Djem e vajza do dehen e do dhj..sin mbi varrin e Kapllan Pashës

April 19, 2016 10:14

Djem e vajza do dehen e do dhj..sin mbi varrin e Kapllan Pashës

Ky në foto është një nga ndërtimet më të larta të Tiranës në zonën e qendrës pranë ish-selisë së PD-së.

Aktualisht kjo godinë multifunksionale është në përfundim e sipër.

Megjithëse pak metra larg varrit monumental të njohur si Tyrbja e Kapllan Pashës, ndërtimi i saj u lejua.

Dhe si mos mjaftonte kjo, një shtesë po e mbulon krejtësisht Turben e pashait- raporton DITA

Artan Lame e shpreh si më poshtë irritimin:

Tyrbja e Kapllan pashës (ishte kush ishte pashai në të gjallë) është varr, ku brenda të cilit si në çdo varr, prehen eshtra njeriu dhe, s’ka fe e Krisht e Muhamet në botë, që të lejojë që t’i prishet qetësia të vdekurve nga të gjallët që do i rrijnë përsipër.

I bie që përsipër do pihet alkool e raki, do hahet mish e do bjerë muzika, pa do shkohet edhe në banjo, se domosdo ha e ha atje do sosë, ndërsa poshtë është varr e varrezë mbi 200 vjeçare. Atje sipër djem e vajza do ulen në banjo, dhe ulur aty me pak gjeometri mund të përcaktojnë që egzaktësisht disa metra nën vendin ku janë ulur për atë punë, gjenden varre ku flenë gjumin e përjetshëm besimtarë të gjorë që ja besuan përjetësinë njerëzve që lanë pas, e që tani po jua bëjnë përsipër.

Duke menduar që xheç marr vesh nga bota sa për të nxjerrë konkluzion, e them me bindje që mund t’i bini globit mbarë, nga Alaska në Australi dhe nga Uganda deri në Siberi; dhe nuk do të gjeni dot një shembull barbarie të këtillë si ky që së afërmi po shohim në Tiranë. Ndaj ngul këmbë që një i tillë popull e ka të domosdoshme edukatën fetare, që të paktën të mos dhj… mbi varre.

Që shqiptarët askurrë nuk kanë patur rrespekt për të vdekurit, nuk është sekret. Mjafton të shkosh në një varrezë shqiposh e të shohësh se si lulëzon tregëtia e varreve, sesi i hipin varret sipër njëri-tjetrit, të rrethuar me kangjella një nga një që të mos vidhen, por të parrethuar me mur të gjithë bashkë, sesi kullosin lopët duke bajgosur mermerin e kujtimit të përjetshëm. Mjafton pastaj të kujtojmë se si ju vërsulëm e çu bëmë varreve më 67-ën”.

April 19, 2016 10:14
Komento

18 Komente

 1. vali April 19, 09:59

  te vdekurit kane nje force mistike
  sidomos te vdekurit e Tyrbeve
  ata qe do perdorin per biznes ate hapesire te shenjte te kene kujdes

  Reply to this comment
  • Vlora1912 April 19, 11:44

   Artan Lame!

   Meso dhe ti pak nga Historia..

   Ndoshta, kjo puna e sh*rres qe permend zotrote, si per Ironi te fatit, eshte ndeshkimi qe ju jep Historia te Gjith Pushtuesve……

   E aq me teper te pushtuesve Turq, te cilet nuk sollen asgje te re, emancipuese ne keto Troje….pervech Errësirës 500 vjechare….

   Un nuk e di qe ne ndonje Kryeqytet tjeter qe te ket ne qender te tij Varrin e nje Ushtari Pushtues..

   Propozimi i Lames duhet te ishte, qe ky Varr bashke me mbetjet e pashait brenda, te zhvendosej diku tjeter ne nje vend larg vemendjes se qytetarve………Diku aty afer, ku e kan vendin pushtuesit..

   Reply to this comment
 2. tirana April 19, 10:00

  zoti artan, lejen per ate godine e ka dhene miku yt zoti Rama
  ai nuk e ka problem te perdhose cdo gje, perfshire objekte te tilla
  kushedi se si i duken, demode
  mban mend c ka thene njehere per shtepote karakteristike prej qerpici te Tiranes?

  Reply to this comment
  • ylli April 19, 14:39

   z.Tirana, sa me shume t’i themi Artan Lames se Rama eshte miku yt, aq me shume krenohet ky servil model, spse eshte si vete shefi itij RAMA, nuk e njeh turpin. Rama ka mbledhur gjithe vellezerit e tij siameze per te drejtuar, nje fotokopje e administrates se Berishes.

   Reply to this comment
 3. lali eri April 19, 10:00

  une mendoj se eshte zgjidhur mire, e kane rrethuar me ndertim dhe me duket me e mbrojtur se me pare

  Reply to this comment
 4. Tiku April 19, 10:19

  Fidel Ylli deputeti i rilindjes se bashku me shokun e tij Edvin Rama e kane katandisur kete monumennt kulture ne hale. irritimin shko tregoja Edvin Rames o zoti Lame qe na je bere nje me Erion Bracen. kujt ja thua ankesat, popullit qe mos votoje me Edvin Ramen? po nuk u votua Edvini dhe ti mbetesh pa pune. keshhtu qe i bie me mire qe ta mbyllesh gojen ose shko dorezoje celast Rames

  Reply to this comment
 5. ben tirona1 April 19, 11:05

  Kapllan Pasha,e ka vjedhur dhe masakruar ata para njerez qe ishin atje me pare,ndaj ky lloj himnizimi injorantollek,vetem sa shfref dufin ndaj ndonje padrejtesie tjeter personale.Dritero Agolli i madh dhe Mato Gruda me topin dhe prodhuesin eshte nje domethenie e madhe.Keta batakcinj hajdute,masakrues,kur kane filluar ndertimet atje,pa dyshim qe kane pare rrenoja me te vjetra ilire apo romake,por ky Kapllani sdonte tia dinte si Lamja dhe i shkaterroi per te ndertuar vete.Tjetra,pa dyshim qe disa syresh kane pas banuar me pare ne ato territore,po ky kasap turko masakrues,zellmadh dhe servil i me te madhit dhe qeses me pare,i ka shpronesuar dhe me pas ngritur “zanafillat” e qytetit te tij ,ku edhe sot ka idiote ,qe besojne dhe e mbrojne se ishte ai i pari dhe me pas erdhen te tjeret.Zullum,servilitet,maskara,qe shoqerohet edhe sot nga nje grup idiotesh,servilesh dhe maskarenjsh.

  Reply to this comment
 6. asd April 19, 11:16

  Eshte varri ne vend te gabuar. Duhet spostuar ne nje vend mete pershtatshem.

  Reply to this comment
 7. vasili April 19, 12:34

  Ky Lame qahjaj,(duket qe flet nen narkozen e hashashait te anadollit)nuk na thote hic asnje asnje llaf,se cfare merite ka stergjyshi i tij Kapllani.
  Apo nuk i mjaftojne lames monumentet madheshtore te vjeter dhe te rinj qe po ngrihen ne qender te Tiranes,qe perjetesojne sundimin e erresires se pushtimit anadollak.
  Pak me pare lames i ´´hanin duart´´per kryetar bashi te Tiranes,tani po i ha bytha per kapllan pasha.

  Reply to this comment
 8. Adhamudh Cajupi April 19, 12:56

  Artan po ti s’qenke rikuperu ala mor burre, ke fillu te mendosh per pasvdekjes, po mos e caj koken e burre se s’osht gjo kjo pune po vdiqe, varri lesht te shurrojne e te dhjesin sa te duan.Te vdekur ka ne gjithe territorrin gjithe bota, mos u bej kaq i nijshem.

  Reply to this comment
 9. fraza April 19, 21:55

  @Vlora 1912!
  Eshte komenti me i mire, qe kam lexuar ne lidhje me ”shqetesimin” e z. A. Lame. Komplimente per ju!
  Pasha Kapllani duket qe nga emri se eshte turk dhe nuk eshte ne nderit tone si kmob, qe varri i nje pushtuesi te jete ne qender te kryeqytetit.
  Ne se ka ndonje merite ky pashai (qe nuk me besohet pervecse atyre gureve te skalitur te qivurit), te behet e njohur per lexuesin dhe me e mira zgjidhje eshte largimi apo rivendosja e ketij varri ne nje tjeter vend, mbasi aty ku e kane lene, shemton edhe godinen bashkekohore. Nuk jam arkitetk, por me duket si zgejke, ku e kane lene autoritetet kete ”monument” kulture apo ”kulti”, dhe brezat qe vijne me pas, do te tallen me ”talentin” e ndetuesve te sotme.

  Reply to this comment
 10. Drini i Bardhe nuk ka te ndale April 20, 08:05

  SA MIRE PASKAN BERE me kete ndertim ku te rinjte do bejne sh.rren mbi ate v…. ! !

  Reply to this comment
 11. Demi April 20, 13:00

  Ky idioti Lame eshte nje nga bashkeshkaterruesit e Tiranes, dhe nuk e dihet akoma, per cfare aftesish e marrin kete specialist per gjithshka, dhe profesionist per asgje, dhe e vendosin ne pozicione te ndryshme drejtuese???
  Po ke kritikon ky?? Ata tek te cilet eshte pjese integrale??
  Shko mor Lame ziu e rregullo korrupsionin ne institucionin qe drejton, rregullo edhe drejtimin, se ne administraten tende, nuk drejton ti por drejton gruaja jote, dhe eshte nje nga institucionet me ordinere te drejtuara nga rilindasit e tipit Edlame…
  Po ti sado qe te thone, je nga ata burra m… qe je per tu ankuar ne shoqate se te rreh gruaja..

  Reply to this comment
 12. Amerikani... April 20, 13:51

  Perdhunimi 500 vjeçar i koleres turke, kaloi deri ne zhberje te identitetit te kombit shqiptar, duke e kthyer kete rrace te pervuajtur ne popull-milet…Kur gjithe Europa dhe perendimi, po ktheheshin ne identitetin e tyre natyral, per popullin-milet arnaut, tragjedia vazhdonte…Me shpalljen e “mevetesise”, u duk sikur rete e zeze te mortajes turke do largoheshin…Por nuk ishte e thene…Bijte e bab dovletit, jashteqitjet e benevrekeve, te gjithe ato qe kishin ngrene buken e sulltanit, gjakprishurit dhe gjithe llumi turko-greko-sllav, u mobilizua edhe njehere qe Shqiperia te mos kthehej kurre ne identitet..!!!.Mallkimi dhe tragjedia vazhdon me neootomanet Zogolli-Hoxha…Kur ne vitet ’90, ndihej era e ndryshimeve te medhe ne boten komuniste, ne qiellin shqiptar u shfaq nje rreze drite nen thirrjet heroike te rinise,…”E DUAM SHQIPERINE SI GJITHE EUROPA “…Por kjo rreze drite shpejt u zhduk nen rete e zeza, te cilat mbuluan çdo cep te territorit shqiptar…Llumi i llumit te kombit u instalua ne krye te politikes dhe shtetit…Ate qe turku nuk e kishte bere per 500 vjet, kjo kolere e re e beri ne 5 vite…U mboll vendi anekend me simbolet e mortajes turko-arabe, u zhyt vendi ne gropen e zeze te konferences islamike,…duke i dhene keshtu nje goditje fatale vdekjeprurese identitetit te drobitur te nje kombi…Keshtu, armiqte e perjetshem turko-greko-sllav, ate qe nuk e bene me shpate e gjak, e realizuan me fekalet e helmuara qe lane prapa..!!!.Kjo eshte ne vija te trasha ajo pjese e historise se ketyre “feve” te helmuara qe na dhuruan perdhunuesit tane…Ky popull-milet, duhet t’a kuptoje njehere e pergjithmone, se identiteti i tij eshte europian,…dhe se asnje aspirate kombetare nuk do t’a realizoje kurre jashte ketij identiteti…Te tjerat jane perralla te llumit politik, qe mundohen te fshehin diellin me shoshe per qellimet e tyre personale dhe antikombetare…Prandaj jemi ne emergjence historike si komb, ..jemi ne “tik-taket “e fundit te historise sone, qe nje ore e me pare te kthehemi ne familjen tone natyrale europiane…Neser do jete shume vone…!!!

  Reply to this comment
 13. Mark uk July 11, 17:37

  Aty duhet te shkojn e te dhjesin te gjith,perves disa turqve qe per fat te keq flasin shqip.

  Reply to this comment
 14. ELIOT January 10, 13:55

  CFARE KA BERE KY PASHA PER SHQIPTARET …. JE BERI JETEN ME TE MIRE …. I BERI ME INTILIGENTA … I DHA LIRI DHE JA LEJOI GJUHEN SHQIPE SHQIPTARE … AP DONTE TI BENTE TURQ … PRANDAJ PER NJE TURK QE ESHTE VARROSUR NE SHQIPERI MIRE JA KANE BERE …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim