Djali i partizanit “kriminel”, në gjyq: Kishte 13 plagë lufte në trup

September 16, 2019 16:04

Djali i partizanit “kriminel”, në gjyq: Kishte 13 plagë lufte në trup

Arben Saliu, djali i Maman Saliut, partizan gjatë rezistencës antifashiste si edhe komandant i çetës “Sali Vranishti” kërkon drejtësi nga gjykata pasi emri i të atit është përfshirë në librin “Kriminelët e Luftës” botim i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit.
Paditësi dhe i padituri, autori Çelo Hoxha u ftuan sot nga gjykata “për pajtim”, por u vendos që çështja t’i nënshtrohet gjykimit.

“Unë kam ardhur sot këtu për të mbrojtur nderin dhe dinjitetin e babait tim që ishte një atdhetar patriot idealist dhe nuk mund ta bëjnë pis njerëz, të cilët nuk e di nga çfarë ndjenjash ushqehen. Unë nuk mund të kostestoj as emrat që ka ai libër, as që mund t’i miratoj; unë kontestoj listimin e emrit të babait tim, që dje bëri luftën dhe sot duan t’i thonë kriminel. Babai im ka ikur nga jeta me 13 plagë lufte në trup, është varrosur me copa predhe në trup”, shprehet Arben Saliu, djali i Maman Saliut.

I rritur në një familje të njohur patriotike, Arben Saliu vendos të flasë për dëmtimin që po i bëhet historisë duke mohuar kontributin e heronjve dhe dëshmorëve.

“Padrejtësisht etiketohet si një nga kriminelët e luftës së bashku me disa nga bashkëluftëtarët e tij siç është edhe heroi i popullit, Hysen Cino apo Mustafa Matohiti e të tjerë. Në këtë listë janë përfshirë edhe njerëz me një sens të theksuar patriotik siç është Gjergj Kokoshi. Ai luftoi dhe më pas u burgos. Nuk e di, sot jeni në 16 shtator dhe mesazhi është i qartë, luftën e bënë njerëzit liridashës. Në këtë listë ishte futur edhe Rrahman Parllaku që ka vdekur, nuk e kuptoj si mund të jetë në këtë listë Gjergj Kokoshi, Ollga Plumi, Sejfulla Malëshova, Mustafa Matoiti, Mustafa Xhani, Hajdar Dushi e të tjerë”, deklaron Saliu.

Ky është gjyqi i parë nga të dëmtuarit e Institutit nën varësi të Kuvendit që boton me fonde shtetërore libra ku narrativa e Luftës është përmbysur plotësisht.

Kreu i këtij Instituti Agron Tufa ka hedhur ndërkohë në gjyq gazetën Dita dhe disa nga autorët dhe bashkëpunëtorët e saj, ndërmjet të cilëve historianët Paskal Milo e Pëllumb Xhufi, Sabit Brokajn, Fatos Tarifën, poetin Arben Duka etj.

 

d.a. / dita

September 16, 2019 16:04
Komento

52 Komente

 1. * * * September 16, 16:18

  Pushka top, Ben Saliu!
  Bjeru armiqve të Shqipërisë, bandave neofashiste!

  Reply to this comment
  • rebel September 16, 18:28

   Akoma nuk e keni kuptuar se te gjitha atentatet kunder historise se popullit shqiptar orkestrohen nga qarqet reaksionare antishqiptare te vena ne jete nga armiqte e Shqiperise ne pushtet Sali Berisha dhe Edi Rama?
   Shpetimin e vertete te Shqiperise sot e ka ne dore antaresia socialiste ne se ajo do te ndahet nga tradhetaret e idealeve partizane me ne krye Edi Ramen!
   Vetem shporrja e Edi Rames dhe e te gjithe larove te tij pa asnje perjashtim nga kryesia dhe asamblea tradhetare rilindase do te krijoje premisa per rimekembjen e vertete te shtetit shqiptar te degraduar plotesisht deri tani!

   Reply to this comment
 2. Aleksander Thana September 16, 16:26

  Te paret ne burg duhen futur ata qe akoma livadhisin si kriminele me damke, me ne krye kryekriminelin Sali Berisha, pas atij, ata qe lejojne nje bastard si Tufa apo Tufina (nuk I kam vene veshin shume te mbaj mend emrin e ketij zorzopi) qe ben listat e partizaneve, te heronjve e gjithe atdhetareve “kriminele”, sipas kandarit te boleve qe kapardisen sot me miljonat e vjedhura duke rrjepur Shqiperine. Keta duhen syrgjynosur pa gjyq !

  Reply to this comment
 3. qe ne fillimet e viteve ..90-te u projektuan gabim opinionet, mbi vlerat e sistemeve te kesaj bote, per ...shqipetaret . September 16, 16:30

  po pse, o anti “enveriste” (ne fakt anti socialist), keto ndodhi, a ngjarje jo humane, ndodhen se e kishte fajin sistemi socialiste, apo individe me ndjenja e gjake si; sulltani, zogu, basha, meta-berisha e kryem..uti ??

  Reply to this comment
 4. ETHEM LALAJ September 16, 16:47

  PAST KEMBEN E MBARE DJALI HEROIT MAMAN SALIU.KY ESHTE DJAL BABAI E JO LLAPAQENET SI AGRON TUFA E SHOKET E TIJ QE DUANE TE BARDHEN TA BEJNE TE ZEZE.
  -BESOJ DREJTESIA E PA-ANESHME DO I JAPI TE DREJTE ARBEN SALIUT DHE PASKENDEJ LIBRI ” ÇELO ZIUT “TE HIDHET NE KOSHIN E PLEHRAVE TE HISTORISE.
  -D I T A BEN MIRE QE EVIDENTON KETO NJERZ TE MIRE E RASTE MALLENGJYESE PER NJERZIT E NDERSHEM TE KETUJ VENDI.
  -LNÇL NUK MUND TA ERRESOJNE DISA LAPANJOZ TE BLERE SI AGRON TUFA E TUFEZINJ TE TJERE DASHAKEQ TE KETIJ VENDI.
  -NE SAJE TE LNÇL SHQIPERIA U BE
  KOMB,SHQIPETARET FITUAN LIRINE,70.000 PARTIZANET ISHIN KRENARIA JONE,28.000 DESHMORET KUJTOHEN ME KRENARI DHE NUK KA ZOK PROSTITUTE TI POSHTROI.
  -FLM -D I T A,FLM -ARBEN SALIU,DALLANDYSHJA E PARE QE PO HEDH DRITE MBI DESHMORET E RENE PER LIRI E HISTORINE TON KOMBETARE.

  Reply to this comment
 5. MH September 16, 16:47

  Bota na ndjek e na lexon e shikon se cfare debil njerzish ishin tradhetaret miqt e Duces dhe te Hitlerit.Nuk qeshin me hunde ne grusht.Po aqik fare.Bile jane te vendosur te mos i pranojne ne Europe.Sepse jane milet mysibet.Shkaktari dhe protagonisti i ketyre pislliqeve jane Berisha dhe nji fare piktorit qe thoshte nuk jam politikan po jam pertej te majtes e pertej te djathtes as drqi s’e din se cfare asht.Na kena fatzezen qe po e njohim ne keto 5 – 6 vjet.A ka cfare ndien njeri per keto dy po ne vecanti per ket gjatojen qe nxjrre hallatet ne France e na bahet keryekarqeveritar nji ekstravakant qe na shet pordha te mbushura citjanet plot.

  Reply to this comment
 6. kasem gahinji September 16, 16:47

  mbeshtetjen time,por edhe te cdo shqiptari qe i thote vehtes shqiptar,ka dy fije mend ,qe nuk i sherben qarqeve antishqiptare brenda dhe jashte shqiperise,qe ishte dhe eshte antifashist , qe e do shqiperine edhe keshtu sic eshte dhe qe e mbron nga turpet e pjellat e turpit.

  Reply to this comment
 7. Konti Sbalta September 16, 16:47

  Vullnetaret ,qe luftuan kunder Fashizmit ne Spanje ,me 1936 kishin parrullen “No passaran”qe nenkuptonte “Fashizmi nuk do kaloje”,prandaj edhe sot tek ne ,duhet te shkruhet ne cdo skaj te vendit,por edhe te bucase me fort zeri”Neonazizm nuk do kaloje”!Le te tmerrohen Tufa e Sherreve dhe Celeve me kompani nga zeri i fuqishem i pasardhesve te veteraneve te Luftes Nac Cl.”Neonazizmi ,nuk do kaloje”!Ne mbrojme fitoret e Luftes Nac. Cl.dhe nuk lejojme qe pinjollet e bashkepuntoreve te Nazifashizmit te neperkembin dhe poshterojne heronjt e kesaj lufte ,duke u hakmarre per humbjen e eterve te tyre!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 16, 17:52

   Konti nga Balta:

   “No passaran”-in tuaj antifashist Mehmet Shehu e vrau Enver Hoxha me nje plumbe pas koke ne gjumin e nates, pastaj e shpalli “Poliagjent” dhe “Armik te Popullit” e masakroi me liber shpie me soje e sorrollope mallakastriotesh nga pas,

   prandaj:

   Beji te fala edhe tij bamiresit te Kumandarit te LANC-it kriminal jugosllav qe quhej Bahri Omari, por qe pervecse Bamires i Kumandarit ishte edhe Kryefashist i qeverise Mitrovica,

   por:

   Meqe llap shume per Nazifashizmin beji te fala edhe Nexhmije Fashistes qe Zoti ka harruar ta coje ne Ferr tek burri i vet sadist dhe bythar,

   qe:

   Ju e mbani si Kumandar dhe e vajtoni si kukumjacka pylli sa here ju therret Partia.

   Reply to this comment
 8. Konti Sbalta September 16, 16:51

  Vullnetaret ,qe luftuan kunder Fashizmit ne Spanje ,me 1936 kishin parrullen “No passaran”qe nenkuptonte “Fashizmi nuk do kaloje”,prandaj edhe sot tek ne ,duhet te shkruhet ne cdo skaj te vendit,por edhe te bucase me fort zeri”Neonazizmi nuk do kaloje”!Le te tmerrohen Tufa e Sherreve dhe Celeve me kompani nga zeri i fuqishem i pasardhesve te veteraneve te Luftes Nac Cl.”Neonazizmi ,nuk do kaloje”!Ne mbrojme fitoret e Luftes Nac. Cl.dhe nuk lejojme qe pinjollet e bashkepuntoreve te Nazifashizmit te neperkembin dhe poshterojne heronjt e kesaj lufte ,duke u hakmarre per humbjen e eterve te tyre!

  Reply to this comment
 9. Arben September 16, 17:14

  Se kishte plage lufte nuk do te thote se nuk ka bere krime.

  Reply to this comment
  • Niku September 16, 18:11

   O hajdar . nuk perbalten dot heronjte nga gjiriza si puna jote .

   Reply to this comment
   • Arben September 16, 19:11

    Shqipetaret nga 1945 e ketej qe rane ne duar te serbise kane vuajtur nga dekorimi I krimineleve shume me shume se kriminalizimi I heronjeve

    Reply to this comment
 10. intelektuali September 16, 17:16

  Arben Saliu:

  INSTITUTI PER KRIMET E KOMUNIZMIT NUK FINACOHET NGA SHTETI SHQYPTAR SI “MIZA PA KOKE”, POR NGA FONDACIONI GJERMAN “KONRAD ADENAUER” SIC FINANCON TE GJITHA VENDET ISH KOMUNISTE TE EVROPES LINDORE

  Babi juaj nese ka kryer krime duhet te denohet dhe te ndeshkohet pavaresisht plageve te mara, ashtu sic denohen te gjithe kriminelet e Luftes nga Gjykata ne Bote, ashtu sic jane denuar edhe fashistet nga Gjykata e Nurembergut, por edhe njashtu sic jane denuar unanimisht krimet e Stalinit ne BRSS nga OKB-ja dhe organizata te tjera nderkombetare qe kane caktuar 23 gushin si “Data e Flamurit te Zi, qe ka mbetur me vendim unamin te Parlamentit Evropian si:

  “Dita e Kujtimit për Viktimat e Regjimeve Totalitare të Shekullit 20”

  dhe:

  Sot Shqiperia po kerkon te shkoje me force drejt BE-se dhe jo ne anen e kundert te LANC-it kriminal dhe jugosllav te Enverit.

  KA ARDHUR KOHA TA KUPTONI EDHE JU, BIJTE E KRIMINELEVE KOMUNISTE KETE TE VERTETE PA KURFARE MALLENGJIMESH DHE NOSTALIGJE ENVERISTE.

  Reply to this comment
  • Fitimtari September 16, 17:41

   Me logjiken tende te pjerdhur duhen denuar fitimtaret dhe duhen nderuar tradhetaret. Po cfare krime ka bere ne lufte Maman Saliu, autori Celo Hoxha dhe Instituti nga ku ai ushqehet shpirterisht nuk nxjerr asnje fakt. Po e di ti intelektual leshi qe ne mes te Peshkopise ka bust Hali Alia, nje nga kriminelet me te medhenj te luftes? Po pse hesht Tufa per kete fakt. Po raste te tilla ka me dhjetra. Po ata qe vrasin ne mes te bulevardit ne nje shtet pseudodemokratik, cfare emri tu veme? Boll me dokra idioteske. Fitmtaret e luftes se dyte botrore nuk i perdhosin dot pasardhesit e te menderosurve te luftes. Kaq mjafton per ty dhe ata qe mendojne si ty.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 16, 21:53

    Cfare fituat o Fitimtare?

    TOLLONAT DHE BUINKERET?

    qe:

    Ju bene si nje fis prej Afrike Zulu? I ke pare si i shikoje ne Evrope shqyptaret? Eja ketu ne SHBA qe te kesh frike te thuash se je shqyptar se te damkosin si grogaxhi dhe terrorist.

    Reply to this comment
   • intelektuali September 16, 21:53

    Cfare fituat o Fitimtare?

    TOLLONAT DHE BUINKERET?

    qe:

    Ju bene si nje fis prej Afrike Zulu? I ke pare si i shikoje ne Evrope shqyptaret? Eja ketu ne SHBA qe te kesh frike te thuash se je shqyptar se te damkosin si drogaxhi dhe terrorist.

    Reply to this comment
   • intelektuali September 16, 21:54

    Cfare fituat o Fitimtare?

    TOLLONAT DHE BUNKERET?

    qe:

    Ju bene si nje fis prej Afrike Zulu? I ke pare si i shikoje ne Evrope shqyptaret? Eja ketu ne SHBA qe te kesh frike te thuash se je shqyptar se te damkosin si drogaxhi dhe terrorist.

    Reply to this comment
   • intelektuali September 16, 21:55

    Cfare fituat o Fitimtare?

    TOLLONAT DHE BUNKERET?

    qe:

    Ju bene si nje fis prej Afrike Zulu? I ke pare si i shikojne ne Evrope shqyptaret? Eja ketu ne SHBA qe te kesh frike te thuash se je shqyptar se te damkosin si drogaxhi dhe terrorist.

    Reply to this comment
    • Pejkameri September 16, 23:23

     Intelektfekali paska shku per lesh shoke. Plot 5 here ka postuar te njejtin gomarllek. Merrni masat e nevojshme ju lutem se vate dhe qy. Merrni masat ta shtroni urgjentisht ke pesa se po i del shkume nga goja nga inati i konferences se Pezes. Jepini ndihmen e pare, degjuat?

     Reply to this comment
 11. mirel September 16, 17:25

  Nderim per LANCL, nderim per Heronjte dhe Deshmoret qe dhane jeten per Lirine. Nderim per Komandantin Legjendar Enver Hoxha.
  Nderim dhe per familjen e Maman Saliut qe dha jeten dhe la pas bij te denje.
  VF-LP

  Reply to this comment
 12. tomorraku September 16, 17:45

  Ky fondacioni “Konrad Adenauer”qe financoka edhe kete Institutin e famshem te Tufave , do te bente mire qe te financonte me perpara ata qe u shkaterruan , u dogjen dhe u masakruan nga Nazifashizmi: po sic duket keto lloj “fondacionesh” po ndihmojne ne ringjalljen e Nazifashizmit ne Europe ,perfshire ,natyrisht edhe vendin tone!

  Reply to this comment
 13. USA September 16, 17:51

  O ben ne fillim meru me saliu dhe liken po nuk ke pas dhe nuk ke kellqe se ju I sollet ne pushtet monstrance komuniste qe jane me te zinj se komunistet.

  Reply to this comment
  • Kina nanen September 16, 18:15

   O USA vazhdon te pastrosh zyrat ne kurbet. ? Njeri pa shtylle kurrizore

   Reply to this comment
   • USA September 16, 18:40

    Me pune merem po jam I ndershem. Dhe jo hajdut kriminel dhe B..wit I salikes. Hajdut te shqiperise komentoni dhe 1 muaj gjeni brine e duty o Zvarranik I blokut.

    Reply to this comment
 14. Aliu nga Selenic September 16, 18:06

  Te lumte Arben Sula. per kete Nisme. Une te falenderoi dhe te them se une nuk kam pasur asnje ng prinderit ne lufte pore sote jam pasardhes i kesaj lufte te lavdishme.
  Une jam i gatshem qe ti bashkohem qe neser po te jet nevoja ketij denancimi kunder kety pinjollve te Ballisto Zogiste qe akoma edhe pase kaqe vitesh vazhdojn te qebdrojn ne llogoren naziste kunder luftes sone heroike . Keta qe jan me ere glace pulash, kurre nuk munde ta njollosin historin e lavdishme te partizanve tane trima qe shqipoerin e renditen karshi vendeve me te madhe te botes ne kualicioni antifashiste botrore.!
  Rrofsha dhe ke mebshtetjen tone te gjithanshme.!

  Reply to this comment
 15. Konti Sbalta September 16, 18:48

  Une komentoi shkrimet serioze dhe te rendesishme per vendin dhe jo krakurimat e korbave dhe kercimet e “Karkaleceve”

  Reply to this comment
 16. John September 16, 18:51

  O kina nenen cte keqe ka qe punon. Po ju keni vra dhe jeni me krimin na dilni dhe antiamerikane ik se kini 70 vjet me enver sali dhe like qe shkateruat shqiperine ca te bllokut nushi beqja sali shpejt ne burg po demokracia nuk eshte diktature ju tja beje Usa nenen pak e keni. Ti rruani K…qet USA ok.

  Reply to this comment
  • Uuuuush gamor September 16, 19:44

   Dhe pse te dogji sumatricja o kokzdrukth? Mire qe s’di te lidhesh as dy fjale te vetme, po pse i nderron nofkat sipas oreksit? John, dori, usa, etj. jane nofkat e tua. Neser nderroje nofken dhe provoje te behesh kacabun, buburrec, kakalake se do kesh sukses

   Reply to this comment
 17. dori September 16, 18:55

  We Morgan tr Kuwait.

  Reply to this comment
 18. dori September 16, 18:56

  E morrat e kuq.

  Reply to this comment
 19. MH September 16, 19:52

  Fitimtari
  Ka ndrue kahje sinoptika,metrologjia e motit.
  Armiqt si Hali Alija vlersohen heronje dhe clirimtaret qe shpetuan shqiperine te mos e gllabroj fqinji UDB-ashi shkja dhe Hasfalija greke njehsohen kriminla.
  Ju jeni trashigimtaret e heronjeve te liris.Po nuk jeni vetem mbasi dhe ne jemi me ato bindje deri te shuhet gjithe bota.Une e mbeshtes dhe e vlersoj kontributin e Amerikes ne luften e clirimit te Kosoves nga kolonialistet shoviniste rraciste Serb.Po nese Amerika e dredh.Ketu prishet uniteti dhe mbes vetem shqiptare.Kjo ide koncepti vjen sepse te huajt e kane dredhur kur i jan prishur interresat.Kjo e dhene vjen nga eksperienca e luftrave qe kane njohur popujt e botes.
  Pershendetje.Je i nderuar dhe pike.

  Reply to this comment
 20. John September 16, 20:06

  Gamor ti gamor kush ju vuni o kamunista do kellcase druni se keni 80 vjet qef usa do jua rrase mire kta dite do kenoni mire do shohim si do i lidhni dy llafe ju te dhjere ju beri salikja me leke po ju iken keto dite dhe leket o bllokqen. Motra gocat vajzat jam ne shqipri o krimba. J.

  Reply to this comment
 21. ALBAN DEGA September 16, 21:00

  LAVDI DESHMOREVE HERONJEVE DHE LUFTETAREVE PER LIRINE E SHQIPERISE!

  – Vdekje nazi- fashizmit dhe kolaboracionizmit !

  – Jo vetem mbyllje por edhe ndjekje ligjore te cdo neonazisti!

  – Nga Alban Dega, Nje Jork

  Vendimet historike te Konferences se Jaltes jane ne fuqi. Dje ministri i Jashtem gjerman deklaroi se do te veproje megjithe fuqine ligji ndaj cdo veprimtarie neonaziste qe bashke me te djathten ekstreme perbejne rrezik per demokracine kudo ne Bote
  E njejta politike dhe ligj duhet te veproje me gjithe fuqine e saj edhe ndaj neonazisteve shqiptare.
  Instituti neonazist i Agron Tufes dhe lukunise se kolaboracionisteve te nazifashizmit nuk ben perjashtim.

  Jo vetem te nderpritet cdo financim nga shteti dhe qeveria shqiptare, por edhe te mbyllet nje ciban neofashist si instituti i tij qe lufton komunizmi nga pozitat e nazifashizmit qe u shkermoq perballe aleances se madhe – SHBA- Brutani e Madhe- BRSS .

  Pervec kesaj te nise hetimi dhe te veproje ligji dhe drejtesia ndaj cilitdo qe ben propagande neonaziste dhe glorifikon bashkepunetoret e pushtuesve barbare
  nazifashiste dhe terroristet e Beigradit e Athines.. te dreqit e te birit we luftuan komunizmin shqiptar me dinaret e dhrahmite e Rankovicit, Milloshevicit, te Zerves e monarkofashisteve greke!
  Qeveria dhe Kuvendi i Shqiperise te hartojne dhe miratoje nje ligj te posacem per heqjen e cdo titulli nderi dhe shperblimi financiar apo ekonomiko-shoqeror, perfshi pronat e pasurite e krijuara me krime e tradheti antishqiptare me ndihmen, titujt, gradat e tapite e pushtuesve per sherbimet e tyre te ndyra e te lara me gjak shqiptaresh si dhe ndaj cilitdo diversanti dhe terroristi qe ka kryer krime te cfaredo lloj kunder shqiptareve te pafajshrm me urdherat, armet, dinaret dhe dhrahmite e Beogradit, Athines!
  Nuk luftohet as crrenjoset komunizmi me akte dhe propagande nezifashiste, me shperdorime, mashtrime e vjedhje te nderit, djerses dhe arshivave te shqiptareve aq me teper duke nxitur percarje e kacafytje, grindje e luftera donkishoteske kunder njeri-tjetrit!
  Historine e ben vetem historia, faktet dhe dokumentet autentike jo mashtrues hajdute e sharlatane si Uran Butka, Agron Tufa, Gogolja, Kastriot Dervishet …. e kulishet e bastardeve antishqiptare ne sherbim te nazifashizmit, Aleksander Rankovicit, Nikolai Zerves e co.
  Vdekje Fashizmit !
  Liri Popullit !
  Sot eshte 74 Vjetori i Fitores mbi nazifashizmin!
  Sivjet eshte 75 vjetori i Clirimit te Shqiperise nga nazifashizmi dhe bashkepunetoret e tij shqipfoles, sherbetore, mercenare dhe kamikaze te cdo pushtuesi si te huaj kunder popullit dhe shtetit shqiptar!

  I vetmi vend ne Evrope, pervec BRSS qe u clirua me gjakun dhe luften legjendare te bijeve e bijave te tij me te mire te Levizjes Nacional Clirimtare te populllit shqiptar !
  Lavdi ketyre datave te ndritura historike !
  Lavdi deshmoreve, heronjeve dhe luftetareve per liri e shqiptari te popullit shqiptar pa dallim feje, krahine e ideje!
  Amen !

  Reply to this comment
 22. intelektuali September 16, 21:53

  Cfare fituat o Fitimtare?

  TOLLONAT DHE BUINKERET?

  qe:

  Ju bene si nje fis prej Afrike Zulu? I ke pare si i shikoje ne Evrope shqyptaret? Eja ketu ne SHBA qe te kesh frike te thuash se je shqyptar se te damkosin si drogaxhi dhe terrorist.

  Reply to this comment
 23. intelektuali atdhetar dhe demokrat September 16, 22:41

  Fondacionit Adenauer NUK do TA paguaj me DOT ate mender instituti te mender butka 00.

  Pse?

  Ja U shpjegojj Une intelektuali i vertete shqiptar dhe nacionalist (perpara se te jete properendimor).

  Kur Rama e Demo e intelebutka00 nderojne muthatin e ate halil aline, Polonia dhe Greqia i kerkojne Gjermanise demshperblimet e luftes te ashtuquajtura reparacionet per demet e shkaktuar ne njerez e materiale nga reich Ill, nga nazistet miq dhe padrone te muthatit e xhafetittedeves.

  Keto demshperblimet i kalojne vleren e nje Billion Eur:
  Mbi 800 miliard kerkon Polonia
  Dhe reth 279 miliard kerkon Greqia.

  Keto informacione i gjeni ne faqet e meposhtem:

  https://www.tagesschau.de/ausland/griechenland-forderungen-faq-101.html

  https://www.google.com/amp/s/www.zeit.de/amp/politik/ausland/2019-04/reparationen-polen-zweiter-weltkrieg-forderungen-deutschland-entschaedigung

  Gjithe Bota Demokratie nderon heronjte dhe luftetaret e lirise, ATA qe me luften bile dhe me jeten e tyre mbrojne atdheun dhe popullin e tyre. Me punen e tyre emancipojne e risin prospetitetin popullin e vendin e tyre.

  Bota Demokratie Denon fashistet e koolaboracionistet e tyre, tradhetaret e spiunet, Terroristet e te korruptuarit.

  Pushka top e Pena shpate o Ben Maman Saliu!

  Lavdi heronjve! Lavdi partizaneve trima!
  Lavdi dhe i paharuar babai yt Mamani!

  Mirenjohje te thelle e Respekt te madh.

  MOS U shqeteso nga vemje te Tipit intelebutka00 demo john

  Reply to this comment
  • intelektuali September 17, 13:31

   BOLE FANATIKE DRU ME PRE:

   Gjithe Bota Demokratike ka denuar unanimisht Krimet e Komunizmi dhe me vendim te KE 23 gushti eshte catuar me dekret si “Dita e Flamurit te Zi” qe perkon me Mareveshjen e Stalinit me Hitlerin per ndarjen e Polonise para Luftes se Dyte Boterore. Ne rezoluten e KE – s nenvizohet se Krimet e komunizmit jane me te renda se te fashizmit pernga permasat ndryshe, ngjajne krejtesisht nga ekzekutimi i tyre

   KESHTU I CILESON BOTA DEMOKRATIKE KRIMET E KOMUNIZMIT DHE TE FASHIZMIT

   qe jane si:

   “DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DIKTATURE”

   Reply to this comment
 24. KOZi September 16, 23:54

  Shkova erdha e perseri njejta histori. Nuk kam dijeni per rastin ne artikull por me pelqej idea e hudhjes ne gjyq ! Per te gjithe pjesemarresit e luftes behet nje pyetje – Cfare qendrimi kane mbajtur kur denoheshin,pushkatoheshin,internoheshin neperkembeshin ish shoket e tyre partizane e familjet e tyre ??? A jane kriminele ato komuniste qe denuan po komunistet ?Si mund te shkohet sot ose cdo 5 maj te varrezat e deshmoreve ! Kini dijeni juve comentuesit qe aty te monumenti Nene Shqiperi jane varrosur deshmoret e luftes antifashiste qe i vrau armiku ?! Pra armiku e vrau Vasil Lacin por e vorrosi. U vra Vojo Kushi mbi tankun armik por u varros ne varreza te Tiranes ….dhe sot bejne vizita perkujtimore ato qe vrane shoket e tyre dhe shoket e Vojo Kushit dhe i lane pa varr !!!!Ku jane varret e komandanteve e komisarve te formacioneve partizane te shkojme ne kete 75 vjetor e ti kujtojme ???? …..kaq

  Reply to this comment
  • Martini nga Korca September 17, 00:47

   O Ben Mamani.Mos e çaj kokën për kategorinë e ballistëve dhe fundërinat Sali,Celo e.co.Cfarë ke je fis.trimi patriot si Sali e.Maman.Vranishti.Fundërinave të ballit,bashkëpunëtorëve të pushtuesve dhe spiunëve antishqiptar të gjitha kategorive,prindërit tanë dhe në pasi i vumë përpara si derrat në luftë, i edukuan mirë me kuc e me mac dhe i ushqyem për 45 vjet.Tashti.pse mërzitesh.Ata nuk mundet të fyejnë dot.xha Mamanin. Por si tua .bësh ndonjë nipi dëshmori nga bregu që bën dashuri me ta dhe Mitat Frashërin.Apo do ti heqë emrin e.nderuar Qemal Stafa.Stadiumit Kombëtar.

   Reply to this comment
 25. Shota September 17, 01:47

  Arben Saliu ka kellqe se eshte rrac trimash e jo minj gjyryzesh si ti qe mban shume emra , intelektual e John .
  Ne se babai I tij do kishte bere krime Arbeni nuk do ta conte ne gjyq te “nderuarin” celo mezanin,,,
  Gjithe bota I nderon heronjte e luftes dhe gjithe ato bij e bija qe luftuan per clirimin nga fashizmi dhe nazizmi.
  Kurse sot ne te ashtuquajturen demokraci, pinjollet e ballisteve, zogisteve, qe bashkepunuan me okupatorin mundohen te hedhin balte mbi heronjte.
  Dhe tradhetareve te kombit si maloku Ahmet zog, qe u vetshpall mbret, mbasi e shiti shqiperine dhe vodhi gjithe florinjte, I ngrihet busti ne Tirane nga nje tjeter kryetradhetar si sali berisha dhe tufat e celot nuk shkruajne per te.
  Vdes I biri I zogu , drogaxhiu dhe kontrabandisti I afrikes se jugut dhe sala e varros me nderime.
  A ka turp me te madh, se ky?
  Duket qe shqipetaret I ka zene gjumi, dhe kur ndonje si Arben Saliu guxon dhe ngre zerin disave si “intelekmuti
  nuk I pelqen.
  Prandaj u Bej thirrje te gjithe shqipetareve te ndershem te cohen nga gjumi dhe te ngrihen jo per lulin, monen, edin , por per te drejtat e tyre dhe per te mbrojtur vlerat e luftes tone heroike dhe bijeve te saj qe dhane jeten per liri.

  Reply to this comment
 26. intelektuali September 17, 07:01

  Re kozi gjalle je mo? Po Ste paska pire kunupi Ty re ? Ja paske hudh malaries ti Re kozi, e vjen e na derdellit ketu sikur vuan nga ethet e verdha. He shqyptar se sta kemi ngene e te merreni dhe me Ty tashti.

  Spiun sigurimi e fashist Si muthati

  Mirë Kali qe na ngordhi Po sna Lene rehat as mizat

  Reply to this comment
  • KOZi September 17, 12:54

   Epo ja qe erdha perseri ! Po cfare nuk qendron tek komenti im ? po je edhe intelektual i deklaruar publikisht ! Po nuk e di ti se ato komuniste qe ishin pjesemarres ne lufte dhe jetonin ne vitin 1990 jane vrasesit e bashkeluftetarve te tyre gjate viteve ! Nuk e di ti qe ne listen totale te te pushkatuarve,burgosurve ,internuarve gjate viteve te komunizmit shumica numerike jane ish komunistet te denuar nga shoket e tyre ???Dhe ligji per pafajesine i vitit 1991 i ka falur ato juridikisht ndersa politikisht per komunistet, dhe te majten shqiptare ato vazhdojne te jene antiparti ,agjente e poliagjente ???kaq….

   Reply to this comment
   • intelektuali September 17, 13:45

    Kozi:

    Ke ngrene karremin e spiunit te Sigurimit qe kopjon intelektualin per te mbjelle percarje midis komentuesve antikomuniste dhe antiemveriste. Keto finte keta pushta injorante i kane mesuar te Sigurmimi i Enverit me moton;

    PERCA DHE SUNDO!

    prandaj:

    Hapi syte se te kane “peshkuar” enveristat ne kete forum duke u fshehur pa emerit te intelektualit

    Tung!

    Nga:

    intelektuali

    Reply to this comment
  • intelektuali September 17, 13:38

   Dole nga gjirizi to spiun i Sigurimit te Enverit?

   PER TE PESHKUAR PESHQ NE UJRA TE TURBULLTA

   Nuk ke tager ti te imitosh intelektualin se te vjen era MUT sigurimsi dallkauk qe larg

   Reply to this comment
 27. Drita Aliu September 17, 13:08

  D RITA ,Bije partizani dhe mbese deshmori. O ben saliu do te ishte mire,qe kete padi ta kishe bere me shoke ,ne grup .ceshtja eshte shume emadhe dhe parimore . Ty te faleminderit o oben

  Reply to this comment
 28. intelektuali atdhetar dhe liridashes September 17, 19:37

  Intelektual mavri katundar qe ke mesuar te shkruash e te lexosh e duke u lepir bythen lindes e te tjereve te fondacionit soros KE marre ndonje burse e xhoc KE mesuar Pak anglisht e Pak gjermanisht.

  Idiot.

  Perca e sundo eshte strategjia e romakeve te vjeter o ballist me qylaf Pa shkabe.

  Persa i perket asaj Dates perkujtimore te Mos kish qene ai Stalini dhe ushtria e kuqe e sakrificat e pashembullta te popujve sovjetikee kish Par ai qe U merrte me dosa se ckish bere hitleri me te: do ta kish Vene ne diete me Pune te detyrueshme , dhjamin do ja kishin bere sapun, dhe gjithe pasurine do ja kishin marre per nje puro.

  Po na mbyten keta te ashtuquajtur antikomuniste qe AS e dine se cfare eshte komunismi. Gjithe spiuna e te Pa afte dhe me kete flamur fitojne ndonje kocke te hedhur per te jetuar se perndryshe jane “unable to survive”, “nicht überlebensfähig”

  Thuhet qe edukaten nje femi e merr deri ne moshen 7 vjec.

  Ne cfare moshe dole nga shpella e Dragobise apo nga ferma ne Plug te Lushnjes.

  Shko ne US e nga te duash erë jo m… por erë Kompott qe plehron fushat Bie dhe kundermon si KULCEDER e ngordhur prej nje muaji.

  Provinzial pordhe madh.

  Reply to this comment
 29. intelektuali atdhetar dhe liridashes September 17, 19:39

  Intelektual mavri katundar qe ke mesuar te shkruash e te lexosh e duke u lepir bythen lindes e te tjereve te fondacionit soros KE marre ndonje burse e xhoc KE mesuar Pak anglisht e Pak gjermanisht.

  Idiot.

  Perca e sundo eshte strategjia e romakeve te vjeter o ballist me qylaf Pa shkabe.

  Persa i perket asaj Dates perkujtimore te Mos kish qene ai Stalini dhe ushtria e kuqe e sakrificat e pashembullta te popujve sovjetikee kish Par ai qe U merrte me dosa se ckish bere hitleri me te: do ta kish Vene ne diete me Pune te detyrueshme , dhjamin do ja kishin bere sapun, dhe gjithe pasurine do ja kishin marre per nje puro.

  Po na mbyten keta te ashtuquajtur antikomuniste qe AS e dine se cfare eshte komunismi. Gjithe spiuna e te Pa afte dhe me kete flamur fitojne ndonje kocke te hedhur per te jetuar se perndryshe jane “unable to survive”, “nicht überlebensfähig”

  Thuhet qe edukaten nje femi e merr deri ne moshen 7 vjec.

  Ne cfare moshe dole nga shpella e Dragobise apo nga ferma ne Plug te Lushnjes.

  Shko ne US e nga te duash erë jo m… por erë Kompott qe plehron fushat Bie dhe kundermon si KULCEDER e ngordhur prej nje muaji.

  Provinzial pordhe madh.

  Bjeri fort Beni.

  Po te bejme nje padi te perbashket, te gjithe ne bunte e ISH partizaneve e veteraneve ballëlart.

  Reply to this comment
 30. intelektuali atdhetar dhe liridashes September 17, 20:16

  Intelektual mavri katundar qe ke mesuar te shkruash e te lexosh e duke u lepir bythen lindes e te tjereve te fondacionit soros KE marre ndonje burse e xhoc KE mesuar Pak anglisht e Pak gjermanisht.

  Idiot.

  Perca e sundo eshte strategjia e romakeve te vjeter o ballist me qylaf Pa shkabe.

  Persa i perket asaj Dates perkujtimore te Mos kish qene ai Stalini dhe ushtria e kuqe e sakrificat e pashembullta te popujve sovjetikee kish Par ai qe U merrte me dosa se ckish bere hitleri me te: do ta kish Vene ne diete me Pune te detyrueshme , dhjamin do ja kishin bere sapun, dhe gjithe pasurine do ja kishin marre per nje puro.

  Po na mbyten keta te ashtuquajtur antikomuniste qe AS e dine se cfare eshte komunismi. Gjithe spiuna e te Pa afte dhe me kete flamur fitojne ndonje kocke te hedhur per te jetuar se perndryshe jane “unable to survive”, “nicht überlebensfähig”

  Thuhet qe edukaten nje femi e merr deri ne moshen 7 vjec.

  Ne cfare moshe dole nga shpella e Dragobise apo nga ferma ne Plug te Lushnjes.

  Shko ne US e nga te duash erë jo m… por erë Kompott qe plehron fushat Bie dhe kundermon si KULCEDER e ngordhur prej nje muaji.

  Provincial pordhemadh e llapaqen

  Reply to this comment
 31. intelektuali atdhetar dhe liridashes September 17, 20:19

  My comments please

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim