Dita që shokoi botën, fotot e pabotuara

September 11, 2019 12:19

Dita që shokoi botën, fotot e pabotuara

Një mjek, i cili ka qenë ndër të parët që ka mbërritur pranë Kullave Binjake ndërsa digjeshin më 11 shtator 2001, ka publikuar fotografi të pabotuara ndonjëherë nga përpjekjet e skuadrave të shpëtimit pak minuta pasi dy avionë të marrë peng nga terroristët u përplasen me dy kullat e Qendrës Tregtare Botërore.

Pasi pa kullat në flakë atë 11 shtator, doktori Emil Chynn, i cili ishte duke shëtitur qenin e tij në ato çaste, nxitoi të afrohej për të mësuar çfarë kishte ndodhur.

Kur mbërriti në vendin e ngjarjes e gjeti veten të rrethuar nga gërmadha dhe tym.

Përgjatë ditëve në vijim, mijëra zjarrfikës, punëtorë ndërtimi, pjesëtarë të ndihmës së shpejtë dhe vullnetarë u mblodhën rreth zonës për të kërkuar për të mbijetuar dhe për të pastruar mbetjet.

18 persona u shpëtuan të gjallë nga poshtë gërmadhave, por mijëra të tjerë humbën jetën të nën to.

Në total, nga sulmet e 11 shtatorit 2001 vdiqën 2977 persona, përfshi edhe viktimat e sulmit mbi Pentagon dhe një avioni të katërt, që u rrëzua nga vetë pasagjerët heronj në Pensilvani.

j.l./ dita

September 11, 2019 12:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*