Disa shifra mbi masturbimin (+16)

December 31, 2018 00:39

Disa shifra mbi masturbimin (+16)

Seksi me veten (quhet ndryshe masturbim, ose manipulim me organin e vet seksual) është një nga format më të aplikuara të veprimtarisë seksuale në adoleshencë dhe jo vetëm.

Shumë djem dhe vajza nëpërmjet masturbimit mësojnë reagimet dhe ndjesitë seksuale të trupit të tyre.

Masturbimi është një temë e vazhdueshme në bisedat e meshkujve, megjithëse ato përpiqen t’i japin natyrën e shakasë.

Ndërsa vajzat diskutojnë më pak, ato e kanë tabu masturbimin, madje në gjuhën e tyre nuk ka as terma specifikë për përcaktimin e kësaj sjellje seksuale.

Statistikat dëshmojnë se masturbimi është më i zakonshëm tek meshkujt sesa te femrat.

Sipas Kinsey, në moshën 15 vjeç masturbojnë 82% e djemve dhe 20% e vajzave.

Nga mosha 20 vjeç rritet aktiviteti i masturbimit në 92% të meshkujve dhe 33% të femrave.

Në mosha më të rritura statistikat tregojnë nivele më të larta për të dyja gjinitë.

Ende nuk është e qartë pse vihen re diferenca midis sekseve dhe a është ky rezultat i dallimeve të brendshme psikologjike, apo i qëndrimeve të mësuara nga morali seksual i shoqërisë.

Sidoqoftë, një praktikë e tillë seksuale, që më parë dënohej, ose quhej mëkat, tashmë është një dukuri e natyrshme.

Madje në aspektin e mësimit të sjelljeve seksuale është veprim i dobishëm.

Psikologët e vlerësojnë tashmë masturbimin si një dukuri normale dhe të shëndetshme.

b.m. / dita

December 31, 2018 00:39
Komento

8 Komente

 1. Ilustruar bukur . Pamje te kendeshme erotike (mi piace provocare) April 6, 15:58

  eh ajo kohe kur jeshem te rinj .
  s’kemi perse ta fshehim mo .Nooo .
  E kemi ber !
  Si politikanet shqyptare sot .Edhe ne grup .
  e s’na lodhej fare kuqi dores ,
  njilloj si goja e politikanit shqyptare sot .
  e filloje me marrshin e pare ,
  pastaj kur vinte hera e 10-11 her rritej shpejtesia
  e Sega-Mano por edhe nervi ,shtremberohej madje edhe surrati , impenjimi ishte ne Maximum ,
  por edhe i coroditur pak nga figurat nudo imaqinare (si kto ne Qiell) qe te ngaterroheshin ne koke per te stimuluar orgazmen .
  Ndodhte qe e filloje psh me X- Yll dhe e perfundoje me y-xixellonj te klases ,nganjiher edhe me mesuesen kujdestare me ato shalt e Format aq sexi ,qe ne klase ti s’ja ndaje asnji Sekond syt
  dhe e gjithe kjo ,per me fitu tituullin garen .
  Pazesco No!
  Por ja eshte nji okupim i Moshes ,nji proces qe duhej te kuptoje ne fund te fundit ,se si shijon sexi !

  Ti qe po e lexo tani ,mos i shtrembero turinjt
  ashtu ,amon se edhe ti nqs ke pasur ate
  genItale te dal perpara prej mashkulli e ke tund
  e ke provu ,natyrishte nqs ke pas interes te ndjesh .

  Eshte natyrishte e turpeshme sot ,e flet hapur mbi kto tema tabu ,
  kur i kujton ate tip Kastingu Masturbimi ,
  ne adoleshence por ja ,
  ne komunizem s’ishte gjithcka e ndaluar ,
  njeriu ishte i lire edhe te masturbonte .
  Natyrishte me shume shifej ateher si nji loje ,
  thjesht gare ,kush e ben me shume .

  Reply to this comment
 2. Adriani April 7, 22:28

  Llustra, je i madhe me komentin tend teper real ,hahahahaha.

  Reply to this comment
 3. Besi December 31, 13:23

  Bravo koment kryeveper e kemi bere te gjithe bravo

  Reply to this comment
 4. Rrota2m January 1, 23:04

  femrat shqiptare mbase nuk e aplikojne por ne gjermani ska femer mos ta kete Vibratorin ne cante

  Reply to this comment
 5. Rezorsi January 2, 15:25

  NË KOHEN E DULLES AKUZUAN NJE. VLONJAT SË KISHTE DASHUR TE PËRDHUNONTE NJE KOVNVIKTORE ME PAS E ARRESTOI POLICIA DHE E NXORREN NË GJUGJ. JENI I AKUZUAR PER PËRDHUNIM I THA GJUGJTARI AI U PËRGJIGJ. SA TE RROJE KYÇI I DORËS TE ME HANE M…. IN GJITHE FEMRAT È VLORES. DHE NGELI SI BARCALETE NË SHQIPËRI.

  Reply to this comment
 6. Fatmiri February 19, 20:58

  PO LOJEN KUJT I KERCEN ME SHUM DHE FITUESI ME HUMBSIN E MBANI MEND SA JEMI KENAQUR

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*