Disa fakte për njerëzit që u pëlqen vetmia

May 30, 2018 16:25

Disa fakte për njerëzit që u pëlqen vetmia

 

Në shoqëri gjithmonë tërheqin vëmendje ata që rrinë vetëm apo kanë pak miq. Shpeshherë gabimisht besohet se këta njerëz nuk janë të lumtur. Mirëpo, në realitet ata asnjëherë nuk ndjehen të vetmuar. Më poshtë tri tipare që i cilësojnë njerëzit që u pëlqen vetmia, përcjell KSP.

Kureshtja

Edhe pse vetmitarëve u pëlqen që t’i mbajnë gjërat për vete, kjo nuk nënkupton që janë të rezervuar apo të turpshëm. Në fakt këta janë njerëzit e parë që kërkojnë përvoja të reja. Thjesht kanë nevojë që t’i mbledhin mendimet para se të merren me të tjerët.

Toleranca

Njerëzit që e vlerësojnë vetminë, e dinë që askush nuk është i përkryer. E kuptojnë se çdo kush ka të meta, mirëpo ata duhet të punojnë me të metat e tyre. Për këtë arsye, ata nuk frustrohen, por e pranojnë botën ashtu siç është.

Empatia

Vetmitarët janë të aftë për simpati dhe dhembshuri. Ata që nuk janë të frikësuar nga vetmia, dinë si të përballojnë çdo fatkeqësi.

l.h/ dita

May 30, 2018 16:25
Komento

2 Komente

 1. Sono io ... May 30, 18:39

  Arsyet qe sot jopak njerez vendosin te distancohen nga grupet ,turmat ,zhurmat jane nga me te ndryshmet .
  Psh , ka raste ,kur njeriu ,mbas nji experience negative ne X – shoqeri largohet prej saj ,pra sepse eshte zhgenjyer ne gjithcka qe ka te bej me ate shoqeri .
  Vendos te qendrosh i vetmuar sepse kerkon kohe per vehten tende ,per qetesi dhe paqe me vehten tende dhe boten .Mbasi ke bere nji jete te zhurmeshme vjen nji cast ,qe kutpon se eshte koha per te qen vetem me veten tende . Qendron ne Vetmi sepse te duhet kohe per frymezim ,krijim duke shmangur kotesine qe shpesh here kjo Bote te afron ,shmangesh shtresin qe te sjell kjo shoqeri ne shqip -pergjithsishte e mednosh i qete ne koken tende per gjithcka ,te intereson nga ky Universe . Vetmia ben te lulezoje Kreativiteti ,ky kontakt me Heshtjen te cojne ne kontakt me Sagat e vjetra te Mendimit ,ku ne qetesi te plote ti le shqisat e tua te zgjohen maximalishte dhe pse jo degjoshe ne Heshtje peshperitjet e nji Muze qe embel veshet e tu ledhaton me zerin e saj tundues.

  I vetmuari pastaj ,(qe ti japim fund komentit pa u zgjatur shume )eshte ai Tip Kauboys-i ,qe do te veproj gjithmon i vetem ,diskret ne jete ,me ate ego qe gjithcka ja del vetem i marrosur mbas Aventures ,qe gezon e shijon Lirine e tij e ben gjitmon ne jete ,ate qe mban per Korrekte … Ky jam Un 😉

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim