Në Janarin e pestë pa ndëshkim

Adrian Thano January 21, 2016 15:00

Në Janarin e pestë pa ndëshkim

Jam përpjekur disa herë ta shkruaj historinë e protestuesit që shihet në këtë foto. Ajo është realizuar në 21 janar, në momente- kulm të protestës. Atëkohë e lashë në mes kërkimin sepse njerëzit kishin frikë të flisnin.

Por kam ende të ruajtur një mesazh që zbulon pak nga historia e djalit me flamur që shihet në foto.

Po e sjell  për lexuesit e Ditës, ashtu siç e gjeta sot në arkivë.

Është dërguar në 26 janar 2011 në përgjigje të mesazhit tim për dikë për të cilin më kishin thënë që e njihte djalin e fotos (mund ta ndjeni nëpër rreshta edhe frikën e njerëzve ato ditë):

“…z.Adrian, une personalisht djalin e fotos me flamur nuk e njoh, por eshte i afermi i te njohurit tim. Qe te jem i sinqerte, nuk e di se sa e drejte do te ishte nga ana ime qe te te jepja detaje per te, aq me teper keshtu si po rrotullohen gjerat ne Shqiperi. Mesa degjova nga miku im, ishte shembur ne dru (fraktura neper brinje, ne kemben e djathte dhe ne doren ne te cilen mbante flamurin) por nuk e kishin shoqeruar ne komisariat. E kishin cuar te Nene Tereza e prej andej e kishin nisur per ne shtepi. Mgjth di qe eshte nga Fieri, diku tek 25-26 vjec dhe quhet a Eno a Enea, nuk jam i sigurt per kete. Nje gje qe ndoshta ka vlere te thuhet eshte se ky djali, kur ishte nisur nga Fieri nuk kishte flamur me vehte. Si rrjedhoje duhet t’ia kete marre dikujt tjeter ne mes te katrahures… Nderkohe, per te qene i drejte, e pyeta mikun tim per ndihmen qe me kerkove dhe u tregua disi i rezervuar. Ndoshta kuptohet perse. Nejse, ti shih nese te mjaftojne keto per te ndertuar dicka mbi te. Kalosh mire…”

Ky ishte mesazhi.

Po risjell ndërkohë nga arkiva edhe një kopertinë të 4 viteve më parë (rreth një javë pas ekzekutimeve publike të 21 janarit).

Kopertinë nga Adrian Thano e Jutta Benzenberg, 29 janar 2011

Kopertinë nga Adrian Thano e Jutta Benzenberg, 29 janar 2011

Kopertina që në atë kohë u njoh si “Lotët e Anës” është përgatitur nga unë dhe  fotografja Jutta Benzenberg.

Ka qenë kopertinë e Shekullit, gazetës që kam drejtuar para Ditës, në datën 29 janar, një ditë pas homazheve të tensionuara të 28 janarit.

E risjell thjesht që të mbetet diku si foto; ndoshta Ana, e cila më ka thënë që dëshiron të bëhet juriste do të dojë dikur ta shohë.

5 vite më parë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, aty ku duhej të ishte vendi më i sigurtë, mes dy “qeverive”, Legjislativit dhe Ekzekutivit, u vranë me urdhër të ish-kryeministrit që më pas fshiu filmimet e brendshme dhe manipuloi provat, 4 njerëz.

Dhjetëra u plagosën, qindra të tjerë u dhunuan në bulevard dhe komisariate.

Nuk thuhet shpesh por Gjykata ka dënuar mbi 100 pjesëmarrës të demonstratës së 21 janarit. Askujt nuk i gjeti armë, dinamit, shishe molotov, çadra pistoletë, i dënoi sepse ashtu kishte dashur urdhëruesi i vrasjeve të 21 janarit.

I dënoi, pasi i torturoi; i torturoi pasi i poshtëroi; i poshtëroi pasi i rrembeu rrugëve.

21 janari i këtij viti po shkon si të tjerët.

Ndoshta Qeveria ka bërë gati ca adete. Ndoshta do bëhet edhe ndonjë manifestim i  rastit, tani më i lirë; do thuhen prapë fjalët që duhen thënë për “zbulimin e së vërtetës” megjithëse ajo dihet.

Të nesërmën sheshi do jetë si gjithnjë, me njerëzit dhe mjetet e zakonshme, shiu dhe era do marë lulet e vendosura një ditë më parë, fjalët e kryeministrit do jenë në faqet e gazetave, edhe tek DITA , familjarët do kthehen në hallet e tyre,  ndoshta dikujt i duhet ende të paguajë vendimet e prapshta të gjykatave, se pushteti edhe të vret, edhe të fyen, edhe të merr paratë.

Pesë vjet pas 21 janarit një grusht vrasësish e bashkëpunëtorësh në vrasje dhe ish-apologjetët e tyre në media vazhdojnë të sfidojnë hapur një shoqëri të tërë.

Ndaj le t’i lemë fare ngushëllimet për fëmijët e viktimave, ndonjë tashmë i vetëvrarë. Më mirë ta mbajmë gojën mbyllur nëse 21 janarët e ardhshëm do të vazhdojnë vijnë si ky. Askush të mos dalë më në rrugë të kujtojë të rënët; le t’ua lëmë kujtimin e tyre vetëm të afërmve.

Sepse nëse ndodh kjo që po ndodh, çdo 21 janar – që ne përkujtojmë viktimat dhe vrasësi na përqeshë i lirë mbi të lirët, – do të thotë që jemi bërë pjesë e krimit nga mosndëshkimi i tij.

Familjarë të Ziver Veizit, Faik Myrtajt, Hekuran Dedës

Familjarë të Faik Myrtajt, Ziver Veizit, Aleks Nikës, Hekuran Dedës

Adrian Thano January 21, 2016 15:00
Komento

114 Komente

 1. Eri January 21, 21:27

  z. Thano,
  Ju pershendes per kete permbledhje te shkurter rreth 2 episodeve te 21 Janarit e me pas.
  Nuk kemi me c’presim nga politika per te ushtruar presion ndaj drejtesise, jane qytetaret dhe shoqeria civile ne pergjithesi qe duhet te organizohen vet perpara gjykatave kur ka ceshtje te ndjeshme publike, per ta vene keta te fundit nen presion ne dhenien e drejtesise.
  Me nje president cyryk, me nje KLD te inkriminuar, mazhoranca i ka kembet e lidhura, per mos thene qe edhe ata kane dosje te tyret pezull.
  Qytetaret jane ata qe duhet te bejne drejtesine e vertete. Nje drejtesi e munguar sot, eshte nje varr i hapur neser dhe fatin e keq te rradhes per t’u mbuluar nga dheu mund ta kemi ne.

  Reply to this comment
  • mehmet January 21, 22:31

   Zoti Thano, ju puth duart dhe penen sidomos per rreshtat e fundit.
   Ky kancer i Shqiperise me metastaza te plota i quajtur S.B. është organizatori dhe autori edhe i ngjarjeve të fundit kriminale, me vendosje tritolesh në shtylla dhe makina zyrtarësh.
   Ai është vrasësi i vërtetë në familjen e Haklajve, atë të Azem Hajdarit, të atyre të mjerëve në Gërdec, të 21 janarit. Egoja e tij për pushtet është aq e sëmurë sa nuk ngopet as me gjakun e fukarenjve, e as me fëmijët e vegjël të ngujuar nëpër kulla nga frika e gjakmarrjes që ringjalli ky i pashpirt

   Reply to this comment
   • Mirela Rustemaj January 22, 00:54

    kjo kopertina e Anes qenka nje mrekulli. Une nuk e kam pare me perpara. Ju lutem Adrian, nese mundeni a mund te kem fotografine origjinale te Benzenberg? Pls

    Reply to this comment
    • udhetar si te gjithe January 22, 01:15

     “…E turpshme për të gjithë sesi një grusht individësh, vrasës dhe ish-apologjetët e tyre në media e shoqëri civile vazhdojnë të sfidojnë hapur një shoqëri të tërë…”

     Vertet e turpshme. Politikanë, gazetarë, avokatë, analistë e tërë kalemxhinjtë e regjimit bënë analiza ku barazonin vrasesin me viktimen.

     Nje turp i medias shqiptare, i shoqerise shqiptare, personazhe tragji-komik si Henri Cili, Artan Hoxha, Arjan Cani, Blendi Fevziu e Klani i tij, e ndonje tjeter.

     Pas tyre “Drejtësia” i quajti vrasjet e pastra nga pakujdesia.

     Oo Zot, cfare turpi, si munden te vazhdojne te dalin ekraneve faqe shqiptareve.
     Por në këtë botë lahen të gjitha. (Hak pa marrë e borxh pa larë s’ka). Edhe kur s’merr hak njeriu e drejtësia, nuk harron Perëndia.

     Faleminderit Adrian

     Reply to this comment
     • raimondi Vlonjati January 22, 06:06

      Ai djali me flamur dhe tymin mbas duket si Gavroshi i koheve moderne …..

      Ose “Gavroshi i 21 Janarit ” i shkon me bukur

      Me te vertet duket shume bukur…

      Kjo 21 Janari ishte nje demostrate e gabuar qe perfundoi ne menyre tragjike…

      E para njehere nuk behet proteste per nje ceshtje kur kjo ceshtje ne fjale eshte per gjykim…..

      Duhet lejuar gjykata te jape vendimin e saj, dhe pastaj nqs nuk te pelqen vendimi dil ne proteste

      Por ne asnje menyre nuk mund te dilet ne proteste perpara vendimit te gjykates, se tregon qe kerkon te ndikosh ne vendimine e gjykates

      Duhet te jemi te sinqerte me veten kur flasim per kete ceshtje

      Protesta kishte dy te meta thelbesore
      1-Behej perpara se te jepej vendimi gjykates per ceshtjen ne fjale
      2- Protesta u shnderua ne dhune kunder institucionit kryesor te vendit

      Perfaqsuesi amerikan i tha Edit, qe protesta ishte e paligjeshme sepse kerkonte te rezonte pushtetin me dhune

      Kjo eshte absolutisht e papranueshme …Te ndodhte ajo proteste ketu ne USA , keta te vrisnin pa hezitim

      Dhe nga ana tjeter e Barikades , Sala kur e pa qe ata donin ta rrezonin me dhune , ju pergjigj me planin e tij “A”, qe ishte plan kriminal, porse justifikohej sepse opozita atehere po PErdorte dhunen ndaj institucioneve

      Plani i Sales , sipas meje ishte ky :…Ai kishte vendos snajperat reth e rotull dhe ju kish thene atyre qe te godisnin Edin dhe Gjinushin , kryesisht , por edhe ndonje tjeter , besnik te Edit–
      Si dhe te godiste edhe ndonje gazetar qe ishte kunder tij
      …Dhe pastaj Sala kish mare masat tek mjeket e spitalit qe ata te thoshin se jane vrare nga afer…..
      Ne kete menyre do dilte sikur u vrane midis tyre ….dhe askush nuk do ju dlte ne mbrojte ketyre qe do vriteshin , sepse PS-ja ksihte shume percarje dhe do futeshin ne loje njerezit e Nanos te cilet do rembenin PS-ne, dhe per Edin me shoke nuk do kujtohej me njeri

      ….Mirpo ndersa Edi me Gjinon po ecnin drejt sheshit, dikush i lajmeroi qe te ktheehshin sepse do goditeshin….

      Sipas meje ketu ka lajmeruar sherbimi sekret grek, te cilet dihet qe pergjojne telefonat tane te celularit nepermjet Vodafone duke ja cuar lajmin Vangjel Dules , i cili ne ate moment ishte ne krah te Edit ….
      Aty menjehere Edi u kthye dhe vajti ne lokal …Kjo i shpetoi jeten atij dhe Gjinos

      Atehere Sala futi ne loje Planin “B” , te vriste ne turme nja 4 -5 veta dhe , nepermjet doktoreve te thuhej qe ata u vrane nga njerezit e Edit dhe keshtu te futej ne sherr kreu i [PS-se me elektoratin e tij….

      Dhe e kishte bere bukur edhe kete skeme te dyte Sala, por rastisi ai gazetari i tv-se qe i kishte filmuar ata nga qellonin…..por sidoqofte ai prape e justifikon goditjen si vet-mbrojte , pavaresisht se u tregua i ulet duke goditur njerez te turmes te cilet nuk ishin aspak aktiv , dhe per kete ata police qe kane goditur duhet te denohen

      Por sidomos duhet te denohen patjeter ata doktoret qe genjyen per goditjet q e kishin mare viktimat
      Ata nuk duhet te lihen te lire, sepse ata kane thyer nje regull te mjekut qe nuk eshte thyer as ne kohen e nazizmit ,
      duke genjyer per menyren se si ishin vrare viktimat
      Kete skemen “B” Sala e beri si Miloshevici qe vrau ne nje fshat te Kosoves ca familje serbe ne menyre qe te akuzonte Kosovaret tane …

      Tani , jemi ketu ku jemi,. E kaluara nuk kthehet me,
      Dhe koha iken shume shpejt …jeta po ashtu ndryshon shume shpejt …dhe modernizmi avancon me shpejtesine e drites ….
      Ndaj nuk kemi kohe si popull te meremi me te kaluaren
      Duhet te sakrifikojme nga brengat tona, nga dhimbja
      qe te ecim edhe ne me kohen dhe me popujt qe na rethojne
      Nuk mund te vazhdojme te jemi gjithmone te fundit ne Europe –Do na mallkojne brezat qe do vijne
      Natyrisht kjo date do ngelet ne histori , si date e dhimbjes sone te perbashket …..

      Porse te gjithe ,dhe sidomos politkanet tane ne pushtet
      duhet te gjejne forca dhe te dalin mbi ndjenjat e tyre qe i motivon kjo date tragjike , dhe te shikojne perpara…
      se ne jemi popull i vogel ,qe kemi shume probleme kardinale per ekzistencen tone,per imazhin tone ne Europe , dhe per te luftuar varferine e cila po i merr fyrmen gjithe popullit ….
      Duhet te tregohemi inteilgjente dhe mbi dhimbjen e kesaj date tragjike te vendosim paqen e perbashket ….paqe e cila do na ndihmoje qe ti fokusojme gjithe energjite tona , dhe sidomos rinine tone drejt nje pune dobiprurese per nje te ardhme me te bukur per vete rinine tone ….

      Te fillojme nje Fillim te Ri…. ne paqe dhe ne harmoni ,
      dhe kjo eshte detyre e EDI RAMES

      Drejtuesi tregon qe eshte me te vertet lider kur jep zgjidhje qe i sherbejne te ardhmes se te gjitheve , jo interesave te momentit

      Prolog :
      …….Ketu ne New York tani po bije bore e madhe fare…….Temperatura -7 celsius dhe nje nga humoristet me te mire ketu ne USA , David Letterman tha :…Po bije bore shume ketu ne NY City dhe do bjere akoma gjithe naten …..Por eshte gje e mire, se …….mbulon gjurmet e krimit ..lol..

      Ai e thote per humor , se gjasme ketu nuk zbulohen krimet

     • LORA January 22, 09:03

      Sado gjate te komentosh ,prostituim je tuj bo.
      E ke aq ne gjak sa nuk dashke t’ja dish as nga temperaturat nen zero.
      Ja keshtu te don me fort brekedhjeri i historise.

     • Open your mind... January 19, 20:12

      Gabohesh shume rende o Rajmond,kur mundohesh te justifikosh vrasjet e babait tend shpirteror.Aq me teper qe na ben edhe rolin e specialistit ne fushen perkatese.Na i kraheson dhe me Ameriken pale.Ne çeshtjen e Majkell Brown,ne Missouri te Amerikes,meqe qenke ne Amerike,por prape koqe mbete,u protestua shume me pare se te dilte vendimi i gjykates,madje protestat u kthyehen te dhunshme,por kurresesi policia apo shteti,nuk hapi zjarr mbi protestuesit.Ku bazohesh ti o debil akut,kur thua se po te ndodhte kjo proteste e tille ne amerike,atje te vrasin?Edhe kur nje i çmendur para ca kohesh hyri ne shtepine e bardhe,deri brenda madje,perseri nuk u qellua mbi te,prandaj perrallat tende mundohu t’ia u shesesh atyre bagetive dhe druvareve qe ndjekin Sali Psikopatin tend nga pas.

     • N.VJOSA January 22, 09:44

      Raimondi vlonjati,
      ose Llafazani persosur!…
      Ore Numeror Topi…
      Si ke paturpesine te njollosesh nje Demostrate ku moren pjese rreth 200 mije shqiptare, ose demostrata me e adhe qe eshte regjistruar ne Historine e Shqiperise?!…
      Çfare guximi duhet te kesh qe te hedhesh balte dhe te mbulosh nje krim makaber mbi nje popull te pambrojtur?!…
      Demostrata te dhunshme zhvillohen ne çdo ve d te Planetit, por rralle shume rralle dhe e Europe jo e jo,… nuk shtie kush me arme zjarri mbi njerezfukarenj, me duar ne xhepa , qe kishin ardhur fe demostronin pakenaqsine e tyre….
      Te qeshosh me plumba luftarak mbi nje mase qindra mijeshe, ne mes te Bulevardit, ne driten e diellit, para syve te mbare Popullit shqiptar,
      KETE MUND TA BEJE SIÇ E BERI, VETEM NJE PERBINDH I ÇMENDUR PAS PUSHTETIT !…
      Dhe pike.
      Dhe ky Perbindesh vazhdon te genjeje, vazhdon te mashtroje , vazhdon te terheq per hunde nje formacion te tere politik!..
      Rajmond, e ke pare skeçin e Agron Llakes per Kanen e Vlores?!…
      Ne se e njeh Agronin, ai paska bere shume mire qe ka tipizuar liberalin dbe anarshistin e llojit tend!…
      Prandaj merru me mire e ato shfaqet humoristike qe trasmeton televizioni amerikan dhe mos broçkullit mbi tragjedine e nje populli te masakruar deri ne palcë!…
      Keshtu ore llafazan i persosur, ose numeror Topi!…
      ——————–
      Dy fjale per zotin Thano.
      Shkrimi juaj per kete te ri te fiksuar ne nje demostrate madheshtore, por qe fatkeqsisht perfundoi ne nje tragnedi me shume te vrare dhe te plagosur, tregon per mua shpirtin e revoltes se nje populli te mrekullueshem sic jemi ne shqiotaret, por qe fati shpesh na ka denuar duke patur politikane rrufja e, kriminele dhe mashtrues….
      Ndersa lotet e kesaj vajzes qe loton ler baba e e saj, , me bene edbe mua te merrja rrugen nga Austria e te vija ne Shqiperi, per te shprehur ne menyren time, ngushllimin tim…,
      Pershendetje Thano, me pelqen shume qe ti i rri besnik te Vertetes, se , siç eshte per mjeket betimi Hipokratit, per gazetaret , lejtmotivi tyre eshte, E DUA PLATONIN, POR ME SHUME DUA TE
      V E R T E T E N…

     • plaku January 19, 17:11

      N.Vjosa
      Respekt. Shkrim me ndjenje dhe bindes. Me kete Reimond Vlonjatin ka me se dy vjet qe kam vendosur te mos merrem. Nuk eshte i keq i shkreti por eshte budalla i lindur.

      Pershendetje

     • enea January 22, 17:48

      Ne USA nuk ka demokraci ndaj edhe ata vrasin protestuesit. Kush thote qe amerika ka demokraci GABOHET RENDE.

     • [email protected] January 19, 18:03

      o rajmond !

      lexova disa rreshta ..dhe nuk vazhdova me shume…nuk ja vlen ,do te thoshja.
      populli thote ; shume ,per lume ,pak ,e sakt !

      ti ke bere te paren….

      nuk kam ndermend te zgjatem e te mbush kungullin tend ,por vetem ne nji fragment dua te paralelizoj ,kur thua ;

      po te behesh ketu ne USA te vrisnin etj !

      or ,mik ! per ironi te fatit ,qelloj se disa dite me pas ngjarjes makabre te kryer nga njerez makaber ,qe ti je pale e tyre ,
      ndodhi ne USAn tende ,nji demostrate para nji parlamenti ne nji shtet te USAs,dhe 25 000 vete ,nxoren me shqelma deputetet ,kurse ti na grin sallate ruse !

      or mik !duke patur parasysh drejtesine e maloqerise ,populli qe ka duruar 20 vjete ,doli me 21 janar 2011,per te shporrur kete klike fashiste serbe. dhe me vjen keq qe paske mundesine te shikosh dynjane e Amerikes dhe akoma nuk je bere njeri ,dhe as besoj se do te behesh !

      lexo ; biografia sekrete e Sali Berishes ,mbase kupton ndonji gje me shume dhe te formoshe karakterin tend. pa te njohur me vjen keq je je ne kete nivel arsyetimi !

  • Pëllumb zaimi January 21, 00:22

   Ky shkrim i Thanos duhet të dalë nesër më 21 janar në murin e Kryeministrisë dhe me gërma të mëdha në “Dita” online. Jo si sot me ca gërma të zbehta blu dhe shumë periferik!? “5 vjet pa ndëshkim”??? Pesëqindmijë krime do të ishin ndëshkuar në kaq shumë kohë? Edi Rama të mos kërkojë që ne të harrojmë? Edi Ramën unë e kam harruar qysh tani por krimin e 21 janarit nuk kam për ta harruar kurrë!?? Kurrë? As unë, as shqiptarët e vërtetë? Tung!

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA January 21, 09:15

    THANOS !

    Nuk di sa i sinqerte je ne keto dy rrjeshta qe ke shkruar, po perveç autolevdates per kopertinene e 2011-tes, me qendrimin tend dhe te redaksise qe te ben tehmena, nuk me duket se je ai qe njohem pak vite me pare.
    Me bllokimin qe u ben komentuesve, demton si askush tjeter, çdo fije shprese per te rimekembur kete vend.

    Perse ? Oкунь ? Why ? Perche ?

    Reply to this comment
 2. Ana January 21, 21:28

  Nese ju ngushellon z. Thano deshiroj te them qe nuk jeni vetem. Jemi shume qe mendojme si ju. Jemi shume qe kete dite e perjetojme si nje fatkeqesi personale dhe na mblidhet dicka ne fyt, dicka qe do te clirohet vetem kur S. Berisha te shkoje ne burg!

  Reply to this comment
  • Profeti January 22, 01:22

   Z.Adrian
   Kur dëgjon absurde të shprehura nga liderët e tu, ndjen një keqardhje vetjake për zgjedhjen e gabuar që ke bërë. Shprehja “në Parlament jemi diametralisht të kundërt me palën tjetër”, të trishton me përmbajtjen e saj pa mend. Për cilën palë e ka fjalën zotëria? Për palën 1 milionëshe apo atë 700 mijëshe? Si mund të jetë një popull kundër vetes??
   Mund të mos jemi në një mendje për disa gjëra dhe është normale. A e mendon zotëria se ne që e zgjodhëm e duam njëri-tjetrin se jemi një? Ai dhe askush tjetër nuk duhet të fusë farën e keqe të armiqësisë në zemrat jo pak të lënduara të shqiptarëve në rrjedhat e kohës.
   Le të dalin në ring zotërinjtë liderë e të thyejnë brinjët e njëri-tjetrit, por jo të një populli të vuajtur që sapo ka filluar të marrë frymë lirisht. Lëreni popullin në madhështinë e vet, pa u munduar ta keqpërdorësh djallëzisht. Ai di të veprojë kur duhet. Të fala, Adrian nga Profeti.

   Reply to this comment
 3. DREAM January 21, 21:30

  21 Janari është dita e kokëpalarëve, dita e revoltës së tyre, e mllefit ndaj hajdutëve, shfrytëzuesve, shtypësve e përfituesve.Në 21 Janar ranë katër dëshmorë,që dëshmuan para botës varfërinë e skajshme, xhepat që mezi mbajnë qindarka, mungesën e shpresës. Në 21 Janar kokëpalarët kërkuan të drejtën e zhdukur prej dekadash.

  Në 21 Janar vrau Berisha. Ne, kokëpalarët, nuk harrojmë! Në 21 Janar, emrin na e vuri Meta. Ne, kokëpalarët, nuk harrojmë! Në 21 Janar ,na tradhëtoi Rama. Ne, kokëpalarët, nuk harrojmë! Në 21 Janar, na shpërfillën bashkëqytetarët tanë të rehatshëm. Ne, kokëpalarët, nuk harrojmë!

  Ne kokëpalarët, të shpërndarë skutave të mjerimit, të periferive, të minierave ku vdesim, të shkollave të zaptuara nga oreksi i parasë, sot, e për çdo 21 Janar, nuk jemi vetëm.Kemi njëri-tjetrin. Ne jemi shpresa e vetes dhe e Shqipërisë!

  Reply to this comment
  • wtf January 21, 21:57

   o DREAM, ik ore mbushe ti me budallalleqet qe shkruan. Jo kokepalare po koke… je ti

   Reply to this comment
  • feniks January 22, 00:56

   @Dream!!
   Qe je nje zagar berishist,e dime nga komentet e tua te poshtra e provokuese te meparshme!!1
   Kjo e ashtuquajtura organizate e “KOKEPALAREVE….” eshte nje ORGANIZIM FASHIST I Sali Berishes per te baltosur perseri perkujtimin e 4 protestuesve te pushkatuar nga FASHISTI Berisha!!!
   Leri denglat me gjoja vuajtjet e tua,se e pranoke,qe je kokepalare!!!
   Perdorimi i fjales “KOKEPALARE” eshte sa ofendues aq edhe i poshter moralish dhe me siguri eshte bere per te futur SPICAT E PERCARJES MIDIS PS-se organizatores se protestes se 21 janarit dhe Ilir Metes bartesit te kesaj shprehjeje te NDYRE te asaj kohe!!!
   Ky eshte KAPITALIZEM,prandaj ndodhin edhe keto kapexime mafioze!!!
   Regjia e Beogradit edhe kete radhe nuk e ka lene pa skenar AGJENTIN E VET Sali Berisha,ndaj i ka dhene kete “ORGANIZATE PARAMILITARE”!!!!
   I lumte policise qe i ka arrestuar keta NDYRESIRA,se keshtu edhe PD-ja nuk i mbron dot,se del BLLOFI i saj!!!
   Thyejuani brinjet ketyre “KOKEPALAREVE” te vertete te Berishes!!!

   Reply to this comment
   • DREAM January 22, 18:52

    Po ,po ashtu eshte .Jemi ‘grupi armiqesor”,sabotatore jemi .
    Me pare vrau Berisha si kokepalaret e e Rames …tani Rama duhet te na “thyej brinjet” sepse jemi te Berishes

    IDIOT ! IDIOT dhe vetem IDIOT !

    Reply to this comment
 4. Ajet Delaj January 21, 22:21

  DREJTESINE E VENDOS NEPERMJET LIGJIT VETEM SHTETI LIGJOR I SE DREJTES, NE PARLAMENTIN E SHQIPERISE SI SHPREHJE E DREJTEPERDREJTE E VULLNETIT TE POPULLIT.

  21 Janari eshte nje date perkujtimore per viktima te pafajshme te pushtetit ne vazhden e shume datave te tjera qe kane shoqeruar jetet tragjike te shume shqiptareve ne 68 vitet e fundit per te mos thene me gjate.
  Pas cdo krimi makaber e marrje jetesh te pafajshem pergjate 23 viteve te fundit eshte shoqeruar nga opozita e radhes me premtime e perbetime per ti zbardhur krimet e ndeshkuar autoret pasi pergjate diktatures kriminale komuniste nuk kemi guxuar as tju perendim emrat viktimave se xhelateve nuk behet fjale. Fatekeqesisht duhet thene se me ardhjen ne pushtet, opozitat qe perbetoheshin ngrinin ndonje permendore te radhes dhe kaq shpresojme te mos vazhdoje keshtu.
  Viktimat e krimit politik e ordiner kane qene te shumta pergjate 23 viteve te fundit e mjaft pak prej tyre kane patur fatin e nje gjysme zbardhje dhe ndeshkimi per autoret se udheruesit as edhe nje rast te vetem pasi nekomunistet kane preferuar qe terrorin komunist ta zevendesojne me terrorin e rruges e natyrshem ne kete situate kane fshehur edhe duart e tyre te pergjakura.
  Ne forume e media te gjithe ne bejme si eksperte e zbulues te medhenj e shume prej nesh mbajme syze te kuze e blu e ne vartesi te ngjyres se syzeve shikojme edhe krimet e viktimat e pak prej nesh e dime qe krimi ka vetem ngjyren e zeze e pak i referohemi faktit se vetem ligji eshte ai qe ndal doren e krimit pasi hakmarrja primitive pjedh vetem krim te ri.
  Therasim per denimin apo ndeshkimin e njerit apo tjetrit dhe harrojme se shoqerite e civilizuara ku aspirojme te shkojme edhe neve kane ngritur shtet funksional demokratik e institucione te specializuara ne sherbim te jetes, prones e dinjitetit te njeriut e natyrshem edhe qe pecaktojne dhe realizojne ndeshkime per ata qe marrin jete njerzore e shteti demokratik I dergon edhe ne karrige elektrike.
  Thirrjet per te ngritur shtetin ligjor te se drejtes jane te domosdoshme por kur ato bashkohen me thirrje per denime e vrasje individeh e kompromenton tej mase domosdoshmerine e misionit dhe te vete forces politike qe pretendon se mbeshtet.

  – Presumimi i pafajsise eshte nje e drejte kushtetuse ne nje shtet demokratik e shoqeri e lire.

  Cka do te thote se hetimi shkon nga veprimtaria kriminale drejt personit dhe jo e kunderta.

  – Shoqeria shqiptare ka zgjedhur nje pushtet me vote te lire qe ka premtuar ne fushate ndeshkimin e krimit e rithemelimin e shtetit. Pushteti duhet te realizoje pritshmerite e popullit nepermjet drejtesise ligjore e jo hakemarrjes primitive qe nuk te shpie askund pasi pritshmeria ka nje kufi e te jeni te qarte se mekataret synojne ta cojne shoqerine shqiptare edhe nje here ne kaos total si rrugen dhe mundesine e vetme per te shpetuar edhe nje here tjeter e aprovuar amnistine e radhes mbi gjak e vuajtje shqiptaresh.
  E para drejtesia nuk vendoset me seleksionim te vraret e mi e te vraret e tu pasi kalojme ne shoqeri tribale megjithse nuk e mohoj se te vraret ne bulevard jane te fresketa e dhembin me fort por shoqeria duhet te kerkoje drejtesi per te tere pasi qytetrimet po kerkojne shkaqet e vdekjes se mbretit Tut para 3 mije vjetesh e natyrshem shteti duhet te realizoje pritshmerine e shoqerise per drejtesi.
  Nuk eshte hetuar e zbuluar realisht as te vraret e 2 Prillit ne Shkoder te deputeteve Hajdari , Xhindi e Olldashit , te komunarve gjykatesve e ficerve te policies e po te doni edhe vdekja e Mehmet Shehut e rreh 4 mije viktimave te komunizmit qe familjarve nuk ju jane kthyer akoma eshtrit e njerzve te tyre te dashur.
  Megjithate te qendrojme te 21 Janari meqe eshte edhe pervjetori i kesaj date dhe sipas FBIse 21 Janari eshte mjaft kompleks gje qe eshte e vertete gje qe e perseriti edhe kopetenti Prokurori Llalla por rekomandimet e agjensise me prestigjoze te botes FBIse nuk I kane zbatuar e marre ne considerate akoma.
  Megjithate ka fakte te pakundeshtueshme qe drejtesia e korruptuar e pa afte , politike duhet ti japin pergjigje nese duan qe te vazhdojne te firmosin cdo pesembedhjete ditesh per te marre rrogen nga taksat e shqiptareve . Dhe jo vetem kaq port e tera krimet qe kane trazuar jeten dhe zemrat e Shqiptareve pergjate 23 viteve e me gjate.
  Kete po e them une por kete hapur dhe me vendosmeri nese e ka duhet ta thote , Kryeministri i Shqiperise z Edi Rama ai qe eshte mandatuar per te prure drejtesine ne emer te atyre qe kane ikur e te zhuriturit e atyre qe lane pas nena, baballare femije , motra e gra

  – Ka kater te vrare te pafajshem me duar ne xhepa ne bulevard

  -Ka prishje te provave (shkaterrimin e serverit te Kryeministrise} e moslejim te mbledhjes se provave nga prokuroria Brenda rrethimit te Kreministrise pergjate nates qe pasoje krimin.

  – Ka grusht shteti te pranuar nga ish-Kryeministri pasi ka bllokuar hapur zbatimin e urdher arrestit per zhinxhirin komandues te gardes e moslejimin e prokuroreve Brenda Kryeministrise mbas krimit.

  – Ka plagosjen e komandantit e Gardes brenda Kryeministrise besoj cdonjari e ka shikuar syrin e nxire te z Prendi

  – Dhe ne fund ka edhe nje proteste te dhunshme.

  Qe te dyshuar kryesor per tera keto eshte ish-Kryeministri e Ministri i tije i Brendeshem besoj se nuk e ve kush ne dyshim pasi ata ishin atoritetet kryesore ne Kryeministri pergjate 21 Janarit e ne vazhdim.
  Kryeministri Rama duhet t’ju thote shqiptareve se gjate 4 muajve te qeverisjes e 6 muajsh te fitores se te majtes si kryesues i kualicionit e Kryeminister a jane thirrur ne Prokurorine e Repuplikes zoterinjte Berisha e Basha thjesht per te dhene sqarime rreth kesaj ngjarje madhore e sensitive per shoqerine shqiptare e me ndikim te madh ne humbjen e pushtetit nga njera nane e fitimin e pales tjeter.
  Se dyti a eshte e turpshme per Kryeministrin Rama qe ben memorandum me Kryeprokurorin per te arrestuar ndonje fshatar qe hedh nje tel te paligjshem ne shtyllen e tensionit e nuk therret Kryeprokurorin per bashkepunim per te hetuar ceshtjet madhore qe shqetesojne shoqerine shqiptare me “Gerdecin”, “21 Janarin” “Cacin, Tacin e Nanon” e shume te tjera.
  Une mendoj se nuk duhet harxhuar asnje sekond kohe kunder Berishes Bashes Nanos e kompani pasi ata ligjerisht nuk kane asnje fuqi ekzekutive ne Shtetin Shqiptar por i duhet kerkur Kryeministrit Edi Rama qe te beje reforma te thella ne te tera drejtimet pasi shteti shqiptar i ngjan nje thesi te kalbur qe ku ta kapesh e leshojne penjte dhe thellesisht mendoj se per kete arsye eshte votuar e mandatuar.
  Nese i ka duart e lidhura duhet te dali para shqiptareve e te tregoje sa projektligje ka te bllokuara nga Kryetari i Parlamentit e Komisionet Parlamentare kur dihet se projekt ligjet i inicon Qeveria dhe i aprovon Parlamenti.
  Mbas kesaje te kerkoje zgjedhje te parakoheshme pasi zgjedhjet e parakoheshme nuk jane fundi i botes kur dihet se Italia ne 50 vjet ka realizuar 50 pale zgjedhje dhe eshte fuqia e peste e botes.
  Nese nuk eshte i zoti per asgje apo thjesht eshte loje e Berishes te largohet sa me pare pasi vendi po shkon me shpejtesi te madhe drejt kaosit total nga mosqeverisja pasi Shqipria ka qene ne kaos permanent

  Bota eshte teater njerzit jane aktore mjere ata qe nuk luajne rolin e vete ka thene Shekspiri I madh. Kjo vlen per kombe popuj qeveri e natyrshem edhe per individe qofshin keta e Kryminister i nje vendi.

  AJET DELAJ

  NEW YORK

  Reply to this comment
  • arsyeja January 22, 01:17

   Maxhoranca nuk ka as me te voglen deshire per te vene drejtesine e munguar te 21 janarit…..Protesta e 21 janarit erdhi si rezultat i sa e sa padrejtesive te qeverise se PD me Berishen kapo por mos te harrojme se pika e ujit qe derdhi goten ishte video e korrupsionit te Ilir Metes,at’here dhe tani ne pushtet ndaj,ne kete vend te kapur nga mafia politike,nuk do te kete kurre drejtesi…

   Reply to this comment
   • Pellumb Mecaj January 22, 01:24

    Ti “arsyeja” qeke me i paarsyeshem edhe se Mark Ujku
    Zoti Adrian, c’janë këta palo analistë në emisionin e TV Klan?! Zoti Hoxha, më mirë me thënë, ishe njeri me dosje. Na krahason shkuarjen e Partisë Demokratike te SHQUP-i me zhvendosjen e Ministrisë së Mbrojtjes te Akademia Ushtarake. Kjo mendoj unë, është e drejta e kryeministrit të veprojë dhe të zbatojë premtimet që i ka premtuar këtij populli dhe me sa shohim, po vepron në sensin e duhur.
    Partia Demokratike, e kam thënë edhe më parë, që duhet të shkërmoqet dhe të krijohet një emër tjetër partie, me të tjera mentalitete. Na dalin disa çunakë analistë… Në panelin e zotit Fevziu ka analistë servil dhe shumë servil, duke përjashtuar zotin Lubonja dhe zotin Marku. Janë të paktë analistët e mirëfilltë në këtë vend që të jenë objektivë.
    Kryetari informal i të djathtës nuk ul kokën dhe të ringrejë këtë parti, të bëjë analizën e humbjes dhe jo të kërkojë të ngrejë popullin në revoltë, që zotnitë të cilët zotni nuk janë, të vinë në pushtet. Nuk kanë faj, se sistemin gjyqësor e kanë këmbë e krye në mbështetje. Zonja analiste në këtë panel, na thënka se partitë politike kanë nevojë për mbështetje financiare (!). Këto parti, për mendimin tim duhet të paguajnë si biznes i madh, në të kundërt të mos na kërkojnë neve të paguajmë taksa. Ato parti pa përfaqësime në Parlament duhet të ç’regjistrohen me vendime gjykate.

    Reply to this comment
    • dritani January 22, 01:25

     Eshte e vertete.
     Disa gazetarë të formateve të ndryshëm, kanë ndërruar kostumet dhe ju është liruar kollarja. Nuk ka më pyetje të tipit “si u arrit të jemi këtu e aty”, “si u arrit të jemi në vend të dytë”, e të tjera zylule të këtilla, por qëllohet nga afër për keq, sikur paguhet haraçi i dhënë më parë keq.

     Reply to this comment
 5. Zbuluesi January 21, 22:25

  Komentues,kujdes personi me pseudonimin “rezarti” eshte spiun sërb me origjinë shqiptare.

  Reply to this comment
  • rezart January 22, 01:09

   Bravo “zbuluesi”!!!
   E ke gjetur sakte se qenkam serb,bile mund me thuash edhe emrin,vendlindjen,vendbanimin,kohen e rekrutimit ne UDB etj!!!
   Na rrufsh per behar,o zbulues se per dimer na RRUAN Sali Berisha,ky AGJENT I DEMASKUAR HAPUR SERB ne mes te salles se KUVENDIT nga Spartak Braho dhe askush nuk eshte shqetesuar deri me sot,ndonese ky BANDIT i ka bere nje mije e nje te zeza popullit shqiptar!!!
   Ne se qenke zbulues,o krric gomari,merru me VRASESIT SERBE te 2 prillit,te 21 janarit,me Fazllicin,me Arben Imamin,qe kane dale hapur si mbeshtetes te serbit ne cdo gje!!!
   Nuk me ndalon dot,o zbulues leshi,qe te demaskoj KRIMET E BERISHES per 26 vjet!!!
   Ti vazhdo mblidh PORDHET e beji pambuk!!!!

   Reply to this comment
 6. Mark uk January 21, 22:27

  Eshte po ai djali qe me ket flamur qellon policet e shtetit,bile edhe i gjuan me te.Polici me guxim duke rrezikur se do hane ndonje gure nga huligantet e paguar nga Rama u ul mori flamurin e nuk e la te shkelej.Une mendoj se ata fshatar sepse as nje qytetar nuk u genjye na njesitet guerile te shperdar neper ne gjith vendin arriten te rrejn me para.

  Reply to this comment
  • zeni January 21, 23:21

   Je tipik shpellar o Mark. Te njejtat shpifje te njejtin mentalitet si kryeshpellari yt. Pse ti gjuaje me flamur policet ky djali kur ka thike me helm,ka cadren me pistolete dhe te gjitha idiotesite qe imagjinata juaj e semure krijon.

   Reply to this comment
 7. Koz Dynjaja January 21, 23:07

  – Solidaritet me DREAM ! Kurajo ! nuk je vetem – Ngrihunu dhe bjerini ,,korrini e shtypini ,,katundar e punetor ,, kokepalar me ndonje morr ! gallate.

  Reply to this comment
  • ortes January 22, 01:19

   O Kozi!
   Po pse nuk u solidarizuat bashke me Berishen me 23 qershor,qe te fitonit zgjedhjet,o lumemadh,por tani qe ju plasi haleja sheshit!!!
   Eheeeee,e kuptoj!!
   Doni te solidarizoheni me njeri tjetrin,qe te shpetoni nga BURGU Berishen,Bashen,Imamin etj,eeeee????
   Ahaaaa!!
   Harrojeni!
   Shpejt a vone keta plehra ne BURG DO PLEQEROJNE BASHKE!!!

   Reply to this comment
   • Koz Dynjaja January 22, 13:53

    -Cuno ! Nuk kam votuar asnjehere per Berishen qe me 22 Mars 92 ! Me kete emer kam vite qe komentoj dhe qendrimi im eshte sipas temes qe diskutohet. Per kete rast te 21 janarit jam ne anen e shtetit atedite edhe sot . Nje shtet i ndertuar nga zgjedhje te pranuara te rregullta nuk mund te sulmohet . Mendoj qe duhet ne Tirane te caktohet ose te ndertohet nje shesh qe te jete sheshi i protestave. Aty te instalohen kamerat dhe pastaj te prezentohet cdo proteste ,edhe ajo e “kokepalarve ” te djeshem .tung

    Reply to this comment
    • ortes January 22, 17:02

     Ore Kozi!
     Po qenke koqe,zotrote!!!
     Lere se kur paske votuar per Berishen,ndersa po LLAP tani per ate!!!
     Ku i ke lexuar keto mbrockulla,qe thua,o debil,se SHTETI I NDERTUAR NGA ZGJEDHJE TE PRANUARA TE RREGULLTA,NUK MUND TE SULMOHET????
     Po a e ke marre vesh ti,o derdimen stambolli,se 200-300 mije protestues u ngriten ne PRROTESTA TE FUQISHME DISA HERE ME RADHE ME PARULLEN :”DUA VOTEN TIME”,pra te vjedhur???
     A ke pare neper bote,kur behen protesta me te DHUNESHME se kjo e 21 janarit,qe nuk eshte vrare asnjeri???
     A e pe PROTESTEN E DJESHME TE KIEVIT,qe u vune flaken policceve pa hesap dhe sheshin e mbushen me tonelata me gure dhe askush nuk qelloi???
     A e di ti,o kelysh i Berishes,qe 4 protestuesit e vrare ne momentin e VRASJES ishin larg murit te kryeministrise,me duar ne xhepa,pas pothuaj mbarimit te protestes???
     NE FUND:
     -A E KE MARRE VESH,O GJAKPIRES,SE NE SHQIPERI ESHTE HEQUR DENIMI ME VDEKJE EDHE NGA GJYKATAT,SIKUR TE KESH VRARE ME MIJRA VETE????
     ASKUSH DHE ASKUJT NUK I LEJOHET TE VRASE NJEREZ PER CFARDO ARSYE !!!
     Zagaret e Berishes,gjate GRUSHTIT TE SHTETIT TE 14 SHTATORIT 1998 i vune FLAKEN KRYEMINISTRISE dhe nuk u plagos njeri!!!
     Atehere pse sa here eshte ne SUNDIM serbi kriminel Berisha ndodhin VRASJE SHTETERORE???
     URREJTJE PER KEDO QE MBESHTET BANDITIN Sali Berisha!!!

     Reply to this comment
     • Koz Dynjaja January 22, 20:23

      – Shteti nuk sulmohet ! Shteti eshte rezultat i vullnetit kolektiv nepermjet votes.Kishit inat me LSI dhe Meten se me 4 deputet te tij i dha qeverine Berishes . Deshet te shfrytezonit videon Meta – Prifti dhe bete ate proteste per rrezim te qeverise por u dha pergjigja me vonese mendoj une .Demostrim edhe te dhunshem mund te bejne ne bote organizatat anarkiste ose te mbrojtjes se mjedisit por jo partite politike . Fito me vota si sot .Dhe mos guxojne me kush te sulmoje jo kryeministrine por as nje institucion qofte edhe lokal ne fund te shqiperise.
      Prandej mos u bej “kokepalare” kur je sipas komenteve tua ne drejtim tim -fshatare pa toke- tung

   • mjer shqipnia January 19, 18:52

    Futja pordh or mik,,, po kush guxon me arrestu berishen,,,,qoni ni mesazh ne fb e palloshit se kan fillu me pa endrra,,,n,ket vend t,mallkum 21 janar ka t,gjith vitin ,, mjer shqiptart,,

    Reply to this comment
 8. Agimi January 22, 04:23

  Eshte per te ardhur keq se jemi katandisur ne shqiptaret.Te vret kryeministri ne mes te dites ne boulevard dhe njerezit heshtin.Natyrisht qe jemi ne nje shtet jonormal se po te ishte normal do te vepronte drejtesia.perderisa jemi ne shtet jonormal duhet te detyrojme institucionet te funksionojne,duhet te ushtrojme trysni qofte edhe duke bllokuar me protesta godinen e Prokurorise se pergjithshme te Keshillit te Larte te Drejtesise, te Gjykatave te te gjitha niveleve, derisa te rihapen hetimet per vrasjet e 21 Janarit, te Gerdecit e me rradhe.Ky vend ka nevoje per njerez te guximshem, duhet te ndeshkohet nj here e mire grupi criminal antishqiptar I sali Berishes -qe shkaterruan vendin, shiten , vodhen , vrane e cfare nuk bene dhe vazhdojne te bejne .Edi rama duhet mbeshtetur por edhe duhet ushtruar trysni qe ti shkoje deri ne fund premtimeve te tij qe ne fakt kryesoret jane-vendosja e drejtesise.Pa u ndeshkuar fajtoret dhe kriminelet e medhenj te politikes , nuk ka drejtesi.

  Reply to this comment
 9. Santana January 22, 08:13

  KUSH VAZHDON TI MANIPOLOJE SHQIPTARET?

  Shqiptaret jane manipuluar me shekuj dhe vazhdojne te manipulohen , si me amatoret e politikes si te vendit dhe ne ate te jashtemen…!Vazhdon “zhdukja” e krimit me nje levizje qepallash nga vete kriminelet, qe jane shnderuar ne prestixhiator nga kriminel ne viktim…

  Reply to this comment
 10. TROJA January 22, 08:46

  O Adrian…po lodhesh kot,je nje ze ne shkretetiren e akullt,ne vendin qe e ka emerin Shqiperi.Kjo ishte e djeshmja dhe kriminelet e djeshem,sot krenohen me ate qe kane bere,se e dine ke kane perballe???
  Ju jeni njeriu ndoshta me kurajoz qe flisni dhe shkruani,por duhet te shekoni edhe realitetin e ri me keta njerez te “rinj” me skenaret e Saliut.E ardhmja shihet sot,me veprimet dhe emerimet,me vendosjen e njerezve ne drejtim te shtetit.Ketu Juve nuk ju intereson,nuk doni,apo edhe nuk jeni urdheruar nga punedhenesi juaj,te shkruani,kjo do duket ne ditet e javet qe do vine.JU nuk shkruani se si po luhen komedi ne rrethe,si tallen me inteligjencen e njerezve nga keta qe kane pushtetin sot.
  Po ju shkruaj per nje komedi te luajtur ne DA te qarkut Lezhe,verifikojeni dhe do te me jepni te drejte,do shekoni skandale qe edhe regjimi fashit i Saliut nuk i bente: Isha deshmimtar i nje humori te pa shoq,ku skenare te kohes se Saliut luheshin nga aktore te PS.Nuk kishte me turp,nuk desha te jem pjese e atyre qe votuan kete force qe po shfaqet me e eret se ajo qe permbysem;
  Konkurohej,per drejtoret arsimore te dy rretheve,Kurbin dhe Mirdite,ishin mbledhur dekumentacionet dhe u caktua ora dhe data.( Sa per paranteze,ne kohen e PD,drejtoret emeroheshin si vende politike dhe askush nuk fliste,ishte i afte,ishte me shkolle,ishte analfabet,pak rendesi kishte,ishte me e ndershme, emerohej) dhe u paraqiten njerez me integritet,me kulture me mastera me eksellence,dhe me shprese se kjo force politike do te jete “Rilindje dhe jo Ringjalle e veseve te PD.
  Por komedia sapo fillonte,Drejtori ishte emeruar per Kurbinin,konkurimi ishte sarkazma e nje pushteti te ri qe nxjer edhe gjuhen ndaj ndershmerise,ndaj kultures,ndaj inteligjences.
  Dhe qe ta dish i nderuar kryeredaktor,fitoi nje person tjeter me 30 pike me shume se i emeruari,por vendimi ishte dhene muaj me pare.Pra nje njeri qe ministria e arsimit duhej ta kishte skualifikuar se nuk plotesonte kriteret,nje njeri qe eshte ne nivelin e 300 arsimtareve te rrethit,edhe se nuk fiton konkurimin,emerohet juridikish drejtor???(pak nga dosja qe mesuam per personin qe fitoi 95 pike,k mbaruar dy fakultete te gjuhesise,master ne Anglisht,e dekoruarEKSELENCE ne Anglisht,10 vjet drejtoreshe shkolle,31 vjet eksperience ne arsim,kualifikime,ne POLONI,MAQEDONI,disa lloje ne Shqiperi,por.???)
  E di sa raste te tilla ka ne rrethe?
  E dini se sa eshte ulur besushmeria ne baze per PS?
  Kerkojani gazetareve tuaj qe te verifikojne vetem kete komedi dhe do shihni sa po largohen nga “Rilindja” e Edi Rame. Dergoni nje gazetar dhe shekoni kete komedi therese,qe ka ndodhur.
  Nuk ju lene??? nuk ju intereson???Atehere po dal ne fillim,te shkrimit,zeri juaj eshte ne shkretetire,therisni sa te doni,ulerini,por nuk do tju degjoje njeri.Me vjen keq,se kemi punuar dikur ne nje media,keni qene i drejtperdrejte,por vetem kur urdheroheshin nga pronari qe kishim te perbashket.fALEMINDERIT NESE E LEXON.

  Reply to this comment
 11. Ali ASLLANI.. January 22, 09:51

  Sali Berisha ja kaloj dhe Enver Hoxhes si diktator.shikoni dhe zberthejeni shkrimin e Mero Bazes !!po ta marim si te vertet rrefimin e tije ,i bie qe BOM horri ka dhen miratimin per mbulimin e fakteve dhe provave per vrasjet e 21 janarit,gjithashtu dhe Silvja Konti lavirja e bulevardit ka kerkuar miratimin e ministrit qe do e jap miratimin per flet arrestet I MADHI .qe do te thote qe nuk ka pas levizjen me te vogel per kundershtim e jo me pucista per te rrezuar shefin e tyre…por me e forta eshte loja qe u beri shefi ketyre perfshi dhe Bashen ne kete mes.Horri dhe Lavirja kan ngel me goj hapur kur ndegjuan qe u akuzun si pucista nga shefi i tyre ..se si i perdori pa me te voglin hezitim dhe sa te pafuqishem ishin para kapos se tyre.nji skenar i vjeter, nji hap mbrapa dhe dy perpara per te cfryur tensionin ne popull,qe gjoja paska perplasje ,rezistence brenda bllokut te udheqjes.dhe kjo loj i dha efektet e veta me se miri tek masat..shikoni dhe nji loj te bukur qe i beri dhe ambasadorit Amerikan kur gogoli i shqiptarve tha qe do bente dhe ai nji miting.dhe ketu ka nji keqkuptim nga masat e majta per Arvizun kur tha per te shkalluarin qe eshte burre shteti sps vendosi mos beje miting.imagjinojeni sikur te ishte bere !!vendi do shkonte drejte luftes civile…shikoni dhe kete tjetren qe para ca ditesh ambasadori Arvizu shkoi takoi Berishen !!perse valle pas gjith atyre shpifjeve ,deri ne ekstrem qe e hoqi nga puna para kohe Berisha ! ambasadorin amerikan..dhe si vajti ta takonte diplomati me i rendesishem ne Tirane prap kete deputet te thjeshte.THone qe ujku ta dinte fuqin e vet mbyste boten ..dhe per fat te keq Berisha eshte nji ujk qe e di fuqin e vet..ai e di mir der ku shkon fuqia e nji ambasadori dhe si funksionon politika e rajonit e me gjere,ai i shkul pa mbire mire fara qe i rrezikon pushtetin e tij real.

  Reply to this comment
 12. serbia mikja e amerikes January 22, 10:31

  teroristate serb vrane pa meshire ne 2 prolle dhe berisha ishte bashke vrasese dhe pati karjere pere te zhdukure shqiptarete dhe te hapte hasmerite e beri me kete mbeshtetje beri poshtersine me te madhe ne 98 dhe prape teroristate fituane asnje su denua bilese me ardhjene ne pusjtete fituane gjyqete dhe morene para pa hesap dhe u denua shteti paska mbrojtje ose bene lojene e serbogreqise te mbeshteture nga amerika se vetem ajo te mbrone ndersa poshtersia kesaj radhe qe e shtetite i vrau kote dhe kesaj radhe prap fitoi terori shteti teroriste apo njerzite etroriste qe bene maskere ne 98 kesaj radhe ishine ne pushtete dhe vrane e masakruane pa meshire dhe prape denuane te dhunuarite dhe fituane vrasesie dhe ska gjasa te denohete kudhe po kesaj radhe qe dhe nje i ri me te njejtin fate luli si berisha ne 92 dhe ai ishte i erfshire ne vrasje dhe beri edhe me keqe ne vazhdime tani mendoi si do jete ky luli me gjakatare se berisha me fakte une srbogreqia e kame bire dhe nuk na ikene dote se i kemi shume disje dhe ai eshte i bindure qe duhete te na sherbejhje se ka dhe SHIK qe eshte komplete me bijete tane shikoni cterore po ju bejme dhe ska shtete qe na kap rrofte serbo greqia babai i njerzve te pd me mbeshtetje amerikane

  Reply to this comment
 13. DEMONI January 22, 11:51

  Jam kurioz te di, z. Ardian Thano, se a do kishe po kete opinion e ndjesi qe ke per 21 Janarin 2011 sikur ai te ishte zhvilluar sot, pra me 21 Janar 2016 para Kryeministrise se Rames nga protestues te PD-se se Bashes?

  Reply to this comment
 14. AP January 22, 12:21

  Ç’te lidh me Vloren ty, Rajmonda Vlonjati?!
  Te lidh, ndoshta, SHIK- u Gazidede- Visho?! Nje gjë është e sigurt: Je plehër !

  Reply to this comment
 15. Amant January 22, 14:06

  Rajmond Vlonjati eshte nje koorespodent i mediave te ekranit te saliut ne Vlore. Mos e paragjykoni. Eshte ne detyre. kerkon qe tu mbush mendjen pronareve te tij se eshte adap per vendin e punes qe gezon sot. Ketij i thone vertete hall. Ky eshte nga ata personazhe qe nuk dinin se lufta e dyte boterore kishte mbaruar. Thjeshte vazhdon te luftoje dhe te mbroje istikamin e saliut.

  Reply to this comment
 16. Pëllumb zaimi January 22, 14:10

  VR!!! Me këtë shënim i dashur adrian na ngrite flamurin e ketij djalit ne shpirt. E kam parë këtë djalin nga 40-50 metra largesi. Shoku dhe kolegu që kisha në krah ma bënte”shiko,shiko atê çunin me flamur dhe ngazëllehej si femijë…”Ishim aktivë ne ate proteste aq sa u bëra objekt i “klan-it” me levizshmerine time. S’ka kronike te asaj dite qe te mos më kete filmuar tv e aleksander berishes. Më kujtonin për organizator..! Ja e tregova dhe këtë “heroizëm” pensionisti. Por kjo s’eshte gjë. Quaje vetemburrje po deshet? Ajo që ishte ç’ishte ishte se ky djale na dha krahe. Por nga shenimi juaj kam njê ndjesi jo te pelqyeshme per faktin se përse ky djali ka druajtje te ekspozohet… Ju e kini ndjekur linjen e gjetjes se tij dhe e kini bëre kete me art. Por menjehere sapo ndesh me “friken” e ketij djali,arti juaj fillon te te japë dhimbje? Pse keshtu me kete djalin flamurtar? Nderime thano! Dhe mos m’i prish ato passhenimet kur flas për një “çun te bukur nga fieri” se gjen belanë me mua! Ja pyete dhe xhotën? V0,-Me këtë flamurtarin u bënë në fier “dy çuna te bukur”!

  Reply to this comment
 17. MARKO January 22, 17:13

  Ai djali me flamur, te mbetet si simbol i “LIRISIE” ashtu si ka mbetur “Ushtari i Panjohur” ne kORCE apo ” Partizani i Panjohur” ne Tirane.. Foto e Djalit me Flamur dhe Foto e ANES, te ngelen ne panteonin e Historise se Shqiperise, si FOTO me te “GODITURA”, e te realizuara ne vite.

  Reply to this comment
 18. Pëllumb zaimi January 22, 17:45

  Marko? Gjithnje ka pozitivitet ne komentet tuaja. Dakord me shënjterimin e idese tuaj të “flamurtarit protestues apo te rizgjimit të shqiptareve te mashtruar…” Më poshtë edhe “lora” eshte me këtë propozim. Nderime!

  Reply to this comment
  • DREAM January 22, 19:54

   Me kusht qe te quhet
   “KOKEPALAR I HALEANCES ”
   dakort shume dakort ,me ju debatikasit …
   do na kujtoje gjithmone idiotesine qe kemi .

   Reply to this comment
   • mirel January 21, 18:44

    Haha Dream, problem eshte se komentuesit nuk duan te pranojne qe konsiderohen si kokepalare nga Kryetari I Parlamentit sot, qe mbeshtetet gjeresisht nga Haleanca e Raminjve.
    Realiteti eshte I hidhur, por keta duan ta kapin ujkun nga bishti, dhe jo ti heqin dhembet.
    Shqiptari gjithmone tyc dhe delirant.
    Po te kishte kaq shume indinjate dhe revolte, sot parlamenti I Ilir Metes kriminelit, dhe Sali Berishes ekzekutuesit, dhe Edi Rames planifikuesit, lepurit qe u terhoq duke pyetur neper mesazhe se c’behej nga Kryeministria, ne vend te ishte ne krye te protestes-sot parlamenti I plerave duhet te ishte rrethuar nga “kokepalaret” qe kane statusin e perjetshem te viktimave, qe mund te ekzekutohen kur te duan nga “kokelaret”….po vari leshte ky muhabet, vetem kokepalaret mos na I zer me goje, se ajo na revolton me shume neper gazeta.

    Reply to this comment
 19. Aliu nga Selenic January 22, 18:43

  Nje refleksion I jashtezakonshem nga z.Adrian Thano

  Vertete Ana kerkon Drejtesi, po vetem Ana.? Jo ana eshte ajo qe si dhe kater familjeve te tjera u mungon babai ku ka tre vjet qe ato jetojne ne vetmi pa babain e tyre. Pore edhe ne shoket dhe miqte e tyre qe ishim aty ate dite ku sejcili nga ne munde te ishim pre e tyre edhe ne e kerkojm kete drejtesi. Drejtesi qe Ana dhe ne si Ana te mos vuajne shpirtrishet, ku vrasesit e 21 Janarit vazhdojne edhe sote te shantazhojne shoqerin shqiptare.
  Ne te vertet neve prisnim drejtesi. Po prisnim ne ate kohe pas Bamir Topi dhe Ina Rama u cilesuan si puciste, e ne kete kuptim mendonim se ne te vertet keta do ti vinin para pergjegjesis keta gjakpires.
  Koha ecen.Keta iken nga pozicionet e tyre edhe Ina edhe Bamiri. Neve erdhem ne pushte me 1 milion votues. Te gjith ata qe votuan menduan se Rilindja do te veje drejtesin ne vend si per 21 Janarin pore edhe per te tjera probleme si Gerdeci, Deti,Nafta dhe shume probleme te tjera qe presin drejtesi.
  Tani ku jemin.? A e dini ku jemi tani?. Keta gjakpirsa ken forcuar krahet e tyre edhe me shuem se c`kishin ne ate kohe pushtetin.
  1.Sote ne se Bamir Topi te pakten kishte ndergjegje te vrare per c`fare ndodhi ne te vertet presidenti Nishani qe e zvendsoi, ase qe i ben syri terr ase verre se c`fare flitet dhe per c`fare flitet. Kete e dijem te gjith dhe me kote shpresohet qe kreu i shtetit Ligjore te vere drejtesi.
  2. Ne se pritshim ne Melankolin e Ina Rames se shpirterishte ne radhe te pare si Nene te vere drejtesi, sote Jo kjo nuk ndodhe.! Adriatik Llala tashme ky nuk eshte te pakten melankolik.Pore aty ku shkoi aty beri nje premtim para atyre qe e derguan.Para atyre 71 Votave
  3.Ne se ne ate kohe mendonim qe drejtesia do ta palose bashke me Berishen edhe Ilir Meten . shkjakterin Nr nje te kesaje padrejtesie ne te vertet kjo nuk ndodhi. Marifetegjinjte e ketyre masakrave i kalkuluan aqe mire gershetimin dhe nderthurjen e problemev sa qe Rilindjes t`ja lidhin te pakten duarte. Sote kemi Ministrin e kesaje force politike i cili ka drejtesin ne dore.Pikrishte ai qe ishte shketari i kesaj tragjedie sot Ana pret se do te vendos Drejtes.Po jo vetem Ana pore te gjith ne qe ishim atje pa lere te tjeret qe e kan pare nepermes ekrani te TV.
  Juve do te thoni se c`thote ky “injorante” nga Selenica. Dakor e pranoi qe jem injorante.Po e degjuat Petrit Vasilin kryetari e Grupit Parlamenter te LSI i cili deklaroi. Pjesmarrje jone ne kete perkujtim eshte per nder te viktimave ndersa qendrimi yne per ngjarjen nuk ka ndryshuar ai eshte sice ka qene ne 2011. Pra ja si thote Vasili.! Gabova une apo e verteta kjo eshte.?
  Sote Rilindja eshte borxheli para jovetem, te ketyre viktimave qe meritojne plotsishte te shpallen Deshmore pore edhe pare te gjith shqiptarve.! Ne presim Drejtesi bashke me anen nga ate qe e shkaktuan kete tragjedi.!

  Reply to this comment
 20. agroni January 22, 18:56

  PIRDHNI ORE TE PJERDHUR. ATA I VRAU EDI RAMA TRE HERE. NJE HERE KUR I NXORRI NE SHESH PER TE RREZUAR BERISHEN DHE I BRAKTISI NE MES TE BULEVARDIT, HEREN E DYTE TANI QE BERI KOALICION ME ILIR MAFJEN, DHE PER TE TRETE HERE QE NUK BEN DOT ASNJE GJYKIM PER TE NXJERRE TE FAJSHEM SEPSE FAJTORI ESHTE AI VETE AI VETE DORA VET EDI FLAMA

  Reply to this comment
 21. Çimi January 22, 19:10

  I madh, duke të njohur mirë, nuk më mbetet veç se të të përshëndes e të të uroj gjithë të mirat,
  përmes përlotjes për çfarë ti shkruan.

  Reply to this comment
 22. rrapua January 22, 20:21

  I nderuar Thano! Me foton e Anes dhe me gjithe analizen tende,jane shume shqiptar qe po e vuajne.Mua me vjen cudi sepse ne cdo gazete dhe emisjon ose lajm behet fjale per kater te vrare me 21 Janar! Kjo nuk eshte e vertet sepse jane pese.Eshte vrare edhe nje tjeter po ate dite por me nje menyre tjeter.Per kete nuk eshte faji juaj,por i PS.sepse Ai njeri ishte bere i bezdishem ne rrethin e Fierit per cdo force politike,pervec PS.i gjeten rastin e moren ate dite e mbajten ne komisarjat e instruktuan mire,e cuan ne shtepi ne Levan te Fierit dhe atje vdes. Ky qe une po ju shkruaj nuk vdiste as te kafshonte gjarperi i terbuar,por i erdhi nga gjarper mbi gjarper,dhe u varros pa u fole asnje llaf per Te! Po te shkosh ne Levan-Fier,apo ne rrethin e Fierit,te Vlores dhe te Tepelenes,do te marresh vesh nga te gjithe njerzit se kush e vrau,vetem Partia Socialiste nuk e di…..Tjetra eshte se sa jane “Vrasje” te mbetura ne tentative,ne qoftese ceshtja do te gjykohej me drejtesi!?Disa prej tyre kane mbetur edhe sakat per gjithe jeten.Disa te tjere kane braktisur shtepine,punen,familjen dhe jane zhdukur pa gjurme nga frika e banditeve te pushtetit! Ti bera keto rreshta vetem e vetem qe edhe per keto viktima te flitet,te shkruhet,te behen hetime se edhe keta duan drejtesi..!

  Reply to this comment
 23. sali plera January 22, 20:24

  edi rama, edi rama foli mendjes se po imiton saliun dhe fatosin lej dhafet ke then me votuan 1.000000 veta dhe ne mes ketyre vetave ishin dhe emigrand qe rezuan sali serbin po emigrantet nuk jetojn ne shqiperi per tegjetur pun aty por jetojn ne perdim por emigrantet erdhen na ishin na sishin vetem te hiqnin saliun me gjith kriminelat e tij na pushteti dhe votuan qe te futesh saliun brenda se ate qe ka ber ky sali ketij popudhit sja ka ber as pushtusit qe kan pushtuar shqiperin aq krime ka ber ky njeri sa nuk numurohen si krime ekonomik qe shkateroj ekonomin por dhe krime te tjera si vrasje shoket e tij vrasje ne popull qe dihen dhe nuk dihen vrasje ne gerdec vrasje te 4 deshmor te atdheut qe u vran ne duar ne xhep prandaj o edi foli mendjes numrin ne parlamend i ke bej reforma ne drejtesi sa me shpejt po do te bash fjalen ne populll dhe familjet e terenve te 21 janarit bej reforma hiq prekurorin e pergjithem se spo e ben punen hiq gjykatesit e sali kriminelit hiq presindentin qe ban peng drejtesin hiq kryetarin e shikut te saliut pastaj denacohe salihun per krimet qe ka ber dhe ilir meten dhe larot e tjer po je burr po je lepur ta dish se dhe tij do hysh si kriminel ne histori dhe do te bje madhkimi mby tyj dhe sali serbit dhe bi ilir meten ,prandaj mos fli gjum se te ka zen gjumi thedh dhe kur do zgjohesh nuk do i besosh syve se ku je se do ta bej gropen sali serbi dhe iliri monikes o edi ,cohu na gjumi

  Reply to this comment
 24. gjermani i fundit January 22, 20:31

  Sofistët e 21 janarit

  Shqyejnë egërsirat në bulevardin e Dëshmorëve,
  në studion e Klanit shpjegojnë burrat larushë.
  Këta nxjerrin gjuhën jashtë televizorëve,
  bërtasin dhe mohojnë me sytë e kuq – prush.

  Përjashta ne dalim, të gjithë në bordurë,
  të përbuzim Klanin, sofistët e djallit…
  Është vakt’ i zagarëve me vaj në fytyrë
  që kafshojnë për së dyti në ditën e hallit.

  Shqyejnë egërsirat…Njësoj dhe Klan-orët;
  Sekush bën të vetën me zell e dëshirë.
  Tashmë shtijnë me plumba nga televizorët
  sofistët e djallit, njësoj të pështirë.

  shkurt 2011

  Reply to this comment
 25. MARKO January 22, 21:13

  DEAM! Nese nuk te prekin lotet e Anes, besoj se nuk je ne gjallesat njerezore. Ndjeshmeria per lotin e nje femije do te zbutnin dhe “luanin” apo “tigrin” e xhungles, por nuk besoj shpellaret…..

  Reply to this comment
  • DREAM January 22, 22:43

   Nuk dua te me prekin lotet e ANES ,nuk kam qene asnjeher tip qe qurravitem

   DUA DREJTESI PER LOTET E ANES !

   nuk dua as heronj ,me eshte nxire jeta nga heronjte e popullit
   nuk dua popull hero ,dua popull doktor ,profesor ,tornitor …..
   dua POLITIKANE HERONJ !

   s’je dakort me mendimin tim ???
   atehere behu gati …keshtu do qurraviteni me kopertina gazetash
   KOKEPALAR ANONIM ..do ngeleni !

   Reply to this comment
 26. TOMORRI January 23, 07:53

  Shpreso qe 21 janari te mos perseritet me kete klase politike qe kemi.
  Kjo vajze e meriton drejtesine.
  Por nga kush???
  Nga Llalla i Berishes ???
  Nga Meta???
  Apo nga Rama ???
  Shkel cdo dite mbi gjakun e ketyre te pafajshmeve .
  Gjaku i tyre u be tapet i kuq qe cdo dite e shkel ne rrugen drejt karriges kryeministerore.
  Kur je ne krye te piramides nuk te kujtohet me kush ta vuri nje stol gjate ngjitjes.
  Dikur eshte thene me gjak do ta bejme Shqiperine por me cduket keta palaco politikane
  me gjak po lajne Kryministrine.
  Berisha dhe Rama kane njesoj faj tek kjo ngjarje.
  Kjo vajze te rritet e zonja e vetes dhe te kete fat ne jete.
  Do behet gjyshe e drejtesi te plote nuk do marre.

  Reply to this comment
 27. pelivan January 26, 19:01

  … Pa eshte thene e sterrethene :
  ” Sa t’ jete bisha neper kembe,
  ka vec kuje,lot e gjeme,
  ka vec terr,mos prisni Hene!”

  DJAJT DOLEN PRAP NE VALLE!…

  Ka dale dreqi po hedh valle!
  Kreyedreqi tund shamine,
  thon’ do bejme dasem te madhe :
  ” Do martojme Shqiperine!”

  Ne dasem nuk jane te ftuar,
  vetem engjejt,nga do jane,
  ata quhen te harruar,
  qekurse moren dynjane…

  Zoti s’vjen,gjithnje i zene…
  S’paska nge as Perendia,.
  ” Ne kembe time “, paskej then:
  – Le t’u vije Perrupia!…

  Mblidhen lugetrit dasmore,
  (Tejpertej nje vaj bilbili)
  Me dy-tre heje ne dore
  tok me ta dhe Xhebrahili.

  Dhenderi nga soji Lubise
  Ha e ha e s’ka te ngopur,
  Gojen si grop’ e Sejdise,
  Nje bajloz qe patem njohur!

  Nusen e kerkon me paje,
  Jug-Veri,me fusha,male…
  ” S’dundem “, thote, ketej or daje,
  ” Se e kam te blere me pare!”

  Si kjo dasem s’eshte pare,
  vetem Nusja rri e truar,
  kurbanet ne gjak te lare,
  krismat s’kane te mbaruar!

  Ke te djele do e martojne;
  Shqipen lare me uje Drini?!
  Fol, o Zot,se me s’durohet
  tok me dreqin dhe i biri!…

  Se me zi nuk ka ku shkon,
  Kombi i kerrusur nder halle,
  Nuk e di ne me degjon:
  – Ka dal dreqi prap ne valle!…
  ……………………………….

  Ku ze fill ter’ mellef,
  Ky batak,qe s’ka te thare…
  A mos vall’ esht’aq i hershem,
  sa dhe flamuri kombtar?!

  Se dhe dy kokat e Shqipes,
  kurr se shohin njera tjetren (!)
  Ashiqare mbajne meri
  dhe pse jane nje trup i vetem.

  Pse, o Zot na ke mallkuar
  dhe per dite na dergon nema
  ne ke fjetur me Djalleshen
  C’ faj kam une qe ngjaj nga nena?!

  Dergona o Zoti yne,
  nje Engjell me sy burimi
  Mos na lere mbyllur me dryn,
  clirona nga mallekimi!

  Qe dy kokat Arberore,
  t’i shohem tek perqafohen,
  dhe dy kethetrat aq mizore,
  si dy duar te shterngohen.

  Ishallah,Zoti qe thone
  Nuses di i thot ne vesh:
  – Sonte,do zem nje te njome!
  Qoft shqiptar ky peshqesh.”

  Reply to this comment
  • Tartufi January 19, 23:17

   Miqte e mi te Dites,kjo satire nuk ka te beje me nje viktime te pa faj,qe u pru
   per te protestuar hajduterine e kualicionit qeverises kriminele. Njerzit e tij te
   dashur te me falin per kete qe kam shkruar , ate dite te luleve per Veizin.

   Dita e luleve

   Si ta mbushen ate vende,me mijra lule gjithe vese!
   keto te tera qe une pashe,jan mashtrime,te them mer vesh!

   Rama djali krietari,kur te vuri trendafilin
   tha me ze te emocionuar,hajde ta veme per Veizin.

   Kur kaloi Mero Bazia,me nje tuf karafili
   koke qethur e i rahur,me pese lote krokodili

   Nje lule verdhe mu tek vendi,te vendosi ne zi Gjinushi
   dhe te tha me ze te ulet,ishe nje tope Sadushi

   Pashe koke ulur ne mes te reshtit,Majko ziun qe si qeshte
   me nje lule ngjyre kuqe,qe na del ne dite vjeshte.

   Gjith zi qe labi tende,qe eshte nga Progonati
   lule te vuri e te tha,pse nuk ike si iken labi.

   Aty peshe Kokedhimen,me nje tufe borzilok
   me te gjithe legenet e Shekullit,qe e hane buken kot.

   Si nje qole nga fundi i radhes,pashe nje prift veshur civil
   si nje cimke e pa vlere,te vuri nje dege blir.

   Qe dhe Taku,qe ne dore,mbante nje tufe zymbila
   dhe te tha keto fjale,keshtu nderon heronjte liria.

   U cudita nga nje bionde,qe mu duk si nje Viking
   lule fushe ti te pruri,nje Prec Zogaj si vjoline.

   Nje qiri qe bente drite,vendosi Ndoka nga leshi
   dhe te tha dy tre fjale,ishte Rama qe ta ngjeshi.

   Manushaqe ti te pruri,Dokle balta nga Gorani
   dhe i thriti qe te gjithe,hajdeni hallvane ta hani.

   Pashe kur erdhi Brace trimi,lule Tomori ai te vuri
   dhe te tha fli i qete,o Veiz tu ndrite nuri.

   Kaloi Milo historia,me nje lule te bardhe si bora
   dhe te tha me pergjerim,o Veiz s te haron Vlora.

   Me nje mjeker koke ulur,lulia qe ne te fishkur
   kaloi Nanua rrende rrende,brenda gjoksit i tronditur.

   Aty pashe shume e shume,ku shikoja me zuri gjumi
   dhe ne ender nje ze me foli,qe Veizi qe me shkundi

   Duhesh te vritesha te shikoja,e nga larte ti dalloja
   gjithe kjo lule qe mu ve,eshte tallija kurre une roja.

   21 JANAR 2011

   Reply to this comment
 28. KingBardhyl January 19, 16:55

  Edi Rama kur e pyesin per mosndeshkimet e Berishes & Company: ” Une nuk jam as gjykates e as prokuror”

  Edi Rama per ndeshkimin e atyre qe nuk kane para te paguajne energjine : ” Une jam edhe gjykates edhe prokuror”

  Reply to this comment
 29. orli January 19, 17:11

  Shkrim i persosur por kam frike se do dalin shume kandidat si flamurtare!!!siç dolen per “dronin”

  Reply to this comment
 30. Adalol January 19, 17:21

  Atij djalit me flamur iu prish shtepia, tani Jeton ne nje magazine ne Fier, ne gjendje te keqe ekonomike.

  Reply to this comment
 31. Torollaku Rilindas January 19, 17:52

  Kjo fotografi nuk eshte e 21 Janarit. Kjo fotografi i perket dates 20 Shkurt 1991, atehere kur populli i zemeruar i Tiranes rrezoi monumentin e Enver Qoftelargut. Ky djali e ka emrin Ramazan dhe une isha mu tek trotuari perballe. Spiunet e sigurimit e kane vrare me snajper dy dite me vone.

  Reply to this comment
  • LORA January 19, 18:18

   Pika qe ste bie.Kjo foto e djalit me flamur,eshte bere me 21 janar 2011 nga Jutta Benzenberg,bashkeshortja e Ardian Klosit ,te ndjere.
   Kjo dhe mjaft foto te tjera informative ju dhane mediave te huaja qe ate darke te 21 janarit,prej Juttes;te ciles me e pakta duhet t’i jemi mirenjohes.
   Nuk kam per te harruar vrapin e saj,sa nga nje ane e bulevardit ne tjetren, duke fiksuar me aparatin e saj ate dite historike,te demostrates me madheshtore te shqiptareve,ne “demokraci”.
   Sa mire qe e ditke veten ashtu sic qenke,torollak.

   Reply to this comment
   • Torollaku Rilindas January 19, 20:08

    Lora, e para, une vertet jam torollak, po rilindas ama, e kupton ti ndryshimin? Jo per gje po po nuk e kuptove edhe ti nuk je me e mencme se sa hiqesh. E dyta, ajo Juta Bythenberg, mund te kete vrapuar sa ti kete dale gjuha dy pellembe, kjo nuk do me thene se eshte nje nga fotot e saj.

    Reply to this comment
  • redaktor January 19, 18:20

   O Torollak, ke qene ndonjehere ne Bulevard ti?
   Nuk e shikon fasaden e Rognerit ne sfond?
   Kishte Rogner ne 20 shkurt 🙂

   Reply to this comment
   • Torollaku Rilindas January 19, 20:13

    O redaktor, ky eshte problemi me ju te mencurit se nuk mendoheni gjate kur jepni pergjigje. Po pse mer daje, a nuk ka fotoshop sot qe Rognerin e 21 Janarit ta coje ke fotoja e 20 Shkurtit 1991, qe tamam ti te thuash e ku kishte Rogner ne 21 Janar. Gjej ndonje gje tjeter se me Rognerin nuk e ndihmon vehten.

    Reply to this comment
 32. Bobi January 19, 17:58

  Shpirti i keq eshte kudo , mjafton vetem nje ere e lehte per tu perhapur kudo ne Shqiperi.
  Drejtesia vjen nga qytetare te ndershem dhe te guximshem, asaj nuk ka per ti rene kurre rruga per ne Shqiperi , me njerez frikacake qe nuk shohin asnje gje tjeter veç xhepit te tyre te felliqur.Ai qe mban skllever ne shtepi ulurin per heqjen e skllaverise ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 33. Cœur January 19, 18:29

  Ndoshta Qeveria ka bërë gati ca adete. Ndoshta do bëhet edhe ndonjë manifestim i rastit, tani më i lirë; do thuhen fjalët që duhen thënë për zbulimin e së vërtetës, megjithëse ajo dihet; do vendosen lule, të afërmit do kërkojnë drejtësi, duke e vendosur gishtin tek plaga e hapur, në media do flitet e do përflitet, etj, etj.

  Të nesërmën sheshi do jetë si gjithnjë, me njerëzit dhe mjetet e zakonshme, shiu dhe era do marë lulet e vendosura një ditë më parë, fjalët e kryeministrit do jenë në faqet e gazetave, edhe tek DITA , familjarët do kthehen në hallet e tyre, ndoshta ndonjëri prej tyre është ende i papunë, ndoshta dikujt i duhet ende të paguajë vendimet e prapshta të gjykatave, se pushteti edhe të vret, edhe të fyen, edhe të merr paratë, pra.

  Perse Thano ,perse keto fjale ?
  perse kaq nenshtrim ??
  do flasin per te verteten …por ajo dihet …
  Po kur dihet e verteta perse mos te zbatohet ?? perse mos te gjykohen ???
  perse erdhi e nesermja ,sheshi qenka po i njejte , lulet i merr era ,Rama ama do jete ne gazete …ate se heqim dot
  perse mos te ndalojme ate dite ,pa ardhur kaq shpejt e nesermja ??
  media eshte pushtet ,ose me sakt ajo heq e ngre pushtet
  perse nuk i ngrini njerzit ,perse nuk i coni para kryeministrise ? tani e kane hequr dhe gardhin ,as malok qe q…ethin nenen e vet nuk ka
  pa ngrihuni dhe njeher 200 mij vete si para 4 vjetesh
  para kryeministrise ,prekurorise ,…djajte sa jane atje ne zyra te ngrohta
  ne heshtje Thano ,jo me per vidio e rrezim pushteti
  Ne heshtjen qe i ka hije nje morti .Keni mort !

  ku eshte ai A.Kananaj se me ka borxh nja 300 ore leximi ,edhe ti me shume
  Merua po e po , ku jeni ju ‘ idhtaret e ndergjegjieve ,ju armatosesit e revoltave
  Mahmutaj ku eshte ?? B.Mane ku vajti ?
  kaq shpejt ju bleu Rama ??
  nga cfare keni frike ?? tani nuk te vret me njeri
  perse nuk dilni atje ne shesh
  kete ma spjego te lutem ,se une vertet nuk e kuptoj .

  por ama kuptoj qe pushteti do vrasi perseri .
  cmenduria e idhullit tend po i cmend te gjithe . dhe pala tjeter ju ka dimostruar qe di ta marri pushtetin . dhe nuk do hezitojne te perdorin perseri …kokeplaret si mish per top .

  po kesaj radhe po i vrisni ju , me heshtjen tuaj , me kto hartimet mallengjyese qe thjesht edukojne ;Ulni kokat skllever !
  media ka rrezuar kryeministri e qeveri , dhe jo me nje prekuror epileptik si ai aty .
  media dhe njerzit .per te arritur te njerzit e keni marre vete kete detyre .
  BEJENI MIRE !

  Reply to this comment
 34. A.Gj. / USA January 19, 19:10

  Enderroj…
  …sikur askush ne Shqiperi te mos punoje me 21 Janar..
  …sikur shtypi Shqiptar te mos dale ne 21 Janar..
  …sikur media vizive ta trajtoje si dite zie 21 Janarin ..
  .. sikur…
  …sikur..
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  …ndoshta atehere politika do ta ndjente me shume. Ndoshta jo vetem politikanet mund te bojkotojne sic bejne me parlamentin, por edhe populli mund te bojkotoje ashtu heshturazi e tmerresisht kecenueshem per nje te drejte me vdekjen brenda..

  Reply to this comment
  • Nukedipse January 19, 23:27

   Vella ADRIAN THANO!
   Solidarizim me A.Gj./USA
   Ne faqet e “DITA”-s se respektuar Publikoni SOLIDARIZIM per 21 JANAR-in!!!

   Reply to this comment
 35. Jimi January 19, 19:13

  Artikullit te Thanos nuk ke c’ti shtosh.
  Vetem nje kerkese miqsore kryeministrit. Sa pa u vendosur drejtesia per kater te vraret nga rregjimi i qoftlargut, ben mire ti lesh homazhet ne bulevard! do te dukej teper hipokrite!
  I vetmi homazh per ta eshte ndeshkimi shembullor i egzekutoreve dhe urdherdhensve.

  Reply to this comment
 36. socialisti bythpambuk January 19, 19:19

  21 Janari eshte krimi me i paster shteteror i bere deri me sot , eshte me i thjeshti per tu gjykuar sepse fajtoret dihen ( Sali Berisha , Lulezim Basha dhe gardistet qe qelluan ) , por Edi Rama kur u pyet per 21 Janarin para disa ditesh tha qe eshte nje rast shume i veshtire , pra Edi Rama e ka tradhetuar 21 Janarin , madje Ai i urren 4 te vraret njelloj si Saliu sepse ata nuk e lene te qete atje te shtrire nen toke , ndersa Edi do te beje selfie .
  Cthote Znj Arta Dade sot pas 4 vjetesh sepse Ajo ka premtuar qe nqs nuk behet drejtesi per 21 Janarin , do dorezoje mandatin ?
  SOCIALISTE !
  Largoni Edi Ramen nqs doni te behet drejtesi per 21 Janarin, Gerdecin, te denohen hajdutet qe ishin 8 vjet ne pushtet , te luftohen monopolet qe i kane miqt e perbashket te Saliut dhe te Edit , te shtetezohet nafta dhe minierat , te anullohen koncensionet qe i kane miqt e Saliut dhe te Edit , te anullohet llotaria kombetare , dhe te gjitha premtimet qe u kthyen ne mashtrime nga psikopato – mashtruesi Kryeminister. Te tjerat nuk kane vlere , as ky shkrim i mrekullueshem nga i nderuari Ardian Thano .

  Reply to this comment
 37. I.Troplini January 19, 19:56

  I nderuar Z.Thano,

  me parullen “ta mbajme gojen mbyllur” e “askush te mos dale ne rruge te kojtoje te renet po qe se 21 Janaret e tjere do vijne si ky”, nuk po i bashkoheni emocionalisht atij djaloshit me ate shkaben dykrenare. Ne kushte te njejta, ne dukje te pashpresa per drejtesi, kur gjithcka duket sikur e drejta e nje kombi per nje jete ne dinjitet ka agonuar dhe fytyra e ngerdhnjeshur e gjakesve qe me syte e gjarprit kerkojne te shohin vdekjen e shpreses per drejtesi ne syte e atyre qe nuk i bleu dhe nuk i mashtroi dot kurre,,,,dalja ne bulevard, ne vendin e masakres, eshte nje detyrim qytetar.
  Ketu nuk behet me fjale, per mbajtjen apo jo te fjales se Edi Rames per perballjen e krimineleve me drejtesine. Mundesia apo pamundesia e tij per reagim, do jete nje ceshtje diskursi per kohen pasi ai te mos jete me ne ate zyre. Edi Rama nuk eshte dhe nuk mund te jete kurre apostel i moralit te kesaj shoqerie.
  Per shoqerine shqiptare, per cdo shqiptar qe enderron nje jete ne liri, kjo date duhet te kete nje rendesi jetike. Ata qe nuk jane ne gjendje te kerkojne drejtesi per te djeshmen, jane te denuar te perjetojne te njejten gje ne te nesermen e afert.
  Mbajtja gjalle e ndjenjes se revoltes popullore, marshimi qytetar per artikulimin e saj, rebelimi ndaj nje statusquoje qe kerkon te bashkejetoje me krimin dhe pellgjet e gjakut te qytetareve te saj ,,kjo do ishte ajo qe kerkohej prej Jush,,,Z.Thano. Kjo do ishte ajo, qe inteligjenca e ketij populli, duhet te bente per kete shoqeri te cfilitur.
  Ata qe paguan me jeten e tyre, perpjekjet e nje populli per ti thene JO frikes nga dhuna e diktatures se bandave qeveritare, per ti treguar hajduteve me imunitet parlamentar se ky popull nuk eshte kope delesh qe mund ta vjedhesh dhe mashtrosh si te duash dhe nuk ka ne perberje vetem sherbetore dhe lepires qe mund ti vesh ne rrjesht kur te deshirosh,,,ata nuk e meritojne te rrihet ne shtepi dhe te mos dilet ne rruge.
  21 Janari, nuk eshte vetem drama personale e Anes se rritur pa babane e saj te dashur. Ajo eshte drama e cdo shqiptari qe nuk ka qene kurre i perzier ne gjirizin e nje bande qe i ka kushtuar ketij vendi kaq shtrenjte.Ajo duhet te jete drama e cdo prindi qe kerkon nje jete me te mire per femijen e tij.
  Tregojini Anes, se babai i saj ka me qindra mijra shqiptare qe e kujtojne dhe nuk do reshtin kurre se kerkuari drejtesi. Mbusheni ate bulevard, ashtu sic i ka hije krenarise se shqiptarit. Mos lejoni hijenat dhe perverset, te ndihen “komode” ne kete date.!!

  Reply to this comment
 38. shqiptar sharri. January 19, 19:58

  Pa,mos u arestue dhe denue sali serbi,me sivallain e vet,lulzim bashen dhe gjith ata qe jan ne shqup,nuk behet drejtsi,jo ore jo,drejtsia ne shypni eshte kthyer si drejtsia e maliqit.

  Reply to this comment
 39. erion January 19, 20:04

  Pse budalla eshte Rama te fusi Saliun ne burg?Po u burgos Saliu mund te krijohet opozite normale ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • Torollaku Rilindas January 19, 20:21

   Ti e ke mire, Rama nuk eshte budalla, po jo per ate arsye qe thua ti. Puna eshte se pastaj kur te bjere Rama nga fiku, se mos kujto se nuk ka per te ardhur ajo dite, si thua ti, do e lene Ramen jashte burgut? Edhe Rama per dy vjet nuk ka bere me pak gjynafe, se kryeministrat e meparshem, apo te eshte mbushur mendja qe Edvin Kristaqi eshte elif matrak, dmth nuk e lyn gishtin hic ne mjalte, e?

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 19, 20:35

   Z. Thano? Mirë kini bërë që jua kujtoni “Rilindasve” këtë ditë tragjike në historinë e popullit shqiptar? Janë borxhllinj katër vjeçarë para drejtësisë dhe historisë!? Janë borxhllinj para viktimave!? Janë borxhllinj para ne pjesëmarrësve në demonstratë sepse ata plumba kriminalë u qitën ndaj të gjithëve,ndaj meje,teje e kujtdo pjesëmarrësi atje!? Nëse nuk e shlyejnë këtë borxh në djall vajtshin dhe mos ja u dëgjofsha emrin kurrë më, Kurrë!? Tung!

   Reply to this comment
 40. doktori January 19, 20:12

  Per deri sa ne parlamentin shqiptar te jene deputet Serb e Grek mos prisni drejtesi qe te behet drejtesia duhet hequr qafe president sakati ndryshe nuk ka drejtesi ose nuk ka ngelur gje tjeter me be vete gjygjsi.

  Reply to this comment
 41. Arben January 19, 20:26

  I vrane,i torturuan,i denuan dhe jo vetem kaq.Denuan dhe gjobiten per shpifje edhe vellain hallemadh te njerit prej viktimave sepse refuzoi te pranonte vrasesit per ngushellim ne shtepi ne kembim te nje valixheje me para.
  Gjyqtari gjobvenes me plot eksperienca gjobvenie ne emer te pushtetit ka emer dhe mbiemer e megjithate vazhdon i pacenuar te jape drejtesi “ne emer te Republikes”.

  Reply to this comment
 42. Ditrihu January 19, 21:17

  me siguri Rama (fajtori, hipokriti) do veje nje buqete me lule. Pushteti i tij erdhi mbi gjakune kater mjeraneve qe humben jeten. Rama fle e fle se nuk ka prapanice te jape drejtesi, megjithe premtimeve qe te gjitha i ka hedhur ne tavan. Prisni,prisni o te mjere!

  Reply to this comment
 43. Bocari January 19, 21:56

  @Thano

  e verteta e 21 Janarit nuk do te zbardhet kurre, heshtja eshte domethenese, mos e ngit te mos te ngaj. E di ti Adrian qe une megjithese jam deshmitare e filmuar ne disa pika te asaj dite, pashe kush gjuajti, kush organizoi te rinjte te hedhin gure, kush mbajti bombe, kush dogji palmat, terrorin e oreve te fundit si u gjuajten njerezit me shkopinj, etj. por nuk jam thirrur asnjehere nga Prokuroria?
  Si mendon ti Adrian te jene deshmite e mija kaq te parendesishme apo kjo ceshtje nuk i intereson me askujt!
  Adrian a mund te me thuash ku qendron ndryshimi midis sistemit socialist dhe ketyre pasardhes persa i perket rolit te qytetareve per te verteten, drejtesine, krimin, ndryshimin, demokracine. Une nuk shoh asnje ndryshim. Ne socializem nuk flisnim dot se te kepusnin koken, tani flet sa te duash dhe ste pjerdh njeri. Pra i nderuar kemi jetuar dhe jetojme ne diktature. Shendet!

  Reply to this comment
 44. M A R K O January 19, 22:38

  Te heshtesh nuk eshte mire Thano. . Te kujtosh eshte fisnikeri…por te harrosh eshte me krim se krimi shtetror i kryer… ate plumb qe muaren viktimat, mund ta kishim mare te gjihte ne.. ato arme u drejtuan ndaj gjithe gjokseve tona..ndaj neveri, perbuzje per largqoftin .. se plumbi nuk e ze.. nuk ha mortja mu… e rrufeja nuk bie ne hale..Ana e perlotur do te mbetet ne çdo zemer qe ka gjak shqiptari..

  Reply to this comment
  • Torollaku Rilindas January 19, 23:31

   Kot thua ate plumb mund ta kishim marre te gjithe ne. Une psh s’kisha per ta marre plumbin se isha ne shtepi. Po ashtu si une kush nuk ishte ne proteste nuk kishte per ta marre ate plumbin.
   O Marko e ke degjuar ti ate fjalen e urte popullore qe thote po shkove mbas pulash do hash mut? Ose ate tjetren qe thote, po u bashkove me Ilir Metelik Floririn formon qeverine.

   Reply to this comment
 45. Taku halabaku January 19, 22:48

  Eshte absurde t’i kerkosh kesaj qeverie te beje gjyq,e aq me keq t’i kerkosh denimin e protagonisteve te “21,Janarit”;-sepse,kjo qeveri eshte formuar pikerisht per te mos bere ate qe presin prej kohesh viktimat. Frika e qeverise dhe qeveritareve,se humbasin kolltukun eshte me e madhe se trimeria, per ta humbur ate me dinjitet, duke dhene prova per drejtesi.Sebepciu nr.1,i protestave te 21,Janarit eshte ortak (aksioner) ne qeveri,terheqja e te cilit e shperben automatikisht kabinetin dhe le me gjisht ne goje gjithe,pushtetaret e ofiqaret e cdo rangu (adio priviligje e rehati pushteti).Nje njeri (lider) me vizion dhe mision per te bere Shqiperine,nuk mund te behej kurren e kurres ortak me kriminelin e te “kapej” per fyti dhe per me keq akoma te mburet vend e pa vend,per votat e bollshme qe i siguruan “kolltukun kamikaz”!Eshte e kote dhe absurde t’i kerkosh P.S.,te dorezoje pushtetin e te beje zgjedhje te reja,qe te formoje qeveri solide dhe te garantoje reforma,e denimin e korrupsionit,e krimin e organizuar shteteror.Nje postulat Shqiptar thote;”Leskovik e tatepjete,s’ic ka qene do te jete”,-mos e beso po deshe !

  Reply to this comment
 46. Lleshi January 20, 00:53

  Jeni karikuar shume o njerez ! Mblidhni mendjen ne koke !
  Nuk e gjen gje Sali Serb Kriminelin dhe as Like Kokelopen !

  Qeramundin Edvin Rama , eshte miku I tyre me besnik ! Se ke nga juve ka genjyer mendja se Edvin Rama me Like Kokelopen jane kundershtaret e Serbit Grekut dhe Sali Berishes , apo se jane miqte tuaj Une kete nuk arrij ta kuptoj !

  Lexoni Nolin ! Lexoni Nolin ….dhe pastaj futini nji teke raki ose damixhan !

  Reply to this comment
 47. Kariz Matik January 20, 01:19

  I nderuar z. Thano

  Pas masakres shteterore te 21 janarit 2011 asgje nuk eshte me, ashtu sic ishte me pare!

  Kjo dite e mallkuar ka plagosur thelle jo vetem shpirtin e vogelushes Ana dhe te femijeve te mbetur jetime te Hekuran Dedës, Ziver Veizit, Faik Myrtajt dhe Aleks Nikajt, por ka lenduar dhe trazuar shpirtrat e miliona shqiptareve.

  Bashkejetesa normale e shoqerise, pas kesaj dite te zymte te historise, ka pesuar nje goditje mjaft te rende, qe veshtire se do te mund te rikuperohet, pa u ndeshkuar nje per nje te gjithe autoret e krimit.

  Shkrimi juaj z. Thano per mendimin tim eshte i arritur, por jo i perkryer. Sot shqiptaret nuk mund te mjaftohen vetem me shkrime, qellimi kryesor i te cilave eshte mbajtja e paharruar e kujtimit te asaj dite. Dy paragrafet e fundit z. Thano do te ishte me mire te mos i kishe shkruajtur fare, se ato ja hoqen gjithe shijen shkrimit.

  Ne nje kohe kur gjithe bota demokratike dergjet me nete te tera rrugeve per te protestuar kunder cdo padrejtesie per te mbrojtur te drejten civile, sot ne nje kohe kur bota e civilizuar reagon me protesta paqesore, si shenje solidariteti me viktimat e pafajshme te amokut apo te terroristeve, ju i nderuar z. Thano jepni cuditerisht rekomandime “per te qepur gojen dhe per te mos dalur ne rruge.”

  Sot, pas kater vitesh impotence qeveritare, shoqeria civile duhet te veteorganizohet dhe te hidhet ne protesta te perjavshme, duke u kapur dore me dore per te formuar zinxhire dritash, e per t’i treguar pushtetareve te djeshem e te sotem, forcen e unitetit dhe ndjenjen e solidaritetit me familjaret e viktimave, me të plagosurit dhe me të burgosurit.

  Reply to this comment
 48. N.VJOSA January 20, 09:40

  I nderuar Kryeredaktor,
  Fytyra e pafajshme e kesaj vajze te zhytur ne Detin e pafund te Hidherimit, sepse ka humbur Babane e saj, te vrare nga plumbat e nje Krimineli te çmendur ne luften per pushtet…
  flet dhe do te flase duke tronditur Zemren e cdo SHQIPTARI te Vertete!…
  Ajo eshte nje Apel per Drejtesi:
  FUTNI NE KAFAZ HEKURI VRASESIN ,URDHERUESIN E MASAKRES HORROR TE 21 Janarit!….
  Faktet jane te pakundershtueshme dhe te bollshme per te arrestuar dhe hetuar nga nje Hetuesi Speciale Prokuroresh VRASESIN !
  Nje Gjykate Speciale duhet ta gjykoje ate h a p u r, ta degjoje mbare Shqiperia qe te binden dhe te genjyerit!….(ky hap do ti jap fund dhe do te ndriçoje dhe skenaret e errta te spiunazheve te huaja, sidomos te ndikimit serb ne Shqiperi me R.Aline dhe klanet e tij)
  Jam i bindur se Rama eshte per kete!
  Por dhe Meta duhet te ngrihet mbi interesat meskine te tij, kur kete e kerkojne interesat e Shqiperise!
  Rama e Meta duhet te reakordojne qendrimet e tyre edhe me DSHA dhe Brukselin!
  Me kete hap, merr fund dhe Politika Konfliktuale midis PD-PS,
  qe po i merr frymen Shqiperise, per afro ÇEREK SHEKULLI !
  Europa do ta pershendes nje hap te tille dhe dera e Shqiperise per ne Unionin Europian do te jete plotesisht e hapur!…
  Nje gjykim, sipas standarteve europiane do te jete positiv edhe per vet KRYEKRIMINELIN!…
  Pse?
  Sepse do ta shpetoje ate nga Ankthi dhe Frika e nje Hakmarrjeje te Verber, e cila mund te plase nga dita ne dite!…
  Kupa e Zeze e Krimeve te Paranojakut te semure per pushtet ka kohe qe eshte mbushur dhe vetem se e rrit me shume Vullkanin e zemerimit Popullor!…
  Dhe ky Vullkan eshte nje Rrezik potencial edhe per vet stabilitetin e Shqiperise e me gjere!

  Reply to this comment
  • Kariz Matik January 20, 12:20

   Ju jeni i bindur se z.Rama eshte per kete… Per cfare konkretisht, zoteri ?

   Me intereson t’a di vertet, prandaj po dite gje na shkruaj, se cfare hapash ndeshkimore ka parashikuar ai per te vene ne vend ato premtime te bujshme parazgjedhore, te cilat kishin te benin direkt me kete ceshtje.

   Me sa jemi infomuar permes shtypit, i vetmi prenoncimi i tij pas zgjedhjeve eshte, se ai nuk ka marre mandat per te bere punen e prokurorit apo te gjykatesit, prandaj do t’ia lene ne dore organeve kompetente hetimin e ngjarjes.

   Do t’ia lere ne te ardhmen… e kupton?

   Reply to this comment
   • N.VJOSA January 20, 13:21

    Qe VRASESIN e 21 janarit ta nxjerre ne gjyq dhe gjyqi ti jape ate qe meriton…Nuk besoj se je kaq naiv qe te pressen ta gjykoje Rama!….
    Por Rama nuk po çan dot me Reformen ne Drejtesi….
    Sepse duhet hequr me pare Jar bythshtremberi, kapsollja e Saliut…
    Se ne Shqiperi diktojne ambasadoret, ata percjellin deshiren e qeverive te tyre…
    Më sakt akoma :Syjeshilet….
    I di Zotrote kush jane Syjeshilet ?!…

    Reply to this comment
    • Kariz Matik January 20, 23:35

     Per cilin VRASES e ke fjalen zoteri ? Per ata qe U LIRUAN, apo per ata qe NUK JANE PADITUR akoma.

     Merkst Du etwa nicht, dass ich ein bißchen naiv bin…?

     Reply to this comment
 49. LORA January 20, 11:15

  Jam totalish kunder inercise se gojes mbyllur,sic sugjeron Thano ne paragrafin e parafundit ,te ketij artikulli.
  Duke e njohur Thanon, nuk me behet te besoj se ky sugjerim vjen prej tij,prej arsyes, ndjeshmerise dhe pergjegjshmerise se tij.
  Kemi detyrimin te ngreme fort zerin revoltes,te perbashkuar ne Porten e Prokurorit “uji me kos”,,,per ate drejtesi qe na mungon, te pakten te gjitheve ne qe ishim atje ne Bulevardin “Deshmoret” e Kombit me ,21 janar 2011.
  Kete detyrim e kemi per Hekuran Deden,Faik Myrton,Bardhosh Myrton,Ziver Veizin ,Aleks Niken,,,per te plagosurit,,,per te rrahurit neper komisariate,,,,,,per demokracine e pushkatuar ne shesh, nga kulla e ngujimit te kryeministrit brekedhjere.
  TUNG.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 20, 13:27

   Lora, Thano mendoj e thote nga deshperimi…., por jo se eshte per Heshtjen!
   I GJITHE SHKRIMI ESHTE PER TE KUNDERTEN!…
   Ti Lora je komentatorja më ekselente, te ka kaluar pa dashje ky konstatim….

   Reply to this comment
 50. mersin kurti January 20, 11:52

  Fajtoret e vertete te Gerdecit dhe 21 janarit nuk do te denohen kurre. Mjere ata qe iken dhe jetimet qe lane pas. Fajtoret e vertete sot jane miliardere. Te gjithe pasirine kombetare te vene me djerse e gjak ne 50 vite pune e kane bere te tyren dhe e kane depozituar ne bankat e huaja. Ata sot mund te blejne gjithcka, pale drejtesine tone qe nuk e kane fare ne hesap.

  Reply to this comment
 51. METEH January 20, 12:10

  Z.ADRIAN,Ju pergezoi per artikullin e shkruar ne kohen & vendin e duhur.Mesa lezova,99.99% jan pro jush & kerkeses per te bere drejesi ne kete vend.Ne qe shkruajme nuk kemi mundesi me shume veçse te japim ndonje mendim si dhe te derdhim LOT TRISHTIMI per 4 viktimat e pafajsheme & MLLEF te pa epur per shkaktaret e ketyre viktimave qe e kan emrin SALI BERISHA,& LULZIM BASHA.Maxhoranca po vonon & kam mendimin se kjo ngjarje e trishtueshme do kaloi si gjithe te tjerat si:Shkodra,Gerdeci,Xhindi,Trebicka,R.Hoxha,S.Olldashi,etj,etj.PSE? Se protesta e 21 janarit u quajt e KOKEPALAREVE,ku personazhi dihet se kush….& luan te gjitha fijet e pushtetit si kandari i farmacise duke mbajtur ASIN nen menge.Kam derguar disa SMS ne gazeten tuaj te nderuar,frymezim per ne,por disa nuk me jan botuar,kjo qekurse Nr.i telefonit i kaloi redaksise & Nr.tuaj nuk e dim.Jemi lark per tu kontaktuar…RESPEKTE 0 duar & mendje mprehte i kohes son..!

  Reply to this comment
 52. Lori January 20, 12:16

  Respekt per ç’ka rikujton e per mesazhin qe na le Neve,nje populli qe qeshim kur qahet,heshtim kur duhet te ngrihemi,qe jeten e krahasojme me telenvelat Turke,nje popull qe para 23 Qershorit nuk e zinte gjumi nga bemat e kryekrimit,tashme fle gjithe ditet nga ninullat e kryeministrit!S’ka si ndodhe ndryshe kur trimat u vrane nga Saliu,qytetarizmin e degzdisen ne emigracion e fshataresia ka zaptuar gjithe jeten e vendit ku mbjell grure neper parcelat e vorrezave e perse jo edhe tek Heroi Yne Kombetar!Ironi jete.

  Reply to this comment
 53. Lek Dukagjini January 20, 13:45

  Ne jemi, fatkeqesisht, nje nder popujt me amorf, pa shtylle kurrizore dhe identitet kombetar ,ne planet .Me te vertete kemi mbijetuar ,dhe nuk jemi zhdukur si shume kombe te tjere ,por me duket se kemi mbijetuar me turp, dhe me mire te ishim zhdukur me nder .Si i thuhet vella atij qe te perdhunuar deri ne qelize ,atij qe edhe ADN ne ta ka ndryshuar, atij qe edhe pamjen e surratit ta ka ndrruar, atij qe edhe ndertimin kockor ta ka deformuar!!!???Sot si mund te votosh per keta jashteqitje kanceroze ,si mund te presesh drejtesi nga keta njerez qe s’kane gjak e nder shqiptari,qe s’kane familje e njerezi, qe s’njohin gje tjeter veç lekut!!!??? Zgjidhja e vetme eshte qe populli te marre vete fatet etij ne dore ,ose tja lere ne dore te Zotit!

  Reply to this comment
  • tomorri January 20, 14:57

   tamam popull pa shtylle kurrizore…e ke thene shume bukur.

   Artikull i shkruar shume bukur! Mbyllja me nota pak pesimiste ashtu sic eshte realiteti i gjithe kesaj ndodhie ne fund te fundit.

   Reply to this comment
 54. ... January 20, 22:47

  Ke aq te drejt Adrian, sa nuk gjej fjal me teper te shtoj,

  Nuk dime kujt ti besojme, e majta mavi (ngjyra e tersit, e vdekjes ne Europe, por jo ne amerik) kishte nevoj per pushtet, ne mendonim ndryshe, shume ndryshe per drejtesin.

  Kur vetja te hypen ne qejf … drejtesia ka fjalet e retorikes qe neser, sic shkruan bukur ti, do ti degjojme kur te vendosin lulet kreret e mavise

  Eh I dashur, mendonim ndryshe.

  Te perqafoj nga larg

  Bravo!!!

  Reply to this comment
 55. meri January 20, 23:59

  I nderuar Z. Thano,
  Pergezime per kete shkrim kaq te ndjere. Nje foto qe nuk ka nevoje per koment.
  Jam shume e prekur dhe nuk di se ç’fjale ti shtoj ketij shkrimi, perveç se te te them BRAVO!

  Reply to this comment
 56. Kapo Labi January 21, 00:14

  Pesë JANARE kaluan
  gjaku derdhur ska nje zote
  dhe ata qe u zotuan
  si duket sja dolen dot

  Drejtesi e korruptuar
  familjaret presin kot
  deri sa te vihet ligji
  femija do derdhi lote

  kreminelet kane nje emer
  nje lurash e nje sali
  plaku leh ne kuvend
  tjetri pellet ne bashki

  kujtoni kusarin plak
  nga dritarja i vrojtonte
  kur ne rruge derdhej gjak
  me shume postit i gezònte

  Nga poltròni i sulltanit
  krimineli deklaronte
  dhe treqind te tjere do vriste
  dhe karriken s’e leshonte

  ngushellime familjeve te viktimave kur ska drejtesi ka vete gjyqesi, pershendetje Adrian i dashur nga kapo labi terbac vlore

  Reply to this comment
 57. d.v. January 21, 00:15

  z.Thano
  Krimi i eger i Saliut te 21janarit paraqitet dhunshem sot i pa neshkuar me ate ftyren e marrosur prej gjelatit,qe kur vret viktimen e radhes i egersuar dhe i tmerruar kerkon gjak te ri,duke kercenuar,perseri.Ky paraqet rrezik te ri per popullin,per te kryer krime te tjera.
  Magjoranca e sotme i mori votat per bere drejtesi,por ju referua gramatikes/nga dy mohime,dele nje pohim/,nga dy prostituta,dele nje virtut/
  prdhoi harresen per 21janarin. do prodhoj jeten luksoze te magjorances te ngritur mbi germadhat e lotit, dhe te gjakut te idealit te demokracise qe na ngriu ne buz.
  d.v lutemi botoeni.

  Reply to this comment
 58. Vëzhguesi F January 21, 17:25

  Pershendetje z.Adrian!
  Ne kete shkrim permbledhes per 21 Janariin i ke thene te tera. Eshte nje sinteze e protestes, dhimbjes dhe deshperimit per nje ngjarje makabere, per nje krim shteteror, i cili me teper se per fat te keq, por, po per arsye shteterore ende eshte ne mesin e nje tuneli te erret pa kurrfare drite, qe quhet drejtesi.
  Ju e thoni shume sakt, do te thoja, pavarsisht se ndonjeri nuk e pelqen arsyetimin tuaj, njekohesisht akuze e drejtperdrejte.
  “nëse ndodh dhe rindodh, çdo 21 Janar që ne përkujtojmë viktimat dhe vrasësi na përqeshë i lirë mbi të lirët, do të thotë që jemi bërë pjesë e krimit nga mosndëshkimi i tij.”
  Pergezime per kete thirrje te madhe, kete setence proverbiale.
  Shumkush duhet ta kuptoje qarte dhe prere, se kur krimi mbetet pa ndeshkuar dhe endet i lire ,madje eshte pjese e rendesishme e politikberjes se vendit, e instituconeve ligjvenese dhe ligjzbatuese, qendron si kaposh kryeneç ne majen e eltites se ketij vendi, perkujtimi i viktimave te ketij krimi, tingellon, per te mos thene nje fjale te rende, si nje lloj nenshtrimi ndaj krimit dhe homazh ndaj tij.
  Kjo eshte demokracia shqiptare, kjo eshte dhe drejtresia e saj, sot dhe 25 vjete te shkuara. Shqiperia e solidaritetit ndaj viktimave te 2 Prillit 1991, por e mosndeshkimit te fajtoreve te vertete;
  Shqiperia e vjedhjeve dhe shkaterrimeve te mundit dhe djerses 50 vjeçare te ketij populli, por pa autor dhe fajtor;
  Shqiperia e zgjedhjeve te vjedhura dhe te dhunuara, por pa asnje te ndeshkuar;
  Shqiperia e shkaterrimt te shtetit dhe shperndarjes se armeve vrasetare, thjeshte dhe vetem per te mbajtur pushtetin, por qe harxhet i pagoi dhe paguan populli dhe jo kriminelet ne poltrone pushtetesh dhe deputetesh;
  Shqiperia e firmave piramidale;
  Shqiperia e grushtit te shtetit me 14 Shtator 1998;
  Shqiperia e 26 viktimave dhe 300 te plagosurve ne Gerdec;
  Shqiperia e korrupsionit galopant;
  Shqiperia e mijrave viktimave qe perpiu deti dhe atyre qe ngrine si perrmendore maleve me debore per tu larguar prej saj;
  Shqiperia e nxjerrjes ne ankand te detit dhe pasurive te saj;
  Shqiperia e gjakmarrjes apo e gervishjes se nje dregeze te mbyllur,.
  Dhe si gjiithmone autoret e krimit nuk jane ulur ne banken e te akuzuarit, madje pushtojne ekranet dhe mediat e blera me parate e krimit dhe tallen, qeshin, pse jo dhe akuzojne.
  Se krimi dhe kriminelet jane kurdohere te pangopur.
  Ata jane hijena, çakej dhe ujqer qe livadhisin ne nje stan pa zot.
  Partite politike dhe politikanet shqiptar jane me shume se rrufjaner qe kane luftuar dhe luftojne vetem per pushtetin e tyre personal dhe te rrethit te tyre familjar, miqesor dhe shoqeror.
  Me i miri mes tyre edhe pse mund te mos jete bashkepuntor ne veprimet kriminale, per hir te karrikes dhe pushtetit eshte sehirxhi qe e mbulon me demagogji.
  Edhe pse ne dukje e rende, ky konstatim apo opinion buron ne faktin, se ndonese kur jane ne opozite bejne njemije e nje be dhe rrufe ne forme premtimesh per te zbuluar krimin dhe kriminelet dhe venien e tyre para pergjegjesise ligjore dhe penale, kur vijne ne pushtet, behen shurdhe memecer, tulaten ne karrike, sepse nuk paskan “fuqi” aspo te “drejta” per te goditur autoret e vertet te krimit, ose se “kerkojne” nderkombetaret qe te gjejme kompromise “per ecjen perpara”, “per te mos kthyer koken pas”, “ne emer te tolerances, mirekuptimit dhe bashkepunimit”, se po u ndeshkuan kriminelet e vertete na u zemerokan tifozat e tyre?!!

  Reply to this comment
 59. Torollaku Rilindas January 21, 20:11

  Vazhdo te numerosh Janaret ti or bir dhe prit gomar te mbije bar.

  Reply to this comment
 60. METEH January 22, 09:07

  Z.THANO,Jame shume dakort me ju & 90% te komentuesve jo politik.Mendimi im eshte se 21 janari nuk mund te zbardhet pa u larguar B.Nishani,po nuk u rrefye drejt I.Meta,i cili protestuesit i quajti kokepalare & deri tasme nuk ka folur asnje fjale per ate dite proteste e vrasje e cila kishte te bente me vidjon e tij me ze e figure.Rama eshte zen ngusht dhe ngjalat e Lalesit do i dalin prej hunde se nuk i ka bere mire llogarit me Like floririn i cili pret momentin te bej divorcin, nqs Rama do kembengul per reformen ne drejtesi sipas modelit EU.Ne keto kushte Rama duhet te flas hapur:O drejtesi per hajdutet e krimilelet duke i çuar ne burg,ose te dal para popullit te sqaroi problemin & te kerkoi zgjedhje te reja menjeher.

  Reply to this comment
 61. Larry January 20, 21:48

  Te pershendesim i nderuari Adrian Thano. Te mbeshtesim plotesisht, je I padiskutueshem , trim jo tani por ne kohen kur krimineli Sali Serbi godiste pa meshire si vrases i porositur ju i nderuari Adrian keni ligjeruar si burre i rralle ndaj ketij krimineli ordiner , i ke cjerre masken ketij plehu te ndyre, . Nuk mund ta kuptoj si akoma ky njeri guxon te ligjeroje ne media si figure e dashur, air vetem eshte nje figure kriminale e ndyre, e poshteruar nga populli tim . Teenager vleresojme shume dhe te duam fort ty dhe Mero Bazen e Laberise.Larry, New York USA

  Reply to this comment
 62. illo January 20, 22:53

  Fajtoret e tragjedise me te rende europjane , pas luftes se dyte boterore , jane te gjetur . Padrejtesisht , deri sot nuk jan e arrestuar . Keto 70 vjet nuk eshte vrare ndonje demostrus europjan . U vrane 4 dhe u plagosen 70 ne shtetin , qe drejtonte Sali Berisha. Per deshmi te rreme eshte fajtor I njohur, mjeku Koceku . Keta te dy duhet te arestohen dhe te gjykohen . Mundet , qe keta te mos e ndjejne veten fajtor , te dekllarojne fajtoret , perpara trupes gjykuse dhe te dali ne shesh drejtesia . Nuk mund te kete drejtesi dhe shtet shqiptr , pa u sqaruar krimi I perbindshem I shekullit te 21. Shume bukur e ka zgjidhur kete problem , P. Kulla , ne shkrimin e tij perpara pak ditesh . Ben detyren zoti Prokuror . Paraardheses tende nuk ju zbatua urdher arresti . Ke gjak ti ne deje ? Nuk ka c’te duhet diploma dhe pozita , kur nuk zgjidh nje ceshtje , qe flet vete . I. Foto

  Reply to this comment
 63. mirel January 21, 20:26

  Dream, problem eshte se komentuesit nuk duan te pranojne qe konsiderohen si kokepalare nga Kryetari I Parlamentit sot, qe mbeshtetet gjeresisht nga Haleanca e Raminjve.
  Realiteti eshte I hidhur, por keta duan ta kapin ujkun nga bishti, dhe jo ti heqin dhembet.
  Shqiptari gjithmone tyc dhe delirant.
  Po te kishte kaq shume indinjate dhe revolte, sot parlamenti I Ilir Metes kriminelit, dhe Sali Berishes ekzekutuesit, dhe Edi Rames planifikuesit, lepurit qe u terhoq duke pyetur neper mesazhe se c’behej nga Kryeministria, ne vend te ishte ne krye te protestes-sot parlamenti I plerave duhet te ishte rrethuar nga “kokepalaret” qe kane statusin e perjetshem te viktimave, qe mund te ekzekutohen kur te duan nga “kokelaret”….po vari leshte ky muhabet, vetem kokepalaret mos na I zer me goje, se ajo na revolton me shume neper gazeta

  Reply to this comment
 64. CLAUS January 20, 14:35

  Alibia kryesore qe ka Rama per mosmbajtjen e premtimit qe u pat bere te afermeve te atyre qe i beri kurban me 21 janar 2011,eshte reforma ne drejtesi.
  Ja -thote Rama – une dua,po nuk mund te bej gje pa reformen ne drejtesi.I kam duart e lidhura.
  Kjo alibi eshte tmerresisht fyese per te gjithe ata qe kane besuar tek ai.
  Eshte nje tallje cinike,e pashpirt.
  Kete justifikim e ka ne maje te gjuhes per cdo gje.
  Eshte e vertete se zoti Rama kerkon te behet reforma ne drejtesi por … sipas mendjes se tij.Sipas trilleve te tij.Sipas vullnetit te tij.
  Domethene nje reforme ne drejtesi sipas Rames.
  Reforma ne drejtesi sipas Rames eshte per te dhe per oligarkine qe ai perfaqeson politikisht,por jo per te tjeret.
  Dhe pa keta te tjeret nuk ka reforme ne drejtesi.Rama ankohet se nuk po e lene te bejne reforme ne drejtesi.Natyrisht qe nuk mund te lejohet te beje reforme sipas mendjes se tij.Eshte absurde edhe ta mendosh.

  Reply to this comment
 65. rinia e humbur January 20, 14:52

  A thua se shqiperise i mungon vetem Drejtesia per 21 Janarin ?
  Bir selman i nenes ke te qaj me pare?
  Saliun ?
  Edvinin ?
  Like integrusin ?
  ç’fare bote po krijoni per femijet tuaj ?
  A mundeni dot ta nxirrni hunden tuaj nga pjata e Paçes?
  Do te jene te lumtur femijet tuaj , mbasi ju te keni vdekur ? O do t’ju mallkojne ?

  Reply to this comment
 66. sms January 20, 14:53

  nje dite te bukur gjyqi i 21 janarit mund te rihapet. Por jo gjate kesaj legjislature. Sidoqofte une kam besim se Saliu ditet e fundit te jetes se tij do i kaloje prapa hekurave.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*