Djali i Besnik Mustafajit reagon ndaj akuzave: Pse nuk kam kërkuar kurrë të bëhem deputet i PD

July 21, 2017 14:45

Djali i Besnik Mustafajit reagon ndaj akuzave: Pse nuk kam kërkuar kurrë të bëhem deputet i PD

 

Ditët e fundit, disa media pranë Lulzim Bashës kanë nisur një sulm ndaj Besnik Mustafajit.

Sulmi ka ardhur pasi ish-ministri i Jashtëm është rreshtuar kundër kryetarit të ngrirë të PD-së.

Por mediat e Bashës kanë shkuar edhe më tej, duke prekur edhe familjen e Mustafajit.

Duke dashur të njollosin ish-ministrin e Jashtëm, ato shkruanin se Mustafaji e kritikon Bashën, pas ky i fundit nuk i futi djalin e tij në listat e kandidatëve për deputetë.

Në këtë mënyrë është detyruar të reagojë, djali i ish-ministrit të Jashtëm, Besnik Mustafaji, Andi Mustafaji.

Andi Mustafaji që jeton dhe punon në Francë, në një shënim të gjatë në Facebook, duke parashtruar një histori të angazhimit të tij, thotë se ai nuk ka kërkuar kurrë të jetë në listat e kandidatëve për deputetë dhe jep, ndërkohë jep edhe arsyet e këtij vendimi.

Më poshtë reagimi i plotë i Andi Mustafajit:

 

Nje histori e shkurter mbi angazhimin

Jam menduar gjate nese duhet te shkruaj dicka ne lidhje me ngjarjet e fundit, gjate te cilave, per te baltosur angazhimin e babait tim eshte perdorur emri dhe imazhi im, ku disa “media” elektronike kane pohuar se ky angazhim jo vetem qe nuk eshte i sinqerte, por eshte reagimi ndaj nje refuzimi te Kryetarit te Partise Demokratike per te me futur mua ne listat per kandidat per Deputet te Republikes se Shqiperise.

Jam menduar gjate sepse ne thelb, edhe pse ndoshta mund te duket e çuditshme, nuk po arrija te gjeja nje qellim te vertete, te forte, per te pasur nje reagim. Te arsyetoj me te njerez te pa arsyeshem ? Te bind njerez qe manipulohen? Te mposht njerez dashakeq ?

Pertej faktit se nga Parisi ku ndodhem keto gjera jane akoma me te veshtira per t’u arritur, ajo qe me shqeteson eshte fakti se te gjitha keto qellime nisen nga nje ndjenje negative, revanshi te nje femije, te cilit tentojne t’i godasin babain.

Sado legjitime te jene keto ndjenja, nuk jane me mjaftueshem te forta perballe situates ne te cilen ndodhet vendi, perballe situates ne te cilen gjendet Partia Demokratike. Mbi te gjitha, keto ndjenja nuk e nderojne aspak angazhimin e babait tim dhe deshiren e tij te thelle per ta pare idealin qe ka mbartur kaq gjate permes Partise Demokratike te mbijetoje.

Aty e gjeta qellimin per te reaguar, nevoja per te mbajtur gjalle kete ideal, nevoja per ta transmetuar ate te brezat e tjere, nevoja per te dhene shembullin e duhur ne nje shoqeri, e cila po humb cdo reference, cdo vlere.

Dua nepermjet ketij shkrimi t’ju tregoj kater histori rreth babait tim, kater mesime nder te shumtat qe me ka dhene dhe, te cilat, kane sot nje vlere thelbesore ne betejen qe ai po ben.

1- Kur isha i vogel, ndoshta 12-13 vjec, luaja basketboll tek ekipi i moshave te Astrit Greves.

Si femije i nje politikani ne nje kohe forte te trazuar isha shume i zellshem dhe i pa arsyeshem ne kuptimin e botes politike. Per mua dhe ne menyre shume te gabuar, tjetri, PS-isti ishte armiku.

Nje dite u zhvillua nje turne i shkurter basketbolli i moshave ne sheshin “Nene Tereza” qe ne e fituam. Kryetari i atehershem i Bashkise se Tiranes, Edi Rama, erdhi te na pershendes por, une u largova duke treguar, aq sa mund te tregoj nje femije brenda nje turme, nje perbuzje per te.

Isha shume krenar per kete gjest, aq sa kur u ktheva ne shtepi nxitova t’i tregoj babit. Ne vend te krenarise qe prisja ai u nxeh forte dhe me bertiti. Une nuk e kuptova, ai me tha, fitove nje kupe dhe Kryetari i Bashkise erdhi t’ju pershendes, duhet t’i tregosh respekt, t’i japesh doren, ta falenderosh per organizimin e aktivitetit.

Ky eshte respekti per institucionet.

2- Vite me vone, kur isha student ne France dhe babai im Minister i Puneve te Jashtme, me merr nje dite dikush ne telefon dhe me thote shihi lajmet e Shqiperise. Paniku i shkurter qe me zuri i la vend cudise se madhe te se zbuluarit se ai kishte dhene doreheqjen nga posti i Ministrit, me keq, e justifikonte kete gje me faktin se ishte “i lodhur” duke mbartur mbi vete te gjithe shakat qe nje shprehje e tille sillte dhe pa shitur arsyen e vertet qe e solli ne ate vendim.

E mora menjehere ne telefon, por nuk me tha me shume se cfare iu kishte thene mediave. Mbasi u sigurova se nuk kishte probleme shendetesore me zuri nje kuriozitet i papare qe shpresoja ta shuaja kur ta takoja persedrejti.

Por, as mbasi e takova dhe deri me sot biles, une nuk jam i sigurte nese e di si qendronte puna e doreheqjes, se cfare mund te kishte ndodhur midis tij dhe Sali Berishes apo edhe ndonje demokrati tjeter.

Per me teper, babai im kurre nuk ka thene nje fjale ofenduese perpara meje per Sali Berishen dhe ka kerkuar te njejten gje nga vellai im dhe une. Shume shpesh kemi diskutuar per qendrimet dhe vendimet e tij politike, shpesh i ka kritikuar keto te fundit edhe publikisht, por kurre nuk ka munguar respekt per njeriun, per shokun, me te cilin perjetuan 1991, kohen mbas vitit 1997, disfatat dhe fitoret politike, idealet dhe zhgenjimet.

Ky eshte respekti per bashkeudhetaret, per njerezit.

3- Disa vite perseri perpara, ne 2009, babai im iku perfundimisht nga politika. Nga ai moment e deri me sot, ne kemi pasur debate te panumerta mbi nje kerkese timen te perseritur, qe ai te kthehet ne politike dhe nje pergjigje te tij po aq te perseritur, jo.

Por, gjate ketyre bisedave te panumerta, nje element filloj te dilte qartesisht ne pah dhe i cili eshte ndoshta sot krimbi me i madh ne mollen e politikes shqiptare. Cili eshte roli i brezit qe solli shembjen e diktatures komuniste ne vendin tone ?

Bisede me bisede fillova te kuptoj me mire arsyet e pathena. Shpresoj te mos i shtremberoj ato duke i paraqitur ne kete shkrim. Brezi i babait tim (kuptuar gjeresisht), e kreu pjesen e pare te detyres historike qe kishte ndaj kombit, rrezoi komunizmit, na hapi neve te tjereve nje dritare me oportunitete te panumerta, te pafundme qe ato as nuk i enderronin ne rinine e tyre.

Por ky brez, deshtoi dhe, deshtoi shume thelle ne krijimin e nje sistemi te forte vlerash mbi te cilin brezat e mepasshem te mbeshteteshin. Ky brez deshtoi ne formimin e brezave te rinj, deshtoi ne krijimin e simboleve dhe heronjve qe do te ndertonin Shqiperine post tranzicioni demokratik.

Edhe pse une vazhdoj te enderroj qe ai te kthehet ne politike, une e kuptoj sot shume mire angazhimin e tij, une e kuptoj shume mire mbeshtetjen qe ai ka, jo ndaj njerezve por, ndaj vlerave dhe parimeve mbi te cilat ne te gjithe sa bashku duhet te mbeshtetemi. Vetem nje shtylle kurrizore e forte te ben te qendrosh drejte perballe sfidave.

Ky eshte respekti per brezat.

4- Perpara disa viteve, gjate nje bisede ne familje, forte i merzitur thashe : « ne Shqiptaret nuk behemi kurre ». Kjo fjali mjaftoj per te nxehur babain tim dhe per te nisur nje debat tjeter ku shembull mbas shembulli ai me tregoi se si popuj ne situata me te veshtira se ne jane « bere », kane ecur perpara, shpesh edhe kur nuk i priste askush.

Ai me qortoi fort dhe nepermjet meje po qortonte gjithe brezin tim i cili ne menyren me spektakolare te mundshme duket sikur eshte dorezuar, sikur nuk mundohet me, sikur ka pranuar si fatalitet te pakthyeshem korrupsionin, dhunen, mungesen e respektit per gati cdo gje qe lidhet me shtetin dhe gjen publike. Me tha se ne e kemi krijuar vet kete ide se jemi krejt ndryshe nga te tjeret, si per te justifikuar pa luftuar humbjet e njepasnjeshme qe kemi pesuar ne rrugen e konsolidimit te shtetit dhe shoqerise shqiptare.

Me kerkoi qe jo vetem mos ta them me kete fjali, por as ta mendoj sepse ne menyre indirekte me pengon te jap me te miren e vetes. Nuk e kam thene me kurre, nuk e kam menduar me kurre.

Ky eshte besimi tek ne.

Une nuk kam kerkuar te jem kandidat per Deputet te Republikes se Shqiperise, babai im nuk ka kerkuar qe une te jem kandidat per Deputet te Republikes se Shqiperise.

Pavaresisht dashurise se pafundme qe kam per atdheun tim, pavaresisht dhimbjes se madhe qe kam se qenurit larg familjes sime, larg miqve te mi, une jam i divorcuar nga nje franceze dhe babai i nje djali te vogel, i cili ka nevoje per mua ketu ne Paris dhe askurrkund tjeter ne bote, pa harruar dhe aktivitetin tim profesional ne nivele te larta ne Saint-Gobain, nje nga 15 kompanit me te medha te Frances me 40 miliard euro xhiro ne vit.

Ketu qendron absurditeti i akuzave qe jane drejtuar per te baltosur sinqeritetin e angazhimit te babait tim dhe ky eshte fakti, mbi te gjithe qe duhet te sherbej si kembane e forte zgjimi per te gjithe demokratet, duhet te sherbej si tabela me e madhe qe tregon rrezikun qe na kanos. Cfare do vij me mbrapa?

Ne perputhje te plote me parimet e treguara me siper, Besnik Mustafaj e ka mbeshtetur Kryetarin e Partise Demokratike duke dalur perseri ne fushata elektorale si ne rastin e Bashkise se Dibres (respekti per institucionet), ai nuk e ka ofenduar apo sulmuar asnjehere personalisht Lulzim Bashen (respekti per bashkeudhetaret, per njerezit) dhe ai kerkon nje gje shume te thjeshte, respektin e parimeve demokratike dhe mbajtjen e zgjedhjeve te ndershme brenda parties (respekti per brezat).

Ketu nuk behet fjale per njerez, behet fjale per te njejten gje si gjithmone, ketu behet fjale per vlera, per beteja politike dhe idealiste, behet fjale per shtyllen kurrizore qe duam t’i japim Partise Demokratike ne rradhe te pare dhe me pas shoqerise shqiptare nepermjet saj.

Pavaresisht kesaj, tentohet perbaltja, tentohet ofendimi, perdoren mjete te turpshme, te rrezikshme, te paverteta. Cfare do vij me mbrapa?

Keto ngjarje duhet te sherbejne si kembana per te gjithe demokratet, per te gjithe dashamiresit e Partise Demokratike dhe me gjere per te gjithe bashkeqytetaret tane, per te cilet vlerat qe ne mbartim kane rendesi.

Iu them atyre qe tentojne te na perbaltin qe nuk do e fitojne urrejtjen tone. Iu them atyre qe tentojne te na perbaltin se te vetmen gje qe do fitojne eshte forcimi i vendosmerise sone.

Iu them atyre qe e lexuan deri ne fund kete shkrim te shkurter se ka akoma shembuj per te ndjekur ne Shqiperi. I them gjithe te rinjve demokrat se ka akoma njerez qe besojne tek ne, ka akoma njerez per te cilet ne nuk jemi fytyra, nuk jemi karrike, nuk jemi lek, nuk jemi mjete per tu manipuluar.

Ne, jemi fuqia e heshtur e ketij vendi, ne, jemi fuqia e heshtur e Partise Demokratike.

July 21, 2017 14:45
Komento

10 Komente

 1. fshatari pafshat July 21, 15:15

  “Te lindur per te udhehequr”. Keshtu i percaktonte Enver Hoxha bijte e besnikeve te PPSH, ose, te Diktatures.

  Shko more djale rras bythen atje ne Paris, dhe leri pordhet me PD, me heshtje, me … .

  Nuk kane lindur ende ato buuurrrrra, qe ti kthejne nderin Shqiperise.

  Shendet te mire, dhe pune apo mesime te mbara.

  Reply to this comment
 2. kristi July 21, 15:20

  Im sorry,po qeke trap komplet.

  Reply to this comment
 3. mos censuroni July 21, 15:39

  u lemerisa kur lexova kete shkrim nga ky njeri me shkolle elitare……EDHE NE KOZMOS TE SHKOJE…PRAPE SE PRAPE KARADUZ DO NGELET

  besnik mustafa dukei lepire menstruacjonet nexhmijes u be “boss” ne institutin e m-leninizmit pra erdhi nga bjeshket dhe zaptoi tiranen..
  .
  i biri tani qe del si kokosh paska studjuar ne France se i jati i lepinte sumen sali elezbiberishes….pra nga enverist u be elezbiberist..

  PSE PARTIA GJASME DEMONKRATIKE ESHTE NJE BANDE E TROPOJES ?

  Le te shohim PERGJEGJSITE E BANDES TROPOJES
  Per dijeni tropoja nga nje krahine qe u zhvillua me shume ne kohen e enverit u be zona qe u dogj me shume ne kohen e tropojanit Sali…shikoni vetem moshen en varrezat e tropojes dhe nuk ka nevoje per koment
  Le te kujtojme profecine e Nolit
  Ate duhen sharlatane
  Qe lepihen ne cdo sahane
  Qe te percajne vatane
  Ke sa te duash tropojane (BEHET FJALE PER KETO KRIMINELE JO PER POPULLIN FISNIK TE TROPOJES)

  Elez Biberaj.
  Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.

  Sali Berisha
  Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.

  Mehmet Elezi.
  Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi

  Azem Hajdari
  eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.

  Abedin Mulosmani.
  Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero

  Besnik mulla Mustafa
  Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

  MAL BERISHA.
  Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..

  ERZEN BRECANI
  Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
  Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
  Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
  Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli MIKU PERSONAL EI ELEZBIBERIT??

  PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te GREKEVE
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes

  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??

  Reply to this comment
 4. Novruz Taip Vishanji July 21, 16:19

  E MEGJITHATE BOTA RROTULLOHET

  pat thene dikur para inkuizicionit, nje astronom me fame boterore, pa pranuar ate qe donin te pranonte publikisht masakruesit e tij.

  Me ato qe pellite ne kete “propozim fejese” me publikun shqiptar, per tu konsideruar ne nje te ardhme jo te larget, pas ndonje perseritje te historise (sepse bota jo me kot rrotullohet) se 1702-shit, me falimentimin e “Companie Plastier” (Saint Gobain), per tu kthyer triumfues ne kete vend, si Napoléon Bonoparte, pas betejes se Vaterloo-se, si nje gjeneral pa ushtri, sepse e vdekur, i ngjan me shume atij gjelit qorr, qe here pas here arrin te gjeje mes hangarit me miser pulen e turnit.

  Je aq injorant,me shume se dibrani yt qe e quan baba, sa vetem ne ate qe ke shkruar kuptohet fare mire sa kulture ke e sa te vlen lekura “esmere” dhe e mjekerruar me te cilen kerkon ti mbushesh mendjen zagushinjve te sapo dale nga Cadra e Turpit te armikut te babait tend, hollandezit fluturues.
  E di pse je injorant, sepse po te pyesje edhe babain tend “dru me pre”, se cila ishte shoqeria qe u ndertua ne vendin tone pas fitores mbi nazifashistet dhe kolaboracionistet e tyre, perfshire gjyshin tend, do te te thoshte me gjysem goje “Shoqeria Socialiste”, sepse “komunizmi” or dallkauk nuk ka ekzistuar ndonjehere “de facto” por vetem ishte dhe mbetet nje utopi mbase e realizueshme ne te ardhen e larget, por gjithnje e pa realizuar praktikisht ne asnje vend te botes deri me sot.

  Mbase, pas fitores ne shkallet e Universitetit te Tirones, do kishe bere mire ti hudhje nje sy librave te historise moderne shqiptare e asaj boterore, dhe do gjeje pergjigjen e sakte, pa qene nevoja ti shtrengoje duart shalegjatit nga Surreli.

  Te behesh nje politikan i mire dhe i pranueshem, jo vetem ne Shqiperi, do te thote te jesh ne radhe te pare korrekt me vetevehten dhe menyren si i prezantohesh publikut qe kerkon te te votoje, pa kaposhlleqe te tipit “kompani me 42 dhe jo 40 miliard euro bilanc vjetor ne 2013-ten”, sepse sa merr vesh ti nga prodhimi i xhamave, plastikes apo edhe plastelines e letrave zmeriluese, aq marrin vesh edhe Milena Harito apo Mrike Vata (Mimi Kodheli ne art), ne pergatitjen me plastelinen e Saint Gobain, te kukullave “Barbie”, me sy gjithnje prej qelqi te Saint Gobain, e kepuce prej letere zumpare (zmerile) te Saint Gobain-it tend.

  Pyes gjithnje, sa trushkulur paskeni qene, si ti ashtu edhe ai ngerthyci Deputeti me i ri i Pogradecit, te partise tende ererende (ne kuptimin e qelbesires), qe dilni te shisni pordhe me rigon, ne kete vend, qe ne vend te tufave me lule per t’ju pritur per fidancimin e shume agjeruar, ju mbush prapanicat me tranguj, presh e hunj barinjsh, qe te fluturoni te lumtur me kthim prapa, andej nga keni ardhur.

  Shenim: nje kerkese redaksise, kur publikoni bastardhime te kesaj natyre, kini miresine te vendosni edhe linkun direkt me interviste-leshuesin e turnit !

  Reply to this comment
  • 21 July 21, 17:57

   PERSHENDETJE KOMENTUESI N.T.V
   .
   ME LEJONI TJU BEJ NJE PJESE TE DYTE TE KOMENTIT TUAJ DHE SHPRESOJ TA LEXOI KY PARISJENI PREJ TRAPOJE
   .
   PSE PD ESHTE NJE PARTI KRIMINALE ANTIKOMBETARE QE FSHIHET PAS LUFTES PERVERSE NDAJ NJE KOMUNIZMI TE VDEKUR ME KOHE ??
   .
   ***
   1-Sipas dokumenteve te CIA-s te koheve te fundit…ilegalisht rajersoni me berishen kur behej gjyqi i kafeve negociuan pe FLORIRIN E LONDRES…biles ne nje mbledhje per kete ne KM berisha pyeste sa miljone dollare ti japim Rajesonamerikane per pronat qe i mori Hoxha pas 1945…..PSE JU GAZETARE NUK HULUMTONI PER KETE PANAMANE E RAJERSON BERISHES
   .
   2-Ne rrugen e kombit eshte vjedhur mbi gjysem miljardi dollare me firmen e Lulit dhe Olldashit ku jane te perfshire ambasdorja MR ne shqiperi dhe Delli ne Kosove…..kerkoni PANAMANE TE RRUGA E KORBIT/KOMBIT
   .
   3-Armatimi shqiptar ne 1991 kapte vleren MINIMALE per materialet e shiteshme rreth 30 miljard dollare….KUSH E MORI PANAMANE E ARMATIMITSHQIPTAR ??

   Ne nje interviste dhene vone Bill Rajersoni ambasdori i pare amerikan (qe u kthye dhe nje mbret i plotfuqishem pas 22 marsit 1992) deklaroi se i kerkova Ramiz Alise qe te bente dekomunistifikimin sic bene gjermanet per de-nazistifikimin pas 1946..
   .
   Besoj se ketu eshte thelbi i kesaj teorie dhe praktike THELLESISHT antishqiptare ( sot mund ta quajme dhe antiamerikane) qe e rrezoi ate shtet dhe perdhosi ate komb…
   .
   Pikerisht kete detyre kreu “Toger Baba” i tyre duke:
   .
   -i ngrene kockat enverit si kanibale (bashke me kadarenjte)
   .
   -poshtroi luften nacjonal clirimtare ( ish aleate me USA)
   -injoroi meritat e rindertimit te vendit
   .
   .
   -perdhosi varrezat e deshmoreve
   .
   -diskretitoi veteranet

   -shkaterroi ushtrine shqiptare
   .
   -reabilitoi ish fashiste
   .
   -e beri hero kombetar zogun
   .
   -aplikoi teorine e shock-ut
   .
   -na islamizoi dhe arabizoi

   -pranoi kolonelin janullatos
   .
   -furnizoi me nafte milloshevicin
   .
   -flirtoi me perversin Damir fazllic
   .
   -poshtroi Fan Nolin

   -ktheu shqiperine i Kolumbi te droges

   Pra keta me lart ishin KRIME KOMBETARE pa permendur krimet naziskine si 21 janari..remzi hoxha..gerdeci..haklajt etj etj
   ++++++++++++++++++
   Nga sa me lart konkluzioni eshte se ” nderkombetaret” mbrojne Sali kriminelin pasi ai ne menyre” te shkelqyer” duke vepruar si DEMON,SHTRIG,DEVIL,TRADHETAR,VRASES,KRIMINEL,PERVERS,MANJAK realizoi ate qe thame me lart..defuckomunistifikimin qe ishte me me shume se DIRTY JOB….dhe jo vetem duhet te kerkojne falje per Salimonstren e tyre…duke gjetur gjetur menyra per pranga apo egzekutim..por dhte te demshperblejne ate popuul moralisht per demet e Devilit Viqidolit.

   Reply to this comment
 5. Lungara July 21, 16:39

  Gjithë këto vite flitet për të ashtuquajturën Parti Demokratike si për një parti që rrëzoi komunizmin në Shqipëri . Me këtë gjuhë flet edhe ti që nga Parisi .
  Kjo është një gënjeshtër e madhe !
  Kjo Parti dhe të tjerat lindën me dekret të qeverisë komuniste . Komunizmi ra që kur dekretoi pluralizmin politik .
  Antikomunizmi I PD ishte vandalizmi I saj për të kthyer vendin në shkretëtirë . Asnjë pushtues I huaj s’e kishte bërë më parë këtë që I bëri PD Shqipërisë !
  PD nuk është parti , kjo është një bandë gangsterësh që , në një vend demokratik , kushedi sa herë duhet të kishte dalë jashtë ligjit .
  Ti , more djalë , duhet të kishe mësuar më shumë nga Franca me histori të madhe !

  Reply to this comment
 6. Arber I July 21, 17:23

  Mashtrues tipik tropojan, si i ati!

  Reply to this comment
 7. Mashtrimi qe Vazhdon July 21, 17:37

  Duket sikur Babi, edhe kur ka ndodhur te jete menajne, vetem me Birin, ka folur po aq shtiranak, po aq hipokrit, po aq propogandues, sic bente dje ne Institutin ML ose ne ZP dhe sic beri ne Pluhur-Alizem te dekretuar, pra sic ben sot e kesaj dite, kur gjoja merakoset per fatin e PD-se…

  Por mjerim i madh shkon te i Biri: tashme qe jeton vecas, a nuk pyet ky Bir: mos me ka mashtruar paksa babai ne politike? Mos ka dicka tjeter nen shtirjen e tij?
  Si ka mundesi te besoj Biri se komunizmen, nen te cilen lulezoi Besniku, e rrezoi po ai, Besniku?!

  Reply to this comment
 8. Taci July 21, 19:28

  Besniku asht burre i nderum nga gjith shqiptaret

  Reply to this comment
 9. Adri July 21, 22:13

  Beme baba te te ngjaj.Ju pergezoj per arritjet tuaja personale dhe per kete analize kaq te spikatur qe ke bere.

  Sa per komentuesit mos u bej merak se e kane nga injoranca dhe inferioriteti.

  Suksese te metejshme Andi!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?