e sigurisë dhe standardeve të tjera të prodhimit, a bëhet kur mielli del nga prodhimi e nga fabrika dhe niset drejt tregut?

   11. Si shpjegohet që nga kontrollet e AKU dhe pikat e kontrollit ushqimor doganor, prej 1 viti pas alarmit të dhënë, janë bërë 2785 kontrolle në dogana, në tregje, në furra e fabrika buke dhe fabrika e mielli e “nuk është zbuluar” asnjë rast “shkelje” në standardet e drithërave të bukës e të miellit të importuar e të prodhuar?

   12. Si është e mundur, që në 1 vit “nuk është zbuluar”, nuk është ndaluar, nuk është kthyer mbrapa ose nuk është sekuestruar asnjë maune me drithëra të skaduar e tagji kafshësh?

   13 Nga dhe si hyjnë në Shqipëri, maunet me grurë importi, kur në pikat doganore të Malit të Zi e Kosovës, kontrollohet realisht?

   14. A ka Shqipëria laboratorë të specializuar në dogana e në qendrat laboratorike, për të bërë analizat e drithërave të bukës e të miellit të importuar, nëse jo, mbi ç’bazë të dhënash i plotëson certifikatat e cilësisë e të sigurisë, kur çdo ditë e natë ka importe, prodhim vendas mielli e buke?

   15. Kur do të kontrollohen realisht drithërat, mielli dhe përbërësit që importohen për të fshehur falsitetin e cilësisë dhe standardet e tyre të munguara?
   Liri demokraci!
   Ta bejme Shqiperine si gjithe Europa!
   YYYYYYYP XHIXHI!

   Reply to this comment
  • Thoma March 30, 21:12

   MASHTRIMI:
   “Dinastia Kapo,miti dhe realiteti!
   Autori i shkrimit I.Beqiri qe ne titull mashtron lexuesit,sepse asgje nga ato qe thotre ne titull nuk tregon me poshte!
   Sipas Beqirit delirant kush paska qene “DINASTI” ne socializem?
   Cfare kushtesh duhet te plotesonte nje sasi njerezish,qe te quhej “DINASTI”?
   Po vetre Beqiri a e di se cdo te thote “DINASTI”???
   Rreshtimi i disa emrave te degjuar nga fisi i KAPO-ve nuk nenkupton se ata kishin formuar nje “DINASTI”!
   Se po te qe keshtru,atehere do benit mire qe te shkruani me pare per DINASTINE E VERTETE ATE TE BERISHAJVE,qe jo vetem kane sunduar me HEKUR E GJAK keto 25 vjet popullin shqiptar,por edhe kane percare per te sunduar nje komb te tere!
   Sali Berisha GERDALLE ka vrare ,ka zhdukur,ka grabitur dhe shitut 360 km/2 te teritorit shqiptar Greqise,ndaj ketu del se ky sharlatani Beqiri e cileson djallezisht fisin KAPO si DINASTI!
   Sa per ‘mitin” e Kapove,asnje fjale nuk thote ky zaberhan,qe pastaj te mund te beje krahasimin me gjoja “mitin” e rreme!
   Ketej e mburr H.Kapon si njeri e si kuader,pastaj i fut nje “mit” te rreme!
   Ku eshte qellimi i kertij zaberhani Beqiri?
   Ne shumicen e shkrimeve te tij,ndonese kryefjala eshte H.Kapo ne fakt shkruan me Nexhip Pajen,Eqeremin etj!
   Gazata DITA gjykoj se ka humbur dinjitetin e saj serioz dhe atdhetar me shkrime te tilla qe duan te rrenojne te verteten duke u marre me historira te shkuara kur sot populli ka halle te tjera shume me te medha se keto!

   Reply to this comment
  • azgan March 31, 23:42

   O avokar Beqiri!
   A mund te me pergjigjesh:
   -Kush eshte dinastia Kapo dhe pse e quan ti ashtu?
   Kush eshte “miti” i tyre?
   Kush eshte realiteti???
   Se dengla bythe ke thene plot ,por fakte dhe argumente nuk ke thene asnje!
   PALO AVOKAT!
   Sidoqofte,M.Shehu ka qene agjent i CIA-s dhe PUCISTET ne ushtri i coi po ky M.Shehu yt para pushkatimit e jo ENVER HOXHA!

   Reply to this comment
 2. Ar March 30, 10:50

  Te ben pershtypje qe,Z.Beqiri nuk flet per Andi Bushatin?! A i takon Bushatit te mbroje Berishen ,edhe pse u zune, qe vrau Hysniun! Kjo tregon se Berisha eshte konspiratori i madh qe thur skenat e tij makabre! Ka njerez qe thone mos gjyko Bushatin por shiko ato qe ai shkruan! Por kjo eshte e pamundur! Si mund te gjykohet nje njeri,analist,si Andi, kur eshte cilesuar pucist nga Berisha dhe tani i lepin bythen!

  Reply to this comment
 3. Konica March 30, 11:44

  Na hapet barkun me keto rrefime per Gebelsin shqiptar dhe kliken e tij…Tema este bere si organ i PKSH

  Reply to this comment
 4. pp March 30, 12:46

  Hysniu njerivi madh e patriot i madh. Kondit po ashtu. Ske cu thua. Ajka e kombit jane.

  Reply to this comment
 5. fane March 30, 13:27

  po ata qe vrau hysniu gjat luftes e mbas lufte mbajn firmen e tij

  Reply to this comment
  • Feracaku March 30, 16:57

   Per te vertetuar kete qe thua ti, Fane, le t’i kujtoj I. Beqirit vrasjen prapa kraheve te Fejzo Gjomemos, me urdher te Hysos, nga Mehmet Jahoja, ne shtator 1943, ne Drashovice. Derdellisjet e Beqirit jane si ato te te jemes se Zeqos ne maje te thanes. Marrezira pa fund.

   Reply to this comment
 6. arbereshi March 30, 13:44

  Cudi, sot Idajeti nuk ka shkruar asgje simbas kerkesave te Claus katunarofilozofit. Gjynah qe pula e ritur per nji jave per mish nuk do te kete mundesine te shpalose intelektin nje javor te nje gjeli qe ben veze

  Reply to this comment
 7. Mark uk March 30, 13:50

  Berisha paska luftuar komunizmin qe heret…Nese do ti besoj kush kto dokrra duhet tu themi ktyre……,hajt se nuk po ju themi gje,kujt ja mbante te mos e kryente ket detyr te ngakuar nga Hoxha.Ky diktator eleminoj 73 kantidat e antar te byros politike,nje pjes e madhe pa lindur Berisha duke filluar nga Qemal Stafa etj.

  Reply to this comment
 8. Tartufi March 30, 14:25

  Kurveria e dale ne male , etiketohet dhe
  aristokraci!!! Kjo krahine qelbesiresh mbas malit ,qe quhet Zagori,i kishte te
  humbura te gjitha,vec staneve te dhive
  e te lopeve qe mbante,nuk kishte gje tjeter. Ne sunduqet e kesaj qelbesire kishte 2 flamure,kishte ate shqiptar kishte dhe ate grek,kur kalonte greku
  kjo krahine e pa vlere nxirte flamurin e grekut. Kur u be thirija gjoja per clirim te kesaj shqiperije,kjo krahine e
  degjeneruar u leshua maleve per kurveri e jo per lufte. Nuk kishte familje katolike,muslimane apo ortodokse te leshonte vajzat e tyre 19
  vjecare te bridhnin neper male pa kontroll.Ky degjenerim qe ne mes te kesaj krahine e te krahines se stanarit te Tragjasit. Ky imoralitet martohesh mes vetes duke ndare dhe grate qe qene martuar me perpara,per hire te kurverise se maleve,qe me pas i quajten herohina
  dhe aristokurva. Ky llum ndoqi deri ne
  fund krye- kurvarin e pederastin e Gjirokastres , qe i perlau nje nga nje kete mbeturine te popullit shqiptar,

  Reply to this comment
  • vlonjati March 30, 16:54

   TARTUF je nje kryeqelbesire dhe nje pinjoll kurvash te fashizmit qe dhe vete fashizmi do te mburrej me ty.Sic duket nga raca do jesh nje doc doci qe nuk njeh ad nen e as babe.Fashistet ta kan palluar mire nenen dhe po imbron si kelysh kurve.Ata qe lan leten per atdheun nuk ka nevoje ti nderojne bijte e kurvave qe harboheshin ne dopolavorot e ngritura prej tyre.E kuptojme ne keto 25 vjet qe pushtuesit paskan palluar shume kurva shwiptare qe endeshin rrugeve dhe sokakeve te qyteteve.Ato qe luftuan dhe u dashuruan me trimat qe i njohen ata burra ne lufte nuk jane kurva por zonja.Ato qe u palluan me fashistet morren ca pederaste qe nxorren ty ne jete dhr gjithe sojin e sorrollopin tend.

   Reply to this comment
   • Tartufi March 30, 17:25

    Nuk kane qene kurva o vlonjat hajvani,,, por kane qene
    krie – kurva dhe krie- barbare te ketij populli.. Persa ju takon fashisteve te kthejne pergjigje vete ata ke kane palluar o plehane ,,jo une qytetari i lire i ketij populli.
    Per 25 vjetet o qelbesira vlonjate o llum i Vlores,,jane
    vazhdimi i kurverise komuniste,qe futesh dhe ti brenda se bashku me kurverine e familjes tende te degjeneruar.

    Reply to this comment
    • elio March 31, 13:26

     Hysniu sidoqofte ka qene perfaqesues I nje regjimi diktatorial dhe ka firmosur mbi mijera vrasje dhe internime politike per persona te pafajshem..Nuk e di ne ishte dinasti por sot “te tijet” I gjen kudo, nga Ilir gjoni, tek Andi bushati duke perfshire Ben Blushin qe ka martuar vajzen e mbeses se Hysniut…

     Reply to this comment
  • shqipe April 1, 10:40

   “…Jo,se me foshte gjithemone mua gjyshja: – O Tartuf,o tartuf!_ ‘Eeeeee…’,i foshja une / A c’na mune!…

   Reply to this comment
 9. xxx March 30, 14:32

  Persa i perket njerzillikut dhe miresise se Hysni Kapos kam degjuar nga njerez qe kane punuar me te, dhe eshte pikerisht ashtu siç shkruhet ne artikull.
  Nje gje me ben pershtypje: Kur ekzistojne dyshime kaq te forta qe eshte helmuar per çfar motivi nuk i behet nje analize kufomes se tij.
  Nuk marr vesh shume nga mjeksia por kam pershtypjen se shkenca me kete zhvillim qe ka sot mund ta zgjidhe kete enigme.

  Reply to this comment
 10. LLL March 30, 15:51

  Mjerë ky popull për intelektualët e tij kretinë !
  Logjika e këtij të ashtuquajturi avokat , është skandaloze !

  Reply to this comment
 11. wert March 30, 15:56

  Ja cfare shkruan gjoja avokati Idajet Beqiri:

  -“Eliminimi i Hysni Kapos u bë me helmim të ngadaltë. Sali Berisha ka rolin e vet në këtë eliminim. Ai, duke qenë me një rol të rëndësishëm në agjenturën misionare serbe për Shqipërinë, ishte dhe ka mbetur ende përfituesi më “fatlum” prej saj”
  Prisja te jepte fakte,dokumente apo deshmi,ky palo mavokati,por ky vazhdoi me qyfyret e Eqeremit,Nexhipit,leshit dhe preshit!
  Dhe kur mendon se keto shkrime i ka bere nje njeri qe ka licence avokati,MJERE ATA QE KANE RENE DHE BIEN NE DUART E KETIJ SHARLATANI mendjemadh dhe te pa afte!
  Pa le me kur kujton se ka qene edhe kryetar i nje partie qe donte te bashkonte TOKAT SHQIPTARE!!
  HAAAAAAAAAAAA!!!
  Me kaq sa ka shkruar ky palo burre,Berisha ka te drejte te coje ne gjyq per SHPIFJE etj!
  Mbaroi me ne fund telenovela :”A DONI ME PER BELULIN”? me autor karagjozin I.Beqiri dhe “sponsor “Sherbimi Sekret Serb!
  Cfare donte te thoshte ky Beqiri ne gjithe keto shkrime idiote gjoja per Hysni Kapon???
  E thote vete ky Be qiri:
  -“Pa HELMUAR Hysni Kapon nuk mund te VRITEJ (vetvritej) M.Shehu!
  Pra ky Be qiri na konkludon se te gjithe ish lideret komuniste qe nga B.Balluku,P.Dume,K.Theodhosi,K.Hazbiu,A.Kellezi etj,jane vrare me porosi te UDB-se dhe nxjerr Enver Hoxhen si autorin e ketyre vrasjeve!!!
  Bravo Beqiri,se tani e tregove veten se kush je.
  TE PASKAN PAGUAR SHUME PER SHERBIMET QE PO U BEN SERBEVE!
  SI USHTARAK PO TE THEM ,SE,pucistet NE USHTRI U PUSHKATUAN SE BENE tradheti NDAJ ATDHEUT DHE PER T’I MBUSHUR DOSJET E TYRE GJYQESORE ME FAKTE,DOKUMENTE DHE DESHMI KA QENE M.SHEHU ORGANIZATORI DHE DREJTUESI I TE GJITHA MBLEDHJEVE,AKTIVEVE E PLENUMEVE NE USHTRI PER DEMASKIMIN E TYRE SI puciste!
  TI NUK DI ASGJE NGA KETO,POR UNE KAM QENE DESHMITAR I NJE PREJ MBLEDHJEVE TE RENDESISHME TE ZHVILLUAR NE KONVALISHENCEN E USHTRISE NE DURRES,PER 3 DITE RRESHT NEN DREJTIMIN E VETE M.SHEHUT!
  Ti nuk i ke degjuar se si ju ulurinte pucisteve M.Shehu,duke i quajtur TRADHETARE akoma pa dale ne gjyq!!
  Por me vone na doli se krye tradhetari paska qene vete M.Shehu!
  LAVDI ENVER HOXHES!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 31, 08:18

   deri diku i një mëndje me ty wert,përcaktim i saktë për avokat leshin”mjer ai që rënka në dorë të këtij,por dhe ti kalon në delir dhe i vë vulën e enverit gjithçkaje!!në të vërtetë enveri ta paska dyllosur e vulosur trurin me kohë!!mëkat!!
   njeriu evoluon mëson,pro ti paske mbetur në “mesjetë”!!
   je thjeshtë një mëndje e mbyllur!!shqip e thënë mëndje e VYSHKUR!!
   ps:jo tru me rrudha!!

   Reply to this comment
   • wert March 31, 23:37

    @ anticen…..!
    Mire une qe nuk paskam ndryshuar,po ti,pse ke mbetur po aq gomar sa ke qene dikur???
    Pse nuk i ben nje pyetje vetes se cfare te mirash i solli kapitalizmi shumices se shqiptareve me shume se socializmi???
    Per te te ndihmuar po te jap ndihme:
    -Krahaso per te dy sistemet se si kane qene dhe jamne:
    -Arsimi,shendetesia,bijqesia,industria,mjedisi,siguria e jetes,drejtesia,uji i pijshem,strehimi,dinjiteti njerezor,droga,prostitucioni,sida,ushtria,korrupsioni,stresi,papunesia,lypsit,analfasbetizmi,zhdukja e pyjeve,minierave,shitja e detij Jon Greqise,grabitja e armatimit dhe municioneve tre ushtrise,vjedhja e floririt te thesarit te shtetit,vjedhja e 7 miliard lekeve te Bankes se Shqiperise,shitja e naftes nga Berisha per tanket serbe,per te vrare kosovaret,boshnjaket etj,etj???
    Ne se me pergjigjesh me fakte dhe llogjike,pastaj shkruaj cfare te duash per Enver Hoxhen!
    Nga te gjitha keto Enver Hoxha ka qene i PASTERT,ndersa pas 90-tes ARMIQTE E SHQIPERISE NEN PARULLEN E LUFTES KUNDER FANTAZMES SE KOMUNIZMIT,i shkaktuan popullit shqiptar KRIME TE PA PARA!!!
    DShe se fundi:
    -Ne se ne SOCIALIZEM 90% e shqiptareve ishin me Enver Hoxhen dhe 10% armiq te tij dhe Shqiperise.ndersa sot te gjithe shqiptaret jane ndare ne 100 parti dhe duan ta SHQYEJNE njeri tjetrin dhe te gjithe se basdhke ta SHQYEJNE Shqiperine!
    Fakti qe gati 2 milion shqiptare kane marre ARRATINE nga Shqiperia,verteton me se miri se edhe sot pas 25 vjetesh kapitalizem shkerdhatokratik,te gjithe shqiptaret duan te ikin se nuk shikojne asnje te ARDHME PER VETE DHE ME KEQ PER FEMIJET E TYRE!
    Tani po deshe vazhdo bej gam-gam me mua se ti ARMIK i shqiptareve je dhe keto qe te thashe une si KRIME NDAJ SHQIPTAREVE ty te duken te mira!
    Doemos ti kenaqesh kur vuajne shqiptaret dhe akoma ti more QEN I ZGJEBOSUR ke surrat te merresh me ENVER HOXHEN KRYETRIM!

    Reply to this comment
    • anticensurë 25642654 April 1, 12:41

     wert,
     ti deshe të më vërtetoje mua sa gomar jam apo thjeshtë të tjerëve sa sa gomar ke mbetur??
     këtë nuk e kuptoj,lali??
     që njeriu të jetojë 25 vjet akoma me ëndërrat e të kaluarës?!ky më duket diçka ndërmjet budallallëkut dhe idiotësisë!!thjeshtë prapambetje mendore,lali!!
     ashtu si ti e kam jetuar të shkuarën dhe po jetoj të tashmen,por kjo nuk më ndalon të ndryshoj qëndrimin tim për shumë ngjarje dhe ndodhi të të shkuarës dhe të të sotmes!!ti me sa duket paske problem!!o të janë ngulitur me gozhdë mësimet e fëmijërisë o nuk të punon korteksi!!llogjika!
     megjithëse tashti po shkojmë prap në kohë të enverit!!1497 me 3 dhe ai do ta kishte zili!!me këto manovrat që po bën diktatorii radhës ka mundësi të mos ketë as 1% kundërshtarë!!
     gëzoje, e paç,dhe fali nga ditët e tua!!në fund piji lëngun diktatorit të radhës!!ti je i mësuar të të bëjnë rreshtore or lal!!unë se kam pranuar kollaj,në kohë të ushtrisë!përfytyro tashti!!
     shnet lali dhe mos ndrysho!!të shëmbet kështjella prej karte pastaj!!

     Reply to this comment
    • anticensurë 25642654 April 1, 12:45

     wert
     ” ti more QEN I ZGJEBOSUR ke surrat te merresh me ENVER HOXHEN KRYETRIM!”
     këtë nuk e lexova para se të dërgoja replikën!
     po ta kisha lexuar nuk do të të shkruaja aq shumë!!
     sidoqoftë qënke për të të VK

     Reply to this comment
 12. halim March 30, 16:30

  Kesi xhevariresh vetem fantazia e deformuar e Idaiut dhe pacavura Dita mund te servojne lexuesve.
  Del qe Berisha paska qene me teper se 007 famoz, eliminoi te gjithe qe nga vitet 70 gjer ne 90 per ta udheheq vet Shqiperine.Me logjiken- fantazine e autorit del qe sherbimet e huaja qe nga viti 1973 ne menyre sistematike helmuan Enverin, Hysniun dhe eliminuan te gjithe me radhe…Ateher mbetet qe “agjenturat e huaja” bene punen e tyre permes personave qe ishin me se afermi me ta, me grate e tyre: Nexhien, Viton, Fiqeretin etj keto paskan qene agjente qe helmuan burrat e tyre…
  Mendje e semuar per nje shoqeri paranojake si e jona..

  Reply to this comment
 13. Sami Ameni March 30, 16:42

  Ne fakt fjalia e me poshtme qe te shtie lemerine:

  “”Eliminimi i Hysni Kapos u bë me helmim të ngadaltë. Sali Berisha ka rolin e vet në këtë eliminim. Ai, duke qenë me një rol të rëndësishëm në agjenturën misionare serbe për Shqipërinë “”

  ….nuk ka te beje vetem me UDB jugoserbe por dhe me partneret e saj ku me “vellazerorja” ishte Cia amerikane.

  ne kete kete kontekst ne gazeten Dita eshte botuar nje shkrim nga z.Shaqir Vukaj me titull “revolucjoni i pergjakshem rumun” ku thote me dokumente qe vrasja e Causheskut
  ishte bere me marrveshja “xhentelmenesh” te Bush Seniorit dhe Gorbacovit per egzekutimin e Caushit..biles agjentura amerikane ,ruse ,jugosllave ishin derguar qe para disa vitesh per te pregatitur “grushtin e shtetit” demonkratik….pra dhe ne Shqiperi ka ndodhur e njejta gje.

  ajo qe verteton rrjeshtat e mesiperme eshte dhe intervista qe dha para 8 vjetesh ne OPINION -TV KLAN elez biberaj qe tha:
  Jam zotuar para presidentin Reagan ne vitet 80′ per “rrezimin” e komunizmit” ne Shqiperi dhe cdo kush e kupton qe i eshte dhene dore e “lire” ne logjistike dhe fonde per operacjonin “SaliGate”.

  Po keshtu pas deshtimit per rrezimin e atdhetarit Enver Hoxha (gjoja per te rrezuar komunizmin) nga amerikanet deri ne vitet 60′..ata ja lane pas ne kurriz Shqiperise jo vetem Jugosllavine por dhe Greqine sidomos rrjetin e tyre agjenturor te vjeter dhe te ri.
  pra nuk ishte rastesi qe Udb & elezbiberaj company operuan ne te njeten gjatesi vale dhe ne te njejten kohe me krijesen e tyre Sali Ellezbiberishen..

  Nje fakt teper domethenes ne ate kohe:
  Gjate nje interviste para dy vjetesh MOTRAT ISLAMI deklaruan “gabimisht” se pasi u arratisen nga Shqiperia ne vitet 80,na mori dhe na akomodoi nga Korfuzi ne Athine dhe pastaj te “zeri amerikes” Fran Shkreli ( nje ish spiker ordiner i VOA dhe kapterr i elezbiberajt).

  Vijojme ne 14 shtator 1998 kur “cuditerisht” po “ordineri” Fran Shkreli pasi salibisha kreu masakren e asaj dite ai e “urdheroi” te dorzonte armen…
  Dhe po cuditerisht administrata amerikane ne vend te kerkonte denimin maksimal per terroristin serberishe…i beri presion palo-socjalisteve dhe i genjyen me nje deshmi te ketij krimineli brenda ambasades me nje prokurore amerikane qe nuk ndodh as ne kolonite e bananave te viteve 800′.
  ————–
  Por treguesi me i “rrepte” qe tregon lidhjet e vjetra te berishes me ish udb-cia eshte nj embrojtje me cdo kusht qe i bejne admistratat amerikane serberishes..nuk ka asnje justifikim se krimet e saliserbit ja kane kaluar dhe MAKBETHIT per nga shkalla e egersise tyre sa dhe Enver Hoxha po na duket engjell.

  Edhe nese pranojme se saliserbi paska qene i infiltruar nga UDB (patjeter dhe nga CIA..por idajeti ka turp ta thote) atehere sherbimet dipllomatike-inteligjente amerikane le ta marrin dhe ti japi azil ne ndonje ishull egzotik..le ti japin nje dekorate si puna e Pal Melyshit dhe mos t’ja shohim surratin.

  Kjo do ishte ne nje fare menyre nje falje qe amerikanet duhet ti kerkojne shqiptareve…si fillim

  Reply to this comment
 14. Irisa March 30, 16:49

  Wouuuuuuuuuu sa qesharak ky shkrim,gjithçka absurde pupupupupu
  Kane vrare e pushkatuar pa gjyq gjithe ate elite per te sunduar Enderi me Hysniun e kompani dhe na dalka qe Berisha qenka nje nder autoret e eliminimit te Hysniut puppupupupu ……nje here e quani mik,nje here armik,nje here komunist te devotshem,njehere agjend dhe klundershatre i rregjimit…………..Budalllalliqet dhe shpifjet tuaja nuk kane te sosur…..TURP

  Reply to this comment
 15. canada March 30, 18:16

  Ka dy zgjidhje:
  1. Berisha te hedh ne gjygj Idajetin per shpifje
  2. Familja Kapo nese vertet jane DINASTI!!!! te marin nje moster nga trupi I Hysniut dhe ti bejne nje test DNA per te vertetuar nese eshte helmuar. Nje test I thjeshte dhe 100% I sakte.
  Nese del I helmuar dy jane rruget:
  Helmuar nga sherbimi I brendshem I shtyre nga…..
  Helmuar nga doktoret qe luanin lojen e dikujt qe do merte pushtetin ne te ardhmen.
  Por si cdo gje ne Shqiperi kjo do zgjase 3 dite.

  Helmuar nga doktoret qe e rrethonin.

  Reply to this comment
 16. dauti March 30, 18:23

  Idajet Beqiri, ne fund nxorri se Vito ka te drejte qe akuzon Mehmetin dhe Kadriun se i vrane te shoqin. Pra shkrimin e ka porositur Vito, duket qarte.
  Idajet, pasi je zero si kryetar partie dhe avokat, tregove se je dhe injorant i semure.
  Ndersa per “Wert”…ti nuk mund te jesh ish-ushtarak, se ushtaraket e asaj kohe nuk e kane pranuar kurre se gjeneralet trima ishin puciste. Dhe te gjithe anetaret e byrose i vrau Emnveri. Kete e dine dhe e thone deshmitaret e gjalle te asaj kohe. Perfitoi Ramiz Alia, ndersa Sali Berishen e fut kot ne kete mesele, se ai nuk ka patur fuqi te beje te tilla gjera.
  Mendoi te perfitonte edhe Nexhmija, por koha tregoi se sa u gabua.

  Perfundimisht, Idajet, eshte turp te kesh te besh me ty. Megjithate te lumte, tani je bere cjapi percorr i mallakastrioteve, ne nje fare menre Mehmeti tjeter. Aferim.

  Reply to this comment
  • wert March 30, 20:36

   Bre Dauti!
   Po kush je ti o mavri me boje qe me tregon mua se kush kane qene pucistet?
   Ku i di ti se cfare mendonin te gjithe oficeret atehere??
   Te gjithe ata qe u pushkatua DREJTESIA SOCIALISTE kane qene PUCISTE dhe ishin TRADHETARE TE ATDHEUT!
   Per kete ka fakte,deshmi dhe dokumente pa fund!
   Mbi te gjitha ishte M.Shehu qe u beri varrin atyre duke i demaskuar ne mbledhjet me ushtaraket me te cilat u mbushen dosjet e tyre gjyqesore!
   Ne se ata nuk kane qene puciste dhe tradhetare per sistemin e sotem kapitalist,atehere le t’i shpallin HERONJ TE DEMOKRACISE KAPITALISTE!
   Rruge tjeter nuk ka !
   Dhe ne fakt drejt kase po tentohet te shkohet,prandaj po behen gjithe ato shkrime ku nxjerrin pucistet hviktima,M.Shehun te VRARE dhe H.Kapon te helmuar nga Enver Hoxha!
   O Daut,mos ha MUT!!
   Ndjese lexuesve te tjere per kete shprehje,por qe Dauti kete meriton!
   TRADHETARET e Shqiperise e kane merituar PLUMBIN PAS KOKE!
   Talloni mjeran doli vetem pasi M.Shehu i beri paret e shtetit RRUSH e KUMBULLA me fortifikimin e vendit gjoja per t’i treguar Enverit Besnikerine e tij,por ne fakt i futi THIKEN PAS SHPINE atij dhe popullit!

   Reply to this comment
 17. i pamposhturi March 30, 18:37

  Ky Analist qenka gomar, dhe shkuar gomarit.cfar perrallash. MJERE per keta analiste te papjekur. Si ka mundesi o analist qe nga nje krah thua qe Saliu iu qe Hysniut qe ta merrte ne ekipin e tij dhe nga krahu tjeter thua qe ai e helmoi. Turp te kesh o gomar per genjeshtrat .

  Reply to this comment
 18. AUTOPSIA E NJE KUFOME QE DUHEJ TA KISHIN NGRENE KRIMBAT March 30, 18:43

  PSE NUK MERRENI ME KUFOMEN E BERISHES QE NUK DUAN TA VARROSIN EDI RAMA DHE BOSSI I TIJ DONALD LUL BASHA ?

  Sot rreziku me i madh i kombit eshte i pandehuri Sali Berisha me devilin Lul Basha qe edhe pse “de juro” kane rene nga pushteti ata “de fakto” jane me te fuqishen se qeveria e Rames

  .Me Berishen dhe Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike.

  Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm. Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë. Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë.

  Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali QeniNë Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë.

  Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj.
  Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht. Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë; Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë;

  Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse; Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave. Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër). U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera. A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria.
  Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.
  Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi. Është shkatërruar administrata shtetërore.
  Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna. Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar. Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot. Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha:
  Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë
  .
  Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE. Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali. Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.
  Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.
  Nqs se nderkombetaret dhe qeveria e sotme nuk denon berishizmin si praktike dhe doctrine antishqiptare duke e futur ne biruce supertradhetarin berishe atehere Enver Hoxha do jete Jezu Krishti I shqipatereve I cili u tregoi vendin hajduteve,krimineleve,imoraleve,tradhetareve,hipokriteve,terroristeve,diversanteve,spiuneve,agjenteve,idioteve pa harruar malokaret & pseudo malsoret dhe porno-ambassadoret..

  Reply to this comment
 19. anticensurë 25642654 March 31, 08:00

  “Hysni Kapo nuk mund të eliminohej dot me pushkatim, si të tjerët. Ai, nuk ishte vetëm numri dy i partisë-shtet të regjimit, por mbi të gjitha ishte i vetmi udhëheqës i lartë komunist që kishte krijuar një “Dinasti”. Klani Kapo ishte dhe ka mbetur deri më sot nga më të fuqishmit, e ndoshta i vetmi në Shqipëri. Të mos harrojmë se brenda kësaj “Dinastie” ishin dhe janë, veç Hysniut, Vitos, Pirro dhe Alqi Kondit, edhe Enver Kapo, vëllai i Hysniut, një kuadër i rëndësishëm i Ministrisë së Brendshme; edhe Gaqo Nesho, Lumturi Kapo (Gjoni) kjo grua e veçantë, motra e Hysni Kapos, edhe Xhelil Gjoni, edhe “Bushatët” e Shkodrës (Medi Bushati dhëndëri i Hysniut), edhe Pëllumb Kapo, edhe Mehmet Çaka, krushku i Hysni Kapos, edhe Dane Mehmeti, edhe mjeku i mirënjohur Lutfi Balili, diplomati dhe specialisti i shquar i sigurisë kombëtare Idajet Hoxha…etj, etj, deri më të rinjtë e sotëm të kësaj “Dinastie”.”
  hahahahahaha
  u mbars mali dhe na polli njëëëë???
  plesht!!
  o qyqa mi noneeee,beqiri e mbylli beqiriadë me një gomarllëk!!
  më falni dy:
  hysniun e helmuan!
  fakti:
  sepse ka qënë saliu doktor!
  hysniu nuk mund të eleminohej!
  fakti:
  sepse kishte ndërtuar “dinastinë kapo”???
  prrrrrrrrr.
  harron debil shkrimtari i beqiriadës se “dinasti”kishin të gjithë,por me rënjen e të parit shfarrosej tërë “dinastia deri tek kushëriri i 50të!!
  pale kur vjen me “të vërtetën e padiskutueshme” me të vërtetën nostradamjane “Pa eliminimin e Hysni Kapos dhe të Mehmet Shehut, nuk mund të kishte Dhjetor 1990!”!!
  sa idiotë janë njerëzit!sa gomerë shkrujanë nëpër gazetat shqiptare!!sa të dobëta janë redaksitë shqiptare,mjafton të hedhësh shkronja të zeza në letër të bardhë,ti vësh një emër të njohur sipër dhe pastaj pirdh sa të duash!!gjithçka botohet!!
  është e vërtetë që për kapjen e peshkut përdoret karremi,por mos harroni se ule dhe vlera e gazetës sa herë botoni shkrime pa vlerë!!shkrime budallenjsh që vetëm të fetishizojnë dijnë!budallenjsh që të vetmen meritë kanë atë të të qënit nip i një dajoje që ka qënë shoqërues i dikujt!!
  VK,si shkrimit dhe atij që ka pranuar shkriin!!
  ps:po të mos kishte ardhur ’90 saliu kishte për të eleminuar dhe simmon stefanin!helmuar desha të thosha!!dhe simoni kishte për të krijuar “dinastinë e tij”,etje etje!!

  Reply to this comment
 20. Luan Rukaj March 31, 08:14

  Meqënse dyshohet për helmim përse nuk bëjnë analizat e ADN-së dhe e vërteton helmim apo vdekje natyrale.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 31, 09:55

   o luan a ja ke idenë se çështë ADN??
   sipas mëndjes tënde një të sëmuri me zgjebe duhet ti bësh analizat e palcës së kurrizit,për të vërtetuar se është i sëmurë nga zgjebja??

   Reply to this comment
 21. intelektuali March 31, 09:10

  Po te ishte keshtu:

  SALI BERISHES DO TE DUHEJ QE KUVENDI POPULLOR SOT T’I JEPTE NJE DEKORATE MEQE KA DASHUR TE HELMOJE KRIMINELIN GJAKATAR HYSNI KAPO SEPSE KY VEPRIM PATRIOTIT DO TE SHPETONTE SHUME SHQYPTARE TE NDERSHEM QE BANDITI STALINIST HYSNI KAPO I VRAU DHE I MASAKROI SI NJE DJALL I VERTETE,, POR PER FAT TE KEQ REALITETI ESHTE SE SALI BERISHA KA QENE VETEM NJE SERVIL SI PUSHT I ENVERIT DHE I PARTISE SE PUNES

  Reply to this comment
 22. Darius March 31, 11:17

  Mjere Shqiptaret qe lexojne perralla ne 2016.
  Mjere Shqiptaret per Gazetat qe u lene vend shkrimeve te tilla tru shpelarje.
  Mjere shqiptaret per Gazetaret qe jane akome me delirante se komentueset e webeve.
  Mjere shqiptaret per BOSSAT e Medias qe ulin…,per 2 leke bakshish.

  Mjere….mjere….mjere populli mjere!

  Reply to this comment
 23. petraq March 31, 17:36

  ai ishte 9o vjec.sipas viteve i takonte qe ne kohen para pushtimit te shqiperise ishte nje djal rreth 20 vjec nga terbaci e ruante sheleget e fshatit ne kullotat e llogorase,aty ishin dhe dy kope te tjera me dhene njera e famikjes se hysni kapos dhe tjetra e rustmit nje familje tjeter.ne ve nuk kishim bulmet dhe famikja e hysniut na ndihmonte vazhdimisht pa shperblim kurse ai tjeri nuk na jepte.natyrisht ne kete rast neve percaktonim qendrimin tone por familja kapo ne vlore e kudo ne shqiperi ne ne menyre te vecante ka qene nje familje me edukate patriote e ndershme bamirese me nje sjellje popullore te habiteshme.hysniu e meritonte vendin qe kishte ne drejtimin e shtetit shqiptar.ishte viti 1948 ne shkolle ne tirane isha duke lexuar nje leter.pa pandehur nga prapa me erdhen tre burra nga te cilet njeri ishte hysniu.passi me pyeti i thashe po lexoj nje leter.po nga je me tha e i kujt je.jam nga vlora i thashe djali i irakli bano.e kam njohur tet ate me tha kur ishim ne shkollen tregetare ne ujih e fohet.beji te fala me tha dhe u larguan.une mbeta i habitur se si nje udheheqes shteti ndaloi e bisedonte me mua nje djal i pa njohur 18 vjec.familja e hysniut eshte me teper se nje dinasti dhe ajo ka mbetur e pa prekur e nuk do te preket se ajo eshte nje familje patriote atdhetare qe me pare ve interesat e shqiperise.

  Reply to this comment
 24. njihuni me zogunekurves dhe krahesoni.. March 31, 18:27

  TE NDERUAR LEXUES TE DITES

  JU LUTEM LEXONI KETO RRJESHTA….PER KETE FRANKESHTEIN MONSTER ME EMRIN AHMET MYHYTAR ZOGOLLI….DHE MENDOHUNI PSE PO TREGOHENI KANIBALE ME HERONJTE E LUFTES NACIONAL CLIRIMTARE

  Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram Curri, nga mbeturinat antikombtare osmane, rradha e eleminimit fizik i kishte ardhë deputetit të Opozitës, atdhetarit Dom Gjon Gàzulli, të cilit anadollaku Ahmet Zogolli i zgjodhi, si prift katolik që ishte, mënyrën ma “spaciale” dhe ma çnjerëzore: “varjen”.

  Kujtuen shqiptarët se mbas Ditës së Madhe të 28 Nandorit 1912 nuk do të provonin ma shëmtime e masakrime si ato të turqëve. Po jo, çibanët që la mbrapa otomani, feudalët e agallarët atavikë, shartue shpirtin me urrejtje aziatike ndaj të krishtenëve, edhe pse bashkatdhetarë të tyne, shikonin po të njejtat andërra të kobshme: “Me ambasadorin anglez Ahmet Zogu në 1927 u ankue për klerikët katolikë: “Ah sa shumë do të dëshroja t’i varja ashtu siç e meritojnë”…

  E që të kënaqte kërkesen e mbrendshme për t’i varë, ai çoi në trekambësh një klerik…( Dom Gjon Gàzullin). ” (Bernd Fischer – Re Zog e la lotta per stabilità in Albania, Monographs dell’Europa orientale, Boulder, 1984.) Ky ishte Ahmet Zogolli i Matit, që dënonte me tre vjet burg atentatorin e tij Beqir Valteri, ndërsa çonte në litar meshtarin dom Gjon Gàzulli, pa i provue asnjë faj, nëse faj nuk do të konsiderohen: –

  Të duesh Atdheun deri në flijim për të; – Të flijohesh për liri e drejtësi të popullit tand; – Ahmet Zogolli nuk e ndërpreu asnjëherë luftën kundër Klerit Katolik. Jo rastësisht ipeshkvijtë i drejtoheshin më 1933 (kur i patën zanë “dritën” shkollat katolike) se, “Na jemi këtu prej dymijë vjetësh; katolikë atëherë edhe sot, shqiptarë atëherë shqiptarë edhe sot”. Gjoni leu në Dajç të Sapës (Zadrimë) me 26 Mars 1893. Mësimet e para i bani në shkollën e fshatit, që e kishte çelë dom Ndre Mjeda. Si vijoi të mesmën në Shkodër, studimet e matejshme i ndoq në Itali dhe Austri, ku ishte edhe vëllaj tjetër, Nikolla. Ai u Shugurue Meshtar me 4 Gusht 1919 në vendlindje, në Dajç. Mbas një shërbimi të shkurtë në Gjadër të Lezhës, e çuen në Qelëz të Pukës. Tue pa trazimet e Atdheut, ai u angazhue përkrah
  Luigj Gurakuqit
  , Avni Rrustemit,
  Fan Nolit,
  Bajram Currit,
  At Gjergj Fishtës,
  , Hasan Prishtinës,

  në atë krah që asht quejtë në histori “opozita”, pse i ishte kundërvu “popullores” së Ahmet Zogut, dhe në zgjedhjet politike të vitit 1923 dom Gjoni u zgjodh deputet. Kurse “Popullorja” ishte e përbame prej mbetjeve ma të përçudnueme të Stambollit, ashtu si i ka pikturue At Fishta, “Ky babën gjaks, gjyshin katil, stërgjyshin mizuer … hasëm të kulturës …”; ata nuk përfaqësonin asnjë interes të popullit shqiptar, po një interes të ngushtë bejlerësh që donin me ruejtë ato previlegje që i kishin sigurue tue i shërbue pushtuesit otoman, kryesisht në një rreth nepotik:

  Ahmet Zogu, nipi i Esat Pashë Toptanit, dhandrri i Shefqet Verlacit, kunati i Ceno bej Kryeziut, një qerthull mehmurësh anadollakë, të shitun te serbi deri në ditën e vdekjes. Ndërkohë, tue qenë meshtar në Qelëz, meshtari-deputet Dom Gjon Gazulli kreu atë akt që për kohën ishte një veprim revolucionar i pashembullt:
  Hapi në qelë (shtëpinë ku banonte vetë, ashtu si banë edhe shumë klerikë të tjerë) shkollën e parë mikse në botë. Po po, në botë. Asht diçka e vështirë për brezin e ri me kuptue disa gjana, por edhe në Europën e përparueme shkollat mikse (djelm e vajza bashkë) janë çelë për herë të parë mbas Luftës së Dytë Botnore, në Francë më 1948, kurse në Itali katër vjet ma vonë, më 1952. Kurse ai, prift, hapi në qelë shkollë mikse me djelm e vajza bashkë, të krishtenë e muslimanë bashkë. Jo rastësisht një ndër votuesit e tij kryesorë, pse zgjedhjet në atë kohë baheshin me përfaqësim, ka qenë Myftiu i Hasit. Kur Musa Juka iu drejtue Myftiut: “Po ti, si nuk pate turp e votove për priftin?!”, Myftiu, pa prishë terezinë, iu gjegj i qetë: “Nuk votova për priftin, po për atë që po na mëson përditë çka do me thanë Shqipni, çka do me thanë Atdhe”. Vrasja e Avni Rrustemit çoi në trazimet e qershorit 1924 dhe ramjen e “popullores”. Zogolli u strehue në Beograd. Diçka duhet t’u thotë kjo atyne që kanë vesh me dëgjue e sy me pa: Mjaft të lexoni marrëveshjen ma sipër në mes Pashiçit dhe Zogollit.
  Dhe prej atje, me paret e Serbisë dhe ruset e bardhë të Wrangelit “rimori” Tiranën”. Vallë as këto fakte historike që i ka në dorë një Europë mbarë mbi tradhëtinë e Zogollit historianët tanë nuk i dinë?! Dom Gjoni nuk u largue kur në Shqipni u rikthye Zogu me hordhitë serbe e bjellogardistët. Nuk iku as atëherë kur Zogu i vrau miqtë e tij ma të mirë, Luigj Gurakuqin e Bajram Currin. Atë, mbasi iu desht të përballej në krye të pukjanëve të Qelzës me boshibozukët e Pëllumb Lleshit, që shkonin tue gjuejtë kudo ndeshnin Kryqat e tue vra edhe pukjanët e pafaj tek ktheheshin me bagëti a prej mullinit, në shkurt 1926 e transferuen dhe e çuen në Koman. E puna e parë që bani sa u vendue atje ishte me hapë edhe aty një shkollë. Ahmet Zogu, para se me i shprehë dëshiren e zjarrë ambasadorit anglez me varë klerin katolik, po zbatonte politikën e tokës së djegun ndër krahinat e krishtena të Mirditës, Pukës, Zadrimës, Dukagjinit, Malësisë së Madhe me andërren e fshehtë që të ishte jo sundimtar i Shqipnisë, po i Arnautistanit anadollak. E për të realizue këte, duheshin zhdukë, ose ma e pakta, të mundoheshin, sa t’i detyronin me lëshue vendin, katolikët e maleve, kurrë të shtruem nga pushtuesit e tiranët, pse si thotë Imzot Noli, “Vetëm Malësorët e Veriut mbetën Katholikë me armë në dorë…”. Kështu, në verën e vitit 1926, Zogu i kishte dhanë letër të bardhë një katili si Ismajl Osmani, që shkretoi fshatrat e Pukës me njerëz e me pasuni. E njejta gja po ndodhte prej Fanit në Dukagjin.
  Ajo që asht quejtë Kryengritja e Veriut kundër Zogollit, në të vërtetë nuk ka qenë tjetër veçse mbrojtje e lirisë e deri e egzistencës fizike nga masakrat mbi popullin e pambrojtun të barbarit diktator të Matit. Postkomandanti i Pukës Dedë Sadrija kishte marrë urdhnin drejtpërdrejt nga Zogolli: Të digjet Puka, sikur edhe për shtatë vjet atje të mos mbijë ma bar! Kështu kishte ba dikur edhe Turqia! Ahmet Zogolli po u dëshmonte shqiptarëve si ishte nip “i dejë” i Esat Pashë Toptanit! Dom Gjon Gàzulli, në pamundësi me ndejë ma në Koman, pse rrezikohej jeta e tij, u strehue në Kalivare. I thanë të largohej nga Shqipnia, nëse donte të shpëtonte kryet. Po jo: Ai nuk do ta linte kurrë truellin amtar! Ai, në luftë me Nënprefektin anadollak të Pukës për çashtje të shkollës që mbante në Koman, Ai, që ishte i mbuluem me nder prej Hasit në Zadrimë, tashti ishte rrethue prej çakejsh e nuk mund të kthehej ma as deri në famullì. E Zogolli nxitoi t’i thurte të gjitha kurthet: së pari, një hoxhë fanatik, që rrejti një njeri qyqan e mendjeshterpë tue e nxitë t’i bante një padi; sekreatri i Prefekturës Ismaijl Axhemi (me origjinë turke), nënprefekti Abedin Sakiqi, komandanti i rajonit Rexhep Aliaj – të gjithë të angazhuem me provue “fajsinë” e tij. Dom Gjon Gàzulli, dom Nikollë Gàzulli, dom Lekë Dredha u arrestuen në Kalivare me 28 dhjetor 1926.
  Gjyqi, një ndër farsat ma të neveritëshme të Zogollit, akuzoi Dom Gjonin dhe shokët e tij se: 1) kishte organizue kryengritjen;
  2) kishte shpërnda armë ndër male;
  3) kishte pre telin e telefonit.
  Po po, e akuzuen se kishte pré telin e telefonit! Vendimi i gjyqit: Dom Gjon Gàzulli, dënim me vdekje, varje në litar. Dom Nikollë Gàzulli, me burg të përjetshëm …. (Mbas 4 vjetësh burg në Kala të Gjirokastres, me ndërhymjen e intelektualëve ma të shquem të kohës, e liruen. Sa duel prej burgut, iu dogj qela (shtëpia e banimit) “aksidentalisht” bashkë me dorëshkrimet. A nuk i ishte djegë 15 vjet ma parë biblioteka e pasun edhe të Madhit Imzot Kaçorri?! Haxhi Qamilët, që dogjën shërbëtorin, qelën e bibliotekën e Imzot Kaçorrit, nuk i kanë mungue kurrë Shqipnisë
  . Arsyeja e vërtetë: të masakroheshin priftënit, ashtu si ishin masakrue për pesë shekuj nga etnit e tij shpirtnorë, osmanët. Por jo si klerikë, pse atëherë do të mbeteshin Martirë të fesë, por si politikanë. Ja pra: “Sa dëshirë do të kisha me i varë… “ Pjesa e pashkrueme e atij vendimi gjyqi kishte ma shumë randësi se dënimi me varje i Dom Gjon Gàzullit. Me atë varje barbare Zogolli u thonte të gjithëve: Ose rrini urtë, ose të gjithë në litar si prifti! Ja një fragmente nga intervista dhanë të revistës gjermane “Korrespondez des Priestergebetsve” nga oficeri i ngarkuem me varjen e Dom Gjonit, Xhemal Dibra: “Ishte ora 11 para mesnate. Udhët e Shkodrës ishin ende të rrahuna prej njerëzish, pse ishte Bajram. Dhash urdhën të thirrej famullitari Gàzulli n’oborr, pse donte me folë me të Ipeshkvi. Gazulli zbriti poshtë. E kuptoj çfarë do të ndodhte. Një françeskan me Sakramend ndej para tij (At Martin Gjoka, shënim im). … Françeskani kishte mbetë pa gojë. Famullitarit Gàzulli nuk i ndrroi aspak ngjyra e fytyrës. …… Ai i kapi dorën Atit e i tha: “Pater Martin, tash ke me më rrëfye”. Ati iu lut ushtarëve të mbledhun për rreth me u largue. Mbasi na nuk u larguem, Ati i tha: – “Dom Gjon, rrëfeju, pra, latinisht a italisht”. – “Jo, Pater, i përgjigjet Gàzulli, të mbramin rrëfim due me e ba në gjuhë të Nanës”. E kështu ai u rrëfye në sy tanë. Na, Muhamedanët, pak marrim vesht kësi sendesh, por mëkat nuk dëgjuem prej gojës së tij. Mandej i dha Ati një bukë të hollë, të bardhë, e rrumbullakët, që e kapërdini me një përshpirtnì të madhe. Ai u dukte se po shndritte krejt fytyret. Tash u çil dera e burgut, e u nisëm. Ushtarët ishin para, mbrapa e në të dy anët, ma shumë se kurrë. Në mjedis ishte Ai dhe Ati. Gjithë udhën u luten të dy me za të naltë, por unë muejta me vu ore se zani i Atit dridhej, nësa zani i famullitarit tingëllonte i qetë e i qartë.
  Një trimni kaq të madhe kurrë s’e pash në jetë time. Kishim arrijtë te vendi i vdekjes, në Fushë të Druve. Aty ishte shtylla e vdekjes.
  Magjypi ishte gati me litar në dorë. Një dritë elektrike e shndritte thektas famullitarin në fytyrë. Ai nuk dridhej aspak. Edhe mue më kishte kapë frika. Mue më ishte dashtë me përcjellë edhe të tjerë te ky vend i mjerë, por tash ishte tjetër. Unë kisha gati si nji frikë para qetësisë së këtij prifti. Ai ishte me të këputme i pafaj. Këte e dijshim të gjithë. Por, urdhni! Unë, sikur asht zakoni, i lash fjalën e lirë. Por ma mirë mos ta kisha ba këte gja! Ai nisi me folë me një za aq të fortë, e me fjalë të drejta e që të këputshin zemrën, sa që mue përnjimend më kapi frika. E ta kisha lanë me shkue gjatë me fjalë, kishte muejtë të gjithëve me na ba me u kthye prej vetit. Mue më duhej me mendue për përgjegjësinë teme. E i thash shkurt: Zotni, s’duem me ndje predke! Foli fjalët e mbrame. Mjaft! Atëherë ai çoi zanin edhe ma e tha: Vetë po vdes i pafaj. Rroftë Krishti, Mbreti ynë! Rrënoftë Shqipnia dhe Shqiptarët e vërtetë”. Na ishim të gjithë të përmalluem fort. Lexova vendimin e dekës. I qe veshë një këmishë e bardhë. Magjypi ia vuni vjekcën e konopit në fyt e i hoq shkambin nën kambë. Ai ishte i vdekun! – Kështu foli kapiteni. Ishte dita e 5 marsit 1927.”
  Katër orë mbas varjes, Zogolli, kjo mbeturinë me djallëzi orientale, dërgoi një telegram ku gjoja i falte jetën.
  CFARE FRANKESHTEIN MONSTRE AHMUT ZOGU.
  .ATO QE HARROJNE KRIMET E TIJ ……..
  DHE ATO QE KANE 30 VJET QE USHQEHEN ME KOCKAT E ENVERIT ,HYSNIUT DHE MEHMETIT SI KANIBALE TE PANGOPUR

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim