VIDEO: Flet Jaho Mulosmani, i dënuari përjetë për vrasjen e Hajdarit

Mira Kazhani September 12, 2018 12:22

VIDEO: Flet Jaho Mulosmani, i dënuari përjetë për vrasjen e Hajdarit

Kjo intervistë që po ribotojmë sot është intervista e parë – video pas 14 vitesh burg me të dënuarin përjetë për vrasjen e Azem Hajdarit. 

DITA e intervistoi Jaho Salihi Mulosmanin në burg në korrikun e 2014-s, gjatë një serie intervistash video dhe audio që përfshin edhe Izet Haxhinë dhe Hamdi Haklajn. 

Më poshtë, hyrja, teksi i intervistës dhe video. Intervista u krye nga gazetarja Mira Kazhani. 

*****

Intervistoi: Mira Kazhani – Botuar me pjesë në 12-14 korrik 2014. 

Jaho Salihi vjen i veshur me kostum të zi dhe një këmishë ngjyrë pink i shoqëruar nga dy efektivë të cilët thjesht bënin detyrën teksa e mbanin për krahu por që dukshëm silleshin me respekt ndaj tij. Ai ka fituar gjithë simpatinë e burgut.

Në burgun e Burrelit e përshkruajnë si të disiplinuar, të qetë dhe të distancuar nga të gjithë të tjerët. Në këtë rrëfim të parë para një kamere ai shfaqet i qetë dhe i rrjedhshëm. Flet ngadale, ndonjëherë fshin djersën në ballë, sidomos ku fjala shkon të dy vajzat e tij, që i ka nga martesa me ish- Miss Tropojën, që nuk i ka parë prej 14 vitesh, që kur u arrestua dhe dënua me burgim të përjetshëm.

Është arrestuar në moshën 24 vjeç dhe këtë prill të 2014-s ka mbushur 37.

Në bisedën 60 minuteshe me të ai flet për të djeshmen dhe të sotmen, por guxon të flasë edhe për të ardhmen. Thotë se në burg dinë shumë sekrete jo vetëm të Tropojës por edhe të 21 janarit, apo të ngjarjeve të tjera që kanë ndodhur vitet e fundit në Tiranë.

Çfarë di Jaho Salihi Mulosmani që ne të tjerët nuk e dimë? Pse ai beson tek pafajësia e tij. Pse Sali Berisha nuk u përball me të në sallën e gjyqit? Rrugës për në kthim, kameramani më tha se ne në Tiranë jemi ndoshta më të burgosur sesa Jaho. Nuk e kuptova mirë se çfarë donte të thoshte me këtë kolegu im, por me siguri kur të lexoni këtë intervistë do kuptoni më shumë.

Nuk di nëse i mora të gjitha përgjigjet dhe bëra çdo pyetje që do donte kryeredaktori i DITA-s, Adrian Thano. Nuk e di as nëse duhet t’i besojmë gjithçkaje që thotë Jaho. Ndoshta intervistova një vrasës, ndoshta një njeri të pafajshëm. Shapin nga sheqeri thonë që duhet ta ndajë vetëm Drejtësia.

Vetë Jaho beson shumë tek një njeri në këtë vend. Cili është ai? Më poshtë, intervista:

DITA: Jaho Salihi, apo Jaho Mulosmani? Si t’ju drejtohemi?

JAHO: Mbiemri im është Mulosmani.

Pse ju njohim me mbiemrin Salihi?

Jaho Mulosmani: Ashtu më prezantoi Doktori…

Kishte ndonjë qëllim të caktuar?

Po besoj do ketë pas ndonjë arsye. Ne si fis jemi edhe të ndam’pak, dikush majtas e dikush djathtas, dikush nga mbreti. S’ka dash, ndoshta me dëmtu të tjerët. Sokolin (Mulosmanin) e kam kushëri dy herë edhe nga familja por edhe babai e ka pas çun teze. Edhe kemi shkuar shumë mirë me të. Ndoshta s’ka dashur të dëmtojë atë. Ose, ashtu ja kanë thënë emrin. Ashtu është ai, po i tha dikush diçka e nxjerr fill, s’e mban. Them që kjo është arsyeja, por nuk e di jo… Nuk e di as sot arsyet pse ai më thirri kështu. Jaho Salihi është emri i xhaxhait të babës që ka vdek në luftë në -44.

Mulosmanët janë shtëpi pushke në Tropojë, janë bajraktarët e Krasniqës…

Si rregull Krasniqa, është dallu më shumë për mendjen sesa thjesht pushkën. Pushka është mjeti i fundit kur zgjidhen problemet…

Keni qënë familje e madhe dhe e respektuar. Kjo është arsyeja që Fatmir Haklaj ju zgjodhi shef të antikrimit në moshën 21 vjeçare. Ishit kaq i ri për atë detyrë?

Jo jo, ka pas shumë abuzime me këtë histori. Me Fatmirin kemi qënë nip e dajë. Kemi qënë shumë të lidhur unë dhe ai. Por nuk më zgjodhi Fatmiri mua në atë detyrë…

Kush ju zgjodhi?

Më zgjodhën në një kohë që askush nuk e pranonte atë detyrë. Nuk më ka interesuar ndonjëherë të bëj karrierrë në polici.

Pse nuk e merrte askush përsipër këtë detyrë në atë kohë në Tropojë?

Ishte lufta e Kosovës, plus ngjarjet që nisën në Tropojë, problemet familje me familjet… Mua ma lanë në derë atë detyrë në një farë mënyre. Kisha një moshë që nuk mendoja për të bërë karrierë, të jem i sinqertë isha shumë i ri për të menduar për karrierën aq më tepër kur nuk e ke në gjak atë.

21 vjeç… Duhej vetëm guxim dhe jo shumë mençuri për të thënë po?

Bëmë atë që mundëm me bë… Bëra atë që munda me bë. Nuk po them se bëra më të mirën, po për kohën askush nuk e mori përsipër. Asnjë Ministër i Brendshëm nuk vinte në Tropojë në ato kohëra. Edhe ish-shefin e policise Fatmir Metaj e sollën me ndëshkim në Tropojë.

Sa qëndruat në detyrë?

Jaho Mulosmani: 18 muaj.

Çfarë mendoni se e bëtë mirë?

Shmanga gjakderdhjen aty ku mund të shmangej.

Ku nuk mundët ta shmangnit?

Kishte raste ku nuk shmangej dot. Në Tropojë ishte çdo njeri me armë në brez, jo vetëm policia e shtetit. Nga ana tjetër ishte lufta e Kosovës dhe nuk kuptoje kush ishte ushtar i UÇK, kush civil. Mundëm atë që ishte e mundur me u bë. Ka dhe diçka që s’e injoron dot, hasmëritë mes familjeve në Tropojë nuk i zgjidhte dot policia. Mund të ndërhynte kur kishte një informacion, por asnjëherënuk e dije se kush do vriste, dhe ku!

Sot një pjesë e mirë e tyre janë shuar… A ke informacion për Tropojën e sotme?

Tani gjërat janë qetësuar atje, por e kam ditur si ka qënë dikur. Sikundër e dinë edhe strukturat e shtetit, edhe të qeverisë së majtë edhe të djathtë. E dinë ata se çfarë ka ndodhur me Tropojën. Tek e djathta e dinë se i ka nxit konfliktet vetë. Ku ka patur një konflikt ata e kanë nxit edhe më shumë. Dihet ajo punë.

Si është e mundur që Berisha e ka patur të vështirë të vij në Tropojë?

Berishën s’e ka ndal askush të vijë në Tropojë. Ne e kemi shoqëruar ngado. Biles edhe në -97 kur ka ardh në Tropojë, hera e fundit deri kur u rikthye ne 2009 atje, e kemi shoqëruar.

Ju shfaqeni në disa video të kohës në krah të tij…

Në 97 une dhë Fatmiri (Haklaj) e kemi pritur Berishën. Flas për kohën kur u prish mitingu dhe të jem i sinqertë mitingu nuk u prish me kast për Berishën, kishte diçka tjetër. Kish ndodh një fatkeqësi. Janë keqkuptuar vëllezërit e Fatmirit. Unë e kam ndërmjetësu nëpërmjet Sokolit dhe Halilit, ky i fundit vëllai i Fatmirit, për me ardh Berisha në qytet se kish ndal tek trageti. Madje kujtoj Halilin që i tha Fatmirit: – Si, ka hy ky dhe nuk ka hy Doktori? E kishte fjalën për Azemin se në atë çast kaloi makina e Azemit.

Kush e pengonte atë të hynte në qytet?

Frika. Mendoj që ja kishin interpretuar keq. Që gjasme do të pengojnë ty, do të ndalojnë. Nuk ka qënë në asnjë rast problem me hy Berisha në Tropojë. Kemi shkuar tek trageti atë ditë, unë, Sokoli dhe 2 çuna të tjerë. Kam qënë kaq afër siç jam me ty sot, kur Sokoli foli me të. Sokoli i tha: – Doktor nuk kanë punë me ty. – A je i sigurt, – e pyeti Berisha. A mund të hyj në qytet? – Doktor nuk ka askush punë me ty, – e siguroi Sokol Mulosmani.

Kish frikë Berisha, është natyrë që ka frikë?

Normal që ka frikë! Sidomos kur je njeri që e ndjen jetën. Aq më tepër kur e di që ke probleme. Familja e Fatmirit nuk është dosido në Tropojë.

Ju e donit Berishën në atë kohë?

Unë e kam respektuar shumë në fakt. Edhe për arsye personale. Atë ditë e di që e ka ndërmjetësu Sokoli, e kujtoj si sot kur ju mbushën sytë me lotë. Mendoj që në atë kohë Berishën e keqinformonin. Duhet ta kenë keqinformuar për atë ditë. Aty është manipulu dhe për fat të keq Berisha manipulohet kollaj.

Kush e manipulonte?

Nuk e di mendoj se kur doli në qytet e keqinformuan për prishjen e mitingut.

Ka një percepetim se ka patur një konfrontim, provokim nga vëllai i Fatmir Haklajt në atë miting?

Aty ka një keqkuptim. Atë ditë atyre u ishte vrarë djali i xhaxhait tek Ura e Milotit, në Lezhë, nga një bande grabitesish. Kanë dalë me i grabit dhe në përleshje e sipër nuk e kanë dit kush janë dhe i kanë qëllu. Nga kjo gjendje mendoj se është kriju edhe keqkuptimi. Kam dëgju shumë budallalliqe që kanë dash me prish mitingun, kanë dash me vra Berishën… Nuk janë të vërteta!

Po çfarë ndodhte në Tropojën e atyre viteve? Më saktë kush ishte pikënisja e vrasjeve?

Vrasja e vëllait të Fatmirit në një pritë me 17 persona ishte fillesa. Falë pozicionit që kisha, njohjeve shoqërore unë dija gjithcka ndodhte në Tropojë. Morem pjesë 17 veta për ta vrarë atë. 360 gëzhoja armë u gjetën në vendngjarje. Shumica ishin tropojanë. Interesant është fakti që është vrarë në orën 4 dhe në 4 e 5 minuta, jemi njoftuar. Tirana ka njoftuar Bajram Currin që është vrarë Shkëlqim Haklaj. Nga zyrat e PD në Tiranë u bë njoftimi…

12-korrik-2014-724x1024Dhe pas kësaj ngjarjeje ju gjendeni në 12 shtator në Tiranë. Pse para selise së PD? Kë kërkonit të takonit?

Kërkonim të takonim një mik, i cili sot e kësaj dite është afër atyre (e ka fjalën për PD-në). Nuk ishim aty për të vrarë Azemin. Të gjithë flasin sot, Azemi, Azemi por kurrkush nuk e çon në fund atë. Askush nuk bën përpjekje ta zbardhur vrasjen e tij. Nuk ishim aty për ngjarjen që ndodhi as për ndonjë të mundshme sic aludohet ndonjëherë. Po kërkonim të sqaronim diçka. 10 ditë para babai i Fatmirit kish taku Azemin me kërkesë të këtij të fundit,. Babai i Fatmirit e ka regjistru të gjithë bisedën. Aty dëgjohet Azemi që ka lyp me ardh me jetu në Tropojë, dhe ka shfajësu veten për vrasjen e Shkëlqimit (vëllai i Fatmir Haklaj). Azemi në të gjitha mënyrat e mundshme ka shfajësu veten duke thënë se ai nuk kish lidhje me atë vrasje, dhe ka fol dhe disa gjëra të tjera për të cilat nuk është momenti me fol sepse kur nuk t’i merr askush për baze nuk kanë vlerë të thuhen…

Ekziston ajo kasetë edhe sot?

Po po, kaseta ekziston. Azemi ka fol plot gjëra edhe brenda zyrave të PD, po më së shumti ai donte të shfajësohej dhe të vinte i qetë në Tropojë.

Ju nuk e tregoni emrin e mikut që donit të takonit atë ditë? E kurseni atë emër edhe pse vetë jeni i dënuar përjetë për një krim që nuk pranoni ta keni kryer. Kaq bujar jeni?

Ai ka jetën e tij tashmë. Kur të vijë momenti dhe kur të kuptoj se duan vërtet ta zbardhin ngjarjen, normal që do ta them. Normal që edhe ai do të merret në pyetje. Kërkonim të merrnin nga ai një opinion sesa e vërtetë është fjala e këtij dhe sa ishte fjala e të tjerëve. Dhe që të jem i sinqertë për vëllain e vrarë të Fatmirit, dyshimet dhe akuzat kanë qënë për Berishën dhe Azemin. Janë akuzu zyrat e PD. Sepse në orën 4 ndodhi vrasja në Tropojë dhe ne atje, në Tropojë u njoftuam nga selia e PD në Tiranë. Fatmiri e mori vesh nga Tirana, kur ngjarja kish ndodhur 2 km larg qytetit në vijë të drejtë. Aq afër sa mund të ndiheshin edhe krismat!

Kërkoi atë ditë Fatmir Haklaj të takohej me Berishën ose Azemin?

Jo fare, as atë ditë dhe asnjë ditë nuk ka kërkuar t’i takojë. Unë e kam thënë edhe në sallë të gjyqit, ai për mua ishte një incident. Pse u desh që ne të vinim aty, me një makinë të bënim një vrasje dhe të shkonim në Tropojë? Unë isha shef krimesh, kisha një komisariat në dispozicion, pse u desh të vija të bëja një vrasje në Tiranë para PD? Nëse ishte diçka me paramendim mund të kishim gjet një mënyrë tjetër.

Vinte në Tropojë Azemi lirisht?

Dhe sikur të mos vinte, ai lëvizte nëpër rrugët e Shqipërisë krej lirshëm, e kishe gjithë ditën rrugëve. Mua kush më ndalte të shkoja ta gjeja kudo?

Atë ditë komunikuat, patët një bisedë me zotin Hajdari?

Ky është një tjetër manipulim i madh. Një manipulim edhe në gjyq. Po për gjyqin e dinë të gjithë që ishte një manipulim. Ju do thoni, pse nuk i thatë në gjyq ato që dini? Nuk i thashë sepse e kam dit prej fillimit sesi do ishte fundi. Nuk e pashë të arsyeshme të flisja. Unë kam pa shumë e dëgjuar, por një emision për çëshjtjen Hajdari më ka lënë shije të hidhur, një Opinion nga Blendi Fevziu. Kam shumë informacion edhe për mënyrën sesi dhe pse u bë ai emision. Por nuk dua të flas sot.

Po pse të mos i themi sot? Cfarë informacionesh keni ju?

Dalin kolegë të tu dhe bëjnë ekspertin e armëve, kur s’kanë mundur ta bëjnë këtë profesionistët, ekspertët më të mirë që ka pas prokuroria e përgjithshme, ta bëj një gazetar që s’ka prek armë me dorë?! Pak rëndësi ka… Se më vonë e kish pranuar edhe ai vetë me një të afërm timin, që nuk ishte e  vërtetë si e tha ai historinë por s’ka lidhje ajo punë. Gjërat sqarohen avash-avash. Aty lihej të kuptohej se ne kemi shkuar me paramendim. Por nuk është ashtu. Ne donim të takonim personin X, ta thashë nuk është etike t’i përmendim emrin tani që ai ka një jetë të përditshme, ka jetu e punu edhe gjatë kohës së pushtetit te atyre me ata. Ai ka qënë njeri dashamirës edhe i joni edhe i Azemit të tjerëve. Ai ka dash me bë ndërmjetësin për diçka të mirë. Ka dash të bëj diçka të mirë.

Atëherë çfarë ndodhi?

…Azemi atë ditë ka dalë nga zyrat e PD dhe ka ardh drejt nesh. Ma thuaj ti… Ti je në makinën tënde, rri e pret dikë tjetër. Unë kam qënë civil sikur jam edhe sot. Po vetëm këmisha ka qënë blu në atë kohë, (sot ka veshur një këmishë ngjyrë pink). Nuk kisha as armë në trup, nuk e mbaja për shkak të kostumit atë ditë.

Ju pa armë në ato kohë?! Si është e mundur?

Jo pa armë, jo. E mbaja në makinë por nuk e kisha në trup. Fatmiri po, kishte armë në trup. Ai ishte punonjës i policisë. Vërtet ishte ulur në gradë por ka qënë punonjës dhe e mbante. Ai (Azemi) vjen me pistoletë silenciator. Tash çfarë duhet të mendonte Fatmiri, të ma tregojë dikush mua? Një person që deri dje e ke akuzu për vëllain dhe sot ai të drejtohet me armë? Për këtë them unë që aty ka qënë incident. A e thirri kush Azemin të dal? Ne s’e thirrëm! As miku i përbashkët nuk e ka thirr…

Pse doli Azem Hajdari. Kush e thirri? Cfarë informacionesh keni ju?

Unë e di të vërtetën!

Të vërtetën tuaj…

Dihet ajo. E dinë të gjithë në PD dhe nuk flet askush me zë. Askush nuk tregon që atë ditë Azemi ka qënë në drekë në Lushnje. Ka ngrënë drekë me ca djem që mbaheshin si për të fortë në Lushnje. Ka qënë edhe me Genc Pollon atje. E ka thirr doktori në telefon. Fillimisht ka qënë me doktorin ku kanë mbaru mitingun në Fier dhe janë nda, më pas krejt papritur doktori e ka marr dhe i ka thënë hajde urgjent në Tiranë. Pse nuk ja tha këtë në Fier? Ata ishin bashkë! Pse nuk ja tha dy orë përpara?

Pse e thirri sipas jush?

Atë e di ai. Kush e thuri intrigën? Këtë është dash me e zbulu prokuroria. Unë s’e kam mohu ndonjëherë se kam qënë në vendngjarje.

Sa orë qëndruat aty?

Gjysëm ore… Tani i rikthehem sërish pyetjes: çfarë duhet të mendonte Fatmiri kur dikush i vjen me armë në dorë gati me qëllue. Një deputet i parlamentit që mban pistoletë me silenciator dihet pse e mban. Pse nuk e kishim ne një të tillë me vete? Unë kisha në shtëpi 3 ose 4 copë po s’i mbaja me vete.

Ju jeni shprehur se keni disa gjëra për t’i thënë zotit Berisha por do ja thoni vetëm në sallën e gjyqit. Ai nuk erdhi kurrë të dëshmojë, dhe sot që flasim ndoshta ajo seancë nuk do bëhët kurrë….

Kurrë mos thuaj kurrë! Janë disa gjëra teknike që nëse nuk shqyrtohen nga hetues të mirë kot sa i thua se shumica thonë, po kërkon të shfajësohet. Ndoshta edhe kur të shikojnë këtë intervistë do thonë : – Asht ka shfajsohet! Unë nuk dua të shfajësohem. Kam bërë 14 vjet burg. Do të bëj edhe më. S’kam më interes të shfajsohem. Por të gjitha ata që e kanë dash vërtet Azemin, duhet me lyp me u hetu çështja. Kush u bë shkaktar me u vra Azemi?! Unë e kam thënë edhe në shoqëri e kudo që Fatmiri nuk do e kish vra Azemin!

Por po thoni se atë ditë e vrau për vetëmbrojtje?

Në ato momente çfarë do bënte tjetër?! Të vjen dikush me armë. Dhe është një person që mendon se mund të të këtë organizu vrasjen e vëllait, çfarë do bënte ai? Më thoni ju? Cdokush do mbronte jetën e vet. Prandaj këmbngul unë që atë ditë ishte incident vrasja, në çdo rrethanë tjetër mund të kish qënë e paramenduar. Por jo atë ditë!

Nuk u vërtetua asnjëherë nga drejtësia por edhe nga të gjithë leximet që kam bërë para kësaj interviste nuk rezulton që ju të keni qënë qitësi. Pse nuk u akuzua asnjëherë Fatmir Haklaj por u akuzuat ju? Pse u përdor emri juaj, gjithmonë nëse kjo është e vërteta!

E para njëherë, aty janë gjet vetëm një palë gëzhoja, që nënkupton se është përdorur vetëm një armë. Ato gëzhoja ose i ka qit Fatmiri ose i kam qit unë. Domëthenë të dy nuk gjuajmë dot njëkohësisht. Gjuan njëri dhe ja kalon armët tjetrit, kjo është e pamundur të ndodh. Nëse do më ishte rreziku jeta dhe mua, normal që ashtu do kisha vepru. Plus që ata që njohin Fatmirin e dinë që aty ka ndodh diçka e castit. Unë isha në timon dhe po flisja në telefon. Unë kam zbrit nga makina pasi ka ndodh ngjarja. Aty u desh të gjendej një fajtor, të dënohej dikush. U desh një kokë turku. Me Fatmirin nuk e bënin dot, se kishin frikë. Unë isha në marrëdhënie pune, shef i policise, kë do akuzonin? E shikon sot çfarë bëhet për një polic të thjeshtë? Dhe duhet përdor dhe një llogjikë të thjeshtë, kush ja pa hajrin vdekjes së Azemit? Ja pamë ne? Ja panë socialistët? Fatos Nano? Absolutisht.

Thuhet se ishte një marrëveshja e juaj me Fatos Nanon, disa thonë me Shik-un e kohës dorëzimi juaj në këmbim të mbrojtjes së familjes e cila u dërgua jashtë. Me premtimin se gjatë rrugës do përfitonit amnisti dhe një ditë do e merrnit lirinë. Por jeni brenda. Kush ju tradhëtoi?Jeni penduar që u dorëzuat?

Është mania me gjetë gjithmonë një tradhtar. Absolutisht. E para mundet edhe me më tradhtu por unë nuk besoj tek dikush që mundet të më tradhtojë një ditë. E dyta dhe më e rëndësishmja është se familja ime ka ik në mënyrë tjetër jashtë shtetit. Nuk ka qënë shteti shqiptar që më ka garantuar familjen, por është bërë në mënyrë private. Nuk ka asnjë lidhje shteti shqiptar me largimin e mbrojtjen e familjes time. Familja ime është largu nga Shqipëria nga miqtë e mi. Jetojnë jashtë dhe kanë jetën e tyre sot. Nuk ka asnjë dokument që vërteton se shteti shqiptar është angazhuar për mbrojtjen e familjes time. Mua më kanë arrestuar. Janë përralla ato që thuhen lart e poshtë. Nuk ka asnjë dëshmitar që të thotë se ndonjë strukturë e shtetit mbrojti familjen time.

Megjithatë, ka një dëshmitar që implikon emrin tuaj. Është ish badigardi i Azem Hajdarit i cili ka dëshmuar se qëlluat ju ndaj Azem Hajdarit. Ai është në azil politik sot…

Ah, ndaj them unë që duhet hetuar dosja Hajdari. Edhe gazetarët u morën më shumë me mua sesa me gjyqet. (M.K.: më poshtë ai i rikthehet dëshmisë së badigardit).

Disa ju shohin si një hero e disa si një killer. Madje femrat ju shihnin në ato vite edhe si djalë të pashëm. Disa ju përshkruanin si gjimnazistin e urtë që u bë killer. Keni vrarë ju ndonjëherë, qoftë edhe për vetëmbrojtje?

Nëse gjendesh në një situatë që jeta jote është në pikëpyetje gjithkush do vras. Çfarë mendimi duhet të jap unë, kur tani po vuaj një vendim gjykate. Si thotë Doktori mbi gjykatat nuk është askush. (qesh me ironi)

Gjykata thotë që jeni vrasës…

Ta provojnë. Të hapin dosjen, hetimet dhe jam gati të përballem. Dhe nëse gjykata do thotë diçka ndryshe duhet ta pranojnë të gjithë. Gjithmonë flas për një të ardhme.

Për cfarë të ardhme e keni fjalën? Ku besoni tek ajo, kur edhe gjykata e Strasburgut e rrëzoi apelit tuaj! Dhe nga ana tjetër duket sikur politika ka frikë të prek këtë dosje, drejtësia gjithashtu…

Nuk ka frikë, por në 2001 u bë një fill pazari me dosjen Hajdari. Ishte koha, politika, shumë faktorë me të cilët u bë pazar. Ndërsa Strasburgu bëri një lojë proçeduriale. Ata që njohin aspektin juridik e dinë çfarë loje bëhet. E dinë të gjithë të vërtetën.

Zoti Mulosmani ajo c’ka dinë të gjithë është se ju jeni i dënuari i përjetshëm për vrasjen e deputetit Hajdari…

Po thoja që në Strasburg janë bërë shkelje në atë mënyrë që të rrëzohej çështja…

Po akuzoni Strasburgun?

Jo jo më vjen keq…Por edhe sikur ta akuzoj nuk është diçka e re. Të gjithë mund të gabojnë. Të paktën dy libra i kam lexu që të kuptoj sesi funksionon shteti, si funksionon bota. Por po thoja, se kur u dërgua çështja ime në Strasburg, këta çuan paralel një çështje tjetër. Lojë proçedurash. Edhe normal cfarë do bëjnë gjyqtarët në Strasburg? Kur ju shkon një çështje tjetër ku thonë se ja edhe për këtë akuzohet ky, çfarë do bëjnë ata? Është bërë lojë proçeduriale. Avokati i shtetit… Avokati im, nuk është njoftuar fare.

Ju cfarë mendoni për veten tuaj, ta lëmë mënjane botën se ç’mendon ajo për ju…

Jam një njeri normal.

Pa fat?

Njeriu fatin e bën vet dhe mua rrethanat më sollën në këto kushte. Duhet të pajtohesh me fatin, s’ke ç’ben.

Po të ktheheshit pas në kohë, në moshën 20 vjeç, do kishit bërë gjërat ndryshe?

Do kisha dash me i bë më mirë, por të jem i sinqertë, ajo kohë ashtu ishte. Nuk kishe shanse me bë një jetë tjetër, me vepru ndryshe. Nuk i devijoje shumë, pak gjëra do kisha ndryshu….

Çfarë ndjesie të krijon fraza: “I dënuar i përjetshëm”. Ka çaste kur nuk ke më fuqi e do të dorëzohesh, mos të shpresosh më për lirinë tënde…?  

Ka çaste që ndihem keq dhe aq më tepër kur e di që je dënuar për diçka që s’e ke bërë. Thjesht u gjenda në vendngjarje.  Unë nuk e kam fshehur kurrë. Edhe të nesërmen në një bisedë që kam pas me Perikli Tetën,  ish-ministrin e Brendshëm të asaj kohe, s’e kam fshehur që isha aty.  Pse? Sepse nuk kisha pse ta mbaja sekret. Nuk kisha asnjë arsye. Nuk ishte diçka e organizuar.

Ju pse u dorëzuat? Jeni penduar që e bëtë, kur mund të kishit ikur, mund edhe të kishit përfituar azil politik diku?

Unë nuk jam dorëzuar. Mua më kanë arrestuar. Jam arrestuar nga policia e shtetit të asaj kohe. Janë përralla ato që thuhen lart e poshtë. Jo e morën , jo u dorëzua. Shpikje!

E dija që ishit dorëzuar…

Unë nuk i ndal dot hamendësimet. Unë jam arrestuar. Dhe normal që më kanë arrestuar dhe i kam lejuar. Edhe pse isha në vend tim, ne rrethin tim, isha në Tropojë. Por nuk jam dorëzuar dhe normal që për hir të uniformës do i lija ata të bënin detyrën e tyre.

Ju i keni konsumuar të gjitha fazat e apelimit të çështjes. Ku e bazoni shpresën në mos për lirinë, për uljen e dënimit tuaj?

E para unë e kam bë shumicën e burgut.  Dhe në asnjë shtet të Evropës nuk ka dënim 101 vjet burg.  Por të gjithë ata që e kanë dash me pastërti Azemin, duhet të lypin të hapet ajo dosje. Azemi nuk respektohet me kurora lulesh nga njerëz që e nxorën në pritë.  Njerëz që e çuan në vdekje. Duhet me e kërku ata që e kanë dash atë me gjithë zemër.
Mos ta bëjnë për mua, për pafajësinë time. Se të jem i sinqertë mua tash s’më bën më përshtypje çfarë me thonë. Bëra 14 vjet burg, ç’lidhje ka të më thuash je i fajshëm apo je i pafajshëm. Absolutisht. Po për hir të asaj çfarë ka ndodh në të vërtetë duhet me u zbardh ajo dosje. Ti the që ka një dëshmitar. E di ti që dëshmitari për të cilin flasin këta, nuk e ka firmos dëshminë e tij? Nuk ka pranu me e dhënë para kamerës atë natë kur është marrë në pyetje. Shumë dëshmitarëve u është falsifiku firma. Tjetër gjë kanë thënë e tjetër ju është deklaru.
Berisha nuk vjen të dëshmojë, i cili është edhe personi i fundit përpos shoqëruesve të Azemit që ka komuniku me atë pa prezencën e shoqëruesve. Me praninë vetëm të sekretares që ka qenë e ulur në tavolinë të vet. Nuk  dëshmon asgjë Genc Pollo…

A e fajësoni truprojën e Azemit për atë dëshmi? Keni kërkuar të komunikoni me të. Ta pyesni pse?

Absolutisht jo!  Çfarë do bënte ai. Kush është ai që të luftojë me kupolën e PD-së?  Nuk është edhe njerëzore me ja lyp këtë. Janë njerëz më karaktere të forta ata që dalin mbi.  Nuk ke çfarë i thua atij të shkretit. Se normal  edhe me ligj për sa kohë nuk e ka firmos, ajo dëshmi është e parregullt. Ta marrim edhe nga malësia, atje ku jemi rrit unë dhe Sala, normal që kur shpif për dikë, mban përgjegjësi.
Se normal vjen në sallë të gjyqit Genc Pollo dhe thotë nuk di asgjë dhe sot bëhet njeri i besueshëm i Berishës. Arben Imami, vjen dhe dëshmon në sallë të gjyqit dhe thotë: “Mua më tha shoferi”.  Po Arben Imami nuk thotë nëse është takuar ose jo me Fatmir Haklajn atë ditë.

Është takuar?

Ta thotë ai. Ne kemi ndenjur për drekë tek lokali i tij, i shoferit a i truprojës së tij. Arben Imami në sallë të gjyqit thotë: “më tha shoferi”. Dhe nuk tregon a është taku me Fatmir Haklajn, çfarë ka biseduar me të? A i ka thënë Doktorit, a s’i ka thënë?!
Domethënë ka shumë gjëra teknike, hollësi që një prokuror i mirë, që do ta zbardhë ngjarjen e bën dhe kur të shkojnë me i çu lulet, t’i thonë: – Ti vdiqe por ama bëmë diçka. E zbardhëm vrasjen.

Ju çfarë ndjeni kur e shihni atë kronikën që jepet në çdo ekran në atë datë?

Mua më vjen keq që jam gjend atë ditë në atë vend.  Sinqerisht më vjen keq që jam gjend aty. Më vjen keq për familjen e Azemit, për fëmijët, motrën, vëllain dhe që jam gjend unë aty. Sepse e kam njohur personalisht Azemin.

13-korrik-2014-724x1024Bashkëshortja e Azemit, Fatmira është gjyqtare. A mendoni se po të kish mundësi ajo do ta çonte përpara këtë çështje?

Ah Fatmira s’ka kërku kurrë me u zbardh çështja!

Pse?

Po nuk kërkon Fatmira! Fatmira, Fatmirë është!  Ta lëmë të bëj jetën e vet, qejfin e vet.  Fatmira është desh me qenë e para që ta hapte atë dosje. Ajo ka 3 fëmijë me të, e para duhet ta kish hapur çështjen, e jo me bë pazare me vrasjen e Azemit për interesa të veta.

Drejtësia në Shqipëri ka probleme të mëdha. Jo vetëm që nga dosja e Azem Hajdarit por kanë ndodhur shumë ngjarje, Gërdeci, 21 janari, para disa javësh u vra një biznesmen në mes të Bllokut. Vetë kryeministri Rama duket sikur po thotë se në njëfarë mënyre edhe ai po ndihet i pafuqishëm para kësaj drejtësie. Si mendoni se do vij dita që do bëhët drejtësi për këtë rast?

Sigurisht ngjarjet duhen parë në kontekstin e kohës. 8 vite që ata ishin në opozitë (e ka fjalën për PD) ata akuzuan , PS-në, akuzuan Fatosin për vrasjen e Azem Hajdarit. Mirë e keq, PS bëri gjyqin, ashtu si e bëri.

Dhe disa thonë që PS bëri pakt me PD për të gjetur një kokë turku, për të hequr akuzat nga vetja e saj?

Jo nuk është e vërtetë. Nuk kam kriju marrëdhënie me PS unë që të më mbronin apo të më  tradhtonin. Dosja Hajdari duhet me u zbardh për me u shfajësue. Ata akuzuan 8 vjet PS për atë vrasje,  dhe vetë nuk e hapën kurrë me pas. PS nuk ka pas lidhje kurrë me atë ngjarje. Çfarë përfitonte PS? Asgjë, përkundrazi.

Kurse në PD mendojnë që e kanë gjetur vrasësin, dhe nuk kanë më interes të merren me këtë çështje…

Ok në rregull. Nëse kjo është e vërteta mirë. Ky qe fati dhe do e pranoj. Por duhet zbardhur, mendoj unë. Pastaj ka dhe shumë vrasje të tjera. Pse nuk flasin për vrasjen e Fatmir Xhindit?  E dinë të gjithë se kush e ka vra.  E dinë të gjithë. E dini ju që në burg flitet më shumë sesa flitet jashtë?!

Çfarë thuhet në burg?

Po të them pra të gjithë e dinë kush e vrau Fatmir Xhindin. Me kë është i lidhur ai, ku jeton, kujt krahu politik i takon, PS apo PD…

Po ja tani në pushtet është PS… Por hetimin e bën prokuroria, vendos drejtësia, nuk heton politika…

Cila prokurori?  Merret vesh në burg 6 muaj para se kush emërohet prokuror i përgjithshëm.  A ka skandal më të madh?  Më flasin mua këta për drejtësi? Ke prokuror e gjyqtar me miliona euro. Ai Gjin Gjoni është më i varfri nga ata që rrinë në atë tavolinë.
Kjo punë është ndërtuar mbrapsht  dhe po nuk e bëri as Rama, nuk ka shanse ta bëj askush tjetër më. Dalin në parlament dhe flasin ata për trafik droge?! Dhe e dinë të gjithë kush i ka bë avionët me drogë. Pse nuk flasin për skafet e drogës. A e dini pse u bë moratoriumi i skafeve? Nuk flet askush. As për autobuzët e Shkodrës që iknin për në Gjermani plot me hashash. Të kujt janë? E ngatërronin Xhoin me Xhozin. Të tregoj Berisha se djali i kujt është ndal në autostradën Tiranë- Durrës dhe është gjet i drogum. E kanë ruajtur deri në mëngjes me Gardë të Republikës se po ju vdiste në dorë. Nga droga është financu PD-ja e dinë të gjithë. Droga në Belgjikë, Itali, Angli. Unë e di me çfarë është financu PD.

Çfarë thuhet në burg për lidhjet e të birit me ngjarjen e Gërdecit?

Unë kam përshtypjen që askush nuk e ka kuptu Gërdecin. Miliardat e fituara nga një shqiptar aty. Ajo është kapja e shtetit, që flet doktori nëe parlament. Unë çuditem edhe me këta të majtët që nuk ja përmendin, nuk ja thonë.

Pse nuk ja thonë, pse janë kaq të kompleksuar?

Nuk janë të kompleksuar. Mendoj që ka të bëj me mentalitetin dhe me stilin si do të bësh politikë. A e ke pa sjelljen e Salës  në parlament? Mirë që bëre si bëre 8 vjet në pushtet, u solle si u solle, por çdo të enjte në parlament është turp me e pa.
Çdo tropojan do ishte hipokrit të thoshte se nuk është krenar që të ketë kryeministrin nga vendi i vet. Edhe pse në fakt Sala nuk është tropojan, ai edhe vetë e ka deklaru’ është nga një fshat i Pukës, por ka lindur dhe është rritur në Tropojë. Ai nuk është Berishë i Tropojës.  Por ai tropojan quhet për sa kohë është lind e rrit aty. Dhe të vjen të ndihesh krenar ta kesh nga vendi yt kryeministrin, por a ka tropojan që ndihet krenar kur dëgjon si flet ai në parlament?  “Lene aman pash zotin. Merret me gratë e motrat”. Tropojan është edhe Besnik Mustafaj, por a e ke ndi ndonjëherë me fol kështu? Nuk flasin kështu tropojanët.
Është një histori nga një fshat atje, quhet Llukë. E di Berisha kur ta dëgjoj këtë. Ka qenë një plakë,  e cila ka jetu edhe ajo shumë, rreth 90 vjet. Mësuesja për më tremb fëmijët ju thoshte: Ikni se erdhi ajo plaka, nuk dua t’ja përmend emrin. Kaq i bezdisshëm është bë dhe Berisha, si plaka e Llukës. Ka edhe këtë Shkurte Pal Vatën e Shkodrës, Xhozin. A ka shkodran që ndihet mirë kur dëgjon atë?

A mendoni se keni jetuar në një kohë të çmendur?

Edhe sot ashtu është.

Sot edhe filmohen…

E çfarë pastaj? Ja për 21 janarin e filmuar nuk u zbardh asgjë. Ka gjuajt garda… Po e dini ju që ka pasur edhe civil me armë që kanë gjuajtur? Askush nuk flet për to. E dini që Berisha është larguar nga kryeministria dhe më pas është kthyer sërish? Kush e ktheu dhe pse? E dini?

Nga i dini ju të gjitha këto?

A e dini ju që janë telefonu të gjithë drejtorët e burgjeve dhe ju është komunikuar të lidhen vetëm më ministrin e brendshëm, dhe jo me zotin Burgaj? Me Lulin pra, dmth Luli ish figurë, se aty ishte Agroni (Kuliçaj), ai i jepte drejtim.

E keni njohur Kuliçajn më parë?

Po. Kemi njohje familjare dhe personale. Agroni, njeri i zgjuar!

Do zbardhet 21 janari?

Asgjë nuk është thënë për 21 janarin. U vranë 4 vetë dhe këtë e panë të gjithë. Nuk manipulohej dot. Nuk u gjetën ato stilolapsat, armët që shihte në ëndërr Berisha. Do doja të shprehja dhimbjen për familjarët. Më ka ardhur shumë keq për atë djalin nga Lezha i cili kish ardh në Tiranë për të prerë biletën për në Stamboll ku do merrte furnizim për dyqanin e tij. Gjynah shumë gjynah. Nuk kallzon askush dhe kush e vrau…

A ju vjen keq për njerëzit që kanë humbur jetën në Tropojë në ato vite?

Shumë, për shumë persona më vjen keq…

Cili të mungon më shumë?

Normal që Fatmiri. Jam rritur me të dhe kemi pasur marrëdhënie shumë të mira.  E kujtoj shpesh!

Si e kaloni kohën këtu, lexoni libra?

Lexoj. Tani po lexoj Pemën e Jeniçerëve.

Këtu në burg më thanë se jeni i dënuari më i disiplinuar dhe që pothuajse nuk keni fare vizita…

I kam refuzuar vetë që në fillim vizitat, veç dy miqve të mi që atyre s’kam mund me j’ua ndalu ardhjen.

Pse? Keni frikë për jetën e tyre?

Po edhe kam pasur, por gjithsesi çfarë do themi në burg. Nuk dua të bezdis askënd. Nuk më ndihmon kjo gjë.

Nuk ju merr malli? Ju jeni edhe në dhomë vetëm, nuk mërziteni?

Po sigurisht që mall kam. Unë kam dy vajza, kam vëllezër, nipër e mbesa për të cilët më merr malli.

Keni edhe bashkëshorten, Miss Tropojën që e kisha marrë vesh gabim se e kishit marrë nuse me rrëmbim?!

Jo nuk e kam marrë më rrëmbim. Nuk isha në ato pozita. S’kisha nevojë ta bëja ashtu.

Ju keni dy vajza, a do pranonit që ato të martoheshin me një djalë që ka tipin tuaj, karakterin…

Me një djalë në burg? Jo (qesh). Por nëse më ngjan mua, nuk ka asgjë të keqe aq më tepër nëse ato janë të lumtura. Do pranoja zgjedhjen e tyre.

Flisni me vajzat shpesh? I këshilloni?

Po, flasim shpesh. Janë adoleshente tani. E madhja është pak natyrë, si ta them është pak maloke. Thotë po, po, por nuk e di sa ma dëgjojnë fjalën. Jemi larg…

Nuk i keni takuar asnjëherë?

Jo asnjëherë në 14 vjet.

Nëse do rifitonit ndonjëherë lirinë, çfarë jete do bënit? Kush do jetë Jaho i dytë? Do jetonit në Shqipëri?
Jetë normale do bëja. Dhe vetëm në Shqipëri. Edhe ta di se do më vrasin, prapë do rri në Shqipëri.

*****

*Botuar në DITA për herë të parë në 13 korrik 2014. Videoja e plotë e kësaj interviste mund të shihet më poshtë:

Mira Kazhani September 12, 2018 12:22
Komento

104 Komente

 1. selmani July 12, 00:53

  Problemi eshte se qe te denancosh kurva si Berisha duhet te dishe se ku e kane kuplarane nga e cila jane financuar e financohen akoma.Pa demaskuar kete kuplara kriminelet do te ndihen te qete me pushtete paralele brenda nje shteti qe formalisht quhet shtet,brenda nje vendi qe nuk di ku jane kufijt e saj te vertet,brenda nje shteti qe i percaktohet udha e tij,ose te mbaroje e qete mandatin e dhene ose do te aktivizohet pushteti i dyte i cili eshte ne gadishmeri e pret urdhera nga kuplaraja per veprim.Shikoni kurben e deklaratave e veprimeve te PD dhe do te gjeni shume shpejt se nga varen keta kriminele qe mbajne peng nje vend qe ka ngrene sapunin per djath per mese 24 vjetesh.Me thoni perse nuk kerkohet shkarkimi i presidentit te Vendit,me thoni perse nuk shkarkohet dot nenprodukti i qumeshtit Dhalla,me thoni kush e mban e perse kryetarin e SHISH ,me thoni kush i ka lidhur duart qeverise per te bere kallzim penal ndaj kryekrimit dhe perse.Kane mbetur edhe gjashte muaj larg premtimit qe z.Rama beri lidhur me zbardhjen e ndeshkimin e atyre qe urdheruan vrasjet e kater viktimave te pafajeshme si ne 2 Prill 91 me po te njejin skenar e asnje fjale a formulim akuze nuk behet.Mos valle do te ndodhe ajo qe parashikon z.Rama nen presion se:N.q.se NUK DO TE BEHET FERRI DREJTESI DERI NE PERVJETORIN E ARDHESHEM PER KATER VIKTIMAT E 21 JANRIT ATEHERE BASHKE ME DREJTESINE NE KETE FERR DO TE DIGJET EDHE R I L I N D J A!

  Reply to this comment
  • Nje qytetar July 13, 10:42

   Merr e Zgjidh !

   A te duhen sharlatane
   Qe lepihen ne cdo sahane
   (Qener),qe i vene zjarrin Vatane
   Ke,sa te duash TROPOJANE

   FAN NOLI.

   Reply to this comment
  • E VERTETA July 13, 14:46

   Ne gjithe keto historira me azemer, mulosmaner, fatmira, salira, vjen nje ere e qelbur stalle mesjetare barbarie, qe me gjithcka mund te kete lidhje, por kurrsesi me konceptin demokraci.

   Reply to this comment
  • CAJA E VAKUT TE TABAKEVE July 15, 09:21

   LIMON I SHTRYDHUR I FLAKUR NE BURREL

   Me ka pelqyer gjithnje te me therrasin “maloke”, edhe per prejardhjen e larget me te cilen krenohem. Natyrisht e rritur dhe edukuar ne “kohen e qepes”.
   Kur lexoj e degjoj rrefimin e ketij cubi tropojan, te mbajtur per “malok” vetem per vendlindje, me ndjell humor e shume shqetesim, per protagonizmin e tij tipik shpellar, te vene ne sherbim te serbo-malazezeve, duke u sakrifikuar si person.

   Nuk di sa “e rastesishme” eshte kjo interviste e Kazhanit, por ndjej ate qe protagonistet ne te keq te kesaj historie gangsteresh shpellaro-viçidolor kerkuan te thone mes kujtimesh e manipulimesh te fakteve, duke shfrytezuar faqet e DITA-s.
   E para: – u tregua ku u fsheh e kush e strehoi Mulosmanin gjate fshehjes se tij ne Kosove. Ja njeri nga komentuesit – “Pershendetje Jaho te kam than dhe te tham Apet e drejta do te del ne shesh dhe do te del aj personi qe eshte kryesori per vrasjen e Azem Hajdarit.
   Ky e ka vendin jo ne Burg po ket duhet te pushkatojn vet shqiptaret sepse jo vetem pse ka vra njerz naten e ka qajt diten po ky i ka be Dem edhe Shqiperis po edhe kosoves e ky dihet eshte Vet Sali Berisha Me Nderime Bekim Veseli UCK BRIGADA AGIM RAMADANI kOSHARE”.
   E dyta: – nga intervista veçoj keto fraza te Mulosmanit: “ erdhi Azemi me pistolete me zhurmues (!!)… kur tjetri te afrohet i armatosur ti nuk mund te rrish pa bere gje…… gjithçka ndodhi ne gjakenxehtesi…. une flisja ne celular me duart ne timon…nuk mund te qelloja…kur dola une çdo gje kish ndodhur” dhe “ishim ne pritje me tre makina”.
   Jane te padiskutueshme: vrasja ishte e pergatitur dhe e paramenduar, nuk ishte Sali Qen Berisha objektivi po vete shkaterruesi i Shqiperise, Azem Hajdari, te kontraktuar deri ne detaje gjithçka qe ndodhi e do ndodhte ne te ardhmen.
   E treta: – i pergjigjet komentuesi me nick “Une” – alias Marjan Gryka – “ato emra qe nuk thua ti do i them une…” me shume gjasa pjestar i planit te vrasjes, duke tradhetuar “mikun Azem, qe kishin ndare krevatin e kotheren e bukes”, per para. Nje tjeter malok shpellar.
   E katerta: – nderhyn “me delikatese” komentuesi Frank (Shkreli) “Frank, Pse flet pa asnje fakt dhe perdor gjuhe fyese per nje shoqeri apo nje rreth si tropoja,apo Jaho Mulosmani,duhet te kesh turp.
   ky djali ka me shume histori dhe patriotizem si fis se kushdo dhe ka bere shume per kombin shqiptar,meqenese kam vizituar kullen e tyre dhe zonen rreth Bujanit duhet te te tregoj se nuk ke ti apo kushdo tjeter te drejte te fyesh gjithe tropojen dhe tropojanet se ashtu te don qejfi.barinj ka gjithkund dhe jam i sigurte se ne relievin e shqiperise edhe ti apo fisi yt dikur diku keni nje bari.
   si zakonisht ne shqiperi te gjithe i dijne te gjitha dhe gjykojne gjithkend per gjithcka.Jaho Mulosmani foli hapur dhe pa doreza dhe eshte me i sinqerte se ata qe drejtojne vendin.po ben burgun e tij dhe shikon punen e vet.lereni te qete dhe mos e gjykoni si bejne plakat e lagjes.trimat si Mulosmani jane te rralle dhe kush eshte burre e kupton cfare dua te shpreh.
   mbahu fort Jaho dhe durim zoti do te ndihmoje padrejtesine qe te ngarkuan,berisha dhe klika e tij.respekt.”
   Eshte Frank Shkreli dora vete apo nje zedhenes i tij (DITA e di me mire nga IP-ja e mesazhit), nuk ka rendesi, ajo qe mesazhi konfirmon eshte: mos u shqeteso, nuk te kemi harruar, duke e kercenuar “je djale i mire”.
   E pesta: riferimi i Mulosmanit mbi “200 milonet e premtuar Haklajve” me nenkuptimin “po mua” dhe “vajzat qe po rriten e kane nevoje per te bredhur e studiuar… ne Tirane”, duke marre konfirmimin nga mesazhi i Frank-ut si me lart.
   E gjashta: – “po lexoj “Pema e Jeniçereve”” thote Mulosmani, per ti kujtuar Frank-ut dhe Elez Biberajt, organizuesve te kesaj llahtare kriminelesh, per te risjelle Saliun e Shiqeres ne kry te pushtetit shkaterrues te Shqiperise, duke eliminuar pengesen e momentit gangsterin Hajdari, qe te bejne te pamunduren per ti krijuar edhe atij mundesine e azilantit, bashkepunetorit tjeter ne kete krim, ne token e jeniçereve – Turqi.
   E shtat’ta: “qeveria nuk me ka ndihmuar per te larguar familjen ne New York (shenim i imi), e bene te afermit e mi:” Pa tjeter, jetojne ne New York plot shtate kushurinj te Mulosmanit, gjenden ne listen e fameshme te Ramiz Alise “387 te ndaluarit per te hyre ne Shqiperi, si armiq te vendit”, te cilet edhe se te shenuar si pjesmarres ne demostratat anti rregjim te New Yorkut, nuk moren pjese asnjehere ne to, emri i tyre ishte futur per tu perdorur siç u perdor nga Shkreli-Biberaj.
   E tet’ta: – “Berisha eshte nga Puka me origjine, po me qe ka lindur ne Viçidol e pranojme si tropojan !” vazhdon stermundimin per te shqip folur Mulosmani – “ te tjere jane Berishet e Tropojes”. Pa tjeter jane te tjere, ai me i qelburi, me i rrezikeshmi, me krimineli, i vetequajtur “President i Lidhjes se Prizrenit” (mos t’ju duket çudi, ekzistojne edhe sot shalabage te tille), nderlidhesi me çunin e Shiqeres, quhet Ismet Berisha dhe jeton ne New York. Mik dhe finanzues i DIELLI-t te Bostonit, te Dalip Greces, mik i vjeter i Nikoll Lesit, Mero Bazes, Frangajt e sa te tjereve, perfshire ketu edhe sokaktemarrin Kadare.
   Vazhdimi ne intervista e tjera te DITA-s me keta kriminele ordinere maloko-shpellare.

   Reply to this comment
   • LORA July 15, 10:23

    KOMENT ME VLERE,per mua.
    Jeni po e njejta,si kualitet shkrimi dhe logjike,pavaresisht nickname te tashme apo te vjetrit.
    Komentet tuaja i lexoj se kam nevoje per to,bile i quaj nje kontribut per te miren e Atdheut tone.Faleminderit dhe mbaresine e paci afer.

    Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati July 15, 17:37

   Natyrisht Sala nuk eshte tropojan se Sala eshte super-inteligjent ….Politkani me inteligjent dhe me orator sot per sot ne Shqiperi eshte Sala …..Sala eshte i pa-harriteshem dhe pervec oratorise ka edhe nje humor spontan shume terheqes

   Ndersa ky qe jep intervisten tani, eshte nje kriminel i rendomte dhe te gjitha ca thote jane genjeshtra
   Kuptohet ky tani do beje politkanin se mbase i shpeton denimit –Por ky duhet te vuaje plotesisht denimin e tij, sepse ky bastard vrau depudetin ne mes te Tiranes

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 12, 17:22

    mondo
    ke të drejtë!!
    ke të njëjtin nivel me salën!
    kjo duket tek humori që ja kupton!!
    apo ke qënë gjë ministër dhe të duhej të qeshje??
    deformim profesional??
    kështu quhet më duket!!

    Reply to this comment
 2. durrsaku July 12, 00:55

  e pa besueshme , histori intrigash dhe spiunazhi , 1 gje eshte e vertet qe berisha per pushtet eshte ne gjendje te perdhunoje edhe vajzen e vet ARGITEN …

  Reply to this comment
 3. Lepuri July 12, 00:55

  No koment

  Reply to this comment
 4. beni July 12, 01:34

  Ca thu more burre fevzua eshte mjeshter i gjithckaje.A ate miun ku e ka ai fevzo legeni,po fol o fol ca di per ate Sali qenin,se prandaj u mere ne wafe ai,se e di qe jeni burra e nuk flisni.Po me legenin nuk do burreri,me dhelperen duhet te behesh dhelper.SHOTE SHQIPERIA PO TE PRETE MOJ BURRNESH.PUSHKA DASHTE ZOTI TA BEFTE TOP

  Reply to this comment
 5. alfade July 12, 03:10

  Aluzioni i Mulosmanit per vrasjen e Azemit eshte pothuajse i drejtperdrejte !

  Reply to this comment
 6. nukkam July 12, 03:54

  si neper filma. futet ne burg personi… ben ca vite burg. ceshtja rihetohet… del nga burgu…. I vret te gjith dhe ne fund vret dhe veten. happy ending

  Reply to this comment
  • ... July 12, 10:28

   Sipas meje merita e Azemit shkon deri tek trimeria ,por nuk mundem ta klasifikoj ne intelektual.Te tille trima ka me mijra Shqiperia,nga Tropoja e Kukesi, ne Laberi . e kudo.Nderi me i madh per te eshte zbardhja e vrasjes, dhe rolit te Berishes.. ..Kete duhet te kerkoje e shoqja e tij, dhe jo tu beje hosanara bashkepuntoreve te vrasesve,per qellime pragmatiste

   Reply to this comment
   • tani July 12, 15:54

    Azemi nji kriminel ordiner ju hap rruga te hyj ne histori politike
    as ka qen buur dhe as trim thjesht ka perdor legenat dhd kriminelet per nevojat e tij fhe te sal berishes
    esht fajtor i nje seri vrasjesh ne tiron ne ate koh dhe thuhet nji fjal e urt qe varrezat jan plot me trima

    Reply to this comment
   • ben chicago July 13, 11:37

    kush e gjen gje a gjezen
    jetoi si qen
    u vra si qen
    u varros si qen

    Reply to this comment
 7. Enkel July 12, 05:07

  Njeriu me i lumtur pas Berishes per vrasjen e Azemit eshte Fatmira Hajdari.Duket se edhe femijet i kane ngjare nenes se shkojne e i puthin b.then Sales. Megjithate Azemi gjeti ate qe kerkonte.Plumbin.

  Reply to this comment
  • lisdushku July 12, 10:29

   bedel gjalle e bedel vdekur- do thoshte noli.Mbi azem hajdarin hipi berisha per te marre drejtimin e partise demokratike e te pushtetit,Kam qene me azemin ne mbledhjen e sindikatave ne dhjetor 1996,i refuzuan sallen,fjalimin e mbajti tek shkallet.Horrat e berishes gerthisnin pas dere,azemi therriste;une skam dash tja di nga sigurimi shtetit,jo nga ju!
   E vrane si e vrane su gjind kurre e verteta ,me trupin e tij shqyen dyert e kryeministrise dhe e hodhen ne rruge.Po prape nuk u ngopen me Azem hajdarin?Po a ka nene,babe,vellezer,motra ky njeri,se per ate fatmira doskun,asaj i lexohet dhimbja ne surrat

   Reply to this comment
   • kastro July 12, 10:30

    Thirri mendjes o e veja e te ndjerit !!!!!

    Reply to this comment
   • red por jo i kuq July 12, 10:34

    “Azemi u martirizue qe pd te ringrihej…”
    Per mua Berisha e ka pranuar vrasjen kur subkoshienca e tij i futi ne goje keto fjale gjate inaugurimit te bustit te Azemit e kam deklaru kur inagurum bustin e

    Dita ku ta shohim video intervisten e Mulosmanit?

    Reply to this comment
 8. Ladi July 12, 05:53

  Puna asht se po bani burg. Fatmira esht nje kurve dhe Azemi ka ken nje Shkerdhate. Po patet prova dhe fakte mos bani burg per Berishen.

  Reply to this comment
 9. hakmarje July 12, 06:26

  trego mor mavri se po ben burg per sali serbin ti i vdekur dhe i vdekur je prandaj trego ne medja te gjith historin e saliut ato qe di se do kalbesh akoma ne burg po tregove dhe do dalesh na burgu ti je djal i ri gjyna na zoti qe po ben burg se kete e di i madh dhe i vogel qe ti je i pafajshem

  Reply to this comment
 10. Naci July 12, 08:32

  Per cdo te keqe qe i ka ndodhur shqiperis ne keta 23 vjete ky eshte vetem Sali Berisha dhe banda e tij kriminale….ka vrare 127 djem tropojane….ne mes tyre Azem Trimin dhe mijra shqipetare te tjere…..Ilir Meta mund ta kishte arrestuar Berishen po eshte i mbytur deri ne fyt ne korrupsion hajduti, kujtojme ketu vetem 700 mije € ne dore…megjithate them qe qeshtja Hajdari ka vetem nje emer (SALI BERISHA) por gjykatat shqipetare dhe prokuroret e kane te veshtire ta bejne,,,keshtu qe Saliu po ben nje gjume te qete.

  Reply to this comment
 11. gushti July 12, 09:07

  Pse nuk shkoi Berisha te deshmonte ne gjyqin qe u zhvillua per vrasjen e “shokut” te tij, te cilit, me paturpesine qe mund ta kete vetem ai, shkon dhe i vendos lule tek memoriali? Pse prokuroria “e pavarur” nuk e mori me dhune dhe ta sillte ne seance? Ashtu siç thote edhe Mulosmani, ky eshte çelesi qe e zgjidh enigmen e asaj vrasje. Ju kujtoj se ne vitin 1933 u zhvillua ne Lajpsig te Gjermanise gjyqi kunder Gjergj Dimitrovit qe akuzohej se kishte djegur Raihshtagun e Berlinit, e pra ne ate gjyq shkoi per te deshmuar, jo ndonje njeri dokudo, por njeriu i dyte pas Hitlerit ne hierarkine naziste, Geringu. Hitleri ishte diktator, por gjykata ne ate kohe ishte vertet e pavarur dhe askush nuk mund ta kundershtonte. Kurse ne demodiktaturen tone, ai qe e instaloi ate, e shperfilli ligjin pa u shpuar ne asnje gjemb. Deri kur do te zvarritemi keshtu?

  Reply to this comment
  • lejdon October 20, 13:13

   eshte shume e thjesht , sic tha dhe mulosmani :
   1. “KUSH JA PA HAJRIN VRASJES AZEMIT”???
   2.”PSE SALI BERISHA NUK E DHA KURR DESHMINE E TI PAARA GJYKATES??
   3. PSE NUK ESHTE MBYLLUR PLOTESISHT DOSJA “HAJDARI”???
   ETJ ETJ ….

   Reply to this comment
 12. LORA July 12, 09:23

  Jam shpreseplote qe Jaho Mulosmani,si djale i ri dhe si baba i dy femijeve ,do t’a beje zgjidhjen e vrasjes se azem hajvanit dhe do te hyje ne kujtesen e njerezve per sherbimin qe do t’i beje normalizimit te vendit te vet dhe nderit te emrit te tij.
  Ka nje fytyre te fisme;ndaj e besoj.

  Reply to this comment
  • Estore July 12, 12:01

   Ke te drejte o Lorete { ky me kemishen pink } qe eshte ngjyra e mutit nga
   qershi,do te beje histori te madhe me deklarimin e fakteve per vrasjen e nje
   plehu tjeter nga Tropoja.Me nje fjale o Lorete kemi te bejme me nje Vaterlo
   te madhe te shqiptareve. Na ka munguar tek komentet e tua o Lora Vaterloja
   e 23 qershorit.Vaterloja e mollaqeve te trapit???? i ziu popull qe ngeli pas
   barit duke ngrene??

   Reply to this comment
 13. Rita July 12, 09:51

  Do te shtoja vetem nje fakt qe te ndjerin Azem e lajmerojne ,,me goje apo thirrje telefonike ,se te presin jashte ,!!! I intervisuari i sotem me te tjere prisnin tek dera e zyrave te PD !!! Pra kush e priste Azemin ??????????? Intrigat ,hasmerite e konfliktet e meparshme jane nje ceshtje tjeter dhe pse nga keto erdhen njgjarjet sic erdhen !!! Ne se akuzohesh ( Azemi ) si shkaktar i vrasjes se vellait te Fatmir Haklaj dihet dhe pergjigja sipas kanunit ,marrja e gjakut gja qe ndodhi me tej !!! Ne intervisten e mesiperme ka paqartesii e vetem pohimi i tij se ne gjygj ka mbajtur gojen te kycur per shume pyetje tregon se ai donte luaj rolin e nje “heroi ” qe shpeton dike tjeter ,,qe ka jeten e vet sic pohon ,ose nuk ka burrerine te pranoje fajin ne pjesmarrjen ne ate krim te organizuar !!!! Dhe pse mund te ishte jo e paramenduar ,prapseprape mbetet nje krim ,,!!!

  Reply to this comment
  • Lleshi July 12, 11:04

   O Rite shoqe Argite ! Ai nuk po flet per krim pa paramendim , por po flet per pafajsi se ishte ne vetmbrojtje nga Azem krimineli me pistolete me silenciator ne dore ! Kupton ndopak shqip apo je analfabete funksionale !

   Reply to this comment
 14. Zen Viçidoli July 12, 10:06

  😉 Baba jem Sal Ram Brisha allias SRBi po i sfidon te tane kush o burre le te dal per me e nalue , aj i ka koçet e mdhoja … Zen Sal Viçi doli

  Reply to this comment
 15. Meteh July 12, 11:01

  Saliu ka 23 vjet qe i ka bere e po i ben gjemen ketij vendi dhe nuk don t’ia dije fare,ai nuk pjerdh per asnjeri gjall ne bote.Jam dakort me Zen Viçidoli..Ate ka kush e mbron,ku i merr udhezimet,planin se ku do e çoi vendin,çfar do beje me poziten,ke ka ne plan per te eliminuar,si do mbrohet nga vjedhjet,krimet,ku e ka fshehur pasurin,ku do shkoi familja e tij,etj,etj.

  Reply to this comment
 16. Une July 12, 11:48

  Disa gjera dhe emra qe Jaho nuk i tha hapur ne interviste:

  Jaho – Ne donim të takonim personin X, ta thashë nuk është etike t’i përmendim emrin tani që ai ka një jetë të përditshme, ka jetu e punu edhe gjatë kohës së pushtetit te atyre me ata. Ai ka qënë njeri dashamirës edhe i joni edhe i Azemit e të tjerëve. Ai ka dash me bë ndërmjetësin për diçka të mirë. Ka dash të bëj diçka të mirë.

  Ky personi eshte Izet Hazhia…

  Jaho: 10 ditë para babai i Fatmirit kish taku Azemin me kërkesë të këtij të fundit,. Babai i Fatmirit e ka regjistru të gjithë bisedën. Aty dëgjohet Azemi që ka lyp me ardh me jetu në Tropojë, dhe ka shfajësu veten për vrasjen e Shkëlqimit (vëllai i Fatmir Haklaj). Azemi në të gjitha mënyrat e mundshme ka shfajësu veten duke thënë se ai nuk kish lidhje me atë vrasje, dhe ka fol dhe disa gjëra të tjera për të cilat nuk është momenti me fol sepse kur nuk t’i merr askush për baze nuk kanë vlerë të thuhen…

  Azemi ka thene se urdheruesi i vrasesit te Shkelqimit eshte brenda ne PD. Ky person eshte Sali Berisha. Por edhe Azemi ka qene i implikuar.

  Jaho – E dinë të gjithë në PD dhe nuk flet askush me zë. Askush nuk tregon që atë ditë Azemi ka qënë në drekë në Lushnje. Ka ngrënë drekë me ca djem që mbaheshin si për të fortë në Lushnje. Ka qënë edhe me Genc Pollon atje.

  Ne dreken ne Lushnje Azemi dhe Genc Pollo kane qene me nje kriminel, Loshin e Karbunares (vrare nga camet e Fierit ne mes te Lushnjes). Ky ishte nje kriminel ordiner qe kishte kryer vrasje e manipulonte zgjedhjet per PD-ne. Per kete arsye ishte i “amnistuar nga PD-ja.

  Jaho – E ka thirr doktori në telefon. Fillimisht ka qënë me doktorin ku kanë mbaru mitingun në Fier dhe janë nda, më pas krejt papritur doktori e ka marr dhe i ka thënë hajde urgjent në Tiranë. Pse nuk ja tha këtë në Fier? Ata ishin bashkë! Pse nuk ja tha dy orë përpara?

  Mira Kazhani: Pse e thirri sipas jush?

  Jaho: Atë e di ai. Kush e thuri intrigën? Këtë është dash me e zbulu prokuroria.

  Sali Berisha eshte personi qe thuri intrigen dhe coi Azemin ne prite te perplasej me tropojanet

  Reply to this comment
  • lindi drenica August 22, 22:25

   o jaho je njeri shum i madh me dhemb shpirti kur te shoh e e di se ku je tregoju njerzve se je njeri me seder karakter nuk i ben keq tjetrit edhe pse mundesh ta permendsh nuk kam fjal per te than po dhasht zozi e te ndihmon ty dhe familes tende turoj fat je shum shum i madh

   Reply to this comment
 17. tani July 12, 13:45

  E tha e beri e vrau kush ai ky e them se them vajtem erdhem bla bla bla dhe berisha eshte tek 74 vjec dhe si ka Hyde gjembe ne kembe .ndersa keta idiot vrasin bejne burg perjet humbasin gjithcka dhe nuk tregojne emra pra morali i kesaj historie eshte qe bla bla bla dhe fajtoret e vertet jane duke ber qejf me perjashtim te heroit te krimit te organizuar azem kok karit

  Reply to this comment
 18. xha Teme July 12, 15:22

  Mira c’eshte kjo “kemishe pink”????Kemishe roze duhet te shkruash.

  Reply to this comment
 19. latifond July 12, 15:41

  “UNE” te flm.per deshifrimet,se populli duhet ta shohe te verteten.

  Reply to this comment
 20. alfade July 12, 17:04

  Ky njeri, nje i denuar perjetesisht ,ose me denim te perjetshem ,nuk i thote gjerat troc ! S’ka
  c’te humbe me ! Ben aluzione qe pak a shume jane te qarta, por nuk i thote me emer e mbi-
  emer se vrasesi i Azem Hajdarit eshte Sali Ram Berisha nga vicidoli i Tropojes ! Kaq thjeshte ,
  sa s’ka nevoje per ta ”tjerrur ” kaq shume !

  Reply to this comment
 21. alfade July 12, 17:13

  Shenim: Vetem banditet e veshur me pushtet mbajne revole me silenciador ! Vetem horrat
  e gangsterat e tipit Al Capone marrin te tilla aventura !!! Azemi idem AlCapone !!!

  Reply to this comment
 22. E VERTETA July 12, 17:19

  Moj Mira Kazhani, moj Kazhani Mira,
  Qe here ha patate, e here ha kumpira,
  Qe te gjithe jane llahtarira,
  Me Azemer, Salihira, e Salira.

  Reply to this comment
 23. Preza July 12, 17:42

  Duhet te presim e te njhemi edhe me pjesen e dyte te intervistes per te nxjerre nje konkluzion se si e trajton Jaho Mulosmani vrasjen e Azem Hajdarit dhe disa ngjarje te tjera te rendesishme te cilat kane mbetur te pa zbardhura apo jane zbardhur pjeserisht.
  Por paraprakisht dua te shenoj diçka per gazetaren me eksperience Mira Kazhani e cila ne kete pjese te pare te intervistes, por edhe ne hyrjen e intervistes, eshte paraqitur si nje çupuline e emocionuar qe po sheh nje star simpatik te futur ne burg, dhe po e interviston ate ne burgun e tij, dhe se kjo eshte intervista e jetes se saj. Po te lexosh menyren se si i ka ndertuar pyetjet, si dhe padurimi per te bere pytje pas pyetjesh pa degjuar pergjigjet, i ka hedhur pergjigjet e te intervistuarit dege me dege, duke mos nisur e perfunduar tregimin me detaje, te cilat do te na interesonin ti dinim nga goja e te akuzuarit per vrasje, pas kaq viteve, e ndoshta edhe pas nje reflektimi te mundshem, reflektim qe ta jep burgu i gjate dhe pendesa.
  Pavaresisht nga keto konstatime, ndermarja e Mira Kazhanit dhe posaçerisht gazetes tone DITA e Ad Thanos, eshte nje nga publikimet e shumtat qe ne nje kohe te shkurter, i dhane atyre respektin e madh qe shume gazetare e gazeta ne Shqiperi, megjithese me te vjetra ne treg nuk kane arritur ta fitojne dot. DITA tani eshte zeri me guximtar i shtypit shqipetar, qe ka trajtuar dhe vazhdon te trajtoje tema nga me te nxehtat.
  Gjithesesi do te duhet te lexojme, pjesen e dyte te intervistes ne menyre qe te komentojme mbi ngjrjet dhe personazhet.

  Reply to this comment
 24. Helio July 12, 17:51

  Hidhi syte nga Pupi,Jaho. Dicka do dale ….

  Reply to this comment
 25. Une July 12, 18:39

  Disa gjera dhe emra qe Jaho nuk i tha hapur ne interviste:

  Jaho – Ne donim të takonim personin X, ta thashë nuk është etike t’i përmendim emrin tani që ai ka një jetë të përditshme, ka jetu e punu edhe gjatë kohës së pushtetit te atyre me ata. Ai ka qënë njeri dashamirës edhe i joni edhe i Azemit e të tjerëve. Ai ka dash me bë ndërmjetësin për diçka të mirë. Ka dash të bëj diçka të mirë.

  UNE: Ky personi eshte Izet Hazhia…s’ka pse te fshihet emri i tij tani. Vellezerit e tij bashkepunonin per tregtine e armeve me keta tropojane. Me nje fjale pune banditesh tropojane.

  Jaho: 10 ditë para babai i Fatmirit kish taku Azemin me kërkesë të këtij të fundit,. Babai i Fatmirit e ka regjistru të gjithë bisedën. Aty dëgjohet Azemi që ka lyp me ardh me jetu në Tropojë, dhe ka shfajësu veten për vrasjen e Shkëlqimit (vëllai i Fatmir Haklaj). Azemi në të gjitha mënyrat e mundshme ka shfajësu veten duke thënë se ai nuk kish lidhje me atë vrasje, dhe ka fol dhe disa gjëra të tjera për të cilat nuk është momenti me fol sepse kur nuk t’i merr askush për baze nuk kanë vlerë të thuhen…

  UNE: Azemi i tha plakut te Haklajve se urdheruesi i vrasesit te Shkelqimit eshte brenda ne PD. Ky person eshte Sali Berisha. Por edhe Azemi ka qene i implikuar. Se ndryshe do takohej me Haklajt brenda 10- diteve sic ia kerkoi plaku Haklajve e te sqarohej.

  Jaho – E dinë të gjithë në PD dhe nuk flet askush me zë. Askush nuk tregon që atë ditë Azemi ka qënë në drekë në Lushnje. Ka ngrënë drekë me ca djem që mbaheshin si për të fortë në Lushnje. Ka qënë edhe me Genc Pollon atje.

  UNE: Ne dreken ne Lushnje Azemi dhe Genc Pollo kane qene me nje kriminel, Loshin e Karbunares (vrare nga camet e Fierit ne mes te Lushnjes). Ky ishte nje kriminel ordiner qe kishte kryer vrasje e manipulonte zgjedhjet ne favor te PD-se. Per kete arsye ishte i “amnistuar nga PD-ja. Ne kete kontigjent kriminelesh mbeshtetej PD !

  Jaho – E ka thirr doktori në telefon. Fillimisht ka qënë me doktorin ku kanë mbaru mitingun në Fier dhe janë nda, më pas krejt papritur doktori e ka marr dhe i ka thënë hajde urgjent në Tiranë. Pse nuk ja tha këtë në Fier? Ata ishin bashkë! Pse nuk ja tha dy orë përpara?
  Mira Kazhani: Pse e thirri sipas jush?
  Jaho: Atë e di ai. Kush e thuri intrigën? Këtë është dash me e zbulu prokuroria.

  UNE: Sali Berisha eshte personi qe thuri intrigen dhe coi Azemin ne prite te perplasej me tropojanet qe te perfitonte nga vrasja e tij. Por hiqte qafe edhe nje kokeshkrete qe i bente hije brenda PD-se !

  Vazhdon neser…ato qe ti leje pa thene Jahua, do ti them une ketu !

  Reply to this comment
  • A July 12, 20:28

   Bravo “UNE”! 😉

   Reply to this comment
  • labi July 12, 23:13

   Bravo “une”

   Reply to this comment
  • Bela July 12, 23:16

   “Une” Faleminderit per sqarimet. Nuk e kuptoj pse i denuari akoma nuk del hapur me fakte. Ti je denuar me burgim te perjetshem nuk je ne gjendje te shikosh njerezit e tu me te dashur, pse duhet te ruash etiken per njerez qe mund te zbardhin ngjarjen dhe ne fund te fundit bejne jete normale, jete qe ti nuk e ke prej 14 vjetesh.
   Behu pak me i zgjuar mendo per vehten dhe familjen tende. Nqs ti vertete ke bere krimin pranoje ti s’ke cfare humbet, nqs jo atehere shkoju gjerave deri ne fund dil hapur nxiri te gjithe ti s’ke cfare humbet vetem mund te fitosh nga zgjidhja e situates.
   Zoti ta befte mbare.

   Reply to this comment
   • Une July 13, 15:33

    Ai duhet te flase hapur per gjithcka. Duke folur hapur, edhe prokuroria nuk ka nga t’ja mbaje por eshte detyruar te rihape dosjen. Prokurori eshte akoma i Berishes por edhe atij po i vjen perqark. Se sot nuk eshte me Berisha ne pushtet e te komandojes si te doje. Kane ndryshuar situatat.

    Reply to this comment
    • LORA July 14, 11:19

     Une nuk kerkoj me shume nga Jaho Mulosmani ,sot qe ai eshte ne burg.
     Kaq sa ka thene me deshmon mjaftueshem se ai eshte i gatshem te flase hapur ,me kushtin e vetem te nje trupe te VERTETE hetimi dhe gjykimi.Duhet t’a veme pak veten ne kushtet e tij,apo jo??????

     Reply to this comment
 26. Bekim Veseli July 12, 18:47

  Pershendetje Jaho

  te kam than dhe te tham Apet e drejta do te del ne shesh dhe do te del aj personi qe eshte kryesori per vrasjen e Azem Hajdarit.
  Ky e ka vendin jo ne Burg po ket duhet te pushkatojn vet shqiptaret sepse jo vetem pse ka vra njerz naten e ka qajt diten po ky i ka be Dem edhe Shqiperis po edhe kosoves

  e ky dihet eshte Vet Sali Berisha

  Me Nderime Bekim Veseli UCK BRIGADA AGIM RAMADANI kOSHARE

  Reply to this comment
  • beni July 13, 09:29

   Shum nga ju,luftuat per dinjitet per mos diskriminim si shum e shum qe rokin armet per liri e drejtesi,por dikush mes jush qe kerkonit drejtesi e mos diskriminim,shfrytezoj zgjuarsine per te hypur ne kupolat me te larta te pushtetit,duke bere viktime njerez budallenj si puna e Azemit,dhe me porosi te te tjerve natyrisht edhe per interesa te tjetrkujt te destabilizonte kryeministrin socialist Nanon,qe eksteremistve u interesonte,sepse keshtu u lujt loja e pokerit ne politike,per te ardh ne pushtetin e humbur,por edhe duke u ardh ne rrugen e fitores se interesave te ekonomive te shteteve te huaja duke rezuar pushtetin e Ortodoksit Nano simbas sajeses si vrases i Azem Hajdarit!!!!!Aratisur ne Itali dhe lenien e pushtetit ne Shqiperi???Kosovaret e armatosur drejtoheshin nga dikush,ku dogjen e masakruan institucione te shtetit,gazeten Koha Jon si zeri i vertet i liris se asaj kohe!Rembyen TV pra thjesht azemi u perdor per te rembyer pushtetin dhe si viktime e intrigave te atyre qe kerkonin pushtet si nga ju ne kosove ashtu edhe ketej nga ne ne shqiperi!!!??
   Socialistet e ardhur ne pushtet,e mbyllen kete intrige,duke mos percare kombin ton te coroditur,e duke akuzuar madje ndoshta njerez te pa fajshem e duke mos ardh tek e verteta qe fshihet nga drejtesia ashtu si Osa Binladen me kullat e NewJorkut ku vinte era atom e jo kiruzine!!!

   Reply to this comment
 27. Odini July 12, 19:41

  Mulosmani dhe Haklajt, barinj dhish me 4 klase shkolle u bene nga qeveria e athershme shefa policie dhe shefa krimesh, vetem per armiqesine qe kishin me Azemin. U projektuan nga Fatos Klosi per te vrare Azemin, e vrane, e u arrestua pas nje viti. Erdhen ne Tirane te gjithe komisariati i Tropojes, bene vrasjen, u kthyen ne Tropoje dhe u qeruan mes vehtes nga hasmerite qe kishin. Ja pra se c”fare oficeresh kishte policia. Nje trume vrasesish pa shkolle.

  Reply to this comment
  • drejtesi July 12, 21:43

   e ashtu quajtur bande delinkuetesh te armatosur ne sherbim te pushtetit socialkomunist i ardhur ne qeverisje me forzen e bandave..vrasje e planifikuar ashtu si erdhen ne pushtet ne 44…..lufta civile ne vendin hapi rrugen e ketyre bandave te organizuar kriminale fundin e te cilave tashme dihet ….pushteti vazhdon me njejten stil por me banda te tjera fundi i njejte… pushteti vazhdon….bandat mish per top …pushtetaret gezojne se te tjera banda krijohen…banditete ne burg ose ner varrese te mbytur me lotet e nenave te tyre ne kerkim te pafajsise dhe dhimbjen njerzore familje te copetuara e te mbyllura brena ose te larguar per te mos u pare me asnjihere ben pjese ne tragjedine dhe jeten sociale shqiptare…

   Reply to this comment
   • mira July 14, 10:05

    po saliu nuk ruante dhite e erdhi ne tirane me valixhe druri,e solli E.hoxha per tu shkolluar e ai sot,nuk le fjale pa nxjerre nga halja e tij per ate?ndersa lexoj intervisten,shikoj nje ndryshim te madh midis dy tropojaneve,muloosmanit dhe,sali vicidolsit.megjitheate shpresa vdes e fundit ,uroj qe Jaho,te mendoje me teper per jeten e tij dhe nje dite te flase me hapur,sepse nuk ka se cfare te humbase, por te pakten E VERTETA,te dale ne shesh,si drita e diellit.

    Reply to this comment
  • Frank July 13, 08:52

   Pse flet pa asnje fakt dhe perdor gjuhe fyese per nje shoqeri apo nje rreth si tropoja,apo Jaho Mulosmani,duhet te kesh turp.
   ky djali ka me shume histori dhe patriotizem si fis se kushdo dhe ka bere shume per kombin shqiptar,meqenese kam vizituar kullen e tyre dhe zonen rreth Bujanit duhet te te tregoj se nuk ke ti apo kushdo tjeter te drejte te fyesh gjithe tropojen dhe tropojanet se ashtu te don qejfi.barinj ka gjithkund dhe jam i sigurte se ne relievin e shqiperise edhe ti apo fisi yt dikur diku keni nje bari.
   si zakonisht ne shqiperi te gjithe i dijne te gjitha dhe gjykojne gjithkend per gjithcka.Jaho Mulosmani foli hapur dhe pa doreza dhe eshte me i sinqerte se ata qe drejtojne vendin.po ben burgun e tij dhe shikon punen e vet.lereni te qete dhe mos e gjykoni si bejne plakat e lagjes.trimat si Mulosmani jane te rralle dhe kush eshte burre e kupton cfare dua te shpreh.
   mbahu fort Jaho dhe durim zoti do te ndihmoje padrejtesine qe te ngarkuan,berisha dhe klika e tij.respekt.

   Reply to this comment
  • tani July 13, 10:05

   Po mir odin se funi fare kta kan qen ne tropoj dhe nuk kan pas nenji influenc ne pjesen tjeter te vendit
   po ky azemi ca ishte pervecse ordiner , rrugac , kurvar , dhe kriminel ne mes te tirones
   kta fatkeq jan ku jan vetem me nji ndryshim se plehra ma e madhe nderohet me buste
   azem hajdari figur qe kontriboj ne degradimin e vendit duke perkrahur te gjith qelbesirat e vendit (te fortet) dhe i kthyer si referenca per te rinjt

   Reply to this comment
  • cami July 13, 18:53

   Frank..komplimente per qytetarine e pjekurine qe rrezaton per sesi shkruan…te lumte

   Reply to this comment
 28. shqiptari July 12, 20:03

  tani na doli ne skene dhe imami ai qe beri kerdine ne ministri te mbrojtjese pere ke argjenture punone imami grekune ai qe i vari motren ketu fle lepuri te feriz kernaja qe se ze njeri ne goje

  Reply to this comment
 29. drejtesi July 12, 21:24

  po kush e beri priten….nga tropoja e ne tirane sa km jane?…sa vete ishin dhe pse erdhen te armatosur?????zoterinj ne shohim ujkun ju kerkoni gjurmet….nji krim i organizuar ne detajet me te imta (perfekt stil mafioz) nen petkun e pushtetit dhe krenarine (burnine ti themi) te zones e ironine kohes (lufte civile e armatosur) dhe shperblimin ndaj pushtetit per detyrat qe kishin m arre ne drejtimin e ekzekutivit ne krahine e kthyer tashme ne nje xhungel te vertete mbas eliminimit te grupeve rivale ne baze erdhi koha ne eliminimin e kokave te medha pjese e asaj injorance per vete moshen qe kishin dhe delikuecen kohes …..kerkojne sot fajin e te nji tjeter… ne nuk deshem ta vrisnim…po ke deshen te vrisnin….me kcilin deshen te flisnin ashtu te armatosur???? pse don te flase kur te vije koha….kur atije po i kalon jeta ne burg…pra krimineli te vret dhe ka forze te manipuloje ( ti bjere hasha te hiqet i pafajshem …….interviste e paguar ne stilin mafioz…krimi i organizuar aty nisi ne vendin tone dhe sot vazhdon ..mjere kush bie viktime e ketije krimi…

  Reply to this comment
 30. babo July 12, 21:29

  Ky deri tani s`ka folur asgje, jo ai personi jo ai tjetri. Artikull kot me terheq vemendien e popullit.

  Reply to this comment
 31. [email protected] July 12, 21:37

  Ky do te flas vetem kur ti vihet tritoli i INUK ut, deres se banditeve te drejtesise …..

  Reply to this comment
 32. Krimi ne piedestal July 12, 23:33

  Kjo qeveri perfundimisht eshte qeveri e Krimit.

  Nuk mjafton qe ka mbushur parlamentin me njerez te krimit te cileve po ja dalin dosjet nje e nga nje, gje qe u pranua qe para zgjedhjeve me aleancen e qelbesirave, por mediat e saj si Dita shkojne e marrin ne interviste nje vrases (te pakten sipas gjykates dhe prokurorise te kohes se socialisteve) duke i thurur edhe lavde, a thu se po xhirojne ndonje film te hollivudit me vrases serial per te rritur audiencen!

  Kur ju rezervohet vendi i nderit krimineleve te denuar si te tille nga gjykata, jo vetem moralisht nga qytetaret, do te thote qe ketu kemi nje problem shume te madh prandaj edhe Kerry shqetesohet per kercenimin e demokracise dhe Nuland flet per politikane te korruptuar e kriminele.

  Do te pranoja nje interviste te ketij krimineli ndoshta vetem kur flet strikt per vrasjen e Hajdarit per te cilen edhe eshte denuar nga gjykata, por kur i behen pyetje per politiken, per 21 janarin, per Xhindin etj. Ketu do te thote qe po talleni se pari me veten.

  Po burgaxhinjte qe kane 14 vite brenda dhe mund te kene edhe probleme mendore do bejne analistin tani?

  Turp per Zotin, po s’keni faj ju! E kuptoj qe te kesh 19 deputete kriminele ne parlament eshte veshtire ti mbrosh dhe pastaj do hidhen keto shashkat edhe duke u shperfytyruar si gazetare (me vjen keq per Kazhanin se keta te tjeret dihen).

  Reply to this comment
  • Shqiponja me përkrenare(jo simboli i nishanit) July 13, 00:32

   Tamam ti “krimi në piedestal” kuptohesh shumë qartë që je kontigjent i shqup-it. Pale hiqesh dhe si ekspert i drejtesise dhe i lirisë duke treguar kush te intervistohet dhe kush te dhunohet? E drejta e fjales se lirë eshte per cdo njeri o trap qe s’ke kuptuar asgje deri vitin 2014! Mjaftoi nje frazë për të kuptuar një “gelbazë”???

   Reply to this comment
  • beni July 13, 01:54

   O anti krimi.Po ku e di ti dhe une qe eshte kriminel,na gjykatat e shqiperise,pasaj dhe te jete kriminel ku eshte e keqa e gazetares ketu,apo kur vinte fazllici ne kerkim ne shqiperi dhe jepte intervista te televizionu UDB u vinte mire.Pa sa kohe te jesh adhurus i Sali UDB berishes aq kohe do jeshe injorant.O mik gazetaret venin te strofkulla e binladenit dhe mernin intervista,neqofse ti ke inate te tjera me kete person mund te te kuptoim,se mllefi eshte mllefe.BRAVO GAZETARES DHE GAZETES PER KETE SHKRIM KOREKT DHE TEREQES PER LEXUSIN

   Reply to this comment
 33. DREJT July 13, 03:53

  ZONJA MIRA. E FILLUAT MIRE POR E BETE LEMSH KETE INTERVISTE. PYETJA QE JU NUK MUNDET TE FINALIZONI ISHTE SE A E KA VRARE AI AZEMIN… SE DYTI – CFARE MESIMI MUND TI JAPE SHOQERISE NJE I DENUAR ME BURGIM TE PERJETSHME KUR GJATE GJITHE BISEDES ME TE ALUDON, ALUDON DHE NUK THOTE ASGJE ME EMRA. I BIE RRETH E RRETH SI KALI NE LEM, DHE PERKEDHEL BERISHEN MEGJITHESE ALUDON SE BERISHA E BERI AZEMIN TE DALE JASHTE ATE NATE E TE SHKOJE TE MAKINA E TIJE…E MESHUME. NDER TE TJERA NA TREGON, NGA BURGU, ME NDIHMEN TENDE SE SHQIPERIA DO TE BEHET ME MIRE, NESE RAMA I MBAN PREMTIMET. AI THOTE SE KAM FRIKE, POR PO FITOVA LIRINE DO JETOJ NE TIRANE…PSE NUK THOTE SE UNE NUK E KAM VRARE AZEM HAJDARIN, POR E DI SE KUSH E KA URDHERUAR APO NDERTUAR MENYREN E VRASJES SE TIJE DUKE U BAZUAR TEK TEMPEREMENTI DHE GJAKNXEHTESIA, DHE TRIMERIA PREJ TE MARRI QE KARAKTERIZONTE AZEMI. PRA MIRE E SHTROI PYETJEN. KUSH PERFITOI NGA VRASJA E AZEMIT. PSE BERISHA NUK KA FOLUR KURRE PER ATO QE DI, OSE NUK ESHTE THIRRUR NGA PROKURORET…QE JANE BERE PAZARE TE MEDHA PER KETE VRASJE TE SHEKULLIT KJO TASHME DIHET, BILES NE KETE PAZAR ME VONE ESHTE PERFSHIRE DHE ISH GRUAJA E AZEM TRIMIT, ZONJA TRDHTARE, FATMIRA HAJDARI…PO ECIN NE GJAKUN E AZEMIT NDER DUAR. HISTORI MAFJOZESH.

  Reply to this comment
 34. Roni July 13, 04:02

  Kjo histori nuk do te zbardhet asnjehere.Jaho e ka bere nje kompromis,do beje burgun dhe indirekt do marr persiper ate qe ndodhi.Kete ai e len te kuptoje edhe gjat intervistes.Por ama ka fituar jeten e families dhe paslirimit te tijen.Drejtesia asnjehere nuk do guxoje ta hap ceshtjen e jo me ta zgjidhe.Kjo pune do zgjidhet jashte sistemit,ne te njejten menyre si ndodhi ngjarja ne 98.Cifti Hajdari ishte nje bashkim i dy njerezve me personalitet dhe karakter te kundert.Fatmira e braktisi dhe e izoloi Azemin qe kur ai ishte gjalle.Edhe Azemi e trajtonte si nje cop mishi me dy sy.Problemi eshte dhe do vazhdoje nga femijet.Djali i madh dhe vajza ngjajne nga nena,por Azemi i vogel qe sot eshte diku te 16 po shkon pas personalitetit te te jatit.Ajo se cfar do ndodhe mendoj une eshte e njeta gje qe Arnold Schwarzenegger ben ne filmin e tij “Conan the Barbarian”,shikojeni dhe do kuptoni perfundimin e kesaj historie.Berisha kete e di dhe endjen,Azemi i madh sdo ta falte kurre vrasesin e babes.

  Reply to this comment
 35. emigranti July 13, 04:54

  Kam mendimin edhe bindjen time ,qe nje njeri te burgoset me burgim te perjeteshem si personi ne fjale,duhet te behet ky vndim vetem kur i pandehuri te mos kete per te thene asnje fjale,ndryshe eshte krim dhe fatkeqesi juridike.Per Mua Muloosmani flet shume dhe drejtesia ka mangesi ne hetime….

  Reply to this comment
 36. toni14 July 13, 08:12

  Shihet qart se ky njeri ka frik per sigurin e familjes,prandaj nese Zoti rama nuk ështe ne gjendje ta fus ne burg salen me kupolen e tij te krimit duhet qe drejtsin shqiptare per ni afat 5vjeçar ta shtinë nën administrimin e shtetit Gjerman kuptohet me referendum popullor jam i bindur se me nje kerkes te sinqert shteti gjerma do te pranonte.ështe banale qe nje ish deputet i parlamentit te vrapoj rrugve me pistolet ne dor nese është e vertet kjo ky njeri ka ber vetmbrojtje dhe nuk duhet te mbaj burg.Zoti Rama ka fakte Qe Sali berisha ne mnyr mizore e rrembeu dhe e torturoj per vdekje patriotin nga maqedonia andaj SRB e ka vendin ne burg e jo ne parlament te lutem per hir te Shqiperis dhe respektit qe kan shqiptaret per ty bën diçka per drejtsin dikur do tjet von makineria e berishes po punon per ta destabilizuar vendin filloj me tritolin me airoplanin ne gjader e vazhdon me strazimirin

  Reply to this comment
 37. selmani July 13, 08:28

  Amonmer ku eshte ky burg ?Eshte drejtor burgu apo i derguar atje,apo rri vetem kur ka intervista!Jam kurioz te shof edhe foton e drejtorit te burgut dhe me e gjet kush eshte i burgosuri!Nuk ma merr mendja qe mund te kete te burgosur ne bote qe te kete kete psiqike,kete paraqitje e psikologji.Dilni neper rruget e Shqiperise e beni foto e do te nxirrni konkluzion se “ky i burgosur eshte ambasador” e populli jashte i burgosur!

  Reply to this comment
 38. VL HAS July 13, 08:56

  Eshte e cuditeshme se te gjithe NJEREZIA ne zonen e Hasit e Kukesin e kane njohur ushtarin e ish rrepartit ushtarak Krume ,furrnitorin me ushqime te ushtarve te nenrrepartit te Cahanit , ushtar Azemin si ate me rrebelin , ku dhe kalit per t’u ngjitur ne Cahan i hypte me shpine perpara dhe me fytre e shikim nga bishti i kalit gjithashtu dhe hajdutin e kotecave te puleve . Imaxhinoni tani se kush u fut ne politiken Shqiptare prane Sali Berishes . Kuptohet kjo pse …/ se SALI bERISHA NE ATE KOE MBLODHI RRETH VEHTES LLUMIN E LLUMIT TE SHOQERISE ME QELLIMIN E VETEM QE VET TE DUKEJ ME I MIRE PARA PERPARA TURMAVE TE IRRITUARA E TE JOSHURA NGA PARAJSA E PREMTUAR . Eshte e quditeshme dhe fakt , se te gjithe grupi hajduteve te pulave te asaj kohe ne Krume perfshire dhe Azemin jene te vdekur nga shkaqe natyrore me perjashtim te Azem Hajdarit per shkaqe njerezore , vrasje nga ish shoket dhe bashkpuntoret e tij .

  Reply to this comment
 39. Rita July 13, 11:06

  Komentuesit me emrin Lleshi i pergjigjem se ne mendimin tim te mesiperm ,mbetem perseri !!! Pikerisht pse ai pretendon ;;I i burgosuri i perjetshem per pafajsi ,dhe vazhdon te mos tregoje emra e saktesi te tjera te ngjarjes kriminale ai eshte nje burracak ose nje genjeshtar i mirrefillte !!!! Ne se ai me kete interviste gjysmake kerkon te mbroje me shume familjen e tij ( se dime mire si funksionon ligji i tropojaneve per hakmarrje ) do te ishte e udhes te mos jape te tilla intervista e te pranoje fatin e zi koke ulur !!! Vetem ai pohon se Azemi i ndjere doli si nje burre trim nga zyrat e PD me pistolete ,;kur e prisnin jo vetem nje njeri !!!Pistoleten e ka nxjerre me pas pas debatit te ashper !!! Dhe a ka mundur i ndjeri ta shkrehe sikur dhe nje here ???? Eshte fat i keq qe i denuari nuk u kap ne vendin e ngjarjes por me pas !!! Qe te dale e verteta se kush shkrehu kemben e skandalit ,,ne rastin tone ,te armes !!!! Ky apo,,ai tjetri Lushaj qe ndodhet me azil Politik ne Turqi ne mos gaboj !!! Vetem ne kete pike ai mund te ndihmoj sadopak veteveten ,,,te thote se kush qelloi me arme ndaj Azemit te ndjere !!! Ne se nuk eshte Jaho ,denimi i perjetshem per te me duket i rende !!!Duhet te denohej me 25 vjet burgim dhe me burgim te perjetshem .personi qe dispononte armen !!!Por dhe ne kete rast ekspertiza kriminalistike nuk mund te ndihmonte ,kur jane perdorur arme te parregjistruara ,,e kur vrasesit ,kane mundur te largohen nga Tirana !!!S”besohet aspak se Jaho don me shume te miren e familjes Lushaj se sa familjen e tij !!!Pjesmarrjen ai e ka pranuar ,por jo krimin pjesmarrjen ne nje krim !!Dy gjera te kunderta !!!Sa per Berishen qe e ka lajmeruar pas mbarimit te mitingut ,,ne ate kohe ai ka mesuar se po e prisnin jashte zyrave !!! Ai duhet te niste urgjentish nje patrulle policore ,,tu behej kontroll per armet qe mbanin e Azemi me tej te gjente menyren se si te pajtohesh ,sqarohesh me familjen Haklaj !!!

  Reply to this comment
  • Une July 13, 15:47

   Dihet kush ka qelluar. Fatmir Haklaj me kallashnikov. Ky nuk ka pasur kallashnikov ne dore. Dhe ka te drejte ne nje pike. Nuk kishin shkuar per te vrare Azemin. Se po ta kishin ne mendje ate nate, e hiqnin qafesh fare lehte me menyra te tjera. Psh duke i bere prite diku tek rruga e Elbasanit kur ai te shkonte ne shtepi.

   Por Azemi u hoq si cub (i frymezuar nga mitingjet e asaj dite ndoshta, a per ti bere qefin Berishes, hajde merre vesh tamam), dhe doli me pistolete ne dore. Kjo eshte sakte, e vertetuar nga te gjithe. U ngrind aty per aty me Famirin, bile u kapen pak edhe fizikisht, dhe Fatmiri e zbrazi karikatorin. Dhe nga nxitimi e pakujdesia vrau edhe shokun e tij nga Fushe-Kruja !

   Ai tjetri ne Turqi eshte Izet Haxhia, ish-bodigardi i Berishes qe perpiqej te pajtonte palet. Lusha eshte ne Tirane dhe e pi kafen cdo dite qete-qete tek pallatet Halili, afer shkolles Partizani.

   Reply to this comment
  • Lleshi July 13, 17:07

   E nderuar zonje , Azem Hajdari ka qene thjesht nje krimnel ordiner , i rangut te hajduteve te xhepave apo te atyre qe dalin ne rruge me arme dhe grabisin njerezit ! Sigurisht ai jetoi aq gjate , me nderhyrjen e Ramiz Alise , sepse me duart e ketij krimineli trashaman , Ramiz Alia , nxorri geshtenjat nga zjarri per veten e tij !

   Mbrojtja e perkoheshme qe i beri Ramizi , nuk perjashtonte fundin e paracaktuar per nje kriminel ordiner ! Aq me teper qe mbas kraheve kishte nje vrases profesionist si Berisha te cilit Ramizi i kishte lene patronazhin per “kujdesjen” ndaj Hajdarit !

   Kinezet , gjuhen e te cileve Berishuan Viçi donte te na i mesonte ne shkolla , kane nje fjale te urte :”Majmunit sa me larte ngjitet , aq me shume i duket bytha !”
   Keshtu ngjau edhe Azem Hajdarin , nga hajdut ordiner e bene poltikan ……

   Reply to this comment
 40. Taulant July 13, 16:58

  Nje rrene me ze e figure.Thote qe ka folur me Perikli Teten dhe i ka thene se ka qene ne vendin e ngjarjes.Shikoni kronikat e asaj dite gazeta TV etj ku Jaho deklaron se flet nga Tropoja dhe nuk ka qene ne Tirane.Per deshmitare perdori me force te plotefuqishmin eQeverise Taulant Dedja.Burre pis qe ka perdhunu vajza ne sy te babes ,hajdut ordiner injorant,vodhi per nje nate 40 makinat e gazetareve dhe shoqatave te huaja dhe Zbrazi mbrenda nates gjithe Tropojen nga njerezit qe mund te informonin per ngjarjet atje. makinat shetisnin ne Kernaje ne fshatin e Haklajve ku sot nuk i kane mbetur as varret.50 denime me vdekje i ka hak.Prandaj fshihet dhe nuk del as ne ajrim sepse e din cfare e pret

  Reply to this comment
 41. salihe July 13, 17:15

  fiset primitve sot bejne politiken dhe kane ekonomine ne dore , ky eshte nje degradim me zanafille 1944,dhe vazhdon ore e minute ne kte vend parajse por me njerez kanibale

  Reply to this comment
 42. Elena July 13, 18:01

  Spiuni i UDBse Lulzim Basha….godet qdo dite te tjeret…..kete spiun e ka mesura UDBja qetnike serbe se .Sulmi eshte mbrojtja me e mir. dhe ky qafir shkine nuk prane te flet dhe te akuzon te tjret per te njejtat krime qe vet i ka bere dhe po i ben ..PD ja tash e 30 vite po financohet nga Droga te ciolen PD ja e kontrabandon ne perendim me shtin qetnik serb ..serbine qetnike…dhe bosse t saj t droges e sigurimsa te UDBse Fazliqi me kompani

  Reply to this comment
 43. tomsojeri July 13, 19:25

  Mira Kazhani u perpoqe te besh nje intervist nga nje personazh kryesor i nje vrasjeje aq mizore me nje karakter gjigand mafjoz vrasesish ordiner pas te cileve fshihen politikan kriminel qe jan te lidhur me kta per te sunduar me te gjitha format kte popull viktim !E egzaltuar nga telefonata qe te beri ky i denuar i “pafajshem”qe esht pjesa e erret e ktij krimi me te erret te historis postkomuniste, qe me te drejt u quajt vrasje e shekullit,pra krim mes kriminelesh per te qendruar ne krye te pushtetit,dhe ky gezim nuk te la koh te mendoheshe mir se si duhej te drejtoje kte intervist aq me interes per te na dhen nje pasqyr me ne fund te paster te asaj te vertete qe ne vetem e marim me mend dhe si nje pazell e kemi ndertuar vet nga fakte qe perseri vet i kemi nga burime jo te drejtesis se pjerdhur! Asgje nuk nxore ,!!!Te telefonoi te te thot te “verteten” e tij dhe aspak te asaj qe ne duam qe mir thot selmani duket si drejtor burgu qe paguhet mir ! “Un nuk e urrej Sali Berishen” thot aty nga fundi e ska nevoj te nxjeresh konkluzion ! Ka akoma frik e ka te drejt sepse ai me mir se ty e ne , di deri ku fshihen rrenjet e ktij perbindshi gjakatar ,intrigant e tradhtar sa 14 vjet ka heshtur i burgosur prej tij “i pafajshem” e vazhdon te bej aludime pa i thente vertetat !Flet ne hava pa emra dhe ti ri e ben muhabet oxhaqesh te neteve te dimrit !me nje njeri qe nuk e urreka, ate qe urren ter shqiptaret dhe qe e urejn mbi 1 milion shqiptar !E ka frik se akoma cdo te ejte del e ben”gallat” ne parlament e sguxon njeri ta coj atje ku ka vendin !Aty ne burg thot, din me shum se ne qe jemi jasht ,pra ai (Jaho) di shum mir ne cfar duarsh esht drejtesia , kush ben “drejtesi “e kush ka fuqin akoma ! Nje PD ,gjell qensh me ne krye nje kriminel intrigant qe sipas Jahos hiku e u kthye perseri (sepse dikush e urdheroi te kthehet) qe te coj “vepren” deri ne fund ! Lora mos u gabo nga pamja se ajo shpesh ka zhgenjyer e mos prit te sqarohet “mjergulla” pa u arestuar ky ish kryeminister tashme me nje familje milionere qe ka kompromentuar “bunkerin” per te mos e gjetur gje ! Jaho Mulosmani duhet te kujtoj ate qe thon tropojanet “Gjak pa lar e hak pa mar nuk ngel” e aty ne Tropoj esht derdh shum gjak ,jan vrar shum te medhej e te vegjel me faj dhe pa faj ,e kjo histori nuk mbaron e pastrohet me nje intervist diletante me “rreshqitjet” e Jahos dhe heshtjen e gruas se Azemit ! Me shum pres te na thot dikush “UN” dhe pranoj anonimitetin se ky Jaho qe ka qen ne timonin e makines nga ku u be qitja dhe emer nuk na thot !…………

  Reply to this comment
 44. DANI July 13, 19:29

  NUK UA MBAN B……..A EDHE NE BURG KETYRE MALOKEVE NGA SALIU………………..!!!!!!!!!!!!!!????????????

  Reply to this comment
 45. Liri per Mulosmanin July 14, 02:47

  Nje interviste qe do me mbese gjate ne mendje. Komplimente gazetares se rralle lexojme gjera te tilla dhe prekese ashtu sic e fillon..interviste me nje vrases apo nje te pafajshem.Une mendoj se eshte e dyta dhe uroj qe nje dite te zbardhet kjo ngjarje. Zoti Jaho nuk di si te te ngushelloje per fatin e keq,por faleminderit qe e perforcon mendimin tim se tropojanet nuk jane ata qe mendojne shumica e njerezve. Une kam qene ne shkolle me disa prej tyre dhe sot e kesaj dite mbas 30 vjet qe kemi mbaruar ruaj kujtimet me te bukura. Cuna kinga. Ashtu ka qene dhe Fatmir Haklaj por pak e njohin. Te urroj me shpirt nje dite te fitosh lirine dhe zoti ti ruajte femijte.Good Luck brother

  Reply to this comment
 46. Mira July 14, 08:18

  kuptohet se nuk flet ka frike per familjen qe ka jashte, nuk ma priste mendja se ti Jaho nuk do flisje , te dija me burre po dole cub, fol gjuhen qe di dhe jo ate qe te kane imponu qelbesirat e salihut,,mendo se jeta eshte e gjate, dhe familja ka nevoje per ty si ti per ta

  Reply to this comment
 47. AndreA July 14, 10:34

  Besoj burgu i ka dhene mundesine e nje refleksioni, Jaho Mulosmanit. Por ka disa opinione te tij qe rezultojne oportuniste, te sheqerosura:
  1. Qendrimi ndaj Doktorit! Jaho eshte plotesisht i bindur se eshte ne burg te perjeteshem prej Doktorit, dhe nderkohe e ka falur Ate!, sepse e ka amanet nga gjyshi!!.
  2. Qendrimiu ndaj “djalit” te Doktorit: Lulit. Jaho di shume mire qe pas 21Janarit situaten e merr ne dore Luli, i komanduar nga Agroni(kulicaj), ndersa e vlereson per shkollimin jasht shtetit. Por Jaho e di mire aktivitetin anti-UCK te Lulit dhe vajzes se Doktorit, kur Te Dy ishin me pune prane EULEX-it. Pra, Luli nuk eshte naiv qe e terheqin prej hunde, por nje djall i pavlere qe e lejon veten ta terheqin prej hunde sepse ka bere zullume qe e bejne shok burgu me Jahon, dhe si pasoje ndoshta i krijohet mundesia Jahos te fitoje lirine e deshiruar.
  3. Per te Dy kreret e PD-se: Jaho Mulosmani eshte me prejardhje te shqiptareve qe per interesat e Shqiperise, Kosoves, Malesise se Gjakoves dhe Tropojes kane sakrifikuar jetet e tyre, kane lene gjurme historike te lavdishme. Ndersa Jaho ben miopin!! ndaj veprimtarise se Doktorit, te femijve te tij, te Lulit qe katapultoi ne Qeverine dhe PD-ne e Vet, te veprimeve qe dukshem jane antikombetare, antinjerezore, pro-serbe. Si ka mundesi qe djali i Mulosmaneve te lejoje ta keqtrajtojne, ta burgosin perjete pasardhesit e bashkpuntoreve te shovinisteve serbe, dhe te mos reagoje, njesoj si edhe te Paret e Vet, kunder tyre.
  Vleresoj intervisten e gazetares, eshte nje thirrje e forte per te vendosur ne vend Drejtesine. Koha punon per Shqiptarine.

  Reply to this comment
 48. Ibrahim Kelmendi July 14, 13:16

  Fatkeqësi dhe padrejtësi – të vuan dënimin Njeriu që nuk duhet ta ketë vrarë “viktimën” Azem Hajdari..
  Azem Hajdari duhet ta ketë shkaktuar vradjen e tij, qysh në momentin që ka pranuar të dal me armë në dorë, meqë duhet ta ketë detyruar frikacaku Berisha; pra, vrasje e tij duhet të ketë ndodhur në vetëmbrojtje, meqë dorasi është bazuar në parimin: “nëse njëra nga nënat duhet të qajë, atëherë le të qaj nëna e atij”.
  Mbase rasti mund të gjykohet, sepse në ndërkohë janë bërë të ditura prova të reja. Por institucionet përkatëse përtojnë të riaktulizojë raste të “nxehta”.
  Fatkeqësisht, të njëjtat institucione (hetuesia dhe prokuroria) e kanë heshtur edhe hetimin e vrasjes se Heroit Ilir Konushevci në maj të vitit 1998, në Qafët të Malit, bashkë me Dr. Med. Hazir Mala…

  Reply to this comment
 49. Ibrahim Kelmendi July 14, 14:04

  Fatkeqësi dhe padrejtësi – të vuan dënimin Njeriu që nuk duhet ta ketë vrarë “viktimën” Azem Hajdari…
  Azem Hajdari duhet ta ketë shkaktuar vrasjen e tij, qysh në momentin që ka pranuar të dal me armë në dorë, meqë duhet ta ketë detyruar frikacaku Berisha; pra, vrasja e tij duhet të ketë ndodhur në vetëmbrojtje, meqë dorasi është bazuar në parimin: “nëse njëra nga nënat duhet të qajë, atëherë le të qaj nëna e atij”.
  Mbase rasti mund të ri-gjykohet, sepse në ndërkohë janë bërë të ditura informacione (si në këtë rast) e prova të reja. Por institucionet përkatëse (të politizuara e inkriminuara) përtojnë të riaktulizojë raste të “nxehta”…
  Fatkeqësisht, të njëjtat institucione (hetuesia dhe prokuroria) i kanë heshtur edhe hetimet për vrasjet e Heroit Ilir Konushevci dhe dr. med. Hazir Mala, në maj të vitit 1998, në Qafët të Malit (Tropojë). Sprkulohet se me urdhër të kryeministrit të atëhershëm Prokuria e Përgjithshme ka “pushuar” hetimet…

  Reply to this comment
 50. Blerim Muriqi July 14, 22:30

  Eshte provokuar vrasja nga vete gabimi i Azemit me armen ne dore apo koha barte fatet e Fatmirit ne krahet e saj, kete do duhej te zbardhte drejtesia. Shteti nuk deshi kurre te tregoj mjerimin e tij te pafuqise per kohen.

  A ishte ndodhur Fatmiri ne kaosin udhekryqit shteteror?

  Komentet e vyera ne nje artikull si ky, (ku me shume na zgjon kujtimin e hidhur per fatin qe percolli Shqiperine ne pasngjarjen e asaj nate se sa dhimbjen qe padyshim ishte e madhe si per Familjen, poashtu edhe per aktoret te fajshem a te rastesisshem, jane nje ndihme per Gazetaren e pse jo edhe per drjetesin nese ndonje dite do ti shkoje deri ne fund kesaj ngjarjeje qe ne vetvete duket te mos jete vetem vrasje, e vetem nje rremuje. Fati i te Denuarit tashme pas 14 viteve do thoja se kerkon vetem nje shpagim: Zbardhje rasti. Labirinthet e ketij Rebusi do e benin dosjen Tropoja mesim per kupolat e shtetit shqiptar neper histori, derisa per familjen Tropojane e krejt Malsine e Gjakoves betim qe te mos hapej asnjehere me ajo port ferri.

  Reply to this comment
 51. Zigur Qarri July 15, 11:01

  …Nuk kisha as armë në trup, nuk e mbaja për shkak të kostumit atë ditë..Jaho Mulosmani

  Kjo nuk eshte bindese.Nuk besoj qe Jaho Mulosmani te mos ket pasur arme.Ai kishte aq pervoje,sa te mos besonte per te papriturat e nje sherri te sapo filluar.Keto nuk shkojn pa arme ne dasma dhe jo me ne nje sherr.

  …… Ai (Azemi) vjen me pistoletë silenciator. Tash çfarë duhet të mendonte Fatmiri, të ma tregojë dikush mua? Një person që deri dje e ke akuzu për vëllain dhe sot ai të drejtohet me armë? …….Jaho Mulosmani

  Nuk besoj kurre qe Azem Hadari te ket shkuar drejt makines me arme ne dore.Nese Azemi do te kishte bere ndermend te perdorte armen,nuk do ta tregonte hapur,sepse e dinte se me cilet kishte te bente,me ata qe rreagojn menjehere sapo te dallonin armen.Kjo eshte ti besh priten vetes,te shkosh si cjapi tek kasapi.Azemi nuk ishte aq budall.Pastaj,perse i mbante ai rojet?-per te tilla raste.
  Jaho Mulosmani kerkon te lehtesoje veten,duke besuar se nuk ben ndonje mekat nese
  krimin ja ngarkon Fatmir Haklajt,qe nuk mund te denohet me.

  Reply to this comment
  • xheJ eN Bi July 16, 14:54

   O Zigur —

   Ç ‘te duhen keto arsyetime kur nuk ja ne gjendje ti arrsyetosh dot.
   Ne se harrove se çfare lexove dhe fillove te komentoje tjeter gje dhe do ti japesh material turkofagos te te shaje !!!
   Jaho e sqaron se ne momantin qe ndodhi ngjarja nuk kishte arme ne duar ,po ne makine kishte.Jaho Mulosmani nuk eshte profet si ti qe te parashikonte te papriturat ,se me ato qe thote nuk kishin vajtur me mendje te keqe ! Ku e degjove ose e lexove ti o Zigur qe ata kishin vajtur per sherr ?

   Hamendjet e tua ne se A.Hajdari ka shkuar drejt makines me arme ne dore nuk kane asnje vlere ,se ti nuk di per ato qe pretendon Jaho, te dalin ne shesh intrigat brenda PD-es.Dhe ndonje gje e zgjuar nuk ishte Azemi se nuk do perfundonte si qeni ne vreshte.
   Kur pyet se perse i mbante Azemi rojet ,pergjigjen para se te ta jap turkofagos po ta jap une.
   Kur ngjarja zhvillohet me sekonda ,dhe te dy palet kane arme ne duar ,piju lengun truprojeve Zigur.

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri July 17, 10:33

    Dukesh qe vuan nga symptoma te theksuara depersonalizimi.Futi nje nga ato pasthirrmat patologjike tani…..Skypion!Nuk te urrej dot,sepse behem i vogel,militant(qen padronesh) si ti,por te meshiroj.
    Ne fakt nuk meritoje pergjigje,ashtu si nuk te pergjigjet Skypion.Nuk e di ne e kupton apo jo?Por si humanist qe jam,e ndjej per detyre te pakten nje here te pergjigjem.Merre si terapi pergjigjen,do te ndihmoje te njohesh vetveten.

    Reply to this comment
    • xheJ eN Bi July 17, 12:55

     Zigur —

     Me shume talent ke ne replike se ne komente.

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri July 17, 19:28

      Vlersimi yt eshte subjektiv.Se sa talent kam un ne komente,e vlereson shumica.Keshtu funksionon edhe ne Demokraci,apo jo?

  • Hammerhaituri September 12, 20:19

   Qe ka qene Fatmiri e thote edhe vllai i madh i Haklajve!
   Qe nuk flet me emra hapur ben mire se nuk eshte ne hetusi!!!!

   Reply to this comment
 52. valentina September 12, 16:40

  Per cilindo shqiptare te ndershem qe ndjen shtypjen dhe mjerimin shkaktuar prej banditeve politikane gjate ketyre 28 viteve duke grabitur ,vrare,dhe shperfytyruar nje popull te tere duhet te jene mirenjohes ndaj atyre qe zhduken nga faqja e dheut shkaterrimtarin,kontrabandistin,perdhunuesin,dhe urdheruesin e shume vrasjeve te shqiptareve,por pyetja 1000.000 & eshte kush do i zhduke dhe keta 140 kriminile te tjere qe jane ne ate stalle qe quhet parlament?

  Reply to this comment
 53. asd September 12, 19:19

  Kam pershtypjen qe ky djale po rri kot ne burg. Ceshtja duhet rihapur.

  Reply to this comment
 54. Aliu nga Selenic September 12, 19:44

  Tropoja duhet te ishte shembull, ne shqiperi e ne Ballkan. Dy lider (qe kurre nuk jen te tillle )ase Asem Hajdari nuk ishte i till dhe ase Berish kurre nuke esht i tille. duhet ta beni Tropojen shembull ne shqiperi dhe ne Ballkan..
  Po nje “udheheqes ” (qene fakte nuk eshte i tille) nuk shkelqen ne shtepin e vet e cafare ti kerkosh per tjeter gje.!
  Kjo eshte fatkeqesi kombetare qe nje njeri i tille del ne krye te shtetit.
  Ata qe e kan derguar atje dihet.Jane qarqet antishqiptare per ta bes shqiperin keshtu sice e bene.!

  Reply to this comment
 55. Alban Dega September 13, 00:42

  KUSH E VRAU AZEM HAJDARIN !?

  From: [email protected]
  Date: April 2, 2012 at 11:31:46 AM EDT

  Opinione

  VRASESI SERIAL ….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit! U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit !
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori ! Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…!
  …. Eshte vrases serial…
  Drejtesia vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij !
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbjxhanit e drejt Butanit!
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte !

  Reply to this comment
 56. MH September 13, 13:39

  alfade
  Shenim: Vetem banditet e veshur me pushtet mbajne revole me silenciador ! Vetem horrat
  e gangsterat e tipit Al Capone marrin te tilla aventura !!! Azemi idem AlCapone !!!

  Shkeputa komentin e z.alfade per ti kjartesue femijte e viktimes Azem Hajdarit kush ishte baba i tyne.Mjere keto femije kur te marrin turpin e vertete sebashku me hileqaren e bashkshortes nana e juve more femije rritun pa babe.

  Familja Mulosmani njihet si familje me tradita dhe thone si Fangu i Mulosamanajve,per mire.Shpi e pritun,e urte dhe e pushkes.

  Nga kjo interviste qe posa e lexume.Mos te quhet ma vdekja e Azemit vrasje e shekullit.Po te quhet Incidenti i shekullit.Si ciapi tek kasapi pergaditun nga brenda avullise SHQUP.

  Vrejtje per Jahon:
  Me vjen keq qe permend Shkurte Vaten.Per nji Zhelefine.
  Shkurte Vata asht bije fisit Pecaj Shale.Me nder e erz e zakone te forta iku,nji fllanze malit teper e pashme,ne boten e te shumteve pa e gezue jeten mbi kete toke ku lindi.Ndersa zhelefina ka luejt kukamshefti ne institutin e Misrit Shkoder dhe ne keto 2-3 dite flitet ne shtypin shqiptare qe e bija asht ndare nga i fejumi pa ken as edhe njihere e fejume.Nga mos duhet te komentojme ma teper qe Zhelefina e ka pranue te mireqen propoganden fejes pa ken nji here sakt fejes.Kaq mjafton te nxirrni vete konkluzionin.

  Reply to this comment
 57. Niko February 9, 17:10

  historia ime është shumë e veçantë dhe unike, jo si reklamat e shumta që shihni gjithmonë në internet, gjithashtu dua të jem 100% i sinqertë dhe i vërtetë për ju që kurrë nuk mund të ketë ndonjë magji tjetër në internet që mund të ndihmojë në kthimin e kompletuar tuaj JU, përveç Doktor Sango, sepse vetëm ai është 100% efikas, dinamik dhe shumë i besueshëm sepse 99.9% e mbajtësve të magjive të tjera nuk janë reale dhe nuk mund t’ju ndihmojnë asnjëherë të zgjidhni problemet tuaja, përkundrazi ata do ta komplikojnë gjendjen tuaj aktuale OK të jetë i mençur, gjithashtu dhe kontaktoni Doktor Sango. NENI I JETS S JETS / EKSPERIENCA DUHET T BE JET:: Emri im është Niko Dominic. Unë do të doja të ndaj dëshminë time me publikun e gjerë në lidhje me atë që ky njeri e quajti Doktor Sango, sapo bërë për mua, ky njeri sapo më ka rikthyer tek unë Jeta ime e humbur me magjinë e tij të shkëlqyeshme. Unë u martova me këtë grua Julie, sepse ne kemi qenë mbi 4 vjet dhe kemi dashur veten, por ajo nuk mund të mbetet shtatzënë për mua dhe gjithashtu t’i japë asaj gjithçka që duhej. Ajo më la dhe më tha që nuk mund të vazhdonte më. Tani po kërkoja mënyra për ta rikuperuar atë, derisa shoku im më tregoi për këtë njeri dhe më dha një email kontakti. Email: spell [email protected] MUND T US P USRDORNI ANDO GJITHA T TO KONTAKTONI TIJ DHE NUK DO T B B BNI BESONI. Kur kontaktova këtë njeri për problemet e tij, ai e përgatiti këtë magji dhe më solli Juillet për mua dhe një muaj më vonë ajo mbeti shtatzënë me mua

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim