Përplasjet mes historianëve dhe një ditar nga arkivat gjermane

November 29, 2017 11:00

Përplasjet mes historianëve dhe një ditar nga arkivat gjermane

Megjithëse të përdorura keqazi për konsum politik, data e çlirimit dhe pyetja nëse LANÇ ishte edhe luftë civile në Shqipëri, janë dy tema që kanë përfshirë këto vite edhe historianët.

Nëntorin e dy viteve më parë historiani amerikan, Bernd Fischer deklaroi se gjatë luftës çlirimtare, ka pasur edhe luftë civile nga partizanët, gjë që shkaktoi debate, për të cilat Fischer shprehu habi

Di që kjo është një çështje me rëndësi në Shqipëri, sinqerisht nuk e di pse duhet të jetë e tillë. Sigurisht që ka pasur luftë mes partizanëve dhe nacionalistëve. Këtë ne mund ta quajmë luftë civile ose mund ta quajmë thjesht një përleshje a betejë, por fakti është që ka pasur luftë mes partizanëve dhe nacionalistëve.  E di se ka njerëz që sugjerojnë që është e vështirë të ketë një luftë civile në kontekstin e pushtimit, madje kuptoj gjithashtu edhe se ka çështje politike të përfshira në këtë pyetje, por ky është mendimi im”, – thotë Fischer.

Bernd Fischer

Fischer, i cili është një prej anëtarëve të komisionit shtetëror për rishkrimin e historisë së Shqipërisë dhe është caktuar përgjegjës për periudhën që përfshin Luftën e Dytë Botërore ka deklaruar në një intervistë në DITA tetorin e 2014-s që për të shmangur debatet, data e Çlirimit të vendit duhet të jetë data 4 dhjetor, e dokumentuar sipas tij nga arkivat gjermane.

“Data ime vjen nga dokumentet gjermane që kam lexuar. Një prej këtyre që e kam publikuar, e ka shkruar një oficer gjerman, është një dokument 100 faqesh që përshkruan gjithë aktivitetin e tyre duke përfshirë edhe datën se kur u larguan gjermanët.  Gjermanët i mbeten idesë që u tërhoqën në 4 dhjetor, pra as në 28 as në 29 nëntor. Besoj se dokumentet gjermane duhet të respektohen” – thotë Fischer.

Por krejt ndryshe nga Fischer mendon historiani ushtarak Marenglen Kasmi. Dokumentat e zbuluara prej tij u publikuan për herë parë në DITA gjatë një interviste me z.Kasmi në 30 nëntor 2013.

Kasmi ka shtënë në dorë edhe Ditarin Luftarak të Komandës së Lartë të Wehrmacht-it gjerman në arkivin e Freiburg-ut.

Ditari është një nga dokumentet e shumta që ruhen në Arkivin Ushtarak të Freiburg-ut në Gjermani, të cilat hedhin dritë mbi periudhën 14-mujore të pushtimit gjerman në Shqipëri në vitet 1943-1944.

Marenglen Kasmi

“Ky Ditar Luftarak mbahej në Komandën e Lartë të Wehrmacht-it nën kujdesin e një prej oficerëve të shtabit. Raportet ditore për Frontin e Adriatikut, ku bënte pjesë edhe Shqipëria, dërgoheshin në këtë Komandë nga Shefi i Shtabit i Komandës së Forcave Tokësore F, Von Gyldenfeldt.

Duke pasur parasysh që, Wehrmacht-i gjerman ishte një nga ushtritë më të mirorganizuara të kohës, edhe në fazat më të vështira që ai kaloi, duke përfshirë edhe dy vitet e fundit të luftës, gjatë tërheqjes nga të gjitha frontet e luftës, raportimet ditore në Komandën e Lartë të Wehrmacht-it kryheshin me shumë rigorozitet” – thotë Kasmi.

Në aspektin shkencor historik, studimi i këtij Ditari Luftarak i jep fund njëherë e mirë dilemës së datës së çlirimit të Shqipërisë.

“Nëse shikojmë raportimet ditore të trupave gjermane të grumbulluara në Shkodër në fundnëntorin 1944, e sidomos raportimet e datës 28, 29 dhe 30 nëntor, por edhe raportimet e tjera të forcave gjermane në Jugosllavi, lexohet qartë që gjermanët u larguan nga Shkodra në datën 29 nëntor 1944.

Pas tërheqjes së gjermanëve më 17 nëntor 1944 nga Tirana, më 22 nëntor, trupat e mbetura të Korparmatës XXI arritën në qytetin e Shkodrës. Ato duhej të tërhiqeshin në drejtimin Podgoricë/Ura e Bioçes – Vjetarnik – Kolashin – Prijepolje (Serbi), për t’u bashkuar me forcat e tjera gjermane që tërhiqeshin nga Maqedonia” – citon historiani Kasmi ditarin gjerman.

Pjesë nga ditari gjerman

Nga ky ditar mësohet se fati i tërheqjes dhe shpëtimi i trupave të Korparmatës XXI, në të cilën bënin pjesë edhe trupat gjermane të vendosura në Shqipëri, përcaktohej nga ura e Bioçes, pranë Podgoricës, e cila u kap prej trupave gjermane, ndonëse në gjendje të shkatërruar, së pari në datën 28 nëntor 1944.

“Me t’u siguruar rrugëkalimi, në mbrëmjen e datës 28 nëntor, u dha urdhri për fillimin e tërheqjes nga Shkodra dhe trupat gjermane filluan të lëshojnë me luftim pozicionet mbrojtëse në jug të Shkodrës. Duke filluar nga mbrëmja e datës 28 nëntor, e duke u gdhirë 29 nëntori, trupat gjermane lëshuan qytetin e fundit më të madh verior të Shqipërisë, Shkodrën. Pra, largimi i tyre në datën 29 nëntor ishte diktuar nga zhvillimet luftarake jashtë kufijve të Shqipërisë. Sigurisht që nata krijonte kushtet më të favorshme për tërheqje” – shpjegon Kasmi për DITA.

Ai mendon se “problemi i 29 Nëntorit” nuk qëndron te historianët, por te politizimi i kësaj çështje.

“Me të drejtë historiani gjerman Michael Schmidt-Neke flet për një fenomen të  revizionimit të historisë në Shqipëri, ku mallkohet çdo gjë që kanë përkrahur komunistët dhe fetishizohet gjithçka tjetër që është luftuar nga komunistët. Për të mos rënë pre e këtij fenomeni, tashmë ka ardhur  koha që historia të rivlerësohet duke ballafaquar burime arkivore vendase e të huaja” – thotë historiani në intervistën që mund të lexohet e plotë në arkivën e DITA.

Paskal Milo

Tezën e Fischer për “luftë civile” e kundërshton kategorikisht edhe historiani Paskal Milo. Ai e ka cilësuar këtë si një atentat që duan t’i bëjnë luftës nacionalçlirimtare.

Është një tezë që përgjithësisht ngrihet nga njerëz që duan ti bëjnë atentat Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar, ose më mirë do thosha kontributeve të çmuara të patjetërsueshme të të gjithë shqiptarëve antifashistë, në një ngjarje kaq madhore siç është Lufta e Dytë Botërore.

Milo është dakord me Kasmin se politizimi e ka dëmtuar debatin mbi Luftën.

“Ka ardhur koha që tema e luftës të mos bëhet objekt debatesh politike, dhe as interpretime mbi baza politike. Është thënë shumë herë dhe unë dua ta përsëris edhe një herë tjetër, unë jam vetë historian, por, kjo çështje duhet tu lihet historianëve sepse ata kanë përgatitjen, kulturën, materialet dhe metodologjinë për të bërë një debat të shëndetshëm shkencor edhe rreth kësaj çështje”, mendon Milo, cituar nga DITA.

 

*****

Në përgatitjen e këtij materiali janë përdorur citime dhe materiale nga arkiva e Ditës.

Editoi: b.m. / dita

November 29, 2017 11:00
Komento

217 Komente

 1. persekutuar-denuar November 30, 10:55

  FANATIKU ENVERIST PASKAL MILO NUK MUND TE DEBATOJE ME NJE PROFESOR TE HUAJ QE E SHIKON HISTORINE SI I PAANSHEM

  Por fajin nuk e ka debili enverist, ADHAMUDHI i historise, Paskal Milo por rufjanet komuniste Like floriri me Edvin Rrumpallen qe me emerimin e Paskal Milos ne krye te Komisionit po perpiqen te kthejne Kohen e Qepes te Enverit dhe te Partise se Punes ne vendin tone me mashtrime bolshevike ne nje kohe qe kane mbetur pa asnje dyshke dhe nuk dine si te qeverisin vendin. Nderkohe qe po vertiten si miza pa koke kujt t’i kerkojne borxhe dhe LEKA per te festuar si gabelet ne dasem 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevuike ne trojet tona.

  TURP DHE REZIL PER SHQYPNINE QE MBAN NE KURRIZIN E SAJ NJE QEVERI TE TILLE TE PESHTIRE KOMUNISTE KUR I KA NDERUR EVROPEN BYTHEN E SAJ PER NDIHMA DHE KREDI.

  Reply to this comment
  • Analisti - Zvicer November 28, 18:26

   se pari kritikoje te gjitha gazetat dhe portalet e tyre elektronike ne shqiperi,qe fare nuk kane nje foto te flamurit e festes kombetare si titulle kryesore,por mirren me tema te kota

   .mire ka thene historiani Amerikan ,se paskal milo eshte i njejte me vllehin fatos lubonja dhe trasformon te gjithe realitetin historik,ne favore te turkut e serbo-grekve.

   Reply to this comment
    • Dr. Vehip (Veip) Proda November 28, 18:27

     Ju siguroj se Bernd Fischer, ne gjykimet e tij per Luftwn Kunderfashiste Nacionalclirimtare, nuk niset nga pritere shkencore, por nga kritere politike qe lidhen me grupacione, korente dhe rryma kunderthenesene SHBA dhe ne Shqiperi. Ju lumte Fischerit kur ia varën ne qafe pjesen me dekiate te historise sone, te sulmuar egersisht nga qarqe kunderkombetare dhe kundershqiptare. Kjo tregon se sa te vegjel, sa frikacake jane njerezit tane te shkencave, sidomos te atyre albanologjike ne pergjithesi dhe historike ne vecanti, kuptohet me perjashtime. E bardha eshte e bardhe dhe e zeza eshte e zeze. Shqiptare, shkruajeni vete historine, qofte edhe gabim, por mos lejoni qe te huajt te na fusin nje gozhde 22-she!
     Ka qarqe, por edhe qe nuk mund ta durojne dot se ne jemi rrenjesit e Ballkanit, se jemi nga reliket e rralla dhe te gjalla te njerezimit,, se dalim tw pranishem ne te gjitha ndodhite epokale nder shekuj, se jeki nusmetare a pjesetare te kryengritjeve apo luftrave per liri e pavaresi te popujve te tjere, se e kemi shpetuar tri here Perendimin nga shfarrosja ne Antikitet, ne Mesjete dhe ne shekullin XX, se jemi cliruar vete gjithnje, se kemi nje Teute, nje Skenderbe, nje Nene Tereza, por edhe nje Kadare dhe qindra e mijera figura te shquara te kultures, artit, kultit,shkences, politikes, diplomacise me permasa kombetare, lokale, rajonale, europiane e boterore, se, se, se…! Gezuar Dite e Flamurit, qe valevitet neper bote me krenari!

     Reply to this comment
     • Samiu November 28, 18:27

      Ne se kjo ka qene nje Lufte Civile, si mund te jete pranuar nga Aleanca Anglo-Amerikano-Sovjetike si pjese e frontit nderkombetar te Luftes kunder fazhizmit dhe Nazismit? Si mund ta kene mbeshtetur aleatet Levizjen Nac. Clirimtare? Si mund ta kene pranuar kete Lufte si pjese te Aleances, dhe te rreshtuar ne anen e tyre – te fitimtareve ?

     • era November 28, 18:28

      Kam mendimin qe shqiptaret duhet ta thone me kopetence dhe konfidence mendimin e tyre. Jo CDO gje qe te huajt thone eshte e drejte . Ka te huaj qe Jane objktive ne ato cfare thone , sic ka te tjere qe Jane te paguar. Historia e shqiptareve duhet te studiohet kryesisht nga shqiptaret ne bashkepunim me mendim shkencor nderkombetar. Po ky fisher me duket shume I njeanshem dhe si ndahet shqiperise gjithe kohen.

     • Dule Picari November 28, 20:33

      Ja edhe nje delirant tjeter….

     • iliri tjeter November 29, 01:51

      Ti Vehip me pare sqaro se si shkruhet emri yt qe te kane vene prinderit, dhe si te kesh bere kete sqarim, atehere mundoju bte na sqarosh ne per daten e clirimit te Shqiperise. Por perderisa nuk ke sqaruar si e ke emrin tend, mos u mer me probleme te tjera se dukesh matuf!

   • Ermali November 29, 22:32

    I dashur (citoj) Analisti – Zvicer

    Ne perpjekjet tuaja per te shprehur mendimin me shkrim, ne rastin tone ne formen e nje pershkrimi te shkurter frazeologjik vura re disa gabime te theksuara drejteshkrimore dhe sintaksore. Ne vazhdim lexoni me pshte.

    (s -S-kryeradhe)e pari kritikoj(e) te gjitha gazetat dhe portalet e tyre elektronike ne (s-S-emer i pervecem)hqiperi, qe (fare – tregon mase, psh asnje gram nje fije. Mbase anje do te pershtatej morfologjikisht) nuk kane nje foto te flamurit (e-a, ose, as) festes kombetare si titull(e) kryesor(e),por m(i-e)(r)ren me tema te kota.

    (m-M-kryeradhe)ire ka thene historiani (A-a jo emer i pervecem)merikan, se (p-P-emer i pervecem)askal (m-Memer i pervecem)ilo eshte i njejte me vllehin (f-Femer i pervecem)atos (l-L-emer i pervecem)ubonja dhe trasformon te gjithe realitetin historik ,ne favor(e) te (turkut e serbo-grekve.)..?

    Pra sic shihet nga me siper gabimet jane rrjedhoje e njohjes se dobet e gjuhes se shkruar dhe nje pune jo te plote per edukimin gjuhesor. Une ju sugjeroj te perqendroheni ne te ardhmen ne fjali me te shkurtra dhe me permbajtje me te thjeshte. Dhe sigurisht te filloni te lexoni sa me shpejt libra

    Reply to this comment
  • roberto November 28, 23:46

   Ke quan LUFTE CIVILE,ky Fisheri anti shqiptar??
   Kur nje vend eshte i pushtuar nga ushtrite e huaja kurre NUK MUND te kete lufte civile,por LUFTE KUNDER PUSHTUESVE PER CLIRIMIN E VENDIT!
   Ne rastin tone,ajo qe duhet te dije mire ky Fisheri dallkauk eshte se SHQIPTARET QE BASHKEPUNUAN ME PUSHTUESIN ISHIN PJESTARE TE BALLIT DHE LEGALITETIT!!
   Ne se Fisheri quan lufte civile,perballjen ne luftime te PASRTIZANEVE nga nje ane dhe PUSHTUESVE DHE BASHKEPUNTOREVE TE TYRE BALLISTO-ZOGISTE,atehere ky e pranon vete se eshte o i BLERE,o BUDALLA?
   Historia nuk eshte liber me tregime dhe poezi,qe shkruhet nga qejflinjte,por eshte FUSHA E BETEJES SE TRIMAVE,qe luftojne per ATDHEUN!!!

   Reply to this comment
   • ELIOT November 30, 18:02

    BIENSUR QE ISHTE LUFTE CIVILE …. SI KA MUNDESI QE NGA LUFTA DOLEN TE FITUAR KOMUNISTAT E ENVERIT …POPULLI I VARFER COBANET E HUMBUR PARTIZANE …KURRE SKISHIN DEGJUAR PER PERRALLAT E LENINIT TE MARKSIT TE ENGELSIT … ABAZ KUPI ISHTE ME ALEATET DHE DONTE NJE QEVERI DEMOKRATE SI NE PERENDIM POR ENVERI SI PELQENTE DHE ME SERBET QE DONIN PERCARJEN E SHQIPTAREVE ..FORMUAN PARTINE BOLSHEVIKE .PARTI DIKTATORESH … ENVERI TE GJITHE TE OPOZITESH I LUFTOI ..ME NDIHME E DISA COBANEVE ……. EDHE NE FRANCE KISHTE LUFTE CIVILE THONE HISTORIANET …. POPULLI NDERSHKOI TE GJITHE ATO QE BASHKEPUNUAN ME GJERMANET …. DHE U BENE VRASJE …NDERSA ENVEERI VRAU TE GJITHE ATO QE SJA LEPIN BYTHEN …. DEMOKRATET LIBERALET I BERI TRADHETARE DHE OSE I PUSHKATOI OSE IKEN …. ..SI E QUANI JU FILLOZOFE QE FITOI VETEM ENVERI DHE KOMUNIZMI KUR ..KISHTE SHUME IDE PER TE QEVERISUR VENDIN ??????? APO POPULLI U BE KOMUNIST … ME ANALFABETIZMIN E TIJE …90 % SDININ TE LEXONIN DHE JO TE IMAGINONIN KOMUNIZMIN…ENVERI U TEGONTE PERRALLA QE KISHTE LEXUAR NE FRANCE .. DHE COBANET FLUTURUAN ME PRESH NE BYTHE …..PRANDAJ STUDION MIRE HISTORINE …. DHE MOS JA VENI VESHIN PASKAL MILOS ..NJE SPIUN I HITLERIT … DHE DERI NE VDEKJE DO TJA LEPIJE NEXHMIJES … KY DUHET FUTUR NE BURG PER TRADHETI TE POPULLIT ..SI SPIUN I GESTAPOS SE ENVERIT ….. DHE NA BEN SI FILLO …

    Reply to this comment
  • nazim November 29, 02:59

   Ik mor ti! Se nuk mbeti morr, mjafton te jete jasht kufinjve te Shqiperise qe ju duket vetja zot kur vine ketu e me sillen si pronaret e Shqiperise.

   Cfare m-het do ky tek ne? Apo nuk e pjerdh njeri andej nga ehst eprofesor, e vjen ben trimin ne nje shqiperi te shkundur qe nuk ka zot, e le tipa si ky te livadhise?

   Reply to this comment
  • Arber November 29, 00:56

   Ish futbollisti i Partizanit, Prof. Dr. Paskal Milo, luan ne fushen e tij: Historine e Shqiperise ku eshte titullar. Feta e Pavaresise se Shqiperise do te kremtohet derisa te jete shtet me vete; festa e Clirimit te Shqiperise gjate LUftes se Dyte Boterore do te kremtohet derisa te rroje edhe veterani i fundit. Cdo gje eshte relative ne kete bote: tani per tani do t’i festojme te dyja!

   Reply to this comment
  • Shkoza November 29, 06:56

   Eshte ruajtur ketu xhihadisti komunist Enver http://www.enverhoxha.ru

   Reply to this comment
  • Dhermiu November 29, 18:53

   Shkodra nuk ishte/eshte qyteti i fundit shqiptar ne veri. Ushtria gjermane u largua sipas planit te saj te terheqjes. Per çfar “çlirimi” flitet akoma pas 71 vjeteve?!?!

   Xhihadistet komuniste shqiptare dhe kopilja e jugosllaveve me emrin PKSH u bashkuan me serbin, grekun, rusin. Vetem kriminelet, spiunet e serbit-grekut-rusit dhe tradhetaret e kombit shqiptar krenohen tani me Masakren e Tivarit dhe krimet e tjera qe bene si “çlirimtare”.

   Reply to this comment
  • roberto November 30, 01:12

   Fakti qe per 25 vjet rresht vazhdon te DYSHOHET ne se eshte data 29 nentor dita e CLIRIMIT te Shqiperise apo jo,eshte nje fatkeqesi e madhe per klikat sunduese ne pushtet dhe te gjithe historianet dhe juristet e vendit tone!!!
   Te gjithe keta kane vertetuar se NUK JANE TE AFTE SHKENCERISHT ta gjykojne kete LLAPAQENERI,te demaskojne arsyet e verteta te kesaj ZALLAMAHIJE ANTI SHQIPTASRE,qe perbaltin LUFTEN HEROIKE CLIRIMTARE TE PARTIZANEVE NEN UDHEHEQJEN E PKSH DHE ENVER HOXHES!
   Kush e ngre kete tymnaje dhe pse?
   Vetem ata qe nuk i lidh asgje me kete LUFTE,qe kane bashkepunuar me pushtuesit,qe jane denuar si TRADHETARE,si kudo ne Europen e pas LUFTES dhe sot si ARMIQ TE Shqiperise dhe KOMUNIZMIT,duan te PERMBYSIN HISTORINE,TE VERTETEN dhe GJAKUN E DERDHUR NGA 28 MIJE DESHMORET E ATDHEUT!
   Per fat te keq kete IDIOTIZEM KANIBAL HISTORIK nuk kane mundur ta perballojne as HISTORIANET SHQIPTARE!!!
   Historiani P.Milo,ne spjegimin e tij me siper jep aq sqarime,pas 25 vjeteve llomotitje,sa mund te jepte edhe nje nxenes i 9 vjecares!
   Historianit ushtarak, amerikano-gjerman, B.Fisher,i KANE VARUR SI UJKUT MELCITE NE QAFE,duke i dhene ekskluzivitetin e HARTIMIT DHE OPONENCES SE PJESES ME TE DEBATUESHME SOT ,ate te LUFTES SE DYTE BOTERORE!!!
   Dhe ai si “GJERMAN”,ne konflikt interesi dhe ANTIKOMUNIST,e ka SHFUQIZUAR veten kur qe ne fillim eshte prononcuar kunder dates 29 nentor si date CLIRIMI!!!
   Me gjithe respektin qe kam per historianin dinjitoz Marenglen Kasmi edhe ky ne spjegimin e tij ka rene ne KURTHIN ANTI HISTORIK te teorive Kuinslinge,se VENDIMTARE NE CAKTIMIN E DATES SE CLIRIMIT ESHTE AJO SE ….KUR U LARGUA GJERMANI I FUNDIT NGA Shqiperia!
   Per fat te keq te tre keta historiane kane deshtuar ne arsyetimet e tyre qe ne PARIM!!
   Si ish ushtarak madhor ,qe kam studjuar shkencerisht HISTORINE E ARTIT USHTARAK TE LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE,te pergatitjes dhe te zhvillimit nga shtetet Europiane te LUFTES se E PARE dhe te DYTE BOTERORE,qe nga KANCELARITE E TYRE POLITIKE DHE USHTARAKE e deri ne zhvillimin e 10 GODITJEVE STALINIANE VDEKJEPRURESE qe bene te mundur SHKATERRIMIN E MAKINES NAZISTE TE LUFTES,gjykoj se ne kete rast ,
   -“Ka hedhur nje SHEJTAN-BUDALLA nje gur ne lume dhe jane hedhur 100 te mencur dhe shejtan-budallenj te tjere,per ta nxjerre por nuk po e nxjerrin dot!!””
   Ku po gabohet:
   -Pala paditese ne kete zallamahi jane te gjithe ata qe nuk i lidh asgje me kete LUFTE CLIRIMTARE dhe pjellat e tyre!
   Arsyeja pse e bejne duket kollaj, se duke NJOLLOSUR PALEN KUNDERTSHARE qe deri tani i ka marre te gjitha NDERET dhe MERITAT,sic jane KOMUNISTET DHE PARTIZANET,ata kujtojne se do bojatisin TRADHETINE e tyre antishqiptare!
   Pra kjo pale eshte ne konflikt te hapur interesi dhe kerkon te behet pale ne gjykimin e SAKRIFICAVE,GJAKUT DHE FITORES SE FITIMTAREVE TE VERTETE ashtu sic bene edhe me MUKJEN,qe pa LUFTUAR’ kerkonin te NDANIN PUSHTETIN E ARDHESHEM ME PARTIZANET!!!
   Pra kjo pale asnjehere nuk do pajtohet me REALITETIN dhe kurre nuk do pranoje TRADHETINE E VET!
   Duke ditur kete,historianet tane kane rene ne kurthin e ngritur nga kjo pale tradhetare dhe ne vend qe t”i derrmojne me FAKTE HISTORIKE,dokumente te LUFTES,shtypin luftarak,deshmitare okulare etj,,jane futur ne QORRSOKAT:
   -SE KUR KA IKUR GJERMANI I FUNDIT NGA Shqiperia”???
   Te perdoresh si argument shklencor historik kete llogjike eshte nje SKANDAL dhe TURP i madh!!!
   Shqiperine e CLIRUAN VETEM PARTIZANET SHQIPTARE e askush tjeter!
   Dhe fitimtari ka te gjithe te drejten MORALE,LIGJORE DHE USHTARAKE te caktoje dhe daten zyrtare te CLIRIMIT te Shqiperise!
   ARTIFICAT e turpeshme si kjo e ushtarit gjerman apo i gerrmimin neper arkiva se kur paska ikur ky MAVRI ME BOJE tregon PA AFTESI te madhe shkencore dhe llogjike!
   Shkodra ishte qyteti i fundit qe u clirua!
   Eshte fakt qe naten e 28 duke u gdhire 29 nentor 1944 Brigadat partizane qe kishin rrethuar Shkodren,kane zhvilluar LUFTIME TE PERGJAKESHME me gjermanet!
   Babai im i ndjere,partizan i Brigades 22 Sulmuese,qe luftonte tek URA E MESIT eshte plagosur ate nate dhe ne oren 11.00 te paradites se 29 nentorit,Partizanet parakaluan ne qytetin e cliruar para popullit qe gezonte!!!
   Jo vetem bazuar ne kete fakt historik,por edhe sikur te ishte cliruar Shkodra me vone,ishte e DREJTA e FITIMTAREVE qe,meqenese qelluan keto dy ngjarje te medha historike prane njera tjetres,te mund te festoheshin edhe prane njera tjetres,ne menyre SIMBOLIKE!!!
   Ku eshte e keqja ketu???
   Por halli i madh i kundershtareve nuk eshte thjesht data 29 nentor,por BALTOSJA E TE GJITHE LUFTES ANTIFASHISTE TE POPULLIT SHQIPTAR,per me teper se ate e udhehoqi PKSH dhe ENVER HOXHA!
   Por historia eshte si matematika e jo si PLASTELINA!!!
   Persa i perket B.Fisherit,ai eshte futur nga qarqe antishqiptare per te retushuar ate pjese te historise me te debatueshme,qe duke hedhur edhe ate poshte,Shqiperise per 70-80 vjet i ngel BOSH HISTORIA ose te zevendesohet nga ARMIQTE E SAJ!!!
   Ne shkrimin e sotem te gazetarit te nderuar,VIKTOR MALAJ,ju te nderuar historiane,do te GJENI ARGUMENTET E PLOTA SE SI DUHEN TRAJTUAR te gjitha AKUZAT,SHPIFJET dhe MASHTRIMET e armiqve te LANC-it dhe liderit te saj!
   Pas leximit te ketij shkrimi besoj se do ndiheni te VEGJEL dhe te TURPERUAR!!!
   Ju keni me vete te drejten,prandaj hiqni dore nga QENDRIMI NE MBROJTJE,ndersa TRADHETARET E KOMBIT marrin guximin t’u vene juve para akuzave IDIOTE!
   MBRONI ME TRIMERI HISTORINE E POPULLIT ,ndryshe do te mbeterni edhe ju ne HISTORI SI FRIKACAKE DHE TE SHITUR!!!

   Reply to this comment
  • Bredhi November 30, 03:40

   Po dita e “çlirimit” nga pushtuesit italiane e Shtatorit 1943 a do te festohet?
   Po dita e “çlirimit” nga pushtuesit italiane e Shtatorit 1920 a do te festohet?
   Po Dite te deshmoreve te rene per Pavaresine me 1912 a do te kete?

   Komunistët lindën, ishin dhe janë kundër nacionalizmit, kundër kombsisë shqiptare, kundër kombit shqiptar. Si mundet akoma te “festohet” fitorja e xhihadisteve komuniste dhe “dita e çlirimit sllav”?!?!

   Reply to this comment
  • tonia December 23, 03:04

   Alias Intelektuali;Nastradini;Nassrudin,Mero Baze ose Kostreci Uran qe perserit te njejtat fjale sa here shkruan.Idiot noterik!

   Reply to this comment
 2. Fisher November 30, 11:15

  Po ne France, Hollande dhe gjithe europen e pushtuar nga Gjermanet ku gjeten bashkepuntoret e tyre te cilet u luftuan nga forcat partizane te ketyre vendeve se bashku me Gjermanet mos valle lufte civile bene?
  Keta jane pseudohistoriane te sponsorizuar nga qarqe te caktuara mafjoze per te ulur vlerat e luftes se popujve (shqiptar) te ndryshme per Liri.

  Reply to this comment
  • Albano November 28, 18:17

   SHOKU FISHER … E SHOH SE NUK JA PASKE HABERIN FARE NGA HISTORIA …NE FRANCE NE HOLLANDE NE BELGJIKE DHE NE EUROPE NUK ISHTE FORCA PARTIZANE ..SE GJERMANI I SHPARTALLOI ATO PAK QE ISHIN QE NE 39 ..KESHTU QE NUK LEJONTE FORCA CETA PARTIZANE ..NE FRANCE KISHTE GUERILAS QE VENIN TRAKTE SI NE SHQIPERI PO NUK KISHIN SUME FORCA PER LUFTE …SE CHARLE DE GAULLE SHEFI I FORCAVE PER CLIRIM ISHTE NE ANGLIE DHE ERDHI NE FRANCE NE KORRIK TE 44 MBASI ANGLO AMERIKANET ZBARKUAN NE NORMANDIE ..DHE E 2 QE NE SHQIPERI KISHTE LUFTE CIVILE SE ENVERI DONTE TE VENDOSTE KOMUNIZMIN ..DHE ABAZ KUPI ISHTE PER NACIONALIZMIN DEMOKRACINE.. SE PERSA ENVERI E QUAJTI TRADHETAR .. CDO NJERI QE NUK KISHTE OSE NUK DONTE TE PERKRAHTE IDETE E ENVERIT ISHIN TRADHETARE ..ABAZI LUFTOI FASHIZMIN DHE NAZIZMIN PER CLIRIMIN E VENDIT ..DHE ANGLEZET ISHIN MIQTE DHE E NDIHMUAN POULLIN SHQITARE ME ARME DHE BUKE …DHE KUR ENVERI E HODHI NE GJUGJE NE PARIS PER BASHKEPUNIM ME NAZISTET ..ABAZI KISHE DESHMIMTARE ANGLEZE QE E MBROJTEN SE E PANE QE LUFTOI PER POPULLIN POR NUK LUFTOI QE ENVERI TE VENDOSTE DIKTATUREN KOMUNISTE KAQ GJE TE THJESHTE NUK E KE KUPTUAR MBAS 70 VJETESH …? ?? …

   Reply to this comment
   • vlora November 28, 18:19

    Po Zoti Fisher a mendon se edhe ne Vietnam ka pasut Lufte Civile ne Kohen qe Amerika ishte pushtuese e Vietnamit? Po ne Irak a ka patur Lufte Civile kur forcat Amerikane pushtuan Irakun?

    Reply to this comment
    • kelmendi November 28, 18:20

     Perkufizo ‘lufte civile’ z. Fisher. Fjala vjen, trupa te rregullt ushtarake te perfshire ne konflikt te armatosur kunder njeri-tjetrit? ..qe perbejne sa perqind te popullsise, per sa kohe dhe deri ne c’shkalle? Nese themi ‘mind te ket qene nje ne tehe’ atehere eshte e drejte t’i quajme ‘beteje civile’ dhe jo ‘lufte civile’?

     Reply to this comment
     • Vezhguesi F November 28, 18:23

      “ky eshte menimi im” thote Bernd Fischer (Fisher).
      Qofsh kusht te duash, jo historian amarikan por dhe Sekreari i pergjithshem i OKB-es, madje dhe presidenti amaerkan, por kjo eshte nje lloj gafe qe i shkon vetem sharlataneve politike qe kerkojne jo pa qellim te ulin vlerat e nje sakrifice sublime njerzore, siç ishte Lufta antifashiste Nacional Çlirimtare.
      Ai thote se ka patur perplasje mes partizaneve dhe nacionalisteve dhe kete e quan lufte civile.
      Por ai nuk besoj se eshte kaq naiv qe te mos kuptoje se ne kshtet e pushtimit ushtarak te nje vendi, ka vetem dy pale nderluftuese, qe vihen perballe njera tjetres ap e luftone njera tjetren me metodat e luftes te zgjedhur respektivisht. Jane pala pushtuese dhe bashkepunetoret e saj, qe jane pagezuar nga vete pushtuesi me emertime si “balliste”, “legaliste”, “nacionaliste”, “zogiste” dhe pala qe kundershton pushtimin dhe lufton per çlirimin e vatanit, perfaqesuese e popullit te pushtuar.
      Te paret qe i shhrbyen pushtuesit kunder popullit te tyre, nuk mund te vlersohen nga emrat qe mbanin te vetepagezuar apo te pagezuar nga pushtuesi por nga veprimtaria e tyre, qe i njehsonte ata dhe i bente njesh me pushtuesin.
      Te kuptosh nje argument te tille nuk eshte nevoja te jesh as deshmitar i kohes, as pjesemarres i atij eventi historik dhe as me shume arsimim, historian me tituj dge grada.
      Por dhe te besh naivin dhe te hedhesh tollumbaca te tilla te mbushura me pordhe te helmatisura, nuk mund te ngelesh pa marre ate qe te takon.
      Vemjet e ish kolaboracionisteve, ( te tille kane qene te gjithe bashkepunetoret e pushtuesve nazifashiste ne gjithe boten) qe kane perfituar nga anarshia dhe demokracia e pas luftes, kerkojne te perdhosin nje prej epokave me te lavdishme te historise botrore, siç eshte Lufta e Dyte Boterore, pjese e te ciles ka qene dhe Lufta antifashiste Nacional Çlirimtare e poulit shqiptar kunder pushtimit nga murtaja nazifashiste.

     • Arben November 28, 18:24

      1- SA USHTARE GJERMANE KA PATUR TE STACIONUAR NE SHQIPERI GJATE LUFTES

      2- SA USHTARE GJERMANE JANE VRARE NE SHQIPERI GJATE LUFTES.

      TE DYJA KETO GJERA, PSEUDOHISTORIA E ENVER HOXHES I KA FSHEHUR MADJE DUKE INJORUAR FAKTET DOKUMENTARE, PASI PO TE DALIN KETO NE SHESH, MUND TI BJERE QE NJE USHTAR GJERMAN TE KETE VRARE 200 PERSONA QE TE MUND TE PLOTESOHET SHIFRA E 28,000 TE RENEVE, SIPAS MASHTRIMEVE TE ENVER HOXHES.

     • Partizani November 29, 21:48

      Qe nga 7 prilli 1939 dhe deri ne 29 nentor 1944 ne Shqiperin shkelen rreth 700 mije ushtare fashiste e naziste!
      Populli yne gozhdoi ne lufte te pergjakeshme 15 DIVIZIONE fashiste e naziste dhe nxorri jashte luftimit 70 mije prej tyre!!!
      Ky ishte kontributi me i madh qe dha Shqiperia ne perberje te Koalicionit Boteror Antifashist ne krahasim me tre gjitha vendet e tjera europiane ne krahasim me numurin e popullsise!
      Per me teper qe Shqiperia u clirua PA NDIHMEN E ASNJE USHTARI TE HUAJ!!!
      Sic e sheh,o Arben ballisti,te vrasin syte keto shifra,por ato ishin dhe mbeten MREKULLIA PARTIZANE DHE KOMUNISTE,qe juve ju damkosi me TRADHETI si bashkepuntore me pushtuesit!
      Boll u lodhet se kerkuari HESAPE per PARTIZANET!
      Provoni te rrefeni shifrat tuaja dhe atehere do shihet se ju meritoni PERBUZJEN PER JETE TE KOMBIT SHQIPTAR!!!

 3. Miloti November 30, 11:18

  Milo do per histori vetem ate qe ka shkruar Enveri ne diktature. Sipas oreksit te ndryshuar ne funksion te miqve qe i bente armiq e agjente. Perrallat e Milove i kemi degjuar. Tani na duhet opinioni i pa anshem i atyre qe nuk jane ne borderote e Nexhmijes si Milo.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" November 28, 18:21

   Perplasen per historine e luftes, pikerisht ata qe sduhet te flasin per historine e luftes.
   Paskali eshte i mbarsur me ideologjine komuniste dhe Bernd ska haberin, se kush e beri kete lufte.

   Reply to this comment
   • dn November 28, 18:22

    Fischer tash e kupton se Cfare leshi eshte milo!
    Côté milo per ligji 135,te dallur nga qeveria komuniste qe vend os ne ne tor 1945 qe dita e çlirimit te vendit ishte 28 nentori?

    Reply to this comment
    • G.Hajro November 28, 18:22

     C’TREGON PESHORJA?
     P.Milo eshte perkedhelia Nr1 e komunizmit 68 vite, s’ka si mos mbroje monstren jenver. Plaget e jenverit rjedhin gjak edhe sot,(super armatimet,bunkeret,zgedalla e Elbasanit,telat me gjemba dhe korent te burgut Shqiperi,etj,etj,). Ne 101 monstrat e botes hyn edhe jenveri.Ai kositi intelektualet e atdheut me kosen e tij super egoiste, si te ishin pula, vetem te sundonte pa mbarim.Pas kesaj kositje, KI-tetit te shqiptareve, u gropos aq thelle,sa sot na drejtojne 23 vite te pa aftet.Jemi shteti me i koruptuar dhe varfanjak i Evropes,nga drejtimi i bishtave qe la daiko jenveri.Ndryshe kush i ka fajet qe as 3 milion shqiptare lengojne,duke hequr pasaniket me rruge te pista.?Konkluzion Kur peshohet jenveri ne total,peshorja rendon nga e keqia.Nostalgjiket ashtu do ngordhin te nostalgjepsur,jetuan 45 vite krejt parazite.

     Reply to this comment
     • Zogist nga shen naumi November 28, 18:22

      Ne Francen e çliruar , u vrane dhe u diskreminuan edhe Femrat francese , qe faji i vetem i tyre ishte se u kishin sherbyer Nazisteve duke u ofruar Seks .

      Ne Itali komunistet dhe forcat antifashiste i Varen me kok poshte fashistet Italiane mbasi i kishin Vrare , pa gjygje .

      Kjo ishte koha atehere ,Fashtistet moren Kusuret e ATYRE krimeve qe kishin bere . URREJTJEN POPULLORE.

      Sot , me barkun plot , mbas 70 vjeteve , dhe duke mos qene ne protagonistet kryesore te asaj lufte , e kemi shume te thjeshte te bejme GJYKATESIN . HAAAAAAAAAAAAAA .

      E kush do ti gjykoje komunistet ?

      Nazistet apo Ballistet e Nacionalistet ?

      Kur na vrane , e na pushkatuan pa gjygje ,
      Kur neve komunisteve na dogjen shtepit nga dy here
      [si italiani ashtu edhe gjermani ]

      Pra kush po na bene moral ?
      Ballistet , qe na spiunuan , na pushkatuan , dhe na dogjen shtepite .?

      Nuk ka lufte civile ne shqiperi .

      Lufta ishte kundrejt dy Forcave .

      Populli me ushtrine Nacional çlirimtaren .
      Kundra
      Fashisteve , nacionalisteve te bashkuar me pushtuesit .

      Perrallen e turistave Hitlerian dhe Italian , Munde ta tregoje Zogu ,
      qe iku sbathur pa veshur Opingat , per te shpetuar Koken e tij dhe te Familjes se tij .

  • mirel November 29, 16:35

   Milot zogisti. Boll se late nam. Gjithe perendimi luftoi dhe Shqiperia u formua shtet pikerisht me rreshtimim qe i beri klanit anfifashist.
   Ju vjen inat se di zogiste e balliste u bashkuat me palen kriminale dhe te gabuar. Keshtu qe prisni si i mbyturi ndonje fije kashte nga Fisher te shpetoni lekuren.
   Rrofte Enver Hoxha! Rrofshin gjithe trashegimtaret e luftetareve te Lirise!
   Lavdi LANCl!!
   V.F.L.P.

   Reply to this comment
  • ELIOT December 15, 19:58

   PARTIZAN COBANI ……. GJERMANET E HUMBEN LUFTEN NE RUSI …NE AFRIKE NE FRANCE NE EUROPE ….. JAPONEZET E HUMBEN ME AMERIKEN .DHE ALEATET FITUAN CDO SHTEG CDO METER KATRORE …PRA SIPAS MENDIMIN TEND SI FILLOZOF …… CFARE DO TE BENIN GJERMANET NE SHQIPERINE E MJERE …LARG VENDIT TE TYRE …KUR HITLERI VRAU VETEN ..KUR E HUMBEN LUFTEN GJITHANDEJ …CFARE DREQIN D TE BENIN NE SHQIPERI …ME THUAJ TI I ZGJUAR …….. TE PESHKONIN ….TE BENIN PETLLA ..TE …TE GJUANIN NEXHMIJE KURVEN APO SHQIPTARET E BUKURA … SE GJE TJETER SKISHIN CTE BENIN…POR TI JE NJE I MJERE ..NJE ANALFABET …QE MUNDOHESH TE JUSTIFIKOSH L N C DHE TA NGRESH NE QIELL NJE LUFTE QE S EXISTOI .SHQIPERIA U CLIRUA PA NDIHMEN E …. PO AVIONAT AMERIKANE ME NDIHMA QE NDIHMUAN EDHE STALININ MORE I GJORE ….LEXO ME SHUME DHE PASTAJ ZHGARRAVIT PERRALLA ..

   Reply to this comment
 4. meno November 30, 11:53

  Ky Fisheri qe ka ardhur per te na bere historine tone, do bente mire qe te “vinte thembrat nga ka majat”.
  Ky eshte nje pasardhes i atyre punonjesve te CIAs qe u larguan me turp e te tredhur nga sigurimi shqiptar ne vitet 1948 – 1954 qe u perpoqen te rezonin Qeverrine e E. Hoxhes.
  Ku e ka pare l;uften civile ne shqiperi ky “historian i madh” ?
  A ka ndonje rast qe te na tregoje se forcat partizane jane perfire ne luftime me forcat Balliste?
  Nderkohe qe forcat e Ballit dhe te legalitetit ishin vazhdimisht ne skalionin e dyte te forcave fashiste, ky e quan si te natyrshme te na paraqes lufte civile ndermjet shqiptareve. Jo . Persona te tille sduhet dhe smundet te bejne historine tone. Eshte qendrim hipokrit dhe atishqiptar i atyre qe e kane pranuar kete fare historiani per te na bere historine.
  Puna eshte se pse do harxhohen disa para kot, se historine e kane shkruar me gjakun e tyrte ata qe dhane jeten per atdheun, ndersa shenuimet dhe shkrimet e ketij “historiani” e kane vendin ne WC. Eshte detyre e çdo intelektuali ti demaskoje keta demagog te keqij dhe te luftoje per pasqyrimin e se vertetes objektivisht..

  Reply to this comment
  • Vladimir Dushniku,ushtarak. December 7, 20:12

   Doktoratura e major Marenglen Kasmit,per pranimin e dokumentuar te faktit,qe vete pushtuesit naziste pranojne, se Shkodra,qyteti i fundit shqiptar u clirua me 29 nentor 1944 NUK ESHTE I VETMI FAKT,QE VULOS TE VERTETEN E MADHE TE KESAJ DATE TE LAVDISHME,QE PERFAQESON TE GJITHE LUFTEN HEROIKE NACIONAL-CLIRIMTARE !!!
   Luften per CLIRIMIN E SHQIPERIISE E BENE PARTIZANET HEROIKE TE MBESHTETUR NGA POPULLI SHQIPTAR,qe e rreshtuan vendin tone me NDER ,ne KOALICIONIN ANTIFASHIST BOTEROR ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN
   Kete LUFTE e njohen edhe FUQITE E MEDHA ,si SHBA dhe BRITANIA E MADHE,qe atashuan perfaqesuesit e tyre me grade GJENERALI prane Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Nacional-Clirimtare!!!
   Debatet shterpe,qe bejne ,qe nga 1990-ta e deri sot per 29 NENTORIN SI DITE CLIRIMI,PINJOLLET E KOLABORACIONISTEVE,e kane qellimin per te HEDHUR POSHTE KETE LUFTE HEROIKE DHE PER TE MBULUAR TRADHETINE E TYRE TE TURPESHME!!!
   LUFTEN E BENE PARTIZANET DHE U TAKON VETEM ATYRE TE CAKTONIN EDHE DITEN E CLIRIMIT TE SHQIPERISE!!!
   Ne asnje rast ne bote nuk gjykohen e rigjykohen FITIMTARET ,aq me teper te nje LUFTE,si ajo E DYTE BOTERORE!!!
   PRANIA E PERFAQESUESVE TE FUQIVE TE MEDHA PRANE SHTABIT TE PERGJITHSHEM PARTIZAN DHE PRANIMI PREJ TYRE SE BALLISTET DHE ZOGISTET ISHIN BASHKEPUNTORE ME GJERMANET,verteton se LUFTA NACIONAL-CLIRIMTARE ISHTE NJE LUFTE E DREJTE,E SHENJTE DHE PER CLIRIM KOMBETAR E SHOQEROR!!!
   Shpifjet monstruoze,qe behen sot ndaj kesaj LUFTE dhe per me teper SOFIZMAT per te baltosur 29 nentorin,jane ANTI SHQIPTARE!!!
   Dokumentet e kohes, te PERFAQESUEVE TE SHTETIT SHQIPTAR te dale nga LUFTA, DESHMITE E PARTIZANEVE HEROIKE qe luftuan per CLIRIMIN E SHKODRES dhe sidomos VENDIMET ZYRTARE TE QEVERISE SHQIPTARE,qe legalizuan 29 nentorin si DITE TE CLIRIMIT TE SHQIPERISE,as qe diskutohen ,per te NJOLLOSUR KETE DATE TE LAVDISHME,QE I BEN NDER KOMBIT SHQIPTAR!!!
   Per te pranuar si fakt,qe 29 nentori 1944 eshte DITA E CLIRIMIT TE SHQIPERISE nuk vihet ne dyshim nga shpifje pa vlere e te turpeshme sic PROVOKOHET me ate ,se “KUR U LARGUA USHTARI I FUNDIT GJERMAN”!!!
   Jo,zoterinj BASHKEPUNTORE ME NAZI-FASHIZMIN!!!
   NUK E VENDOSI CLIRIMIN E SHQIPERISE USHTARI I FUNDIT GJERMAN,POR GJAKU DHE SAKRIFICAT E PANUMERTA TE PARTIZANEVE TE USHTRISE NACIONAL-CLIRIMTARE!!!
   Qeveria e dale nga kjo LUFTE,per TMERRIN tuaj,kishte te gjithe te drejten,qe te ZYRTARIZONTE 29 nentorin si NDERIN E LAVDINE E KESAJ LUFTE SI PJESE E TE GJITHE HISTORISE SE POPULLIT SHQIPTAR!!!
   E kam per nder ,qe jam BIRI I NJE PREJ PARTIZANEVE HEROIKE TE BRIGADES 22 SULMUESE,QE CLIRUAN SHKODREN,lufte,qe u be e pergjakeshme NATEN E DATES 28 deri ne MENGJESIN E DATES 29 NETOR 1944!!!
   Ne 29 nentor 1944,BRIGADAT PARTIZANE PARAKALUAN PARA POPULLIT TE SHKODRES,QE I PERQAFONTE E PERSHENDESTE ME GEZIM E KRENARI!!!
   Jam i bindur se pinjollet e kolaboracionisteve te djeshem KURE NUK DO TA PRANOJNE TE VERTETEN E KESAJ DATE TE LAVDISHME,por do vazhdojne te shpifin per te mbuluar TRADHETINE E TYRE!!!
   POR KURRE NUK DO T’IA ARRIJNE QELLIMIT ORGURZI!!!

   Reply to this comment
   • ELIOT December 25, 16:43

    MEQE QE BABAI YT TRIM PASKA CLIRUAR SHKODREN ????? PERSE SE VAZHDOI RRUGEN ME TEJ TE CLIRONTE KOSOVEN TONE ….PERSE E NDALOI VRAPIN NE SHKODER .????…E KE PYETUR ….APO … NUK E DI KU E KE BERE SHKOLLEN …POR KUR ALEATET ..ANGLEZET AMERIKANET E FILLUAN LUFTEN BABI JOT U FSHIHTE NE BANJO …. PERSE NUK LUFTOI ITALIANET NE …. APO PRITI QE LUFTA TE MBARONTE DHE TE VILLTE SUKSESIN E ALEATEVE …SIC E BERI ENVERI …. QE U FSHIHTE TEK KUNATI I VET SPIUN … DHE KUR E PA QE LUFTA PO MBARONTE ……HOP GUXIMTAR .TRIM ME SERBET QE FORMUAN PKSH …DHE I LUFTOI TE GJITHE KUNDERSHTARET … DHE NUK ISHIN TE GJITHE TRADHETARE ..POR ENVERI I BERI NGA INTERESI I VET .. DHE I SERBEVE … AKOMA SE KENI KUPTUAR BIRI I PARTIZANIT …???…

    Reply to this comment
  • feniks October 24, 14:27

   TURP I MADH PER QEVERINE RAMA,qe vleresimin e LUFTES NACIONAL -CLIRIMTARE DHE CAKTIMIN E DATES SE CLIRIMIT ia paska lene nje te huaji,per me teper,qe i ka shprehur me kohe qendrimert e tij ANTI SHQIPTARE!!!
   ORGANIZONI NJE REFENDUM POPULLOR (qe edhe ky per TURPIN TUAJ) ku populli te vulose se cila date duhet te festoje per CLIRIMIN E Shqiperise!!

   Reply to this comment
  • lala October 25, 11:46

   O cuna, zgjidhja ma e mire ashte data e clirimit te Kryeqytetit, Tiranes,data 17 nantor .Me e lagu bishtin me 28 apo e lagu me 29, na do bahena gaz i botes. Per shume vende data e clirimit te kryeqytetit festohet si dita e clirimi. Keshtu te bahet edhe te na

   Reply to this comment
   • Bureto October 25, 14:21

    Data e largimit te gjermaneve nga kryeqyteti, pra 17 nentori, duhet te jete edhe dita perkujtimore e çlirimit te vendit. Kete date kane edhe shume vende te tjera, mesa di une edhe Ish Jugosllavia e Titos, ate date ka, 29 nentorin, date kur u larguan trupat gjermane nga Beogradi. Se kuptoj pse nuk pranohet kjo? A nuk hyri qApo nostalgjiket e kane hallin, tek deklarata e Enverit, i cili ne telegramin qe i beri Titos, i tha: “tani dhe festat e clirimit do t’i kemi bashke!!!…”

    Reply to this comment
  • TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. November 29, 03:47

   Nje gje nuk po arrij qe te kuptoj .
   Pse e kane marre gjithe kete revansh ish-klasat e permbysura te Shqiperise si PULA-MEDHENJTE ,ata qe nuk ndanin dot 28 KAMIONA ne 7 Bataliona ,ish regjenca ,kolaboracionistet ,me nje fjale LLUMI i KOMBIT .
   Si ka mundesi qe kjo pakice prej 10 % po e AMPLIFIKON kaq shume zerin dhe do qe te laje 1 kuintal MUT me 1 kg Shurre .
   Milo ,per mua pertej kufizimeve qe i vene ishet apo NIPASHIT e bashkepuntoreve te fashizmit dhe nazizmit eshte ne anen e se drejtes dhe te fitimtareve ..
   Por USA kURVA perpara se tre sjelle ne pushtet qeverine kukull te radhes perkujdeset qe ti gjeje Antidotin dhe te perkujdeset qe ti beje karshillek duke ndertuar nje Opozite dhe atehere kur ajo nuk egziston .
   Fisher ,gjermani ,ik shko ne P..dh te sat eme dhe mos na caje trapin dhe te na japesh ne mendje per ate qe e kemi vendosur qe ne 29 nentor 1944…
   Nuk s mund te shkelesh ti fashist Fisheri mbi gjakun e te reneve per kete toke dhe te na futesh NE tani ne NJE LUFTE CIVILE !

   Reply to this comment
 5. Feniks November 30, 13:11

  Ku e gjete kete 4 dhjetor more zoti Fisher???
  29 NENTORI ZOTI HISTORIAN
  Kete te vertete te madhe kane 23 vjet qe e thone vete PARTIZANET QE BENE LUFTEN DHE FAMILJET E TYRE,por nuk e pranojne kelyshet e bashkepuntoreve naziste ata ballisto-zogiste!LAVDI PARTIZANEVE HEROIKE!

  Reply to this comment
  • kokpalari i 21 janarit October 24, 17:18

   Edhe ky si UEFA
   do ti denoje “te dy”
   edhe ata te 28-s edhe ata te 29-s.
   medemek drejtesi.
   Ikni o pirdhuni ne halen tuaj, pse vini na prishni gjakun ketu ne vendin tone?
   Mezi po durojme plehrat tona, do durojme dhe snoblliqet tuaja

   Reply to this comment
   • Aliu nga Selenic October 24, 17:19

    VETEM HISTORINA NUK ESHTE FISHERI.!

    Qe momentin e par kure lexova mendova te citoi kete injorante qe vetem historian nuk eshte. Ja se c`fare thot.Mendoj se procesi i rishkrimit të historisë është një proces mjaft i rëndësishëm. Unë vetë kam qenë dakord që historia të rishkruhet kohë pas kohe, sepse është një proces që ndryshon – thote ai” Po si ndryshon historia more injorante. Po Historia eshte i vetem monoment qe kurre nuk ndryshon.
    Ky masjakr Fisher qe per nga permasate bashkohet tamam me Mishel Platinin i cili falsifikon diten per diell duke e pare e gjith bota edhe ky injorante histroan qe duhet te largohet menjeher kerkon te perrallis se historia po ndryshoka perhere. Kush ta lejenon kete. Historia vetem shkruhet o injorat historian o tradhtar i shkences se historise o pushte ! Historia vetem shkruhet ashtu sice eshte. Vet gjermeni i fundit qe para pak kohe ishte gjall ose munde te jete akom gjall deklaron se gjermeni i fundit u largua me daten 29 Nentore ndersa ky injorante kerkon te abozoj duke shkelur mbi gjakun e atyre qe e kan shkruar kete histori. Pra ky nuk meriton te veje lapsin ne rishikimin e fakteve histtorike.
    Po luften civile nga e polli ku injorat ky tradhetar i Historie.
    Po ke amerikan qe ishin ne ket lufte dhe thirri e pyeti o injorante,Ku jane ata civila qe u vran. Ata Ballisto Zogiste ishin ne frot te luftes perkrajhe gjermenve pmore injorat more pushte po sipas teje u dheka te therrisni.”Eje ti shqiptar largohu se do te vrase gjermeni” E cila lufte ta mundeson kete more injora more pushte.!
    Komisioni per verifikimin e Historise duhet ta largoj menjeher kete qen te zgjebosur qe kerkon te zgjebose luften tone heroike.! Menjeher te largohet nga shqiperi se histori eshte e populli ton dhe jo ke ketije fashisti.!

    Reply to this comment
 6. nasruddin November 30, 13:15

  Ne 30 nentor ne Shkoder ishin akoma ne gjendje gadishmerie 3 posbllogje gjermanesh, qe ne fakt ishin austriake. Kur cetat e Sadik Bekteshit tentuan t’i rrethonin nje austriak u hoq si i vrare dhe kur shkuan qe ta kontrollonin hodhi nje granate dhe vrau disa vete. Nje mik i njohur i nastradinit mbeti i verber tere jeten dhe e ka shkruar kete histori te tij ne gazeten Drita. Data 29 nentor eshte implementuar ne Shqypni me urdher nga Marshalli Tito per te njesuar daten e clirimit te vendit tone me ate te Jugosllavise Komuniste. Sepse o Mik studiues nga Gjermania a e ke degjuar qe ruset festojne 9 majin si daten e clirimit te Berlinit, nderkohe qe Bota njeh 8 majin dhe ne vendet ish komuniste eshte cilesuar si data e ZEZE e historise se tyre. le te mos harrojme se Enver Hoxha e kishte shpallur Shqypnine atehere si Republike e Federates Jugosllave.

  Reply to this comment
  • elio November 30, 14:14

   ti paske hik plako, ketu po flasim me fakte ti po tregon konget e axhes…

   Reply to this comment
  • mergimtari fv November 30, 17:58

   Nastradin kisha idene qe ke ca brume por me kete pohim te sotem se bota feston 8 majin si dita e perfundimit te luftes se 2 boterore ( ne fakt lufta vazhdonte ne Azi kunder japonezeve qe nuk kishin kapitulluar ende ) qe dje tek gazeta Tema e mohoje ?! ne komentet e mija te thashe qe mos peshty mbi gjakun e shqiptareve te vrare dhe se Franca 8 majin e ben pushim si dite feste .

   Reply to this comment
  • VF-LP November 30, 22:06

   A i ke marre pikat e haloperidolit si ti kam shkruajtur ne recete ?
   Per ndryshe do te perdor elektroshokun dhe pa anestezi!

   Reply to this comment
  • Niko Maloku December 1, 03:13

   Ke pare enderra o Nassrudin dhe enderrat e tua na i tregon neve. Shko ha pershesh se per tjeter gje je i pavlere.

   Reply to this comment
  • Prefe Sori December 7, 16:03

   O nastradin, Festa e Jugosllavise eshte 29 Nentori i 1943 dhe jo i 1944! Ajo ka te beje me daten e mbajtjes se Konferences se Dyte te AVNOI-t (Keshilli Antifashist Nacionalclirimtar Jugosllav). Ne kete konference u vendos se si do organizohej Jugosllavia pas lufte. Ngjan me shume me Kongresin e Permetit. Kerko ne Google me “AVNOI November 29” dhe do ta gjesh informacionin e mesiperm.

   Reply to this comment
  • Enver Hoxha December 7, 18:26

   O nasrudin KRRICI!!!
   Kur nje KRRIC si ty kerkon t’i jape mend botes,mjere bota!!!
   9 MAJI eshte DITA E MBARIMIT TE LUFTES SE DYTE BOTERORE,sepse me 9 MAJ 1945 u nenshkrua AKTI I KAPITULLIMIT TE JAPONISE,ALEAT I HITLERIT!!!
   Asnje here dhe ne asnje dokument nuk vertetohet se Enver Hoxha paska shpallur Shqypnine si republike e federates Jugosllave!!!
   29 nentori i jugosllaveve eshte ai i republikes e jo i clirimit te tyre,se Jugosllavia u clirua NJE VIT PAS NESH,PRA NE 1945!!!
   Me injorante si ty,nuk BALTOSET HISTORIA,o KRRIC nasrudin!!!

   Reply to this comment
   • nasruddin December 8, 09:27

    O Enver Hoxha budalla dhe injorant qe ashtu sic ishe ashtu edhe ke mbetur. Me 9 maj gjenerali rus Zhukov me nje sulm makaber qe i kishtoi Ushtrise se Kuqe mbi 200 mije te vrare pushtoi Rajhshtagun dhe vendosi flamurin bolshevik me draper dhe cekan mbi Parlamentin Gjerman, date e cila nga gjermanet cilesohet si data qe solli ZINE komuniste ne kete vend evropian per shume vjet me radhe dhe qe morri fund me prishejn e Murit te Berlinit 23 vjet me pare. Te gjitha vendet ish komuniste o debile dhe dallkauke fanitike enveriste kane FSHIRE nga kalendaret e tyre te festave “29 nentoret” e tyre te ZINJ. Provoni o enveriste te pandreqshem t’i vizitoni keto vende Cekine. Hungarine, Polonine, Bullgarine, Rumanine, Lituanine, Letonine etj qe te mesoni te VERTETEN e 9 majtit famoz te vitit 1945, kur te provoni ne kurrizin tuaj dajakun qe vendce me hu, ose te pakten kur te fillojne t’ju qellojne me veze dhe domate te prishura. Thirini trunit o debile fanatike dhe shikoni Boten realisht qe te kuptoni se Enver ANTIKRISHTI ka qene thjeshte nje KILLER sadist qe vrau kundershtaret dhe shoket e vet nga shtepia e kunatit te vet kuisling dhe kryefashist Bahri Omari dhe 29 nentorin e ka caktuar Josip Broz Tito pasi enveri i kishte shitur me pare bythen dhe Vatnin per interesat e pushtetit te vet te pakufizuar. Dacibaot enveriste te Pano Hallkos me plot mashtrime historike nuk i japin pergjigje nje pyetje mjaft te thjeshte:

    Perse komunistet shqyptare dhe Enver Hoxha i vune minat dhe vrane me pabesi ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit kur e quajne Luften e tyre imagjinare Nacional-Clirimtare dhe e kane deklaruar veten e tyre ne anen e Aleateve Perendimore? Pse vrane dhe likuiduan me pabesi bolsheviku te ndihmuar nga agjenti i Moskes Kim Philby patriotet e vertete shqyptare qe dergiuna SHBA dhe Anglia ne Shqypni per te shpetuar vendin tone nga kthetrat e Moskes dhe Beogradit? Per cfare 29 nentori KORROZI si qymyri vajtoni ju o kukumjacka te fashistit te pabese Enver Hoxha?

    Reply to this comment
   • nasruddin December 8, 09:29

    O Enver Hoxha budallai dhe injoranti patollogjik qe ashtu sic ishe ashtu edhe ke mbetur. Me 9 maj gjenerali rus Zhukov me nje sulm makaber qe i kushtoi Ushtrise se Kuqe mbi 200 mije te vrare pushtoi Rajhshtagun dhe vendosi flamurin bolshevik me draper dhe cekan mbi Parlamentin Gjerman, date e cila nga gjermanet cilesohet si data qe solli ZINE komuniste ne kete vend evropian per shume vjet me radhe dhe qe morri fund me prishejn e Murit te Berlinit 23 vjet me pare. Te gjitha vendet ish komuniste o debile dhe dallkauke fanitike enveriste kane FSHIRE nga kalendaret e tyre te festave “29 nentoret” e tyre te ZINJ. Provoni o enveriste te pandreqshem t’i vizitoni keto vende Cekine. Hungarine, Polonine, Bullgarine, Rumanine, Lituanine, Letonine etj qe te mesoni te VERTETEN e 9 majtit famoz te vitit 1945, kur te provoni ne kurrizin tuaj dajakun qe vendce me hu, ose te pakten kur te fillojne t’ju qellojne me veze dhe domate te prishura. Thirini trunit o debile fanatike dhe shikoni Boten realisht qe te kuptoni se Enver ANTIKRISHTI ka qene thjeshte nje KILLER sadist qe vrau kundershtaret dhe shoket e vet nga shtepia e kunatit te vet kuisling dhe kryefashist Bahri Omari dhe 29 nentorin e ka caktuar Josip Broz Tito pasi enveri i kishte shitur me pare bythen dhe Vatnin per interesat e pushtetit te vet te pakufizuar. Dacibaot enveriste te Pano Hallkos me plot mashtrime historike nuk i japin pergjigje nje pyetje mjaft te thjeshte:

    Perse komunistet shqyptare dhe Enver Hoxha i vune minat dhe vrane me pabesi ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit kur e quajne Luften e tyre imagjinare Nacional-Clirimtare dhe e kane deklaruar veten e tyre ne anen e Aleateve Perendimore? Pse vrane dhe likuiduan me pabesi bolsheviku te ndihmuar nga agjenti i Moskes Kim Philby patriotet e vertete shqyptare qe dergiuna SHBA dhe Anglia ne Shqypni per te shpetuar vendin tone nga kthetrat e Moskes dhe Beogradit? Per cfare 29 nentori KORROZI si qymyri vajtoni ju o kukumjacka te fashistit te pabese Enver Hoxha?

    Reply to this comment
  • mirel December 1, 14:13

   Tjeter shpikje kjo. Ballistet e zogistet nxoren dhe Pavaresine te diskutueshme

   Reply to this comment
 7. baba partizan November 30, 13:18

  Nuk po lexoj datent e 29 shit ne kete dokument!

  Reply to this comment
  • ora09 November 30, 15:12

   Edhe une o “baba partizan” nuk po gjej asnje fjale qe te shkruhet per daten e largimit sidomos ne pjesen e rrethuar me ovale. Nuk e kuptoj ku e ka gjetur ky Mar-Eng-Leni (Marks-Engels-Lenin) kete shenim. Mbase di ndonje gjermanishte tjeter ky studiues.
   Gjithesesi ne te gjithe boten si date e çlirimit merret data e çlirimit te kryeqytetit, por tek ne eshte çdo gje se prapthi…

   Reply to this comment
  • DREJTESI November 30, 20:30

   @baba partizan -Hapi syte, e ke ne krah te majte te faksimiles qe eshte rrethuar me te kuqe. Ja cfare thote:

   ….Duke filluar nga mbrëmja e datës 28 nëntor, e duke u gdhirë 29 nëntori, trupat gjermane lëshuan qytetin e fundit më të madh verior të Shqipërisë, Shkodrën. Pra, largimi i tyre në datën 29 nëntor ishte diktuar nga zhvillimet luftarake jashtë kufijve të Shqipërisë.

   Reply to this comment
   • baba partizan November 30, 23:41

    Po te tregoj gré djal qe di pak germanisht edhe e kam lexuar mire kete dokument edhe po ta perkthej nga germanisht Shqip qe te kuptojsh’

    Dita e çlirimit të Shqipërisë – Dokumentet e dhuruara nga ish-këshilltari ushtarak gjerman, koloneli Volfman Hofman, nuk dëshmojnë ikjen e “ushtarit të fundit gjerman nga Shqipëria më 29 nëntor 1944″E vërteta e çlirimit të ShqipërisëCeremonia që u organizua në shkurt të vitit 2002 nga Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë për marrjen në dorëzim të fotokopjeve të dy dokumenteve për datën e çlirimit të Shqipërisë, që koloneli Volfman Hofman, ish-këshilltar ushtarak gjerman pranë atij dikasteri, bashkë me një letër në gjuhën shqipe të firmosur prej tij, ia dorëzoi gjeneralmajorit Pëllumb Qazimi, ishte një veprim jashtë kuadrit ligjor që zbatohet në vendin tonë për dokumentet historike.

    Dokumente të tilla depozitohen nëpër arkivat shtetërorë të vendit tonë, kryesisht në Arkivin Qendror Shtetëror. Qëndrimet e mëtejshme të përfaqësuesve të Ministrisë së Mbrojtjes kanë qenë jo vetëm politike, por edhe jashtë etikës së komunikimit me median dhe studiuesit. Gjatë ceremonisë së dhurimit të fotokopjeve të të dy dokumenteve prej kolonelit V. Hofman, përfaqësuesit e Ministrisë së Mbrojtjes i refuzuan kërkesat e gazetarëve për të marrë fotokopje të tyre që t’i botonin nëpër gazeta dhe t’i jepin në televizion. Në rrethana të tilla, kur Ministria e Mbrojtjes nuk lejoi që persona të tjerë të dispononin kopje të dokumenteve të dhuruara nga koloneli V. Hofman, m‘u desh të ndiqja rrugë të tërthorta për t‘i shtënë ato në dorë. Z. Uran Butka iu drejtua Arkivit të Shtetit që të zbatohej legjislacioni në fuqi dhe t‘i kërkohej Ministrisë së Mbrojtjes që t‘i dorëzonte Arkivit kopje të atyre dokumenteve. Ndërkaq deputeti dhe sekretari i Komisionit të Mbrojtjes të Kuvendit të Shqipërisë, z. Astrit Bushati, vazhdimisht e me insistim për disa muaj i kërkoi Ministrisë së Mbrojtjes që t‘i dorëzoheshin kopje të këtyre dokumenteve, por nuk arriti t‘i merrte ato. Vetëm pas kërkesës së përsëritur të nënkryetares së Kuvendit, z. Jozefina Topalli, Ministria e Mbrojtjes u detyrua në maj të vitit 2002 t‘ia jepte fotokopjet e tyre z. Jozefina Topalli dhe t‘i depozitonte ato në Arkivin e Shtetit. Mbajtja e fshehtë e fotokopjeve të këtyre dokumenteve krijoi mundësinë për keqinformimin e opinionit publik prej disa personave. Gazeta “Ushtria”, organ qendror i Ministrisë së Mbrojtjes, më datën 1 mars të vitit 2002 botoi si kryeartikull të saj një intervistë me dhuruesin e fotokopjeve të të dy dokumenteve: “Dokumenti: “Ushtari i fundit gjerman iku nga Shqipëria më 29 nëntor `44”. Përmbajtja e këtij titulli nuk pasqyrohet në dokumentet e dhuruara. Krahas kësaj interviste, në gazetën “Ushtria” u botua me faksimile letra që koloneli V. Hofman i ka dërguar gjeneralmajorit Pëllumb Qazimi, si edhe faksimile me paragrafë prej të dy dokumenteve e që janë pothuajse të palexueshme. Në letrën në gjuhën shqipe, të firmosur nga koloneli V. Hofman, është shkruar : “Korpusi XXI alpin …lëshoi më 29. 11. 1944 qytetin e fundit të madh të Shqipërisë, Shkodrën. Prandaj kjo datë mund të quhet fundi i pushtimit të Shqipërisë”. Në tekstin e intervistës, pasi përsëritet fraza e mësipërme, vijohet: “Është shkruar pikërisht kështu, e zeza mbi të bardhë”. Për këto fjalë të dhëna më sipër nuk është dhënë asnjë pjesë e cituar nga dokumenti. Po më 1 mars të vitit 2002 gazeta “Zëri i Popullit”, duke e paraqitur ish-këshilltarin gjerman, kolonelin V. Hofman, me gradën e gjeneralit, botoi artikullin “Dokumenti, një shuplakë historike mbi falsifikatorët”. Kjo gazetë botoi gjithashtu edhe një prononcim të Xhemil Frashërit, si edhe një foto të fotokopjeve të të dy dokumenteve të vendosur në një kornizë xhami, për të dëshmuar në këtë mënyrë se kishte “arsye” se pse kopjet e këtyre dokumenteve nuk u jepeshin të tjerëve. Edhe gazeta “Kushtrim brezash”, po më 1 mars të vitit 2002, dha njoftimin e shkurtër për dorëzimin e dy dokumenteve nga koloneli V. Hofman. Për të dëshmuar se gjoja këto dokumente vertetojnë se Shkodra është çliruar më 29 nëntor të vitit 1944, Xhelal Gjeçovi, më 29 mars të vitit 2002, ka botuar në gazetën “Shekulli” një artikull me titullin: “Historia dhe vlera e një dokumenti”. Edhe ky autor nuk ka cituar asnjë pjesë a frazë prej dy dokumenteve të dhuruara. Në vend të tyre Xh. Gjeçovi ka risjellë dokumente të përdorura në shkrimet e mëparshme të tij (“Zëri i Popullit” 21.10.1997 ; po aty 29.ll.1997 ; “Shekulli” 22.ll.1999) dhe të Xhemil Frashërit (“Zëri i Popullit” 28.ll.1999 ; “Studime historike” 2000, nr. 1-2). Këto shkrime janë shqyrtuar imtësisht në librin tim “28 nëntor 1944 – Dita e Çlirimit të Shqipërisë” (Tiranë 2001) dhe kam treguar pasaktësistë dhe shtrembërimet që u janë bërë dokumenteve gjatë sundimit tiranik të E. Hoxhës, veçanërisht nga vetë Xh. Frashëri me shkrimet e botuara prej tij në organet e sipërpërmendura. Ndërkaq gazeta “Ballkan” botoi më 4 prill të vitit 2002 artikullin pa emër autori: “Rikthehet debati: Kur u çlirua Shqipëria ?”. Në këtë artikull jepet se nga përmbajtja e dokumenteve, të dhuruara prej kolonelit V. Hofman, nuk del se Shkodra është çliruar më 29 nëntor. Kur Ministria e Mbrojtjes i dorëzoi z. Jozefina Topalli fotokopjet e të dy dokumenteve ushtarake gjermane, thuajse në të njëjtën kohë dhe jo rastësisht, por me shpresën se njerëz të tjerë nuk do të guxonin të merreshin më me çështjen e datës së çlirimit të Shqipërisë, reagoi politikisht ndaj artikullit pa emër autori, të botuar dy muaj më parë në gazetën “Ballkan”, një punonjës i Ministrisë së Mbrojtjes, koloneli Sali Onuzi, me shkrimin: “Hoffman: Forcat gjermane u tërhoqën përfundimisht nga Shkodra më 29 nëntor 1944” (gaz. “Kushtrim brezash”, 7, 14 dhe 21 qershor 2002). Ky shkrim i gjatë i tij është hartuar me fjalorin dhe stililin anakronik demaskues të komisarëve politikë enveristë të ushtrisë, të cilët, pasi tirani gjaksor E. Hoxha “zbulonte” herëpashere armiq në radhët e saj, ata i mbanin iso dhe vijonin denoncimin nëpër mbledhje të ndryshme, madje edhe vetë këta, me fantazinë e tyre të sëmurë, arrinin “të zbulonin” armiq të tjerë. Shkrimi i Sali Onuzit dëshmon më së miri se sa larg është depolitizimi i vërtetë i një pjese të ushtarakëve të lartë të ushtrisë sonë. Pasi ka dhënë të përkthyera me pasaktësi pjesët e dokumenteve ku përmendet Shkodra (gjë që vë në dyshim edhe përkthimin shqip të letrës dhe të intervistës së kolonelit V. Hofman), koloneli S. Onuzi ka bërë këtë interpretim të gabuar të përmbajtjes së tyre: “Pra në të dy dokumentet, thelbi i informacionit është i njëjtë: është regjistruar më 30 nëntor si informacion ditor për veprimtarinë e një dite dhe është e kuptueshme se përfshin datën 29 nëntor. Më 30 nëntor informacioni nuk mund të quhet më ditor për datën 28 nëntor”. Në vijim S. Onuzi ka përsëritur po ato dokumente që janë përdorura më parë në shkrimet e Xh. Frashërit dhe të Xh. Gjeçovit. Në artikujt e tyre, që japin të njëjtat gjëra, në vend që të shqyrtohen të gjitha burimet historike për datën e çlirimit të Shkodrës, ata kanë përzgjedhur një sasi fare të kufizuar dokumentesh pa ua shqyrtuar përmbajtjen. Në shkrimet e tyre nuk jepen dokumentet e shumta që tregojnë se Shkodra dhe Shqipëria janë çliruar më 28 nëntor. Ata injorojnë realitete të tilla, se më 1944 kjo datë është kremtuar në të gjithë Shqipërinë si dita e çlirimit (prandaj qeveria dhe organet e tjera shtetërore erdhën në Tiranë 11 ditë pas çlirimit të saj, më 28 nëntor), se në vendimet që morën më 28 nëntor të vitit 1944 organet e larta të pushtetit komunist, si edhe në fjalimin që vetë E. Hoxha ka mbajtur në Tiranë po atë ditë e kanë quajtur 28 nëntorin si datë të çlirimit të Shqipërisë. Më mirë se kushdo tjetër datën e çlirimit të qytetit të tyre e kanë ditur vetë shkodranët. Në Shkodër 28 nëntori vijoi të kremtohej si dita e çlirimit edhe në vitin 1945, siç e dëshmon shtypi lokal i kohës (foto 1), artikuj të të cilit për këtë datë i kam ribotuar në librin kushtuar datës së çlirimit. Ato që kam thënë në këtë libër nuk po i përsëris. Për datën e çlirimit të Shqipërisë vijon këmbëngulja e autorëve të mësipërm, të cilët keqpërdorin burimet dhe të dhënat historike për të disinformuar opinionin publik. Xh. Frashëri e Xh. Gjeçovi vazhdimisht kanë përdorur në shkrimet e tyre dy trakte, të 28 dhe 30 nëntorit 1944, i pari i Këshillit Nacionalçlirimtar të Shkodrës dhe i dyti i është atribuar qëllimisht për disinformim po këtij Këshilli. Trakti i parë është titulluar “Drejt çlirimit” dhe në fund mban datën “28 nanduer 1944” dhe ka frazën “Mbas çlirimit të Tiranës vetëm Shkodra mbeti pa u çlirue”. Trakti është ribotuar i plotë në librin e K. Biçokut, 28 nëntor 1944… (f. 65-68). Për studiuesin, që i njeh të gjitha burimet për datën e çlirimit të Shkodrës, trakti i mësipërm nuk bie ndesh me burimet e shumta që tregojnë se Shkodra është çliruar mbasditen e 28 nëntorit, sepse trakti duhet të jetë shtypur natën e 27-28 nëntorit ose së shumti në mëngjesin e 28 nëntorit, kur gjermanët ende nuk ishin larguar nga rajoni i Shkodrës. Madje pjesa e këtij trakti: “roja që vetë populli ka ba mbramë vullnetarisht nëpër lagjet e vërteton një fakt të tillë dhe dëshmon se ay s`ka qenë kurrë me okupatorin e këlyshët e tij”, tregon se natën e 27-28 nëntorit praparojat e ushtrisë gjermane ishin tërhequr nga qyteti i Shkodrës dhe ishin vendosur në periferi të tij, sepse pjesa kryesore e trupave gjermane ishin larguar nga Shqipëria. Edhe më i qëllimshëm është interpretimi që i kanë bërë traktit të 30 nëntorit me titull “Shkodra u çlirua” (foto 2), në të cilin nuk thuhet se Shkodra është çliruar më 29 nëntor. Ky trakt është shkruar toskërisht, më letër e me shkronja të ndryshme nga ato të traktit të 28 nëntorit. Megjithëse nuk ka të shënuar atë që e ka hartuar, në ribotimet që i janë bërë më pas, qëllimisht për të keqinformuar, i është atribuar Këshillit Nacionalçlirimtar të Shkodrës. Trakti duhet të jetë shtypur në Tiranë, sepse atë ditë shtypi nuk kishte dalë nga që vijonte për të tretën ditë festimi i çlirimit të Shqipërisë. Falsifikimin e emrit të subjektit që e ka hartuar traktin e ka bërë për herë të parë Instituti i Historisë së Partisë pranë KQ të PPSH në vëllimin “Thirrje dhe Trakte të Partisë Komuniste të Shqipërisë 1941-1944” (Tiranë 1962, f. 607-608). Në shkrimet e autorëve të mësipërm janë përzgjedhur për t‘u keqinterpretuar edhe disa dokumente ushtarake gjermane. Këto dokumente përgjithësisht janë shënime shumë të përmbledhura e në formë ditaresh të komandave eprore të ushtrisë gjermane, të hartuara larg tokave shqiptare dhe zakonisht disa muaj pas informacioneve që kanë marrë nga komandat ushtarake vartëse. Prandaj ato, siç kam shkruar edhe më parë, japin data të ndryshme për çlirimin e Shkodrës, 28, 29 e 30 nëntor, madje edhe 4 dhjetor. Njëri prej këtyre dokumenteve, i përdorur prej të gjithë autorëve të mësipërm, është : “29.11. Urat, që kalojnë në Bunë dhe Drin të Shkodrës, u shkatërruan. Praparoja gjendet në Koplik”. Sipas këtij dokumenti Kopliku edhe më 29 nëntor vijonte të ishte nën pushtimin gjerman. Kjo nuk është e vërtetë dhe dëshmon për pasaktësitë kronologjike që kanë dokumentet ushtarake gjermane. Autorët e mësipërm dhe të tjerë, krahas keqpërdorimit të dokumenteve historike për datën e çlirimit të Shqipërisë, në të njëjtën mënyrë kanë vepruar edhe për pasqyrimin e ngjarjeve të njohura historike, siç është p. sh. festa kombëtare e Jugosllavisë, 29 nëntori. Disa herë kam vënë në dukje se, në kuadrin e politikës antikombëtare të E. Hoxhës për bashkimin e Shqipërisë me Jugosllavinë, data 29 nëntor u bë festë zyrtare e Shqipërisë (në kundërshtim me të vertetën historike dhe me kriteret që përdoren për caktimin e datave të festave kombëtare e shtetërore) për ta kremtuar në të njëjtën ditë me festën kombëtare të Jugosllavise, e cila e përkujton 29 nëntorin e vitit 1943, datën kur u mbajt në Jajcë Mbledhja II e Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar të Jugosllavisë (AVNOJ), si datë të shënuar kur u hodhën themelet organizative të shtetit komunist titist. Vendimet e AVNOJ-it u imituan pas disa muajsh, më 24 maj 1944, nga E. Hoxha në Kongresin e Përmetit. Autorëve të mësipërm u është shtuar edhe Ana Lalaj. Ata disa herë janë prononcuar për çështjen e kësaj date, duke shtrëmbëruar të vertetën. A. Lalaj ka shkruar më 1997 se 29 nëntori paska qenë “data e çlirimit të Beogradit” (“Gazeta Shqiptare”, 31 tetor 1997). Ky qytet është çliruar më 20 tetor 1944 (“Enciklopedija Jugoslavije, l, Zagreb, 1955”, f. 447). Në emisionin televiziv të transmetuar në mëngjesin e datës 29 nëntor 2001 në “Vizion +” Ana Lalaj ka deklaruar një të pavërtetë tjetër : “29 nëntori si festë e Jugosllavisë është vënë më 1946, kurse e jona më 1945”. E verteta është ndryshe. Disa herë kam shkruar se 29 nëntori i vitit 1943, si festë kombëtare e Jugosllavisë, është kremtuar qysh në fillim, siç e ka dhënë edhe një kronikë e botuar në gazetën “Bashkimi” më 30 nëntor të vitit 1945 dhe që përshkruan kremtimin e saj në Tiranë nga Legata Jugosllave (foto 3). Kurse vendimi për kremtimin e 29 nëntorit si festë të çlirimit të Shqipërisë është marrë nga Kryesia e Këshillit ANÇ më 9 nëntor të vitit 1945 (disa anëtarë të kësaj Kryesie e kanë kundërshtuar datën 29 nëntor dhe votuan kundër saj) dhe u botua në “Gazetën Zyrtare” më 30 nëntor të vitit 1945, prandaj zyrtarisht ajo filloi të kremtohej në Shqipëri në vitin 1946, sepse në nenin 8 të vendimit është shkruar: “Kjo ligjë hyn në fuqi ditën e botimit të saj në “Gazetën Zyrtare” (Procesverbali i mbledhjes së 9 nëntorit të Kryesisë së Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar është botuar për here të parë i plotë nga K. Biçoku, 28 nëntor 1944…, f. 71-77). Për këtë arësye, në vitin 1945 Kryesia e Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar, jo me rastin e 29 nëntorit, por “me rastin e 28 nëntorit” shpalli “faljen dhe uljen e dënimeve për të dënuarit si kriminelë lufte dhe armiq të popullit” (gazeta “Bashkimi” 28.11.1945 ; “Gazeta Zyrtare”, nr. 76, 1.12.1945). Zhurma dhe keqpërdorimi që u bë me dy dokumentet ushtarake gjermane, fotokopjet e të cilëve koloneli V. Hofman ia dhuroi gjeneralmajorit Pëllumb Qazimi, më detyron të ndalem në përmbajtjen e tyre. Përkthimin e dokumenteve në gjuhën shqipe e kanë bërë dy studiues gjermanë dhe përkthimi i tyre ka ndryshime të rëndësishme me ato që u janë bërë dokumenteve në artikullin pa emër autori të gazetës “Ballkan” dhe në artikullin e kolonelit S. Onuzi. Vetëm njëri nga dy dokumentet e dhuruara nga koloneli V. Hofman është nxerrë nga arkivi. Ai ka titullin “Pjesë nga ditari i luftës i Komandës Supreme të Juglindjes në Zagreb (Agram), me nr. shkrese 3, faqe 673 i 30 nëntorit 1944. Për situatën në Frontin e Adriatikut” (Auszug aus dem Kriegstagebuch des Oberbefehlshaber Südost in Agram. I a – KTB nr. 3. Seite 673. Vom 30 November 1944. Zur Lage an der “Adria-Front”). Vetë dokumenti është një lloj formulari i shtypur, i ndarë në dy kolona të emërtuara përkatësisht: “Data, ora, vendi dhe lloji i gazermës” (Tag, Uhrzeit, Ort und Art Unterkunft) dhe “Paraqitja e ngjarjeve (Më të rëndësishmet : Vlerësimi i situatës [armiku dhe mjetet]. Koha e hyrjes dhe e daljes së informacioneve dhe të urdhërave)” (D a r s t e l l u n g d e r E r e i g n i s s e (Dabei wichtig : Beurteilung der Lage [Feind und eigene]. Eingangs und Abgangszeiten von Meldungen und Befehlen)) (foto 4, shih numrin e kaluar). Nën titullin e kolonës së parë, që zë rreth ¼ e faqes, është shënuar me makinë shkrimi : “30.11.1944 Drejtimi është Zagrebi” (30.11.1944 Führungsabteilung Agram). Kurse nën titullin e kolonës së dytë, po me makinë shkrimi, është shkruar: “Për situatën : Grupi ushtarak E” (Zur Lage : H. Gr. E). Pas këtyre në mënyrë shumë koncize janë dhënë ngjarjet kryesore në fillim ato të “Frontit të Lindjes”, në vijim ato të “Frontit të Adriatikut” dhe të “Egjeut”. Në to del qartë se janë përfshirë ngjarjet më të rëndësishme të të tria ditëve, 28, 29 dhe 30 nëntor, duke i veçuar ato njëra nga tjetra. Ja teksti për dy frontet e fundit : “Adria-Front : Skutari geräumt. Öffnung der neuen marschstrasse XXI. AK. nach Matesevo schreitet gegen zähen Feind nur langsam vorwärts. Bei andauernden Kämpfen im Raum Lise auflebende Gefechts-Tätigkeit an HKL S und SW Mostar. XCI. AK. z.b.V. hat bei flüssigen marschgewegungen Nacht 29./30.11. Novi Pazar geräumt Feind folgt zögernd. Gren. Rgt. 47 am 30.11. früh aus Prijepolje zur Öffnung Strasse nach Brodarevo-Bijelopolje angetreten.Ägäis:Am 28.11. Feindanlandung im N-Teil auf Insel Piskopi, alle Angriffe in Liwadia-Bucht abgewiesen, Feindverband gab Kampf auf und zog sich in Richtung Simi zurück”. Përkthimi shqip : “Fronti i Adriatikut:Shkodra u zbraz. Hapja e rrugës së re për marshimin e korparmatës XXI për në Mateshevo, për shkak të qëndresës së fortë të armikut, është vetëm e ngadaltë. Luftimet ndërkohë vijojnë pa ndërprerje në zonën e Linzës dhe rigjallërohet veprimtaria luftarake në HKL të Jugut dhe të Jugperendimit të Mostarit. E ndjekur me ngurim nga armiku, Korpormata XCI, me detyrë speciale, ka braktisur Novipazarin me marshim të pandërprerë natën e 29-30 nëntorit. Regjimenti i 47 i Granatierëve më 30 nëntor në mëngjes është nisur nga Priepolja për hapjen e rrugës në Brodarevo-Bjelopolje. Egjeu : Më 28.11 trupat armike kanë desantuar në pjesën veriore të ishullit Piskop dhe u sprapsën të gjitha sulmet e tyre në gjirin e Livadias. Grupimi armik hoqi dorë nga luftimet dhe u tërhoq në drejtim të Simit”. (Përkthimi i Ministrisë së Mbrojtjes është : “Fronti i Adriatikut : Shkodra u zbraz. marshimi i ri përpara korparmatës XXI për Mateshevo, për shkak të qëndresës së armikut, është i ngadaltë. Luftimet, ndërkohë, vijojnë në zonën me gjallërimin e veprimtarisë luftarake pranë HKL S dhe SV Mostar”). Ky dokument është hartuar në përputhje me kornizat e një formulari dhe ka kërkesa të parapërcaktuara. Ndër to është i detyrueshëm edhe shënimi i datës për të treguar kohën e veprimeve luftarake në terren. Prandaj data 30 nëntor e tij tregon zhvillimin e ngjarjeve dhe jo datën kur është hartuar dokumenti. Ngjarjet e rëndësishme të ditëve të mëparshme janë shënuar sipas datave përkatëse të 28 dhe 29 nëntorit. Hartimi i tij në Zagreb padyshim është bërë disa kohë pas ngjarjeve që përmenden në të, sepse informacioni nga rajonet e largëta, si psh Shqipëria, për të shkuar në Zagreb dhe, më pas, për t‘u përpunuar, përmbledhur e hedhur nëpër formularë, siç është dokumenti në fjalë, kërkonin kohë dhe nuk mund të bëheshin menjëherë. Prandaj ato kanë edhe pasaktësi kronologjike, sepse informacionet shkonin me vonesë te komandat eprore dhe në to përfshiheshin të përmbledhura episode të ndryshme, ku të parëndësishmit, siç ishte p. sh. largimi i qetë i praparojës së ushtrisë gjermane nga Shkodra, përfshiheshin në datat e episodeve luftarake të rëndësishme. Dokumenti tjetër ka të dhëna më të hollësishme, prandaj me të drejtë është marrë si më i rëndësishmi nga koloneli V. Hofman, i cili e ka shënuar me një shigjetë pjesën e tij për Shqipërinë (foto 5). Këtë dokument ai e ka marrë nga vëllimi “Ditari sekret i Komandës së Wehrmacht-it në Luftën e Dytë Botërore 1939-1945, Vëllimi 11, 01.09 – 31.12.1944” (Die Geheimen Tagesberichte der Deutschen Wehrmachtsführung im Zweiten Weltkrieg 1939-1945, Band 11, 01.09 – 31.12.1944, Osnabrück, 1984), të botuar nga Kurt Mehner në vitin 1984 në Osnabrück të Gjermanisë. Titulli i dokumentit është: “Informacionet ditore nga 30 nëntori 1944” (Tagesmeldungen vom 30 November 1944). Dokumenti është hartuar shumë i përmbledhur në formë ditari nga Komanda e Wehrmacht-it në Berlin sipas informacioneve që i kanë ardhur nga komandat ushtarake vartëse që vepronin në fronte të ndryshme të luftës. Rrjedhimisht ai është hartuar shumë kohë pas datës 30 nëntor 1944 dhe në të janë pasqyruar ngjarjet kryesore të kësaj date, si dhe, po ashtu si dokumenti i dhënë më parë, edhe ato të datave 28 e 29 nëntor, të cilat dallohen qartë në faksimilen e dokumentit. Prandaj edhe pjesët përkatëse nuk po i japim të transkriptuara e të përkthyera. Ja teksti gjermanisht i pjesës së dokumentit për Shqipërinë dhe rajonin pranë saj : “LXXXXI A. K. z.b.V. : Novipazar ohne wesentlichen Feinddruck geräumt. Auf Plevlja angesetzte Rgt.-Gruppe 22. I. D. gegenüber zähem Widerstand Jabuka-Pass genommen. Adria-Front: XXI. Geb. A. K.: Skutari geräumt. Nachhuten im Absetzen in Aufnahmestellung an Nordostausläufen Skutari-See. Wiederholt gegen Westteil Brückenkopf Bioce geführte Bandenangriffe abgewiesen. Zum Angriff aus Brückenkopf angetretene Rgt.-Gruppe gegen Widerstand nach Überwindung grösserer Geländeschwierigkeiten Raum um Klopot (8 km. nordnordostwärts Bioce) gewonnen”. Përkthimi shqip:”Korparmata LXXXXI, me detyrë speciale: Novipazari është zbrazur pa kundërveprim të rëndësishëm të armikut. Grupi i regjimentit 22. I. D., që do të shkonte në Plevlja, ka marrë qafën e Jabukës duke pasur qëndresë të fortë. Fronti i Adriatikut : Zona e Korparmatës XXI : Shkodra është zbrazur. Praparoja, duke u tërhequr, ka zënë vend në skajin verilindor të liqenit të Shkodrës. Disa herë janë kthyer mbrapsht sulme bandash që ishin drejtuar kundër pjesës perëndimore të pikës mbështetëse Bioce. Grupi i regjimentit, që ishte përqendruar për sulm nga pika mbështetëse, ka marrë zonën rreth Klopotit (8 km në verilindje të Bioces) duke u ndeshur me qëndresën e madhe dhe me vështirësitë e terrenit”. (Përkthimi i Ministrisë së Mbrojtjes është : “Fronti i Adriatikut : Korparmata XXI malore zbrazi Shkodrën. Praparoja tërhiqet në pozicion pritjeje në bregun verilindor të liqenit të Shkodrës. Në mënyrë të përsëritur nga perëndimi ka zbrapsur sulmet e zhvilluara nga bandat kundër kryeurës Bioçe. Grup-regjimenti, që sulmon nga kryeura kundër rezistencës, mbasi ka mposhtur vështirësi të terrenit, ka fituar Kllopotin (8 km në verilindje të Bioçes)”. Ky dokument i Komandës së ushtrisë gjermane, i hartuar në Berlin, ashtu siç ka të emërtuar edhe titullin e tij, flet për ngjarjet e 30 nëntorit dhe, siç e tregon faksimilja e tij, në te janë veçuar ngjarjet e rëndësishme të datave 28 dhe 29 nëntor. Që në dokument janë rrëfyer ngjarjet e 30 nëntorit e dëshmon edhe përmendja në të e largimit të gjermanëve nga Novipazari. Sipas librit “Kronologjia e Luftës Çlirimtare të Popujve të Jugosllavisë” (Hronologija Oslobodilaèke Borbe Naroda Jugoslavije 1941-1945), të botuar nga Instituti Ushtarak i Beogradit më 1964, Novipazari është çliruar më 30 nëntor (f. 1020, foto 6). Prandaj janë të gabuara deklarimet e ish-këshilltarit ushtarak gjerman, kolonelit V. Hofman, se “Korpusi XXI alpin …lëshoi më 29.11.1944 qytetin e fundit të madh të Shqipërisë, Shkodrën. Prandaj kjo datë mund të quhet fundi i pushtimit të Shqipërisë”. Këto deklarime të kolonelit V. Hofman mund të shpjegohen prej lokalizimit të gabuar që, me “ndihmën” e punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes, duhet t`i ketë bërë rajonit të Klopotit (që gjendet në verilindje të Podgoricës), duke e ngatërruar me Koplikun. Prandaj ai ka shkruar “qytetin e fundit të madh të Shqipërisë, Shkodrën”, duke nënkuptuar se Kopliku ishte një qendër e vogël banimi dhe rrjedhimisht i parëndësishëm për të shënuar e përkujtuar datën e çlirimit të tij. Gjithashtu mund të vihet një hije dyshimi për saktësinë e përkthimit shqip të letrës dhe të intervistës së kolonelit V. Hofman, po të nisemi, siç është treguar më sipër, nga pasaktësia e përkthimit shqip që Ministria e Mbrojtjes u ka bërë dy dokumenteve të dhuruara prej tij. Në përfundim të këtij shkrimi theksojmë se, në kundërshtim me statusin e saj si institucion i depolitizuar, Ministria e Mbrojtjes në këtë rast hyri në lojën e atyre që, për qëllime politike, i manipulojnë dokumentet për të shtrembëruar të vertetën historike. Përfundimi se “Shkodra është çliruar më 28 nëntor 1944”, të cilin e ka dhënë Komisioni i Posaçëm, që u ngrit në vitin 1993 me porosi të presidentit të Shqipërisë, z. Sali Berisha, nuk është kundërshtuar nga asnjë institucion shkencor ose komision studiuesish. Deri tani kanë dalë kundër tij vetëm individë të veçantë, të cilët a priori e kanë kundërshtuar politikisht përfundimin e Komisionit të Posaçëm për datën e çlirimit të Shqipërisë dhe jo shkencërisht mbi bazën e të dhënave tërësore të burimeve historike dhe të shqyrtimit të përmbajtjes së tyre. Për të vërtetën historike, se Shqipëria është çliruar më 28 nëntor të vitit 1944, po jap edhe një të dhënë tjetër burimore që lidhet me vetë Ministrinë e Mbojtjes dhe që unë nuk e kam paraqitur në librin “28 nëntor 1944 Dita e Çlirimit të Shqipërisë”. Kjo e dhënë është medalja e çlirimit. Në një vendim të Qeverisë për medaljen e çlirimit është shënuar se medaljen e çlirimit e meritonin ata persona që kanë qenë në radhët e formacioneve partizane deri më 28 nëntor të vitit 1944. Në zbatim të këtij vendimi, Ministria e Luftës dhe e Mbrojtjes Kombëtare më 23 nëntor 1945 nxori qarkoren përkatëse (për ekzistencën e saj pati mirësinë të më njoftonte z. Albert Kotini, i cili më dhuroi edhe një fotokopje të këtij dokumenti), ku është shkruar: “Medaljen e çlirimit e marrin :

    a) Të gjithë ata që deri më datë 28 nëntor 1944 [nënvizimi i K. B.] ishin nën armë nër [ndër, K. B.] reparte operuese, nër reparte të prapavijave ose nër Komanda dhe ente ushtarake.
    b) Të gjithë ata që kanë qenë nër reparte operuese të prapavijave ose nër Komanda dhe ente ushtarake por që para datës 28 nëntor janë larguar nga ushtria me një urdhër epror (kalim në lirim, në Pushtet ose çmobilizim t`urdhëruar nga Komanda e Përgjithshme)” (foto 7).
    Kurse certifikata e Medaljes së Çlirimit, që është lëshuar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor dhe që e kanë marrë shumë veteranë, ka këtë motivacion : “Ka marrë pjesë në rjeshtat e Ushtrisë Nacional-Çlirimtare Shqiptare dhe me armë në dorë ka luftuar kundra okupatorit dhe tradhëtarëve deri në çlirimin e plotë t` Atdheut [nënvizimi i K. B.] dhe të Popullit Shqiptar” (foto 8). Kështu që edhe në dokumentet e vetë Ministrisë së Mbrojtjes, që në shkurt të vitit 2002 doli në ballë të mashtrimeve për datën e çlirimit të vendit tonë, 28 nëntori i vitit 1944 është quajtuar si datë e çlirimit të Shqipë

    Reply to this comment
  • rezart November 30, 23:54

   O “baba partizan”!!!
   Te kam thene qe ti je BALLIST!!!
   Cfare te duhet ta KRUASH SUMEN ME GJETHE FIKU per t’u quajtur me zor PARTIZAN????
   Ju ballistet analfabete e injorante keni qene!!!
   Per PULA TE PJEKURA,RAKI E TRADHETI keni dhene PROVA!!!
   Ti nuk e shikon dot me sy DATEN @(,se ne fakt ajo shikohet me TRU E JO ME SY!!!
   Ti TRU nuk ke,ndaj habitesh!!!
   Ne krye te fletes,shkruhet data e ketij raporti,pra 30.11.1944,nje dite pas 29-tes,qe deklarojne se FORCAT GJERMANE ISHIN LARGUASR NJE DITE ME PARE NGA SHKODRA DHE ISHIN DUKE KALUAR KOPLIKUN!!!
   Me injorante si ty,nuk behej dot lufta o ballist!!!

   Reply to this comment
   • baba partizan December 1, 12:54

    Baba partisan,
    Ah jo,jo ballist po partisan edhe mire:i burgosur nga italianet bile,qe déri vone ka luftuar me arme ne dore sa qe u zgedha edhe kryetar te katundit time nga partizanet,po kur pâme se ju te jugut me armiqet tone serbet bashkpunoni,dolla kunder tradhtareve qe duan lumen me va dhane serbeve

    Reply to this comment
    • Shkop per zagaret e Saliut December 1, 16:28

     Ti nuk je gje tjeter, veçse nje provokator i ndyre, nje sharlatan dhenje palaço. Me nje fjale, meqe ke germuar me keq se Tarja dhe kerkon te besh loje fjalesh, je ndonje qe joteme te ka leshuar ne ikje e siper me gjermanin. Por ti mor bastard, produkt i bashkimit te llojve te ndryshme spermatozoidesh ballisto-nazist, duhet e dish se nuk po flitet per kohen e daljes tende, me 28 nentor, por per diten e shporrjes se baballareve te tu dhe tenden bashke ne preherine asaj qe te polli, qe eshte Çlirimi i Shqiperise, me 29 Nentor 1944.

     Reply to this comment
     • baba partizan December 1, 19:29

      Jo jo mos u shqeteso keshtu, baba déri ne vit et 54 ka luftuar…

    • feniks December 7, 19:01

     Qe ne te shkruar dukesh,qe jo vetem nuk je PARTIZAN,por nuk je as SHQIPTAR!!!
     Shkruan “PARTISAN”,kur duhet je shkruaje “PARTIZAN”!!!
     Nuk eshte gabim teknik ne te shtypuren e tastieres se kompjuterit se te “NXJERR BOJEN” edhe nje shprehje tjeter,jo shqiptare!!
     Shkruan:”Ah,jo,jo ballist po partisan…”
     Zakonisht te HUAJT,kundershtojne keshtu,”Ah jo,jo…” pra me dy here “jo,jo”,ndersa shqiptaret thone “JO” te prere!!!
     Prap shkruan “partisan” me “S” e jo “Z”,sepse te tredheton te qenit SERB I SHQIPTARIZUAR!!!
     Ne se paqske qene PARTIZAN,o zagar serb,NA E TREGO NJESINE LUFTARAKE,ku ke luftuar,komanden e Brigades,Batalionit,Kompanise,kur dole PARTIZAN dhe kush ishin shoket e tu te luftes!!!
     Me siguri ketyre pyetjeve nuk u pergjigjesh dot,o MASGHTRUES I NDYRE se ti je nje FALLCIFIKATOR I HISTORISE e jo ish PARTIZAN!!!
     Pervec ARMIQVE TE SHQIPERISE DHE BASHKEPUNTOREVE TE PUSHTUESVE,kurre nukm mund te kete nje PARTIZAN,qe te mohoje LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE E TE HEDHE BALTE MBI 29 NENTORIN,QE PERFAQESON KETE LUFTE HEROIKE!!!

     Reply to this comment
     • qyqja mi fenikso December 8, 18:31

      Qyqja fenikso po kaq shume i njihke gjuhet sa na e nxore ate gabimin e s me z per faj te serbishtesh. Shko e lexo se si e shkruajne serbet fjalen partizan e do te zbulosh se sa kot ia ke futur. Nuk eshte per tu cuditur nese kjo fjale te kete hyre ne shqip pikerisht nga serbet e malazezet qe aq shume i deshi Enveri gjate luftes. Po prandaj e kishte kollaj enveri me u tall me ju e me baballaret tuaj.

     • feniks December 8, 21:07

      @qyqja mi fenikso!
      Mesoni ju kelyshet e burgaxhinjve,se gjithe -gjithe 4 klase shkolle keni bere,aq sa te mesoni emrin tuaj!!!
      Keni 23 vjet,qe asnje nga ju nuk u be dotDEPUTET,MINISTER ,pale kryeminister e president,qe as do beheni ndonjehere!!!
      Jeni rrace e TREWDHUR,ndaj ,po te doni te mesoni,ecni pas komunisteve se do kuptoni se cfare MUTRASH jeni!!!
      Po qe se sipas teje Enveri qenka tallur me ne,PO ME JU QE U PUSHKATOI E NUK JU GJENDEN VARRET,QE JU INTERNOI APO U BURGOSI,CFARE MUND TE THUASH????
      As te shani nuk dini,o DALLKAUKET E DREQIT!!!
      BISHT QENI KENI PER TE NGELUR TERE JETEN JU DHE KALAMAJTE E JUAJ!!!
      Une jetoj per mrekulli me femijte e mij ne ANGLI dhe ti HA M.T KOT gjithe diten e dites!!!

     • qyqja mi fenikso December 9, 05:25

      Qyqja mi fenikso po nuk kishe nevoje me na shpalose kaq hapur injorancen tate. E shumta paske arrit deri tek bishti i qenit ene t’ka njel vetem veremi. Kujdes se ke per t’vdek i ri me gjithe ket urrejtje qe make mrena. Mos ma qaj hallin mu se jom kaq mire sa kaloj kohen tuj tall bythen me kta si puna jote.

  • feniks October 24, 22:17

   O baba partizan-ballisti!
   Nuk ke se si ta lexosh daten 29 nentor,se jo vetem,qe nuk di gjermanisht,por je edhe pak TOROLLAK!!!
   Ne krye te kesaj shkrese eshte data 30.11.1944,qe do te thote se eshte formuluar nje dite pas 29 nentorit!
   Pra gjermanet pranojne se jane larguar nga Shkodra me 29 nentor dhe ne 39 nentor ja mbathen ne Jugosllavi!!

   Reply to this comment
   • mirel December 1, 14:21

    Une kam dokument qe ai komentuesi baba partizon ishte bir kurve. Vajti partizani ne fshat dhe i kish hipur keq te jemes te ferkohej pas partizonit. Burrin e kish ballist. Partizoni me kete rast i futi dhe nje koqe plumbi ballistit. Dokumenti thote qe ish data 28 Nentor kur vdiq ballisti, ndaj gruaja e ballistit e festoi si clirimin e vertete. Keshtu i ka thene dhe te birit. Clirimi ne 28 Nentor.
    Atehere kur baba partizon ja zbrazi mire patllaken..

    Reply to this comment
 8. vetvetja November 30, 13:28

  Kjo dihej dhe eshte e vertetuar ne shume fakte. Por kjo i duhej Saliut e bandes se tij , qe nepermjet ngaterrimit te datave te , te diskreditonte luften historike, perkrah aleateve, qe beri Ushtria Nacionalclirimtare.

  Saliut i duhej nje Shqiperi qe te ishte gjate gjithe kohes ne lufte te brendshme, te gerryej nga kontraditat e sherret, qe njerezit te merreshin me njeri tjetrin dhe ai te kishte duaret e lira per te cuar i qete deri ne fund planet e ustallareve te tij nga Beogradi. Shikoni gjithshka qe ka bere Saliu me kete sy dhe do shikoni se sa i lehte eshte ekuacioni.
  -Perpjekje per te nxitur percarjen ver-jug,
  -perpjekje per te sabotuat gjuhen shqipe te njehsuar,
  -perpjekje per te vene shiptaret e kosovaret kunder njeri tjetrit,
  -shkaterrimi i te gjitha institucioneve gjuhesore e historike,
  -marrja persiper e kryerjes se masakres serbe te Tivarit ndaj kosovareve ne fund te luftes, per tja hequr kete njolle serbeve dhe per te nxitur shqiptaret kunder njeri tjetrit, etj., etj.per te mos folur mandej per shkaterimin e shtetit ne teresi

  Reply to this comment
 9. vetvetja November 30, 13:33

  Nasrudin, ia ke fut kot lum miku. Knoje me mire historine e pastaj shkruj se duket nuk po shkru me koke por me cfare te kane fry ne vesh.

  Reply to this comment
 10. TROç November 30, 13:53

  Uaaaaaaaaaaa sa u çudita, nje dokument qe shume e kane pare me kohe dhe Pak te tjere kane bere sikur nuk e kane pare. I sugjeroj Kryetarit te kuvendit ta shumefishoje dhe tja beje dhurate çdo deputeti ne parlament………………siç beri Topallja me dokumentin e pavaresise. ….Dhe mbase zene mend, do Zoti.

  Reply to this comment
 11. Nje njeri November 30, 14:00

  Edhe historia e vertet siç eshte kjo e gjermanise e nxjerr Sali Berishen nje injorant dhe pa pik truri se ky njeri nuk punoi per te drejtuare dhe mesuare por mesoi dhe drejtoi per te zhdukur shqiperine dhe per ti bere temena Sebise.Turp te kete tere jeten ky tradhetar i kombit.

  Reply to this comment
 12. Dardan November 30, 16:27

  Kete e kemi ditur nga dokumentat shqiptare shume me perpara se sa te fillonin kakarritjet e pinjolleve te fashizmit dhe hungerritjet e zagareve te zgjebosur te athines-beogradit!

  Reply to this comment
 13. baba partizan November 30, 17:21

  Ah,po me vjen mire: na u ringjal fjalori i shokut Enver,se edhe kelyshi i tij Berisha e kishte zbut bukur shume fjalori!kthim ne identitét me ne fund !ah sa me kane munguar’ zagaret e zgebosur’ ‘tradhetaret’ armiqet’ lule per ne ne del na kthej ketoperla te fjalorit stalinist…

  Reply to this comment
 14. nena balliste November 30, 17:29

  Ora,
  Duhet ti falish:ende nuk din me lexuar gjuhet e huaja edhe kujtojne se munden me mashtuar boten me nje fotokopje si popullin e tyre dikur…
  Marenglen me….ka va prêt mendja,

  Reply to this comment
  • Lleshi December 8, 13:01

   Qi thu ti , me baben partizan dhe nanen balliste , por qe ne fakt je thjesht nje kelysh k.rve serbi , qe ka mesu shqip me u fsheh nder shqiptare , u mundut me hap “luften” nga e para per me mund tani pas 70 vjetesh partizanet shqiptare ! Por sic e di mire ti kelysh serbine (qe gjithmone trajten e shkruter “ua” e shkrun dhe e shqpton “va”) jo me partizanet shqiptare , por dhe thjesht me nji shqiptar , u eshte dashur me e vra sepse ma ia fitu luften dhe e nenshtru , s’keni mujt !

   Ju kelysh skllavesh (apo sllavesh) te cdo lloj pushtuesi , ngaqe nuk keni as kuraje dhe as guxim per veten dhe jeten tuaj , i ngjiteni si “muti pas kepuce” cdo lloj pushtuesi , sepse jeni soj laviresh ! Nuk mund te nxjerresh lekun dhe perfitimet nepermjet brimes , dhe pastaj te ankohesh se te dhemb brima !

   Aq me pak te na “ankohesh” neve si shqiptare qe nuk e kemi zanat ate punen e kruverise !

   Reply to this comment
 15. Alban November 30, 17:49

  Kemi dy festa: 28 Nentori-Dita e Shpalljes se Pavaresise; 29 Nentori -dita e Veteraneve dhe Deshmoreve te Luftes II Boterore ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • rezart December 7, 22:45

   Bravo,Alban!!
   Sipas teje 29 nentori qenka dita e veteraneve dhe deshmoreve te luftes!!!
   Ahaaaaaaaaa!!!
   Po keta veterane dhe deshmore cfare kane bere,ne se nuk kane marre pjese ne lufte???
   Kuptohet PROVOKIMI YT,O MASHHTRUES ORDINER:
   Ty nuk te intereson te thush VETERANE DHE DESHMORE TE LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE,se nuk e njeh kete lufte!!!
   Nga ana tjeter duke thene “VETERAN DHE DESHMORE” ti tenton te ZHVLEFTESOSH 70 MIJE PARTIZANE,qe bene luften dhe qe mbushen radhet e dhjetra BRIGADAVE,DIVIZIONEVE DHE KORPARMATAT E USHTRISE SE LAVDISHME NACIONAL-CLIRIMTARE!!!
   Pra me nje GUR kerkoni te vrisni dy zogj:
   TE ZHVLEFTESONI LUFTEN E PARTIZANEVE DHE T’I BARAZONI ATA ME BALLISTET E ZOGISTET,BASHKEPUNTORE ME PUSHTUESIT,te vrare ne lufte kunder PARTIZANEVE!!!

   Reply to this comment
 16. prenge sherri November 30, 18:33

  po pate mundesi ti historian fotokopjoje dhe noterizoje dhe beja dhurate malokut te kolgecajt.mbase i mbushet mendja megjithese ky lloj tipi e ka koken ne vend te gabuar.

  Reply to this comment
 17. Mark uk November 30, 20:13

  Si me 28 si 29 njedhoj eshte,po nje gje eshte reale se eshte dita e ekupimit komunist,

  Reply to this comment
  • Niko Maloku December 1, 18:17

   Keshtu thone te gjithe ata qe u shiten tek pushtuesit, te gjithe ata, gjyshet dhe nenat e te cileve, kur hyri Italia ne Tirane dolen neper ballkone dhe e priten me buzeqeshje dhe duke tundur shamijat. Me vone tunden edhe gjera te tjera. Nuk jam i sigurt per paraardheset e Mark.uk se ndoshta kane qene ne ndonje kasolle ne mal por, ka te dhena se disa fshatare dorezoheshin per dy panine qe iu jepte italiani. Prandaj, pasardhesit e tyre konsiderojne pushtim 29 nentorin kur u zbuan pushtuesit dhe quajne clirim 7 prillin e pushtimit italian. ( Shikoni filmat dokumentare te Instituttu Luce qe tregojne me ze dhe figure se si paraardhesit e Markit, me qeleshe ne koke, parakalonin ne bulevardin e Tiranes, ne shenje nderimi per mireseardhjen e ushtrise italiane.

   Reply to this comment
   • Zyklon December 2, 14:36

    Kurse ju komunistëve nuk ju pa asnjeri nam e nishan deri kur ju erdhën delegatët serbë që ju mblodhën. Bile dhe adashët tuaj në botë, sidomos ata francezë, nuk lëvizën gishtin kundër gjermanëve, megjithëse ishin të pushtuar prej 13 muajsh,derisa këta të fundit i sulmuan shtëpinë TUAJ të përbashkët, Bashkimin Sovjetik të baba Stalinit.

    Reply to this comment
 18. Mimoza November 30, 20:23

  NUK KA RENDESI, PO VITET E PARA TE CLIRIMIT PERSE U FESTUAN TE DY FESTAT ME 28 NENTOR. UNE PER VETE NUK E KAM PROBLEM, POR nje gje di qe me 28 nentor mbasdite Shkodra festonte clirimin. Bota i vendos datat e shenuara kur clirohen kryeqytetet ose qyteti i fundit, Pra Shkodra, qyteti, eshte cliruar me 28 nentor dhe sipas logjikes se shume popujve kjo duhej te ishte edhe dita e clirimit. Po ne e vendosem si deshen miqte jugosllave dhe i biem po atyre borive. Sa per historianet tane, blihen, dhe ky Kasmi do tani ndonje post a ndonje nderim nga kryeministri yne. Me 29 mund te kene dale nga toka shqiptare ushtaret e fundit dhe kete sakteson edhe dokumenti, madje ndonje i plagosur mund te kete dale edhe me vone. Po Shkodra me 28 nentor mbasdite ishte e tera ne rruge, bashke me to Edhe njerezit e mi, qe kane jetuAR NE TE GJITHA KOHERAT MIRE E KANE QENE NE RREGULL. PO NE JEMI VEC BOTES DHE NUK DO TE RREGULLOHEMI KURRE ME KETO MEND.

  Reply to this comment
  • Shkop per zagaret e Saliut December 1, 17:37

   Po nu ka se si rregullohet ky vend kur kerkojne te bejne histor semaforistet e sojit tend. Po ti moj kuçke mjerane, sa vjeçe je qe shkruan ne kompiuter? Se po na delke si prototipe qe paske marre pjese ne festimin e dites se çlirimit te Shkodres. Ti ose je debile ose nje semaforiste qe kete here paguhesh , jo per zanatin tend,per te mashtruar opinionin me genjeshtra te servirura nga padronet e kriminelit Sali.

   Reply to this comment
   • Pellazgu December 8, 13:23

    @ “Shkopi” i zagarëve të Saliut”

    Të paska zënë semaforin si duket, prandaj e sulmon me fjalë të ndyra? Nuk nxirren sheshit plaçkat e shtëpisë, ndaj shko ankohu tek LBGT dhe thuaj që njëra kërkon të jetë më shumë femër se unë që jam komunist i orëve të para dhe e kam ushtruar kuçkëllëkun që kur flija me partizanët…

    Reply to this comment
  • Peza December 1, 03:05

   Qyqja,mi Mimoza sa mire e ditke ti se Shkodra qenka cliru me 28 nentor e jo ne 29?
   Po nga kush u cliruar Shkodra,a mund ta thuash ti?
   Doemos qe nuk te intereson ta pranosh se Shkodra u clirua nga Ushtria Nacional-Clirimtare,pra atyre ,fitimtareve u takonte e drejta qe ta caktonin kete date si dite te Clirimit te Shqiperise!
   Po ty kush ta vuri emrin kur linde moj Mimoze,mamia apo prinderit?
   Ne se ke qene dobice,me siguri duhet ta kene vene emrin mamia.
   Se edhe ti kerkon te na e lesh dobicin ne dere,moj baxhelle serbe!

   Reply to this comment
 19. Mimoza November 30, 20:36

  HARROVA TE THEM SE PSE NUK RRINE REHAT E TE GEZOJNE FESTAT E TE MOS JARGAVITEN E LODHEN ITHTARET E 29 NENTORIT DHE HISTORIANET KUR FESTA E CLIRIMIT FESTOHET NE 29 NENTOR. PSE HARXHOJNE FRYME, APO JANE MESUAR QE E GJITHE NJEREZIA TE SHKOJE PAS TYRE. NUK U MJAFTON QE EDHE PSE S”KANE LENE NJERI PA SPIUNUAR MARRIN PENSIONE TE MIRA E EDHE NE TRAJTIMIN SHENDETESOR JANE TE TRAJTUAR NDRYSHE. NUK BESOJ QE NE NDONJE VEND TJETER TE BEHET DALLIM NE SHENDETESI. PRA NUK I PENGON NJERI TE GEZOJNE DHE TE LENE REHAT TE TJERET

  Reply to this comment
  • antonio December 7, 19:16

   Tani enxorre KOKEN,moj “mimoza” shkjau!!!
   Ty nuk te lidh asgje me LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE,ndaj i urren pa mase PARTIZANET,KOMUNISTET DHE TE VERTETAT E ASAJ LUFTE LEGJENDARE,VEPREN ME HEROIKE QE KA BERE POPULLI SHQIPTAR NE HISTORINE E TIJ SHUME SHEKULLORE!!!
   Ti nuk e ke hallin tek data 29 nentor,por tek qellimi per te PERDHOSUR E HEDHUR POSHTE KETE LUFTE,sepse prindet e tu ishin ne krahun e pushtuesve e jo te partizaneve!!!
   KURRE NUK DO ARRINI TE FSHINI KETE NGJARJE EPOPE,QE BENE KOMUNISTET DHE POPULLI SHQIPTAR!!!

   Reply to this comment
   • ELIOT November 30, 18:46

    MORE ANTONIO …SA I CEKT QE QENKE MORE BURRE … A KE LEXUAR NONJE LIBER PER HISTORINE APO KE LEXUAR VETEM GAZETAT E ZERIT ..QE RRENIN CDO MINUTE ..KUR I MADHI CHURCHILL SHKOI NE PARLMANETIN AMERIKAN DHE MBAJTI FJALIM QE TE NDIHMONI EUROPEN … ENVERI JOT RRJEPACAK DHE PARTIZANET COBAN ISHIN NE SHTEPIJA E TYRE DUKE BERE ZJARR… DHE CETAT E RINISE FILLUAN LEVIZJET …CETAT PARTIZANE U FORMUAN NE FUND TE 43 DHE NE 1944 ..KUR GJERMANET E HUMBEN LUFTEN ..NE AFRIKE MAROK TUNIZIE LIBIE ..ANGLEZET I SHPURREN DHE FILLUAN SULMIN NE MALTE DHE NE ITALIE ..ISHTE VITI 1943 RUSET I VUNE PERPARA NE MARS PRILLE TE 43 DHE GJERMANET PO HUMBNIN KUDO …NE ANGLIE ERDHEN FORCAT ALEATE NGA E GJITHE BOTA …VETEM SHQIPTARE S KISHTE ..DHE QE NE 1943 BENIN PREGATITJEN PER SULMIN FINAL ….. ENVERI U FSHIHTE SI MIJ DHE DEGJONTE LAJMET NGA EUROPIANET ….KUR E PA QE GERMANET FILLUNA TE TERHQESHIN FILLUAN TE DALIN NE MALE PARTIZANET TANE TRIMA ?????? DHE E DI MIRE SE KISHE 2 GJAJALLARE PATIZANE … PRADNAJ DJALOSH MOS BEJ ILUZION … L N C ISHTE LUFTA PER PUSHTET E ENVERIT MEHMETIT DHE DISA COBANVE…. QE ENVERI I PERDORI SI LEVA PER TE FITUAR QEVERINE ..DHE PASTAJ ELIMINOI NJE E NGA NJE SI MIJ KANALESH … GJERMANET HUMBEN LUFTEN NE RUSI NE FRANCE NE EUROPE ..CFARE DO TE BENIN NE SHQIPERI 50 GJERMANE … DO TE PIQNIN GESHTENJA …. QENKE NAIVE I MADH ANTONIO ..MERCI … DHE NE FRANCE U BE LUFTE CIVILE ….

    Reply to this comment
  • mirel December 1, 14:25

   O Mimoza a na ha mune. Ne jua futem drune 40 vjet, dhe do jua fusim prape. , He, ke qef te kruhesh?

   Reply to this comment
 20. ra ta si November 30, 20:39

  29 Nentor eshte dita kur xhaxhi tarasi jau rrasi tyten 29 cm gjermaneve edhe bashkepunetoreve te tyre.Ju mos e pranoni por vula e thate qe ju ka ngelur eshte shume e dukshme.

  Reply to this comment
 21. lumasi November 30, 20:59

  LAVDI LUFTES NACIONAL CLIRIMTARE. LAVDI PARTIZANEVE. VFLP.

  Reply to this comment
 22. VF-LP November 30, 22:00

  Lavdi Heronjeve te kombit.
  Lavdi shokut ENVER HOXHA

  Reply to this comment
 23. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. December 1, 02:25

  Nje gje me ka bere pershtypje :
  Cfare mu…..i duan KULISHAT E KUISLINGEVE ,TRADHETAREVE ,REGJENTEVE ,,KUKULLAVE ,BALISTO-PULAXHINJVE qe i ka perjetesuar ne menyre te jashtezakonershme LUFTETARI dhe SHKRIMTARI SHEVQET MUSARAJ tek “Epopeja e Ballit Kombetar”.
  E ritheksoj :Cfare mu…..i duan kur ata ne vitin 1944 perfaqesonin 20 % te popullsise ( le tu bejme qejfin me kete perqindje ), kush po i pyet ata .
  Pse kerkon NASRADINI qe te beje lidhje te shkurter me “HAVNOIN ” e TITOS .
  Fitimtaret ,nuk gjykohen dhe ata e vendosen njezeri daten 29 nentor.
  Pse u djeg suma sot DEMOKRATEVE ,partise me te ndyre shqiptare qe ka mbledhur gjithe llumin brenda duke mos perjashtuar dhe LLUMIN qe u grumbullua ne 1942-1944.
  Cfare mu…i kane ata kur 29 nentori i 1944 i gjeti perkrah GJERMANIT qe emigruan ne pi…….te temave te tyre ne ITALI ,GREQI JUGOSLLAVI .
  Shtroj pyetjen :
  Pse iken baballaret apo Gjysherit e ketyre langojve te sotem qe kerkojne RIVENDIKIMIN e historise ,me GJERMANIN /
  pse ,sepse kishin lyer duart me gjak.
  Atehere kush ua jep te drejten ketyre LEPUJVE QE TE BEJNE HISTORINE ,qofte edhe ne se data nuk eshteajo ,por ndonje tjeter ?

  Reply to this comment
 24. Adrian Gjovalin LUKA December 1, 02:27

  Fajin e këtyre ngatërresave dhe debateve datash çlirimi vëndi, në gjëra pa fare rëndësi, e ka pseudo liri-demokracia e ardhur, pasi kësaj toke ju bë si filozof, avokat, jurist, profesor apo si historian edhe një që kujtonte se “kufijtë e detërave dhe oqeaneve ndahen në mes tyre, me mur guri” dhe nuk e dinte se ato kufijë imagjinar, ne vet i kemi vendosur, ku një metër më nga ana e Italisë, apo një metër më nga ana e Shqipërisë nuk e ndryshon aspak sipërfaqen e Adriatikut…

  Nejse, të gjithë e dinim se kjo datë çlirimi është “29 Nëntor 1944”; e njeh bota këtë “29 Nëntor 1944” dhe kështu le të fiksohet në Historinë tonë…

  Të tjerat janë pallavra, dhe duhen lamëruar e sqaruar historianët dhe politikanët ‘e vërtetësive’, se nuk do u paguhet studimi, apo nuk do thirren në programe televizive, për një emër a lavdi, gjoja se po kontriboi për kombin dhe se po them diçka me vlerë…

  als55

  Reply to this comment
 25. Horri i Bulevardit December 1, 11:39

  Nuk eshte problemi se kur iku gjermani i fundi me 28 apo 29, problemi eshte se antishqiptari kerkon te zhbeje historine.
  Ne fakt dita e clirimit ne shumicen e vendeve perendimore, festohet dita e clirimit te kryeqytetit dhe nuk dalim kunder interesave te shqiptareve, ne qofte se dita e clirimit te Tiranes, te jete edhe dita e clirimit te Shqiperise.

  Reply to this comment
  • nasruddin December 8, 09:43

   Kjo do te ishte me e drejte, vecse ne ate kohe enver Hoxha bashke me Nexhmijen e tij banonte fare i qete ne shtepine e kuntait te vet, Bahri Omari, kryefashistit te qeverise kuislinge nga ku edhe planifikoi dhe organizoi te gjitha spiunimet dhe vrasjet makaber te kundershtareve dhe shokeve te vet. Kush e cliroi atehere tiranen nga fashistet?

   Reply to this comment
  • feniks December 8, 13:23

   Diten e CLIRIMIT te Shqiperise e vendosen ata qe e CLIRUAN ATE e jo ne,qe flasim tani para gotes se rakise!!!
   Ne mund te vendosim per ca gjera te tjera si ,
   -Kush i vodhi zgjedhjet per 23 vjet rresht???
   -A jemi me mire sot apo ne kohen e SOCIALIZMIT,me fakte si ne ARSIM,SHENDETESI,SIGURI,PUNESIM,KRIME,PASURI,MINIERA,BONIFIKIME,PYJE,VTRESHTA,PRODHIME BOI,DINJITET NJEREZOR,DROGE,PROSTITUCION,PA BARAZI etj,etj!!!
   Lerini denglat,zoterinj te KRIMIT te sotem!!!
   Kemi 23 vjet,qe shumica e popullit jeton si ne MESJETE!!!
   Vetem GJAKMARRJEN po te marrim per krahasim,MBULON TE GJITHA TMERRET E KETIJ shteti FASHIST,qe eshte instaluar ne Shqiperi!!!
   Dhe kur na thone se jemi
   -VEND ANTAR I NATOS!!!
   -ANTAR I KESHILLIT TE EUROPES!!!
   -KEMI TE LIBERALIZUAR VIZAT PER NE EUROPE!!!etj,etj,
   KY ESHTE KULMI I HIPOKRIZISE DHE DEMAGOGJISE KAPITALISTE!!!
   Asgje nuk do populli nga keto “ARRITJE” si FLLUCKA SAPUNI!!!
   Asnje cope buke nuk na kane shtuar ne tavoline keto ANTARESIME!!!
   Ndaj,o “HORR….” lere 29 nentorin ne LAVDINE E VET dhe merru,po ke takat me BUKEN E SOTME TE FEMIJVE,qe na mungon!!!

   Reply to this comment
   • drejtshkrimi December 8, 18:44

    Feniks, ti me siguri qenke i huaj se nuk ditke te shkruash shqip. Nese nuk je i afte as te shkruash drejt ne gjuhen shqipe, mendo se cfare kapaciteti ke qe te kuptosh faktet historike. Vazhdo te pish raki se qenka e vetmja gje qe benke mire.

    Reply to this comment
    • feniks December 8, 21:12

     @drejtshkrimi!
     Me qe e mban veten per profesor te gjuhes shqipe,nga intelekti qenke NUL,sepse nuk di te besh ndonje vrejtje konkrete per shqipen time te “HUAJ”,ndersa per vete del se je DEFICENT MENTAL!!!

     Reply to this comment
     • drejtishkrimi December 9, 09:15

      Per njerezit si ti verejtjet i bej me pagese sepse ne radhe te pare ti ke nevoje te mesosh si te behesh njeri meqe ke mbetur akoma “kafshe enveriste” qe fyen me fjalor rrugesh te tjeret. Enveri ju ka katandisur si mos me keq duke ju cnjerezuar dhe duke ju hequr cdo ndenje njerezore, c’eshte me tragjike, ju akoma sot nuk e kuptoni gjendjen ne te cilen ndodheni. Tashme eshte teper vone qe ju te beheni njerez, kudo te jetoni edhe ne vendin me te qyteteruar te globit.

  • feniks October 24, 14:23

   O HORR..!
   Nuk ngeli ta caktosh ti sot pas 70 vjetesh se kur eshte CLIRUAR Shqiperia!
   DITEN E CLIRIMIT TE SHQIPERISE ME 29 NENTOR 1944 E CAKTUAN PARTIZANET SHQIPTARE ME GJAKUN DHE SAKRIFICAT E TYRE TE PANUMERTA DHE QEVERIA E DALE NGA AJO LUFTE!
   Brezat e mevonshem u takon vetem ta NDEROJNE KETE DATE TE LAVDISHME TERE JETEN!!!
   Te tjerat jane vetewm ANTI SHQIPTARIZEM TRADHETAR!!!

   Reply to this comment
 26. tutti albanezi sono... December 1, 12:32

  Va ka bunkerizuar aq shume trute Enver Hoxha me idiotite e tij sa sot e keni vertet te veshtire me dall prej tyre idiotive…
  Dollet fitimtare.fitimtare ne cka:Jeni te fundit per cdo gje,pos budallallekun ku Jeni vertet n1:te fundit per mireqenje,te fundit per ekonomike -edhe pse ai idioti tjeter i formuar nga Enver Hoxha thot jemi te paret pas germanise-te fundit per kulture,te fundit bile edhe per te marr vesh-e kete nga germanet!!se kur u larguar a jo ushtari i Juaj…
  Jeni prape te fundin qe te kuptoni se sa va Kane rass.. Vellazerit yugoslave
  Ah edhe nje gje:ishit po ashtu ju komunistat edhe dje te fundit qe luftuat kunder italianeve e germaneve-shih memoriet e nexhmije hoxhes ku tregonte se dolmen kunder italianeve kur italianet kapituluan ne vendin e tyre-

  Reply to this comment
 27. lili December 1, 12:37

  Une per vêti nuk e festoj kur diten qe na caktuan serbet…
  Ka 364 dite tjetra te cilat nuk trazojne askend,sepse nuk na pengon fakt qe clirimtaret te festojne datent e clirimit,na pengon fakt qe keta clirimtare te festojne datant serbe.. Ne qofte se nuk e kuptoni dallimin,nuk ju kemi faj.

  Reply to this comment
  • Shkop per zagaret e Saliut December 1, 17:31

   moj ose or lili! E di se çfare kupto une ne ato qe shkruan ti! Po ta them shqip qe te mos kesh pretendime pr etike. Ti je nje pusht apo putane dhe bir apo bije kurve qe para se te limndete ty, deren e dhomes se gjumit e ka mbajtur hapur dhe krevatin e ka ndare me ballist, zogiste fashiste dhe naziste. Dhe mos u merzit shume ose beja “buf” si fuçi me fekale, ne daç, se nuk me kris fare se çfare do te thuash me tej. 29 Nentorin e festojme ne bijte e atyre qe bene luften dhe niperit e atyre qe derdhen gjakun per lirine e atdheut. Dhe kjo do te jete sa te jete jeta, me ose pa kelysh kurvash.

   Reply to this comment
   • lili December 1, 19:35

    Shyqyr Zotit jo me komunist !,;))!

    Reply to this comment
   • Pellazgu December 8, 13:12

    @ “Shkopi” i zagarëve të saliut”

    Ti more njeri pleh, që s’le kënd pa sharë për të mbrojtur qelbësirën Enver Hoxha, duke u fshehur pas ekranit, duhet të kesh qenë ndonjë nga ato monstrat e komunizmit (ish-sigurims, apo ish-kriminel degësh të brendshme). Si more ndyrësirë komuniste nuk të lexova një koment të logjikshëm, por vetëm sharje! Ç’ja fus kot edhe unë! Si mund të kesh tru kur je një kriminel komunist dhe jashtëqitje e racës shqiptare! Ti duhet të jesh ndonjë sllav, që mamaja jote buçe të ka zënë me jugosllavët apo sovjetikët që solli këtu me bollëk armiku më i madh i shqiptarëve Dylber Hoxha, ndryshe nuk ka sesi çdokush që nuk mendon si ty e paska “…mamanë putanë që ka ndarë shtratin me ballistë, zogistë, fashistë dhe nazistë”. Ti duhet ta kesh në lëkurën tënde kurvërinë e mamasë!
    Sërish moj qelbësirë që ndyn forumin me budallallëkun dhe injorancën tënde, po të them që mbase ke probleme të mëdha në familjen tënd, por nuk ta kanë fajin komshinjtë nëse buçet e shtëpisë mbeten me barrë… Ti e meriton të quhesh si ai “shkopi” i zagarëve të Saliut. “Shkop” malësori!

    Reply to this comment
   • Tarasi December 8, 18:51

    Shkopi,
    gjalle qenke o mavri? Eh ta dish ti sa histori kam per te treguar per tet’ eme e se sa e zjarrte ishte me mua neteve kur jashte kriste pushka.
    Mbrome te keqen se edhe ti je nje nga shume kelyshet e mi qe kam sjelle ne jete ndersa udhehiqja luften kunder okupatorit.

    Reply to this comment
  • luli December 8, 21:17

   Ti,moj “lili” mbaj mend vetem diten kur ke dale tek SEMAFORI!!!
   Te tjerat nuk kane rendesi!!!
   Qe nga ajo dite t’u rregullua ekonomia familjare!!!

   Reply to this comment
   • lili November 28, 19:55

    Jo ,maj mènd vetem ligjin 135 te républikes popullore-pra komuniste-qe kishe caktuar Vete,me kryekomandantin Enver hoxha,datent e 28 nentorit si data e clirimit te shqiperise!

    Reply to this comment
 28. ali December 1, 20:03

  Dakort plotesisht me parafolesit,duke filluar nga komentatori i mesiperm me pseudonim
  ”Vetvetja” Respekte ! 29 Nentorin nuk mund kurresesi nje vicidolas dhe bakabond si Kasem
  Bicoku , nje njeri qe e heq veten ”Historian,, por qe ne fakt eshte nje sahanlepires dhe nje
  mizantrop i paimagjinueshem . E njoh kete njeri qe kur ishim 14-15 vjec . Karakteri i njeriut
  formohet qe ne bangat e shkolles se mesme . Ky njeri qe atehere e deri me sot mbetet i njejte,
  qe e ka turperuar. ELBASANIN , nje qytet me tradita te shkelqyera patriotike e kulturore dhe
  regjimi berishian nuk e ka vleresuar kurre vec rasteve kur iu ka dashur per propagande ,sic
  ishte rasti i tunelit te famshem !
  Mjerisht ,ky ashtuquajturi historian me emrin Kasem, e ngatarron qellimisht daten 29 nentorit
  per t’i bere qejfin baces se Vicidolit , nje qeni qe mohon luften NCL.,gjakun e derdhur nga deshmoret e luftes. Ti Kaso e di mire cfare kontributi kane dhe familjet elbasanase te Mezyreve,
  Sinanajt ,Myftite etj.etj.
  Nejse nuk ia vlen te debatoj me njerez te shitur e pakarakter, gjeja kryesore qe te mungon Ty !!!!

  Reply to this comment
 29. ali December 1, 23:04

  Sa je lodhur duke shkruar more baba partizan. Genjej -genjej se dicka do mbetet ! E ke qare
  fare kur thua se dokumenti eshte shkruar ne toskerisht dhe sipas teje kjo i ve vulen se Shqi-
  peria na qenka cliruar me 28 nentorin sepse kete e verteton dokumenti i Shkodres qe thote
  se Shkodra u clirue me 28 nentor . Por s4 kur doli gjermani i fundit nga Shqiperia’dmth .nga
  Hani Hotit ,kete e dine vetem ata qe luftuanme arme ne dore, partizanet tane heroike ,sic desh-
  mon njeri prej tyre qe rron ende sot . Dje po bisdoja me patizanin e vjeter 93 vjecar,pjesema-
  rres i drejtperdrejte ne luften kunder gjermaneve ne Shkoder, duke i ndjekur ato deri ne Vishe-
  grad te Jugosllavis , zotin Hajredin Kadiun . Ai ishte shume i revoltuar qe banda kriminale
  Vicidolit dhe sejmenet e tij perpiqen me cdo kusht te mohojne e denigrojne LNCL,lufte qe
  e ka njohur i gjithekoalicioni i madh antifashist: SHBA-Anglia- BRSS. dhe per kete ka dokumenta qe fuqite e medha kane njohur luften dhe sakrificat e medha te popullit shqiptar. Mijra doku-
  menta kane shkruar per luften e partizaneve shqiptare. Vetem
  Sali Berisha, ballistet dhe zogistet nuk e njohin kete lufe ! Popullit shqiptar nuk i plasi bytha
  qe keta tradhetare e kolaboracioniste nuk e njohin dhe kerkojne ta kanalizojne si lufte
  ”civile,, . Shpifje monstruoze qe vetem tradhetaret e betuar te popullit e kombit shqiptar ,bile
  edhe ata deri me sot nuk kane guxuar ta mohojne e denigrojne kete lufte ! Pra, shikoni o po-
  pull shqiptare deri ku ka arritur tradhetia e bandes se vicidolasve !!! Poshte tradhetaret e
  popullit e kombit shiptar !!!!!!

  Reply to this comment
  • realiteti December 2, 00:53

   o Ali nuk po flet me 40 hajdutët , ha,ha,ha

   Shqipëria e Shqiptarëve , Vdekje trathtarëve

   Reply to this comment
   • rezart December 7, 23:22

    O “realitet”!!!
    Kjo parulla jote eshte e BALLISTEVE te pulave dhe rakise,o GOMAR MALINATI!!!
    Ti kujton se po mburresh???!!!
    Ja ke futur vetes,o KRRIC!!!

    Reply to this comment
 30. realiteti December 2, 00:51

  Të gjithë të zgjuar ,ëëëëë me ca komente leshi, që ndoshta edhe pse bërtiste nëna juaj kur ju polli ,faji është i Saliut, Serbit ,Viçidollit e futja ….Shkodranët e kanë festuar gjithmonë me 28 Nëntor me shpirt , e pastaj me 29 se përndryshe tërboheshin baballarët tuaj. Tani dilni ju kop…t (fëmijët) e ferrave tu thoni shkodranëve e të gjithë shqiptarëve kur do festojnë. Tani luftën partizane e dimë si u bë, po këta që shkruajnë këtu janë akoma me filmat shqiptarë e prit ndonjë budalla që do dalë të thotë se gjermani iku nga frika jonë e ne çliruam europën. Ç’farë nuk pret nga këta qen të tërbuar.
  ” Luftën e LNÇL e ka njohur gjithë koalicioni ” hajde fyell hajde, po edhe bandat e 97 i ka njohur KOALICIONI e ça pastaj ,do festosh edhe ato apo je në festë akoma.

  ” BISHTI I QENIT BISHT QENI MBETET …. vazhdoni jetën virtuale në filmat e ” Kinostudia Shqipëria e Vjetër” ha,ha,ha

  Reply to this comment
 31. Nazmi Kasmi December 3, 21:29

  Marini, me se fundi le te zgjidhet prej Jush kjo dileme e madhe e politikaneve tone per daten e Clirimit , them zgjidhje pasi besoj do ta kene besueshmerine ne rregullat e dokumentacionin Gjerman,qe sipas shfletimeve qe Ju keni kryer ne arkivat e ushtrise keni gjetur daten 29 per largim te ushtarit te fundit.
  Me shume respekt per ty i dashur Marin
  Rrofte dita e clirimit te Atdheut

  Reply to this comment
 32. Shaban Polluzha December 7, 04:47

  Cfare gjermani or derdimene,or lapanjoze skllever sllavo-greke,gjermanet dhe austriaket kane qene te vetmit mbrojtes te shqiptareve,ju ngaterroni diten e pushtimit kamunist serb me 28 nentorin e madhnueshem te fisnikeve shqiptare.29 nentori eshte festa e kurves se gjirokastres Enver Hoxha kur u martua me damazin malazez Miladin Popovic duke shpallur themelimin e marteses se pare LGBD ne bote.SA per Gjermanine Hitleriane eshte kombi i vetem ne bote qe bashkoi trojet etnike Shqiptare.Kurvat e Enver Hoxhes kane luftu vetem me trimat kosovare te Shaban Polluzhes,te cilin e vune mes tre zjarresh(brigadat terroriste serbe,brigadat maqedonase,brigadat e kurves shqiptare)Rrofte kujtimi i Shaban Polluzhes!

  Reply to this comment
  • Pellazgu December 8, 12:59

   Rroftë për jetë kujtimi i atdhetarit Shaban Polluzha!

   Reply to this comment
  • rezart December 8, 13:49

   O “shaban Polluzha”!!!
   Pse i futni hundet ne punet tona,o SPIUNE TE SERBIT???
   Ju nuk jeni shqiptare,por SLLAVE,se duket qe na URRENI ME SHUME NE SHQIPTAREVE TE SHQIPERISE,SIDOMOS TE JUGUT se sa SERBET !!!
   Hallall i paci PLUMBAT E SERBIT DHE VARRET MASIVE!!!!
   Harram mbeshtetjen pa kufi,qe Enver Hoxha u ka dhene tere kohen,o MOS MIENJOHES TE PA BESE!!!
   KURRE MOS U BASHKOFSHIM ME JU,o serbe te ndyre!!!

   Reply to this comment
 33. Gramoz December 7, 09:11

  ESHTE NJE APSURD I MADH I PD DHE I LIDERIT TE SAJ SALI BERISHES QE NUK FESTON 29 NENTORIN DITEN E CLIRIMIT TE R TE SHQIPERISE ,KUR KEMI DEKUMENTA ORIGJINALE NGA MINISTRIA E MBROJTJES TE GJERMANISE KU GJERMANET JANE LARGUAR NE DATEN 29 NENTOR ,MJAFT ME KETO LOJRA SLLAVISTE TE BERISHES..

  Reply to this comment
 34. Marin December 7, 15:30

  Urimet me te mira Marenglenit. Kur do te botohet libri qe ta blejme?

  Reply to this comment
 35. katarakti December 7, 18:02

  Historine e bejne fitimtaret. Kjo thenie eshte e njohur dhe e pranuar boterisht. Dhe fitimtaret e luftes ishin ata te Nacional-Clirimtares. Ata kane thene se largimi i fundit i gjermaneve nga Shqiperia ka ngjare me 29 nentor.Pike. Histori e mbyllur. Une mendoj se Berisha duhet te verifikoje se pari se kur e ka vete ditelindjen e sakte, se midis atyre injoranteve qe e kane pjelle mund te kete lindur jo nje dite, por nje vit me pare ose me prapa.

  Reply to this comment
  • komedi December 8, 21:16

   Kakarakti,

   Po nese historine e bejne fitimtaret atehere i bie qe sa here fiton apo humbet PS-ja te rishkruhet historia. Mos e ngaterro boten me budallalleqet e tua se nuk ta ka fajin ajo nese te mungon lenda e pare ne koke.

   Reply to this comment
 36. eni December 8, 02:15

  Saliu, nje spiun madheshtor i serbeve, e kundershton kete dite , 29 nentorin, per te treguar se eshte anti serb, duke genjyer partite e ballit etj. si budallenj qe jane e pa themel…

  Reply to this comment
 37. ApoJo December 8, 08:01

  MARENGLENI ka bere nje AKT PATRIOTIZMI KOLOSAL ne kete drejtim se i ka vene vulen njehere e pergjithmone ketij problemi se INJORANTI ME DASHJE i DOLIVIÇIT gjithmon ka punu per SERBIN e jo per SHQYPNIN AME. BRAVO MARENGLEN VLLAU! Sali DOLIVIÇI mendoj une ka qene nji QORR qe s’ka dasht sy vete per me pa se çfar behet akolla!
  SELAM SAHAL(E)I QORRIT

  Reply to this comment
 38. nasruddin December 8, 09:32

  DISA SQARIME PER FANATIKET QE NUK MENDOJNE NE TRUNIN E VET.

  Me 9 maj gjenerali rus Zhukov me nje sulm makaber qe i kishtoi Ushtrise se Kuqe mbi 200 mije te vrare pushtoi Rajhshtagun dhe vendosi flamurin bolshevik me draper dhe cekan mbi Parlamentin Gjerman, date e cila nga gjermanet cilesohet si data qe solli ZINE komuniste ne kete vend dhe ne te tjera evropiano-qendrore per shume vjet me radhe dhe qe morri fund me prishjen e Murit te Berlinit 23 vjet me pare. Te gjitha vendet ish komuniste o debile dhe dallkauke fanitike enveriste kane FSHIRE nga kalendaret e tyre te festave “29 nentoret” e tyre te ZINJ. Provoni o enveriste te pandreqshem t’i vizitoni keto vende Cekine. Hungarine, Polonine, Bullgarine, Rumanine, Lituanine, Letonine etj qe te mesoni te VERTETEN e 9 majtit famoz te vitit 1945, kur te provoni ne kurrizin tuaj dajakun qe vendce me hu, ose te pakten kur te fillojne t’ju qellojne me veze dhe domate te prishura. Thirini trunit o debile fanatike dhe shikoni Boten realisht qe te kuptoni se Enver ANTIKRISHTI ka qene thjeshte nje KILLER sadist qe vrau kundershtaret dhe shoket e vet nga shtepia e kunatit te vet kuisling dhe kryefashist Bahri Omari dhe 29 nentorin e ka caktuar Josip Broz Tito pasi enveri i kishte shitur me pare bythen dhe Vatnin per interesat e pushtetit te vet te pakufizuar. Dacibaot enveriste te Pano Hallkos me plot mashtrime historike nuk i japin pergjigje nje pyetje mjaft te thjeshte:

  Perse komunistet shqyptare dhe Enver Hoxha i vune minat dhe vrane me pabesi ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit kur e quajne Luften e tyre imagjinare Nacional-Clirimtare dhe e kane deklaruar veten e tyre ne anen e Aleateve Perendimore? Pse vrane dhe likuiduan me pabesi bolsheviku te ndihmuar nga agjenti i Moskes Kim Philby patriotet e vertete shqyptare qe dergiuna SHBA dhe Anglia ne Shqypni per te shpetuar vendin tone nga kthetrat e Moskes dhe Beogradit? Per cfare 29 nentori KORROZI si qymyri vajtoni ju o kukumjacka te fashistit te pabese Enver Hoxha?

  Reply to this comment
  • tonia October 24, 19:08

   Nasruddin,Nastradin,Mero Baze etj. = Uran Kostreci ose kocka e mender b….s(sacrum) se ky eshte kuptimi shqip i fjales Kostrec qe vjen nga gjuhet sllave.Je repetitiv patologjik dhe te ka mbetur ora 71 vjet me pare.Ti nuk e di vete se kush je e po insistove ta dishe, do te ta them.Thuaj po !

   Reply to this comment
 39. nasruddin December 8, 09:33

  DISA SQARIME PER FANATIKET QE NUK MENDOJNE NE TRUNIN E VET.

  Me 9 maj gjenerali rus Zhukov me nje sulm makaber qe i kushtoi Ushtrise se Kuqe mbi 200 mije te vrare pushtoi Rajhshtagun dhe vendosi flamurin bolshevik me draper dhe cekan mbi Parlamentin Gjerman, date e cila nga gjermanet cilesohet si data qe solli ZINE komuniste ne kete vend dhe ne te tjera evropiano-qendrore per shume vjet me radhe dhe qe morri fund me prishjen e Murit te Berlinit 23 vjet me pare. Te gjitha vendet ish komuniste o debile dhe dallkauke fanitike enveriste kane FSHIRE nga kalendaret e tyre te festave “29 nentoret” e tyre te ZINJ. Provoni o enveriste te pandreqshem t’i vizitoni keto vende Cekine. Hungarine, Polonine, Bullgarine, Rumanine, Lituanine, Letonine etj qe te mesoni te VERTETEN e 9 majtit famoz te vitit 1945, kur te provoni ne kurrizin tuaj dajakun qe vendce me hu, ose te pakten kur te fillojne t’ju qellojne me veze dhe domate te prishura. Thirini trunit o debile fanatike dhe shikoni Boten realisht qe te kuptoni se Enver ANTIKRISHTI ka qene thjeshte nje KILLER sadist qe vrau kundershtaret dhe shoket e vet nga shtepia e kunatit te vet kuisling dhe kryefashist Bahri Omari dhe 29 nentorin e ka caktuar Josip Broz Tito pasi enveri i kishte shitur me pare bythen dhe Vatnin per interesat e pushtetit te vet te pakufizuar. Dacibaot enveriste te Pano Hallkos me plot mashtrime historike nuk i japin pergjigje nje pyetje mjaft te thjeshte:

  Perse komunistet shqyptare dhe Enver Hoxha i vune minat dhe vrane me pabesi ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit kur e quajne Luften e tyre imagjinare Nacional-Clirimtare dhe e kane deklaruar veten e tyre ne anen e Aleateve Perendimore? Pse vrane dhe likuiduan me pabesi bolsheviku te ndihmuar nga agjenti i Moskes Kim Philby patriotet e vertete shqyptare qe dergiuna SHBA dhe Anglia ne Shqypni per te shpetuar vendin tone nga kthetrat e Moskes dhe Beogradit? Per cfare 29 nentori KORROZI si qymyri vajtoni ju o kukumjacka te fashistit te pabese Enver Hoxha?

  Reply to this comment
  • Lleshi December 8, 13:16

   Or ti Nasrudin , une nuk kam qene enverist , madje paskam bo gabim qe i kam than edhe Dulle do vite perpara !
   Por qe paska pase te drejte per juve , qe ua ka nxi jeten , i lumte dora ! Biles , po shikoj se paskeni dash edhe ma shume !
   Mire jua ka bere te tanve , se pjelle e keqe antishqiptare paskeni qen ! Edhe anglezeve mire jua ka ba ! Hakut iu ka ardh ! Fene iu ka lujt !

   Derrr ….derrr o antishqiptare te qelbun ! Nuk e late nji here rehat kete vend !

   Reply to this comment
 40. nasruddin December 8, 10:07

  PSE ENVERISTET JANE KAQ AGRESIVE NE DEMOKRACI?

  Kjo eshte nje ceshtje qe duhet hulumtuar nga media investigative si nje dukuri dhe fenomen i pazbuluar ne vendet e tjera te rajonit, hulumtime qe do te hidhnin drite edhe pse shqyptaret fanatike te indoktrinuar totalisht nga Partia e Punes duan doemos te festojne nje date te ZEZE te historise se tyre si 29 nentori imagjinar i vitit 1944, i caktuar me urdher nga Tito dhe Beogradi me Mosken. Keto studime dhe hulumtime do te coje me pas ne zbardhjen e REZILIT te 29 netorit te vitit 2013 kur pas Presidentit dhe Kryeministrit te Shqypnise shfaqet fotografia e ANTIKRISHTIT Enver Hoxha si nje ogur i keq per integrimin e vendit tone ne BE. Prandaj edhe pyetja aktuale qe behet eshte krej llogjike dhe mund te formulohet si:

  PSE ENVERISTET JANE KAQ AGRESIVE NE DEMOKRACI?

  si ASKUND ne Bote? Pergjigja qe jep nastradini eshte mjaft e thjeshte dhe nuk ka te beje fare me ngjyra politike:

  SEPSE ENVERI MBAHET AKOMA SI HERO!

  i popullit dhe i punes socialiste me vendim te Kuvendit te Saliut dhe Jozefines 8 vjet ne pushtet dhe sepse PIRAMIDA famekeqe e Kolanecit dhenduri shkurtabiq i Enverit akoma i kall daten te perndjekurve politike dhe u fut friken e dhe femijeve ne barkun e nenes. Dhe akoma me keq: Edi Rama tani kerkon te RILINDE dhe RINGJALLE kete PIRAMIDE me paret e taksapaguesve shqyptare te vrare dhe te masakruar nga ky DEMON sadist i popullit shqyptar.

  Kjo eshte pergjigja e nastradinit qe i ben apel politikes shqyptare fallco nga te dy kahet, e cila pa piken e turpit feston datat e ZEZA komuniste te historise si 29 nentori, 5 maji, 8 nentori etj te cilat bene te mundur implementimin e FARES bolshevike ne trojet shqyptare qe po e vuajne akoma shqyptaret deri me sot.

  Reply to this comment
 41. nasruddin December 8, 11:08

  EDHE NJE PYETJE TJETER LLOGJIKE PER KUKUMJACJAT E ENVERIT:

  Pse ASKUSH nga Bota dhe Evropa nuk i dergoi urime politikes zyrtare shqyptare per “festen” imagjinare 29 nentori, e sajuarme kujdes nga Moska dhe Beogradi? Pse as Presidenti Bujar Nishani i PD-se dhe as Edi Rama i PS-se dhe as Ilir Meta i LSI-se nuk morren ASNJE telegram urimi nga dipllomacia boterore per kete “feste” bolshevike qe i falen dhe bejne homazhee lote krokodili cdo vit edhe Sali Berisha me komunistet e tij, edhe Edi Rama me enveristet e tij, edhe Ilir Meta me ryshfetcinjte e tij? Per kete date te ZEZE te historise se vendi tone nuk u kujtuan as Rusia e Putinit, as Kina e Maos, as Korea e Veriut e Kimeve dhe as Kuba e Fidel Kastros. Pse keshtu? Pse nuk i pergjigjen kesaj pyetje krejt me llogjike historike te nastradinit BOSAT e politikes shqyptare qe kane 23 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe mbajne akoma ANTIKRISHTIN Enver Hoxha si HERO te popullit dhe HERO te punes socialiste si ASKUND ne Bote dhe si nje REZIL i Shqypnise sone ne syte e Botes? Kesaj pyetje duhet t’i pergjigjet politika shqyptare si MESALLA ME DY FAQE dhe te mos cuditet fare Edi Rama se Aleatet Strategjike nuk na numerojne fare si njerez apo popull normal, por si nje fis bythejashte prej Afrike ZULU, prandaj edhe dergojne Avrizu Ambasadorin dhe Jonanathan Moor Drejtorin e tyre per te na mbushur mendjen qe te pranojme “karamelet” e helmuara te Asadit ne vendin tone. Prandaj edhe u perqafua Saliu me kaq dashuri me Drejtorin Moore dhe menjehere e shpalli ne FB e tij si nje tragji-komedi me skenar Hollivudi dhe regji berishiste masakren e Gerdecit.

  Reply to this comment
 42. Pellazgu December 8, 12:16

  Së pari, dua të bëj të qartë se ç’ka shkruaj nuk ka lidhje me qëllimet e politike të asnjërës nga palët politike.
  Përfundimisht duhet thënë se shkatërrimi 50-vjeçar që iu bë Shqipërisë nga komunizmi vijon ende, por këtë herë në formën e rrekjeve për t’u mpirë trurin brezave, duke ngritur në çështje të ditës diçka që nuk ka asnjë vlerë. Të merresh me datën e përfundimit të njërës prej mijëra luftërave që gjenit shqiptar i është dashur të përballet qysh nga fillimi i ekzistencës së tij, është jo vetëm fëmijërore, por edhe djallëzore, duke qenë kjo në vazhdën e mohimit të plotë të historisë gjatë 50-vjeçarit enverist dhe të mohimit të pjesshëm të këtij 23-vjeçari kur jetojmë në partitokraci e jo në demokraci.
  Në emër të “luftës” kundër njërit prej shkatërrimtarëve më të mëdhenj që ka njohur ky vend, Sali Berishës, duke u rrekur të ngresh në piedestal data që lidhen dhe kanë rëndësi vetëm për më të madhin shkatërrimtar që ka njohur ky komb, Enver Hoxhën, po na ofrohen doktorata që nuk kanë asnjë vlerë shkencore dhe dobi përdorimi.
  Të gjesh në arkiv një dokument që përmban raportime se një pjesë e trupave qenka larguar nga Shkodra më 29 nëntor, nuk do të thotë se ke vërtetuar që Shqipëria është çliruar po në atë datë. Nëse do të merremi me budallallëqe të tilla, duke e cilësuar largimin e (dokumentuar) të gjermanëve nga Shkodra, që nuk ishte kryeqendra administrative, si çlirimin e Shqipërisë, i bie që të na vërtetohet se kur realisht ka dalë nga Shqipëria gjermani i fundit (flas për atë ka hyrë si ushtarak) dhe atë datë të vendosim si datë të çlirimit në LIIB. Një vend çlirohet kur të çliruarit marrin drejtimin administrativ të tij, jo kur largohen ushtarët, që për një arsye, apo për një tjetër, mund të kenë periudha të ndryshme. Shkodra do të konsiderohej e çliruar edhe nëse aty do kishte ende gjermanë, por që pushteti administrativ i qytetit do ishte në dorën e çlirimtarëve. A ka ndonjë të më thotë që kjo gjë ka ndodhur më 29 nëntor 1944? Nëse ka ndodhur, me ç’dokument vërtetohet. Në këtë kuptim data 28 nëntor 1944 përkon me hyrjen në Tiranë të qeverisë së dalë nga Kongresi i Përmetit, pra përkon me marrjen në dorë administrativisht të zemrës së Shqipërisë, kryeqytetit të saj, çka edhe duhet konsideruar si datë çlirimi, ashtu siç edhe e vendosi fillimisht Enver Hoxha, duke e zëvendësuar më pas me 29-ën, që festa më e madhe e periudhës diktatoriale të përkonte me 29 nëntorin e AVNOJ-it, duke qenë kësisoj preludi i një bashkimi me Jugosllavinë e Titos. Të gjithë trutharëve që nuk se duan të nxjerrin në pah të “vërtetat” historike, por thjesht mbrojnë atë çka vendosur “Komandanti”, u drejtoj një pyetje: “A do kishin mbrojtur sot 29-ën nëse Enver Hoxha nuk do ta ndryshonte atë datë që fillimisht e quajti si datën e çlirimit”?
  Nga ana tjetër, edhe nëse do të ishte 29-a, të kërkosh ta festosh atë datë me një pompozitet më të madh se 28 Nëntori i Madhërishëm i kombit shqiptar, është krim. Një krim që mund ta kryejnë vetëm ata që janë mendërisht aq të tredhur (ose aq kriminelë) sa ta konsiderojnë Enver Hoxhën hero.

  Reply to this comment
  • rezart December 8, 14:47

   Kurre nuk mund te jete 28 nentori i vitit 1912 me me vlere se 29 nentori i 1944-tes!!!
   Jo per nga rendesia,por per nga GJAKU I DERDHUR DHE SAKRIFICAT E BERA PER TE ARRITUR KETO 2 NGJARJE MADHORE TE HISTORISE TONE!!!
   28 nentori,pra SHPALLJA E PAVARESISE ISHTE NJE NGJARJE E MADHE SE SHKEPUTI SHQIPERINE NGA PERANDORIA OTOMANE DHE PENGOI FQINJET TE COPETONIN PER VETE TOKAT SHQIPTARE MIDIS TYRE!!!
   Por ,nuk duhet harruar se PAVARESIA ishte vetem nje AKT SIMBOLIK,pa lufte e gjak ne ato momente,qe u realizua me MBESHTETJEN DIPLOMATIKE te Europes!!!
   Pavaresisht ketij AKTI,,pas nje viti TOKAT SHQIPTARE,PO AJO EUROPE,QE NDIHMOI NE SHKEPUTJEN NGA TURQIA,VENDOSI NE MENYRE KRIMINALE COPETIMIN E SHUMICES SE TROJEVE TONA NE FAVOR TE SERBEVE E GREKEVE!!!
   Pra PAVARESIA ishte thjesht nje AKT DIPLOMATIK,QE NA E DHURUAN TE TJERET(sic bene me KOSOVEN NE 1999-ten),aq e brishte sa vete Ismail Qemali u largua nga Shqiperia dhe ne vend te tij prune PRINC VIDIN!!!
   Ndersa LUFTA NACIONAL-CLIRIMTARE ishte nje beteje e ORGANIZUAR NE FORMEN ME TE LARTE NE NJESI PARTIZANE,ME UNIFORME E ARMATIM TE RREGULLT,QE ZHVILLUAN BETEJA TE PERGJAKESHME ME PUSHTUESIT,aq sa FUQITE E MEDHA prune edhe perfaqesuesit e tyre ne rang GJENERALI!!!
   Lufta NACIONAL-CLIRIMTARE filloi ne vitin 1942 dhe mbaroi ne 29 nentor 1944,me CLIRIMIN E SHQIPERISE,per te vazhduar me tej,deri ne CLIRIMIN E TROJEVE SHQIPTARE NE ISH JUGOSLLAVI!!!
   Per CLIRIMIN E SHQIPERISE dhane jeten 28 mije DESHMORE TE ATDHEUT!
   Pushtuesit shkaterruan me mijra shtepi,rruge,ura etj,aq sa FITIMTARET gjeten nje SHTET PA SHTET TE RRENUAR TOTALISHT,njelloj sic e gjeten para 3 muajsh edhe SOCIALISTET SHQIPTARE,pas rrezimit te SUNDUESIT FASHIST Sali Berisha nga pusht-eti!!!

   Reply to this comment
 43. majori December 8, 12:40

  Marin, se pari dua te te pergezoj per punen tende brilante, dhe te bazuar mbi fakte. mjerane Nastradine, Ali Baba dhe Gopseker nuk jeni ju ata qe me muhabet kafenesh perralla gjysherish te vleresoni punen e Mareglenit.

  Reply to this comment
 44. feniks December 8, 13:04

  Nga larg ndihesh,qe te vjen ERA KERME ANTI SHQIPTARE!!!
  Se kur u CLIRUA SHQIPERIA ,KUSH E CLIROI DHE KUSH ESHTE FESTA ZYRTARE E CLIRIMIT TE SHQIPERISE,nuk e vendosin sot,pas 70 e ca vjetesh,aq me teper PJELLAT E ATYRE,QE LUFTUAN NE KRAH TE PUSHTUESVE NAZISTE,sic je ti,o Pellazg!!!
  ATE E VENDOSI GJAKU DHE SAKRIFICAT E 70 MIJE PARTIZANEVE SHQIPTARE DHE 28 MIJE DESHMOREVE TE LUFTES,qe RANE PER ATDHE !!!
  FITUESIT E LUFTES NUK GJYKOHEN!!!
  ATA VETEM NDEROHEN DHE MBULOHEN ME LAVDI TE PERJETESHME!!!
  Ju,RRACA E TRADHETAREVE TE SHQIPERISE,kurre nuk keni per ta pranuar LEGJITIMITETIT E KESAJ LUFTE se JENI TURPI I SAJ,ndaj kjo ju DAMKOS TERE JETEN SI KOLABORACIONISTE!!!
  Perec shpifjeve dhe mashtrimeve tuaja,ASGJE NUK MUND TA ERRESOJE KETE LUFTE DHE 29 NENTORIN SI SIMBOL TE KESAJ LUFTE LEGJENDARE!!!
  Populli shqiptar ka bere shume luftra gjate historise se tij,por LUFTA NACIONAL-CLIRIMTARE KA QENE E DO MBETET PER JETE PERPJEKJA ME E ORGANIZUAR DHE ME HEROIKE E HISTORISE TONE,seedhe vete LUFTA E DYTE BOTERORE ishte PA PRECEDENT NE HISTORINE BOTERORE!!!
  KOMUNISTET DHE POPULLI SHQIPTAR DOLEN KOKE LART NGA KJO LUFTE SI PJESTARE TE KOALICIONIT FITUES BOTEROR,ndersa BALLISTO-ZOGISTET i mbuloi TURPI I TRADHETISE ,se u rreshtuan me HUMBESIT, nazistet e fashistet,ARMIQTE E NJEREZIMIT!!!
  Sa do te LLAPNI E SHPIFNI ju jeni te DAMKOSUR PER JETE SI BISHT QENI:TRADHETARE TE KOMBIT!!!

  Reply to this comment
  • Pellazgu December 8, 13:50

   @feniks

   O qen plehrash komuniste, unë nuk merrem me politikë por arsyetoj mbi bazën e një logjike të thjeshtë. Nëse nuk bie dakord ma ato çka them, kundërshtoji duke dhënë argumente që hedhin poshtë arsyetimin tim, e mos u rrek më të tregosh sesa hajvan je, pasi kjo gjë është marrë vesh qysh në fjalët e para që ke shkruar në këtë forum.
   Të kalojmë tek thelbi o gomar komunist. Këto shpjegimet më poshtë nuk i kam për ty, se ti as nuk thith nga puna e të kuptuarit dhe e pranimit të së vërtetës, por për ata që kanë intelekt, humanizëm, bonsens dhe formim.

   Le të dalë dikush dhe të argumentojë me prova se Qarkorja nr.1 e Kryesisë së Këshillit të Përgjithshëm të Frontit Nacionalçlirimtar, datë 18 nëntor 1944, që u dërgohej prefekturave, ku jepeshin porositë e shumta për festimin me madhështi të 28 Nëntorit, si Festa e Çlirimit të Shqipërisë, duke kërkuar që festimet të bëheshin kudo në fshatra, qytete, prefektura e nënprefektura, nuk ka ekzistuar, apo është falsifikuar kopja që ndodhet në arkiv. Lexo mor ndyrësirë se ç’thuhet ndër të tjera në qarkore:

   KRYESIA E KËSHILLIT TE PËRGJITHSHËM TE FRONTIT NACIONALÇLIRMTAR.

   Qarkore nr. 1. Berat, 18.11.1944

   “… Dita e 28 Nëntorit, dita e Independencës, duhet të festohet me sloganin e çlirimit të Shqipërisë. Prandaj kjo festë duhet të transmetohet në një manifestim të madh politik, në një festë të shënuar nacionale, siç nuk e ka parë kurrë Shqipëria. Për këtë qëllim të gjitha organizatat e frontit, gjithë populli duhet të mobilizohet. Japim këtu poshtë disa vija sipas së cilave do të veprojnë Agjit. dhe Prop. (Agjitacioni dhe Propaganda – shënimi im) juaj për ta bërë sa më të madh manifestimin e ditës dhe për të përfituar në këtë rast të shënohen e të shpjegohen në popull problemet që na preokupojnë.”

   Ja ç’boton Buletini i Luftës Nacionalçlirimtare, në numrin e saj të datës 28 nëntor 1944, në fund të faqes speciale me kryetitull: “Populli shqiptar feston ditën e 28 Nëntorit” shkruhet: – “… Sot populli shqiptar feston ditën e 28 Nëntorit, i lirë e krenar. Festa e flamurit këtë vit ka një ndryshim rrënjësor nga ajo e vitit 1912. Sot festojmë këtë ditë me një Shqipëri të lirë me të vërtetë”.

   Gazeta “Bashkimi”, organi qendror i Këshillit të Përgjithshëm të Frontit Nacionalçlirimtar, më 28 Nëntor botoi një numër të posaçëm me kryetitull: “Dita 28 Nëntor, Ditë Lirije dhe Pamvarësie për popullin dhe kombin shqiptar”.

   Po ashtu, ja ç’shkruan me rastin e 30-vjetorit të çlirimit, ish-shkrimtari i Shtabit, Shefqet Musaraj, duke na dhënë kujtime nga kujtime nga fjala e Enver Hoxhës më 28 Nëntor 1944: “Në mes të fjalimit, shoku Enver njofton lajmin që sapo i erdhi, se Shkodra, qyteti i fundit i pushtuar, u çlirua”.

   Reply to this comment
   • nasruddin December 8, 14:32

    Degjo o Pellazg Historia Nacional-Clirimtare edhe ti nastradinin sepse me llogjiken e ftohte nuk u mbush mendjen dot kafsheve fanatike te Enver Hoxhes, qe akoma jetojne me Partine e Punes dhe Sigurimin e Shtetit dhe qe oponentet u duken si ARMQ te Kllases. Degjo o Pellazg Miku qe te mesish edhe ti dhe leri VEMJET e qelbura dhe te kalbura te Enver Hoxhes sepse sot nuk mund te kafshojne dot me mish njeriu si me pare:

    CLIRIMI i nje Populli te roberuar nuk vjen me marrjen ne dore te Drejtimin Adninistrativ te vendit nga nje pushtues tek nje roberues i ri. Ndryshe edhe PUCET qe jane te zakonshme ne historine e Botes do te quheshin CLIRIME te gjitha. Prandaj edhe CLIRIMI qe solli Lufta e sajuar Nac-CL e komunisteve shqyptare te genjyer nga Moska dhe Beogradi nuk i solli LIRI dhe DEMOKRACI popullit shqyptar, por DIKTATURE shoqeruar me dhune makaber dhe me lumenj gjaku njeriu per afro 50 vjet me radhe. Prandaj edhe data cilado qofte 28 nentori, 29 nentori apo 30 nentori pak rendesi ka, nuk mund te quhet si festa te CLIRIMIT te popullit tone, por si data te ZEZA qe sollen MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare, pasojat e te ciles i vuan akoma sot populli yne. Ne dallim nga popujt e tjere te vendeve ish komuniste, te cilet i kane harruar perfundimisht “Deshmoret komuniste” dhe “29 nentoret” e tyre dhe po nxitoje qe t’i bashkohen moralit dhe parimeve te vendeve te civilizuara te BE-se. Ne gjithe kete histori debati nonsens per nje vend qe kerkon t’i aderohet parimeve te BE-se lind nje pyetje:

    PSE POLITIKA SHQYPTARE E MAJTE DHE E DJATHTE AKOMA MBAN ENVER HOXHEN SI HERO?

    HERO te popullit dhe HERO te punes socialiste me vendim te Kuvendit Popullor te Saliut dhe Jozefines 8 vjet me radhe ne pushtet dhe elita e politikes shqyptare shkon cdo 5 maj dhe 29 nentor e ben homazhe te Varrezat e Vrastareve Gjakatare te Enver Hoxhes?

    Pse Sali Berisha nuk prishi dhe fshiu nga faqja e dheut PIRAMIDEN famekeqe te Enverit te projektuar dhe ndertuar nga dhenduri i tij shkurtabiq Kolaneci kur e ka shpallur Enverin si nje Hitler?

    Pse Edi Rama pas tij kerkon ta rehabilitoje me LEKAT e taksapaguesve shqyptare kete PIRAMIDE te REZILIT shqyptar ne Bote njesoj sikur gjermanet te ndertonin PIRAMIDEN e Hitlerit ne qender te Berlinit?

    Pse fanatiket e quajne Enver Hoxhen si Komandant i Luftes kur dihet boterisht se gjate gjithe kohes qe nga viti 1941 deri ne vitin 1944 ai ka jetuar bashke me Nexhmijen ne shtepine e kunatit te vet Bahri Omari qe ishte kryefashisti i qeverise kuislinge gjermane? Per cfare CLIRIMI i shqyptareve behet fjale atehere?

    Reply to this comment
    • Pellazgu December 8, 16:23

     @nastradini

     Kam të njëjtin mendim me ty lidhur me atë çka ishte Enver Hoxha dhe regjimi kriminal i tij, por tani o nastradin po të shpjegoj se, kur them “çlirimtarët”, nuk kam parasysh Kainët komunistë që vrisnin vëllezërit e tyre, me bekimin dhe komandimin e Mugoshës, Popoviçit apo të kujtdo dashnori tjetër të Dylber Hoxhës, që na ishin bërë peshqesh nga Kominterni.
     Shqipërinë nuk e çliruan komunistët, por Fronti Nacionalçlirimtar ku edhe komunistët bënin pjesë (Mukja e budallallëqet e tjera që kanë mësuar këta kaqola nuk janë ashtu siç i tregonte maskarai gjirokastrit), së bashku me ata atdhetarë nacionaliste apo liberal-socialistë që nuk e donin komunizmin, e aq më pak analfabetin Enver Hoxha.
     Edhe në votimet e vitit ’45, që bëheshin me gogla prej gome, të cilat kur binin kërcisnin duke e treguar qartë se në cilën kuti ishin lëshuar, çka i trembte njerëzit e dobët, që votonin për komunistët nga frika, treguan se në Shqipëri nuk kishte vetëm komunistë, siç e ka manipuluar kodoshi i Nexhmijes këtë popull për 50 vjet (përfshirë edhe këta budallenjtë që shkruajnë këtu), por edhe intelektualë atdhetarë, 17 prej të cilëve, që përbënin opozitën në Kuvendin Popullor të dalë pas zgjedhje të 2 dhjetorit të 1945, u pushkatuan pas një gjyqi farsë.
     Në shkrim unë merresha me datën e AVNOJ-it, që qorrat komunistë kujtojnë se lidhet me çlirimin e Shqipërisë dhe nuk doja të hapesha në pasojat që i erdhën Shqipërisë nga marrja e pushteti prej qenve komunistë.

     Reply to this comment
     • rezart December 8, 16:42

      Tani bindem plotesisht se Enver Hoxha paska bere ,jo gabime,por FAJE TE RENDA!!!
      Per ARMIQ SI KY “Pellazgu” kane merituar jo BURGUN,por LITARIN pas qafe!!!
      Dhe jo vetem ata,por e gjithe pjella e tyre bastarde!!!
      Po dilni hapur ,o kelyshe te FASHIOS!!!
      Ju keni qene gjithnje ARMIQ TE SHQIPERISE,sepse as sot,pas 23 vjet KAPITALIZEM,ju jeni po aq TE POSHTER E TE NDYRE sa vetem keni SHTUAR URREJTJEN E PJESES ME TE MADHE TE POPULLIT NDAJ JUSH!!!
      Jeni KERMA,qe nuk meritoni te ziheni ne goje!!!
      Ua beri mire Berisha,qe ju detyroi t’i VINIT FLAKEN VETES!!!
      Mallkuar qofshi PER JETE!!!

     • Pellazgu December 8, 17:14

      @rezart që rezaton gomarllëk, apo @feniks

      Ore idiot, që shkruan njëherë me një pseudonim dhe pastaj me një tjetër, kujton se i mbush mendjen të tjerëve se ju qelbësirat komuniste jeni shumë. Mbylle o hale qensh, se nuk ta vë veshin kush ty. Ti je thjeshtë një kuçkë rrugësh, që kërkon t’u ngjitesh njerëzve për t’u bërë ndonjë gojore, gjoja në emër të komunizmit.
      Ç’janë këto terma o kafshë konsumuese e produktin e rektal? Si mor gomar ta merr mendja se sot mund t’i thuash dikujt këlysh i Fashos? Ç’lidhje kanë njerëzit e sotëm me Fashon? Po qe se do ishe njeri, pra të kishe mundësi të mësoje pak, do të dije se me Fashon kishte lidhje Enver Hoxha, në kohën kur fshihej në shtëpinë e kunatit të tij Bahri Omari, prej nga spiunonte shokët, në mënyrë që t’i eliminonte dhe t’u zinte vendin e t’u merrte dashnoret. Të gjithë e dinë moj qelbësirë shembullore se idealisti Qemal Stafa u spiunua prej tij, pasi Qemali i shkretë i punonte bahçen e kurvës nga Dibra. Enveri plasi derisa e zhduku atë dhe të tjerë si ai.
      Në fakt ti mund të jesh për t’u mëshiruar, sepse, ashtu si e mbron komunizmin, mbase nuk je kriminel, por thjesht ke dërrasa mangët. Nëse do të ishte kështu, do të më vinte shumë keq për ty, ashtu siç më vjen për çdokënd që shfaq çekuilibër mendor si ky i yti.
      Rezart apo feniks, – si të duash, – mua s’më bën gjë pse më shan, por i bën dëm vetes, pasi sot askush nuk të merr për normal, kur mbron komunizmin dhe kryekriminelin Dylber Hoxha!

     • rezart December 8, 18:17

      Je bere per te folur PERCART,o KRIMB I ZI FASHIST!!!
      Nga fjalori,qe perdor kunder meje, me siguri,qe do jesh LGBT!!!
      Ato cfare nxjerr njeriu nga BYTHA ti i nxjerr nga goja!!!
      Ne se e urren Enver Hoxhen dhe socializmin,pune per ty,por mos u ANKO nga Enveri,qe te BERI ZBOR ne burgje e kampe internimi!!!
      Ajo koke ate feste do kishte!!!
      Ti edhe sot,more kelysh i zgjebosur,nuk je per t’u meshiruar,por je per t’u GROPOSUR NE HALE qe te hane qente e lagjes!!!
      Tani jemi ne PLURALIZEM,o tutkun,ndaj CFARE HALEJE kerkon se ke mbroj une e ke do ti???
      Ti mbaj HITLERIN dhe une ENVERIN!!!
      Mendimet e gjykimet,qe ke per te tjeret,mbaji per vete se cdo njeri ka te drejte te mendoje e veproje si t’i teket PA DEMTUAR TE TJERET!!!
      Cfare te prish ty se une NGRE LART LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE DHE ENVER HOXHEN,ndersa ti je me BALLISTO-ZOGISTET???
      Pranoje,qe prinderit e tu kane qene bashkepuntore te pushtuesve dhe masturbohu!!!
      Por ti je kaq i ZI dhe SHPIRT KEQ,sa do te jesh i fituar ne te dy krahet:Edhe te jesh me fituesit e luftes duke derdhur gjakun e tyre edhe je kunder partizaneve!!!
      Keshtu jeni ju KELYSHET E FASHIOS:DONI TE HANI ME 4 LUGE NE BREZ!!!
      HYYYYYY,PJELLE E ZGJEBOSUR!!!

     • nasruddin December 8, 16:51

      Nje mik i afert i familjes se nastradinit dhe idhtar i Abaz Kupit dhe i kauzes angleze te Mukjes per bashkimin e trojeve shqyptare ne nje shtet te pavarur pas Luftes, ky mik i familjes tone ne Shkoder ne daten 30 nentor kur tentoi te kapte te gjalle disa austriake te ushtrise gjermane ne qender te Shkodres, nje nga ata i hodhi nje granade dore dhe mbeti i verber deri ne fund te jetes. Kete fakt e ka shkruar tek gazeta Drita, qe e ka ditur edhe Dritero Agolli deri vone, i cili i vetmi nga komunistet qe ka debatuar per 29 nentorin e vendosur nga Jugosllavia Komuniste si data e CIRIMIT te Shqypnise, qe ne fakt eshte data e PUSHTIMIT te Shqynise nga bandat e pushtetit mizor te Enver Hoxhes. Po te ishte realizuar oferta angleze e Mukjes Shqypnia jone sot do te ishte si PERLA e Adriatikut dhe askujt ne Bote nuk do t’i shkonte ne mend te sillte LHL-te e Asadit ne vendin tone.

   • feniks December 8, 15:35

    Pellazg,ti kelysh i bushtres FASHISTE dhe bashkepuntoreve te tyre BALLISTO-ZOGISTET!!!
    Je jo vetem IDIOT TOTAL,por edehe ANTI SHQIPTAR I NDYRE!!!
    Ne se nuk kupton,ose aq TRU ke nuk eshte faji im!!!
    Behet fjale per festimet e 28 nentorit PAVARESISE SE SHQIPERISE,dhe permendja e fjales CLIRIM nuk do te thote ashtu sic e kupton ti!!!
    Eshte e vertete ajo qe thote Enver Hoxha se ate dite 28 nentori per here te p[are do fewstohej ne liri!!!
    Eshte fakt se Tirana u clirua ne 17 nentor,pra i binte qe fesrimet e 28 nentorit do te beheshin ne Tiranen e CLIRUAR dhe shumicen e vendit te CLIRUAR!!!
    KU ESHTE E KEQJA APO ARGUMENTI YT KUNDERSHTUES ,O KRRIC GOMARI???

    Reply to this comment
    • Pellazgu December 8, 16:36

     @feniks i rilindur nga hiri i murtajës komuniste të djegur nga mbarë njerëzimi

     Mbylle o analfabet i përdalë që as të lexosh nuk di. Po ajo që Shqefqet Musarai ka shkruar në vitin 1975, në kujtimet nga fjala e Enver Hoxhës më 28 Nëntor 1944:

     “Në mes të fjalimit, shoku Enver njofton lajmin që sapo i erdhi, se Shkodra, qyteti i fundit i pushtuar, u çlirua”,

     çdo të thotë mor hajvan i përmasave të papërshkrueshme. Kur vetë Enver qelbësira, me gojën e tij hale, më 28 nëntor 1944 ka thënë “se Shkodra, qyteti i fundit i pushtuar, u çlirua”.
     Mbylle o qenie e padenjë si njeri e mos ia çaj shumë të tjerëve me budallallëkun tënd.
     Ti qenke kafshë fare. Mos e ke gjë gjak kriminelin Feçor Shehu, se kur flet rrezaton gomarllëku, shpirtligësinë dhe injorancën e tij.

     Si mund të jetë njeriu kaq truhale!

     Reply to this comment
     • feniks December 8, 17:24

      Ti,”pellazg” kelysh bushtre i murtajes FASHISTE,je nje ARMIK I NDYRE I HISTORISE SONE TE LAVDISHME!!!
      Je i tille se NUK TE LIDH ASGJE ME KETE LUFTE TE PERGJAKERSHME, QE BENE PARTIZANET,SE JE VEMJE E ATYRE KERMAVE,QE BASHKEPUNONIT ME PUSHTUESIT DHE KENI DERDHUR GJAK PARTIZANI!!!
      Nuk te akuzoj se je KAFSHE se edhe GOMARI eshte i tille,por ben pune,ndersa KERMA si ty,duhen SHTYPUR ME GUR,qe te mos u degjohet zeri per jete!!!
      Ja,kush jeni ju,qe qaheni tani se Enver Hoxha ju PUSHKATONTE,INTERNONTE E BURGOSTE!!!
      Kenaquni,qe jeni gjalle!!!RRACA E JUAJ KA MERITUAR TE ZHDUKEJ KOMPLET,se nuk jeni njerez,por GJARPERINJ HELMUES!!!
      Pretendoni se keni luftuar per DEMOKRACI!!!
      MBROCKULLA TE NDYRA!!!
      Ju as tani nuk luftoni per DEMOKRACI,por mbillni URREJTJE MBI VETE!!!
      Mesoje te verteten,o GJARPER ,se cfare ka thene Enver Hoxha ne 28 nentor 1944,diten e hyrjes se QEVERISE NE TIRANEN E CLIRUAR:
      – “Me rastin e festës së 28 nëntorit, me rastin e çlirimit të Tiranës, Kryesia e Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar të Shqipërisë bën një amnisti të përgjithshme, për të gjithë pjesëtarët e Ballit Kombëtar, të Legalitetit dhe të organizatave të tjera që bashkëpunuan me okupatorin; përjashtohen nga kjo amnisti të gjithë kriminelët e luftës, ata që kanë vrarë, djegur çnderuar dhe plaçkitur pasurinë e popullit”!!!
      Kjo eshte e verteta,o ZAGAR I FASHIOS E JO ATO SHPIFJE TE NDYRA,qe ben ti!!!
      U SHOFTE FARA E JUAJ ANTI SHQIPTARE!!!

     • Pellazgu December 8, 17:57

      @rezart feniksi

      Ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha … ah-ah-ah-ah-ah-ah-ah!
      Ti të bën për të qeshur e për të qarë ore shoku komunist zagar!

     • rezart December 8, 18:22

      Keshtu kane bere edhe prinderit e tu,o vemje balliste:Kur luftonin me nazistet,GEZOHESHIN qe vrisnin partizanet,ndersa kur UA VUNE PLUMBIN BALLIT PARTIZANET,shkuan ne gropen e halese!!!
      Ne ato maja rripa -rripa,o hale balliste!!!

     • antonio December 8, 17:57

      Heu,bre “pellazgu” serb,sa i qut qenke bre burre i dheut,sa AS GOMARI IM NUK TE VJEN PRAPA!!!
      Dukesh qe je rrit me THIUN,ne nje kasolle ,ndaj ja fut si kau peles llafet!!!
      Me qe qenke kaq i mencur ,o TRU HALE,na cito te sakte FJALEN E ENVERHOXHES ne 28 nentor dhe nga e ke marre materialin tend shpifes!!!
      Mos kalo nga Shevqet Musarai,tek Enver Hoxha,por na jep te dhenat zyrtare te asaj kohe!!!
      Jam i sigurte,qe nuk mund t’i japesh,jo vetem se je i TRASHE E PA SHKOLLE,por se nuk eshte kjo e verteta e historise!!!
      Edhe nga fjalori,qe perdor,nuk dukesh qe je burre,por MUT BURRE!!!

     • Pellazgu December 8, 21:10

      @rezart që rezaton gomarllëk, apo @feniks, u bëre edhe @antonio (Si duket prej Antonio Gramshit)

      Vazhdon prapë o k.qe kau komuniste të shpërndash budallallëkun tënd, së bashku me disa qelbësira të tjera. Si duket ju jeni ata 4-5 veta që keni marrë në dorë fatet e mbeturinave të partisë që bëri sikur e themeloi Dylber Hoxha. Them bëri sikur e themeloi, sepse ai në atë mbledhje (datën e së cilës as nuk e dinte, por ia thoshte lavirja e Qemal Stafës) ishte roje tek dera dhe numëronte një nga një 200 gomerët komunista haleje (më fal se harrova që për ty janë 200 petrita komunista lule).
      Ju 4-5 hajvanët që shkruani këtu keni të ardhme të madhe në politikë. Jeni ju që do t’i vini shpatullat ndërtimit të komunizmit (por këtë radhë jo me forcat tona, por me trutë e Leshit). Ju jeni e ardhmja e komunizmit me në krye shokun Rrem nga fisi denbabaden komunist i Xhafajve. Meqë Rrema është bërë biznesmen kapitalist dhe ka vënë para, kërkojini atij që ta mbështesë lëvizjen tuaj, se mbase ia dilni ta kaloni detin me këmbë.
      Personalisht jam shumë i lumtur që vazhdon ta shprehësh shpirtin tënd prej krimineli ordiner, budallallëkun tënd të përmasave të pakrahasueshme dhe imoralitetin tënd prej semaforisti shembullor.
      Vazhdo o gomar e mos e ndal vrapin, sepse Shqipëria ka nevojë edhe për jashtëqitje. Për një gjë vleni. Ktheheni në pleh organik dhe u bëni punë bujqve.

     • ortes December 8, 18:26

      Me kenaqe,pellazg!!
      Qenke ballist i ndershem si edhe une!!!
      Ta kam gjetur adresen se nga shkruan komentet dhe do te vij te pij nje kafe e te shkembejme mendimet se bashku!!!Tung!

     • Pellazgu December 8, 20:47

      @ortes

      Ta gjej unë IP-në ty shoqja lavire komuniste dhe m’i jep ilaçet kur të takohemi, mos harxho të mi dërgosh…

   • Lleshi December 8, 17:40

    Or ti serbo-grek nazisto- fashist , qi ke vu emrin Pellazg , qe ke “logjike” te thjeshte , nuk ka nevoje me u lodh per me e kuptu , por qe me ket logjik po pretendon me mashtru dhe me vu ne loje shqiptaret , pastaj kjo asht shume e tepert ! Kjo i thon me ken zog gomarit , qe mire asht budall vete , por me trin e tij i dalin te gjithe budalla !

    Nga njena ane ti na trego nji urdhen te dates 18.11.1944 , pra rreth 21 dite para clirimit te Shqipnise per festimin e 28 Nandorit , dhe nga ana tjeter na hidhesh tek “kujtimet” e Shefqetit !
    Shiko …, une po e di se laviret e “lujn” mire boll , por jo kaq shume sa ty qi keputesh ne mes !
    Nga njena na pretendo se Enveri e dinte qe ne date 18.11.1944 , 21 dite para se kur do te clirohej Shqiperia , nga ana tjeter nuk i zen ne goje dokumentet si te Ushtrise Nacional Clirimtare ashtu edhe ato te Wermahtit gjeman !

    Kaq “ngjale” dhe pa tru dhe pa turp , sa ty , une vetem dashnoren do te pranoja !

    Reply to this comment
    • Pellazgu December 8, 17:52

     Pse ka gojë me fol e a zen dashnore Leshi? Unë kam boll lesh mes kambve, por aj as nuk b’zan e as nuk m’kërkon me zanë dashnore, more Lesh leshit. Ma par duhet me m’su me fol shqipen letrare e m’anej me hangër nëpër forume o lesh.
     Rri mor Lesh e merru me dhi, se k’to punë janë t’thella për nivelin tand prej leshi!

     Reply to this comment
     • ortes December 8, 19:13

      @Pellazg!
      Na trego numurin e dhomes ku je shtruar ne spitalin nr.5!!!
      Ke nevoje per ca ilace te forta,se me keto mend,qe ke,lum pavioni per ty!!!
      Edhe gomari im ka mend me shume se ty,o i pjerdhur!!!

     • luli December 8, 19:18

      Ti pellazg lesh paske boll,por jo nga trupi,por nga TRUTE!!!
      Me lesh,pa lesh,bereqaves si ta kesh!!!
      A nuk ke njeri aty afer,o rrote ,qe te lidhe pas mullarit se paske shkuar per lesh dhie???
      Bertit pra fort,jo si ZOG GOMARI,por tamam si GOMAR,qe je!!!!
      Haaaaaaaaaaaaa!!!

     • Pellazgu December 8, 20:54

      @luli

      Ti je femër apo i lindur mashkull dhe i ndryshuar pasi të ka kaluar ylberi poshtë këmbëve: dmth je kuçkë semafori që punon parsh, apo kuçkë semafori që punon mbrapsht? Në të dy rastet moj lavire komuniste, këlysh kriminelësh komunistë, të takon ta mbyllësh halenë e mos na qelb Shqipërinë me erën tënde të padurueshme.
      Bëke dhe lojë fjalësh ti kokrra e analfabetit që s’di as të shkruash.
      Mbaje gojën mbyllur o zagar se të mbushet me … Enver!

 45. Bocari December 8, 13:39

  U ngrit nje budalla dhe hodhi nje gur ne det. U cuan 100 te zgjuar dhe nuk e nxorren dot. Historia perfundon se keta te 100 u kthyen ne budallenj. Kaq i zgjuar paska qene Sali Berisha?
  Ziheni, fyeni njeri tjetrin, perse? me kete tolerance dhe shpirt “luftarak qe ka shqiptari doni me hy ne EU me kulture te menduari demokratike?

  Reply to this comment
 46. nastradini December 8, 19:24

  Dgjoni nga nastradini nje lajm te fundit, krejt te VERTETE o debila enveriste, dallkauke komuniste dhe p[jella te krimineleve sadiste te Enver ANTIKRISHTIT se koha juaj kur mund te kercenonit popullin e urte shqyptar me vrafje dhe internime ka mbaruar dhe eshte hedhur ne HALEN e historise 23 vjet me pare. Mesoni o bij gjakataresh dhe kriminlesh enveriste me vule ne balle se ne Ukraine sot popullata e ketij vendi satelit te Rusise bolshvevike hodhi pertoke permendoren e Leninit duke e thyer metalin e permendores se ketij BOSI komunist me vare dhe cekic ne dore. Njesoj sic bene shqyptaret ne vitin 1991 kur rezuan permendoren e Enverit ne Tirane dhe shurruan mbi te si per tí treguar Botes se Shqypnia ishte larguar njehere e pergjithmone nga Diktatura Komuniste. Shikoni Ukrainen o legena enveriste ne DITA dhe futuni ne shpellat tuaja te peshtira se i keni ditet te numeruara dhe ASKUSH ne Bote nuk do qe t’ju shikoje me sy.

  Reply to this comment
 47. nastradini December 8, 19:27

  Dgjoni nga nastradini nje lajm te fundit, krejt te VERTETE o debila enveriste, dallkauke komuniste dhe pjella te krimineleve sadiste te Enver ANTIKRISHTIT se koha juaj kur mund te kercenonit popullin e urte shqyptar me vrasje dhe internime ka mbaruar dhe eshte hedhur ne HALEN e historise 23 vjet me pare. Mesoni o bij gjakataresh dhe kriminlesh enveriste me vule ne balle se ne kryeqytetin e Ukraines, ne Kiev sot popullata e ketij vendi satelit te Rusise bolshevike hodhi pertoke permendoren e Leninit duke e thyer metalin e permendores se ketij BOSI komunist me vare dhe cekic ne dore. Njesoj sic bene shqyptaret ne vitin 1991 kur rezuan permendoren e Enverit ne Tirane dhe shurruan mbi te si per t’í treguar Botes se Shqypnia ishte larguar njehere e pergjithmone nga Diktatura Komuniste. Shikoni Ukrainen o legena enveriste ne DITA dhe futuni ne shpellat tuaja te peshtira se i keni ditet te numeruara dhe ASKUSH ne Bote nuk do qe t’ju shikoje me sy.

  Reply to this comment
  • luli December 8, 20:59

   O nastradin,teveqeli!!!
   Per cfare te duhet Ukraina ty,o dallkauk???
   Mos u mburr se ke rrezuar KOMUNIZMIN,se qe prej 1990-tes e ne vazhdim,po te SUNDOJNE KOMUNISTET,qe Sali Berisha e ktheu ne FASHIZEM per te te MASHTRUAR ty dhe dallkauket e tjere si ty!!!
   Po te ishit te zgjuar e trima (ne fakt u jane shplare trute per 45 vjet) nuk do pranonit,qe ne krye te partise tuaj te vihej nje ish KOMUNIST,bile EKSTREMIST si Sali Berisha!!!
   Ai ju TALLI,ju POSHTEROI,ju ZVARRITI si krimba,NUK JU DHA PRONAT,NUK JU DHA TE DREJTAT SI ISH TE PERNDJEKUR POLITIKE,bile ju la t’i VINIT FLAKEN VETES ME BENZINE dhe nuk ju drodh qerpiku fare!!!
   Cfare keni fituar ju ne keto 23 vjet KAPITALIZEM???
   NJE M.T TE MADH!!!
   Prap komunistet dhe bijte e tyre jane ne pushtet,ndersa ju jeni SHERBETOREWT TANE,por me ca tangerlliqe me teper!!!
   IK PIRDHUNI TANI!!!

   Reply to this comment
 48. Mimoza December 8, 20:04

  28 NENTORESIT RRINE URTE DHE FESTOJNE TE QETE, 29 NENTORESIT ULERASIN EDHE PSE NUK I TRAZON NJERI DHE TA FESTOJNE KUR TE DUAN. SA PER KOMENTET E DOKUMENTEVE BEHEN SI TE DUASH, ME DHE PA ARGUMENTE. EDHE MARKS, ENGELS, LENIN (KESHTU E KA ORIGJINEN EMRI MARENGLEN, NUK KA NDONJE TE KEQE) E KOMENTON DUKE MARRE DITEN KUR U LARGUA USHTARI I FUNDIT. NE RREGULL, PO ITHTARET E 29 NENTORIT TE MOS ULERASIN DHE TE MERREN ME TE TJERET.

  Reply to this comment
 49. nastradini December 8, 20:54

  NJE LAJM I FUNDIT QE NE SHQYPNI NUK KA MBERRITUR AKOMA:

  Ukraina i tha JO! komunizmit mesjetar rus dhe kerkon tí bashkohet BE-se. sot mbi 1 milion ukrainas ne kryeqytetin e vendit Kiev rezuan dhe coptuan me care dhe cekice permendoren e diktatorit komunist Lenin, qe ishte si nje QENGJ rude ne krahahsim me UJKUN gjakatar Enver Hoxha, i cili per REZILIN e shqyptareve ne syte e Botes mbehat akoma me vendim te Kuvendit popullor si HERO i popullit dhe HERO i punesd socialiste dhe Edi Rama kerkon te RILINDE Piramiden e tij Famekeqe ne qender te Tiranes. Meso o popull shqyptar nga populli ukrainas sa nuk eshte vone!

  Reply to this comment
 50. nastradini December 8, 20:56

  NJE LAJM I FUNDIT QE NE SHQYPNI NUK KA MBERRITUR AKOMA:

  Ukraina i tha JO! komunizmit mesjetar rus dhe kerkon t’í bashkohet BE-se. Sot mbi 1 milion ukrainas ne kryeqytetin e vendit Kiev rezuan dhe coptuan me vare, matrapike dhe cekice permendoren e diktatorit komunist Lenin, qe ishte si nje QENGJ rude ne krahahsim me UJKUN gjakatar Enver Hoxha, i cili per REZILIN e shqyptareve ne syte e Botes mbahet dhe nderohet akoma me vendim te Kuvendit popullor si HERO i popullit dhe HERO i punesd socialiste dhe Edi Rama kerkon te RILINDE dhe RINGJALLE Piramiden e tij Famekeqe ne qender te Tiranes. Meso o popull shqyptar nga populli ukrainas sa nuk eshte vone!

  Reply to this comment
  • rezart December 9, 00:11

   O GOMARI I nastradinit!!!
   Po ti nga e more vesh,kete lajm meqenese e thua se ne Shqiperi nuk paska mbritur???
   Mos banon gje ne HENE zotrote????
   Hajde KRRIC hajde!!!
   As te genjesh nuk di,o hajvan efendi!!!
   Akoma nuk e di ti,se Shqiperia eshte e digjitalizuar dhe se ne cdo dhome ka nga nje lap-top???
   Edhe ne WC te jesh merr vesh se kush PORDHI ne bote!!!
   Me qafsh,o nastradin efendi!!!
   Akoma me gomarlleqet e mesjetes ke ngelur ti???

   Reply to this comment
 51. Veritas December 8, 22:21

  Ne Biblioteken Kombetare, rreth 15 vjet me pare, kam lexuar nje kronike te terheqjes se gjermaneve (ne gjermanisht), ne te cilen pohohej se nje njesi gjermane (nuk e kujtoj madhesine e saj) ishte ende, mire e bukur ne Shkoder, me 5 dhjetor 1944. Ndoshta ky fakt mund te mos kontribuoje per te ndare sherrin 28 apo 29, por me cudit fakti qe asnje prej shkodraneve komuniste apo jo te tille nuk e ekujton kete.

  Reply to this comment
  • rezart December 9, 00:05

   O,”verra e tasit”!
   Per cfare na duhet ai dokument tani?
   Mire atehere kur e fshinim menderen me GJETHE FIKU,po tani qe kemi LETRA HIGJENIKE lloj-lloj,per cfare na duhen keto,qe VERR-VERR ti????
   LUFTEN E BENE PARTIZANET,O TEVEQEL EFENDI DHE FITIMTAREVE U TAKONTE E GJITHE E DREJTA TE DEKLARONIN E TE CAKTONIN DATEN E FESTES SE CLIRIMIT TE SHQIPERISE!!!
   Per cfare duhen keto DERDELLITJET tuaja sot,pas 70 vjetesh???
   Doemos,per ju bijte e atyre,qe nuk e gjejne veten ne kete lufte te LAVDISHME se prinderit apo te afermit tuaj kane qene BASHKEPUNTORE ME PUSHTUESIT,tere jeten nuk keni per ta pranuar te verteten!!!
   Ketu mbaron FILMI!!!
   NE JEMI BIJTE E FITIMTAREVE,NDERSA JU JENI BIJTE E TRADHETAREVE!!!
   Nxirrni justifikime dhe shpifje sa te doni:E VERTETA ESHTE ME NE,QE BEME LUFTEN!!!
   Ne se LUFTA NACIONAL-CLIRIMTARE nuk do kishte qene e drejte,atehere as ANGLO-AMERIKANET,qe e mbeshteten kete lufte nuk do heshtnin!!!
   BOTA njeh partizanet si CLIRIMTARET E SHQIPERISE,NDERSA BALLISTO-ZOGISTET SI KOLABORACIONISTE!!!
   Me kaq mbyllet kapitulli per LUFTEN E DYTE BOTERORE!!!
   Ne cdo pervjetor,me 9 maj,KOMISIONI NDERKOMBETAR,fton ne FESTIMET PERKUJTIMORE VETEM PARTIZANET e jo ballisto-Zogistet!!!
   Keto jane faktet dhe te vertetat!!!
   Vazhdoni e LLAPNI sa te doni:TRADHETINE TUAJ NUK E MBULONI DOT ME!!!
   Per periudhen pas LUFTES,hajde ta bisedojme!!!
   NATEN e mire,po qe NATE dhe DITEN e mire,po qe DITE!!!

   Reply to this comment
   • lufta December 9, 09:21

    cfare lufte ke bere ti o rezart pervecse asaj me goten e rakise ne ndonje qebaptore. Meso te argumentosh me fakte e me dokumente nese mundesh, perndryshe vazhdo te flasesh me vete se qenke i lojtur.

    Reply to this comment
    • rezart December 9, 13:29

     @ lufta me pula e raki ballistesh!
     Nuke kam bere luften as une e as ti o DALLKAUK modern,por vetem PARTIZANET HEROIKE KUNDER PUSHTUESVE NAZI-FASHISTE DHE BASHKEPUNTOREVE BALISTO-ZOGISTE (ku futen edhe prinderit apo te afermit e tu)!!!
     Ne se FAKTET DHE ARGUMENTET ,qe te kam dhene une,o TRAP ZALLI,po ti,more DERR BALLISTI E BIR TRADHETARI,cfare faktesh jep????
     Vetem DERR-DERR dini te beni,o kelyshe te TRADHETAREVE se nuk e mbuloni dot MUTIN ME SHURRE!!!

     Une FAKTIN me te madh e te sakte kam BABAIN TIM PARTIZAN TE BRIGATES 22 SULMUESE HEROIKE,QE LUFTOI PER CLIRIMIN E SHKODRES NATEN E DATES 28 DHE MENGJESIN E DATES 29 NENTOR 1944!!!
     Po ti cfare FAKTI ke,o PJELLE E TRADHETISE,te krahasueshme me mua,pervec SHPIFJEVE DHE URREJTJES PER LUFTEN E KOMUNISTEVE DHE PARTIZANEVE HEROIKE???
     ASGJE NUK KE,NDAJ QEPE GOJEN DHE HESHT,SE DAMKA E TRADHETISE NUK KA PER T’JU HEQUR NE JETE E MOT!!!

     Reply to this comment
     • Pellazgu December 9, 16:39

      @rezart që rezaton gomarllëk, apo @feniks që je sa palla fiks, si dhe @antonio ose @luli

      Akoma vazhdon të shash të tjerët o jashtëqitje e racës shqiptare. Ti këlysh i dashnorëve biseksualë jugosllavë a sovjetikë të Enverit (Mamanë duhet ta kesh pasur me pozitë në atë kohë. Duhet të ketë qenë pastruese e halesë së Nexhmijes), dukesh që nuk i përket racës tonë, sepse përdor të njëjtën terminologji sharjesh ndaj të tjerëve, njësoj siç përdorte këlyshi i bimbashit turk të Gjirokastrës, që ju, truhaletë e këtij vendi, e nderoni me të gjithë forcën e budallallëkut dhe të skizofrenisë tuaj.
      Po me @Veritas ç’pate more morr i infektuar me zgjeben komuniste? Ç’të bëri? Nuk të vjen mirë ty moj “vrimë pesëcepëshe e jashtëqitjes komuniste” (Këtë e kam huazuar nga kryeministri yt Edvin Rama, i biri i z.Kristaq dhe i z. Antoneta KOLEKËS. Këta KOLEKËT duhet t’i njohësh se kush janë, apo jo?), që ai flet me fakte të cilat hedhin poshtë maskarallëkun e Dylber Hoxhës, i cili e zëvendësoi datën 28 (të vendosur në vitin 1944 nga qeveria e maskarenjve që doli nga Kongresi i Përmetit) me atë 29, për nder të datës që lidhej me AVNOJ-in e Titos? Po pse more dylber lulishtesh, kujton se duke ua çarë traun të tjerëve në forum u ndërron mendjen?! Rri mor hajvan i përmasave biblike e mos i jep shumë halesë, duke lëshuar në eter qelbësirllëkun që rrjedh me tepri nga shpirti yt i zi dhe nga truri yt i mangët.! Boll o mi haleje që fshihesh pas desktopit, duke mbajtur në dorë veprat e Enplehrit që shqiptarët i kanë përdorur me kohë si letër haleje dhe të duket vetja sikur je klasiku i 6-të i çmendurisë njerëzore të quajtur komunizëm.
      Komunizmi në vetvete o gomar analfabet është fiks si ai ishulli Utopia i Sen-Simonit dhe nuk mund të realizohet, përveçse duke i hequr intelektin racës njerëzore. Ajo që vuri në zbatim qelbësira e këtij kombi, me emrin arab Enver, ose po deshe me atë turk Dylber, nuk ishte komunizëm o krimb fekalesh që rrekesh t’i “sëmurësh” të tjerët me murtajën që ke në shpirt e në zemër, por ishte thjesht një diktaturë kriminale, që për 50 vite i vrau dhe i preu shqiptarët e pafajshëm, vetëm e vetëm që të mos i lëkundej karrigia e pamerituar kunatit të Bahri Omarit dhe agjentit sekret analfabet të Ahmet Zogut, që edhe pse pati ndihmë nga shteti, me bursë, nuk arriti të mbaronte asnjë klasë fakultet në Francë, ku e vetmja gjë që bëri mirë ishte spiunimi i shokëve revolucionarë tek Ahmet Zogu. Aq e vërtetë është kjo, sa, kur uzurpoi pushtetin me ndihmën e dashnorit të tij dhe të Nexhmijes, Dushan Mugoshës, nuk la gjallë asnjë nga ish-shokët e shkollës!
      Tani pëllit sa të duash e ç’të duash o gomar komunist!

     • lufta December 18, 09:39

      O rezart dereziu po akoma me perrallat e babit qe ndoshta asokohe do te kete qene duke kthyer ndonje dopio per shendetin e komandantit.. Per cfare lufte ne Shkoder flet, kur dihet qe gjermanet u terhoqen vete dhe jo per arsye te reagimit te brigates se tyt eti. Aman ore se jeni mesuar kaq shume me genjeshtra sa tani doni ti shisni si te verteta historike. Jeni gjysem shekulli mbrapa me mend dhe tashme nuk ju beson me askush sado te lehni.

 52. nasruddin December 9, 08:03

  Eshte mese e vertete ky lajm o Veritas shkodrani, ndaj edhe nastradini ka sjelle ne kujtimin e komentuesve ne DITA nje ngjarje te rendomte, por qe lidhet me faktin se me 30 nentor ne qytetin e Shkodres akoma zhvilloheshin luftime midis austriakeve te mbetur ne qytet per te sigurur terrheqjen e trupave gjermane nga Shqypnia dhe cetave te Abaz Kupit me ato te Sadik Bekteshit. Shqyptaret duhet te mesojne te VERTETEN qe 29 nentori ishte date e caktuar me urdher nga Beogradi dhe mbetet nje nga datat e ZEZA te historise tone qe qe implementoi murtajen bolshevike ne trojet shqyptare, semundje qe e vuajne te gjithe shqyptaret edhe sot.

  Reply to this comment
  • Zogist nga shen naumi October 24, 15:25

   nasruddin

   Tani edhe une jam dakort me ato qe thua ti ,
   Eshte turpi ne fakt qe
   na bene kokfort qe baballaret tane nuk luftuan me arme ne dore Façizmin , por luftuan per Pula , gjingja e raki se ata ishin te pasur e nuk do te bashkoheshin me Leckamanet partizane , qe dhane gjakun per çlirimin e atdheut.
   Po pse budallenje ishin ballastat e zogistat te luftonin kundra gjermanit ?
   E keqja ishte qe ai enver komunisti nuk e ndau pushtetin me Ballistet dhe zogistet , bejleret dhe agallaret me poture e me qylafer si ne kohen e sulltan Mahmutit te pare .
   Ne do te luftojme kur te behet Nje lufte tjeter , qe ta tregojme veten qe edhe ne e duam atdheun ashtu siç duam edhe pulat dhe rakine.
   Por ne fillim ne Ballistat dhe zogistat duhet ta privatizojme shqiperine qe Komunistat shqiptare te vdesin per buke .
   Keta leckamane qe punonin tokat tona , tani kerkojne edhe te na komandojne .
   Prandaj ne duhet te kthehemi ne feudalizem dhe komunistat ti kthejme argat duke punuar tokat tona .

   Reply to this comment
 53. gjermani i fundit October 24, 14:47

  kete punen e çlirimit lerjani Uefa-s ta zgjidhe siç po e zgjidh ky Bernd Shusteri.Ballistet dhe nastradinet thone 28,partizanet thone 29,Shusteri ia keput ne 4 dhjetor,komandanti nazist e ka shkruar ditarin ne 30 nentor,hahahhahahhahahhaahahaaahaaa,a thua se ka ndodhur 3000 vjet para Krishtit.Nje gje eshte e sigurte,perandori Cezari u vra me komplot ne 15 mars te vitit 44 para eres sone.Po t’ia linim nastradineve do ishim ne sherr akoma edhe sot.

  Reply to this comment
 54. Lëmi Llukës October 24, 15:29

  Shqipëria është në mëshirë të fatit. E mjera Shqipëri ! Nuk i mjaftojnë ballistët e saj por, paska marrë me qira edhe ballistin amerikan Bernd Fischer për ti shkruar historinë !
  Nuk jam daktilografist i zoti që të hedh këtu llafe pa fund si disa .
  Shahen komunistët se u lidhën me Titon !
  Po , komunistët shqipëtarë u lidhën me Titon , ballistët u lidhën me Hitlerin dhe me Duçen.
  Po kush ishte Titua ?! Titua organizoi antifashizmin më të madh në Evropë , pas BRSS .
  Bravo u qoftë komunistëve shqipëtarë që u lidhën me Titon !
  Më shumë se Enver Hoxha , Titon e respektonte Çurçilli . Djali i Çurçillit qëndroi gjatë Luftës pranë Shtabit të Titos !
  Rusët festojnë 9 majin , Perëndimi 8 majin. E pastaj?!
  Ora astronomike e Moskës është 2 orë përpara Berlinit . Kështu që kapitullimi gjerman pë rusët qe më 9 maj 1945 dhe jo më 8 maj.
  Me teneqe bosh që të shurdhojnë veshët , nuk dua të polemizoj .
  Një neuro- biolog hollandes me famë botërore , i ditëve tona thoshte se , qëndrimet politike janë gjenetike.
  Pinjollët e fashistëve që lexoj këtu , janë nën nivelin e etërve të tyre. Të shkretët , çirren fort , kujtojnë se u ka ardhur dita.Asgjë s,kanë mësuar , asgjë s’kanë harruar !

  Reply to this comment
 55. Dragashi October 24, 16:28

  Bravo keshtu behet histaria me te huaj https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

  Reply to this comment
 56. unknow soldier October 24, 16:49

  i nderuar Moderator ! vecanerisht Thanos

  Me keqardhje shikoj se shume komente jane aq banale dhe te pista sa qe duket si nje peshtymore apo nje shiit-storm.

  Kur shikoj dhe kete nastradinin = pallezgun etj..the same shiit…kete bolen e Ihsan Toptanit qe mund te kete bera 10 miljon komente kunder Enver hoxhes them qe ju moderatorit mos i ktheni forumet ne bordello politike.

  Ky Fisheri vjen me rekomandim nen nje fushate terroriste anti-komuniste qe u vu re dhe te 40 shenjtoret e papes dhe buzkuqin e mirala kumbares.

  Fisheri po ben shurren mbi 29 nendorin si ai bolja i murat bashes te varri enverit.

  zoterinj moderatore..dicka duhet te ndryshoni..mos beni biznes me numrin e komenteve se ulni dinjitetine gazetes si nr 1 ne shtypin shqiptar on line….faleminderit !

  Reply to this comment
 57. NASHO BAKALLI October 24, 17:10

  LUFTEN E BENE PRINDERIT TANE.
  Ata ishin me shume se 90% e popullsise shqiptare – me arme ne dore, apo pa arme ne dore. Pa arme ne dore do te thote: me shpirt liridashes shqipetar ne dore.
  Nuk ka klysh kurve qe mund ta ndryshoje ate, DATEN, qe ata te gjithe, shqipetaret, e FITUAN. Te ndryshosh DATEN do te thote te ndryshosh identitetin e Fituesit. Te gjithe shqiptaret Luftuan me gjak, me ndrojtje, me pasiguri, me pak buke, me pak uje, por edhe me heshtjen e tyre ata vepruan ne ndihme te Luftes. Dhe, pastaj e bene shtetin shqipetar nderkombetarisht te Pavarur – per 50 vite rresht, shto edhe vitet nga 1912, dhe pas 1991 e deri me sot. Jemi shtet i pavarur me moshe 102 vjecare. Jemi shtet aleat potencial i Fuqive Antifashiste dhe Antihitleriane.
  Ku po ndodh perdhunimi i Clirimit? Ne mes te Botes, e mbushur ajo me lloj-lloj klyshash qe prodhuan si padashje edhe Luften e Dyte Booterore. Harrojne horrat se: historia sa here ajo perseritet nuk zhvillohet ne te njejtat kushte, dhe nuk prodhon te njejtat pasoja per iniciuesit e asaj, Luftes.
  Eshte e vertete se numuri i parave qe qarkullojne sot ne bote eshte shumefish me i madh sesa numuri i njerezve qe sot jetojne ne shpine te Tokes. Por, kush i prodhon parate? Njeriu. Dhe kur njeriu i varfer, shumica dermuese, mer vendim qe te vdese per LIRINE e pasardhesve te vet, a ka force qe mund ta ndale ate? Nese do te ekzistonte ajo force madhore ndaluese, nuk do te ekzistonte njerezimi sot. Me mire te jesh njeri normal se sa shtaze e veshur me flori.

  Reply to this comment
 58. Dr. Vehip (Veip) Proda October 24, 23:31

  Historia nuk është lojë bixhozi. Çdo faze historike ka forcat e saj lëvizëse pro dhe kundër. Ka shumë rëndësi se në cilin krah rreshtohesh gjatë ngjarjeve të mëdha shoqërore apo konflagracioneve me përmasa botërore. Gjatë Luftës II Botërore, Shqipëria, përndryshe Lëvizja dhe Fronti Kundërfashist Nacionalclirimtar u rreshtuan në anën e fitimtarëve, pra në krahë të Koalicionit Kundërfashist Botëror. Datën e clirimit e kanë përcaktuar fitimtarët dhe askush tjetër nuk mund ta zhbëjë atë. Nëse dikush kërkon të revizionojë historinë, i kujtojmë se ajo datë është e sanksionaur dhe mund ta ndryshojë vetëm sovrani, interesat e të cilit qëndrojnë mbi ineresat e individëve, grupeve, kaheve, klaneve, qarqeve të ndryshme, shqiptare dhe të huaja. Mos harroni, kombi ka kujtesë historike të fuqishme, e cila qëndron mbi cdo interes tjetër, cilido qoftë ai…

  Reply to this comment
 59. PalokCuca October 25, 14:15

  Ne shqiptaret jemi qorrollepsur! Ne luftuam (baballaret tane) e historin na u dashka t’ na e bejne Fisherat e lloj lloj baloshi qe hyn e del n’ Shqipnine tone pa dyer! Turp per ne! Kemi genjyer e vazhdojme te genjejme aq shume sa tani s’ dijme kut me i besue. E lagu gjermani me 28 ,se lagu me 29 Nandor?!! Jo luftuam okupatorin jo se luftuam. Jo bame lufte clirimtare jo beme lufte civile. Turp pas turpi. Po ku ka lufte civile o njerez ne nje vend te pushtuar prej te tjereve? Kush jane ato kokdaulle qe mundohen te trumbetojne luften civile kur Taljani e Jerman bisha na rripte si keca?!!. Rreni rreni sa me shume o tutkune te shitun ke dreqi e i biri!

  Reply to this comment
 60. Lali November 28, 18:46

  154 komente per Luften qe ka 70 vjet q ka mbaru
  Perfundimisht jemi popull tr…p!!

  Reply to this comment
 61. era November 28, 19:20

  Respekt per komentet e Dr. Vehip (Veip) Proda.

  Ore kush klysh bushtre i cakton zorzopet te bejne historine tone?
  Njeres qe jane ziliqare dhe me komplekse se historia jone i ben ata te jene shume inferiore ndaj shqiptareve.
  John Adams ne 2 korrik te 1776 kish deklaruar se Dita e dytë e korrik, 1776, do te ishte epoka me e paharrueshme ne historinë e Amerikes….

  E megjithate sot festohet data 4 korrik…. se ashtu i do mushka drute, or birbo amerikan qe ke gjetur ca lapangjoze qe kujtojne se do bejne pazare me historine e Shqiperise.

  Duket nuk e pjerdhin ne vendin e tij dhe ka pranuar “te beje historine” e nje populli qe historine ka mijra vjet qe ja ç’bejne te jeret, por ajo perseri ka mbijetuar.

  Kur shoh ne media si krekoset ky zorzop, na duket per nje moment vetja si popull zulu qe nuk dime aa alfabetin.
  Eshte TURP per shqiptaret qe vazhdojme ne ndjenjn e inferioritetit ndaj te huajve. Kemi njezet e ca vjte qe po i shohim se profesionalisht ne shume fusha te shkences dhe dijes( jo per anijet kozmike) qendrojme shume lart dhe konkurues me keta majmune.

  Reply to this comment
 62. November 28, 20:20

  Mbas 43′ dhe sidomos mbas mbledhjes se Mukjes ne Shqiperi pati shume e me shume lufte midis vedi se sa lufte kunder te huajve . Dhe mbasi mbaroi hesapet me vellain “kundershtar” ,qofelaru ju kthye te veteve .
  Per sa i perket Çlirimit une mendoj se as njera e as tjetra nuk jane datat e çlirimit . Me e udhes , me europiane dhe demokratike eshte 17 nentori .Te mendojme nje çast se ndodhi grusht shteti , mendoni ju se do te ndodh grushti i shtetit ne Sarande ,Korçe ,Kukes apo Shkoder? Une them se Jo .
  V.O Megjithate nga sa u pa dhe ndodhi ne ate periudhe , une me shume se Çlirim do ta quaja Roberim te Shqiperise dhe Shqiptareve .
  Respekte dhe perulje per te gjithe ata qe moren armet dhe luftuan per Atdhe dhe jo per Partine ,siç kerkoi te na e tregonte kkuuu,,,va enver. Respekte dhe perulje per te gjithe ata qe kane dhene jeten per kete vend ne gjithe eksistencen e tij.

  Reply to this comment
 63. lira November 28, 20:31

  Lobi serb elezbiberoviç eshte shume aktiv. Serbet punojne shume qe te hallaktin dhe te hedhin tymnaje ne historine e shqiptareve dhe te ç’bejne historine e kombit.

  Ky palo dobiç historian e di shume mire se datat jane simbolike. Edhe sikur te kete qene i fshehur ne ndonje hale apo mullar me kashte ndonje gjerman kjo nuk perben asnje fakt historik.

  Mohimi i apo bashkimi i dates se pavaresise me diten e clirimit nga okupatori eshte nje thike mbas shpine qe i vihet vlerave te popullit shqiptar per ti mohuar kontributin e madh qe dha populli shqiptar ne luften e dyte boterore.

  Fatkeqesisht qe nje pjese e popullit qe vete mbas berihajt te saliserbit nuk e kuptojne se eshte ne dem te gjithe shqiptarev kjo qe po lejohet te behet me historine tone.

  Ndoshta duhet te jesh tifoz futbolli qe ta kuptosh kush eshte serbi i tropojes qe mbolli faren e percarjes dhe tani perveç gjakprishurve ka dhe nje pjese qe e kane prej padijes dhe fatkqesissht ashtu u ka ren per hise te jene -leshko hesapi.

  Respekt per Profesorin Paskal Milo. Historia e Shqiperise nuk eshte e Enverit por e Shqiptareve.

  ps me sa duket disa amerikane paskan mbet me trauma qe Enverin nuk e rezuan per 50 vjet dhe tani o burra tu biem shqiptareve dhe historise se tyre. Kot e keni, jemi race e forte.

  Reply to this comment
  • Albatros November 29, 20:42

   Sakte Lira. Tentativa e “historianeve” qe flasin pa paraqitur as fakte po me llafe te llojit ” ky eshte mendimi im” jane thjeshte pozicionime subjektive qe kane interesa te fshehta, dhe s’kane lidhje me historine. Z. Fischer, ne menyre te habitshme trumbeton qe ne Shqiperi, as kemi luftuar me Gjermanin fare, po ka patur lufte civile. Duke bere keshtu; ai justifikon ne menyre te shkelqyer faktin qe Gjermania s’i ka paguar ende demshperblime Shteti Shqiptar, dhe pretendimet territoriale te Shovinisteve Grek, qe me preteksin se Shqiperia ishte vend i Aksit, dhe s’luftoj kundra Gjermaneve, ne Konferencen e Paqes ne Paris, paraqiten nje memorandum per aneksimin e Jugut te Shqiperise. Me te njejten teori, beri pastrimin etnik te Cameve ne Cameri. Keto kerkesa nuk pranuan atehere, per shkak te perpjekjeve heroike dhe kokeforta te partizaneve shqiptar, por po riciklohen per te hedhur poshte cdo perpjekje te shqiptareve per ekzistencen e ketij shteti.

   Reply to this comment
 64. Dule Picari November 28, 20:40

  Po pse dhjaseni o milet komunist. Historiani Fisher nuk thote qe LNCl ishte lufte civile. Ai thote qe ka pasur perpjekje me arme midis komunisteve dhe nacionalisteve, pra edhe mund te thuhet se kishte lufte civile, dhe kjo eshte e vertete apo jo? Vet i lavdishmi shoku Qoftelarg Hoxha a nuk thoshte lufta kunder pushtuesve dhe TRADHETAREVE??? Kete thote edhe Fisheri tani……qe krahas pushtuesve dyfeket me gjalme luftuan edhe kunder nacionalisteve. Apo ju e keni inatin me ate qe pse Fisheri nuk i quan tradhetare?!?

  Zgjohuni u milet e mjaft u masturbuat me luftera e fitore, shifni gjeni ndonje cope buke me u dhone kalamojve.

  Reply to this comment
 65. fllad November 28, 20:45

  Bashkohem me komentuesin unknow soldier.

  Reply to this comment
 66. paci November 28, 22:52

  Historine e tjetrit nuk mund ta dish si i zoti ,
  Historia e Shqiprise eshte e sakte kur te shkruhet nga ato qe shqiptojne fjalet buke dhe uje dhe jane rritur me buken e tokes shqiptare dhe me ujin e paster te burimeve te vendit me te mrekullushem ne bote qe quhet Shqipri .

  Reply to this comment
 67. avrizuja November 28, 23:48

  C’A KA BO VAKI MORE SHOKU?

  Po si i behet qe Komandanti Legjendar Enver Hoxha o SHOKU ishte ne fakt nje MONSTER sic e cilesoi edhe ambasadori i SHBA? Shiko si po i beien gjethet FIKUT te politikes sone kombetare dhe kane dale te gjithe lakuriq dhe bythejashte, te majte dhe te djathte ne kete 70 vjetor krejt te paqarte:

  Sapo Avrizuja e shpalli zyrtarisht Enver Hoxhen MONSTER menjehere Like Floriri u distancua nga figura e tij dhe shpalli se LSI-ja nuk e njihte fare Enver Monstren si Komandant Legjendar, por ama LANC-in e tij deklaroi se do ta respektonte deri ne fund. Pas Like Floririt edhe Edi Rama menjehere deklaroi se Enveri ishte me te vertete nje ANTIKRISHT, por hodhi badiava LEKAT qe kishte marre borxh nga BE-ja antikomuniste per te festuar 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe tha se Enveri e radhiti Shqypnine ne anen e drejte te historise. Pas Edvinit edhe Saliu me hijen e tij Lulu Bashen deklaruan menjehere se distancohen nga Miku i tyre familjar Enver Hoxha por u nguten te bejne homazhe me vrap lepri tek vorrezat e xhelateve te Enverit ne Sauk te Tirones qe Enveri i quante si “Deshmore te Kauzes Komuniste” dhe filluan te gjithe sebashku PD e djathte me PS-ne dhe LSI-ne e majte te vajtojne si kukumjacka pylli per LANC-in e Enverit duke derdhur lote krokodili prej verteti para kamerave TV dhe medias diletante albaneze. Njerezit pyeten:

  C’A KA BO VAKI MORE SHOKU?

  Po ja qe doli nje profesor i huaj historie Bernd Fischer qe i nderpreu vajtimin e qyqeve politikes sone kombetare, te majte dhe te djathte dhe tha se LANC-i ishte me te vertete:

  LUFTE E ARMATOSUR

  por jo

  LUFTE ANTIFASHISTE

  sepse Komandanti Legjendar Enver Hoxha gjate kesaj LUFTE ishte strehuar tek vila e Kryefashistit Bahri Omari qe e kishte kunat dhe bamires njekohesisht, ku kalonte ditet dhe netet me Nexhmijen e tij nga 1941 deri ne 1944 fare i pa trazuar nga fashistet dhe nga ku Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe te gjithe shoket e tjere komuniste qe e pengonin ne rrugen e tij per ta bere Shqypnine si nje CIFLIG mesjetar te familjes se vet. Prandaj LANC-i i Enverit nuk ka si te jete ANTIFASHISTE. Nga ana tjeter LANC-i i Enverit nuk mund te qyhet si:

  LUFTE NACIONALE apo LUFTE PATRIOTIKE-KOMBETARE

  sepse Bernd Fischeri e cileson si LUFTE CIVILE ku me shume u vrane shqyptaret me njeri tjetrin sesa vrane gjermonet qe po kerkonin te shpetonin koken nga katunaret e Shqypnise. Po masakren e Tivarit si ta cilesojme? Sepse LANC-i i Enverit ne Tivar u tregua krejt ANTINACIONAL kur ne bashkepunim me Rankovicin e Titos vrau dhe masakroi me pabesi te papare kosovaret tek Magazina e Duhanit. Prandaj edhe LANC-i i Enverit ishte nje Lufte ANTIKOMBETARE per te fituar pushtetin bolsheviket e Moskes dhe Beogradit. Por fletet e FIKUT bien edhe me argumentin e fundit qe jane kapur enveristet ne politiken tone mjerane per te spjeguar ne grahmat e fundit si i mbyturi pas fijes se kashtes me hipotezen se LANC-i ishte:

  LUFTE CLIRIMTARE

  qe e renditi Shqypnine ne anen e Aleateve te Koalicionit Fitues nuk qendron sepse Greqia akoma nuk ka hequr GJENDJEN E LUFTES, sepse Enveri nuk pranoi ofereten angleze te Mukjes ne vitin 1943 per bashkimin e armeve me Aleatet Perendimore kunder gjermaneve sepse ja kishte shitur BYTHEN dhe VATANIN Jugosllavise titiste per interesat e pushtetit te vet personal kunder interesave kombetare dhe sepse vrau dhe masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit pikerisht me mina jugosllave me urdher nga Moska dhe Beogradi. Per cfare Lufte Clirimtare behet fjale atehere kur ne vend te fashizmit te Bahri Omarit erdhi vete kunati i tij me pushtet jugosllav qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona?

  Reply to this comment
 68. Vezhguesi F November 29, 17:11

  Ndodh dhe keshtu dhe nuk ka asgje per tu habitur. Ne nje grumbull njerzish, kryesisht ne pazar, ata qe degjohen me shume jane pellitjet me rradhe ose ne kor te dy gomereve edhe pse njerez mund te kete shume.
  Ja shikoni ketu ne kete blog jane shenuar rreth 167 komente rreth nje problemi, por jane nja dy gomere, bile ca me keq se ata, se gomeret jane kafshe pune, por thjesht krahasuar me zhurmen bezdisese qe kerkone te zhurmojne mbi gjithe te tjeret.
  Kete nastradinin e Kostreceve e dime tani edhe pse del me nofka te ndryshme,por ky te pakten (ndonese dhe nje cope hajvani qe i kane rene dhembet dhe pendet) perserit veteveten duke ripertypur te njejtin helm politik.
  Ndersa ky Pellazgu, nje palo hajvan mistrec goje shthurrur, burrec i ndyre i perafert me nje pedo pasiv, eshte gomari me i qelbur, me bastard, me i ndyre, qe gjoja kerkon te beje oponentin, por eshte veçse nje cope rrugaç qe ne kohen e Saliut ishte pjese e administrates.Ptfu fare e keqe, pellg haleje je ti dhe jo pellazg.

  Reply to this comment
 69. petraq November 29, 01:00

  29 nendori dita e lavdishme e clirimit te vendit eshte motivi udheheqes i popullit shqiptar per liri e pamvaresi,per sakrifice e ndertimin e vendit te pa mvarur pjestar te europes se bashkuar ome te drekjta te barabarta.ajo date jovetem eshte e vertete por eshte caktuar bashke me popullin e do te rroje ne jete te jeteve.bashibuzuk e tradhetare ballist faqe rrogoze nuk e vjedhin dot fitoret e luftes nac clirimtare shqiptare.rrofte dita 29 nendorit 2015

  Reply to this comment
 70. mirel November 29, 03:52

  Ashtu vertete, si kane bere lufte civile partizanet franceze kur ekzekutonin aleatet e gjermanise, partizanet italiane kur ekzekutonin aleatet dhe spiunet e fashizmit dhe te nazizmit, e cdo vend me rradhe qe ka patur te angazhuar pjesen me te madhe te Popullsise me Koalicionin Antifashist-Antinazist dhe pjesen e spiuneve qe I sherbyen pushtimeve,
  Ku qendron misteri qe na paska zbuluar Fisher?
  Qelbanik, si dhe ky fytyreshtrembri Marenglen qe si debil qe eshte nuk di cthote, por tregon histori nazistes…koqe

  Reply to this comment
  • intelektuali November 29, 09:29

   Shko dhe lexo edhe me tej ne histori, kur francezet dhe italianet do te vendosnin pas Lufte ndihma ekonomike sipas programit amerikan MARSHAL dhe kur SHBA i detyroi te gjitha keto vende evropiane qe kerkonin ndihma ekonomike te ndalonin me ligj dhe Kushtetute Partite Komuniste ne vendet e tyre. Keshtu veproi Franca, keshtu Italia ku komunistet te yshtur nga Moska kishin marre pothuaj pushtetin, Greqia kaloi ne lufte civile por arriti me ne fund t’i flake komunistet jashte vendit me perjashtim te vendeve te Evropes Lindore ku MURTAJA bolshevike kishte hedhur rrenjet mjaft thelle me Diktaturat Komuniste.

   Reply to this comment
   • mirel November 29, 14:50

    ik er trap, paske degjuar per planin marshall ti.
    ku beheni dhe ju kokebythet te jepni mend, mos ngelte me Fisher e kaqol tjeter pa ju mesuar historine

    Reply to this comment
 71. intelektuali November 29, 08:39

  ME FAKSIMILET ENVERISTE TE PASKALIT DHE MAR-ENG-LEN-IT NUK MUND TE SHKOHET NE BE-NE ANTIKOMUNISTE DHE DEMOKRATIKE

  Ceshtja qe po diskutohet ne kete forum te gjate te DITES nga dy kampe idieollogjike antagoniste eshte fare e thjeshte dhe krejt parimore dhe jo historike dhe ajo mund te formulohet me dy fjale:

  KU DUAN TE SHKOJNE SOT SHQYPTARET?

  Kane kaluar 25 vjet qe ra Muri i Berlinit dhe 25 vjet qe Enver Hoxha dhe familja e tij falimentoi ekonomine shqyptare sovjetike dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori. Shumica e shqyptareve ne vitet 90-te nga skllever me pune te detyruar ne kampet e punes enveriste te quajtura fabrika socialiste dhe koopertiva bujqesore u transformuan ne emigrante qe mbushen Greqine, Italine, Gjermanine, por edhe SHBA dhe Kanadane dhe askush nuk u kujtua te shkoje ne Rusine Bolshevike, Kinen Komuniste apo Korene e Veriut te Kimit apo ne Kuben e Fidelit. Kjo ishte zgjidhja e shqyptareve pasi dolen nga KAFAZI skllaverues enverist ne vitet 90-te, prandaj edhe sot perseri bejme pyetjen thelbesore:

  KU DUAN TE SHKOJNE SOT SHQYPTARET?

  sepse ka nje llogjike minimale ne gjithe kete diskutim te pallogjikshem qe zhvillohet cdo vit me afrimin e datave te ZEZA te historise sone qe mbollen MURTAJEN komuniste ne trojet shqyptare dhe e transformuan Vatanin si nje CIFLIG feudal te familjes Hoxha dhe kjo llogjike minimale nuk mund te pranoje teorine e “Mesalles me dy Faqe” qe kendojne nate e dite enveristet ne DITA, por edhe politika jone debile kombetare e majte dhe e djathte sipas avazit:

  E DUAM 29 NENTORIN JUGOSLLAV TE CLIRIMIT, POR DUAM TE JEMI PJESE E BE-SE ANTIKOMUNISTE DHE DEMOKRATIKE

  Prandaj ka ardhur koha qe shqyptaret te kuptojne te VERTETEN si gjithe popujt e tjere te vendeve ish komuniste te Evropes Lindore se datat e ZEZA te historise sone si 5 maji 8 nentori, 17 nentori, 29 nentori jane te ZEZA sepse nuk i sollen popullit mirqenie dhe prosperitet, por skamje dhe varferi, prandaj dhe duhet te harrohen sa me pare nese Shqypnia kerkon te integrohet ne BE dhe ky eshte nje obligim primar i politikes sone kombetare, gje te cilen nuk e ka kryer deri tani.

  Reply to this comment
  • Albatros November 29, 20:34

   E ke kapur veshin mbrapsht a i uruar. Nuk e sheh qe data eshte me pak e rendesishmja ketu. Ka perpjekje te brendshme per te hequr vlera e Luftes Nacional Clirimtare dhe per ta kthyer gjasme ne Lufte Civile. Te tjerat pak rendesi kane. Keto datat jane pa vlere dhe thjeshte tregojne se sa te papjekur e sa lehte te manipulueshem jemi ne qe ngrejme furtune ne nje gote uje. Te gjithe vendet kane mendime te ndryshme per clirimet e tyre, por s’vjen dikush e thote, jo as ka ndodhur fare. Perkundrazi vendosin data me konsesus, me nje rendesi simbolike. Kjo qe po behet ndermjet shqiptareve eshte turpi yne, dhe asgje me teper.

   Reply to this comment
 72. METEH November 29, 09:08

  Eshte turp per HIOSTORIANET tane qe qorrollepsen nga Sali Berisha,i cili fut hundet kudo edhe per historin e popullit tone,ku duke urryer Enverin mohon çdo gje historike,pamvarsisht se data 29 nentorit si dite çlirimi argumentohet nga historiografistet GJERMAN,si nje nga popujt me ushtri korrekte ne pune e lufte me disiplin te hekurt..duke mbajtur DITAR..!

  Reply to this comment
 73. Dua azyl prej pushtuesve November 29, 10:06

  Injorante albaneze,mos diskutoni per genjeshtrat dhe deformimet qe vete shqiptaret i kane bere dhe po i bejne historise se popullit me te paqeverisshem te botes ku cdo fuqi e huaj jo pak ne shekuj kane derguar biles edhe mbreter qe ky popull te mesonte veteqeverisjen por nuk ja kane dale dhe as sot evropa nuk mund ta qeverise kete popull hajdut qe pretendon se ka luajtur rol ne luften qe e bene shtetet tjera.Cdo lloj shteti qe i eshte ngritur kari ka pushtuar shqiperine e barinjve pa asnje lloj rezistence.Pushtuesit qe barinjte kujtojne se i perzune iken vete prej fuqive te huaja dhe jo prej barinjve shqiptare.Lerini emocjonet boshe se sa i afte eshte populli bari e tregoj lufta e 1999 ku serbet e ndoqen uck deri ne fsharat e bajram currit dhe spati cfare tju beje kush por iken prape vete.Pyesni fshataret e zones qe ju shkaterruan shtepijat prej serbeve.Tani lerini llomotitjet por ata qe nuk i kane nisur femijet e tyre akoma tek pushtuesit e djeshem ti pregatisin per azyl.Se vetem per kete eshte ky popull i afte, kapercime kufijsh vjedhje,vrasje njeri me tjetrin por jo per lufte te organizuar as dje as sot.Pra te rrojne pushtuesit e shqiptareve qe po perpiqen ti bejne barinjte njerez te civilizuar duke i pranuar ne evropen e qyteteruar.Sajoni data clirimi sa te doni se bota e di sa ju vlen lekura albanezeve.

  Reply to this comment
  • Dritan November 29, 20:29

   O Bari ti je mo? Sa shpejt i nderron emrat a derezi. Te ngeli xhani ne Eladha, a derezi, do hash dhene.
   Luftes Nacional Clirimtare ti hash te permjerat, se ishte akti heroik i kombit Shqiptar, qe si la shovinistet Grek qe te merrnin Jugun e Shqiperise. Eshte akti qe e beri Shqiperine vend Aleat dhe te rreshtohej aty ku i takonte.

   Reply to this comment
 74. demo November 29, 10:31

  U ngriten kembet t`i bien kokes!-Kjo eshte lufta nac-clirimtare.E ka thene Shefqet Musaraj,;po e rithote Fisheri, Gjermani iku, erdhi kur i desh qejfi,por llumi i proletariatit me sebep te gjermanit,i ra nacionalisteve per te rrembyer pushtetin.

  Reply to this comment
 75. shpatar November 29, 10:49

  Turp qe nuk mund te konceprohet per nje shtet qe akoma nuk di historin e tije .E mbi te gjitha ato momente qe e ka bere kete popull te lire e te pavarur .
  Une po i bie shkurt .Kur nuk ka nje versjon te plot ,mbasi ne demokraci te gjithe thone ate qe mendojne ,cili do te ishte varjanti me i mire per tu pranuar.Ajo qe ne popull eshte bere tradite apo nje date tjeter qe kerkohet te behet e qene .Nuk kuptoje sikur dhe ndonje levizje datash te kete cdo te perfitojem nga ky mish mash qe lindi ne kushtet e reja te permbysjes se sistemit komuniste ne Shq

  Reply to this comment
 76. mirel November 29, 14:51

  Hajt baba te te tregoj arat – thote Fisher dhe ky kokebytha Marenglen

  Reply to this comment
 77. Lleshi November 29, 15:17

  Bernardin Fish (er) , pra Bern Peshku , eshte njejte me Gjykaten Speciale kunder UCK-se qe lobimet Serbo-Europiano-Amerikane , ndertuan per njollosjen dhe mohimin e Luftes se Shqiptareve te Kosoves per clirim kombetar dhe pavaresi !

  Duke mos pase bythe dhe kushte ta benin kete pune fill pas clrimit te Shqiperise ne 29.11.1944 , sic ia bene Kosoves sot , keta bythemuter , kane futur ne loje Bern Fisherin , per te rivrare te renet dhe denigruar LANCL dhe popullin shqiptar si aleat lufte !

  Keta mendje shkurter dhe injorante , kujtojne se duke i shkruajtur neper letra keto genjeshtra dhe menxyra , do t’ i bejne shqiptaret me formatim truri qe te harrojne te paret e tyre !

  E kane provuar historikisht kete , por populli shqiptar kishte historine e vet , paralel historise qe i shkruante pushtuesi ! Populli shqiptar kishte historine e Gjergj Elez Alise dhe nuk e harronte Bajlozin e Zi qe erdhi nga deti !

  Reply to this comment
 78. Albatros November 29, 20:26

  Po mire mo nje Gjerman vut per t’ju fol per Nazistet? Vend gallate/ Po c’prisni t’ju thote, ju vrame ne, e s’vrate njeri-tjetrin. E dini qe Gjermania s’ka paguar ende demshperblimet e luftes? E dini qe Gjermanet vodhen flori ne Shqiperi, njesoj si ne Greqi. Greket po tregojne vendin e po ja kerkojne te gjitha, ndonese u shperblyen me futje ne BE, akoma kerkojne demshperblime, nderkohe ne delet rrime i degjojme p…. e ktyre. Kur do behet ky popull dele nje popull dinjitoz si cdo vend. Shqiptarin kane hallin te hajne njeri-tjetrin, nderkohe qe bota vjedh shtete te tjera e punon per veten. Sa gjynah mer, sa gjynah!

  Reply to this comment
 79. Jimi November 29, 12:49

  Daten e clirimit e vendoisen fitimtaret me gryken e pushkes dhe nuk ka bir kurve qe e ndryshon!
  Lodhuni sa te doni ju pinjollet e kolaboracionalisteve te fashizmit qe me ate penen tuaj me spice te thyer te ndryshoini datat historike, populli shqiptar daten e clirimit e vulosi me 29 nendor 1944.

  Reply to this comment
 80. Konti Sbalta November 29, 17:43

  Prape per datat e clirimit 1? them datat ,sepse se cili
  sajon nga mendja ndonji date ! Data e clorimit eshte vendosur me dkret nga ata qe e fituan luften dhe s’kane pse pyeten as ballistet as gjermanet se ata jane humbesit ne kete lufte.Ose per humor pyesni ndonje nga ata ballistet qe u arratisen ne perendim per te shpetuar koken se as gjermanet nuk pranuan ti merninin me vehte , pyetini kur eshte larguar ballisti i fundit per ne Itali se ne Greqi e mal te zi e Kosove luftohej akoma .!

  Reply to this comment
 81. Partizani November 29, 17:58

  Prap per datat e clirimit!? Them datat sepse , secili po sajon ndonji date te veten .Por data eshte vendosur nga ata qe fituan luften me dekret dhe ajo mbetet dokumenti ligjor i gjithpranuar nga pjesmarresit ne ate lufte , qe nuk mund te shtrohet sot per diskutim . As ka perse pyeten as gjermanet as ballistet bashkepuntor te tyre , ata jane humbes ne kete lufte . Per humor mund te pyetet sot ndonji ballist qe eshte kthyer nga mergimi gjysem shekullor ne perendim , nga ata qe ndoshta ata miqte perendimore nuk e kane nisur me parashute me bandat e Hamit Matjanit e te tjere bandite qe perfndonin o te vrare o te zene robe nga sigurimi i shtetit , ashtu sic po i deshmojne sot dokumentat e deklasifikuara te DASH

  Reply to this comment
 82. 500 vjet.....nana priti November 29, 20:31

  thenia brilante e analistit grandioz Montanelit
  qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes
  thoshte:

  Citoj:
  “””””-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
  .
  U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
  .
  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

  .Kjo eshte aksioma me e sakte pas 1991 dhe nuk ka zog kurve ta hedhi poshte

  29 nendori 1944 u vendos nga fitimtaret dhe dhe keto transeksuale intelektuale si Bernard Bolja ja rrisin vleren nendorit te trete..

  Lavdi nendorit pare teGjergj Kastriotit

  Lavdi nendorit te dyte te Ismail Vlores

  Lavdi nendorit trete te Enverit Madherishem

  Reply to this comment
 83. Sejdi Veseli November 29, 22:20

  Qenët rrjepacak lehin së koti, askush nga ata të cilët e shfrytëzojë kokën e vetë, drejt e mirë, nuk do t’ua vejnë veshin!
  Janë lumenjtë e gjakut të bijve dhe bijave besnike të Shqipërisë, të rreshtuar vullnetshëm në radhët e formacioneve të Famëmadhes, Ushtrisë që zhvilloi me sukses të plotë Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare, të drejtuar nga Komandanti Enver Hoxha, që dëshmojnë qartë për epopetë e lavdishme të çlirimtarëve!
  Zaten, edhe dokumentacioni voluminoz i Koalicionit Antifashist, i përpiluar nga përfaqësues të tij, jo vetëm se dëshmon për epopetë e LANÇSH, por ai dëshmon diçka me rëndësi të veçantë, se Shqipëria, u çlirua nga partizanët e saj, pa ndihmësen operative, të as edhe një veprimi ofanziv të ushtrive nga Koalicioni Antifashist.
  Unë si një qelizë e kombit shqiptar, krenohem me paraardhësit tanë, të cilët nuk kursyen asgjë për ta çliruar Shqipërinë nga pushtuesit nazi-fashistë dhe për ta ribashkuar atë me pjesët e saja, të cilat ishin dhe do të bëhen të saj, duke u ribashkuar në një tërësi të natyrshme.

  Të gjithë shqiptarëve kudo që janë, Ju uroj:
  -GËZUAR FESTAT E NËNTORIT!
  -Përvjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë!
  -Përvjetorin e ngadhënjimit përfundimtar ndaj nazi-fashizmit me 29 Nëntor 1944!
  -Përvjetorin e daljes publike të Famëmadhes : Ushtria Çlirimtare e Kosovës!
  Të shpresojmë se këta përvjetorë të Lavdisë dhe të Krenarisë tonë Kombëtare, do të na shërbejnë si kushtrim për të punuar me përkushtim për përbashkimin e sinqertë të terë potencialit tonë mendor dhe veprues, përreth Flamurit ton Kombëtarë:
  -Për të punuar me vendosmëri e vetëmohim për përmbushjen e plotë të porosive të Nëntorëve të krenarisë dhe të lavdisë tonë kombëtare, për RIBASHKIMIN E TRUALLIT TONË ATËMEMËDHETAR.
  Detyrë kjo që del nga Amaneti i Dëshmorëve të Kombit!
  Sejdi Veseli
  27 Nëntor 2017
  Prishtinë, Shqipëri

  Reply to this comment
 84. Gallapi November 30, 01:14

  Qenët rrjepacak lehin së koti, askush nga ata të cilët e shfrytëzojë kokën e vetë, drejt e mirë, nuk do t’ua vejnë veshin!
  Janë lumenjtë e gjakut të bijve dhe bijave besnike të Shqipërisë, të rreshtuar vullnetshëm në radhët e formacioneve të Famëmadhes, Ushtrisë që zhvilloi me sukses të plotë Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare, të drejtuar nga Komandanti Enver Hoxha, që dëshmojnë qartë për epopetë e lavdishme të çlirimtarëve!
  Zaten, edhe dokumentacioni voluminoz i Koalicionit Antifashist, i përpiluar nga përfaqësues të tij, jo vetëm se dëshmon për epopetë e LANÇSH, por ai dëshmon diçka me rëndësi të veçantë, se Shqipëria, u çlirua nga partizanët e saj, pa ndihmësen operative, të as edhe një veprimi ofanziv të ushtrive nga Koalicioni Antifashist.
  Unë si një qelizë e kombit shqiptar, krenohem me paraardhësit tanë, të cilët nuk kursyen asgjë për ta çliruar Shqipërinë nga pushtuesit nazi-fashistë dhe për ta ribashkuar atë me pjesët e saja, të cilat ishin dhe do të bëhen të saj, duke u ribashkuar në një tërësi të natyrshme.

  Të gjithë shqiptarëve kudo që janë, Ju uroj:
  -GËZUAR FESTAT E NËNTORIT!
  -Përvjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë!
  -Përvjetorin e ngadhënjimit përfundimtar ndaj nazi-fashizmit me 29 Nëntor 1944!
  -Përvjetorin e daljes publike të Famëmadhes : Ushtria Çlirimtare e Kosovës!
  Të shpresojmë se këta përvjetorë të Lavdisë dhe të Krenarisë tonë Kombëtare, do të na shërbejnë si kushtrim për të punuar me përkushtim për përbashkimin e sinqertë të terë potencialit tonë mendor dhe veprues, përreth Flamurit ton Kombëtarë:
  -Për të punuar me vendosmëri e vetëmohim për përmbushjen e plotë të porosive të Nëntorëve të krenarisë dhe të lavdisë tonë kombëtare, për RIBASHKIMIN E TRUALLIT TONË ATËMEMËDHETAR.
  Detyrë kjo që del nga Amaneti i Dëshmorëve të Kombit!
  Sejdi Veseli
  27 Nëntor 2017
  Prishtinë, Shqipëri

  Reply to this comment
 85. shkumini dhe vjosa November 30, 20:31

  Diskutimi mbi daten e clirimit pas 70 vjetesh te mbarimit te luftes nacionalclirimtare ka mbetur ne doren e atyre qe si prove kane fjalen dhe jo dokumentin, presionin dhe jo diskutimin, emocionin dhe jo arsyen. Kjo gje ka ndodhur edhe 70 e ca vjet me pare, kur parardhesit e tyre vetem me fjale luftuan pushtuesin, vetem me propagande iu sulen luftes qe po bente nacionalclirimtarja. Kjo vazhdoi edhe pas viteve ’90, kur kishin mundesi te organizoheshin dhe te merrnin pushtetin, te mblidhnin dhe te nxirrnin dokumenta, te benin botime, te organizonin akademi per te argumentuar qe parardhesit e tyre kishin bere lufte prej verteti dhe ishin faktori kryesor ne luften nacionalclirimtare. Kete ia lane ne dore sankyloteve qe u shkolluan gjate komunizmit. As sot nuk kane parti te tyren, qe ta dije populli se cfare pjese te tortes se Shqiperise paskan pasur e kane si mbeshtetje. Po e dini more te paturp se edhe pjesa me e mire e aristokracise shqiptare dhe inteligjences moren pjese dhe mbeshteten luften nacionalclirimtare! Nje burre i mencur i elites se jugut, rreth vitit 1975-76 kur e pyeten drejtpersedrejti se cfare te shtyu ty te marresh pjese ne luften nacionalclirimtare me komunistet, u pergjijgj, “ishte detyrim dhe fatalitet. U ktheva nga Italia, sepse nuk u betova per flamurin italian. Pas internimit ne Shqiperi gjeta vetem komunistet

  Reply to this comment
 86. shkumini dhe vjosa November 30, 20:38

  Diskutimi mbi daten e clirimit pas 70 vjetesh te mbarimit te luftes nacionalclirimtare ka mbetur ne doren e atyre qe si prove kane fjalen dhe jo dokumentin, presionin dhe jo diskutimin, emocionin dhe jo arsyen. Kjo gje ka ndodhur edhe 70 e ca vjet me pare, kur parardhesit e tyre vetem me fjale luftuan pushtuesin, vetem me propagande iu sulen luftes qe po bente nacionalclirimtarja. Kjo vazhdoi edhe pas viteve ’90, kur kishin mundesi te organizoheshin dhe te merrnin pushtetin, te mblidhnin dhe te nxirrnin dokumenta, te benin botime, te organizonin akademi per te argumentuar qe parardhesit e tyre kishin bere lufte prej verteti dhe ishin faktori kryesor ne luften nacionalclirimtare. Kete ia lane ne dore sankyloteve qe u shkolluan gjate komunizmit. As sot nuk kane parti te tyren, qe ta dije populli se cfare pjese te tortes se Shqiperise paskan pasur e kane si mbeshtetje. Po e dini more te paturp se edhe pjesa me e mire e aristokracise shqiptare dhe inteligjences moren pjese dhe mbeshteten luften nacionalclirimtare! Nje burre i mencur i elites se jugut, rreth vitit 1975-76 kur e pyeten drejtpersedrejti se “cfare te shtyu ty te marresh pjese ne luften nacionalclirimtare me komunistet”, u pergjijgj, “ishte detyrim dhe fatalitet. U ktheva nga Italia, sepse nuk u betova per flamurin italian. Pas internimit, ne Shqiperi gjeta vetem komunistet qe luftonin dhe familja ime kishte luftuar per breza per Shqiperine e pavarur”. Dhe kjo i ben nder kesaj shtrese qe ose mori pjese direkt ne lufte, ose e perkrahu ate moralisht ose materialisht. Kjo persa i perket luftes nacionalclirimtare. C’ndodhi pas clirimit, eshte per nder apo per turp te atyre qe moren pushtetin. Populli u be me nacionalclirimtaren duke mos ditur se kush ishte Enver Hoxha dhe partia komuniste, por iu pergjijg thirrjes per lufte ndaj pushtuesit. Zogu e kish braktisur, sepse nese do te kishte bere thirrje per lufte dhe do te bente lufte, historia do te kishte qene ndryshe.

  Reply to this comment
 87. demo December 1, 12:19

  Rezart Palluqoi,po si s`ke turp mor llum,qe merr neper goje PAVARSINE E SHQIPERISE dhe ma krahason me bishat katundare qe i mobilizuan serbet per te c`bere Shqipnine Ethnike! Kjo qe ju quani lufte nac-cl, ishte lufte e Serbise kunder trojeve shqiptare Kosove,Maqedoni,Cameri,qe ju bashkuan trungut ame.Dy serbe gjeten kelyshin turko-bosnjak,qe polli Gjylo dhe me nje fershellime mblodhen shallvaret e Haxhi Qamilet,hajdutet e staneve te Laberise.Pasket derdhur gjekun e felliqur ju o funderrina,gjaku juaj eshte bajge o funderrine,po nuk ju dalin as 3000 te vrare,ato 28 mije i keni numuruar ne Beograd.Po per pavarsine e Shqiperise luftoi Malsia dhe Kelmendi,12 mije Kosovare luftuan betejen e Kacanikut,30 mije shqiptare cliruan Shkupin.
  Kacanikut rafti pika
  Nuk po ditka car asht frika
  7 Sahat tuj there me thika
  There me thika 7 sahat
  Der sa ra kali not ne gjak.
  Kjo eshte lufta jone,qe dergoi Ismail beun ne Vlore te shpalle pavarsine.Ajo feliqsira juaj qe e quani lufte nac-clirimtare,ishte organizate terroriste antishqiptare e krijuar nga Dushani dhe Miladini.

  Reply to this comment
  • Larg nga Laberia Tradhetaret si Intelektualet e Tajvanit December 3, 15:35

   demo , ty o BIRAZER ,
   JO vetem te ze Grosha , por ty te Turbullon
   edhe leximi o ballist .

   Ti edhe Kaqoli intelektual ,
   me shkaktoni heqje Barku kur komentoni .

   Ai intelektualeshi , sigomos kur mermend pllanin Marshall
   Ne ka kuptuar Ay nga pLLani MARSHALL
   UNE do te çpohem ne hunde si Indianet
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

   pLLani marshalll nuk eshte si kestet e Ballistave
   o Derman ……..
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

   KURSE ti nuk ke kuptuar Fare ,
   po fare Ama se nga kush e çliroi Enveri shqiperine .
   Ja po munohem me ta shpjegu , Kokes tane katrore
   balliste .

   ENVERI e çliroi shqiperine nga

   1- Ballistat – feudalizmi
   2- nga Injoranca – me shkollim .
   3- nga FEJA – ME ATEIZMIN .
   4 – NGA kasollja me banjo tek Gardhi ,
   me pallate me uje e banjo brenda .
   5 – ç’liroi GRATE – NGA demo N Agallare feudale .
   6 –Te mesoje te haje ne Tavoline dhe jo ne Rrogaz
   7 — te sheroje Egoizmin — TI ATE egoizmin e quan Krenari , zgjuarsi , trimeri …………

   Nuk po zgjatem o demo , eshte e kote

   Di qeni te mbaje breke ?
   27 vite shqiptaret i varen breket si flamur tek Semafori .

   Reply to this comment
 88. demo December 1, 13:01

  postoje dhe komentin tim

  Reply to this comment
 89. KORÇARI December 2, 09:39

  Qenka cuditur [email protected] Amerikan gjoja historian kur shqiptaret Reaguan per gjoja luften civile , o idiot amerikar ,Partizanet ndoqen bashibozuket bashkepuntore the nazifashisteve PRA BallistoZogistet,kjo nuk quhet Lufte Civile o AmeriKar , o Amerikar shko the Bej me pare historian e Amerikes qe Paso bete Gjenocid mbi Indianet Autoktone GRABITET TOKAT DHE TANI HIQENI SI VENDALLINJ.

  Reply to this comment
 90. Larg nga Laberia Tradhetaret si Intelektualet e Tajvanit December 3, 15:37

  demo , ty o BIRAZER ,
  JO vetem te ze Grosha , por ty te Turbullon
  edhe leximi o ballist .

  Ti edhe Kaqoli intelektual ,
  me shkaktoni heqje Barku kur komentoni .

  Ai intelektualeshi , sigomos kur mermend pllanin Marshall
  Ne ka kuptuar Ay nga pLLani MARSHALL
  UNE do te çpohem ne hunde si Indianet
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

  pLLani marshalll nuk eshte si kestet e Ballistave
  o Derman ……..
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

  KURSE ti nuk ke kuptuar Fare ,
  po fare Ama se nga kush e çliroi Enveri shqiperine .
  Ja po munohem me ta shpjegu , Kokes tane katrore
  balliste .

  ENVERI e çliroi shqiperine nga

  1- Ballistat – feudalizmi
  2- nga Injoranca – me shkollim .
  3- nga FEJA – ME ATEIZMIN .
  4 – NGA kasollja me banjo tek Gardhi ,
  me pallate me uje e banjo brenda .
  5 – ç’liroi GRATE – NGA demo N Agallare feudale .
  6 –Te mesoje te haje ne Tavoline dhe jo ne Rrogaz
  7 — te sheroje Egoizmin — TI ATE egoizmin e quan Krenari , zgjuarsi , trimeri …………

  Nuk po zgjatem o demo , eshte e kote

  Di qeni te mbaje breke ?
  27 vite shqiptaret i varen breket si flamur tek Semafori .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*