Diskutime për hapjen e negociatave, mbahet sot Samiti i Ballkanit Perëndimor

January 28, 2020 09:00

Diskutime për hapjen e negociatave, mbahet sot Samiti i Ballkanit Perëndimor

Ditën e sotme do të mbahet në Bruksel, Samiti për Ballkanin perëndimor.

Përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor të drejtuar nga Presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli do të flasin lidhur me perspektivën europiane të vendeve të tyre.

Mësohet se në axhendën e këtij samiti ku do të marrë pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është procesi i zgjerimit të Bashkimit Europian si dhe disktutimet për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në këtë Samit do të marrin pjesë përfaqësuesit e Shqipërisë, Bosnje dhe Hercegovinës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë .

Gjatë fjalës së tij, Sassoli është shprehur i zhgënjyer për vendimin e Komisionit Europian për të shtyrë hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

j.l./ dita

January 28, 2020 09:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*