Do ketë negociata apo dialog?

July 7, 2019 01:00

Do ketë negociata apo dialog?

Në dy skajet e të njëjtit litar, Rama dhe Basha, presin se cili do të tërheqë më shumë nga vetja dhe cili do të fillojë të bëjë lëshimet e tij.

Pas zgjedhjeve të 30 qershorit nuk ka mbetur dhe shumë për të pritur. PD-ja ka planifikuar protestën e saj të dhjetë kombëtare, e cila, sido që të jetë, tani për tani nuk e zhbën më ditën e fundit të muajit të kaluar dhe nuk e bën dot qershorin me 31 ditë.

Mburrja se “zgjedhje nuk do të ketë” apo, edhe më tej ”se vetëm mbi trupat tanë mund të bëhen”, dëshmuan se mjafton një zgjatje zëri që përtej Atlantikut dhe gjithçka zbrapset, ashtu si ujrat e detit në tërheqjen e tyre. PD dhe, bashkë me të, LSI i provuan në gjashtë muaj të dyja: baticën dhe zbaticën e politikës, dhunën e qetësinë, kërcënimin dhe përkëdheljen, tërheqjen e lëshimin, daljen nga parlamenti dhe sulmin ndaj tij, djegien e mandateve dhe mallin për to, mos pjesëmarrjen në zgjedhje dhe numërimin e votave, molotovët dhe lulet në fund të ditës kanë rizgjedhur atë që nuk u bëri gjë në nëntë herët e shkuara, protestën.

Rama dhe aleatët e tij të vegjël, zgjodhën të shkojnë deri në minutën e fundit të 30 qershorit, krenar por pa gjë në torbë, të qëndrueshëm por me kokën pas, të bindur se do të ketë qetësi pasi kishin marrë garancinë e duhur nga përtej Atlantikut dhe Brukseli, me motivin e kundërshtarit që tërhiqet, por pa ditur asgjë se çfarë do të bëhet më tej në bashkitë e fituara e të dhuruara; dhe tani, i janë rikthyer edhe një herë ironisë së njohur të shefit të qeverisë dhe përrallisjet pa bukë të Ballës.

Askush nuk fitoi e askush nuk humbi? – është deviza më e pasaktë. Nëse partitë nuk humbën, në fakt ata fitojnë nga turbullimi, njerëzit humbën.

Dy poleve, që nga kundërshtarë tani po cilësohen si armiq nuk u ka mbetur gjë tjetër: ose të rrinë në fushëbetejën e tyre, e cila, aq sa është meskine, aq është edhe e llogaritur, ose të dalin një e nga një nga llogoret dhe të bisedojnë.
Por, si jo rastësisht dëshmoi një ish ministër i lidhur ngushtë me elitën drejtuese të Rilindjes, duan apo nuk duan, shpejt apo vonë, palët do të bisedojnë me njëra-tjetrën.

Problemi është përtej kësaj: tani shtrohet një pyetje e dyfishtë: Do të ketë dialog apo negociata dhe, kur!
Dialogu nuk është për racën e politikanëve si Basha. Dikur natyrë melankolike, shpesh pre e anktheve politike, si ndodhi pas 21 janarit, kur vajti të dëneste mbi supin e Olldashit, rob i emocioneve, por edhe i llogarive të ftohta, ai, deri më tani, çdo gjë e ka gjetur të shtruar: partinë, qeverinë, bashkinë, opozitën. I ka dashur, ia kanë dhënë. Një herë ka kërkuar, në 17 maj 2017 , e, edhe atëherë i ka marrë ato që ka dashur.

Dialogu për të është çështje llogarie dhe, nëse sot, bën të fortin e parrëzueshëm, ai ndjen se për herë të parë gjërat nuk po kalojnë as përmes zyrës së tij, as përmes studios së kunatit, ndjen se zaret e hedhur nuk përbëjnë forcën e tij të zakonshme; kalkulimin e asaj se çfarë mund të fitojë nga e gjithë kjo lojë.

Pas tij qëndron heshta e një politikani që e ka marrë politikën me pasion të çmendur dhe i ka çmendur të gjithë që ka pasur rreth e rrotull. Basha e ndjen zemërimin e tij, ndjen se e ka humbur atë mbështetje që i jepet bijve të gjetur dhe, po ashtu, e di se i gjithë ky vit, me lëvizjet e tij të papritura, kanë bërë fillimin e një shkëputje, por ai vetë nuk e di se deri ku e kur do e lejojnë të shkëputet. Shkëputja mund të jetë rrokullimi i tij.

Një fat ka ai, si shpesh herë, në këtë moment: ndërkombëtarët e shohin atë si të keqen më të vogël mes radikalëve që e kanë rrethuar. Basha, i vendosur bri Berishës, Metës dhe Kryemadhit, duket si një fillestar që ulërin dhe nuk e di pse. Përzgjedhja e tij tani nga politika jashtë Shqipërisë nuk ka të bëjë me vlerat, por me mbështetjen e një njeriu të politikës që bën pak dëm dhe i cili, ashtu si deri tani, mund të shitet apo blihet përmes një pallati.

Kjo mbështetje e detyruar, si e keqja më e vogël, e ka lehtësuar pozitën e tij, ka një marrje me të mirë të figurës së tij dhe ai e di tashmë se nuk ka rrugë tjetër. Ose të hajë çorbën që i serviret, ose të hidhet nga dritarja e politikës.
Basha do negociatat, por jo bisedimet e dialogun. Nëse shkon në takim me duar në xhepa, të vetët do e hedhin nga dritarja dhe do e “vajtojnë”, tani sinqerisht, Olldashin. Hija e tij iu erdhi përmes të birit.

Tjetri, Rama, shefi i qeverisë dhe sunduesi i mazhorancës duket si kur është më i qetë, por ndjehet më i trazuar. Ai i do bisedimet dhe dialogun, por nuk do negociatat. Të paktën këtë ka dhënë deri tani, për të bërë aktin e fundit në momentin e një tjetre datë 17.

Që nga fillimi i vitit Rama ka ftuar opozitën për bisedime, por pak vetë, edhe të tijtë, e kanë marrë seriozisht. Në një tavolinë përballë njëri tjetrit, ose edhe më tej, mes katër syve, ai e di se do të ketë një ass të fuqishëm për të nxjerrë nga xhepi në momentin e fundit: lakminë e Bashës për pasuri.

Rama e di fare mirë këtë lojë, e cila nuk do të shfaqej për herë të parë. Do e bëjë duke i larë duart , si ai i kohës së Jezusit, Pons Pilati, megjithëse e di fare mirë se, megjithë konvertimin në katolik, nuk ka lidhje me njeriun e shenjtë.
Ramës i duhet një partner si Luli. I duhet domosdo. Përballë Berishës ai ka qenë një herë, tek “Krokodili”, në Strasburg, dhe ashtu si shkoi, ashtu edhe erdhi.

E di fare mirë se, edhe sot po të ishte Berisha në pushtet dhe ai në opozitë, edhe sikur të bënte njëqind protesta, Berisha do të lëvizte vetëm pak perden e dritares së kryeministrit për të numëruar të vrarët, por negociata nuk do të kishte. E di, po ashtu se, Berisha është një njeri i trembur, pasi vetëm një i trembur vret në mesin e ditës dhe bën thirrje për kryengritje duke e ndjerë rrethimin.

As Meta nuk është njeriu i negociatave për Edi Ramën. Ata, të dy, e njohin mirë njëri tjetrin. Ashtu si ia njohin edhe mëkatet njëri tjetrit. Me Metën kishte menduar se do të ishte më i qetë kur e dërgoi në presidencë, pasi i kishte hequr rripin e të drejtave, por, edhe një herë, me të, kishte gabuar.

Meta e di se Basha është më i afërt me perëndimin në këtë moment, pasi është më i qetë, më racional drejt vetes dhe më i trembur. Rolin e negociatorit e do për vete, ose, në fund të fundit, në praninë e tij, që të mos jetë jashtë lojës si në 17 maj 2017. Ajo është data e zemërimit të tij dhe, nëse bëhet edhe një datë tjetër, e di se profecia e Ramës për shuarjen e LSI-së, mund të jetë reale.

Kryemadhi , nëse deri tani ishte alter ego e Metës, është pamja e pasme e pasqyrës së familjes presidenciale. Që nga momenti kur ajo mori partinë në dorën e saj dhe u kthye “në burrneshë” shteti mbeti pa zonjën e parë të tij.

Të gjitha këto janë mbi tryezën e Edi Ramës. Edhe ai e di se kjo krizë nuk mund të zgjasë pa fund dhe se këto linja paralele nuk mund të tërhiqen deri në fund.
Çdo gjë duhet të ketë një fund. Dhe, pastaj, një fillesë.

Para 30 qershorit , si duke mos dashur të krijojnë precedentin e braktisjes dhe të lëshimit të parlamentit, ndërkombëtarët, jo vetëm e lejuan 30 qershorin, por edhe e bënë atë. Si deshën vetë. Për to nuk është interesant se sa për qind kanë votuar dhe se janë vjedhur votat apo jo. E dinë, po ashtu, se “kënga” e opozitës për 85 për qind që i mbështetën është një gjë e lodhur, më tepër budallaqe se sa e mençur, refren që të mërzitet dhe i bën liderët e opozitës fluturakë.

Që do të ketë negociata – kjo është e sigurtë. Problemi është se çfarë do të negociohet. Ndërkombëtarët duan, mes të tjerave që, jo vetëm të gjendet një rrugë e momentit, sa për të kaluar lumin, por për të shtruar një rrugë pa të drejtë kthimi.

Opozita e mori ndëshkimin e saj, por të pandëshkuarit janë të shumtë dhe, shpesh herë, vendosës në politikën shqiptare.
A do të jenë të zotët Rama dhe Basha që të fillojnë së pari pastrimin e politikës dhe më pas të nisin zbulimin e halleve të tjera?
Vështirë! Si njëri, ashtu edhe tjetri, tashmë kanë rënë në këmbët e oktopodit të politikës dhe do e kenë të rëndë shkëputjen.

Për ndërkombëtarët kjo është a-ja e fillimit të negociatave. Pa këtë ndërhyrje operacionale politike nuk mund të flitet për zhvillime të mëtejshme.
A do të mund të japë Basha një pjesë të kupolës së tij, duke e ditur se ata janë oligarkët, frymëzuesit dhe baballarët e tij politikë?
Një natyrë si ajo e tij, e komanduar nga larg dhe pa fuqi brenda vetes – do e ketë të vështirë. Por, do i duhet ta bëjë, pasi emrat mund të ndryshojnë tepër shpejt.

A do të mundet Rama të dorëzojë lehtësisht, gjë e njohur tek ai, disa nga miqtë e tij të këtyre viteve, disa të krijuar rishtas si miq e disa të huazuar nga Berisha? Ata janë shumë afër tij dhe duke u rrokullisur mund ta marrin edhe atë me vete!

Nëse do të duan një Pazar të ri, do e kenë të vështirë që edhe këtë herë ta kalojnë tufën e minjve nëpër mustaqet e ndërkombëtarëve, të cilët janë dakord tërheqin edhe mjekrën, vetëm të mos ketë një përsëritje ciklike të problemit Shqipëria.

Në fakt, të dy, pas kuintave, po përpiqen për pazarin e radhës.
Ndërsa ndërkombëtarët për fillimin e ndëshkimit të shumëpritur!

*****

Bedri Islami / Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

July 7, 2019 01:00
Komento

47 Komente

 1. Koqo Danaj July 7, 01:02

  Do ket CIRK ne KOLONI

  Reply to this comment
  • Une,Lubonja July 7, 11:58

   Bedriu na i fut te gjithe ne nje thes! Eshte teoria e Saliut per ta bere pis Ramen! Bedriu duhet ta kuptoje qe Rama po luan me lojen e perendimit! Nuk jane njelloj Bedri nuk jane njelloj! Nuk mund te barazosh nje hajdut por qe s;ka vrare njeri, me nje vrases qe edhe vjedhin! Une nuk e di se ku shkeli Rama ne kembe diku dhe u bete berishiane dhe likiane te betuar! Nuk eshte mire Bedri qe ne kete moshe te ndryshosh pikpamjet duke mbrojtur kriminele! Nuk eshte mire te turpurohesh tani ne pleqeri! Sikoni botoni komentet dhe le ta dine njerezit se cfare mendojne per ju!

   Reply to this comment
   • Ernest July 9, 15:27

    Nuk ka me negociata!
    Ato u mbyllen,qe ne 1990-ten kur u shpall parulla se e “Duam Shqiperine si e gjithe Europa”!
    Kaq u tha atehere,por kur erdhi puna per ta bere realitet u be u kunderta!
    Shqiperia jo vetem nuk u be si gjithe Europa,por u shkaterrua komplet aq sa sot jemi 200 vjet prapa!
    Dhe shqiptaret si dele u mashtruan me parullen e luftes kunder komunizmit,jo duke ndertuar,por duke SHKATERRUAR!
    Te perndjekurit u mjaftuan se po digjnin,vidhnin etj pasurite kombetare,qe i quanin komuniste,ndersa shumica e shqiptareve te tjere ishin turullosur nga politikat ekstremiste te Berishes!
    Dhe sot jemi atje ku kemi qene ne kohen e sundimit otoman!
    Ne se ishte ideuar dhge zbatuar filozofia reale,se komunizmi luftohet duke e bere popullin te lumtur,duke patur pune,arsim,shendetresi etj per te gjithe atehere me siguri nuk do kerkonte njeri te largohej nga vewndi!
    Komunizmi nuk luftohej me parulla,me urrejtjhe,me shpifje e sharje!
    Ne se donin ta luftonin realisht komunizmin,atehere te gjitha akuzat qe kishin ndaj tij,t’i benin realitet te kundert!
    1-Akuzohet per Lufte Klasash,atehere te mos diltre parulla “vdekje komunisteve”!
    2-Akuzohej se populli jetonte me tallona?
    Atehere te futeshin njerezit te gjithe ne pune dhe mbi te gjitha t’u sigurohej strehimi dhe puna qe te garantohej ushqimi dhe arsimi per te gjithe!
    3-Akuzohej se nuk kishte liri fjale?
    E po kjo te mos zbatohej njelloj,qe soit mund te llapesh sa te duash,por askush nuk te degjon!
    4-Akuzohet se atehere nuk kishje te drejta dhe se pushteti abuzonte?
    Atehere pse sot ky pushtet nuk ta var teneqene dhe se qytetaret degjohen vetem sa per te hedhur voten dhe te nesermen nuk i njeh njeri?
    Si mundet nje sostem,nje shtet te krijoje mundesi qe ca t’i beje miliardere,ndersa shumicen ta lere pa buke?

    Reply to this comment
  • Nuk vihet barazia midis kriminelit dhe qytetarit July 7, 16:32

   O Bedri Islami,
   Ke humbur edhe ndonje vlere qe ke pasur, cfare te ndryshoj qe ke arritur deri ketu, ndoshta perballimi i jetes, fukarralliku eshte i tmershem por nuk mund te ndryshojne karakterin e burrit, mos u be mashan i nje kryeredaktori i cili po e kthen kete gazete ne pacavure pa vlere.
   Pse ke frike nga komentet o burri i dheut, cdo mbjellesh do korresh.

   Reply to this comment
 2. Pellazg me kafk superiore July 7, 01:09

  Rofte KOLONIA Shqiperi!

  Reply to this comment
  • Rebel July 7, 08:43

   As negociata e as dialog!
   Te gjitha jane mashtrime ne kurriz te popullit shqiptar!
   Mos shkruani me per keto maskaralliqe,por ngrini popullin ne mbrojtje te vendit se e kane PUSHTUAR armiqte me te medhenj te tij,Berisha-Meta-RAMA!
   Jo Rama ik,por,
   – TE GJITHE POLITIKANET E KETYRE 29 VJETEVE –SHPORRUNI!

   Reply to this comment
 3. Am July 7, 02:24

  As art as kinema as kenge as valle as letersi asgje. Rama basha basha rama sali ilir mona balla …mngjes dreke darke piu piu. Rrace muti

  Reply to this comment
 4. Gh July 7, 02:54

  Kur do vije ajo dite qe US. tu veri drurin
  gjithe ketyre larove tane.Keta jane sharlatane,jane vetem per xhepin e tyre

  Reply to this comment
  • Protesta July 7, 07:54

   Na ishte nje here nje lope dhe nje dhi!
   Na lodhe Bedri Islami me tere keto konstatime!
   Ka kaluar koha etyre!
   Sot duhet RRUGE ZGJIDHJE e jo hosana bara ba!
   Thirrni njerezit e duhur te shkruajne per ZGJIDHJEN,se te gjitha historite i di populli se ka 30 vjet e i mban ne kurriz!
   Shkrimet me histori,pa ZGJIDHJE jane ne favor te antishqiptarizmit,pra te Berishes dhe Rames!
   Nuk e kuptoj pse ke frike nga komentet tona?

   Reply to this comment
  • bureto July 7, 18:26

   ‘Kur do te vije dita qe USA t’u vere drurin..’, .pyet komentuesi Gh me siper. Pothuajse ka ardhur, por gjerat ketej e tutje do behen me rradhe. Politikanet e sotem do t’i lene karriget njeri pas tjetrit. 30 qershori tregoi se politikante tane vetem i lehin Henes, se vendimet merren gjetke. Por njeherazi, 30 qershori i hapi rrugen stabilitetit, edhe pse i brishte, qe
   -Se pari te perfundoje Reforma ne Drejtesi, sidomos SPAK dhe Gjykata Kushtetuese.
   -Te shkarkohet Ilir Meta dhe te zgjidhet me konsensus nje intelektual me autoritet te padiskutueshem dhe me stature prej burri shteti,
   -Te perfundoje reforma zgjedhore.
   -Me shprese qe do te hapen negociatat ne 17 tetor, (une besoj se do te hapen),
   -Pastaj diku nga pranvera, me gjase me rekomandim (detyrim) Rama te kaloje vendin ne zgjedhje te parakohshme parlamentare si e vetmja rruge per zgjidhjen e krizes.
   Keshtu, deri ne shtator, ne paste dialog (jam skeptik) do kete per reformen zgjedhore dhe pas saj per mundesine e zgjedhjeve te parakohshme. Negociata (pazar) nuk do kete (nuk duhet te kete). Paralelisht me te gjitha keto, drejtesia (SPAK dhe BKH), do filloje te hape dosjet e vjetra e te reja per zullumqaret per politikanet dhe shtetaret e larte. Se nga do te fillohet, mendoj se lista duhet te jete bere. Sa te jete Rama kryeminister, ka gjasa qe do te jete edhe ca kohe,maksimalisht per çdo skenar deri ne vitin 2021, ai nuk do te jete i pari ne ate liste, Dhe kjo sigurisht nese, sipas perfoljeve, do kete material qe hap proces penal edhe per te. Por zullumet, per ata te kreut te listes, dosjet nuk ka njeri qe nuk i di, si ketu brenda dhe jashte vendit. Keshtu pastrohet dalngadale politika dhe kushdo e merr me mend qe, nen drejtimin dhe kemenguljen e Amerikes, ky ka qene dhe qellimi i Reformes ne Drejtesi, pastrimi i politikes, si rruga me e shkurter dhe me e sigurte. Keshtu do bjere ca kohe (dy-tre dekada) dhe vendi ne qetesi dhe do t’i kushtohet me shume rendesi reformave, vendosjen e shtetit te se drejtes me synim, permiresimin e jetes se njerezve dhe antaresimin ne BE. Deri me sot, pak ka ndodhur sepse politikanet tane te tranzicionit, kane menduar vetem per vete.

   Reply to this comment
   • 000...... July 7, 21:21

    bureto,KY NUK ESHTE SHTET ! Nje grup dallkaukesh sharlantane me xhepat plot si rezultat i vjedhjes sistematike,Bashkesi vagabondesh te nje sistemi te korruptuar deri ne palce ku lulezon mafja pushtetare
    Duhet te ishte detyre e popullit ti kish shporrur me kohe,por fatkeqesisht rinia zgjodhi te largohet nga ai vend i mallkuar nga hienat e pushtetit.

    Reply to this comment
 5. Psss... July 7, 08:00

  Do bejne pislliqe si gjithmone,do ndajne pushtetin me radhe,e kane prone te tyren ,ish shurranjosa qe me te vjedhur u bene miljonere.
  “Marrveshje” mashtrim 30 vjecar i kater kllouneve te demokracise,

  Reply to this comment
 6. E duam Shqiperin si gjiri lalzit July 7, 08:01

  Ju dhe antishqiptaret plehra cecen kriminel hajdut zaptus llum te stanit sali komunist shpellar,jeni shume te deshperuar qe nuk pat gjak dhe kufoma te popullit te varfer.
  Ju si lehesi nikoll me ata qe ju paguajne,e shume hale si lubonja rakipi bushat bllokmeni zheji bythshtrembti e ca te ashtuquajtura femra buze te fryra,po ferkonit duart dhe luteshit per lufte se do mbushnit faqet e gazetave me lajme makabre dhe do fitonit miliona.
  Por ju beqirat jeni aq trima sa po tju vij ndonjeri me pistolet loder ne redaksi ose studio,do i mbushnit breket si ballistat dikur.
  E shikoni ate bushat trimin apo lubonjen apo zhejin me ato bythet si traste qe ecen shtremba shtremba se si do mbanin ere muti nga frika e ndonje pisqolle te drejtuar me fishek manovre dhe nuk do gjenin vrime te futeshin trimat e selfo qorrit.

  Reply to this comment
 7. hasani July 7, 08:20

  Po si thua ti ore bedri, se je njeri i mencur dhe i di te gjitha, por vetem nje uniteti ne vend nuk i sherben. Na je bere edh ti pjese e kazanit sic e quan edi rama. Flisni more nje fjale te mire per kete vend dhe mos u budallallepsi, vetem duke shpifur e share kete vend, a thua nuk jeni shqiptare. More a mos valle keni gelltitur ndonje luge …

  Reply to this comment
 8. HAKA,BUKA E POPULLIT JU NXJERRTE SYTE July 7, 08:20

  Fotografia mbas kryerjes se krimit

  Reply to this comment
 9. Rama eshte nji kremiister i padiskutueshem ,nderkohe qe basha eshte thjeshte nji rrugac nji dordoleec rrugesh .Per cfar i duhet Rames te diskutpje me nji Xerro numer rrugesh ?! July 7, 09:00

  TEMA QORROLLIEESESE PER OPINIONIN !

  BASHA ESHTE TASHME I FALIMETUAR NGA CDO

  DREJTIM I PERJASHTUAR PERGJITHMON NGA POLITIKA

  DHE DIALOGU TIJ ESHTE ME DREJTESINE

  Reply to this comment
 10. Zigur Qarri July 7, 09:22

  Nese Basha ka qene natyre melankolike,po i tille eshte edhe sot,sepse natyra njerzore nuk ndryshon,por duke pasur perballe nje
  person me natyre peverse si bastardi D’Rama,natyrisht qe do fillosh te bësh llogari te ftohta ne lufte per te mbijetuar politikisht.
  Sa vlere do te kishin bisedimet e forcave aleate me Hitlerin per paqe kur ishin futur ne Berlin,aq vlere kan bisedimet e Lulzim Bashes
  me mafiozin Edvin D’Rama ne keto momente.Zgjedhjet farsë te 30 Qershorit paten nje efekt bumerang,e fundosen perfundimisht
  drogaxhiun.Hajduti dhe antishqiptari me i madh i te gjitha kohrave Edvin D’Rama,eshte i mbaruar,eshte nje kufome politike qe duhet
  duhet izoluar sa me shpejt,ndryshe,dëmi qe do ti shkaktoi Shtetit shqiptare,do te jene te pariprueshme edhe per 50 vjet.Jan te gjith
  “rilindasit”anormale,peverse dhe te korruptuar si Kryeministri,apo kan frike prej skizofrenit qe i terrorizon te gjith?Si mund te jete
  Kryeminister nje i semure psiqik qe merr vendime vetem nen efektin e droges?!Sjellja me vartesit kur je veshur me pushttet,eshte
  treguesi me i qarte qe te vleresosh nje Njeri te madh.Edhe Hitleri nuk ka i trajtuar vartesit e tij si trajton skizofreni D’Rama.Dhe mos
  thoni me pas qe nuk e dinit se kush ishte D’Rama,personi i trajtuar nga mjeket psikiater per vite me radhe,se ndryshe duhet te
  pranoni qe edhe ju jeni te droguar dhe te semure psiqike,qe nuk ju bën pershtypje qe ne krye te Shtetit eshte nje person i tillë.

  Reply to this comment
  • Edi vet direkt July 7, 10:09

   hahah basha tip melankolik haleje ,

   nji islamik kriminel po (ky do ishte pershkrimi me korrekt i sharlatanit basha ,qe djalli e di se kush ishte ai bir kurve qe e rrasi ne Politike kte cope Mazllumi ,me geen Irakiani !)

   basha eshte jovetem pjella me e shemtuar ,por edhe

   nji i lindur i deshtuar si njeri .
   ai duhet te zhduket nga skena politike sepse eshte injorimi i politikanit per kte bote ,

   pra siedhe e ka demostruar vet eshte vetem nji Dordolece politike ,
   nji genjeshtar i paprecedent ,nji njeri kot , qe gjiththcka e bazon ne politike me metoda tiznare ala babale ,
   siedhe duke bashkpunuar me te hujuat kunder Shqiperise .
   basha , eshte ne te vertete nji cop muti depresve e kte e reflekton me zgurdullimet e syve te tije saheR del medieve ,nji funderine
   qe duhet dukej ne syte e Zagareve me meelankolin mbas hekurave ne Burge .ATY ESHTE VENDI I SHARLATANIT E KRIMINELIT BASHA

   ai duhet te kuptoj se eshte koha qe ai duhet te zhduket nga politika e jepet Drejtesise duke dhene llogari

   per Vilen e ndertuar ne Utrecht ,me (MILJONAT QE PERVETESOJ BUXHETIT TE SHTETIT NGA rruga durres-morine )

   etj apartamente qe ka ne Shqiperi .

   Me besoni qe Denimi i ktij sharlatani nuk do jet i Vogel !

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri July 7, 12:27

    E ke lexuar verte artikullin e DITES ti?
    “Dialogu nuk është për racën e politikanëve si Basha. Dikur natyrë melankolike,…”thote DITA.
    Basha”…nji islamik kriminel…”?!Edhe Rama pe verteti nuk ka guxuar ta thote kete!
    Problemet fetare,vendet perendimore i kan tejkaluar qe prej 500 vjetesh me rilindjen Europiane.
    Akuzat me tendece fetare qe kan si qellim te vetem perçarjen e shqiptareve,dalin qe prej 300 vjetesh vetem nga Guzhina e Kishes greke.
    Je nxenesi i Janullatosit ti?

    Reply to this comment
    • Edi vet direkt July 7, 13:11

     asgje nuk eshte tejkaluar as pas 500-vjetesh ne Shqiperi

     o Zagar Qorri .

     Basah berisha meuta jane islamiste madje te thekur

     e kjo jovetem per genin qe trashegojne .Te gjithe dijne

     corben qe hajne kta me fete si i prune e Shqiperi

     si montuan Altoparrlantet maje miareve (per t’i dhene Shqiperise surratin e Arabit

     sepse keshtu ja kerkonte Tutori qe i mbante ne pushtet
     siedhe

     rrasjen e Shqiperise ne Bashkesine Islamike qe i sherbeu

     distancimit te Shqiperise nga Europa siedhe Pellitjet

     e Altoparrlanetve maje minare ve ne gjuhen e Djallit !

     eshte islamist dhe i ndyre madje , dhe kte e ka treguar jovetem me karakterin e dyre prej islamisti

     si tinzare krimiel hajn i pabese tradhetar rropsi genjeshtare pis maskara ,
     as se ishte mik me gaddafin

     por sepse eshte i lindur i tille .

     Sa i takon janullatosit ate e peruri pikerishte Shpellari jot

     karaputana antishqiptare ,islamuti berisha i cili vazhdoj traditen e turkut qe bashkupuuan bashke me grekun kishen greke ,

     per mos te lejuar Gjuhen Shqipe hapjen e shkolles Shqipe .Kto id mir Historia e se djeshmesh por edhe te Sotmes o zedhenesi i Shpellarit !

     kush ka lind islamist vdes i tille si Antishqiptare i betuar .

     Muzllumat rraca me Llume e njerezimit ,me shkerdhata ne Bote ,= Kancer te cdo shoqerie njerezore .kU KA ISLAMIKE
     KA DHUNE
     :VRASJE
     GJAKE
     VIKTIMA
     MIZERJE
     PADREJTESI

     QENERI ETJ ETJ

     E KUNDERSHTON DOT NJERI KTE FAKT NJEREZORE ?

     SIGURISHTE QE JO !

     SEPSE SHQIPERIA KA NJI HISTORI TE TERE

     QE DEGJENROHET E SHKATERROHET NGA KJO RRACE MUTI E NJEREZIMIT Q

     SHIFE KUSH ESHTE ILIR MUTA -SALI BEERISHA -BASHA E KUTI E KAKA QE PASOJNE

     CFAR I KAN BER KTA ISLAMISTE SAJ SHQIPERIE DHE JETES SE SHQIPTAREVE

     KUR FILLOJME JU VENDOSIM PASQYREN PARA SURRATIT NE SHQIPTARET JUVE MBETURINAVE TE JEREZIMIT

     HOP KERCENI SI MAJMUNE DUKE NA QUAJTUR GREKE E SERBE NEVE !

     POR JO O SHKERDHATA TE NJEREZIMIT

     NUK JU SHKON ME KJO TINZARI ISLAMISTI

     JU SHKERDHEHENI ME TE GJITHE ME GRKUN JANULLATOS DUKE E NDERUAR E BERE SHQIPTARE DUKE I NDERTUAR VARREZAT GREKE E SHQIPERI

     DUKE E PRURE E ULUR ATE MBI FRONIN E NJI NDER
     ATDHETAREVE ME TE SHQUAR TE KTIJ KOMBI

     FAN STILIAN NOLIT I VETMI QE NDEROJ SHQIPERINE

     E FITOJ PAMVARESINE FETARE KOMBETARE NGA

     GJAPRINJT E STAMBOLLIT GREKO TURQ

     E JU JENI HELMI QE LAN PAS PIKERISHTE KJO DUSHE TOXIKE PER KOMBIN TONE

     TURKO-GREKET QE JU PALLOJNE JUVE NE SHEKUJ JU FARA E DJALLIT NE SHQIPERI

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri July 7, 13:37

      Vetem shqiptare nuk je ti!
      Ik ore klysh kurve,produkt i perdhunimit anadollak!
      Ik ore jashtqitje e kombit shqiptare,dobiç i Kishes greke,zagar i Janullaposit!

     • Ouuuu s'te ngeli me llogjike o Rropsi anadolli dhe fillove me sharjet si bushter rrugesh ! July 7, 14:18

      Zagar Qorri

      ta shkerdhefsha cte permban pragu i shtepise

      kur bo edhe ti si Shqiptare i mbeturine e perdhunimit te qenve te anadollit

     • Zigur Qarri July 7, 14:42

      Ik ore klysh kurve,produkt i perdhunimit anadollak!
      Ik ore jashtqitje e kombit shqiptare,dobiç i Kishes greke pa indetitet,zagar i Janullaposit!

    • Une,Lubonja July 7, 17:34

     Sa lezet kur shikon qe Zigur Qorri mbron Bashen dhe Berishen! Shko me pushime o Zigurr Qarri shko ne Qarr disa dite dhe kthjellou. Njeriu eshte debil por jo si tipa koqesh si ty!

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri July 7, 19:24

      Mbas emrave te njohur,fshihen persona te depersonalizuar.Je pa personalitet dhe shume bole,per te qene Lubonja!Ku e sheh ti,
      qe un mbroj Bashen dhe Berishen?Me gjej edhe nje koment te vetem o injorant,ku un kam ofenduar nje komentues qe sulmon
      ose ofendon Berishen dhe Bashen!Sepse ka kaq shume injorante si ty,eshte Shqiperia ketu ku eshte.

 11. ETHEM LALAJ July 7, 10:39

  Z.REDAKTOR:ANALIZE E SAKT.POR NE DISA RASTE I NJELLOJT ME FATOS LUBONJEN,BUSHATIN-NIPIN E KAPOS,FEVZIUN,ZJEIN,RAKIPIN..E KO.
  -JU I FUTNI TE 5 NE NJE THES,EDHE KRYEOPOZITARET E DALE BOJE QE TASHME I JANE SULUR SHBA+BE..EDHE KRYETARIN E MAXHORANCES…DHE E TRAJTONI SIKUR KY KA PERGJEGJSI PER ASFIKSIN TOTALE TE SAJ ME DALJEN NGA SISTEMI DUKE DUKE ZBATUARE PARIMIN: “PER INAT TE SIME VJERRE DO TE FLË ME MULLIXHINE..”
  -JU SI GAZETE ASNJIANSE DIKUR ,KENI FILLUARE TE MOS I BINI NE KOKE PROBLEMEVE,POR ME KRAH-MARRJE QELLONI ME FISHEK MANOVRE AMIQT REAL TE KTIJ VENDI NE VENDE QE TE “QELLONI” ME PLUMB DERRI ATE QE DUHET,KU ME PARE E KENI BERE MIRE. -PASI NGA JU UNE KAM MESUAR SHUME GJERA…DHE NE KTE MOSHE MADHORE E MBI 17 VJET SHKOLLE TE KOHES SE ENVERIT MUND TI JAP LEKSIONE DEMOKRACIE GJITHKUJT NE ATO STUDJO TE TV KU GUMSHIJNE BURRAT-PROSTITUTA NE PERKRAHJE TE HAJDUTVE E KRIMINELVE TE SHEKULLIT 21.
  -JU SHTRONI PYETJEN:NEGOCIATA APO DIALOG.
  ZOTRI:
  1-NEGOCIATAT NE 2017 I MIRPRITI BASHA PASI MORI OK NGA SALIU.DHE PASI I MORI TE GJITHA NGA RAMA PER HIR TE STABILITETUT PLUS EDHE 15 MIL.€ TE PALLATIT TE VLORES…HUMBI THELLE.DHE JO PER FAJE TE RAMES,PORSE ELEKTORATI PD U ZHGENJYE NGA MARVESHJA DHE NUK VOTOI FARE.KJO ESHTE ARSYEJA E JO VJEDHJA E VOTAVE SIPAS SHPIFESVE TE DOSJES 184-339 TE NJELLOJT ME VIDIOT BABALE.
  .TASHME NEGOCIARAT NUK I PRANON SALIU SEPSE FAIN E PARE JA FATURON LULIT DHE KY I DYTI DO QUHET FAI I TIJ.
  2-DIALOGUN NUK E PRANON PO SALIU EDHE PAS 8 LETEAVE PUBLIKE TE RANES.PSE:
  -SE SB NUK E UL HUNDEN EDHE PARA LITARIT NESE DO I PROPOZOHEJ.SI PERKRAHES I KANUNIT TE LEK DUKAGJINIT-AI DO ZBATOI DERI NE FUNT POROSIN E “USTALLARVE”VERI-LINDOR E JUGOR:QELLIMI:
  1-PER TA MBAJTUR TE DESTABILIZUAR VENDIN DERI NE LUFTE CIVILE.KTE E SHKROI DJE JONUS BUGAJSI TE D I T A.
  2-VRASJEN E NDONJE POLITIKANI NGA TE VETET DHE FAIN TJA HEDHI KUNDERSHTARIT SIPAS METODES SE UDB I NGJASHEM ME 2 PRILLIN 1991 SHKODER APO 14 SHTATORIN 1998 ME ELIMINIMIN E A HAHDARIT.
  3-KRIJIMIN E SHTETIT PARALEL BRENDA SHTETIT DUKE KRIJUAR NJE QEVERI NE TIRANE QE TE HEDH NE SULME KRYEBASHKIAKET NE QARQE PER TE MOS DOREZUARE ÇELSAT E ZYRAVE.
  4-E GJITHA KJO FURTUNE DESTABILIZIMI E KA EMRIN SALI,I CILI TASHME KA FUTUR NE LOJE LIKE-FLORIRIN ME FUQI PRESIDENCIALE.DHE TE DY BASHKE I KAN KTHYERE GRYKAT E TOPIT KUNDER SHBA+BE,PASI ATA LEJUAN 30 QERSHORIN DHE BEN THIRRJE PER NJOHJEN E ZGJEDHJEVE DHE OKEI I ÇDEKRETIT TE PRESIDENTIT MUND TE VERTETOHEJ NGA GJYKATA KUSHTETUESE KUR TE KRIJOHET.
  -DHE NUK ESHTE FAI I RAMES QE NUK KA GJ.KUSHTETUESE,POR I KTYRE TE DYVE QE ME KLD E FAMSHME KAN KRIMINALIZUARE DREJTESIN NE PAEAMETRAT E ÇMENDURISE TE NJE POPULLI TE TERE.
  -KJO DO TE MJAFTONTE QE SALIZMI TE KUPTOJ SE KUNDER TYRE JANE TE GJITHE.DHE LUFTA ME “MULLIJT E ERES ” ESHTE E KOTE.
  5-ATHERE KU QENDRON PERGJEGJSIA E KM RAMA!?
  -PERGHEGJSIA E RAMES QENDRON:
  1-PSE U ZGJODH KRYEMINISTER NE 2013 DHE PO BEN PUNE TE MIRA NE KTE VEND ME SHUME SE KM E TJERE NE 25 VITE,KU EDHE KRYETAR BASHKIE SHKEKQEU.
  2-SE ME REFORMAT E MIRA TE BERA RAMA GEZON MBESHTETJEN E 75-80% TE POPULLIT SI DHE TE SHBA+BE.
  3-SE SALIU E KUPTON MIRE SE DUKE QENE RAMA KM PD NUK VJEN KURRE NE PUSHTET,SEPSE MALI I TOMORRIT NUK MUND TE RREZOHET NGA ERA ZOTRINJ TE D I T E S.
  4-DHE NE VEND QE PD TE MERRET ME RINOVOMIN E VEHTES DUKE ELIMINUARE 2 KOKAT E KRIMIT..TE PAKTEN TE 21 JANARIT,MERRET ME “HUMBJEN” E PS DUKE “. I QAR HALLIN KALORSIT TE KALIT SI I VAREN KEMBET . “KJO MARRZI PO ÇUDIT BOTEN DEMOKRATIKE.
  -FAKTI QE SALIU PO MERR ME QAF TE GJITHE OPOZITEN POR DHE VENDIN NE 30 VITE,KU EDHE FAKTORI ND/KOMBETAR E KA BRAKTISUR -TREGON SE EDHE D I T A SHIGJETEN E SULMEVE TA DREJTOI KUNDER SB E JO LULIT,TE CILIT I ESHTE NGARKUARE NJE BARRE E RENDE PER TE DREJTUARE OPOZITEN ME TRUT E MYKURA TE SALIUT,KU KJO PARTI SHPEJT MUND TE CILESOHET” GRUP TERRORIST”.
  -KJO SEPSE 165 KRIMET E SALIUT QE NGA 1992 TASHME DIHEN NGA TE GJITHA VENDET E BOTES.DOSJET JANE GATI.VETEM PRITET SPAK E BKH-NESE NE PERBERJE TE TRUPIT TE TYRE NUK ZJEN GJAKU BERISHIST.
  -FLM D I T E S.Nga ish ushtaraku madhor-mallakastriot jo anonim.

  Reply to this comment
 12. Zigur Qarri July 7, 11:44

  Edvin D’Rama Kryeministri i vetem ne Bote perdorues droge dhe qe vuan me ç’rregullime antisociale te personalitetit,diagnoza
  “psikoze afektive” qe ne rinine e tij,trajtuar si pacient nga mjeket psikiater vite me radhe,luan rrolin e kllounit ne politike.
  Sharlatani,mashtruesi i paftyre bertise ne Gjermani,genjeshter,genjeshter…per akuzat gjermane ndaj tij per denigrimin e
  politikanit Gunther Krichbaum!Nga te dhenat tona i than gjermanet,shpifjet kan dale nga portali Lexo.al,qe eshte nen
  ndikimin e Endri Fuges,Pamflet.al nen ndikimin e Saimir Tahirit,Tiranapost.al nen ndikimin e kryebashkiakut Erion Veliaj.
  Genjeshtra,genjeshtra pergjgjej Edvini,derisa gjermanet u larguan dhe nuk pranuan as ftesen per darke me mashtruesin e
  paftyre qe e lan si mut duke u dridhur e te zverdhur ngaqe nuk kishte marre rracionin ditor te kokaines.Ky eshte vetem nje
  nga qindra episode ku Kryeministrit tone i eshte çjerre maska e hipokrizise.Rezultati u pa edhe Poznan,ne Samiti i Ballkanit
  Perendimor ku Shqiperia ishte e vetmja qe doli duarbosh. Jo me kot Merkel kishte vënë ne krah Kryeministrin e Maqedonise
  Zoran Zaev,ndersa Kryeministrin e Kolumbise se Europes,afer Tereza May,afer Kryeministres së vendit qe po largohet nga BE!
  Edvin D’Rama e nisi karrierën me tentativën që së bashku me Spartak Ngjelën,te themelonte Partine Myslimano-Kristiane,por nuk
  ja doli as ta regjistronte!D’Rama u bë piktor (mesues vizatimi) megjithese s’kishte talent fare,vetem e vetem sepse kishte Babain
  skulptor,dhe u bë basketbollist,edhe pse s’kishte talent fare,vetem e vetem sepse ishte i gjate.Edvin D’Ramaeshte shqiptatri i vetem
  qe u kthye nga emigrimi pa asnje qindarke.Gjergji Thimio pretendon,se Edvin Rama eshte denuar dy here ne France,kete ja ka thene
  Koço Kokedhima.Rama ne fillim të viteve 90-te,sipas urdhereses se Ramiz Alise,shante regjimin diktatorial per te fituar reputacion
  ne popull dhe tek te persekutuarit politik,me thirrjet gjoja per varjen e komunisteve.Perpjekjet e tij per tu inflirtruar ne PD,dolen pa sukses.Ishte ndihma e Fatos Nanos,qe Rames ti hapej dera ne politike.Rama nuk ka perfituar vetem miliona Euro nga fondacioni i
  hebreut George Soros,por edhe nga keshillat e vlefshme te tij,se si duhet te veprosh qe te keshe sukses.Dhe suksesi sipas Soros e
  ka bazen nje shprehje te urte hebreje,qe thote:nese kerkon te keshe sukses,futja shokut me te ngushte dhe atij qe te bën nder.Dhe
  Rama ja futi Tos Nanos,megjithese nje shprehje e urte shqiptare thote;mos kafsho kurre doren qe te ushqen.Rama e mori Kalane
  nga brenda,per ta tjertersuar PS-n ne nje organizate mafioze,ku ne qender eshte ai,skizofreni qe merr vendime vetem nen efektin
  e droges!

  Reply to this comment
 13. Samiu July 7, 12:42

  Te pretendosh te besh negociata me nje person qe kur ishte minister i jashtem shiti detin tek greqia , kur ishte minister transpirti vodhi me nje firm 250 milion euro , kur ishte minister i brençem vrau me urdhrin e vet 4 njerez te pa fajshem ne bulevard dhe i ka shpetuar gjyqeve me procedur , ksaj i thon te besh pakt me krimin , kryetari PSs e mbron dhe nuk ja permend bemat , kjo do te thot shum , qe kta te dy jan njelloj bashkepuntor dhe te dy meritojn burgun , jo drejtimin e kti vendi , te mari lul basha drejtimin e shtetit qe duhet te ishte denuar 4 her me burg perjet , po me mir vini ne krye te shtetit ADMIR TAFILIN se esht me i ndershem se kta , qe jan te mbuluar me shkelje ligji.

  Reply to this comment
 14. antiharresa July 7, 13:31

  Zigur qarri duket sikur ushqehet me pallen e saliut ne mengjes dhe ngjalen e likes drek darke .Zigur mavria ,sa te kete [email protected] si ti pertballe ,rama fiton mbi 75 mandate i vetem ,kurse ne qeshim dhe tallim kokrrat me “intelektu hale” si ti qe u pollen ne universitetet kristal vitrina .

  Reply to this comment
 15. Zigur Qarri July 7, 14:03

  “Të dhëna të marra nga BIRN përmes kërkesave për të drejtë informimi, tregojnë se përgjatë dhjetë viteve të fundit, autoritetet
  publike në Shqipëri, ku përfshihen institucionet e qeverisë qendrore dhe ato të pavarura, kanë vendosur të mbajnë sekret 236
  kontrata prokurimesh publike.Nga këto 236 kontrata të klasifikuara nga viti 2008 deri në vitin 2018, në periudhën e qeverisë së
  koalicionit midis PD dhe LSI – të udhëhequr nga ish-kryeministri Sali Berisha, ka pasur gjithsej 20 kontrata të klasifikuara.Ndërsa
  gjatë periudhës 2013-2017 të qeverisjes PS-LSI dhe asaj të Partisë Socialiste (2018), ka pasur gjithsej 216 kontrata të klasifikuara.
  Rekordin historik e mban viti 2018 me 76 kontrata të klasifikuara, ku përfshihet edhe kontrata midis AKSHI-t dhe kompanisë së
  sigurimeve Albsig”.Vetem ne 2018,Qeveria e Edvin Escobar D’Rames,ka pasur 3.8 here me shume kontrata të klasifikuara se
  Qeveria Berisha ne dy mandate te Qeverisjes së saj !Imagjinoni se ne ç’permasa ka vjedhur banda “rilindjes”!
  As nga pushtuesit nuk jan grabitur shqiptaret kaq shume se sa nga banda e “rilindjes”.Keto jan pasojat,kur nje Shtet
  drejtohet nga nje i semure psiqik,qe merr vendime nen efektin e droges.

  Reply to this comment
 16. Zigur Qarri July 7, 14:59

  Perse Edvin D’Rama e mbron kaq shume banditin Vangjush Dako,sepse eshte shkurtabiq ashtu si Gjyshi i tij Vlashi?Ne fakt, Gjyshi
  i vertete gjenetik i D’Rames,eshte Ahmet Zogu dhe jo Vlash xhuxhi qe ishte humbameno.“Durrësi mund të quhet si qyteti i origjinës
  së Edi Ramës. Në këtë qytet, në Lagjen Kala, ka jetuar familja e Edi Ramës për tre breza, që nga stërgjyshi i Edi Ramës Grigor Rama,
  djali i tij Kristaqi i parë, më pas djali i këtij Vlashi, dhe i fundit djali i Vlashit, Kristaqi i dytë, babai i Edi Ramës. Çuditërisht, ose ndoshta
  jo, Edi Rama nuk flet kurrë për shtëpinë e tij në Durrës, e as është shqetësuar ndonjëherë për restaurimin e saj.Interesi i vetëm i
  Edi Ramës sa i përket origjinës durrsake të tij ishte që të zhdukte gjurmët e turpit familjar të tij, që kishte lidhje pikërisht me
  shatërvanin. Pas martesës së bujshme për kohën në Durrës të gjyshit të Edi Ramës nga babai, Vlash Rama, që ishte shoferi personal
  i Presidentit dhe më pas i Mbretit Zog, me kamerieren e Pallatit të Zogut, Veronika Maria Kolombi, e njohur si dashnorja e Ahmet
  Zogut, gjyshit të Edi Ramës i ndodhi një incident që ka të bëjë pikërisht me këtë shatërvan.Një mbrëmje vere, disa të rinj durrsakë,
  e kapën Vlashin dhe e hodhën në shatërvan duke i thënë që të lante atje turpin që kishte pranuar të martohej me dashnoren e
  Ahmet Zogut, madje të pranonte si të vetët edhe dy fëmijët e lindur nga kjo martesë.Ngjarja u bë shkak për krijimin e shumë
  barcoletave në Durrës.I pari që u përpoq ta hiqte shatërvanin ishte babai i Edi Ramës, Kristaqi,i cili kishte arsye të forta për ta bërë
  këtë gjë. Atë natë që babain e tij Vlashin e hodhën në shatërvan,ai ishte duke u kthyer në shtëpi nga një festim me disa miq të tij
  servilë zogistë, të cilët e kishin ftuar për darkë pas lindjes së djalit të tij të parë, që ishte pikërisht Kristaqi, për të cilin thuhej se
  ishte djali i Zogut.Kristaqi i cili ishte skulptori i oborrit enverian, u përpoq që ta largonte shatërvanin me djallëzi, duke bërë
  projektin e një monumenti për Kryengritjen e Haxhi Qamilit, që do të vendosej në qendrën historike të Durrësit. Kulmi i suksesit
  të këtij rebelimi islamik, të cilin Enver Hoxha e shikonte si një lëvizje shoqërore progresive, kishteqenë pushtimi i Durrësit,
  kryeqytetit të Shqipërisë së kohës. Prandaj, arsyetonte Kristaqi, Enver Hoxha do të pranonte me kënaqësi idenë e tij. Kështu
  zhdukej shatërvani i urryer. Por as Enver Hoxha nuk shkoi kaq larg, kështu që shatërvani shpëtoi paq. Atë e hoqi djali i Kristaqit,
  Edi, kur u bë Kryeministër.Tani është thënë se shatërvani do të restaurohet dhe do të zhvendoset nënjë pjesë tjetër të qytetit.
  Por, siç e di mirë Kryeministri Rama,objektet e qendrës historike të një qyteti, nuk mund të zhvendosen kështu, duke deformuar
  urbanistikën historike të qytetit. A nuk ishte vetë Rama që dikur, në nisje të karrierës së tij politike, si Ministër i Kulturës, Rinisë
  dhe Sporteve, ia filloi ndërtimit të kultit të tij personal me projektin e famshëm “Kthim në identitet” për qendrën e Tiranës?
  Përse për qendrën e Durrësit duhet vepruar ndryshe? Merret vesh,për këtë ka vetëm një arsye, që të harrohen turpet e familjes Rama

  Reply to this comment
  • QYTETARI I TIRONES July 7, 15:23

   ZAGAR QORRI

   TE SHKERDHEFSHA TROMOFOCKEN

   PASKE SHKARE SOT –

   TA SHKERDHEFTE RAMA MOTREN E GRUAN

   TY TE SHKERDHEFSHIN QENT E TIRONES

   PUTANE SHPELLE

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri July 7, 16:13

    MOTERQ… TIRONES,ty ta ka shkerdh…motren dhe Gruan Edvin Escobar D’Rama?Mire qe e pranon vete se e ke bere per Partine
    o klyshi i kurves,qe edhe vete shkerdhehesh me urdher te drogaxhiut,se familjen dukesh qe nuk e ke problem.Hajt çuni kurves pa
    indetitet,bëj edhe nje kllonim tjeter! Ik ore klysh kurve!

    Reply to this comment
    • Edi vet direkt July 7, 16:57

     zagari putanes serbe ,

     do ta bllokoj gurrmazin ne te vura me dor ,mbaje ment

     bir prostitute rrugesh

     robt kam me ti shkerdhy

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri July 7, 18:29

      Doli perseri bastaradi qe njeh per Baba Ramen!Ik ore klysh kurve,produkt i perdhunimit anadollak,se un ti kam shkerdhy robt
      me koh ty dhe rraces serbe e greke,ashtu si meriton vetem nje qen!Ik ore jashtqitje e kombit shqiptare,dobiç i Kishes greke,
      zagar i Janullaposit!

 17. mirel July 7, 15:26

  Ka te drejte komentuesi Koqo: Cirk ne Koloni
  Alternativat si mund te behet riciklimi i plerave hidhen ne treg nga Dita
  Bravo

  Reply to this comment
  • E DUAM SHQIPERINE PA HAJDUTER! July 7, 16:40

   Sakte Mirel ! Riciklim Plerash,keta edepseze e kane bere
   vendin nje prone qe e marrin me qira per ta shfrytzuar me rradhe,e mbyten ate popull,kater gangstere qe perdhunojne 30 vjet me rradhe nje komb te tere !
   “e duam Shqiperine si gjith europa” duket si tallje,ka vajtur atje ku s’mba me.Thirrja e poullit kundrejt rregjimit te krimit duhet te jete si ne 90-en LIRI DEMOKRACI ! pa te cilen Shqiperine nuk e fusin ne Europe

   Reply to this comment
 18. Vasili July 7, 16:11

  Ky vend vazhdon te mbetet i veteposhteruar,ne graden me te fundit historike,duke pasur mbi koke tufa e bagetise se kakerdhiepsur,pa leshuar asnje blegeritje, mbi tre dekada,hiena te verbra te dala nga shpellat e humbetirave fshatrash malore.
  Ne antipod me ta,qendron inteligjenca,formimi perendimor dhe dashuria per punen e Kryeministrit aktual.
  Por te gjitha keto dhunti te vecanta per nje individ,per te qene politikani i duhur,jane sabotuar keqasi,nga frika e tij patologjike,per ti kundervene forcen e ligjit,qe eshte ne kompetencen e tij,kopese se shpellareve(qe cuditerisht vazhdojne ta quajne me emrin civilizues opozite),te cilet do te terheqeshin si hiena te zgjebosura,te vetdijeshme per ato qe kane bere.
  Fatkqesi e vertete historike per kete vend,qe genit te kryeministrit i mungon ky gen,sadopak prej Qemal Ataturku,apo Ahmet Zogu.
  Dhe kam ndjere gjate gjithe kohes,dhe jo vetem une,por dhe bota me tej,qe kjo ererez egzistenciale per demokracine perendimore shqiptare posedohet nga kryebashkiaku i kryeqytetit Veliaj.
  Dhe eshte momenti,qe njerzit te vazhdojne te kene respekt,per punet e tjera te mbrothta qe ka bere Rama,duhet tja leshoje timonin e shtetit,ketij djaloshi guximtar dhe pragmatisti europian te provuar.

  Reply to this comment
 19. or ti mazllum Zagari i Qoprrajve .po t'han shum ajo birr putane July 7, 21:01

  Zsagarit ja kan shkerdhy gjitha lagja prostituten qe ka ne shtepi ,

  e si bohet hic von see po ja pallojne Rama me kompani

  o bir kurve mo o krenar si nir kurve .

  nadje edhe Jaullatos ja ka shkerdhy ne sy te tij pederit

  Reply to this comment
 20. Elektricisti60 July 8, 01:04

  Na merzitet me teorine qe i fusni te gjithe ne nje thes. Qenka njelloj sipas llogjikes tende e atyre qe kane vrare dhe jane gati te vrasin perseri, pasi asnjehere nuk kane kerkuar falje dhe atyre qe kurre nuk kane vrare dhe nuk kane ne mend te vrasin ndonhehere??

  Reply to this comment
 21. anticensurë25642654 July 8, 09:30

  ja dhe bedriu i partisë na bën “analizën” e radhës!
  ishte ku ishte,askush se morri vesh!shtron një pyetje që një zot e di se çfar mendon dhe se ku do të dalë.
  “A do të jenë të zotët Rama dhe Basha që të fillojnë së pari pastrimin e politikës dhe më pas të nisin zbulimin e halleve të tjera?”
  pavarësisht se vetë ja jep përgjigjen,negative,prapë ja fut si gjithnjë poprdhës.
  “Vështirë! Si njëri, ashtu edhe tjetri, tashmë kanë rënë në këmbët e oktopodit të politikës dhe do e kenë të rëndë shkëputjen.”
  a ka mundësi që krimineli të vet dënohet??
  është shumë e vështirë,por jo e pamundur!!
  krimineli si person mund të bëjë një këthesë 180 gradëshe dhe të këthehet në njeri të ndershëm!!nuk ndodh shpesh,por është e mundur!!por në rastin tonë nuk kemi të bëjmë vetëm me një kriminel!nuk kemi të bëjmë me një kriminel idividual!!në rastin tonë kemi të bëjmë me një tufë të madhe të ndarë në grupe të ndryshme mafjoze,kriminale!!që brënda grupit nuk mund të kemi mundësinë që i tërë grupi të pësojë një ndryshim mendimi dhe qëndrimi!si e thash më lartë nëse është e mundur që një kriminel të ndryshojë qëndrim,tashti e them se një grup i tërë është e pamundur të ndryshojë!!kështu që dhe grupet e tjera kriminale e rëndojnë më shumë mundësinë e ndryshimit!!
  pra shkëputja nga krimi i bandave kriminale është e pamundur,është një idiotësi të flasim për një zhvillim të tillë!është idiotësi të shpresojmë një ndryshim të tillë!!
  bedriu i partisë e mbyll dhe më bukur!!
  “Në fakt, të dy, pas kuintave, po përpiqen për pazarin e radhës.”
  pra tërë atë që shpreson a përpiqet që të na i shesë për shpresë e vulos me “pazarin” ndërmjet kriminelëve!!pra me ndarjen e zonave të influencës mes tyre dhe kuotave të fitimit!!pra bedriu i partisë na jep variantin më të mirë e më të leverdisshëm për shqiptarin demonto-tutkun!!na thotë se nuk do të kemi më rrëmuja,nuk do të kemi më zënje hajdutësh,por do të kemi një grabitje të qetë dhe të pranueshme!!na këshillon që të presim taksidarin e radhës dhe të jetojmë të qetë nën thundrën e krimit politik!!
  shkruan e shkruan flet për këtë e atë,POR asnjëherë nuk përmënd pjesën më të madhe,dhe më budallaqen,të këtij shteti!!nuk përmënd popullin dhe interesin që ka ai!!
  sepse bedriu i partisë o i ka vënë vizën popullit demnet shqiptar!!ndoshta koha i ka mësuar se populli i nënshtruar,si gjithnjë,shqiptar nuk ka dëshirë dhe mundësi të ndryshojë situatën në vëndin e tij!!
  por ka dhe shumë mundësi që duke shkruar në këtë mënyrë i thotë popullit dembel e dement shqiptar se është më mirë të pranojë nënshtrimin se sa të kërkojë e të fitojë të drjetat e tij!!
  prandaj bedriu i shkretë na jep dhe variantin e protektoratit të pa legalizuar!!”Ndërsa ndërkombëtarët për fillimin e ndëshkimit të shumëpritur!” pra shqiptari duhet të punojë për të plotësuar kuotat e grabitjes së bandave politike dhe të shpresojë se dikush nga jashtë,”ndërkombëtarët” do të vendosin drejtësinë në shtëpinë e tij!!

  ps:shumë nga komentet,sumica e shumicës,janë nga bythëlëpirës pushteti,në virgjërues prostitutash kriminale të të shkuarës!
  në të dy rastet DEMENCË TOTALE!
  të kërkosh zëvëndësimin e krinelit të ri me atë të vjetrin!?është njëlloj si të përdorësh koburen e vjetër në vënd të të resë për të bërë vetvrasje!!

  Reply to this comment
 22. Alban Dega July 8, 10:41

  EDHE DIALOG EDHE BISEDIME ….

  Jo pazarlleqe ne kurriz e ne dem te shqiptareve dhe te Shqiperise !
  Enough it’s enough !
  Boll me !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 8, 15:11

   ah copa e idiotit!!
   me berishën bisedime??
   pra ti o debil thua që palloshi i krimbur i tiranës të legalizojë krimet e berishës??flas dhe për këto të fundit!!
   po ta bëjë një gjë të tillë është e barabartë si të shkojë e të tërheqë këmzën e kallashit në 21 janar!!
   pra ti iu thua batakçinjve të bisedojnë,dialog e njëjta gjë,bisedë mes di personave,për të mirën e shqiptarëve??
   a të funksionon bytha o debil??
   se truri të ka shkuar në hale me kohë!
   hy magjar!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim