Diplomati i BE: Disa vende kundër Shqipërisë për shkak të krizës politike

October 23, 2019 09:59

Diplomati i BE: Disa vende kundër Shqipërisë për shkak të krizës politike

Erwan Fouéré, ish-diplomat i BE në Maqedoni dhe aktualisht ekspert i Ballkanit në Qendrën e Studimeve të Politikave Europiane CEPS, me qendër në Bruksel, thotë se disa vende të BE ishin kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë për shkak të krizës politike dhe mungesës së reformave.

Në një analizë botuar në faqen e organizatës së njohur CEPS, Fouéré kritikon ashpër qëndrimin e Francës kundër procesit të zgjerimit të Ballkanit Perëndimor. Ai analizon argumentet e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron për Maqedoninë e Veriut dhe thotë se BE-ja duhet të mbante fjalën për të njohur arritjet e këtij vendi.

Në analizën e tij, eksperti i Ballkanit ndalet dhe ne rastin e Shqipërisë duke theksuar se një numër vendesh të BE, veç Francës, kundërshtuan negociatat për shkak të vonesave në reforma dhe klimës politike. Ndërkohë që shton se për Maqedoninë e Veriut edhe Bundestagu gjerman kishte miratuar një rezultate pa asnjë kusht.

“Kishte ngurrim nga një numër i vogël i shteteve anëtare për çështjen e Shqipërisë, për shkak të vonesave në reforma dhe të një klimë politike të përkeqësuar në atë vend. Për Maqedoninë e Veriut, ndërkohë edhe Bundestagu gjerman kishte kërkuar hapjen e negociatave të pranimit, një vendim i mbështetur edhe nga Parlamenti në Holandë, një vend që fillimisht kishte shprehur pakënaqësi”, shkruan Erwan Fouéré.

j.l./ dita

October 23, 2019 09:59
Komento

3 Komente

 1. Aliu nga Selenic October 23, 10:58

  Kjo krize politike eshte shkaktuar nga nje forc politike e cila quhet PD me ne krye Satrapin e shqiptarve Sali Ram Berisha.
  Berisha eshte shkaktari kryesore qe shqiperin e ka shtyre deri ne keto vite pa u pranuar ne BE.
  Bashkimi Evropian, Drejtuesit e saje ne se nuk e kan kuptuar kete gje ketu e tridhjet vjet se si veproi ky klriminel kunder shqiptarve athere eshte ceshtja e tyre dhe jo e shqiptarve.
  Berisha i shtyure nga Qarqet antishqiptare ka sabotuar gjithnje ceshtjen e afrimit te shqiptarve me BE-ne.
  Kesaj Ceshtje i sherbeu edhe djegja e mandatev te kesaje force politike dhe bojkotimi i zgjedhjeve.
  Kjo pikrishte per ta thelluar kete krize me keto masa teper ekstreme.
  Ne se Udheheqesite e BE-se i kthehen Retrospektives se ketije klrimineli do te arrijn ne perfundimin se pranimi i shqiperise eshte detyure themelore e BE-se per ta menjanuar nga skena politike kete tradhetar te kombit shqiptare dhe per ta futur shqiperin ne gjirin e saje.
  Qendrimi i prere ndaj ketij krimineli me damke per shqiperin e ben poipullin shqiptare nje dashamires te pa pa epur per vllazerimin me BE-ne.!
  Thellohuni ju udheheqesit e BE-se dhe mos e hani sapuni e Berishe per DAJTHE.!

  Reply to this comment
 2. Bla-Bla - Blau -Hipokrite te padreqshem ! October 23, 11:48

  Kriza eshte jovetem nji inskenim qesharak njrezish ordiner ,
  pra eshte thjesht nji Krize Artificiale cila i krijua qellimishte per te prishur Imazhin e vertete te Shqiperise para Aprovimit te Negociatave per Shqiperine,

  projektuar ne Europe me ji Regji Eu-se
  me ndihmen direkte te disa vendeve Europiane
  ku roli Kryesor e Luajti Gazeta Gjermane Bild !!!!

  Jeni mesuar gjate gjithe Historise me ja len MUTIN ne Dere tjetrit dhe pasi ja lini tizare Naten ,

  Diten tregoni me Gishte ga Muti qe vet beni .
  Kto Metoda tinzare ,atiShqiperi ,
  jane tashme te dal Boje der shqiptare .

  Shqiptaret nuk jane ata qee mendoni ose deshironi Ju Hipkrite Mashtrues qe te jene ,
  por ata,qe njohi mir ,se si funxionon tashme Politika
  e BE-se edhe ajo Europiae e pergjithsi ,
  qe kur ja do interesi i ngatarron kartat si ti pelqej asaj !

  Ne Shqiperi ka nji fraxion Antishqiptare qe eshte pd-lsi (banda e Krimieleve dhe gjenerueseve te Korrupsionit
  ne shteti Shqiptare ,qe me politiken si lidh asgje ,
  qe Ju BE-ja i ka dhene dhe vazhdon ti japi Oxigjen ,
  ti mbeshtese e perdore kunder interesave te Shtetit Shqiptare .
  Mbasi dominoni edhe medien Shqiptare ,
  per te mbajtur e erresire e disinformim e degjerim Opinionin Shqiptare ,
  vazhdoni ti shtyni e gremine shqiptaret .
  (dhe kur ne shqiptaret ,bejme komete te tilla ,te nji X Niveli Europiane ,
  per cudi Bllokohen ne mediat shqiptare dhe uk cfaqen asjihere .Deri ktu kei arritur ?
  Kjo qe ndodh me medien e Shqiperi e dirigjohet padyshim nga dore BE-se eshte ) –
  K R I M I N A L E

  pra ktu fillon dhe mbaron Liria e shprehjes se qytetarit shqiptare ,ktu shtremberohet Liria e shqiptareve ,pikerishte ga ajo dore Hipokrite “Demokrate” !

  Reply to this comment
 3. Adih October 23, 16:51

  Nje.gje eshte e vertete. Politikanet te gjithe pa perjashtim shqiptare nuk e duan integrimin ne BE..Ai qe nuk e kupton eshte vetfajtor.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim