Disa detaje që nuk janë bërë kurrë publike për 14 shtatorin e ’98-s

Skënder Hasmeta* September 12, 2015 16:42

Disa detaje që nuk janë bërë kurrë publike për 14 shtatorin e ’98-s

I ndodhur në detyrën e Komandantit te Batalionit të Policisë Ushtarake  Tiranë në atë kohë unë dëshiroj të bëj publik fakte të pa njohura e të papublikuara me parë lidhur me ngjarjen e rëndë të 14 shtatorit 1997, që është cilësuar si ‘Grusht Shteti’, si dhe të evidentoj rolin e forcave të Policisë Ushtarake, efektiv të cilin unë e komandoja në këtë ngjarje të rëndë.

Politika i trajtoi sipas interesit të saj ngjarjen e 14 shtatorit, ndërsa Forcat e Sigurisë nuk analizuan, pra nuk nxorën kurrë mësime prej saj.

Siç dihet, më 12 shtator të vitit 1998, para selisë së Partisë Demokratike u vra deputeti Azem Hajdari.

Më 14 shtator kur i ndjeri do përcillej për në banesën e fundit, protestuesit lëvizën arkivolin jo për në varrezat e Sharrës, ku do kryhej varrimi por drejt kryeministrisë. Turmat ishin të irrituara, të organizuara e të armatosura.

Ato braktisën arkivolin e funeralin, sulmuan godinën e kryeministrisë, parlamentit dhe hynë me forcë në godinën e Televizionit Publik Shqiptar.

Me veprime të organizuara, të dhunshme realizuan  pushtimin me forcë të ndërtesave të selive të Kuvendit, të Kryesisë së Kuvendit, të Këshillit të Ministrave, të Gjykatës Kushtetuese, të Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe të Radiotelevizionit Shqiptar.

Po ashtu, goditën me armë dhe Ministrinë e Rendit Publik.

Pas këtyre veprimeve, filluan të sulmojnë Bankën Kombëtare e plaçkitën dyqane, supermarkete, dhunuan e grabitën armë, automjete ushtarake, etj…

 

14 shtator 1998, ora 08:00

I urdhëruar nga Drejtoria e Policisë Ushtarake, në zbatim të urdhrave të Ministrit të Mbrojtjes e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të FA m’u caktua si detyrë mbrojtja e Institucionit të MM e SHPFA, pasi, mbi bazën e të dhënave, ekzistonte dyshimi i arsyeshëm për aktivitete kriminale në dëm të institucioneve të shtetit, përfshirë edhe ato të Ministrisë së Mbrojtjes.

Me afro 60 trupa të Policisë Ushtarake u dislokuam në Ministrinë e Mbrojtjes. Trupa ishte e pajisura me katër transportues të blinduar me goma, armë  të ndryshme përfshirë edhe snajperë, pajisje moderne e antiplumb, armë anti-tanke etj. Trupat tona kishin dhënë prova në disa operacione të ngjashme dhe ishin trajnuar për veprime nën presion.

Masa të tjera shtesë ishin ato për përdorimin e forcës vdekjeprurëse, e jo vdekjeprurëse, nëse do të paraqitej e nevojshme. Në pjesën e jashtme në veri të Ministrisë së Mbrojtjes, në fshehtësi dhe nën masa të plota sigurie, mbi një kamionçinë u vendosën municione dhe armë anti tanke kundër mjeteve të blinduara.

Ky operacion drejtohesh nga  Qemal Hoxha dhe Joland Plasari, të stërvitur mirë dhe të aftësuar për përdorimin e tyre me garanci.

U morën masa shtesë duke angazhuar një grup të konsiderueshëm oficerësh dhe agjentësh të policisë kriminale, u caktuan zonat e veprimit dhe metodat e marrjes së informacionit. Për të rritur besueshmërinë në kryerjen e detyrës, aktivizova dhe agjentë shumë të besuar nga sektori i informimit të brendshëm të BPU.

Ky  operacion drejtohesh nga oficeret Ali Mena, Namik Goga, Asim Gruda, Zenel Allaraj etj.

Vëmendja do përqendrohej sidomos për veprime kriminale e synime në dëm të MM dhe SHPFA, nga brenda turmave.

Pranë kryeministrisë e RTVSH,  kishim futur në turmë agjentë të policisë kriminale për marrjen e informacionit në dëmin tonë e njësive dhe reparteve ushtarake. Këta heronj të heshtur, të kërcënuar familjarisht me jetë (si Y.Gj, J.P, etj..), që nga ajo kohë, kanë braktisur Atdheun.

Mbrojtja e MM dhe SHPFA u realizua në formë rrethore me disa perimetra me formacione të shkallëzuara, me kate dhe në thellësi deri në tarracat e objekteve.

Mjetet e blinduara u pozicionuan në pjesën lindore dhe perëndimore, zona këto ku mund të depërtohej e të sulmoheshin objektet. Operacionin e këtyre trupave e drejtonin oficerët Kujtim Doku, Leonard Tërthorja, Elmaz Sula.

U caktuan pikat e kontaktit dhe drejtimit, kryesore dhe rezervë, mënyra e funksionimit të  ndërlidhjes dhe bashkëveprimit me trupat e institucionet.

Kështu nisi zbatimin e detyrës në ditën e 14 shtatorit të vitit 1998, batalioni i Policisë Ushtarake.

Rreth orës 10:00, nga informacioni i besueshëm mësojmë se në qendrat operacionale të MM dhe PU ishin me shërbim eksponentë që jepnin informacion atyre që ishin në udhëheqje të rebelimit.

Disa prej tyre që kishin ndërruar shërbimin për të qenë prezent në këtë datë. Nisur dhe nga ky informacion, konkluduam se revolta e armatosur, ishte e përgatitur.

Informohemi se njerëz të armatosur dilnin nga lokalet në ish-Parkun Rinia, e bashkëngjiteshin turmave të PD, ndërsa furgonë të ndryshëm shkarkonin armë dhe municione në turmat civile…

 

OPERACIONI I PARË

Shefi i eskortës së Ministrit të Mbrojtjes, kërkoi ndihmë duke shpjeguar se situata po precipitonte dhe se eskorta e ministrit, nuk mundej.

Ne këtë kohë, rrugët në drejtimet e hyrjes së MM ishin të bllokuara. Kishte filluar terrori, kishte qitje pa pushim në ajër e përhapje terrori. Parku ‘Rinia’ ishte kthyer në shesh lufte.

Me automjetet ushtarake nuk mund të bëhej furnizimi në objektin e MM, pasi po të binin këto në duart e civilëve, dëmi do ishte shumë i madh.

Për realizimin e këtij operacioni, me qëllim fshehtësinë e sigurinë e tij, u përzgjodh oficeri Astrit Osmani, detyrë të cilën e pranoi, ndonëse nuk lidhje me veprimtarinë operacionale të PU.

Me automjet privat me cilësitë e aftësitë e tij, ai mund të depërtonte në rrugicat për në MM. Ai bëri disa rrugë, çoi armatim, municione  e pajisje antiplumb për eskortën e MM.

Guximi i tij, si dhe i të tjerëve, kurrë nuk u vlerësuan.

 

OPERACIONI I DYTË

Komandanti i Brigadës Transportit në Pezë denoncon grabitjen e njësisë, automjetit, armatimit e municionit si dhe drejtimin e lëvizjes së agresorëve.

Në realizimin e këtij operacioni u angazhua oficeri Leonard Tërthorja me disa trupa të PU, si Agim Rasha, Luan Rasha etj.

Ata, në kohë rekord bënë bllokimin e arrestimin e autorit, sekuestruan automjetin dhe armatimit të grabitur.

 

OPERACIONI I TRETË

Me qëllim zbulimin e autorëve të interesuar që mund të jepnin informacion turmave dhe të merrnin pjesë për akte  sabotazhi, u bë një plan kombinacioni e operacion mashtrimi e kërcënimi me radiot në dispozicion të PU, nën drejtimin e oficerëve Ali Mena, Asim Gruda, Namik Goga etj.

Agjentët që dispononin radio raportonin për lëvizje trupash ushtarake, vendosje armësh të rënda e përforcime të tjera,  dezertime në radhët e policisë ushtarake etj, të gjitha provokime dhe informacione të rreme.

U bllokuan disa të dyshuar që lëvizën menjëherë për të parë se ku janë vendosur këto armë të rënda.

Pas këtij operacioni, agjenti B. M, informon se kryetari i opozitës Sali Berisha ka dalë në konferencë shtypi dhe kërkon “largimin e trupave greke nga Tirana”.

Ky ishte dezinformim.

Një muaj më parë Policia Ushtarake ishte pajisur me uniforma të NATOS e shenjat e tyre, automjete të blinduara, automjete të tjera për transport për mbështetje trupash, pajisje antiplumb, jelekë e skafandrave antiplumb, etj.

Automjetet ishin të pa targuara, mbase këto uniforma tonat dhe disa lëvizje trupash për ndërrim shërbimi u kanë ngjarë me trupa greke.

 

SULMI MBI KRYEMINISTRI

Pranë kryeministrisë ngjarjet precipituan në mënyrë të shpejtë e të dhunshme.

Turmat braktisën arkivolin e Azem Hajdarit dhe sulmuan Kryeministrinë, përfshirë me armë antitanke.

Na njoftuan se është bërë grabitja e tankeve të Gardës dhe se  kanë humbur kontrollin mbi detyrën Garda e Republikës dhe policia e shtetit.

Turmat vazhduan me pushtimin e TVSH. Tirana u vendos nën kontrollin e terrorit.

Unë ndiqja situatën duke marrë informacion nga agjentët brenda turmave të PD-së.

Urdhërova vënien në gatishmëri për operacion të gjithë trupave të  Batalionit të Policisë Ushtarake në vend-dislokimin e rajonit të përhershëm të cilat ishin në pritshmëri.

Qëndrimi në pritshmëri e gatishmëri për marrje detyrash, mu raportua nga oficeri përgjegjës Arsen Mema.

 

TANKET NË BULEVARD

Nga raportimet e reja mësoj se dy tanke me persona të armatosur me armë automatike mbi kullat e tyre, përfshirë edhe armë anti-tanke janë nisur nga bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, drejt Ministrive të Mbrojtjes e Rendit.

Informohem se mitralozët e tankeve kishin një komplet municioni dhe shiritin e vendosur në folenë  e fishekëve.

Pas pak, para syve të mi, para MM, u shfaqen tanket. Nuk kryen veprime në drejtim të objektit tonë, ndonëse hidhnin parulla kërcënuese e fyese.

Vazhduan rrugën në drejtim të Bankës.

Agjenti sipër Ministrisë së Energjetikës më informon: “Po sulmojnë Bankën Kombëtare dhe një eksponent i PD-së, Ferdinand Xhaferri, doli para tankut dhe i paralajmëroi se ‘me bankën nuk keni punë, do shkojmë tek PD-ja’”.

Tanku u nis drejt PD-së.

Për momentin plaçkitjet po vazhdojnë në rrugën Qendër-Stacioni i Trenit (tani “Zogu i I”). Është sulmuar një supermarket me pajisje elektro-shtëpiake dhe pranë tregut çam u sulmua e po plaçkitet një dyqan televizorësh.

 

URDHRI, “RA SHTETI!”

Rreth orës 15:30 minuta, më komunikohet një urdhër i papritur:  ”Merr trupat e Policisë ushtarake dhe largohu nga detyra, pasi shteti ka rënë!”.

M’u tha gjithashtu të lëvizja me trupat në drejtim të Tiranës së Re për në vend dislokimin e rajonit të përhershëm. Ky urdhër mu komunikua në prani të oficerit B.L dhe agjentit Q.H.

Oficeri B.L, pasi dëgjoi këtë urdhër fyeu rëndë titullarin dhe u larguan së bashku për në Ministrinë e Mbrojtjes, duke shkëmbyer midis njëri-tjetrit fjalë fyese e kërcënuese.

Oficeri B.L. ka debatuar edhe me ish-Ministrin e Mbrojtjes.  Ky oficer ka emigruar jashtë Atdheut.

I njëjti oficer që tani ndodhet në emigrim, ka trajtuar informacion të mëtejshëm me ish-Ministrin e Mbrojtjes Sabit Brokaj, kryesisht lidhur me panikun e titullarëve të Ministrisë.

Jam oficer me kapelën e vënë në kokë që në moshën 14 vjeç (skënderbegas). Në këtë situatë të rëndë, duhet të zgjidhja: Ose turpin (të braktisja ndërgjegjen dhe moralin tim e të zbatoja një urdhër të paligjshëm) ose bindjen.

Vendosa të qëndroj pavarësisht kostos që mund të paguaja.

Urdhërova trupat e dislokuara në Sauk të paraqiteshin pranë Ministrisë së Mbrojtjes me drejtim lëvizje: Sauk-Rruga e Elbasanit–Qendër-kthimin në rrugën drejt RTV Shqiptar-daljen pranë Kryeministrisë-drejt në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, për të marë detyrën në Ministrinë e Mbrojtjes.

Sapo kolona e trupave të PU u fut tek RTVSH , pushtuesit e RTVSH-së, kishin ulëritur prapë se erdhën trupat “greke”.

Ne kishim agjentët tanë në vend. Ata na raportojnë se ka shumë persona të çorientuar që nga dialekti duken si Kosovarë.

Ata pyesnin për rrugët, pasi dukej që nuk e njihnin Tiranën.

 

URDHËRI PËR OPERACION

Në vend Drejtim-Komandim pranë MM, urdhërova operacionin për marrjen e tankeve të gardës pranë PD-së.

Caktova në këtë operacion si përgjegjës Namik Gogën dhe Ali Menajn të cilët u nisën me katër transportues të blinduar.

Do të patrullonin në rrugën pas Ministrisë së Rendit, tani ‘Rruga Pedonale’, para PD–së, ish-Hotel ‘Drini’, në veri të Ministrisë së Rendit, bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, e kthim.

Trupat sapo mbërritën drejt selisë së PD-së u goditën me zjarrin e mitralozave të tankeve të vendosura para godinës si dhe me armë të tjera automatike.

Në xhiron e parë të patrullimit pati vetëm disa dëmtime në xhama dhe  gjurmë në pjesët ballore dhe anësore të automjeteve, që dukeshin gërvishtje. Xhirot patrulluese vazhduan.

Po kështu mbi trupat e PU, vazhdonte dhe sulmi me zjarrin e armëve nga mbështetësit në PD që e kishin kthyer godinën në fortifikatë.

Rezultoi se plumbat e mitralozave 12.7 mm të tankeve dhe armëve automatike nuk depërtonin brenda transportuesve të blinduara ku ndodheshin trupat tona.

Patrullimi vazhdoi pa ndërprerje, gjersa agresorëve u mbaroi municioni. Pas mbarimit të municionit personat e armatosur u futën në bodrumin e PD-së dhe tanket u dorëzuan.

U identifikua një nga autorët që qëllonte me mitralozat tek PD-ja mbi trupat e policisë shtetasi si M.R.

Ndërsa shtetasi L.S, ka treguar ngjarjet në bodrumin e PD-së. Ai tha se me ushqim për të ngrënë janë furnizuar nga motra e A.H.

 

VAZHDIMI I OPERACIONIT

Mbërritja e trupave shtesë të Policisë Ushtarake në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” shënoi edhe daljen e 5-6 makinave të operacionit “Shqiponja” nga drejtimi jugor i Ministrisë Rendit për në bulevardin “Dëshmoret e Kombit”, e në drejtim te kryeministrisë.

Në këtë kohë, trupat e Policisë Ushtarake u caktuan në operacion kërcënimi me patrullimin e rrugëve në Tiranë me drejtimet: Sheshi “Nënë Tereza”- Stacioni i Trenit, patrullim në rrugën Kombinat-Kinostudio, Ministria e Mbrojtjes- Spitali Ushtarak, dhe rreth unazës së Tiranës.

Tek qytetarët filloi të kthehej shpresa.

 

U raportova eprorëve të mi, ish Ministrit të Rendit, të ndjerit Perikli Teta (në radion e përgjegjësit të eskortës së tij), përgjegjësit Islam Duçkollari.

U raportova për një numër të madh njerëzish në posedim armësh të futur në bodrumin dhe në selinë e Partisë Demokratike, duke këmbëngulur vazhdimin e operacionit për çarmatimin e tyre.

Rreth orës 19:30, nëpërmjet agjentit Y.GJ, informohem për tentativën (nga të rebeluarit e mbetur në godinën e PD) për të blerë 2 transportues të blinduar.

Pasi informacioni u vërtetua nga oficeri N.G, u bë ndërrimi i shofereve të transportuesve të blinduar. Në këtë ofertë ishin shuma të mëdha parash. Transportuesit kërkoheshin për të larguar personat e armatosur nga bodrumi i PD-së…

Pas mbërritjes në MM  të trupave shtesë, trupat e Policisë Ushtarake u futën në operacion të drejtuar nga Alfred Ahmetceni dhe morën nën kontroll RTVSH.

Të drejtuar nga Hasan Rakipi, morën nën kontroll Prokurorinë e Përgjithshme, të Tiranës e Gjykatën.

Të drejtuar nga oficeri Ramiz Mulgeci, morën nën kontroll Bankat.

Të drejtuara nga Murat Fejzo, Albtelekomin, të drejtuar nga Elmaz Sula, morën nën kontroll e siguri DTN.

Në orën 21:00 më sollën në përforcim trupat “Komando” të cilët morën nën siguri e ruajtje godinat e djegura e plaçkitura të Kryeministrisë, të Parlamentit dhe të KLSH-së.

 

VIKTIMA DHE PASOJA

Nga ky operacion i policisë ushtarake nuk pati incidente, përjashtuar faktin që pranë Kryeministrisë u vra një grua nga një plumb rikoshetë gjatë provokimit të një roje të armatosur.

Në operacionin kundër atyre që organizuan ‘Grushtin e Shtetit’ të 14 shtatorit, për përgjegjësi ndaj Atdheut dhe popullit, veçoj ushtarakët Frrok Simoni, Behar Guri, Aqif Muça, Perlat Shehu, etj

komandantët e kompanive, Saimir Reçi, Ramiz Mulgeci, Kujtim Doku etj

drejtuesit e oficerët e policisë rrugore, Mehmet Ramce, Gëzim  Rama, Ramazan Hysa, Bareq Sadiraj, Xhemal Pepnika, Shefit Mero, i ndjeri Fatmir Jashari,  Kujtim Duka,  Ardian Draci, Vesel Sulika etj

të policisë kriminale e gjyqësore Artur Brahimi, Murat Plaka, Robert Gjini, Bashkim Malaj, Istref Istrefi, Adem Bruci, Nevruz Kreka, Luan Cani, Avdulla Hysa, etj.

Në këto operacione u angazhuan afro 240 trupa dhe 70 automjete të Policisë Ushtarake dhe transportues të blinduar.

 

REFLEKSION

Për mendimin tim 14 shtatori qe një revoltë e mirë organizuar e një grupi njerëzish, që me mbështetjen e disa simpatizantëve e anëtareve të PD-së, shpërthyen me zemërim dhe me dhunë kundër pushtetit politik në Tiranë, duke kërkuar, hakmarrje dhe përmbysjen me dhunë të pushtetit.

Këta i hapën rrugë bandave kriminale që filluan djegiet, terrorin dhe plaçkitjen në Tiranë. Dyshimi im për një bashkëpunim më të gjerë u vërtetua pas marrjes së urdhrit për të braktisur detyrën.

Gjatë një operacioni për sekuestrimin e disa raketave të vjedhura ne bazat e ushtrisë në Tiranë në vend dislokimin e trupave të UCK ose FARK-ut, të krahut të Bujar Bukoshit në Mamurras, trupa këto  të komanduara nga Kolonel Tahir Zema, me të cilin kam kontaktuar personalisht në zyrën e tij, oficer e agjentë të policisë ushtarake, identifikuan efektive të këtij reparti se ishin parë  pranë kryeministrisë në ngjarjet e 14 shtatorit të vitit 1998.

Oficeri N.G në një informacion “sekret” kish vënë në dijeni MM, Drejtorin e Policisë Ushtarake, në kundërshtim me procedurën e qarkullimit të informacionit e jashtë dijenisë time.

Unë përpilova dokumentet dhe kallëzova në Prokurorinë e rrethit gjyqësor Tiranë veprimtarinë antiligjore, por nuk mora përgjigje gjatë kohës që isha në detyrë.

Më vonë u informova për pushim çështje me ligjin e aministisë.

Pas afro 10 ditësh u thirra në zyrën e MM, Luan Hajdaraga, në praninë e tij,  Shefit të Shtabit të Përgjithshëm, Gjeneralit  Aleks Andoni, Drejtorit te Policisë ushtarake Kolonel Piro Lutaj.

Ata më falënderuan vetëm mua personalisht për aktin heroik të trupave të policisë ushtarake.

E asgjë më tutje në rrugën zyrtare për ata heronj të heshtur, trupat e policisë ushtarake.

Pata kërcënime për të kyçur gojën.

Nga koha dhe situatat si rrodhen, pasiguria për fëmijët e familjen,  ishte i pamundur publikimi i këtyre fakteve më parë.

E gjykova sot, ka ardhur koha që ti besoj gazetës ‘Dita’ këto të vërteta të pa thëna me të cilat u përballëm më 14 shtator 1998.

 

*Nënkolonel Skënder Hasmeta është ish- Komandant i Batalionit të Policisë Ushtarake në ngjarjet e 14 shtatorit 1998

sh1sh2sh3sh4

protest13814091998_0

Skënder Hasmeta* September 12, 2015 16:42
Komento

128 Komente

 1. horri bulevardit 2 September 13, 23:14

  Mendoni ç’beri ky qelbesire ne 21 janar, kur e goditen vetem me cadrat e shiut dhe banderolat. Perfytyroni cdo bente sikur te kishte skena si ne keto foto ne 21 janar. Ptu, njeri i degjeneruar me te gjitha!

  Reply to this comment
  • Pellazgu September 13, 23:46

   Pa justifikuar personin të cilit i referohesh, që mendoj se e ka mbushur kupën me të gjitha llojet e krimeve, më lejo të të them se, edhe më 21 janar, pavarësisht se përmasat qenë të pakrahasueshme me 14 shtatorin 1998, ajo çka ndodhi ishte e papranueshme për një shtet normal, për një rend demokratik dhe për një protestë që pretendonte të ishte paqësore. Si mundet që në një protestë paqësore njerëzit të jenë të armatosur me gurë, dërrasa e shkopinj (Jo të gjithë goditën me “çadra e banderola”, – siç thua. Kishte syresh që poshtë xhupit mbanin hunj e në xhepa mbanin gurë)? A nuk e bëjnë edhe ato punën e armës së ftohtë? Si mund të sulmohet ose të reagohet ndaj një polici që është me detyrë në mbrojtje të rrethimit të godinës së Këshillit të Ministrave??!! Të gjithë e pamë që më 21 janar të parët që goditën ishin protestuesit. Ti mund edhe të thuash se u provokuan nga policia, – siç edhe është thënë rëndom për të justifikuar dhunën e protestuesve, – por ky nuk mund të jetë justifikim. Edhe sikur policia (që përfaqëson ligjin) të gabojë e të godasë protestuesit paqësorë, kurrsesi nuk ka justifikim për reagimin e këtyre të fundit. Çdo gabim, qoftë edhe i një polici të vetëm, në shtetin demokratik ka mekanizma sesi ndëshkohet dhe këtë assesi nuk mund ta bëjnë të dëmtuarit (edhe kur kanë pësuar padrejtësi). Si mundet një protestues të justifikohet kur godet me makinë postbllokun e Këshillit të Ministrave për të hyrë brenda? A është e ligjshme kjo? A nuk është ky një sulm (Qëllimin përse u bë unë nuk e di. Mbase ti e di, por nuk i intereson kujt, ndërkohë që çdokush mund të hamendësojë një qëllim të caktuar)?
   Edhe më 21 janar u pa të goditet shteti nga njerëz të paautorizuar ligjërisht në përdorimin e dhunës, çka më pas u përshkallëzua në humbjen tragjike të jetëve nga katër të ndjerët fatkeq.
   Pyetja që duhet të shtrohet kur 21 janari analizohet me mendje të ftohtë është:
   – A do të ishte përshkallëzuar gjendja nëse protestuesit nuk do kishin përdorur dhunë? Nëse protesta do përfundonte në mënyrë paqësore, a do t’i kishin përdorur armët gardistët (assesi nuk e justifikoj përdorimin e armës së zjarrit, pasi ishte krim në atë rast, kur kundërshtari gjuante me gurë)?

   Reply to this comment
   • Daja September 14, 08:16

    Ka te drejte ky pellazgu, nuk duhej me banderola, vure e shkopinj. Duheshin perdorur bombat Molotov ne 21 Janar. Se ishte pushtet i vjedhur. E ne boten e qyteteruar ku shkojme, perdoren dhe armet ne te tilla raste !

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 14, 10:25

     Bravo Daja!

     Pikërisht ky është mentaliteti i atij që nuk ka respekt për ligjin!

     Në botën e qytetëruar as që mund t’i shkojë në mend kujt të godasë policinë. Në atë botën e qytetëruar, meqë e përmende zotrote, ka pasur një rast, kur, në Samitin e G8-ës, në Gjenova, në korrik 2001 (s’besoj se duhet ta dish që ka ndodhur), një karabinier, i quajtur Mario Plakanika, vrau manifestuesin e quajtur Karlo Xhuliani, i cili kishte ngritur në ajër një bombol gazi për të qëlluar makinën ku ndodhej RUAJTËSI I RENDIT. Në atë çast, në krah të makinës, një tjetër manifestues orvatej të godiste me dërrasë karabinierin dhe shoferin e mjetit.
     A e di ti Daja se ç’vendim ka dhënë për këtë rast Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut, me qendër në Strasburg?
     Meqë i ke lejuar vetes të paraqitesh shumë i mençur, duke përdorur ironinë ndaj komentit tim, po ta tregoj unë. Në dispozitivin e vendimit të saj për karabinierin që në korrik 2001 ka vrarë gjatë Samitit të G8 në Gjenova, Karlo Xhulianin, gjykata e Strasburgut thotë:
     “Karabinieri nuk ka përdorur forcë joproporcionale dhe “për këtë arsye nuk ka pasur asnjë shkelje të Nenit 2 të Konventës Evropiane mbi të Drejtat e Njeriut. Praktikisht, gjykatësit e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, vendosën që karabinieri “qëlloi për vetëmbrojtje, sepse me sinqeritet ai kishte perceptuar një rrezik të vërtetë dhe të pashmangshëm për jetën e tij dhe atë të kolegëve””.
     Pra, kur sulmohen forcat e rendit, në varësi të mjeteve dhe çastit të sulmit, sulmi mund edhe të konsiderohet prej tyre si “një rrezik i vërtetë dhe i pashmangshëm për jetën e tyre dhe atë të kolegëve”.
     Nuk e di ti, por unë kam parë një polic që e kishte skafandrën të thyer dhe fytyrën të mbuluar nga gjaku, të shtrirë pa ndjenja tek kangjellat e Kryeministrisë, kur në tokë vëreheshin gurë të panumërt që e kishin goditur. Ma thuaj ti, se un mbase ja fus kot, a mund edhe të kishte humbur jetën polici në atë çast?

     Komenti im nuk kishte për qëllim të justifikonte atë krim që kryen gardistët, duke përdorur armët në një kohë që asnjë prej viktimave, në çastin e vrasjes, nuk përbënte rrezik për jetën e ndonjë efektivi të forcave të armatosura (veçanërisht i ndjeri Ziver Veizi, që e pamë të gjithë, i cili rrinte me çadër në dorë tek hyrja e Kryeministrisë dhe s’përbënte rrezik për askënd), por kishte për qëllim t’i shihte gjërat me drejtësi dhe ashtu siç kanë ndodhur…
     Sa për pushtetin e vjedhur dhe “S(Ali) Babën me 400 hajdutët e tij”, opinioni im bashkohet me tëndin.

     Reply to this comment
     • skelari migrues September 14, 11:42

      Kur qeveria shkel ligjin, dhe i ben karshillek njerezve (kujtoni talljet per transparencen zgjrdhore), cfare mendon si reagim te logjikshem? Mos harro qe nuk ishte reagim i armatosur.

     • Populli September 14, 12:11

      Në një sistem demokratik, kur qeveria shkel ligjin duke vjedhur zgjedhjet ditën për diell, ashtu siç ka ndodhur në mënyrë flagrante edhe me votën e qytetarëve tiranas, me rastin e zgjedhjeve të fundit vendore, kur Lulen e emëruan kryetare bashkie, asnjë reagim i dhunshëm nuk mund të justifikohet. Jo më kot përmenda rastin e Lules, pasi në atë rast në “vlerë relative” (nëse më lejon të përmend terma matematikorë) vjedhja u bë për pak vota, ndërkohë që në “vlerë absolute” rezultati mund të konsiderohet i barabartë (50%-50%).
      Nëse hipotetikisht do të pranojmë që, – ashtu siç thua, – “reagim i logjikshëm” i gjysmës së vjedhur do të ishte një protestë me gurë e hunj, si do ta kategorizojmë një kundërveprim me të njëjtat mjete të gjysmës që mendonte se kishte të drejtë të vidhte? Mos vallë për grabitje votash (siç ka ndodhur për 23 vjet në Shqipëri), duhet të fillojmë të kacafytemi e ti japim udhë një lufte civile?
      Vetë fakti që sot në pushtet, për fat, kemi një koalicion me një mbështetje mbarëshqiptare, është treguesi më i mirë se në demokraci gjërat nuk bëhen me dhunë, por me “plumbin paqësor” që quhet VOTË, të cilin herët a vonë populli e lëshon pashmangshëm drejt hajdutit që abuzon me pushtetin…

     • tiger September 15, 12:10

      Hajde hajde mendje. Protesta me dhune shume me te larte ne intesitet nga protestusit e 21 Janarit ne boten perendomore kemi pare pa fund. Ne Angli, France, Itali, Spanje, Greqi, Gjermani, Irlanda Veriut etj

     • Daja September 15, 20:51

      Edhe nje here se nuk te merr vesh koka o koketrash: po u vodhen zgjedhjet, nuk ka protesta me lule. Por ka cdo lloj proteste deri dhe kryengritje me arme si arme te fundit ! Ne boten e qyteteruar nuk konceptohet vjedhja e zgjedhjeve si ne vendet e pakulturuara. Protestohet per rroga, padrejtesi, mireqenie, shendetsi, korrupsion, etj por jo per vjedhje zgjedhjesh !

     • Pellazgu September 15, 21:44

      Ti Daje e ke shumë drejtë. Fajin e kam unë që jam trashur dhe kam harruar sesi Al Gore, në vitin 2004, kur humbi zgjedhjet me votat elektorale të Floridës (ku Guvernator ishte Xheb Bush, vëllai i rivalit të tij, për të cilin u fol se ka ndërhyrë në procesin e numërimit), me një diferencë të papërfillshme: 537 (pesëqind e tridhjeteshtatë!!!!) vota, nga 6 milionë të hedhura, mori gurëhedhësit e tij dhe i armatosi me shkopinj. Po ashtu, angazhoi edhe mercenarë me tanke, luftanije dhe aviacion luftarak e shkoi të sulmonte Shtëpinë e Bardhë, Kongresin dhe Gjykatën Supreme të ShBA-ve në Uashington DC. Ajo protestë paqësore ka hyrë në histori me emrin “Protesta paqësore e Dajë gurëhedhësit me poture, që respekton siç u ka hije institucionet demokratike”

      Dorëzohem përpara erudicionit tënd o Daja kokëhollë! Je i papërballueshëm në budallallëkun tënd!

     • Xhema nga Tirana September 15, 21:51

      O Pellazgu ! Lexova dy tre ndërhyrjet e Tua të para për këtë shkrim dhe pastaj vazhdova t’i vëzhgoj “vertikalisht” komentet në vazhdim; nga ku : kuptova se me “gurin që hodhe” j’a ndryshove rrjedhën këtij Blogu që duhet të komentohej kryesisht për 14 Shtatorin.
      Nga sa më sipër më lindi pyetja : Nga kush vazhdoni të paguheni për këto ndërhyrje “gjoja të zgjuara”, edhe tani që Pushteti i Berishës u rrëzua?

     • Pellazgu September 16, 01:23

      Lexoi mirë Xhema, se nuk paske kuptuar asgjë. Kur s’je në gjendje t’i kuptosh horizontalisht, përse lodhesh t’i lexosh vertikalisht. Që nga i pari deri tek i fundit, komentet e mia i bien Berishës, më shumë sesa ky i yti, ku gjoja me “mënçuri” më quan të shitur, njësoj si Enver Hoxha (edhe Sali Berisha, po deshe) që kudo shihnin vetëm armiq rreth vetes. Si i ke lexuar ti mor zotëri 2-3 komentet e mija të para, kur pikërisht i pari nis me këtë fjali:

      “Pa justifikuar personin të cilit i referohesh (komentuesi i referohej Sali Ram Berishës), që mendoj se e ka mbushur kupën me të gjitha llojet e krimeve, më lejo të të them se, edhe më 21 janar, pavarësisht se përmasat qenë të pakrahasueshme me 14 shtatorin 1998, ajo çka ndodhi ishte e papranueshme për një shtet normal, për një rend demokratik dhe për një protestë që pretendonte të ishte paqësore.”

      Pra, kush ka dy pare mënd, që nga kjo fjali arrin të dallojë paanshmërinë time, si dhe arrin të kuptojë se për mua 14 shtatori ka qenë një krim me përmasa të pakrahasueshme, ndërsa më 21 janar kanë ndodhur gjëra që janë të papranueshme për një rend demokratik dhe për një protestë që pretendon të jetë paqësore. Më qartë se kaq nuk ka o Xhema nga Tirana. Nëse për ty hedhja e gurëve ndaj policisë është demokratike, për mua s’është. Nëse për ty është demokratike të shkosh në një protestë të pretenduar paqësore me hunj, për mua s’është. Nëse për ty është normale që të goditet me gurë e të tentohet të hyhet me makinë në oborrin e godinës që simbolizon zemrën e shteti, me pretendimin se aty ndodhet një vjedhës votash (siç ishte e vërteta në fakt), për mua s’është. Ka mekanizma demokratikë, për ta larguar edhe vjedhësin e votave, siç edhe koha si gjykatësi më i mirë e vërtetoi. Ja që paska pasur edhe një 23 qershor të bekuar, kur të gjithë bashkë (dhe unë bashkë me ty, ndonëse për motive krejt të tjera: unë për të shporrur enveristin Sali, ndërsa ti për të sjellë në pushtet Edin), ia dhamë kokës hajdutit recidiv të votave “gurin” që quhet VOTË, ashtu siç i ka hije një populli të qytetëruar, që e ka lënë pas kohën e zgjidhjes së çështjeve partizançe…

      Sa për ndryshimin e rrjedhës (sipas pikëpamjes tënde) atë nuk e bëra unë, por ata budallenjtë “hodhën gurin” ndaj komenteve të mia, për shkakun e vetëm se pretendojnë që edhe nga unë hedhja e gurëve duhet të konsiderohet mjet demokratik proteste, siç e quajnë ata. Siç tregon edhe fjalia që të kam vënë më sipër (për ta vërtetuar fillo e lexoje horizontalisht komentin tim të parë), unë për vete tek 14 shtatori jam, por s’mund t’i pranoj për të mira anët e këqija të 21 janarit, vetëm për faktin se ato i drejtoheshin shkaktarit të 14 shtatorit…
      Megjithatë, në komentin tënd, me thelbin e të cilit nuk kam sesi bie dakord, konstatoj me kënaqësi se shkruhet shqip, çka më kënaq tej mase.

     • Nexhi September 16, 12:05

      I nderuari zt. Pellazgu,

      Komentet Tuaja jane shume te perpikta dhe nuk kane fare mbajtje anesh per ndonjeren pale. Me vjen shume mire qe cdo koment Tuajin e mbeshtet me fakte, por, problemi eshte se ka fare pak Shqipetare qe mendojne dhe komentojne me koke te ftohur.

     • Pellazgu September 16, 13:29

      Për fat të mirë një nga ata shqiptarët je edhe ti i dashur Nexhi!

     • avdyl blakçori September 12, 11:11

      Me falni se po nderhy ne polimikat e debatet e juaja per kete çeshtje por per mendimin tim ? Me duken aq te pa koheshme e dashakeqe qe nuk i ben mire asnje qytetari te shqiperise . KY koloneli qe shkruan sot nuk eshte asgje vetem nje njeri qe kerkon te beje zhurmusin kur shqiperia po kalon momentet me te veshtira te egzistences se saje , ku mundesia per te rene ne nje rregjim diktatoriale eshte shum e madhe ; Mos harroni qe ku birbo gjoja hero ka heshtur per vite ose me mire ka dy vjet qe nuk eshte ndjere qysh kur edi rama fitoi ne 2013 e perse na del me kete shkrim e gjoja fakte ? Ahe per te njollosur SALEN qe nuk eshte me . SALA nuk eshte me jo vetem qe ka vdekur e eshte varrosur por duhet te ishte harruar qysh kur kjo qeveri e ky kualicion qelbesirash i kalon numrin e votave ne parlament qofte edhe per te nderhyre ne kushtetute . Jo more jo kjo qeveri maxhoritare e formuar me hajdute kriminele pedofile te te gjitha ngjyrave gjen tek ju qe debatoni tek gazeta qe shkruan tek ky kolonel qelbesire servil i vene ne dispozicion te keture pushtetareve e politikan kriminele jo vetem per te zgjatyr jete gjatesine te qendrimit ne pushtet por e ndimoni per tu zhutur ne llumin e krimit sa me thelle . A eshte koha tani kur shqiptaret po marrin rruget per ne europe kur tjetri vetvritet se nuk ka lek te paguaj dritat kur shtepija i prishet kur njerzit denohen se jane te varfer e te pa pune tjetri denohet se mbjell 20 rrenje kanabis per te siguruar buken e femijeve kur tjetri gjezdis e trafikon me avion privat . Po mbyt bizneset e vogla tani loz me njerzit ? Ja shet kasat sa don edi rama ; Po ku eshte pare ne nje treg te lire ku egziston konkurrenca çmimin e kases elektronike e ve kryeministri ? Valle kush eshte ky kryeminister qe vendos se kush do te jete deputet ? Kryeministri qe ben legalizimet e shperndale fletet . Kryeministri qe ve ne dispozicion te gjith policine per te mbledhe leket e dritave kur ndermarja ka agjentet e vet e policine e vet po ky kryeminister i ben te gjitha e rrin ne ekranet duke dhene urdhera duke thene sa do te denohen njerzit . PO ky kelysh kurve nuk diti njehere te thote qe do te beje kete per popullin kete te mire si tha para zgjedhjeve do ul taksat shendetesia falas e tj e tj . E ju beni komente sala i keq e ku ne drejtimin e duhur por ju nik i kini syte per te pare rrugen ne çfar drejtimi po ju çon juve ju intereson per te pare mbrapa . RRugen qe ka kaluar SALA , JO more jo ju jeni me fajtore se keta qelbesira ju merreni me bataret e janarit qe shkuan si qeni ne rrush se deshen te benin lufte kunder qeverise per ILIR METEN esot thone ILIRI nderi i kombit bashke me frroket doshet lleshet e persheshet me drane e mrika qe ju ju rente pika

     • hysni peposhi September 13, 09:09

      mos fol ma se e prishen muhabetin,21 janari u ba per vjedhjen e ilir metes ne qeverin e berishes.po shumica protestuesve ishin paqsor dhe njerze me te vertet hallegjinje.kurrse nji pakic e vogel ishin te paguar nga keta qe permende me lart.

     • Aua ;) September 13, 11:01

      Ik o Dyl shko paguaj dritat se do te zene mallkimet qe leshon nga goja jote e ndyre!

   • skelari migrues September 14, 09:48

    Me deshiren “e mire” per te justifikuar reagimin kriminal te shtetit, ke folur ca gabim. Nuk eshte turma qe duhet te logjikoje; turma eshte nje gje delikate, pothuaj e papergjeshme, qe duhet trajtuar me kujdes. Ajo qe ndodhi ishte ne me te pakten amatorizem. Hedhja qe ne fillim e nje gazi luftarak, qe terboi turmen, por edhe shpartalloi policine (pe gje maska gazi tek policia?) Beri qe te ishin perballe njerez te provokuar qe kishin kaluar kufirin e reagimit, me ushtare te armatosur. Megjithate vrasjet nuk erdhen per mbrojtje; duke pare si ndodhi dallohet qe qene per “mesim”. Tipari kryesor i shpellarit eshte qe reagimit ndaj qeverisjes se tij te paafte, jo dinjitoze, te padrejte e kriminale i pergjigjet me dhune; kete ka bere perhere. Kur te analizohet me qetesi historia post komuniste, do dale qarte negativiteti i Berishes (edhe per ata qe nuk e dine sot).

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 14, 10:37

     Ai që ka pak tru dhe është i paanshëm e kupton se aty nuk ka kurrfarë “dëshire “të mirë” për të justifikuar reagimin kriminal të shtetit”, por thjesht për t’i thënë gjërat ashtu siç kanë ndodhur. Kur hidhet “gaz luftarak”, – siç thua, – turma nuk mund dhe nuk duhet të “tërbohet” e të sulmojë policinë që ruante zemrën e shtetit, por duhet të largohet. Asgjë nuk mund të justifikohet, nisur nga fakti se u krye krim ndaj 4 fatkeqëve… Ata që kryen vrasjet duhet dhe do të dënohen pa tjetër, por edhe shkelësit e tjerë të ligjit nuk mund të fshihen pas faktit se faji i gardistëve ishte ekstrem, pasi rezultoi me fatalitetin e humbjes së katër jetëve… Është si të fshihesh pas gishtit!

     Reply to this comment
     • skelari migrues September 14, 11:46

      Po c’paanesi thua? Paanesia nuk eshte drejtesi, kur pushtetet dhunojne, por duket qe kete nuk ta rrok mendja. Kurse ate muhabetin me turmen e me detyrimet e turmes, uroj te mos i lexoje njeri tjeter.

     • Populli September 14, 12:30

      Paanësia assesi nuk është drejtësi, por kuptoje se përdorimi i fjalës “paanësi” në koment ka atë kuptim që ty s’ta ka rrokur mendja: “TË NDIHMON T’I GJYKOSH GJËRAT ME DREJTËSI”.
      Vazhdo të gjuash peshk tek Skela…, se mbas e bën më mirë sesa të kuptosh komentet. peshkimi nuk do shumë formim…
      “Atë muhabetin me turmën e me detyrimet e turmës”, – siç shprehesh, – është mirë vërtet të mos i lexoje njeri tjetër me kulturën tënde, që të duket demokracia si kinezisht…

     • skelari migrues September 14, 21:33

      Ne fakt, ne mocalin e (tru)peshqve te Sali kermes nuk eshte mire te peshkosh, se te perziejne zorret, po shpesh me genjem mendja se mund edhe te diskutohet e te gjendet gjuha, por edhe shkencerisht nuk ka probabilitet…vazhdoni masturbimin me injorancen antiqytetare qe u mbush fund e krye…(po kete emer kaq te madh, si e mbake!).

   • enio September 14, 11:36

    “Edhe sikur policia (që përfaqëson ligjin) të gabojë e të godasë protestuesit paqësorë, kurrsesi nuk ka justifikim për reagimin e këtyre të fundit.”….paske mbetur me te verte qe ne kohen e pellazgeve…

    Reply to this comment
    • Populli September 14, 12:22

     Në kohën e pellazgëve paske mbetur ti Enio (emri Enea më duket se vjen nga ajo kohë), që justifikon reagimin me mjete të forta ndaj policisë.
     Mos shkëput fraza që t’i komentosh të veçuara. Çdo frazë ka vendin dhe kuptimin e saj brenda kontekstit të komentit.
     Apo nuk ke aq formim sa ta lexosh dhe ta kuptosh komentin në tërësinë e tij, o njeri modern me emër të lashtë, që po na mëson se u përdorka dhuna kundër policisë?
     Policia e ka me ligj të veçantë përdorimin e dhunës dhe, nëse dikush i tejkalon ato përcaktime ligjore, ka të tjera ligje që i ndëshkojnë shkelësit, por assesi kjo nuk i lejohet “Enios me gurë a shkop në dorë” edhe kur policët e dhunojnë…
     Me këto që shkruan e gjen një kuptim edhe tranzicioni i tejzgjatur, pasi demokracia qenka e vështirë për t’u kuptuar nga ata që frymëzohen prej aksiomës enveriste: “O me ne, o me ata!”.

     Reply to this comment
   • andi September 14, 13:30

    ti qe na tregon se kush quhet arme e ftohte..ke pare protestat ne bote?..jo me larg,..po ne athine e rome..te kollarisur shkojne protestuesit?..jo..shkojne dhe me molotov..dhe me gure..por asnjehere sbehet krahasimi si e ben ti..megjithate kjo eshte logjika e nepunesi ne ikje te berishes..jo nepunes i afte po nga ata militantet qe gjasme kane zbutur dhe gjuhen ndaj kundershtarit(jo armikut)..ne 21 janar protestuesit skishin asgje me policine..dhe policia ishte ok..po behet fjale per ato forcat e verbra te pushtetit qe ne 21 janar moren jete njerezish..na tregon dhe kupen ti ne e ka mbushur..mbaje mire mend kete qe ka thene edi rama..PSnuk ka marre mandat per te mos denuar as gerdecin as 21 janarin as rrugen e kombit me ate vjedhje katastrofike..sikur asnje lek te mos ishte vjedhur..vete fakti qe ajo rruge nuk eshte eficente..nuk ka sjelle asnje impakt ekonomik ne zonat ku kalon..eshte dhe jashte cdo standarti minimal..keta njerez qe e bene e prokuruan e inauguruan duhet te denohen shume rende..

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 14, 14:11

     @ andi

     – Së pari, mëso të shkruash, që të kuptohet se ç’kërkon të thuash.

     – Së dyti, që ta dish, jam një nga ata nëpunësit e aftë, të cilin disa ish-varrmihës, – që ishin diplomuar me “korrespondencë” (pa e mbaruar të mesmen) në kohën e “Pushtetit Popullor” të Sali Berishës dhe KISHIN TË NJËJTIN MENTALITET SI KY I YTI, – sipas mësimeve të Sekretarit të Parë të PDSH, Sali Berisha, më larguan nga administrata, sepse për zot njihja vetëm ligjin dhe nuk konformohesha me vijën e partisë. Për më tepër, më larguan edhe sepse nuk kutërboja era parfum “KANAL”, që shpërndan në ajër një kolorit nuancash, të cilat variojnë nga kakërdhia e deri tek bajga.

     -Së treti, do të ishte “pushkatim” i votës masive popullore anti-Berishë, nëse kryeministri Edi Rama (Sa për ta ditur ti, emri dhe mbiemri i përveçëm nuk fillojnë me germë të vogël. Apo se ke bërë klasën e pestë?) nuk përkushtohet me të gjitha mundësitë që i lejon ligji dhe detyra, për dënimin e përgjegjësve në fjalë, pasi dënimin e bëjnë organet e drejtësisë, të cilat duhet të jenë të afta dhe të ndershme në punën e tyre, për ta realizuar këtë gjë.

     -Së katërti, i kthehem sërish të parës, të lutem mëso mirë shqipen, sepse nuk e ke idenë sesa të ndihmon të shprehësh drejt mendimet dhe, çka është më e rëndësishme, TË KUPTOSH TË TJERËT.

     Reply to this comment
     • andi September 14, 15:19

      meqe po me tregon dhe gramatiken duhet te dish nje gje..ne te gjitha blogjet ku shkruhet mjafton ndarja e fjalive nga njera tejtra..pak rendesi ka germa e madhe apo e vogel..se dyti gramatikisht jam shume me korrekt se ti qe mi fillon “me germa te medha”..se treti une jam ajo kategori qe ne vitet 90 isha ne kurs pasunioversitar qe ju sot e quani “master”..e jam ngritur kunder atij regjimi..por e pashe se cmostra ishin nje pjese e pd dhe u largova..dhe se pesti pas vitit 92 nuk kam punuar asnje dite ne shtet..bile gramatikisht mund te provojmedhe ne greqisht anglisht e gjermanisht..lexo pak ne blogjet e new york timed apo te gazetave te tjera..sa respektohen “shenjat e pikesimit”..dmth kjo eshte nje experience mbare boterore..gjithsesi sa per klasen e peste, kjo eshte nje veti e administrates se sotme qe mbaron masterin pa mbaruar tetevjecaren

     • Pellazgu September 14, 16:49

      – Së pari, më fal që e po e “shkel” “gramatikën” – siç shprehesh, – ndonëse kjo gjë s’ka lidhje me gramatikën, por me ortografinë, duke e filluar fjalinë me germë të madhe.
      – Së dyti, më fal që për shkak të paaftësisë time gjuhësore, në këtë fjali tënden: “… gramatikisht jam shume me korrekt se ti qe mi fillon “me germa te medha””, unë trajtën e shkurtër “m’i” ashtu siç e ke shkruar, e lexoj “mi”, si brejtësi.
      – Së treti, nuk e di nëse e njeh një filozof hebre-holandez nga Roterdami, një farë Baruk Spinoza. Prej tij është bërë e famshme shprehja “Injoranca nuk është argument”. Shembujt mbi mënyrën sesi shkruajnë bloger-ët nëpër forume, duke shkelur të gjitha rregullat gjuhësore, s’mund të jenë argument që justifikon mënyrën tënde të të shkruarit dhe cilësimin e mënyrës time të të shkruarit si të pasaktë, vetëm e vetëm pse është kryekëput e kundërt me masakrimin që i bëjnë shqipes “dijetarët” nëpër blogje dhe ti bashkë me ta!!!!
      -Së katërti, krenohem me ty që je ngritur kundër atij regjimi dhe bashkohem me mendimin tënd se në administratën e sotme ka nga ata që janë diplomuar edhe pse s’kanë kryer as 8-vjeçaren…

     • andi September 15, 07:12

      Ok, dhe me sa duket je mesuar te fyesh te tjeret apo te ironizosh, dhe kjo eshte shprehje e kultures tende, por te pakten duhet te kuptosh qe shprehja ne menyre te tille e mendimeve ne blogje, duke mosrespektuar dhe ortografine eshte ne radhe te pare kursim kohe por me qelllimin e vetem qe mendimet te kene po ate vlere. Se dyti nuk eshte faji im qe konteksti i nje fjali ne fjali nuk arrin te dallohet nga nje mendje si e juaja, sepse fjalet mund te merren ne kontekst e jo te vecuara se dalin fjale pa kuptim. Se treti mos mendo se nen masken e nje te shkruari me ortografi e duke “respektuar rregullat gjuhesore” mund te fshehesh mediokritetin qe te ka kapluar. Se katerti nuk ka nevoje te krehohesh per mua pasi s’me njeh fare, por secili duhet te krenohet per vepren e tij se sa i vlen ajo shoqerise. Dhe te gjitha keto vepra te vogla bejne ate veper te madhe qe ne nuk kemi arritur t’a bejme, por qe shpresoj se shpejti t’a arrijme. Se pesti, po te shkruaj me “rregulla ortografike” jo per te bere pershtypje nje njeriu si ty por per te kuptuar dhe ti qe s’duhet ti fyesh te tjeret,por vleresoji mendimet e tij ose beji oponence.Dhe e fundit, ty te duket vetja shume i zgjuar dhe je shume arrogant. Me sa duket je kategoria e atij qe e ben ftyren me t’zeze se kpuca, por nuk beni asgje tjeter vecse beheni pis vete sa dhe te tjereve u vjen ndohte nga ju.duke shkruar me “rregulla” qe vetem ti i di e ne te tjeret nuk i dime harxhova shume kohe, te cilen une e kam te vyer kurse ti e paske me bollek.

     • Pellazgu September 15, 10:25

      @ andi

      Në parantezë më lejoni o zotëri me “edukatë” t’Ju them se, nga ajo çka po lexoj, sado që të mundoheni, drejtshkrimin nuk mund ta përtypni dot, pasi edhe ky komenti i fundit, gjysma e të cilit shërben për të na mbushur mendjen se formimi yt e kalon atë të një nxënësi të fillore, është tregues i faktit se të shkruarit drejt të gjuhës së nënës qenka kockë e fortë për ty!

      Zoti andi, që me pa të drejtë i lejon vetes të thuash se: “…me sa duket je mesuar te fyesh te tjeret apo te ironizosh, dhe kjo eshte shprehje e kultures tende…” (e kam lënë qëllimisht në origjinal e me gabime që ta ndiesh tënden realisht), a nuk e ke filluar replikën me mua duke shkruar qysh në krye të herës:
      “…megjithate kjo eshte logjika e nepunesi ne ikje te berishes..jo nepunes i afte po nga ata militantet qe gjasme kane zbutur dhe gjuhen ndaj kundershtarit(jo armikut)…)?

      Ti thuash tjetrit i paaftë dhe militant, thjesht dhe vetëm për faktin se pikëpamjet e tija nuk përputhen me të tuat, nuk qenka fyerje? Në këtë polemikë ke dashur të futesh ti, që ta mori mendja të replikosh dhe jo unë. Po mbolle edukatë, analizë dhe përplasje idesh, ato do korrësh, por po mbolle sharje dhe ofendime (si ç’bënte e bën sot e gjithë ditës ai që u thotë të tjerëve “ta bëj f’tyrën më t’zezë se k’puca”), mos prit të këpusësh trëndafila…

      Së fundi, mua assesi nuk më duket vetja i zgjuar dhe arrogant, – siç thua, – sepse jam një frymor normal si shumë të tjerë mbi këtë rruzull. Deduksioni se mua më duket vetja i zgjuar dhe arrogant, mbase rrjedh nga fakti që të paaftëve për t’i perceptuar komentet e mia, ato u duken si shprehje e vetëmburrjes dhe arrogancës. Nuk është faji im për këtë. Unë s’mund të ç’bëj mënyrën time të të shprehurit, për t’u bërë i kuptueshëm nga të gjithë…

     • andi September 15, 12:00

      me sa duket ti ke probleme me veten tende..nga njera ane ve koshiencen..dhe nga ana tjeter ve ato qe te dalin pa dashur nga goja..a nuk e kupton se ti po replikon shume gabuar me te gjithe dhe sipas kesaj logjike asnjeri nuk te kupton se ti duhet te jesh nje specie apo frymor me veti paranormale..nuk e kupton se te gjitheve ti u thua..kujt debil..kujt gomar..kujt handikapat..e te duket sikur clirohesh..?..dicka te mundon me sa duket por e di cfare?..perballoje jeten si duhet me te mirat e te keqijat qe te ofron..perpiqu te mos kapesh pas rroges se shtetit se do te terheqin pas hunde o i zi me boje(shpresoj pas marrjes se qeverise se re te pushtetit te mos kete me terheqje hundesh..megjithese do kete ndopak kohe inerci)..perpiqu te kuptosh ti mendimet e te tjereve e seshte e thene qe te biesh dakord me to..po ti specie e gatuar ne keto 8 vite do pak kohe te ndryshosh..perpara per ndryshim..ahahahahahahah..nese une replikoj me ty e ty te duken fyerje atehere te rekomandoj te balancosh vetveten se mos ndofta je me koke poshte..

     • Pellazgu September 15, 17:48

      andi, andi, andi jo kështu!
      Nuk bën!
      Në Shkodër kanë një shprehje të bukur: “Basi, kujtusi”. E kam të qartë që as nuk e kupton se çdo të thotë, pasi ti nuk kupton shqipen standarde, që mësohet qysh në fillore, jo më të përtypësh atë dialektale. Ajo shprehje do të thotë “Bërësi, kujtuesi”. Pra, “ai që i bën, ai edhe i kujton”. Ti që vazhdon të kruhesh me replika, edhe pse nuk i ke aftësitë (ajo çka shpreh dhe mënyra sesi i shpreh kështu lënë të kuptosh), i përshtatesh plotësisht kësaj shprehje.
      Mua asgjë “nuk më shpëton padashur nga goja” dhe replikoj me shumë qejf me të gjithë, duke i dhënë secilit gjel që me një gamë broçkullash të hatashme kakaris majë plehut, atë që meriton. Ta thash në komentin e fundit se kush më shan, do marrë reston.
      Në asnjë koment se kam përdorur fjalën “handikapat”, që ma ke veshur mua me pa të drejtë. Mos ndoshta në këtë rast kemi të bëjmë me një lapsus frojdian, sepse je ti që mendon për veten se unë të quaj ashtu?! Pas këtij gjoja komentit tënd të fundit i ke plotësuar rekuizitat që të jesh edhe ashtu, ndaj po e pranoj dhe po të quaj edhe handikapat! Por, përveç handikapat, na je shfaqur edhe si gënjeshtar. A nuk ishe ti që shkruaje: “harxhova shume kohe, te cilen une e kam te vyer kurse ti e paske me bollek”, duke më “kritikuar” se gjoja s’kam me çfarë merrem e postoj komente? Duke mos të paragjykuar, thashë se nuk do më përgjigjesh më, pasi s’paske kohë të tepërt dhe e harxhon atë duke u marrë me punë të mëdha ndërplanetare, por nuk na doli ashtu. Më paske gënjyer! Turp, se duhet të jesh edhe burrë i rritur përderisa në vitet ’90 na paske qenë “pasuniversitar”, që unë do ta lexoja “pas universitar”, në kuptimin si një person që tek universiteti vetëm ka shkuar të bëjë çiçin nga prapa, sepse ajo është e vetmja mënyrë që niveli yt prej sharlatani shembullor t’i qaset atij! Tani u ndërgjegjësova që të replikosh me ty qenka vërtet humbje kohe, sepse ti nuk mësoke asgjë, kurse unë po. Unë mësova që ti qenke me kompleks të theksuar inferioriteti, përderisa kërkon me çdo kusht të thuash se je i mençëm. “O tempora, o mores”! S’dua mor njeri ta pranoj që je i mençëm, pse lodhesh kot?

   • Act Now September 14, 13:50

    ……..edhe sikur policia (qe perfaqson ligjin) të gabojë e të godasë protestuesit paqësorë, kurrsesi nuk ka justifikim për reagimin e këtyre të fundit……..Interesant mor pellazg, ligjin e perfaqson vetem ligji dhe jo policia, ai eshte i detyrueshem per tu zbatuar nga te gjithe edhe Policia nuk ben perjashtim, nese policia perpjekjen per te vendosur ligjin e justifikon me mjete dhe procedura antiligjore duke egzekutuar njerez te pafajshem me duar ne xhepa,ajo atehere e ka flakur tej UNIFORMEN e saj dhe eshte shnderruar ne nje Bande te armatosur

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 14, 14:38

     @ Act Now

     E ke absolutisht drejt kur thua se “ligji është i detyrueshëm për t’u zbatuar nga të gjithë”; edhe nga policia. Cilido polic është i detyruar ta zbatojë drejt atë dhe, në rast se abuzon, DUHET TË PËRGJIGJET LIGJËRISHT.

     Ajo çka them në komentet e mia (që nuk e di nëse ke aftësinë t’i kuptosh) është se, pavarësisht se policia ka të drejtë të përdorë, sipas rastit, të gjitha mjetet që ligji i ka vënë në dispozicion, nuk justifikohet shkelja që mund t’i bëjë ligjit cilido polic, por nuk justifikohen as një person apo një grup personash që të reagojë karshi policisë (e quajtur në bazë të ligjit “forcë e armatosur”) me gurë dhe shkopinj, që (nuk e paskam ditur) e “zbutkan forcën” e tyre goditëse, kur me “delikatesë” u quakan banderola…

     Institucioni i vetëmbrojtjes i njihet vetëm policisë në një rast të tillë, e jo protestuesve të dhunshëm. Në vendet demokratike, nëse ka shpërdorim kriminal të ligjit nga policia, protestuesit paqësorë largohen, duke angazhuar më pas organet përkatëse për hetimin e rastit dhe nuk bëjnë vetëgjyqësi, duke goditur me gurë dhe shkopinj.

     Sa për vrasjet, më duket se them që fajtorët duhet të ndëshkohen LIGJËRISHT!

     Mendoj se “nickname”-i yt do të të ishte më i përshtatshëm “Act Democratically Now”…

     Reply to this comment
     • preshi September 14, 21:36

      booll ore boll se u bere si Shaban Qosja ! Po te gjujn te gjithe me domate dhe ti si pervers qe je thua se po te “dhurojne salce| ! Ore o ke pak fytyre apo jo ?

     • Pellazgu September 15, 09:49

      @ preshi

      (Pseudonimi “preshi” që ke zgjedhur më sjell në mend lapsusin frojdian. Për Frojdin lapsusi përfaqëson “prototipin e konfliktit psikik, një mekanizëm i pranishëm tek të gjitha qeniet njerëzore, që rrjedh nga kundërvënia midis NEVOJAVE TË BRENDSHME KONFLIKTUALE”. Në rastin konkret, do të thosha se përfaqëson konfliktit psikik midis nevojën tënde psikike për të qenë “burrë”, sepse vishesh me poture dhe nevojës tënde të brendshme fizike, si “burë” që i pëlqen “preshi”.)

      Mirë e ke o tru presh, të gjithë dylberët, ku nuk bën përjashtim as ti, po gjuajnë me domate, mesa duket që të marrin TRANGULLIN në shkëmbim… Ndryshe nga ty, që prej emrit duket që kërkon të identifikohesh si Tritan Shehu i Lushnjës, unë nuk them se po hedhin salcë, pasi kaka që të gjithëve ju del nga gjirizi i përdorur për gojë, as që krahasohet me salcën. Meqë ra fjala o zoti dylber, që preshin e ha të tërin e jo të grirë e të bërë gjellë, po t’i hidhje lule e jo domate komenteve të mia, do më vinte turp për to. Ti dhe të gjithë domatehedhësit si ty, keni një gjë të përbashkët: Jeni dhi të zgjebosura dhe i mbani poturet poshtë …

   • antonio September 14, 14:25

    Ti “Pellazgu”,dukesh,qe nuk je ushtarak,por militant i inkriminuar ne KRIMIN SHTETEROR TE 21 JANARIT!!!
    Per me teper,dukesh,qe nuk te intereson te pranosh se PROTESTAT(edhe te dhuneshme)kane perpara POLICINE e jo DORDOLECE!!!
    Cfare ishte e papranueshme ne protesten e 21 janarit?
    Njerezit vinin pas nje sere krimesh te qeverise Berisha,sidomos pas VJEDHJES KRIMINALE TE VOTAVE NE ZGJEDHJE dhe HESHTJES SE QEVERISE per te bere TRANSPARENCE!!!
    Nuk ishte parakalim per 1 MAJIN,por shfryerje e URREJTJES ndaj nje qeverie kriminale!!!
    Gjithcka bene protestuesit ishte jashte gardhit te kryeministrise dhe perballe kishin POLICINE,qe ZBATOI LIGJIN SAKTESISHT!!!
    Ndersa GRARGA FASHISTE KREU KRIMIN E SAJ te pa mbeshtetur ne ligje!!!
    Perse duhet te qellonin gardistet ndaj turmes??
    Ne cilen rregullore u bazuan??
    A e di t’i PELLAZG IDIOT,se DENIMI ME VDEKJE ESHTE HEQUR NE SHQIPERI EDHE SIKUR TE VRASESH 1000 VETE???
    Kush eshte ky gardist,qe jep DENIMIN ME VDEKJE TE 4 PROTESTUESVE,JASHTE GARDHIT,ME DUAR NE XHEPA,per me teper ne FUND TE PROTESTES???
    Po filmimet e kamerave te sigurise se kryeministrise,perse u fshine per deri sa nuk kishte shkelje ligjore???
    Pse nuk u zbatua URDHERI I PROKURORISE PER ARRESTIMIN E drejtuesve te Gardes???
    Pse nuk u pranua ekspertiza e FBI-se per armet VRASESE???
    Ne se nuk e di,mesoje,o PELLAZG SHPELLAR:
    -Asnje popull nuk i merr leje qeverise per te protestuar!!
    Ne Athine,Paris,Londer etj,jane bere protesta sheme here me te dhuneshme,ne Athine jane futur ne PARLAMENT,ne ministrite dhe u kane vene flaken,por asnje protestues nuk eshte plagosur!!!
    A e kupton kaq se Sali Berisha u tregua KRIMINEL???
    Ti kerkon protesta paqesore,por edhe qeveria nuk ka qene paqesore!!
    Qeveria kreu KRIMIN SHTETEROR DUKE VRARE 26 vete ne Gerdec,plagosi qindra te tjere,ndersa ti na kerkoke PROTESTE PAQESORE!!!
    Krahasoje me GRUSHTIN E SHTETIT TE 14 SHTATORIT 1998,ku u DOGJEN KRYEMINISTRIA,TVSH etj dhe u deklarua PERMBYSJA E QEVERISE,por asnje te plagosur nuk pati???
    JU JENI PLEHRA,QE POPULLI U TREGOI VENDIN me 23 qershor!!!

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 14, 16:00

     @ antonio

     As që kisha ndërmend t’i përgjigjesha shpalosjes së përkryer që i bën paaftësisë tënde të pashoqe për të kuptuar thelbin e komenteve të mia, si dhe zhdërvjelltësisë në parashtrimin e budallallëkut dhe idiotësisë tënde me përmasa hapësinore, nëse nuk do kishe përdorur terma fyes në adresë time. Jo se është ndonjë gjë e madhe, se ofendime në forume gjen me shumicë, por është e papranueshme që të të ofendojë një gomar i veshur me pantallona, duke pëllitur pa të drejtë gjëra që unë nuk i kam thënë.
     Ku e lexove ti mor debil që unë paskam thënë se gardistët nuk paskan bërë krim që qëlluan mbi turmën?
     Kur them unë që gardistët nuk i tejkaluan kushtet në të cilat u lejohej përdorimi i armëve?
     Kur them unë që nuk është kriminale ajo çka bëri Berisha, duke i fshehur vrasësit në kryeministri dhe duke penguar punën e prokurorisë?
     Kur them unë se nuk është krim fshirja e serverëve që mbanin regjistrimet e kamerave të sigurisë?
     Edhe diçka tjetër. Nëse nuk e dije mësoje or katundar i pagdhendur që guxon e më quan shpellar. Në asnjë vend të qytetëruar, ku vepron ligji dhe jo shpellarët me mentalitetin tënd, populli nuk proteston pa leje, sepse përkundër do të shkelte ligjin “për të drejtën e tubimit”, të cilin e kanë miratuar në parlament të mandatuarit prej tij (pra, e ka miratuar populli vetë në mënyrë indirekte).
     Në fund po të sqaroj edhe faktin tjetër se nuk kam asnjë lidhje me 21 janarin. Nuk mund t’ia lejoj vetes të rreshtohem përkrah vrasësve, por, po ashtu, nuk mund të mos jem kundër të gjithë atyre që godasin policinë me gurë, në emër të vjedhjes së votave që e emëruan Lulen pa të drejtë kryetar bashkie. Në demokraci askush nuk ka të drejtë të sulmojë shtetin me gurë e shkopinj edhe në rastin kur ka një vjedhje të votave ditën për diell… Me sa shoh nga reagimet, qenka e vështirë që ky vend të renditet shpejt krahas vendeve të demokratizuara evropiane, për aq kohë sa do të ketë njerëz që kundërshtojnë e shajnë vetëm e vetëm se mendimi i dikujt nuk përputhet me budallallëkun e tyre, madje dhe kur pikëpamjet e komentuesit jo gjithmonë bien ndesh me pasionet e tyre të verbra… Asnjë argument, asnjë analizë e vërtetë e asaj çka ndodhur dhe përgjegjësve nga të dy krahët, por vetëm sharje… Tipike berishiane. Për fat Berishën e larguam, por fatkeqësisht mentaliteti i tij është këmbëkryq mes nesh… Një fjalë e urtë thotë: “Jepi kohë kohës”….

     Reply to this comment
     • Zazan nasi. September 14, 17:26

      @ Pellazk po ik otrap se po na acaron nervat ik okelysh saliu vetem ti i shkrunke mir komentet vetm ti dinke si e ku vijen pikat e presjet.nga komentet qe ke shkrojtur nje fjal nuk te lexova per krushtin e shtetit te sali krimineli.por vetm na vjen ferdall reth 21 janarit

     • andi September 15, 09:14

      Zoteri i nderuar,mesoje dhe nje gje tjeter. Sa me me kulture te tregohesh aq me fisnik e tregon veten. Mire qe i paskam shkruar fjalite me germa te medha..shprehjet e tua jane te ngjashme totalisht me shprehjet pa kuptim qe perdorte fatos nano(fillova me te vogla?..bobooooo)..qe dhe njerezit kur i degjonin thoshin..filloi ky trapi..e i dukej vetja se coc fliste..keshtu dhe puna jote..megjithate..ti e quan protesten te dhunshme..e ne komentin tend te pare ti thua..nuk ka justifikim per ato qe ka bere sb etj etj..por dhe turma dhe opozita veproi gabim se sulmoi me gure,vajti te porta e kryeministrise etj etj..nuk ka justifikim dhuna etj etj apo prape sju kemi kuptuar?..po padrejtesia e qeverise,duna,vrasjet,arroganca e ministrave,e pushtetareve militante te veshur me rroben e administrates ka justifiki?..cdo veprim ka nje kunderveprim zoteri..dhe kunderveprimi i demonstruesve te 21 janarit skishte asgje me shume se ato qe ndodhin ne bote..megjithate ti nuk je shpellar..por perpiqesh te dukesh shumeeee i zgjuar e sben gje tjeter vecse na e shpif me pisllikun qe perhap gjsme duke folur si i moderuar..dhuna e mases e shte forca e ligjit ndaj atij pushteti qe te vret e ta ben ftyren me tzeze se kepuca..ahhhh prape i kam te gjitha me germa te vogla..si ishte shprehja jote?…As që kisha ndërmend t’i përgjigjesha shpalosjes së përkryer që i bën paaftësisë tënde të pashoqe për të kuptuar thelbin e komenteve të mia, si dhe zhdërvjelltësisë në parashtrimin e budallallëkut dhe idiotësisë tënde me përmasa hapësinore..ahahahahhaha..tamam si fatos nano..krejt kondra pedal

     • andi September 15, 09:05

      Zoteri i nderuar,mesoje dhe nje gje tjeter. Sa me me kulture te tregohesh aq me fisnik e tregon veten. Mire qe i paskam shkruar fjalite me germa te medha..shprehjet e tua jane te ngjashme totalisht me shprehjet pa kuptim qe perdorte fatos nano(fillova me te vogla?..bobooooo)..

    • tradita September 15, 09:10

     Antonio, njerezit vinin atje per Bllokun e Ilir Metes. Ke harruar me ze dhe me figure. 700 000 euro sipas medias qe e publikoj. Sot ky eshte ne krye te parlamentit. Kaq nuk ka nevoje per koment. Familjaret e viktimave te 21 janarit perballe kishin Ilir Metem qe i quajti kokepalare.
     A do t’i shpalli Ilir meta deshmore ata te shkretet, sa per nje pension falijare te pakten.

     Reply to this comment
     • Pellazgu September 15, 09:52

      Sa mirë që ka edhe “tradita” intelektuale e qytetare Shqipëria!

     • shqip September 11, 18:43

      Pse,ju nga jeni zotri?!…

   • Bimi September 14, 14:31

    per çfare dhune shkruan ti kaq bukur kur ndermjet protestuesve nuk kishte as edhe nje thike e jo tanke te blinduara .si qenka e justifikueshme provokimi nga ana e “shtetit” dhe reagimi i protestuesve “jo” le ti veme ne peshore keto gabime e te shohim se si eshte vepruar ne 1998 e si u veprua ne 2011 nga te dyja palet si nga ana e protestuesve ashtu edhe nga ana e shtetit e shohim se kandari eshte ne favor te atyre qe duan qetesi dhe demokraci e jo ne favor te atyre qe mbjellin teror e frike kudo qe shkelin.

    Reply to this comment
   • Zazan nasi. September 14, 16:58

    @ Pellazku @ si mor pallosh posi mo trap posi mo injorant o kopili sali krimineli .me krahasonke demostrusit e djadht me ata te majtet.si krahasonke tanket e te armatosurit me arm teri ne dhemb.e te majtet me gur ne dor apo me çader apo me bishtin e ndonje panderole. Saliu vrau 4. Po nga ata te djadht te armatosur kush u vra nga shteti asnje.protestusit e majt nuk ju fersulen neper dyqane e markete te plaçkitnin .kurse te djadhtet si çakenj u sulen rugeve te tiranes duke plackitur e tjethur çdo gje qe ju dilte para kriminelve.selia e PS Nuk u kthye ne depo armatimi.si puna e asaj partis kriminale PD tende o pler

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 15, 08:31

     @ Zezan nasi dylberi,
     Po pse acarohesh mor pleh? Pikërisht këtu në këtë koment ku ke shpalosur inatin tënd prej kuçke rrugësh, del qartë që vetëm këlysh i Saliut s’mund të jem. Po pse mor analfabet, duhet patjetër të shkruaj për grushtin e shtetit të Saliut në çdo koment, që të kuptosh e të mos acarohesh, duke më çarë traun me budallallëkun tënd? Merre vesh njëherë e mirë o individ me formimin e një nxënësi të fillores, se, sipas mendimit tim, grushti i shtetit që Saliu realizoi më 14 shtator, duke përdorur në mënyrën më të ndyrë arkivolin e “Tribunit të Demokracisë”, Azem Hajdari, i ndihmuar nga dezertimi (apo “tradhtia”, – siç e quan z.Hasmeta) i Fatos Nanos, është njolla më e zezë e 23 viteve që kemi jetuar pa zgjedhën e babait tënd shpirtëror Enver Hoxha. Që në hyrje të koment-replikës time të parë, i them komentuesit:
     “Pa justifikuar personin të cilit i referohesh (në atë rast Sali Berisha), që mendoj se e ka mbushur kupën me të gjitha llojet e krimeve, më lejo të të them se, edhe më 21 janar, pavarësisht se përmasat qenë të pakrahasueshme me 14 shtatorin 1998, ajo çka ndodhi ishte e papranueshme për një shtet normal, për një rend demokratik dhe për një protestë që pretendonte të ishte paqësore.”
     Ç’kërkon ti gurëhedhës opingambathës? Mos vallë kërkon që t’i analizoj ngjarjet, duke përdorur të njëjtin amorfitet të materies gri, që shpalos ti me komentet e tua, të cilat të tronditin për injorancën gjuhësore dhe cektësinë perceptuese që ke shkarravitur në to? Unë u bëkam i pëlqyeshëm për ty vetëm nëse them që, kur goditet kryeministria me kallashnikov dhe më pas kriminelët shpellarë vijojnë edhe me plaçkitje rrugëve të Tiranës, kemi grusht shteti (siç realisht ishte) dhe, kur ajo goditet me gurë, kemi protestë paqësore të zhvilluar me njerëz që respektojnë ligjin?! Edhe kur vandalët (pavarësisht nga ngjyra e kostumit politik) në vend të plumbave përdorin gurë, njësoj e shkelin ligjin. I vetmi ndryshim është se vepra penale e fundit ndëshkohet më pak sesa ajo e cubave që përdorin tanket dhe armët e lehta të zjarrit. Përdorimi i shkopinjve që dolën nga poshtë xhupave dhe i gurëve që dolën nga xhepat, për të goditur forcat e rendit, nuk justifikohet me provokimin që u ka ardhur protestuesve nga njerëzit e futur prej Saliut (Saliu gjithmonë ka provokuar). Nëse policia në krye të detyrës përdor gaz apo shkopinj gome, kush tha që protestuesit “paqësorë” kanë të drejtë t’i kundërvihen asaj me mjete të forta; çka domosdoshmërisht do të bëjë që situata të përshkallëzohet. Nga përshkallëzimi i saj, më pas katër fatkeq humbën jetën si rrjedhojë e përdorimit kriminal të armëve të zjarrit nga efektivat e gardës. Kjo është sinteza e të gjitha komenteve të mia këtu dhe jo ato idiotësitë që llomotit ti.
     Askush nuk mund ta fsheh fajin e vet, duke thënë se ai i tjetrit është më i madh…

     Për ta mbyllur po të them një aforizëm që druaj se ti arrin ta kuptosh, por të paktën e kuptojnë të tjerët që kanë mend të arsyetojnë. Në vitin 1907, në veprën e tij më të famshme “Evolucioni krijues”, Çmimi Nobel për Letërsinë më 1927, filozofi frëng Henri Luis Bergson (Që ti si lopçar as që e di se ka ekzistuar, por në këtë rast të jap të drejtë.) thotë:

     “Ajo që gjendet tek pasoja, ishte edhe tek shkaku.”

     Për 14 shtatorin 1998, po ta zbërthej unë kuptimin e saj: “Dhuna e armatosur që u përdor ndaj shtetit, ishte edhe tek vrasja e të ndjerit Azem Hajdari, që u përdor si “shkak” për të realizuar grushtin e shtetit”, ndërsa për 21 janarin po ta lë ty ta zbërthesh, por mos “harro” të nisesh nga parakushti që protestuesit “paqësorë” shkojnë në protestë me shkopinj, hunj e gurë…

     Duke të kërkuar falje që e kam zgjatur pak, çka e bën të pakapshëm thelbin për nivelin tënd, po të jap një këshillë (prej “palloshi” a “trapi”, – si më drejtohesh): Që të mos ngatërrohesh më, e të mos shkruash më plehra në forum, mos lexo komente të gjata që kanë më shumë se dy fjali gjysmake, sepse i bën gjërat lëmsh dhe nuk mban mend asgjë. Vërtet natyra i ka pajisur të gjitha qeniet e gjalla me tru, por jo të gjitha, si mizat, laraskat, derrat, zagarët dhe ti, mund ta përdorin njësoj si njerëzit e lëçitur.

     Reply to this comment
     • andi September 16, 08:00

      vertet nuk ja vlen te merresh me ty..se i sle njeri pa share..po me sa duket te pelqen te rrish maje plehut..po ashtu ndotesh me shume..mire qe ste ben pershtypje po ti ndoht dhe te tjeret..meqe ra fjala ti handikapat si ke thene kujt..po nuk e kupton qe je kaq shume kontravers e qe vendin bosh te handikapatit e ke zene me deshire?..balancohu balancohu..keshtu eshte kur humbet ekuilibrin..femijet kur dalin nga pelenat e fillojne te ecin me kembet e tyre u duket tere bota e tyrja..dhe ti me sa kuptoj je ne situate te tille..po perpiqu te vesh ne pune fantazine(megjithese vetem ndyresi nxjerr nga goja)..e te vesh makinen e kohes ne pune..meqe je i zgjuar shume perpiqu te kuptosh se perse duhet makina e kohes

     • Pellazgu September 16, 17:19

      Ti more andi, që s’kishe kohë të merreshe me komente, edhe sot që është ditë pune, që në pikë të mëngjesit paske nisur të bësh komente… Po si mor andi “eruditi”, i bën kaq dëm vetes, pasi në çdo koment tëndin shfaq në mënyrë persistente zhbalancimin që ka zënë vend në psiken tënde. Ja për shembull. Thua që nuk kam kohë të merrem me ty dhe vijon të merresh. Po ashtu, me shqipen tënde, që as kolopuçët e kopshtit nuk do ta kishin zili, ti o kalemxhi “i thekur” na e nis këtë komentin e fundit me këtë fjali: “vertet nuk ja vlen te merresh me ty.”!
      Vetë veprimi që ti po bën, pra po shkruan për të m’u përgjigjur (QË DO TË THOTË SE PO MERRESH ME MUA), është diametralisht i kundërt kuptimin e vetë fjalisë (QË NUK JA VLEN TË MERRESH ME MUA).
      Kuptimi i të gjithë atij komenti qesharak, ku t’i me shprehje e sharje në adresë time kujton se më “pushkaton” intelektualisht (Mua s’më bëhet vonë ç’thonë të tjerët. Në këtë botë më shumë s’të kuptojnë sesa të kuptojnë, kësisoj nuk mërziten edhe kur bëjnë si ty.), përmes një arsyetimi dhe mënyrë të shkruari qesharake, vetëm e vetëm pse “unë nga goja nxjerr ndyrësi”, – siç shprehesh, – që në fakt ti i gjykon të tilla sepse janë “gurë që të hidhen mbi kokë”, tregojnë se problemet me personalitetin i ke më të rënda se thjesht kompleksi i inferioritet.
      Ti mor andi kërkon me zor që të tjerët të thonë për ty vetëm fjalë të mira edhe kur nuk i meriton, si dhe kërkon të kritikosh e mos të të kritikojnë, çka është një nga simptomat që shfaqin ata të cilët, për fatin e tyre të keq, janë të kapluar nga ajo që quhet “Çrregullim Narcizistik i Personalitetit”.
      Të jap fjalën që çfarëdo të shkruash nuk merrem më me ty.
      Qenke për të ardhur keq; dhe mua më vjen keq realisht!

     • andi September 17, 08:07

      ahahahahhahahaah..ahahahahhahahahaha..ahahahhahahahaha..persistente..intelektualisht..narcizistik..lapsus frojdian..erudit..ahahahahhahaha..paske mesuar disa fjale dhe gjen vend e fut..edhe kjo aftesi eshte..opo jepi..ahahahhahaha..komenti im eshte 12 sek me ore ne dore..po kaq shume veteve qe u pergjigjesh e qe ze i fyen te gjithe..te zenka goxha kohe..aaaaaaaaaaaaaa..je i punesuar me kete lloj zanati te ri?..epo pune eshte dhe kjo(dhe ky mesazh eshte fyes sipas teje?:P..ahahahahahah..ule pak marshin se po i ze te gjithe me gure

     • Fuck Mark uk, Coeur & LOVE September 11, 20:35

      Pellazgu! S’me vjen keq fare te them: FUCK OFF YOU DORK…. Nuk e kupton sa i neveritshem e i peshtire je? Shko te haleja e Saliut e shih vehten ne pasqyre t’a kuptosh se sa shpellar karabush je…..

     • Lleshi September 13, 00:16

      e ke gabim o Fuck Mark uk -u ! Pellazgu me gjithe kete llafazaneri dhe perversitet mendor , duhet ta kete edhe llapen e gjate !
      Dhe kjo eshte nje talent qe ta jep natyra ! Jo shume njerez e kane llapen e gjate !
      Une nuk ndiej neveri , por do ta ftoja Pellazgun qe ta veje ne pune llapen , ne “punera” te vlefshme , qe te japin pare ! Klientelen ia siguroj edhe une ….. !

   • ILIR Gurabardhi September 14, 22:32

    21 Janari te shpallet dita e denimit te dhunes shtetrore ndaj lirise se votimit ,lirise se fjales. e mbrojtjes se demokracise, te renet e asaj dite te shpallen martire te demokracise.

    Reply to this comment
   • tiger September 15, 12:14

    O Pellazg mos bej sikur i di te gjitha. A di ti si stervitet Policia ne keto raste?

    Ne ate boten e qyteteruar qe thua ti ajo dhune e protestusve konsiderohet normale – dhe simoluhet shume here gjate stervitjeve te policse. Madje ne keto stervitje edhe mund te plagosesh. Ama meson si te perballosh turmat.

    Per ndryshe c’kuptim ka, do behshim dhe une e ti polic po te na jepnin nje shkop gome.

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 15, 21:20

     O tigër, po të konsiderohej normale dhuna e protestuesve, nuk do të ndodhnin të gjitha ato që me të drejtë i rendit më pas, si stërvitja, simulimi për t’i shtuar përvojën forcave të rendit si të përballojë turmat, etj.
     Duke abroguar nga çka them më sipër, nëse më thua që ata të cilët goditën policinë më 21 janar ishin simulues, bashkohem me ty.
     Edhe diçka tjetër. Unë askund s’them që i di të gjitha. Ky është një perceptim i yti dhe kaq, për çka s’më duket se kam faj.

     Reply to this comment
   • toni September 11, 19:12

    po ti more koqe mendon se eshte me e rendesishme te vriten 5 njerez vetem qe mos te plackiten ato zyrat e qelbura te kryeministrise? fatos nano diti te veproje dhe nuk shkrepi asnje arme kunder njerezve por i la te demaskonin veten dhe i la me gisht ne goje pavaresisht atyre qe bene. tani ai gezon me shume respekt

    Reply to this comment
    • katarakti September 11, 20:45

     Aman ore njerez. Si nuk u lodhet duke debatuar me kete Pallaskun. Nuk e keni kuptuar akoma se ai eshte nje handikapat fiziko – mendor, qe nuk ka se ç’te beje tjeter veçse te merret me gjithe boten ne kete forum?! Lereni ne marrine e tij. Le t’i duket vetja si me i mençuri dhe me i zgjuari! Le t’i duket vetja se e njeh me mire nga te gjithe gjuhen shqipe, me ortografi dhe me sintakse. Nuk ia vlen te debatosh me dike qe kur nuk i pelqejne komentet e te tjereve fillon dhe i shan. E ka bere edhe me mua nja 2 – 3 here, por nuk i kam dhene rendesi. As nuk i kam kthyer pergjigje. Eshte e kote te merresh me handikapate te ketij lloji. Kujtoni mesimin e Sokratit/ E pyeten nje here Fillozofin e Antikitetit se si duhet te sillen ndaj nje njeriu qe i shan dhe i ofendon pa asnje arsye. Dhe pa i njohur! Dhe Sokrati i Madh iu pergjigj nxenesve te tij me nje pyetje: A nxeheni dhe revoltoheni ju kur ndesheni rruges me nje sakat?! Dmth me dike qe i mungon, nje dore a nje kembe?! Jo, – u pergjigjen nxenesit te çuditur. Atehere perse duhet te nxeheni ose te revoltoheni kur ndesheni me nje te mete nga trute?! – iu drejtua Sokrati nxenesve te tij. Pra edhe ju te dashur komentuesa qe merreni me pellaskun, ju keshilloj qe mos humbisni kohen tuaj me nje handikapat mental.

     Reply to this comment
   • ..pelllo.. September 11, 20:55

    ik mor pellazg motershkerdhyeri……..

    llogjika jote …..ka marre shum uj //////////

    i harrove vjedhjet dhe padrejtesite,dhe po i jep te drejte krimineleveyyyyshhht

    Reply to this comment
   • spartaku September 12, 13:23

    Pellazgu! Qenke vertet pellazg- Ata qe goditen me gure kryeministrine,ishin njerez te infiltruar nga Sali Berisha,o qorr,per te krijuar remuje.Por ti aq tru ke dhe te falet.Ti po deshe thuaj sa te duash qe nuk ishte fajtori dhe vrasesi Sali Berisha.Beja qejfin Saliut dhe vehtes tende sa te duash.

    Reply to this comment
  • Metty September 14, 12:22

   eh sa te pathena qe ka ajo date

   http://bit.do/Prostitutat-e-shtatorit

   Reply to this comment
 2. Gramoz September 14, 00:46

  ahhhhhh o kriminel c,na ke punuar ,o drejtesi e degraduar ku e katandiset vendin ju jeni kriminele me keq se saliu.. drejtesi pa u ndrershkuar ju nuk vihet drejtesi

  Reply to this comment
 3. Fanol Bardhi September 14, 01:37

  krahasoni keto foto me akuzat e Berishes mbi 21 janarin. Me 14 shtator 98 i fut kosoves prap thiken ne shpin. shpinen e kosoves e njeh mire se aty e ka vendin thika e Sales !

  Reply to this comment
 4. bbb September 14, 02:22

  Ne cdo vend demkoratik, njerez qe organizojne grushte shteti, perfundojne ne biruce per 35 e me shume…kurse ne Shqiperi nuk i hyn ghjemb ne kembe. Dosja e 14 shtatorit duhet rihapur…

  Reply to this comment
 5. Reparti Riedukimit Nr.313 September 14, 03:52

  Fashisti dhe psikopati Sali duhet te denohet me vdekje me Varje ne Litar, para monumentit te Skenderbeut.

  Reply to this comment
 6. poshte saliu September 14, 06:48

  Armiku me i madhe eshte ignorancia, kryekrimineli eshte akoma gjalle,sepse shqiptari krenohet kur vret vellane jo armikun.

  Reply to this comment
 7. nastradini September 14, 07:18

  PSE NUK U NDESHKUA DHE PSE NUK U DENUA SALIU ne 1998?

  Kete pyetje duhet t’ja bejne shqyptaret politikes qe te marrin nje pergjigje adekuate. Sepse deri tani ASKUSH nuk i ka dhene edhe nje fare pergjigje te thjeshte me llogjike minimale. Degjuam vetem Edi Ramen te deklaronte ne TOP STORY te Sokol Balles: “Nuk ma merr mendja te hakmerrem” nderkohe se vete drejtuesi i pudrosur i emisionit deklaroi me pas qe “Saliu eshte burre shteti qe ka bere historine” kur ky “burrec shtetit” vetem nje dite me pare i kishte dhunuar gazetaret dhe i kishte thyer kameren TV si nje PREDATOR i vertete komunist. Prandaj edhe sot shqyptaret kane te drejte te pyesin Partine Fitimtare Socialiste:

  PSE NUK U NDESHKUA DHE PSE NUK U DENUA SALIU ne 1998?

  Reply to this comment
  • Pellazgu September 14, 09:24

   Sepse duhej dënuar edhe Fatos Nano, me të gjithën shpurën e tij të ministrave, që ikën e ia mbathi, duke lënë zyrat bosh (Disa prej tyre sot ende kakarisin në politikë, si gjeli majë plehut), ndërkohë që kishin detyrim të MBRONIN shtetin. Krimi Fatos DEZERTORIT ishte i njëjtë me atë të Sali AGRESORIT. Posti i kryeministrit nuk ka vetëm privilegje, por edhe detyrime, të cilat Fatos Nano i shkeli me të dyja këmbët, duke ikur në ish-RJ të Maqedonisë, i ndihmuar nga miku i tij Nehat Kulla… Pra, u bë një pakt në heshtje midis dy fajtorëve dhe ajo çështje u la ta zinte pluhuri, sikur të mos kish ndodhur asgjë…

   Reply to this comment
   • nastradini September 14, 11:15

    Po pse Pandeli Majko e strehoi Sali Berishen ne qilarin e Bashkim Finos ne 1997? Pas kthimit te Fatos Nanos nga Maqedonia mesuam qe Saliu Berisha u be ortak me te dhe me Hashim Thacin ne biznesin e trafikut te armeve ne vendet terroriste te Botes se Trete me ndihmen e seksereve jugosllave te Saliut sikur te mos kishte ndodhur kurfare gjeje. Ne Tirane u likuidua nje gjeneral kosovar dhe me pas u likuidua edhe Azem Hajdari qe kujtonte se ishte akoma Kapobande per kontrollin e rrugeve dhe trafiqeve. Me pas akoma Fatos Nano ne bashkepunim me ortakun e tij te biznesit Sali Berisha shkarkon Presidentin Mejdani dhe emeron Moisiun, i cili nga ana e tij ne terrin e nates si rrufe shkarkon edhe Fatos Klosin e SHIK-ut. Qe kishte paralajmeruar Azemin me pare per atentatin qe po pergatitej. A e shikon sa shume pyetje ka politka dhe shoqeria civile shqyptare per t’i hulumtuar dhe zhbiliruar me kujdes? Vetem zbradhja dhe ndeshkimi i krimineleve do t’i hape perspektiva vendit per t’u bere si shtet e tjera te Botes se Civilizuar.

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 14, 11:36

     O nastradin ti dike shumë gjëra që lidhen me informacione të cilat mund të merren vetëm prej informatorëve të shërbimeve sekrete dhe nga njerëz shumë pranë kulisave të pushtetit… Unë dhashë mendimin tim thjesht nga ajo çka bënë ata që duhet ta mbronin shtetin dhe ajo çka bënë ata që e sulmuan shtetin, në raport me ligjin e të drejtën… Për të nxjerrë fajtorët dhe përmasat e fajit, duhet të veprojë drejtësia, që as nuk e ka hapur atë kapitull…

     Reply to this comment
     • nastradini September 14, 13:44

      Me mire mos jep mendime, por kerko SPJEGIME nga pushteti mafioz, vrastar dhe kusar dhe kjo eshte detyra jone si shoqeri civile, soc bejne te gjithe popujt e tjere. Kur ra Muri i Berlinit keshtu sillej me qytetaret edhe STAZI, sigurimi i shtetit gjerman, por qyetaret e detyruan te hape DOSJET dhe publikuan te gjitha te palarat e policise sekrete qe per 50 vjet me radhe terrorizonte popullin e vet. Nga keta popuj duhet te mesojne shqyptaret qe te behen si poputm evropiane dhe te mos kene frike nga BOSAT e dhe nga sherbimet sekrete te tyre.

 8. beni September 14, 07:51

  Ne nje situat te qete politike qeveria socialiste, duhet te nxjere te verteten ne shesh,qe populli shqiptar i kudo ndodhur ne Shqiperi apo ne Kosove te kuptoje se Kush ishin vrasesit e Hajdarit dhe organizatoret e ktij puci ne emer te Hajdarit!
  Esht momenti i duhur,per te varosur njeher e mire Pseudo-patriotizmin e shum kriminelve shqiptare,qe per pushtet e nacionalizmin ekstrem te tyre Oriental te akuzoj njerez te nderuar ,qe me voten e popullit kishin mare pushtetin ne shqiperi,pas nje kaosi e anarshie te vitit 1997 te organizuar nga Ideatori bashke me politikat vllavrasje te nje lufte civile Sali Berisha!
  Nderkohe i bej thirje popullit te Kosoves se pushteti me nacionaliste-ekstremiste si Bujar Bukoshi,nje hajdut i 3% nuk ka shanc ti bashkohet pjeses se mire te gjith kombit shqiptar!
  Bujar bukoshi e Ibrahim Rugova duhen te fshihen njeher e mir nga skena politike shqiptare,si te shitur tek veglat e interesat e shteteve te industrializuara!

  Reply to this comment
 9. shpatar September 14, 08:38

  O populli im, i vuajtur, i mekembure e i poshteruar nga keta kriminel ordiner te gatuar ne laboratoret me te zeza kunder shqiptarve, do te lejoni qe te perseritet keto pamje qe skane asnje ndryshim nga ato qe po shohim ne Siri!!!!!!????

  Reply to this comment
 10. lexuesi September 14, 08:59

  1998 ne Salistan.Kur shoh Kryeshpellarin me dy te tjere perreth me duket se jam ne Srilanka, ne Bangladesh. Kur shoh gishtin e tij drejtuar nga sheshi, me duket se do te vije Sudjia qe kishte prapa kete kompetent.Kur shoh funeralin qe percillet me top e me tank, me duket sikur jam ne Çad, ne Ugande, kur shoh RTSH-ne, ate zgerdalle, dhe shpellaret qe kacaviren me thonj e me dhemebe ndjej keqardhje per njerezit qe kthehen ne kerme. Duke veshtruar malet,kryeshpellari eshte krenar dhe i bie nje hije e rende, i duket vetja Muje Halili qe do te kendohet ne kenge.Kur njerezit iu versulen pazarit, vodhen grabiten, vrane,mu duk se jam ne Ugande,furtuna sikur me degdiste neper oqean dhe perseri shoh Kryeshpellarin tone me fame qe kerkonte Pol Potin si demokrat i rralle te vinte ne Salistan te shihte nje skene te papare se si vijne verdalle njerezit me arkivol ne krahe, qe do te çojne ne varr pishtarin e tyre qe kane vrare,por e lene ne trotuar sepse do te grabisin zyrat e shtetit me çengel e me litar.Nje ish-kryeminister ne perralle,qe ca emigranteve parate ua kishte marre, kishte sjelle ketu ca ushtare me stemen e bukur te trinomit demokratik te Salistanit “shpellar-atdhetar-tradhetar”.
  Nje tragjedi-komedi e papare,per te qeshur,e per te qare e kryeshpellarit tone rrumpalle.

  Reply to this comment
 11. Hamit September 14, 09:36

  Si ka mundesi qe krahasohet 21 janari me14 shtatorin.Kur me 14 shtator u perdoren armet tip kallashnikov,kurse me21janar vetem banderola e flamuj apo krahasohen meTANKE e kundratanke kundra kryeministrise e te gjitha institucioneve te shtetit,ku pati shume te plagosur nga efektivat e Gardes pooor asnje protestues qe me plot kuptimin e fjales mund ti etiketosh huligan dhe kriminel.kjo dosje duhet te hapet dhe te vendos drejtesia por drejtesi ama jo si kjo e salise

  Reply to this comment
 12. Hamit September 14, 09:40

  Pastaj te shohim se kush duhet te shkoi ne burg,i pari dihet se kush dirigjoj ate 14 shrator

  Reply to this comment
 13. beni September 14, 10:31

  Nuky mund te krahasosh 21 janarin me kryengritjen e ketyre plehrave me tanke e arme. nano nuk derdhi gjak ,duke I pasur mjetet dhe forcen ..keta ndyresira ne emer te shtetit vrane dhe terrorizuan per dite te tera popullin dhe opoziten.nqs do u bente kjo ne nje vend demokratik keto fytyra the urryera si saliu, basha, olldelja,jozi,etj do kishin perfunduar ne burg.sa per dijeni ju mbrojtesave te policeve, ata ishin nje grupim te paaftesh ,qe I nxoren me zor atje ,per te bere top Albania barku me I madh.,policet e Eger shqiptare qe dine vetem te na rrjepin ne rruge .dhe nje koment per te ndyret e gardes serbe te shqiperise..te vrasesh o kafshe per te mbrojtur udheheqesit e kuptojme por te jeni kaq te lumtur qe vrate e gjakoset shqiptaret per nje rroge ,zoti qofte me ju por shpirtrat e te vrareve do ju ndjekin pas……

  Reply to this comment
 14. Qerim Kelmendi September 14, 10:50

  kam nje bindje se ne skenarin e 14 shtatorit,qe ishte bere vetem me nje qellim,per te penguar luften e UÇk,e ku kurban u zgjodhe Azem hajdari,pra ne kete mesele,ka ngjyer edhe pak fatos nano,dhe sadopak,eshte bashkeskenarist i keti grushteti,pra ishte i detyruar i shkreti te dal edhe kunder vetes se tij,sepse ashtu edhe e kishin detyruar ata qe i rrinin mbi koke,dhe qe u ipte llogari.
  Ne grushtetin e 14 shtatorit,qe eshte nje veper e perbashket e Bandes se Berihes dhe bandes se bukoshit,ne kete grushtet kane marre pjese me dhjetra e qindra pjestar sekret te UDB dhe KOS-it,pra shqiptar te Kosoves qe ishin pjese e UBD dhe KOS-it. Kete e them me pergjegjesi te plot.
  Pjesa me e madhe e FARK-ut kane qene te urdheruar qe te jene pjesmarres te ketij Grushteti.
  Per detajet tjera,shtei shqiptar i asaj kohe eshte i njoftuar,sepse ca informacione jane te nxjerrura live nga gjirimet qe jane bere gjate ketij grushteti.

  Reply to this comment
 15. klara September 14, 12:18

  zoti na ruajte,

  Reply to this comment
 16. Pëllumb zaimi September 14, 12:34

  Me deshmine qe sjell zoteria i policise ushtarake te shkojne ne mendje ngjarjet e atij 14 shtatori te turpshem por dhe tek urdhri i çuditshem i lutajt (gjenerali deputet i ps,aktualisht). Komentuesit kane nxjere plot përfundime te mira por une i rendoj vetem ketij pérfundimi: 14 shtatori dhe 97-a duhen rigjykuar. E kuptoni pse për dy aktet banditeske me te medha ne historine e shtetit te shqiptarëve nuk ka pasur gjykim po kaq te madh? Nuk dua te them pergjigjen time por vetëm mendimin se keto banditizma duhen gjykuar e rigjykuar(perfshi dhe 21 janarin)? Ndryshe te dy krahet i kane gatuar vete? Nuk mund te lihen krime kaq te medha pa nje pergjigje???

  Reply to this comment
 17. Pëllumb zaimi September 14, 12:40

  Ps për skënder hasmeten e shume te tjere qe i njoh dhe ja u besoj deshmine dhe kurajon!!! / Me deshmine qe sjell zoteria i policise ushtarake te shkojne ne mendje ngjarjet e atij 14 shtatori te turpshem por dhe tek urdhri i çuditshem i lutajt (gjenerali deputet i ps,aktualisht). Komentuesit kane nxjere plot përfundime te mira por une i rendoj vetem ketij pérfundimi: 14 shtatori dhe 97-a duhen rigjykuar. E kuptoni pse për dy aktet banditeske me te medha ne historine e shtetit te shqiptarëve nuk ka pasur gjykim po kaq te madh? Nuk dua te them pergjigjen time por vetëm mendimin se keto banditizma duhen gjykuar e rigjykuar(perfshi dhe 21 janarin)? Ndryshe te dy krahet i kane gatuar vete? Nuk mund te lihen krime kaq te medha pa nje pergjigje???

  Reply to this comment
  • Pellazgu September 14, 13:16

   Komenti i z.Zaimi është ilustrimi më i mirë i mbiemrit “i paanshëm”, që përmend në një nga komentet e mia më lart, si parakusht për t’i parë ngjarjet me sy objektiv…

   Reply to this comment
   • Clitorisi i virgjer September 11, 20:06

    @pellazgu
    Shko or gomar, or hajvan ti je pellazg dhe nga trute.
    Pellazg, idiot as nuk e di nga vjen dhe çdo te thote kjo fjale.
    Mbaje pellazg se ashtu je dhe nga trute!

    Reply to this comment
 18. arbeni nga tepelena September 14, 13:21

  do vije dita qe keta kriminela te marin ate qe u takon sot po degjojme per padrejtesine qe i beri pop shqiptar PD me voten e 23 qeshorit.mendoni qe dhe nje sahan lepires si fevziu i th topallices se po qe ky grusht shteti si ky kemi pare mbi 30 nga ju.

  Reply to this comment
 19. nendetesja 105 September 14, 13:29

  Z. Hasmeta deshmija juaj per kol. Pirro Lutajn aktualisht deputet rilindas, ka vlere te vecante.Po ky Pirro Lutaj ka dekonspiruar kapterrin Gezim Tare i cili me infot qe i jepte opozites kishte demtuar shume interesat e kontrabandisteve serbo-sllave te armeve, Imam Ballajdise dhe Xenit te Sales. Kapterri i shkrete u vetevra me pistoleten e shokut ne pervjetorin e 100-te te popullit shqiptar.Versionit te vetevrasjes i vuri vulen dhe mjeku ushtarak Bedri Mihaj edhe prokuroret e Lavires se Bul;evardit. Shkurt puna kemi bere progres. kosta Trebicka shkoi per gjueti ne Voskopoje, ndersa kapterrin e mjere e cuan per gjueti ne zemer te Tiranes. Gjaku i gjynafqarit rente sa ne koken e Kol. Ylli Zyles aq edhe ne koken e pirro Lutajt!
  P.S. Nje nga vrasesit e konfirmuar te 21 janarit eshte mik dhe i punesuar ne garde po nga ky pirro Lutaj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 20. studenti September 14, 13:35

  O, ju njerez te mbare, nuk dua t’ju shoh kaq keq te perçare,Salistani ka patur gjithemone shpellare prandaj mburret i turperuar qe ka nxjerre ne krye kete, te perçarturin, rrumpalle. Trimat e bjeshkeve duhej te hidhnin kushtrimin nje ore e me pare, sapo u degjuan krismat e armeve qe Azemin e kishin vrare.Por u bene te gjithe qyqare deri sa vrasesit u fshehen, sepse nuk donte t’i gjente Salariu me palle duke i fshehur nen sqetull e nen shale.Turpin qe eshte bere ne ate funeral nuk mund ta mbaje askush qe don te rroje i gjalle,as nuk mund ta marre me vete ne varr,por Salariu qe di vetem te ulerije si ujk eshte mesuar ta haje turpin me buke Nuk ka as dy prill,as njezet e nje janar,as kur Luterkingun e Kenedin i vrane,te kete qene me i turpshem se 14 shtatori 1998 ne Salistan, qe udhehiqej nga nje kryeshpellar dhe nga nje hije kryeminister-hajdut-mergimtar qe bente atedhetarin si tradhetar.Ata qe rrojne pas prapanices se Kryeshpellarit dhe atij Jarit-tradhetar-mergimtarit,u vjen era si plehrave te pazarit.Kryeshpellari nuk donte kurre te gjendeshin vrasesit e Hajdarit duke genjyer njerezit injorante me fjalime dhe lule prane varrit sepse ai e kishte gatuar vete çorben e djallit. Salistanit nuk do t’i prije e mbara duke degjuar ulerimat e genjeshtrave e shpifjeve te ketij manjakut qe sundoi me pushtetin e vjedhjes e dajakut.Salistanit nuk do t’i prije e mbara duke degjuar prej babagjysh Salariut perralla me aventura dhe andrralla.Ky ka mbledhur rreth vetes qente e mehalles per te mbrojtur pushtetin e rrumpalles.Ndersa po i shuhet nami e nishani perreth tij degjojme te ulerije lloj-lloj zagari:”Rrnofte prijesi yne, Kryeshpellari!”

  Reply to this comment
 21. arvanitasi September 14, 14:40

  Une jam nje deshmitar e te gjithe kesaj ngjarjeje. Duke lexuar ato qe thote Komandant Hasmeta po me kalojne perpara syve si te gjalla ngjarjet te cilat ai i tregon me vertetesine me te madhe. Respekt per te gjithe ata qe ju pergjigjen me devotshmeri e perkushtim gjendjes e situates te atyre diteve e qe vune ne rrezik familjet e veten e tyre. Ishin te gjithe njerez te guximshem e qe e donin vendin e popullin e tyre. Vecoj ketu komandantin Hasmataj i cili per mua eshte nje hero. Dhe ne fund kam urrejtje per te gjithe ata hajdute, kriminele trupat e Bukoshit qe i kam para syve edhe ne ngjarjen e shkurtit 97 ne vlore te sheshi i xhamise, me pantallonat e ushtrise sone e me kepuce gjysma qe u dukeshin kercinjte e kembeve pasi ishin shume te gjate, dhe ne fund urrejtje per arkitektin e te gjitha ngjarjeve te dhunshme dhe te shemtuara te cilat e cuan vendin ne nje katastrofe te vertete. Ai eshte Sali Berisha ose Bisha. Mos e harroni kurre o popull se ai erdhi ne pushtet nga ish udheheqja komuniste dhe u sherbeu atyre deri ne 23 qershor.

  Reply to this comment
 22. nick September 14, 15:18

  kush u denua per psikopatine e 14 shtatorit?Asnjeri,dhe e dini pse?Sepse ne kete vend nuk kemi shtetare,por rosake qe para se te vendosin presin urdher nga jashte.Ata nga jashte gjykuan se Saliu duhej falur per psikopatine dhe me kaq u mbyll kjo pune.Disa prej oficereve qe permend Hasmeta i kam njohur dikur dhe me behet qejfi qe kane kryer detyren.Do Edi Rama te prishi ndertimet pa leje?Ok,kollaj ajo pune,te vere Aqif Muçen kryepolic ndertimi,ky edhe kur flinte rrinte”gatitu”.

  Reply to this comment
 23. salihe haleja September 14, 16:23

  ky ven ka pjerdh me kohe ,u bo 23 vjet qe numerojme vetem fakte kriminale akoma se kuptoni cfare race muti jemi dhe ska perendi qe meret me shqipot

  Reply to this comment
  • malcor September 14, 16:28

   ke te drejte zoti sali haleja, nuk duhet te na haje meraku, te tille A.D.N. kemi nuk eshte se kto 23 vjet kemi bere hajer si nga e majta dhe e djathta

   Reply to this comment
 24. Juli September 14, 16:28

  Lexon komentet tuaja dhe duket që shumica shkruan pa një arsyetim ,por vetëm se i është i një krahu apo i krahut tjeter. Disa prej jush kur ndodhën ngjarjet e 98 thonin ” shtet koti,tradhëtuan vendin, po të isha une do qëlloja mbi njerëzit”.Sali Berisha vazhdon akoma te jete pergjegjesi ” I VETEM ” për ngjarjet e 97.Prapë shumë nga ne e kanë akuzuar se nuk të linte të hapeshin depot.Në 2011 bëri të kundërtën e 97 dhe përsëri i akuzuar.
  Unë jam kundër ç’do vrasje apo përdorim dhune nga cilido, por qëllon që bëjmë krahasime që nuk mbajnë parasysh karakterin e shqiptarit. Nuk dua të justifikoj askënd sepse nuk kam arsye por gjithmonë u duhet bërë analizë ngjarjeve.Pra krahasimi që bëhet psh. ne Itali,Greqi e vende të tjera mund edhe ta qëllosh policin.E vërtetë, dhe fillojnë problemet ligjore ,shkon në burg , etj.Por kjo ndodh edhe me një shtetas Italian, Grek etj,dhe ata të denoncojnë, kurse mirë apo keq nuk e pranojmë.Tani po të shaj nga nëna në një forum Italian do indinjohen e do bëjne nja 2 komente,po ta bëj këtu vetëm se nuk më njihni se nuk i dihet si i del puna. PRA PROVOKIMI I 21 JANARIT DOLI ME SUKSES,DHE GARDISTET(shqiptarë dhe këta) E HUMBËN KONTROLLIN E VRANË 4 PERSONA .
  “SHTETI NUK PREKET” kjo duhet shkruajtur në trurin e ç’do shqiptari, nëpër kodra ,pallate e kudo *(si në kohën e xhaxhit).
  Unë mendoj se :1997 i gabuar mos zbatimi i ligjit( mbrojtja e reparteve);
  1998 i gabuar mos zbatimi i ligjit; 2011 ekzagjerim i përdorimit të forcës ushtarake.

  NJË PËRSHËDETJE PËR KËTA HERONJ TË LËNË NË HIJE, FALEMINDERIT.

  Reply to this comment
 25. ushtaraku September 14, 17:44

  Zoti Hasmeta megjithese keni disa pasaktesira themelore ne renditjen dhe rrjedhjen e ngjarjeve te 14 Shtatorit 1998, dhe jeni perpjekur te merrni nje protagonizem qe nuk jua lejon rangu qe keni patur, jeni per tu pergezuar qe ne menyre spontane dhe ne vleresim te situates keni vepruar se bashku me koleget tuaj per te ndihmuar sadopak ne perballimin shteteror te situates.
  Por nuk ishit ju qendra e veprimeve dhe kunderveprimeve qe paten lidhje me ngjarjet e 14 Shtatorit 1998. Ju ishit ne periferi te ngjarjeve. Me urdher te MM mbrojtjes Luan Hajdaraga ju u vetperjashtuat nga ndodhite dhe siguruat vetem MM.
  Qendra e veprimeve dhe rezistences, e sulmuar disa here nga bandat e Saliut, dhe e mbrojtur, e padorezuar, dhe qe mbajti mosrenien perfundimtare te Shtetit Shqipetar, ishte Ministria e Brendeshme. Trimat dhe heronjte ishin brenda saj. Ata te cilet vendosen se gjalle a vdekur nuk do ta dorezonin Ministrine. Ata jane te gjithe te gjalle. Kane informacion shume me teper se ju zoti Hasmeta dhe nuk kane shkruajtur akoma.
  Jane ata poseduesit e te gjitha informacioneve, dhe protagonistet e rezistences dhe rivendosjes se rendit publik. Grushti i shtetit goditi ne disa komisariate te policise ne rrethe te ndryshme. Edhe ne keto komisariate trima dhe heronj qe njihen, i mbrojten komisariatet.
  E shikoni qe gjeografia e ngjarjes ka qene me e zgjeruar se hapsira e Ministrise se paangazhuar te Mbrojtjes.
  Leruni edhe atyre te Ministrise se Brendeshme te thone ndonje fjale, se jane me profesioniste se ju ne kete rast.

  Reply to this comment
  • gregori September 11, 19:07

   Me duket se zoteria ngaterron vitin e mbrapshte 97 me 14 shtatorin e 98. Jane dy ngjaje te njejta, me te njejtet protagoniste, por ne kohe te ndryshme. Nuk rane dhe nuk u sulmuan komisariatet ne 98. Zoti Hasmeta flet per detyren e tij, urdherat dhe porosite e marra, te cilat i ka zbatuar deri ne nje ate dite, nese eshte perjashtuar nga detyra, rreth ores 14.30-15.30 sulmi ndaj objekteve qeveritare kishte perfunduar, neper rruge shiheshin mbetje te tapeteve, rrugicave te vjedhura
   nga hajdutet e banditet, te cilet mbas kesaj ore ishin grumbulluar prane famekeqes PD per t’u mbrojtur, sepse shteti po rivendosej.
   Zoti Hasmeta, te pakten po tregon cfare ka ndodhur e si eshte vepruar ate dite nga drejtuesit me te larte te MM. dhe per kete duhet pergezuar. I uroj pune te mbare.

   Reply to this comment
 26. lini September 14, 17:49

  Te nderuem komentues:Sali Berisha eshte tue pergatit perseri nje provokim te tille.Ndryshimi ashte se ne vend te arkivolit te A.Hajdarit ai ashte tui pergatit nje tjeter Hajdar,po ta shikioni edhe ne parlament po aktivizon nje trap,ma trap se i pari.Ne shqypni po nuk u izolue balozi Sali, kena me pa veç zi.

  Reply to this comment
 27. Ballshi September 14, 20:57

  Nga ato qe tregon ky ushtarak i nderuar (Skender Hasmeta) vertetohet katerciperisht se 14 shtatori ishte nje grusht shteti i paster, Pd nuk ka qene gje tjeter vecse nje bande kriminale.Sali Berisha ka qene dhe mbetet kryetari dhe inspiruesi I ksaj bande qe nuk nje shtet, ligj dhe moral njerezor. Te gjihe jemi deshmitar se si po ne ate dt ne te gjitha strukturat e pd ne rrethe ish planifikuar kush do te merte drejtimin e komisariatit te policies mbas renies se shtetit. Saliut i mbeti sharra ne gozhde mbas paralajmerimit qe i bene ambasadat e huaja, vecanerisht ajo e SHBA, se nuk do te njihnin asnje qeveri te dale nga dhuna . Fale ketij paralajmerimi dhe akteve heroike te oficereve dhe trupave te komanduar prej tyre, ky plan ogurzi deshtoj me turp. Keta ushtarak trima duhet te evidentohen, mbeshteten e perkrahen dhe jo te lihen ne harrese. Turp per Fatos Nanon dhe qeverine e tije qe nuk hodhen drite per ato qe ndodhen realisht ne 14 shtator dhe nuk vune pas hekurave pergjegjesit e vertet. Koha nuk duhet te harroj : Sali Berisha eshte duke pregatitur nje situate te ngjashme me 14 shtatorin e 1998-es, por kete radhe nga Brenda parlamentit.

  Reply to this comment
 28. Plat Tini September 15, 08:13

  Me aq forca sa keni pasur ju ne dispozicion nuk kishte Berishe e Bukosh qe t’u bente balle, por nje pjese e madhe e tyre kane luajtur me “dy porta” ne kete grusht shteti i dashur Hasmetaj.

  Reply to this comment
 29. agron September 15, 13:19

  …nje klase politike pa as me te voglin moral!!!

  Reply to this comment
 30. Bedriu September 15, 17:46

  Zoti Berisha ju jeni provuar dhe moret fund tani lejojeni qeverin e re te punoj populli me Partin Demokratike eshte tejngopur.

  Reply to this comment
 31. bazi canes September 15, 19:44

  vaj vatan e mjer mileti.

  Reply to this comment
 32. Gjergji September 16, 16:52

  Dhe te mendosh qe ky grusht shteti u kalua pa i hyre njeriu gjemb ne kembe,eshte te vesh kujen dhe te ulerish me te madhe.
  I poshter krimineli qe organizoi grushtin e shtetit, Sali Berisha.
  Por me i poshter eshte mbrojtesi i ketij krimineli, miku i tij Fatos Nano.
  Akoma me e poshter eshte drejtesia shqiptare, e cila vetem sa rrjep shqiptaret dhe majmet duke hithur gjakun e shqiptareve te shkrete.
  Natyrshem lind pyetja: Valle a do te kete ndonjehere drejtesi ne Shqiperi?
  Valle a do te ndihen nje here te lire dhe te sigurt shqiptaret e mjere?
  Personalisht jam pesimist. Mafiozet e kane uzurpuar pushtetin ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 33. besnik bregu September 11, 18:29

  Meazallah se shkruani qe ishin veshur policie kriminelet qe vrane Azem Hajdarin. Kush i beri police ata veç politikes. Pastaj flisni per “grusht shteti”. Nje i tille, i madhe dhe kolere e keqe ka ndiodhur ne vitin 1944, kur banda e Enver Hoxhes vendosi pushtetin e vet. Pasojat e ketij grushti shteti i vuajti Shqiperia 50 vjet. Kjo eshte kryesorja. Te tjerat jane limonata apo fara luledielli. Gjithse kjo qe keni shkruar vetem fare luledielli eshte.

  Reply to this comment
 34. rudi September 11, 19:11

  PO CNA DUHEN HISTORIRA KUR SHTETI SKA FUQI TE ARESTOJE IDEATORIN ETE GJITHA KRIMEVE JANE NUL TANI PO THERASIN KRIMINELET PASTRONI PARLAMENTIN NGA KRIMINELET PO THRASIN HAJDUTET KAPNI HAJDUTET PO THERET SALIU I ZHYTUR NE QAFE ME KRIME KAPNI KRIMINEL RAMEN SE KA DALE LAKURIQ NE NJE PLAZH VETE KA BERE KERDINE PO E MBRON PLAKA PASK THRET BASHA KAPNI HAJDUTET KUR VETE VODHI NJE MAUNE ME LEK THRET GJITHASHTU U VODHEN ZGJEDHJET KUR VET I VODHI HAPUR THRESIN PER SHTET LIGJOR ATA QE E DEGRADUAN SHTETIN I QAJNE HALLIN POPULLIT ATA QE E ROPEN NE PALCE POPULLIN THRESIN PER DROGE ATA QE E MBOLLEN DROGEN THRESIN KRIMINELET PER DEKRINALIZIMIN NE GOJE KANE RAMEN PSE PO BEN SHTET PSE PO BURGOS HAJDUTE PSE PO KERKON JO IFORMALITETET PSE PO KERKON TE MBROJE PYJE LUMEJ NDERTIME PA LEJE PSE PO KERKON SHERBIME DINJITOZE NE ADMINISTRATE PSE MBYLLI FABRIKAT E DIPLLOMAVE 8000 EUROSHE PSE KRITIKON EVROPEN QE THOT U LODHA POR NUK HETON PLAKEN PASK QE ESHT NJE ME SALIUN KERKOJN KUSHTE POR VET I SHKELIN DUAM REFORMA KUDO POR OPOZITA E DREJTUAR NGA ANTI EVROPJANE QENKA PER PASKET ME E RENDESISHME SE NA QENKA VLERE E PA ZVENDESUSHME TANI BOLL SE ME ZU KOKA

  Reply to this comment
 35. loku September 11, 19:17

  Pune pellazgesh gjelle qensh

  Reply to this comment
 36. Abdia September 11, 21:01

  Sa i squt ky pellazgu. Pse nuk e bejme president te albanistanit.

  Reply to this comment
 37. SuloKapedani September 11, 21:59

  Pune shpellaresh dhe pellazgesh bashke.Kjo i bashkon te gjithe trutharet qe jetojne me shpresen se kanibali u ka ngulitur ne trute e mpira qe do jene gjithmone ne pushtet te perhershem.Kanibali premtoi edhe 35 vjete te tjera kete po kerkojne kelyshet e ndyre e te pergere me krime e vjedhe te pafund.Ke te kujtosh me pare,97-en, 14 shtatorin,21 janarin?,ka akoma pa mbarim.Lulushi bene thirrje te ngrihemi dhe te shporrim kete qeveri por ne fakt nuk eshte shporrur basterdi i kombit dhe kelyshi i tij funksional Salehqenserblulushi.Ky popull duhet te ngrihet dhe te shporre nga parlamenti kete kriminel sepse e ka ndyrur ate vend qe quhet tempulli i popullit.Kjo eshte me e rendesishmja sepse krimineli me i madh i kombit ,ndyresira qendron aty duke bilbiluar.

  Reply to this comment
  • avdyl blakçori September 12, 11:56

   E morere SULO KAPEDANI do te te beje partija e qelbesirave xheneral ? Dale nga dale do ti marresh gradat po vazhdove te shashe te vdekurit more injorat koke lesh koke pa lare a ke sy per te pare se çpo ndodh shqiperia po boshatiset njerzit flene rrugeve te europes tjeret vetvriten e ti merresh me SALIHERET qe vdiqen qysh ne qershore te 2013 u bene 2 vjet e ca po juve ju ka mbetur ora tek sala o breshka e keni fobi salen se ju beri me rruge e ju si breshka qe jeni nuk dini te hecni ne rruge te shtruara se ju rreshkasin kembet ecni ne ferra e driza ; Po si nuk ju thahet goja qe ti thoni atije biseksualit tuaj qe mjafte e bllokove televizorin duke dale e genjyer njere shendetsi falas ulje taksash avionet i trasformon ne mushkonja ve ne parlamente te gjith llumin kriminele trafikante pa i trgon deshmite ku jane te pa denuar ? Pastaje behet zyrtare hipoteke e noteri duke shperndare letrat e legalizimit del duke prishe shtepite fut njerzit ne burg per dritat tani ve dhe çmimet e kesave elektronike BEJE homazhe e komplimente sa te duash se kur te mbetet shqiperia bosh e do tja tregosh gradat kinezeve e afrikaneve qe do te vine ne shqiperi e mbesat e niperit e tu do te quhen Aziafri e ti do te krekosesh si xhenerat o koke pa lare mbushi fuçite me uje qe i keni siper çative si ne kandahar e bagdat e mos humb kohe me shkrime

   Reply to this comment
 38. Dulla September 11, 22:15

  Ngjarjet nuk kane ndodhur keshtu si i pershkruan ky tipi Hasmeta.
  Kete shkrim e ka publikuar edhe me pare tek DITA, por si duket ka rreshkitur pak, kur thote se keto fakte jane te reja dhe po paraqiten per here te pare.
  Detyra qe prezanton, ka qene e lidhur me Ministrine e Mbrojtjes e cila me urdher te Luan Hajdarages dhe Ilir Boçkes ju qendroi larg, grushtit te shtetit dhe te gjithe ngjarjeve te renda qe pasuan ate.
  Objekt i sulmit ishte Kryeministria dhe Ministria e Brendeshme, e cila nuk ra, dhe qendresa e Ministrise se Brendeshme dhe e policise, rivendosi situaten.
  I kam shkruar edhe para disa kohesh ketij Skenderit qe te behet me realist dhe perrallat qe tregon ne lidhje me rivendosjen e situates, ti vendose ne hapsiren e mundesive dhe te rangut dhe pozicionit qe ka patur ne ate kohe, qe eshte nje pozicion i ulet dhe jo vendimmarres.
  14 shtatori i treguar nga Hasmetaj eshte nje histori e ndryshme nga ajo qe ka ndodhur ne fakt dhe protagonistet e vertete te saj.
  Po ky kaq di e kaq tregon. Ne mos edhe shton disa gjera qe nuk i ka kryer, sepse nuk kishte mundesi ti kryente per shkak te pamundesise se pozites se tij dhe per shkak se Ministria e Mbrojtjes nuk u angazhua ne ngjarjet e 14 shtatorit, pasi drejtuesit e saj i konsideronin si ngjarje civile ne te cilat nuk mund te nderhynte ushtria.
  Skender leri perrallat.

  Reply to this comment
 39. KORCARI September 11, 22:30

  Une po shkruaj dicka qe s’ka lidhje me temen,por qe me ka kenaqur pa mase, Drejtshkrimi i Shkelqyer qe PELLAZGU i ben gjuhes Shqipe, jam lodhur duke pare dhe duke kritikuar DHUNIMIN DHE SHPERFYTYRIMIN E GJUHES SHQIPE , nga GAZETARET (pa shkolle) — POLITIKANET (injorante) —- PROFESORET (te pa afte) —- DIJETARET(debile), pa bere fjale ketu per njerezit e thjeshte nga te cilet shumica derrmuese e tyre jane pothuajse ANALFABETE, jo vetem ne drejtshkrimin e Gjuhes Shqipe ,por edhe ne Kuptimin e saj (dmth, pe perjashtim te fjalorit te perditshem (fjalorit te rruges) nuk arrijne te kuptojne domethenien e shume fjaleve te Gjuhes Shqipe Standarte)
  PELLAZG te lumte , sepse kam shume shume vite te shikoj dike qe drejtshkruan pa gabime GJUHEN SHQIPE.

  Reply to this comment
 40. gezim September 12, 02:37

  Ti i kujton me te drejte ate ngjarje te turpshme nga ca rrugac me kollare qe kane hapur sh.p.k partishe e kane marre peng shqiperin prej 25 vjetesh, por mos harro se sot Kryeminstri jone shterngon duart me nje nga bashkepuntoret me te ngushte ne krimet e berishes qe gezon dhe pozita qeveritare.

  Reply to this comment
 41. Deda September 12, 04:20

  Respekt dhe nderim i perjetshem per heronjte e policise ushtarake qe mbrojten shtetin shqiptar.

  Reply to this comment
 42. llumi September 12, 08:08

  pastaj nuk behet ky vend po su fut sali krimineli ne burk…Le te shikojn keto foto ata gomeret e saliut qe na komentojn ketu se sa e do popullin sali kurva

  Reply to this comment
 43. E po kjo pune! September 12, 09:12

  ju jeni krenaria e ketij kombi por c’e do qe laviret e politikes, me bekimin e perendimit klientelist, gjithnje e kane e bere telef kete vend dhe jo thjesht per interesa personale por si sherbetor te greko-serbit. Per ju do flase historia dhe do vije koha qe emrat tuaj te skaliten ne panteonin e nderit sepse mbrojtet shpresen per shtet dhe nderuat uniformen qe popullit ju besoi.

  Reply to this comment
 44. shpresa September 12, 10:04

  Respekt dhe nderim per keta shqiptare qe kane bere detyren , hallall qumshtin e nenave, por akoma nuk kemi shtet qe ti vleresoje, ai, ka me shume hallin e pensioneve suplementare te artisteve e shkrimtareve qe asnjehere nuk kane rrezikuar koken apo familjen dhe I le te tjeret ne mjerim te thelle; kur duhej te perjashtoheshin ata qe I kane bere vetem keq ketij vendi dhe te tjeret te marrin nje pension dinjitoz. Degjova ne nje emisjon te fliste nje me mbiemer Cocoli qe tha: -Nqse deri dje pensionisteve u dilte per 10 dite pensioni, tani u del per 15 dite.- Po 15 te tjerat a e pyet veten ky”specialist” me se e mbajne frymen pensionistet? Apo u del shtesa qe moren kete muaj nga 164 leke? Sa per dy kafe ne muaj.

  Reply to this comment
 45. Mëno September 12, 10:07

  Populli yne ka nje shprehje: “Me mbani se do hidhem”. E gjithe kjo histori me plane e planifikime, me emera e mbiemera, me heroi te heshtur etj. eshte nje vere ne uje. Ose me mire me thene nje, nje enderr ne mendjen e ketij komandanti. Edhe sot mbas 15 vjetesh, ka frik qe te thote te verteten. Si demitar i kesaj dite do ti thosha se “TRUPAT’ e ketij komandanti nuk jane pare ne Tirane. Policia po. Bile do thosha se edhe “tregimi” ze nje vend ne gazeten dita qe nuk e meriton. “Plani” per te cilin flet u ngjane atyre planeve qe beheshin nga Kryetaret e Kooperativave qe kishin mbaruar shollen e Partise, edhe caktoheshin komisar ne stervitjet e para 1990s. Po bjeri thjeshte; Saliu me ndihmen e forcave te Bukoshit qe mbaheshin ne kundershtim me ligjin ne afersi te Tiranes organizoi nje ggrushte shteti. Mori institucionet dhe u terhoq nen kerzenimin e Mariza Linos. Ne pergjitjhesi Trimat e serbise te tille jane.
  Tradhetia qendron te shteti i kryesuar nga Fatos Nano qe nuk i hetoi e denoi si kriminel, dhe pike.
  Dhe si perfundim keto ndodhi jane te zakonshme kur ne krye te institucioneve dhe te shtetit vine njerez tradhetar e te marre nga rruga si Nano, Berisha, Islami e pse jo edhe pushtetare te sotem. Prandaj edhe ky popull e ky vend do vazhdoi te traitohet si toke e djegur e popull refugjat.

  Reply to this comment
 46. XXL September 12, 10:44

  Te neveriteshme veprimet e shpellareve diten e 14 shatatorit.As perrallat e Nastradinit te turkistanit, as llomotitjet e gjata te Pello-azganit, as ulerimat e Ma-kukut pas akshamit,nuk munden te shpjegojne poshtersite e kesaj dite te drejtuara nga Sal-uk-ari-bish-Bukoharami, qe fryhej si gjelkokoshi ne grumbull te plehut me mercenaret qe paguheshin nga Bukoshi Vetem ne komentet qe ka bere “lexuesi” e “studenti” mund te kuptohet ndjeshmerisht se kush eshte poshtruesi i ketij vendi.Eshte ai, monstra, qe shpif, vjedh e vret,dhe pasi peshurret, si gomari pas mullarit pellet, eshte ai qe vret me duaret e patra ata qe e sulmojne me çadra e stilolapsa, eshte ai Sal-egersira qe i shkojne pas njerezit e mbytur ne veset e ndyra.

  Reply to this comment
 47. Dardan September 12, 11:09

  Te gjitha i dime sepse i kemi provar dhe njohur ne lekuren tone, Ne nuk na duhet se sa i paafte ishte shteti rrugaceror i fashistit gjakatar Sali Berisha. Ju, te gjithe nuk kryet asnje funksion te shtetit ligjor apo diktarotrial apo fashist. Ju ishit lodra ne duart e Sali Berishes dhe e pranuat te dridheshit si lomckat e lisit prej ati njeriu te qelbur kembe e koje ne gjakun shqiptar!

  Reply to this comment
 48. mira September 12, 15:31

  Bravo pellazgut- ja arriti qellimit – nje budall hedh nje gur ne lume dhe ngrihen 100 te mencur nuk e nxjerrin dot.

  Po me pellazgun merreni o te mjere?! 7 m koment me nje tralala zura nje gale!

  Reply to this comment
 49. iglitototheofani September 12, 15:40

  nje gjykate speciale,byro hetimi duhet te hetoje e gjykoje te gjthe
  kryeministrat e shqiperise 92-2015
  politikanet e parlamenteve te deokraise se pa harritur deri me sot si shteti se drejtes..
  kjo do jete shpresa e shqiptareve

  Reply to this comment
 50. Arben September 12, 15:47

  FATKEQESI QE KY ARTIKULL KA 115 KOMENTE.

  O MILET INJORANT, NE PUSHTET ESHTE E NJEJTA KLIKE, SIGURIMI I SHTETIT,

  VETEM SE RAMIZI E NDAU NE DY KAMPE (MEQENESE DEMOKRACIA DONTE POZITE DHE OPOZITE, SIPAS MANUALIT).

  TANI JEMI DUKE JETUAR NE DEMOKRACINE E SIGURIMIT TE SHTETIT.

  PERSE MORE KAQ E VESHTIRE QENKERKA TE GJYKOHEN ATO NGJARJE NGA DREJTESIA.

  PER SA KOHE TE JETE NE PUSHTET SIGURIMI I SHTETIT, KESHTU KA PER TE VAZHDUAR.

  NUK KENI PERSE ANKOHENI NEPER PORTALE GAZETASH, MJAFTON QE KUR TE VIJNE ZGJEDHJET TE MOS VOTONI ME SIGURIMIN E SHTETIT, NDRYSHE, RRINI SE MIRE JENI,

  T’JU Q……… SIGURIMI PARA DHE MBRAPA.

  Reply to this comment
  • katarakti September 12, 18:41

   Ti qe i quan te tjeret – “Milet injorant” qenke pleh nga goja dhe kultura. Mjafton te shohesh se çfare shkruan. Tani mbetet te na thuash se ke duhet te votojme ne zgjedhjet e ardhshme, meqe ti qenke kaq i zgjuar dhe neve te tjeret kaq injorante…Mos te hypte vetja ne qef, – thone shkodranet. Sidomos kur edhe je nje cope hajvani.

   Reply to this comment
 51. kicoku September 12, 19:56

  JAM DAKORD ME KOMENTIN E PARE T Z. ” PELLAZGU”. 14 SHTATORI DHE 21 JANARI JANE BINJAK. Vepera terroriste per rrezimin me force te pushtetit te zgjedhur me vote. 21 janari ishte edhe me i keq sepse u organizua nga forca te errta qe te radhiste Sqiperine ne “”PRANVERE ARABE”… ate qe pretendojne per mese 100 vjete, 800 librat e broshurat serbe per prejardhjen e shqiptareve nga Turqia !?
  Mjerisht ndergjegjia shqitare nuk eshte akoma ne ate nivel sa te denoje unanimisht keto dy TURPE kombetare.

  Reply to this comment
 52. MI_6 September 12, 22:29

  O kolonel Skenderi.
  Historia jote eshte Bullshit nqs e di kuptimin e kesaj fjale.
  Policia ushtarake ka qene nje polici inkompetente e patrajnuar ku policet recrutoheshien me miq the bribery (ryshfet)
  Operacione te Policise Ushtarake,,,,,,,, DICKHEAD.

  Reply to this comment
 53. aqo September 13, 06:57

  O Pellazg,qenke vertete “Pellazg”.
  M_6 koloneli Skenderi pati guximin dhe ndershmerine dhe foli ne emrin qe I ka vene babai I tij,kurse ne te gjithe komentuesit ,me perjashtim te Pellumb Zaimit fshihemi pas JEROGLIFEVE qe emerojme veten sepse aq trima jemi dhe flasim nga zverku duke shkruar kodra pas bregu.Ai po thote : ja Ujku, disa komentues thone : ja gjurma.
  Pergezimet e mija I nderuar zoteri Skender [colonel].

  Reply to this comment
 54. hysni peposhi September 13, 10:37

  nuk i lexova te gjitha komentet,po shumicen e komenteve po.shumica nga komentuesit jan per admirim,do thoni pse,sepse nuk jan te ndikuar nga politika e piset si ajo e pd po ashtu dhe e ps.e them politika e piset,sepse ne shqiptaret kemi nji fjal popullore qe politiken e qmojme me fjalen kurve,dhe bire kurve ata qe merren me politik.me sa di une kjo faqe ashte nji faqe qe te gjith dikur kan kaluar ne nji shkoll ushtarake shume te nderuar te asaj kohe,gjithashtu dhe ne ditet e sotme.une pergezoj te gjith ushtaraket qe nuk u perzien ne qorben e politikes se piste ne 25 vitet e demokracis.thjeshte dhe une nji mendim te vogel po jap per saliun dhe te fundit fare edi ramen.saliu veten e tregoj ne shkaterrimin e shqipris ne 97 se sa patriot ashte per shqiptaret dhe shqiprin.shkurt nji sherbetor i sherbimit sekret te jugusllavis,dhe qarqeve greke ne shqipri.shumica e lakmojn dhe e adhurojn jo se e duan po se mbushen barkun me buk duke u bere bashkpuntor pa e kuptuar,dhe fatkeqsishte nuk jan te pakte ata ushtarak qe e hangren mutin.edi rama,nji manjak qe lidhje me jeten politike ne shqipri nuk ka.pak argument po ju jap dhe per 21 janarin.une jam dishmitari nr 1 i qeshtjes se 21 janarit me deshmi te shoqeruar dhe me filmime ne prokurori,mendimi ime per 21 janarin ashte po i njete me ate te berishes ne 98,per marrjen e pushtatit me thune nga socialistet,jam shume ndakort se nji pakic e demostruesve perdoren mjete te forta ndaj policis se shtetit,po policia e shtetit ishte e trathtuar nga komandanti i tyre lulka.gamimi trashanik i edi rames ishte trathtia e bashkepunimit me ilir meten ne formimin e qeveris.po problemi kryesor i te gjithve ashte tjeter kun,shkaterrimi i strukturave te shtetit.dhe dominimi politik ne keta struktura ka qen me se shumti nga te dy krahet si ps si pd si lsi.me shkurt si dhe juve te mos ju lodh gjith politikanet shqiptar jan te ingriminuar ne shkaterrimin e shtetit shqiptar,po nji gja nuk i falet ushtarakut,flas per shumicen qe rroben ushtarake e veshen ne moshen 14 vjeq.kurre mos u bani sahan lepers te kriminelave te popullit shqiptar dhe shtetit gjithashtu se ju do vesheni me petkun e trathtarit nga shteti juaj dhe jo politikanet.se ju keni bere nji betim me jeten tuaj per mbrojtjen e shtetit shqiptar dhe jo kurvat e politikes.ju pershendes te gjithve pa perjashtim,pamvarsisht ideve tuaja politike.ju duhet te jeni te bashkuar dhe ti sherbeni popullit dhe shtetit ne cdo kohe kur ashte e nevojshme,se jeni rritur dhe edukuar me dashuri per atdheun dhe popullin tuaj,ju keni sakrifikur jeten tuaj per te miren e shtetit.dhe jo politikanet.politika ka qen ajo si juve ju zevendesoj me njerze te pa afte dhe trathtar ne vendin tuaj qe ta kishte me te kollajt shfrytezimin dhe diskriminimin e popullit me kranar ne ballken dhe ne europ.

  Reply to this comment
 55. Zonja Milo September 13, 14:16

  Te gjitha krimet ,mbajne Erminio e Sali Ram Berishes!

  Reply to this comment
 56. S.p. September 13, 20:55

  Ai qe mban kundertankun ne fotografi te dashur komentues eshte Drejtor i nje Drejtorie te rendesishme te Qeverise se Rilindjes, ju flisni per kunderrevolucion dhe burgje !!!???

  Reply to this comment
 57. Frero January 9, 00:46

  o zotrinje ,po pse ore nuk doni qe ta kuptoni qe N/koloneli,autori I shkrimit kishte si objektiv te shkrimit te tije nje tjeter dhe JO KETE NE TE CILIN JU FUTI ky pellazgu I cili mesa duket do te marri edhe shperblimin per realizimin e detyres qei I ishte ngarkuar.Ja ndryshoji drejtimin diskutimeve nga atje ku duheshin bere ne keto me the te thashe ne te cilat mori rrjedhe diskutimi.U fole dhe u shkrua shume dhe ne funde nuk u tha asgje ne lidhje me ate per te cilien flete artikulli I N/kolonelit I cili ka bere nje pershkerim te plote te se vertetes se asaj dite.E vertet te cilen e dine vetem ata qe e kane perjetuar duke qene ne krye te detyres dhe te braktisur nga eproret ,ashtu sic dhe e pershkruan autori.Ajo dite ishte dita e krimit te organizuar te PD dhe drejtuesve te saje kunder rendit demokratik ne Rep.e Shqiperise. Ishte dita e shpalljes se pa aftesis se drejtuesve dhe politikaneve shqiptare dhe nga ana tjeter ishte dita e njerezve te vertet qe rrezikuan edhe jeten, si ata te cilet autori tregon qe I qendruan dhe I vune gjoksin situates dhe thjeshte per besnikri ndaj betimit dhe detyres te cilen kryenin , moren dhe rivendosen situaten dhe rendin publike ne qytetin e Tiranes dhe ne gjith shqiperine.Ishin keta njerez te thjeshte ,punonjes te policis ,si asaj ushtarake dhe asaje te shtetit ,qe shumica e tyre nuk jane me ne radhet e ketyre strukturave.Por mesa duket neve ishim te fundit e besnikeve te kushtetues dhe ligjeve te shtetit..Te rroje Shqiperia,te rroje Republika,pa armiqe dhe veprime armiqesore gjithmon ka pasur dhe do te kete ,por gjithmone Shqiperia do te fitoje edhe pse gjithmone kemi pasur ne radhet tona spiune e tradhetare ne sherbime te armiqeve te shqiperise.Konica I madhe ka thene : e keqja e shqiperise eshte vete shqiptari.Edhe sa kohe qe keta qelbesira te jene ne mesin tone dhe neve te vazhdojme akoma qe ti votojme per ne organe drejtuese ,ky vende do te jete njelloje.Dora e forte dhe e eger e patriotizmit dhe shqiptarizmit duhet te tregohet e rrepte dhe ti denoje me forcen e padiskutueshme te fuqise dhe urrejtjes popullore dhe ti denoj si ARMIQE dhe TRADHETARE te Atedheut….dhe denimi I tradhetareve eshte vetem nje dhe ai dihet,…..por kur do tju jepet ketyre llumrave….kjo eshte nje ? e madhe sepse mesa duket te qenurit TRADHETARE eshte shenderruar ne mode tashme..Pershendes N/kolonelin e PU,respekte nga nje ish skenderbegas,Kolonel I Policis Shtetit ne qytein e Tiranes ne ate periudhe ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim