Do ketë sërish dhunë? Çfarë është “QAnon” dhe një deklaratë e pazakontë e krerëve të ushtrisë amerikane pak ditë para marrjes së detyrës nga Biden

January 13, 2021 12:12

Do ketë sërish dhunë? Çfarë është “QAnon” dhe një deklaratë e pazakontë e krerëve të ushtrisë amerikane pak ditë para marrjes së detyrës nga Biden

 

Mes shqetësimeve për ripërtëritjen e dhunës në ditën e inaugurimit të presidentit të zgjedhur Joe Biden, udhëheqësit e lartë të ushtrisë amerikane kanë lëshuar një deklaratë me shkrim për të gjithë pjesëtarët e shërbimit, – raporton VOA.

Deklarata e nënshkruar nga të gjithë anëtarët e Shtatmadhorisë u kujton ushtarakëve se zoti Joe Biden është zgjedhur si presidenti i ardhshëm dhe do të marrë detyrën më 20 janar.

Një deklaratë e tillë në formë memorandumi është e pazakonshme.

Shefi i Shtatmadhorisë, gjenerali Mark Milley, u ndje i detyruar t’ju kujtojë pjesëtarëve të shërbimit se është e gabuar të prishësh procesin kushtetues.

Kjo pasoi përpjekjet e agjencive për zbatimin e ligjit që të përcaktojnë shkallën e plotë të veprimtarisë kriminale në Kapitol dhe të zbulojnë shkallën e pjesëmarrjes në to të pjesëtarëve aktual dhe ish pjesëtarëve të ushtrisë.

Deklarata e Shtatmadhorisë nuk aludonte drejtpërdrejt në përfshirjen e ushtarakëve.

“Ishim dëshmitarë të veprimeve brenda ndërtesës së Kapitolit, që nuk ishin në përputhje me sundimin e ligjit”, thuhet në deklaratë. “E drejta e lirisë së fjalës dhe tubimit, nuk i japin askujt të drejtën të përdorë dhunë”.

“Si pjesëtarë të shërbimit, ne duhet të mishërojmë vlerat dhe idealet e kombit. Ne mbështesim dhe mbrojmë Kushtetutën. Çdo veprim për të prishur procesin kushtetues nuk është vetëm kundër traditave, vlerave dhe betimit tonë; është në kundërshtim me ligjin”.

Në prag të inaugurimit javën e ardhshme dhe largimit të presidentit Donald Trump nga detyra, Garda Kombëtare po përgatitet për të siguruar mbështetje për agjencitë e zbatimit të ligjit.

Te shumë policë apo ushtarakë amerikanë kanë depërtuar idetë e lëvizjes konspiracioniste QAnon.

Fansat e QAnon besojnë se po luftojnë “për njeriun e zakonshëm” dhe mendojnë se “diçka nuk shkon në shkallë globale”. Byroja Federale e Hetimit, FBI, thotë se lëvizja në fjalë është një kërcënim terrorist i brendshëm në SHBA

U bënë tre vjet që kur ‘QAnon’ u shfaq në faqen toksike të mesazheve 4chan. Teoria fillestare e QAnon ka qenë që bota kontrollohet nga një grup pedofilësh. Kohët e fundit ata e kanë bombarduar internetin edhe me “informacione” në lidhje me pandeminë e COVID-19, tensionet racore në SHBA dhe përpjekjen e Trump për të qëndruar në krye të ShBA edhe pa fitore zgjedhore.

Sipas tyre Donald Trump është i përzgjedhur për të rrëzuar “grupin pedofil” nga pushteti global.

Facebook ka hequr 790 grupe QAnon, 100 faqe dhe 1.500 reklama dhe ka bllokuar më shumë se 300 hashtags të lidhura me lëvizjen. Twitter ka hequr rreth 7,000 llogari.

Ata kanë shpallur se COVID-19 “nuk ekziston”, se prindërit duhet t’i rezistojnë “vaksinimit të detyruar” dhe se përdorimi i teknologjisë mobile 5G “do të ketë pasoja të pariparueshme për të gjitha krijesat e gjalla në tokë. ”

Shumica e informacioneve që postohen vlerësohen rregullisht të rreme nga administratorët e Facebook ose kontrollorët e fakteve. Mesatarisht çdo një në dhjetë poste u hiqet.

“Q promovon paqen, Q është paqja. E gjithë çfarë i duhet kësaj bote të çmendur dhe me ritëm të shpejtë është që njerëzit të heqin dorë nga celularët, TV-të dhe kompjuterët e tyre dhe të mendojnë vetë. Më besoni, ata do të gjenin shumë gjëra jologjike në botë” – predion QAnon.

Po kështu, sipas këtij grupi, George Floyd, burri afrikano-amerikan që vdiq në Minneapolis, pasi një oficer policie i mbajti gjurin në qafë për gati tetë minuta, duke shkaktuar protesta në të gjithë SHBA, në fakt nuk u vra.

Ata besojnë që ishte e gjitha e rreme, në mënyrë që të provokonte luftëra në rrugë.

Vetë Facebook thotë se “faqet dhe grupet kundër të cilave janë marrë masa janë kryesisht me qendër në SHBA, por gjithashtu janë shfaqur në një seri shtetesh në të gjithë botën, përfshirë Ballkanin, si dhe në gjuhë të tjera, përfshirë gjermanishten dhe frëngjishten”.

Shumë studiues e konsiderojnë rritjen e lëvizjes si shqetësuese dhe apelojnë që ne nuk duhet ta anashkalojmë mundësinë që një teori konspirative mund të evoluojë në një ideologji ose koncept të rendit shoqëror, i cili më pas vendoset dhe mirëmbahet përmes një sistemi shtypës qeverisës.

Sipas të dhënave në dispozicion, në këtë moment 69 ish-kandidatë dhe kandidatë aktualë për Kongresin në SHBA, mbështesin pak a shumë hapur QAnon, ndërsa presidenti Trump pretendon se nuk di asgjë për lëvizjen.

Përpjekja për të promovuar një realitet të rremë, në të cilin “disa misteriozë të këqij sundojnë botën” mbart shumë rreziqe. Problemi është kush janë “të këqijtë”. Në një moment cilido mund të bëhet kokë turku për teorinë e komplotit. Kjo është një pjesë e rrezikut të lëvizjes QAnon.

Ka edge një dimension tjetër të fenomenit të teorisë së konspiracionit në të cilin ata që merren zhvillojnë një “ndjenjë epërsie ndaj të tjerëve” që konsiderohen të paaftë për të arritur të vërtetën. Kështu që u takon teoricienëve të konspiracionit të na tregojnë të vërtetën dhe të na shpëtojnë.

Kjo i vë ata në një lloj pozicioni heroik. Kjo i bën lajka egos së tyre dhe i bën ata të ndihen një grup i zgjedhur.

Tashmë është vërtetuar se disa ushtarakë që mbështesin QAnon morën pjesë në trazirat në Kapitol. Senatorja Tammy Duckworth, një veterane e Luftës në Irak, të hënën i shkroi Departamentit të Mbrojtjes duke kërkuar që të bashkëpunojë me FBI-në dhe Policinë e Kapitolit për të hetuar nëse pjesëtarët aktivë apo të pensionuar të forcave të armatosura ishin pjesë e “komplotit për kryengritje” kundër qeverisë.

o.p. / dita

 

January 13, 2021 12:12
Komento

26 Komente

 1. mirel September 7, 18:09

  Ka me pedofil nga trami

  Reply to this comment
  • ? September 7, 19:57

   mirelo, te paska perdhunue ty kur ke qene i vogel, apo si?

   Reply to this comment
   • mirel September 8, 02:01

    motren tende, megjithate e ka me qef te bijen, prandaj mos u fry shume si gjel

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 8, 08:27

    ?
    nuk ka pasur fatin tënd mireli!!
    sidoqoftë ti ja paske ndjerë lezetin që e mbron kaq shumë,bjondin >70 vjeçar!!
    ose e thënë ndryshe psikotrapin!!
    si e kam fred cakon??
    ka gjetur gjë të re sot??
    si duket me kërkimet e nano teknollogjisë në vaksina??
    shkoni mor ju kërdhefsha robt!

    Reply to this comment
    • ? September 8, 19:59

     sakte antipordha, cdo njeri ka fatin e vet, ty me sa duket te ka perdhunuar mesuesi i gjeografise dhe te vjen inat qe ca e kane bere ate pune me presidentin e Amerikes. Nuk e marr vesh kush eshte dhe ç’hyn ketu ky fred cako, apo e ke pasur mesues gjeografie. Me ç’shof me mirelin e vazhdoke kendelljen reciproke. Urime!

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 January 13, 13:02

      ?
      unë nuk jam kundër teje mor koqe”sakte antipordha”!
      ti mund të pjerdhësh sa të duash,demokraci jemi!!

  • anticensurë25642654 January 13, 13:00

   mirel
   ai vetëm ka pas thon se “ivanka i ka bythët e bukura”,asgjë më tepër!!nuk e di sa vjeçe ka qënë ajo në atë kohë!!

   Reply to this comment
 2. Filoeuropiani September 7, 18:16

  Ia paskan dhi keq Altin Goxhajt.

  Reply to this comment
 3. Qanon September 7, 19:13

  Wwg1wga

  Reply to this comment
 4. Lili September 8, 11:56

  Ka lajme ma intéressante
  Ja pra lexon pak
  Do mesoni gjera per gjendjen e vendit:
  https://www.monde-diplomatique.fr/2020/09/DERENS/62153

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 8, 13:08

   lilo
   ça ke dash me tregu me këtë artikull të lë mond??
   këto i dimë,i kemi ditur dhe i shohim për ditë!!
   nuk ka asgjë të re për ta mësuar!!
   i kemi thënë si komentues me miliona herë!!

   Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 September 8, 12:46

  e paskan kap me fred cakon dhe arjan çanin që e propagandon në emisionet e tij??
  për çanin nuk është problem,se ai setëm se tall hajdarin me cakon,por ça ti bësh që idiotë të tjerë e besojnë!!
  psiko trampi që në fushatë me klinton tha që po të mos fitonte nuk do ti njihte zgjedhjet!!
  njëlloj si këta psikoKUANON që të thonë se “nuk duhet të besosh këto që themi me patjetër,por dëgjoji si një mënyrë tjetër të menduari”!deri këtu është një mënyrë e bukur për të përhapur idetë e tyre,POR,kur ti i thua,”mirë unë i dëgjova këto që thatë ju,si mënyrë tjetër të të menduarit,tashti dëgjoni ju mendimin tim ndryshe nga juaji”!
  këtu mbyllet muhabeti,nuk pranojnë të dëgjojnë asnjë mendim tjetër nga ai që kanë ata!!gjithçka tjetër është gënjeshtër,është mashtrim!e më pas fusin,masonë,iluminatë,matriksa e pedofilë!!
  një tufë psikopatësh të udhëhequr nga një superpsikopat që për fat të keq të njerzimit është ulur në karrigen më të lartë të pushtetit njerzor!!një sociopat që nuk e ka problem të gënjejë,të nxjerrë fjalën e fundit në fillim,ta thotë budallallëkun si mënçuri,pa ju skuqur faqja as në minimumin e minimumit!!
  përfaqsuesi shqiptar i këtyre nazistëve të rinj është alfred cako!!
  nuk ka ndonjë mbështetje të drejtpërdrejtë,që të mund të merret në llogari,por prapë ka një vullnet prej skizofreni terminal!!bën çdo gjë për të fituar terren!
  po të shikosh videot e tij në youtube gjatë viteve që ka ngrënë,do të shohësh se i është shtuar shumë agresiviteti!se nga një “person me mendim ndryshe” është shëndruar në një person që dikton që gati kërcënon!!skizo cako ka marrë si pushka e frikacakut,kot ë kot,njëlloj si morën mbështetësit e ISIS në periudhën e shtetit islamik në sirie e irak,njëlloj si ka marrë olsi jazenxhiu nën mbështetjen e sulltan taaipit të parë!!

  Reply to this comment
  • Berati January 13, 18:05

   Nuk me rezulton se Trump te kete çensuruar ,sanksionuar apo vrare ndonje njeri qe e mendon ndryshe nga ai. Nuk me rezulton qe te kete bere ndonje ligj qe modifikon apo ndalon shprehjen e fjales se lire. Nuk me rezulton ,perkundrazi, qe Trump te kete sulmuar ndonje vend tjeter. Nuk ka ndaluar faqe apo te gjithe rrjetin social twiter apo facebook siç kane bere shume duktatore apo lidere autoritare. Volter thoshte se ” nuk jam dakort me ty por jam gati te jap jeten qe ti te shprehesh i lire”. Tani e majta po thote nuk je dakort me mua, une te zhduk ,te perjashtoj, te mbyll gojen. Kjo eshte e ardhmja? Rrjetet sociale linden si pika takimi , u shnderruan ne medie dhe tani po transformohen ne parti. Good luck.

   Reply to this comment
   • Rezulton January 13, 19:40

    A te rezulton qe nuk i njeh institucionet dhe gjykatat e vendit te vet? Apo s’ke qene ne Toke para nje jave? Trampi i mbylli lufterat jashte Amerikes dhe i filloi brenda. Po s’ka me qorr se ai qe nuk do te shikoje, s’ka me shurdh se ai qe nuk do te degjoje.

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 14, 09:19

    alfred cako nga berati
    nuk ka pasur byyyythë dhe mundësi ta bëjë një gjë të tillë!!por çdo gjë që ka qënë kundërtij e ka quajtur gënjeshtër!!dhe çdo gënjeshtër të tij,në tërë atë që ka shkruar e thënë mund të gjendet ndonjë e vërtetë,e ka shitur për të vërtetë!
    këto portale që e kanë bllokuar janë portale private dhe jo shtetrore!!
    ato kanë rregullat e tyre dhe vendosin vetë se si duhet të bëjnë!!
    pavarsisht se në një shkallë mikroskopike,mund ti krahasojmë me profilin tënd në FB!!
    ti pranon ata që të do menderja,unë gjithashtu,dhe heq ata që nuk të pëlqejnë,gjithashtu dhe unë!!
    në realitet,dhe kjo është një heqje e të drejtës së fjalës,por duke qënë private!?
    askush nuk më detyron të të lexoj ty e ti të më lexosh mua,askush nuk më detyron që mednimin tënd ta përçosh nëpërmes profilit tim,gjithashtu dhe mendimin tim nëpërmjet profilit tënd në FB!!
    psh,krye idioti,alfred cako si i hapur në mendim, këto kohët e fundit ka bllokuar të paktën 4 a 5 shhokë e të njohurit e mi që e kanë kritikuar për idiotësitë e tij përfshi dhe propagandën naziste që përçon në profilin e tij!!
    kështu o alfred cao nga berati,o mbështetës i nazistit tramp,që mendon se je i bardhë trampin!!
    berat ti je një zezak i dalë boje!!
    vetëm se duhet të presësh rradhën e skllavërimit!

    Reply to this comment
 6. Po po po.. January 13, 14:13

  Na mbyten budallenjte…. Lerini te mendojne si te duan deri ne momentin qe e kruajne me fik deti, pastaj ta shikojne te mizes

  Reply to this comment
 7. Piro January 13, 14:35

  “Facebook ka hequr 790 grupe QAnon, 100 faqe dhe 1.500 reklama dhe ka bllokuar më shumë se 300 hashtags të lidhura me lëvizjen. Twitter ka hequr rreth 7,000 llogari.”
  Eshte turp ta shkruash, le pastaj ta zbatosh nje gje te tille. Keshtu e filloi ne 1933 Hitleri me ndalimin e mjeteve te shprehjes se opozitareve dhe me ndalimin e aktivitetit te partive te tjera.
  Dhe kjo behet ne emer te demokracise kur eshte ne kundershtim flagrant me Kushtetuten e SHBA qe garanton te drejten e shprehjes se cdo qytetari dhe nuk i lejon absolutisht tia heqe ate drejte ndokujt, e aq me pak miliardereve Zuckerbergut te Facebook-ut ose Dorsey-t te Twiterit, persona qe nuk perfaqesojne kurrkend vec vetes se tyre.
  Kam frike se kjo shenon fundin e demokracise dhe rezikun e nje diktature te majte (te ngjashme me ate komunisten qe kemi provuar) ne SHBA.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 13, 17:21

   pra të quash një klasë të tërë politike PEDOFILE është e drejtë fjale??
   sipas teje o pirdho??
   ta quash të korruptuar,ta quash budallaqe,ta quash të padenjë për të drejtuar është një opinion që hyn tek fjala e lirë!
   të quash dikë pedofil nuk është opinion or idiot!!
   dhe kjo është vetëm një nga idiotësitë që shkruajnë Q(urrash)anonistat!!

   Reply to this comment
  • ... January 13, 19:45

   Hitleri e filloi me genjeshtra, duke thene se Gjermania dhe Europa ishte e rrezikuar nga çifutet. E dime si vazhdoi me tej. Ne kohen e tij nuk kishte socials, por shpikja e radios dhe e TV e ndihomi per te perhapur genjeshtrat, qe shkaterruan Europen dhe futen ne varr nja 60 milion njerez. Duhej pritur edhe per Trampin sa te ndodhte kjo?
   Twitter, Facebook etj. jane private dhe bejne si do pronari. Cfare do besh, do t’i shtetezosh? Po te ishte per mua nuk do t’i kisha lejuar, nuk ka arsye te ezkistojne. Jetonim shume mire me pare,

   Reply to this comment
 8. Daja January 13, 17:17

  Mos e rruni. Se trampi iken me leje. Te tredylymshi.

  Reply to this comment
 9. hahahaha January 13, 17:20

  Shqiptaret po merakosen per Demokracine amerikane dhe mbeshtesin Trump, Quanon dhe whit supremacistet-naziskinet e deklaruar. Jo te gjithe shqiptaret sigurisht, por ata me injorantet dhe pjellat e nazi-fashisteve. E keni pare ate fotografine e Frederik Ndocit me floket e trumpit ne koke? Dhe nje sqarim, po te doni verifikojeni, Trumpi ka thene: Sa gjoks te bukur ka Ivanka, kete e permend mbesa e Trump ne librin e saj

  Reply to this comment
 10. rudi January 13, 18:00

  z.Piro!Sikur je keqkuptuar me duket mua qofsha i gabuar por shof nje ngatrese ne komentin tend qe derdellis ndalim te te shprehurit te tubimeve te aktiviteteve te partive jo kjo nuk qendron por po te shpifesh po te sajosh gjera te pa verteta te besh thirje per dhun te sulmosh dhe te shkaterosh institucionet tju vesh zjarin dhe te vriten njeres,ti na i quan ndalim shprehje tubimi a ku di un gabon z piro fm

  Reply to this comment
  • Piro January 14, 04:28

   Une po te pergjigjem me respekt, me gjithe gjuhen e pakontrolluar qe perdorni ju.
   Ju, me sa duket, nuke e dini se 6 muajt e fundit ne Amerike jane bere demonstrata ekstremisht te dhunshme ne te gjitha qytetet kryesore nga zezaket dhe ekstremistet e majte duke djegur qindra automobile qe gjenin neper rruge, jane djegur dhjetra dyqane, jane plackitur qindra dyqane (luksoze duke grabitur florinj e xhevahire ne mes te dites dhe policia i bente sehir pa nderhyre qe te mos shkelej “demokracia”). Ne qytete si Portland ne Oregon organizata violente te majta si Antifa dhe BLM krijuan zona te lira me barrikada brenda qytetit, qe nuk lejonin as policine te hynte per 120 dite dhe eshte shenuar numri me i madh i policeve te vrare nga protestuesit violente qe nga viti 1974. .
   Me sa duket ti keto nuk i ditke sepse CNN nuk do te t’i tregoje kurre skena te tilla. Asnje fjale qetesuese ose kritike te lehte nuk bene demokratet per ate hata qe ndodhi per gjashte muaj te vitit qe kaloi megjithe kembenguljen e amerikaneve te thjeshte sepse duheshin firuar votat e zezakeve ne zgjedhjet presidenciale.
   Me vjen keq qe jeni kaq pak te informuar per ate qe ne po jetojme ne kete vend dikur te bekuar, qe e ngriten amerikanet e thjeshte, e po e shkaterrojne grupet e fuqishme financiare qe qendrojne pas atyre protestave te dhunshme.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 14, 13:05

    pirro
    ti mbështetës i trampit,hitlerit me flokë të lyer,mos harro një gjë të vogël!
    ti je thjeshtë një zezak i dalë boje!
    njëlloj si para 80 vjetësh shqiptarët që bashkpunuan me nazizmin!dhe ata kujtonin se ishin të barabartë,por harruan se ishin të barabartë me veglat e hitlerit për të arritur qëllimin e tij!!
    për fat këtë hitlerin e sotëm e bllokuan!shpresoj që të bllokojnë dhe hitlerizmin e ri që e quajnë trampizëm!!
    mos harro pirro,je vetëm një vegël në përdorim,ose zezak i dalë boje!!
    kur të vijë dita!?
    do ta shohësh se çngjyrë do të kesh!!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim